Betere accommodatie voor watersport bij Brasem en Nieuwkoopse Plassen LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 22 FEBRUARI Een der belangrijkste recreatiemogelijkheden binnen het gebied van de i trale deel vormt de enige wezenlijke expansiemogelijkheid voor deze re- overbevolkte Randstad Holland is de watersport. Slechts de rand-creatievorm. Het ligt daarom in Je lijn der natuurlijke ontwikkeling dat meren van het plassengebied zijn hiervoor ten volle ontsloten. Het een-1 thans, ondanks ontegenzeggelijke bezwaren, gestreefd wordt naar Plannen voor jachthavens, toeristenhehnizing en verbindingen Twee onafhankelijke pleidooien De o\ erbevoikte Randstad Holland beschikt over beperkte recreatie-moge lijkheden. De voornaamste mogelijkheden \oor individuele ontspanning in deze beschouwing verstaan wy onder recreatiemogelijkheden niet de massa recreatie in de vorm van belangstelling voor b.v. voetbalwedstrijden zjjn in dit gebied het strandleven annex ontspanning in de duinreep, en de watersport In het merengebied. De capaciteit van eerstgenoemde recreatievorm kan nog ver groot worden door ontsluiting van het strand- en duinterrein tussen Noord wijk en Zandvoort. Over de daarmede samenhangende problemen zoals de toekomst van het Noordwykse Langeveld en de toegangswegen uit de bollenstreek naar zee. schreven vvy reeds meermalen uitvoerig. Thans komt ook de begroting van de capaciteit van het merengebied voor de watersport in het licht der belangstelling te staan. Door verklaarbare oor zaken zyn de plassen aan de rand en van het merengebied reeds geheel ontsloten en zo over-geaccommodisecrd dat hier geen wezenlijke vergroting van de capa citeit te bereiken is. Integendeel, de belangrijkste terreinen zoals de Kaag, in het Westen, de Westeinder in het Noorden en de Loosdrechtse Plassen in het Oosten zyn reeds „overbevolkt". Onafhankelijk van elkaar zyn thans van tweeërlei zijden pleidooien gevoerd om ook het centrale plassengebied meer In te schakelen. Met name bestaan er plannen om de Brasem en de Nieuwkoopse plassen verder te ontsluiten en toe te rusten ten behoev e van de watersport. In Nieuwkoop ging het initiatief tot het zoeken van mogelijkheden uit van het gemeentebestuur: met enkele woorden maakten wy daarvan reeds melding. In Oude Wetering aan de Brasem was de plaatselijke VVV de initiatiefneemster, en binnenkort hoopt de Raad. tegelijkertijd met dc discussies over het uitbrei dingsplan, deze plannen onder dc loupe tc nemen. Brasem behoeft ruimer outillage I ten Zuiden van het nieuwe terrein des gewenst in de toekomst uitbreidings- I mogelijkheid van het haven-terrein mogelijk zou maken, of b.v. gelegenheid zou geven tot het scheppen van een par- i keerterreln. Deze denkbeelden Financiering risicoloze investering luke investeringen doch brengt gezien de omstandigheden geen enkel risico mee. terwijl wel belangrijke groepen van I de gemeenschap er door worden gediend, zoals de middenstand en de gemeente zelve Het gunstig onthaal van de plan- I nen b\J Stad en Land. met name de I directeur ir Schutte, is mede op die gronden tot stand gekomen. De heer v d Veld denkt zich de uitvoering van de plannen in DUW-verband. terwijl de financiering op dezelfde wyze zou kun nen geschieden als indertijd bij de vesti ging van het Paviljoen De Brasem, waardoor het particulier initiatief ruimte kreeg plannen te ontwikkelen zonder dat dit op den duur de gemeen schap. aanvankelyk wel financieel ge ïnteresseerd. geld kostte Voor Oude Wetering en voor de zeil- spoit zou het ongetwijfeld een belang rijke aanwinst betekenen, wanneer dit complex tot stand komt. Ontsluiting van Nieuwkoops exclusieve schoonheid Gevolg thans oorzaak Het Braassemermeer is in grootte het derde van de meren van het Zuid- en Noordhollandse en het Utrechtse plas- I sengebied. na de Loosdrechtse Plassen en de Westeinder Het meer staat