LEIDSCH DAGBLAD Wil Moskou in Berlijn diplomatieke strikken zetten? 92ste Jaargang WOENSDAG 6 JANUARI 1954 No. 28111 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhoret en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No 5T055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Methoden van een Armenische tapijthandelaar Westelijke solidariteit nu reeds zoek (Van onze correspondent te Bonn) Het Westen, edelmoedig als altijd, heeft het de Sovjets niet kwalijk geno men. dat zij de Westelijke uitnodiging tot een vier mogendheden-conferentie in het neutrale Zwitserland niet aangeno men hebben. Het heeft het Westen zelfs niet gedeerd, dat de Sovjets practisch nooit op zijn voorstellen zijn ingegaan. Het staat boven dergelijke kleinigheden en heeft onmiddellijk ja gezegd, toen de Sovjets van hun kant eensklaps met het voorstel kwamen, een vlermogendheden- conferentie in Berlijn te houden. Hoe die echter zal aflopen? Het spel, dat de sovjets met de Wes telijke cdelmoeaigheid spelen, herinnert sterk aan de handelwijze van die be faamde Armenische tapijthandelaars, die ongeduldige en een tikje naïeve Westelijke klanten al zo vaak te slim af zijn geweest en hun een product aan smeerden, waarmee zij aanvankelijk nogal in hun sas waren, maar dat bij nader inzien toch niet zo geweldig bleek. Evenals die Armenische handelaars, die voor hun transacties altijd de tijd nemen, hebben de Sovjets drie jaar lang om een iermogendheden-conferen- tie geleurd, nadat de totnutoe laatste, die van Mei-Juni 1949 in Parijs, op een mislukking was uiteglopen. Het gekke daarbij was. dat men nooit precies wist. of zij hun tapijtje heus wel verkopen wilden, ma.w. of zij werkelijk in zon conferentie geïnteresseerd waren. Zoals het Westen echter zakendoen opvat, moet hij, die met een product leurt, een s'erke behoefte hebben, het te verkopen. En op die psychologische basis kwamen in Maart 1951 in het Palais Marbre Rose de plaatsvervangers van de drie Wes telijke ministers van buitenlandse zaken met Gromyko samen. Drie maanden werd er gesproken om voorbereidingen voor de. naar men aan Westelijke zijde aannam, door de Sovjets gewenste vier mogendheden-conferentie te treffen.. Maar er kwam niets uit de bus. De Sov jets vroegen zo'n hoge prijs voor het ta pijt. dat zij aanboden, dat het Westen zich terecht afvroeg, of zij het eigenlek wel verkopen wilden. Want als men steeds volgens Westelijke begrippen iets verkopen wil. dan zal men met de algemeen gangbare marktprijzen reke- ni"g moeten houden. En daar stoorden de Sovjets zich niet aan. Zo is het doorgegaan tot het einde van het vorige jaar, zonder Gromyko's maar met des te meer nota's. Totdat zich op 26 November j.l. Moskou plotse ling zonder verder al te veel eisen te stellen, tot een vier mogendheden-con ferentie in Beilyn bereid verklaarde. Deze volte-faee heeft verrast. Op 3 November, dus kort te voren, hadden de Sovjets nog zeer negatief op een Weste lijke nota geantwoord. Vanwaar die on verwachte verandering? Men hoeft ech ter maar weer aan onze Armeense ta pijthandelaar tp denken, om dat niet zo vreemd te vinden als het iemand, die alleen in Westelijke commerciële metho den is grootgebracht, misschien lijkt want onze tapijthandelaar houdt er een speciale manier van mensenbehandeling op na. wanneer hij op een gegeven mo ment hard contanten nodig heeft en dus een transactie tje afsluiten moet. Hij handelt dan als volgt Eerst wordt de klant „lekker" ge maakt, zodat hij bjjna geneigd is. het