LEIDSCH DAGBLAD Na liet optrekken van de kruitdamp Sint Nicolaas in het Rampgebied 92ste Jaargang DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 No. 28077 Directeur: 3 W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0 47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Truman nocli Eisenhower onfeilbaar (Vin onze correspondent te Washington) Er Is een kleine pauze in het artlllerle- <ilussen republikeinen en democra ts-, De kruitdamp is wat opgetrokken ce atmospheer is helder genoeg ;ord«n om wat historisch perspectief ,;en. Niemand kan daarbij wellicht teter explicateur zijn dan sir Win- - Churchill, die in het meest recente C*| van zijn memoires enkele rake op merkingen gemaakt heeft over de perio de *aarin Truman volgens Brownell _'ro jammerlijk zou hebben gefaald. C-.irchill noemt die periode ..de dode- 1 <p maat die bestond tussen het weg- j;r.en van president Roosevelt's fcicht en de groei van president tan's greep op de grote wereld- emen". En verder zegt hij: „In melancolieke leegte kon één pre- niet handelen en de ander kon ré; neten" Men zou daar nog toe kun- ffr! voegen, dat de Amerikaanse politiek lii bet einde van de oorlog en het begin - ce vrede, niet alleen gehandicapt j.-d door de zwakte van twee Amerl- hvnse presidenten, maar dat in het Gemeen de Westerse wereld zich in dp periode niet realiseerde, dat de Rus- -c-ne bondgenoot geen bondgenoot meer m. doch een macht, die, zonder enige ptimentaliteit ten aanzien van de gs-alhantie. een maximale uitbrel- van het communisme nastreefde. ditzelfde deel van Churchill's olres blijkt, dat generaal Eisen- ,r om strategische redenen een op- tiixs naar Dresden voorrang verleende ,en een doorstoten in de richting van rhjn. Hij. noch zijn politieke supe- •iren. schijnen op dat moment vol- :nde begrip te hebben gehad voor politieke betekenis van de Berlynse jldstad. Had men de Russen in die ■en meer als een communistische- -essieve macht gezien, dan zou men n Berlijn wellicht niet gelaten hebben. DE HUIDIGE CONTROVERSE IN HISTORISCH VERBAND Realiseert men zich. hoe de geestelijke aorpheer was bij het einde van de log en het begin van de vrede, dan men beter begrijpen waarom pre- ent Truman, toen hij eind 1945 en het begin van 19J6 ongunstige inlich ten kreec over Harry Dexter White met krachtiger heeft lngegiepen. India bereid tot bemiddeling in Indo-China MAAR HET GAAT NIET. Premier Nehroe van India heeft In ua.iqgcsprek met een correspondent .France Soir" verklaard, dat India ld is te bemiddelen in het Indo rse geschil, als hiertoe een verzoek worden gedaan. Hij voegde hier ir aan toe, dat India slechts be nam zal kunnen zijn bij het vin van een regeling, als het ervan lulgd is. dat die hulp nuttig kan „Deze overtuiging bezitten wij ech" op dit moment niet", zo zei hi). Weerrapporten an hedenmorgen 7 uur). Zeer weinigen begrepen in die dagen, dat de Sovjet-macht zich thans niet langer tegen het fascisme keerde, doch tegen de sfeer van democratische vrij heid. Twee jaren waren er voor nodig alvorens het Westen tot de consequentie kwam. dat men met kracht tegen het Russische communisme moest optreden, schrijft Churchill. Hij had er in dit ge val bi, kunnen vermelden, dat de idee van verzet tegen communistisch op dringen een pionier gehad heeft in Harry Truman, die In het begin van 1947 zijn Truman-doctrine formuleerde. Juist omdat oud-president Truman door zijn actie in 1947 en door zijn on volprezen ingrijpen na de agressie in Korea, zich zulk een krachtig verdedi ger van het Westen heeft getoond, zou hij zich de weelde hebben .kunnen ver oorloven om eT rond voor uit te komen, dat hij in 1945 en 1946 tot de velen ge hoord heeft, die het communistisch gevaar wat luchtig hebben opgevat. Onfeilbaar is zelfs een Amerikaanse president niet en ondanks het sensatio nele stampU der recente controverse, schijnt mij het Amerikaanse volk politiek genoeg gerypt om dit te be- grypen. Prins Bcmliard. die op zijn te- i deel van de Griekse lioofdslad. de rugreis uil Ethiopië naar Neder- Acropolis, hezoclil. land. enige dagen heeft doorge-De foto toont hem voor de be- bracht in Athene, heeft het antieke I roemde Cariatliiden. Tito overwinnaar in stembusstrijd i *3 zwaar bew. regen zwaar bew. eeh. bew. mist nevel onbewolkt rlndstll -6 O Tussen de eu en nu percent van ae Zuidslavieo.ie K'e g rechtigie bevolking I heeft by de algemene verkiezingen van Zondag haar slem uitgebracht, naar op te maken valt uit de uitslagen in byna de helft van de kiesdistricten. Er waren geen oppositiecandidaten gesteld. Behalve docr niet te stemmen, konden de kiezers ook door het stem- formulier ongeldig te maken, laten we ten. dat zij liet met de regering oneens waren. Het percentage ongeldig gemaakte kiesformulieren bedroeg 0.4 in Monte negro en 6.3 in Servië. In 17 kiesdistricten waren ..onoffi ciële candidaten gesteld, tegenover de Candida ten van het socialistisch verbond, dat nauw aan de communistische party verwant is. Een van de onofficiële candidaten kwam met 19.372 tegen 4870 stemmen als winnaar uit de stryd. President Tito kreeg in zijn k.esdis- trlcht in Belgrado - waar geen t?g?n- candidaat was gesteld - 34.768 stemmen uit een totaal mogeiyk aantal van 35 575. 