echter op een aanzienlijk lagere plaats, gere kend naar het Jaarlijks zeilerbezoek dat b.v. slechts een fractie bedraagt van wat de Kaag te verwerken krijgt. Dit is begrijpelijk als gevolg van de meer cen trale ligging: de Kaag. Loosdrecht en de Westemder zijn gemakkelijker te be reiken vanuit de grote bevolkingscentra, die zich rond het merengebied scharen: Amsterdam. Den Haag. Rotterdam en Utrecht i annex het Gooi waar een groot zeilerpubliek woont Niet alleen echter als gevolg van de meer centrale ligging doet de Brasem onder voor andere meren. Mede-oorzaak is het ontbreken van voldoende accom modatie voor een groot watertoerisme. Een gebrek dat oorspronkelijk als gevolg van de mindere bereikbaarheid is ont staan. thans echter een zelfstandige oorzaak daarvan is. Jaren geleden heeft een provinciaal rapport over de uitbrei dingsmogelijkheden van de recreatie- capaciteit binnen Randstad Holland hierop de aandacht gevestigd, en sug gesties gedaan tot verbetering van de outillage van Oude Wetering als water- sportcentrum. Hoek ven 2 Va hectare biedt uitkomst De plannen omvatten de demping van een hoek van de Brasem van ongeveer 2's hectare, waarop dit jachthavencom plex zou verrijzen. Dit kan niet geschie den op de thans bestaande oevers, aangezien daardoor kostbare cultuur grond verloren zou gaan De te dempen hoek bevindt zich aan de gunstige zijde van de Brasem, tussen het huidige zwembad ten Zuiden grenzend aan het terrein van Paviljoen De Brasem de lichtpaal op de uitstekende punt van „Oude rot" doet waardevolle suggesties In het hart van het Zuidhollandse polderlandschap, en daardoor gelijk het menselijk hart in het lichaam het minst en moeizaamst toegankelijk, ligt de on vergelijkelijke schoonheid van de Nieuw koopse Plassen Kunstmatig tot stand gekomen meren van bescheiden omvang, omzoomd door een eindeloos schijnende gordel van rietlanden waardoor schil derachtige vaarten, tochten en slootjes lopen waarin dolen een genieting en dwalen voor leken een schone beproe ving is. Het is mogelijk, kolommen te schrijven over de tere schoonheid die te vinden is in dit dorpje, langs de boor den van zijn Zuider en Noorderpias, en achter die boorden tussen het geheim zinnige riet en de weelderige planten groei en vogelwereld, elementen die de stilte verdiepen en het uitzicht op de wereld zonder beklemming beperken tot dat heel kleine stukje water en oever dat het oog ontwaart Dit Nieuwkoop heeft het hart gesto len van reeds duizenden, neen tiendui zenden hengelaars, die met hun bootjes j telkenmale weer het rietland induiken en voor een dag onderduiker spelen Men ziet hen niet. hoort hen niet. weet hen niet nabij, en van hun kant hebben ook hun ene kleine wereldje: zichzelf en de directe omgeving waarin slechts het water kabbelt, het riet deint en de dobber een centrum vormt. Enkelen slechts hebben Nieuwkoop ontdekt en in hun hart gesloten als reil-dorado. Onderandere schrijver dezer regelen. Derhalve kan hij. wat hier volgt, niet van harte schrijven. Hij is als een maniak in het verzame len van kunstvoorwerpen. Het loutere bezit bekoort hem en hij gunt een ander de blik niet uit vrees, dat de tiekoring van zijn bezit verloren gaat. De komende regels beschrijven plan nen, om deze roerende schoonheid te ontsluiten voor de watersport, haar deel3chtie te doen worden aan allen, cn daardoor het grootste element van haar waarde, de eenzaamheid en schone stilte, teniet te doen. Maar de plannen zijn er en kunnen niet wee- gedroomd worden, en die plannen zijn eigenlijk, objectief bekeken, ook wel bijzonder goed. Zij ontsluiten een re- bied van grote schoonheid voor velen, die. levend in een bestaan van sleur en massificatie in Neerlands Westen, zoeken naar wat niet aangetast is door de dynamiek van onze tijd. Die hebben daar recht op. Het zij zo B. en W. namen initiatief Om dan maar meteen heel prozaïsch met de deur