tapijtje voor de door de handelaar ge noemde prijs te kopen. In deze toestand was het Westen, toen het zijn nota van 18 October aan Moskou aanbood, die zo zeer tegemoetkomend was. dat een vier mogendheden-conferentie vast verwacht werd. Opdat moment werd de tapijt handelaar echter juist bijzonder onhan delbaar en verwijderde zich bruusk 1 Sovjet-nota van 3 November) Het had er de schijn van. dat men in het zicht van de haven was gestrand, en in het Westen begonnen sommigen, die erg verzot op het tapijtje waren geraakt, hun staatslieden al te verwijten, dat zij de handelaar nodeloos voor het hoofd hadden gestoten. Zij hadden, zo zeide deze categorie, nog een heel klein beetje toegeeflijker geweest moeten zijn, dan ware de koop gesloten geweest.. Zo'n mentaliteit was precies wat de handelaar nodig had Want nu kon hij zijn laatste aanval wagen, daarin be staande. dat hij onverwacht weer voor de neus van zijn klant stond en met zijn allervriendelijkste gezicht de waar een stuk goedkoper aanbood (Sovjet- nota van 26 November». Een blijde verrassing maakte zich van de koper meester en zonder meer werd de prijs nu betaald. Zo ongeveer werd op de Bermuda's de uitnodiging van Moskou tot een vier mogendheden-conferentie in Berlijn aanvaard. Inmiddels zijn we weer een paar weken verder en heeft het Westen het gekochte tapijtje wat nader kun nen keuren. Onverdeeld gelukkg is men niet meer. Steeds meer dringt het besef door, dat de sovjets in Berlijn doeleinden zullen nastreven, waarover men nog geen dui delijke voorstellingen heeft. Willen zij inderdaad eerlijk praten of willen zij het Westen alleen maar in een diplomatieke val lokken? De laatste gedachte wint steeds meer veld. Enerzijds de overamicale avances jegens Frankrijk, anderzijds het nieuwe, krampachtige oorlogje-spelen van Ho tsji minh in indo-China duidt er op, dat zü in de eerste plaats vla Frankrijk een wig in het Westelijke diplomatieke front willen drijven. Maar ook Engeland maken zij nu zwaar het hof. Tussen Londen en Mos kou zijn al geruime tijd besprekingen aan de gang, waarover niet veel ver luidt, maar die minstens een concreet resultaat hebben opgeleverd: de aan komst van tientallen en nog eens tien tallen tonnen Russisch goud in Londen. In Duitse politieke kringen vraagt men zich naar aanleiding daarvan reeds af. of hiermee een soort van Engelse ..neutraliteit" op de Berlijnse conferen tie is gekocht, neutraliteit vooral, waar het het Verre Oosten betreft, dat. men hier gelooft, in Berlijn ook wel ter spra ke zal komen Als neven-product van hun tegen woordige pro-conferentie-politiek is Moskou bovendien ook nog een nieuwe tegenstelling AdenauerOllenhauer in Bonn in de schoot gevallen. De West Duitse sociaal-democraten zijn anti communistisch. zij schijnen vaak echter nog meer anti-Bonn. om de eenvou dige reden, dat in de Bondsrepubliek voor hen niet veel meer te halen is. Po litiek gesproken. Zij hebben er dus niets op tegen, dat die Bondsrepubliek zo snel mogelijk verdwijnt. Zo zijn zij bereid, een heel eind met Moskou op te wande len, wanneer Molotof in Berlijn Adenau ers positie zal trachten te verzwakken, zonder het herstel van de Duitse een heid werkelijk te willen. Adenauer daarentegen stelt zich op het standpunt, dat men de democrati sche Bondsrepubliek niet mag laten weg smelten, voor en aleer men enigszins ze ker weet, dat er een democratisch ver enigd Duitsland voor in de plaats zal komen. Zou men te werk gaan. zoals de wat rancuneuze en