in huis te vallen het ge meentebestuur heeft zich afgevraagd, hoe Nieuwkoop aan'rekkelijker gemaakt kon worden voor het watersporttoerisme en heeft zich voor adviezen gewend tot de wel bij uitstek bevoegde Nieuw- kopenaar. de heer W. Tijsterman wiens naam synoniem is met het ..paviljoen' Plaszicht (de gezelligste woonschuit die wij waar dan ook kennen», over welk watersportcentrum hij reeds 16 jaar de scepter zwaait, voordien beurtschipper van Nieuwkoops geboorte, en kenner van de plassen en rietlanden beter dan een ander het huis kent waar hij van jongs af aan in heeft gewoond. De heer Tijsterman heeft in het ver leden de ontwikkeling van Nieuwkoop als wntcrsDortcentrum reeds moeeliik eemask*. door het adviseren tot bevaar- haa- maken van dp zogenaamde ..Ge meentevaart" (op bijgaande tekening, waarheen wij voor deze beschouwing verwlizen. de dikke zwarte lijn tussen de Noordeliike (zwarte) plas en de Zui delijke (zwarte) plas voor de bebouwde kom van Nieuwkoop langs). Dank zij de bevaarbaar making van deze doorgang kon enerzi'ds een belanzriik rletlanden- enmolex (het grijze gedeelte tussen de plassen) ontsloten worden, en voorts een verbinding tussen beide plassen tot stand worden gebracht. de Brasem zelve, en één langs de ln het Zuiden van het meer uitlopende Woud wetering die naar Woubrugge loopt De jachthavens aan de Br em zelve liggen in de hiervoor gunstige Noordwes'hoek j bij Oude Wetering en ongunstige Ooct=- Hjke oever bij Rynsaterwoude, meestal des zomers bij Westelijke winden de lage zijde. De weinige Jachthavens die er thans zijn zijn des zomers boordevol. Wanneer in de eerstvolgende Raads vergadering van Alkemade. waaronder Oude Wetering ressorteert, het uitbrei dingsplan voor deze dorpskern ter sprake komt. zal daaraan tevens verbonden worden een discussie over plannen van V V V.-Oude Wetering, om een nieuw, omvangrijk Jachthavencomplex met zomerhuisjes en andere belangrijke voor zieningen voor de zeilsport te stichten ten Zuiden van het huidige Paviljoen De Brasem In feite is zelfs de discussie over het uitbreidingsplan opgeschort, tot de WV-plannen waren ontwikkeld. I aangezien die nauw met de verdere groei van Oude Wetering verbonden zijn. Naar aanleiding Tan deze plannen hadden wij enige weken geleden een onderhoud met de voorzitter en secre- taris van de initiatlefncmende VVV. de heren P. Krispijn cn M. R. van der Veld tevens Raadslid. Wy kregen de indruk. d3t VVV zich waarlijk geen warmere pleitbezorger kon wensen dan laatstgenoemde, die zeker met vuur en verve de ontwikkelde plannen ver dedigen zal. Hij toverde ons ln enthousiaste ver halen een aantrekkelyk miniatuurdorpje voor ogen rond enkele insteekhavens van grote capaciteit, met groen om zoomde laantjes, grasvelden, en alles wat meer bij een Jachthavencomplex behoort. De zeilers dienen hier voldoende ruim te in havens en langs de boorden te vinden, met een redelijke accommodatie, opdat zij zich hier thuis gaan voelen in plaats van de Brasem beschouwen als een gunstig-oord voor een uitstapje vanuit een vacantlebasis elders. de Noordkade en deze Noordkade zelve. Voor goed begrip van de situatie ver- ïjzen wy naar de hierbij gepubliceerde schetstekening. Door demping behoeft het bestaande natuurschoon in het geheel niet aange tast te worden, aangezien grilligheid van de nieuwe oevers door eventueel deels geronde hoeken, en eventuele oeverbêplantlng het huidige karakter van de oevers gehandhaafd kan wor den Op deze 2'; hectare kan voldoende ruimte gevonden worden voor havens, die een capaciteit van 400 tot 500 boten hebben. Tevens is er dan ruimte genoeg voor het onderbrengen van een aantal woonarken. Voor dergelijke woonschepen bestaat thans geen vol doend veilige ligplaats zodat het in het verleden dikwijls is voorgekomen, dat onbeschut liggende boten bij ruw weer zonken. Een plaats die watertoerisme trekken wil en een centrum op dat gebied wil worden, móet beschikken over een ligplaats van woonarken, die zo dikwijls als zomerverblijf gebruikt worden. Naast de havenruimte zou het betrok ken gebied tevens plaats bieden aan voorlopig een vijftigtal zomerhuisjes, zoals die rond de Kaag zo in trek blijken. Concentratie op dit gebied, dat hiervoor geheel zal worden ingericht, zou een klein dorp doen ontslaan dat zowel hel denkbeeld van eigen vrijlig- gend buitenhuisje handhaaft, als voor komt dat de gehele Brasemoevers op den duur ontsierd zullen worden door te hooi en te gras onplanmatig neer gezette huisjes, op welker uiterlijk en Invloed op het landschapsbeeld dan nauwelijks controle zou bestaan. In hoeverre door deze plannen het bestaande zwembad ln de knel zou ko men. is vooralsnog een open vraag Dc plannen worden zo opgesteld, dat het op de huidige plaats gehandhaafd kan worden terwijl dan verplaatsing naar In bijgaande schetstekening zijn de hoofdlijnen weergegeven van de hui dige en waarschijnlijk komende situa tie bij de Nieuwkoopse Plassen. Zwart getekend zijn open vaarwater en de belde plassen, grijs de rietlanden die Nieuwkoop tot een gebied van onver gelijkelijke schoonheid stempelen, de dubbele lijnen stellen wegen voor. en de geruit gearceerde blokken de «toon centra Nieuwkoop en Noorden Een dikke zwarte "pill met het woord BRUG verwilst naar de brug in het Meijepad die thans een obstakel vormt, maar op den duur door de mogelijkheid van openen verbinding fissen de twee plas sen tot stand zou kunnen brengen er. daarmede de Nieuwkoopse Plassen tot een groot merengebied zou kunnen doen uitgroeien en bovendien de toe gankelijkheid van dit gebied voor de watersport zou kunnen vergroten. BRASEM Bijgaande tekening geeft een schets van de situatie, hoe deze zou kunnen worden indien alle instant.es accoord gaan met het inrichten van een watersportcen trum zoals dit door W V-Oude Wetering is ge dacht. Het nieuwe cen trum is het gebied tus sen zwembad. Noord kade en lichtpaal. alle in de tekening aange geven. Het water van Brasem, vaarten en tochten is grijs aange geven. Bestaande bebou wing is getekend als zwarte rechtlijnige vlak ken. Binnen het ontworpen jachthavengebied ziet men enkele insteekhavens van grote capaciteit en ruimte waarvan ingan gen (en daarbij aanslui tende aanlegsteigers voor passanten) zodanig ge projecteerd zijn, dat de havens zelve zoveel mo gelijk gevrijwaard wor den tegen opstuwend water en golfslag. Rond de insteekhavens zijn vijftig zomerhuisjes ge groepeerd (als ronde stippen aangegeven) op zodanige wijze, dat royale grasvelden en ge legenheid tot het aan brengen van passende beplantingen overblij ven. De inrichting van het betroffen terrein, waar over nog geen gedetail leerde plannen gemaakt zijn. is sleohts een ont werp van de tekenaar van deze schets. Zij zV ongetwijfeld niet nauw keurig deze vorm krij gen. laten aan een parlevinker, die op dit dan tot stand komende knooppunt van het watersporttoerisme goede zaken zou kunnen doen. De beweegbaarheid van de brug in het Meijepad zou tevens de toegankelijk heid van het Nieuwkoopse plassengebied bevorderen Thans kan men de plassen practisch alleen bereiken via Woerdense Verlaat en de Kooiwetering (op de teke. nlng rechts), terwijl een beweevhare brug in het Meijepad en eventueel andere voorzieningen in de Zuidelijke toegangen ook uit de richting van de Rijn 'Zwammerdam. Bodegraven) wa tersportliefhebbers zou kunnen trekken. Zuinigheid met bestaande energiebronnen noodzakelijk Het Verbond van Wetenschappelijke Werkers heeft Zaterdag ln Utrecht in het Hygiënisch Laboratorium een con ferentie gehouden over de wereld-ener- gip-voorzienlne. Verschillende vormen van energiewinning passeerden de loupe aan de hand van een voordracht van prof. dr K. Winkler, dr B. Kok. prof. Ir S. H A. Begeman. prof. dr W van Kre velen. dr P N. Endt. prof dr lr R