illusionistische sociaal democratische politici dat nu voorstel len. dan is de kans groot, dat de Berlijn se conferentie een ont-democratisering van dat deel van Duitsland het Wes telijke inleidt, dat van de democratie pas de eerste, niet onsmakelijke vruch ten heeft geplukt Al met al, is de Berlijnse conferentie reeds nadelig voor de Westerse so lidariteit geweest, voordat zij goed en wel begonnen is Regeringscrisis in Italië had men reeds vrijwel overeenstem ming bereikt over een kabinet, waarin alle belangrijke stromingen in de chris ten-democratische partij zouden zijn vertegenwoordigd en dat geheel de steun zou genieten van de sterk rechtsgeonén- De premier had. alvorens dit besluit j teerde monarchistische partij, eken gepoogd, zijn Pella afgetreden De Italiaanse regering-Pella is gis teravond afgetreden. christcn-dèmOcratische) pirM) te bette- gen, ln te stemmen met het opnemen SeCrb.nd'LibSTtefitefdS van vertegenwoordigers de'^ter- minister-president echter gisteravond vleugel in de regering. Maandagavond le dat z]j zyn nieuwe lijst Kvan minis. ters niet konden aanvaarden. Zij waren in het bijzonder gekant tegen de vervan- 0 ging van de linksgeoriënteerde minister landbouw door een vertegenwoordi ger van de rechtervleugel. Verzekeringen, dat net uitgebreide program voor herverdeling van grond onverminderd zou worden uitgevoerd, konden de christen-democratische volks vertegenwoordigers niet tot andere ge dachten brengen Hierop besloot het Vreselijk ongeval op Nieuwe Maas Vermoedelijk 6 doden in gekapseisde sleepboot Er heeft zich vannacht te ongeveer twaalf uur op de Nieuwe Maas te Rotter dam een vreselijk ongeval voorgedaan, dat gekost aan vjjf opvarenden van de sleepboot „Argus" van L. Smit 1 nationale Sleepdienst te Rotterdam en een havenloods, die zich eveneens boord van de „Argus" bevond. Deze sleepboot werd aangevaren door het Duitse schip „Damascus", dat e kwaï Nadat de sleepboot aangeval De opvarenden waren de 49-jarige kapitein C. Rietdijk, de 57-jarige P H A Snitger. de 23-jarige matroos A C Quaitaal, de 57-jange stoker H C. Vroom- bout, de 15-jarige tweede matroos J. W. van Doorn en de havenloods C. van Hulssen, allen uit Rotterdam Het ongeval gebeurde ter hoogte van de Heysehaven op de Nieuwe Maas. WEERBERICHT Stijging van temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond- Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien Van het Noord-Westen uit intredende dooi. maar in het Zuid-Oosten van het land aan vankelijk nog lichte tot matige vorst Wind in hoofdzaak tussen West en Nnord, toenemend tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard. (Opgemaakt te 10 uurl. 7 JANUARI Zon op: 8 47 uur: onder: 16 46 uur. Maan op: 10 02 uur; onder: 20.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 48 en 17.00 Dit nummer beslaat uit acht pagina'! President Einaudi heeft premier Pella verzocht, de zaken te blijven waarnemen, totdat een nieuwe regering is gevormd. Men verwacht, dat Einaudi morgen be sprekingen met de partijleiders zal be ginnen. 1 was. kapseisde deze en zonk gedeeltelijk. De „Argus" had de havenloods over genomen van een Duits schip, dat de Merwehaven had verlaten op weg naar zee Deze loods zou naar huis gaan. Direct na het ongeval werd de rivier politie en het bergingsbedrijf van Van "'"„.I.1* der Tak uit Rotterdam gealarmeerd, dal ^et eens te worden over de drijvende bok „Condor", het bergings- u», iê vaarluie 7pp1ppuw" en Hp «leenhooï man. die dit kan uitvoeren. Het is SSSd- n,ï d, plJÏ. d??