W. van Bcmmelen en ir A. J. W. van der Unden. Over het algemeen werd nadruk gelegd op de noodzaak, uiterste zuinig heid met de energiebronnen te betrach ten. teneinde uitputting voor het tot stand komen van nieuwe bronnen als bijv. kernenergie te voorkomen, en bo vendien reservevoorraden te behouden voor die vormen van energiebehoefte, die ook later niet door kernenergie gedekt kunnen worden. De f 50.000 er uit In de 522ste staatsloterij, vierde klasse, vijfde lijst is heden de f. 50.000 gevallen op lot nummer 13903. KONIJNENPLAAG ROND PUTTEN Er heerst in de buurtschappen Gerven. groot en klein BoeiJen en Renselaar in de gemeente Putten momenteel pen ern stige konjjnenplaag. De boeren ln deze buurtschappen hebben om verdere scha de te voorkomen een verdelg!ngs»ctie tegen de schadelijke en vraatzuchtige langoren Ingezet. Behuizing en vergunningen De heer Tijsterman heeft thans in een rapport aan B en W. de mogelijkheid aanzeduid. die kunnen lelden tot ver dere ontsluiting van Nieuwkoop als watersporfcentrum en vergroting van de mogelijkheden die dit piassen en rietlandengebied thans reeds schept. In de eerste plaats is voor het trekken van ruimer watersporttoerisme nodig het tot stand komen van een betere hotelruimte, zowel In het Zuidelnde als in het Noordelnde. Belanerijk Is daarbij dat meer „vergunningen" wor den verstrekt. Nieuwkoop als eigen besloten gemeen schap moge er te dien aanzien bepaalde denkbeelden op na houden, wil die ge meenschap tevens watersportrentrum worden dan moet rekening worden ge houden met de mentaliteit der water sportliefhebbers van elders die veelal naar andere eicen normen leven, zonder dat bii die erkenning een gevoel van deprecia'ie of appreciatie een rol mag spelen W»1 men mensen van elders trek ken. dan dient men i» ..eigen huis" de omstandigheden voor die ..vreemdelin gen" aantrekkelijk te maken Nieuwkoop kan slechts watersportcentrum worden als de toeristen zich in Nieuwkoop thuis voelen, dus In een milieu waar zij eigen normen kunnen laten gelden. Dit alles geldt wel in de eerste plaats voor de bedrijven die In het huidige gebied „uit breidingsplan jachthavenbedrijven" lig gen Deze bedrijven ontvangen Jaarlijks duizenden gasten, een dier bedrijven heeft per seizoen meer dan duizend overnachtingen en i- ear dan tweedui zend diners in het watersportseizoen. Beweegbare brug in Meijepad Belangrijk is voorts, dat de brug in het Meijepad (de voetverbinding tus sen Nieuwkoop en de weg langs de Bodegraafse Meije bij de watertoren, welke de twee plassen scheldt, zie tekening) tot een beweegbare brug wordt omgebouwd. De doorvaarthoog- te van de huidige vaste brug maakt het voor iedere zeilboot noodzakcliik, af te tuigen en de mast te strijken, wat tot gevolg heeft dat practisch geen zeilboten (alle gestationneerd hy de Noordpias) een bezoek aan de Zuidpias brengt, liet beweegbaar ma ken van dezo brug zou het plassen gebied verdubbelen. In het seizoen zou voor deze brug een brugwachter ge vonden moeten worden. Een oplossing doet de heer Tiisterman aan de hand door de suggestie, de laak van het openen en sluiten van dc brug over te Ontsluiting rietlanden De Meessloot (door het rietland ten Zuidoosten van de Noorderpias. zie tekening) dient beter bevaarbaar te worden gemaakt, waardoor een rond- vaartmogclijkheid geschapen zou wor den die de vaarroutes als het t verdubbelt. Verschillende van de rietlanden en andere terreinen in en rond de Nieu»- koopse Plassen zijn reeds in bezit van natuurbeschermende instanties, die de schoonheid van dit gebied ongerept wil len bewaren. Het zal bij aantrekkine van meer watersportliefhebbers noodzakelijk zijn. gewassen, visstand en fauna te be schermen door het aanbrengen van waarschuwingen, waar wel en waar niet aan land mag worden gegaan en hoe men zich dient te gedragen om ce schoonheid van dit gebied niet hei slachtoffer van haar ontsluiting te laten worden. De gemeenteraad van Nieuwkoop heeft reeds met Instemming van deze en andere plannen kennis genomen Het is te hopen, dat deze plannen verwezen- lilklne vinden, zowel ten voordele van Nieuwkoop zelve als ten voordele v de watersport, die bij overbelasting v andere terreinen naar nieuwe wegen zoekt. Weer 3 alastrim-patiënten ontslagen Zaterdag zijn weer drie alastrim- patiënten genezen verklaard en uit het ziekenhuis te Den Haag ontslagen. Ook één der ob-ervatlegevallen kon weer naar huis gaan Het aantal patiënten ln Den Haag bedraagt thans nog 15. terwijl drie personen in observatie zijn. Voorts hebben op het ogenblik drie personen in Leiden en twee ln Bilthoven huisarrest wegens contact met een patiënt Daar deze mensen allen waren gevaccineerd, verwacht men niet dat zij ziek zullen worden. Paard door sneltrein overreden MET HOEF BEKNELD IN RAILS Op de onbewaakte overweg bij den Hulst is een paard, dat met een hoef tussen de rails beklemd zat door de sneltrein uit Groningen overreden. Het dier, dat zo zwaar gewond werd. dat het ter plaatse moest worden afgemaakt, was voor een wagen met bussen melk gespannen en kon niet tydig uit zijn benarde positie worden bevrijd. De snel trein uit Leeuwarden, die vlak daarop moest passeren kon tot stilstand worden gebracht, doordat Iemand hem tegemoet ging. De trein uit Groningen had door het ongeval 10 minuten vertraging. Rozen voor Koningin Elizabeth VAN NEDERLANDS MEISJE Een 9-jarig Nederlands meisje. Jeltje Folkerts heeft Zaterdag te Hobart. als biyk van trouw var. immigranten op Tasmanië. Koningin Elizabeth rozen aangeboden Een ogenblik leek het. alsof Jeltjes Illusie niet verwezenlijkt zou worden De Koninkiyke auto kwam aanrijden zonder aanstalten tot stoppen te maken en Jeltje barstte ln tranen uit. Toen werd zii en een groep opgewonden immigranten, die achter haar stond, door de Koningin opgemerkt. Zit leunde voorover om de chauffeur van de wagen te verstaan te geven, dat hy moest stoppen. De Koningin nam daarna de bloemen hulde glimlachend ln ontvangst. Grieks schip liep op mijn BEHOUDEN TE IJMUIDEN BINNEN Het Griekse stoomschip „Dimitrios A. Kydoniefs". (4862 ton), dat gistermorgen ter hoogte van Terschelling op een mijn is gelopen, is in de vooravond met traging door de mist in de noordersluli van IJmuiden aangekomen Het sch.p is in IJmuiden voor alle zekerheid op gevangen door twee havenslepers, die de lichte slagzij makende Griek, in de sluis hebben gebracht. De bakboordreling van het achterschip is over een lengte van vijf meter vernield, het handstuurgerel heeft zware schade opgelopen en ook ln de verblijven ln het achterschip is vrij war ravage aangericht. Bovendien nm de blokken van de schroefas beschadigd en ook in de machinekamer is schade aangericht. Het schip maakte water, maar men heeft het op de pompen drijvende kun nen houden, zodat de havenmeester van IJmuiden het Griekse schip dat geladen is met cokes, toestemming gegeven naar Amsterdam op te stomen, waar het bi; de Amsterdamse Droogdok Maatschappij gerepareerd zal worden. Ned. Emigranten in Australië 90 ft WIL ER BLIJVEN Een opinie onderzoek onder de Neder- landse emigranten ln Australië heen uitgewezen, dat 90 van hen in Austra lië wil biyven. De overwegingen waren: betere le vensomstandigheden. goed klimaat ea goede werkgelegenheid tegen lonen die hoger zyn dan in Nederland. 10 wenste om verschillende redenen naar Nederland terug te keren. De Nederlandse emigratie-autoriteiten in Australië delden ln aansluiting op he'. onderzoek nog mede. dat het aantal hen die wensen terug tc keren snel teinf loopt als de eerste moeilijkheden van taal. huisvesting en werkgelegenheid zyn overwonnen. Volgens de officiële cyters zyn er thans nog 48.000 functies In Australië te bezetten; officieus schat men het aantal op 60.000.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 6