™; on«-"ncl.anU)fc d». bu.t.n de dirigeerde Deze boten arriveerden om christen-democratische partij iemand twee uur vannacht. Direct werd begon- ,e "nde" dle j"en Parlementaire nen in de gekapseisde sleepboot stopper j meerderheid kan vinden, aan te brenger,, waarmee mer, vandaag nog bezig is De „Argus" ligt met de voorstever. I eer, meter boven water. Men heeft vannacht nog geprobeerd de sleepboot in de Heysehaven achter de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij voor de wal te krijger, nadat manner. van de roeiersvereniging „De Eendracht' een tros hadden vastgemaakt aan de verongelukte sleepboot. Doch succes leverde dit niet op Over de toedracht vermoedt mer. dat de „Argus" langszij van het Duitse schip „Baerenstein". was gaan ligger, om de havenloods over te nemer. Waarschijn lijk is de sleepboot achter dit Duitse schip omgevaren. Toen de „Argus" van achter dit schip te voorschijn kwam zou het bmnenvarer.de Duitse schip zijn gepas seerd. Een aanvaring was toen onver mijdelijk er, de voorsleven van de „Da mascus" kwam in aanraking met de sleepboot, die kapseisde en gedeeltelijk zonk. 'Zie r vervolg elders in dit Blad» Te Flumserberg nabij Zurich heeft dit jaar voor de elfde maal het Inter nationale Winterkamp plaatsgehad. Ongeveer dOO personen er ston den ISO tenten brachten de jaar wisseling door temidden van de vrije natuur. Er waren kampeerders uit Zwitserland. Italië. Duitsland, de Verenigde Staten. Belgic. Ne derland. Oostenrijk. Frankrijk en Denemerken. Een overzicht van het kamp op Nieuwjaarsdag. Op de achtergrond de ..Churfirsten' Prijsvraag 1-10-500 Uw kans ligt nog steeds voor het grijpen Eén pri/svraog. tien puzzles, vijf honderd gulden aan pri/zen. Nog steeds loopt de inzendingstermijn van deze unieke Kerstprijsvraag, waaraan een ieder naar beschei den of groot vermogen mee kan doen met een royale kans op een van de 78 prijzen. Reeds ontvin gen wij vele oplossingen, maar het bli/kt dat d'-e lang niet allemaal goed zi/n, terwijl van enkele puzzles heel weinig goede oplos singen ingezonden werden. Uw kansen staan dus gunstig, indien U van een of meer puzzles Uw oplos sing inzendt vóór Maandag a.s., wanneer de inzendtermijn sluit. Vermeldt s.v.p. op de voorzijde van de enveloppe het motto prijsvraaghet aantal oplossin gen dat U insluit, en Uw naam en adres. Alle oplossingen, die U inzendt in één enveloppe sluiten, dus niet iedere puzzle in een aparte enveloppe! Successen voor Prinsessen Terwijl Koningin Juliana een rustdag nam. deden de oudste twee prinsessen gisteren mee aan een afdalings-race waarin zij het lot een uitstekende derde plaats brach ten. De race, die de naam „Newmar ket Silver Challenge" diaagt, is een speciale wedstrijd vooi gasten van Grindelwald De deelneming ge schiedt in ploegen van drie en de gezamenlijke verrichtingen van de drie deelnemers!stersi tellen voor de eindstand. De Prinsessen Beatrix en Irene, die mei een derde meisje een ploeg vormden, legden het parcours zon der fouten af in een zeer goede tijd De ski-instructeur der Prinses sen, Hans Bohren, was buitenge woon ingenomen met de prestaties van zijn leerlingen. Vandaag zullen Prinses Beatrix en Prinses Irene haar welverdiende prijzen in ontvangst kunnen nemen bij een speciale uitreiklngsplechtig- heid. Koningin Juliana ontving giste ren In Hotel Adler enkele gasten Het Koninklijke gezin bracht dc avond op rustige wijze tn het hotel dooi (U.P.) Weerraooorten Van hcdrnmnrgi'ii 7 um Helsinki geh Oslo on bi Stockholm gen KoDenhugcn geh. Londen onh Amsterdam bordeaux Grenoble vlndstil -2 01 Nlre Warschau Berliln Frankfort MUnchen ZUrich Genéve Locarno licht bew half bew neiei Regen-, hagel- of sneeuwbuien Het KNMI deelt mede: Na het wegtrekken van de restanden van de depressie, weike in het Noordzee gebied en rond de Oostzee stormen ver oorzaakte. breidde een rug van hoge luchtdruk zich over Scandinavië naar I het Zuiden uit. Oostelijke winden transporteerden dro-1 ge en koude continentale lucht tot over onze omgeving. Tijdens de heldere nacht daalde de temperatuur sterk, vooral daar. waar en.ge sneeuw ligt. zoals by- voorbeeld in het uiterste Zuid-Oosten van het land. Dc laagste temperatuur werd gemeld door het vliegveld Zuid Limburg met -11 graden, daarna volgde het vliegveld Twen the met -10 graden I11 de Westelijke provincies vroor het or er het algemeen omstreeks 5 graden. Inmiddels treden opnieuw belangrijke j veranderingen in de algemene lucht drukverdeling op. Een diep depressiege-1 gebied passeerde IJs.and in Noord-Oos- j telyk? richting. Achter deze depressie ontstond ten Oosten van Groenland en IJsland een brede zone w aarin storm- j achtige Noordelijke w inden koude Pool- lucht naar het Zuiden blazen De voorste begrenzing van deze lucht j had vanmorgen Ierland. Schotland en het Noordelijk deel van de Noordzee r eds bereikt, hetgeen met enige regen I vergezeld ging Reeds op geringe afstand achter het front kwamen hagel en sneeuwbuien voor. Verwacht mag worden dat het front i komende nacht en morgen ons land zal passoren hetgeen met regen en sneeuw gepaard zal gaan In de voornacht kan de temperatuur in het Zuid Oosten van het land echter aanvankclyk nog flink dalen, omdat het daar dan waarschijn lijk nog licht bewolkt zal zijn bij weinig wind. Na het passeren van de frontale sto ring komt ons land in de koude Pool- iucht, welke thans reeds over het Noor delijk deel van de Noordzee naar het Zuiden stroomt en kunnen hagel of sneeuwbuien voorkomen. Dicht by de kust zal het dan niet direct wieer kun nen vriezen maar ln het binnenland kunnen de temperaturen tijdens nachte lijke opklaringen weer tot beneden net vriespunt dalen Hoewel dus een tyde- lijke stijging van de temperatuur L= te verwachten b yft op wat langere ter mijn gezien, de kans op vorst tamelijk groot. Oud-Leiden Helemaal passen in het kader van deze foto- rubriek „Oud Leiden doet deze opname eigenlijk niet. al is zij vervaardigd tegen dc achtergrond van de Sterrewacht, zoals die er 50 jaar geleden uitzag. Maar de heer Brokaar. Koninginnelaan 8. die ze ons afstond en die men op deze foto ziet afgebeeld als de trotse bestuurder van een der allereerste Dcauvillewagens. die in het begin van deze eeuw over de Hollandse grenzen rolden, heeft rn het leven van zovele Lcidenaars een rol gespeeld dat we voor hem gaarne een uitzondering maken. Hoeveel stadgenoten zouden in de loop der jaren van de diensten van Jan Brokaar gebruik hebben gemaakt om zich te begeven naar schouwburg, concertzaal of het stationGedurende langer dan een halve eeuw heeft deze nestor der Leidse chauf feurs bewezen niet alleen te beschikken over de bekwaamheden van een volleerd chauffeur, maar ook over de tact en de bescheidenheid van een aan ervaring rijk mens. Sinds 1917 exploiteert hij een chauffeursschool en hij beweert ook op dit gebied de eerste te zijn geweest. Hetgeen wij op zijn veeljarig gezag bereid zijn aan te nemen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1