'Inerz Meel -adv.) WEERBERICHT Koud weer Bilt verwacht tot morgenavond: of nevelig overwegend droog met plaatseiyk opklaringen. Zwakke matige Zuidelijke wind. Vannacht het algemeen lichte vorst, morgen ':3a? ongeveer dezelfde temperaturen fandaag (Opgemaakt te 10 uur 25 NOVEMBER a op: 8.16 uur; onder: 16.37 uiu -1 14 uur: onder- 12 22 uur. ~»?water te Katw-yk te 6 00 en 18 1,11 0nn»meT bestaat uit 16 pagina's Boodschap van Eden aan Zahedi NIET AANVAARD. Van Londensc diplomatieke zijde ordt vernomen dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, een persooniyke boodschap heeft ge zonden aan de Perzische minister-pre sident. generaal Zahedi, waarin hy aan dringt op een spoedig herstel van de een jaar celeden. op het hoogtepunt van het Perzische oliegeschil. verbroken Brits-Perzische betrekkingen De bood schap is verleden week via het Zw.tserse gezantschap te Teheran, dat thans de Britse belangen in Perzle behartigt, ver zonden. Eden herhaalt hierin zün reeds der geuite mening, dat het herstel der diplomatieke betrekkingen een regeling van het oliegeschil zal bevorderen Generaal Zahedi heeft daarop verle den maand geantwoord dat de Perzische regering de voorkeur geeft aan het eerst bereiken van overeenstemming over de beginselen, welke aan een oplossing van het oliegeschil ten grondslag moeten liggen Eerst hierna zouden dan de di plomatieke betiekkingcn tussen beide landen moeten worden hervat. Onze Lichtweekprijsvraag Aan de vooravond van de officiële opening der Leidse Lichtweek, welke beoogt een feestelijk over zicht te geven van hetgeen de Middenstand heeft aan te bieden, brengen wij een prijsvraag, die de belangstelling daarvoor nog nader wil stimuleren. In dit nummer vindt de lezer een aantal adver tenties, waarvan in de tekst een afbeelding van een gloeilampje is verwerkt. In totaal zijn er 176 van dergelijke advertenties. In elk gloeilampje is een letter en een getal geplaatst. Alle 176 letters teza men vormen twee slagzinnen, betrekking hebbende op de Leidse Lichtweek, terwijl het getal aangeeft tot het hoeveelste woord deze letter behoort. Voor de rangorde der woorden zijn beide zinnen te beschouwen als één zin, dus doorgenummerd. Voor slimmerds wellicht ten overvloede, delen wij gemaks halve nog mede, dat de eerste zin bestaat uit 15 woorden en de tweede uit 19. Wat onze abonné's thans te doen hebber) is niet anders dan alle letters bij elkaar te zoeken, die bij eenzelfde getal staan, uit die letters woorden te vormen in de volgorde der getallen en de aldus ver kregen twee slagzinnen in te zenden. De oplossingen moeten, met naam en adres onder tekend en voorzien van het opschrift „Lichtweek- prijsvraag" uiterlijk Maandag 30 November a.s. des middags te 3 uur in het bezit zijn van de Redactie. Het ligt in onze bedoeling de uitslag zo spoedig mogelijk na de sluiting der inzending bekend te maken, zodat de prijzen nog vóór het Sint Nicolaas- feest in het bezit van de winnaars zijn. De prijzen bestaan uit waardebonnen van f. 2.50, welke inwisselbaar zijn bij alle firma's, die in het kader van deze prijsvraag een advertentie in dit nummer plaatsten. De Directie stelt hiervoor beschikbaar: 1 prijs vanf. 25. 2 prijzen f. 20. 3 f. 15.— 4 f. 10.— 10 f. 5.— 20 f. 2.50 Wij rekenen, als steeds, op vele honderden inzen dingen. Voorstellen verhoging Zuid-Afrika protesteert soeiaie verzekeringen Loongrens Ziekenfonds f 5300. f 200.vrij inkomen Bü de Tweede Kamer zün acht wetsontwerpen ingediend ter verhoging hoofdzakeiyu overeenkomstig het advies vaa de Stichting van de Arbeid van de sociale uitkeringen en de kinderbijslagen, zulks in verband met de a.s. huurverhoging, de loonsverho ging van 5% en de opheffing der con sumptiebeperking. Op een punt wordt van het advies af geweken. Voorgesteld wordt namelijk de loongrens voor de Invaliditeitswet, de Ziektewet, de Zeeongevallenwet en het Ziekenfondsbeslmt te verhogen van f.5025 tot f. 5300. Voorgesteld wordt voorts de uitkerin gen van do Noodwet Ouderdomsvoorzie ning te verhogen in de gemeentcklassen 2 voor de gehuwde mannen met en voor ongehuwden met f 60 en de gemeenteklasscn 3. 4 en 5 voor de gehuwde mannen met f 90 en de on gehuwde mannen met f.60. De Zuidafrikaanse afgevaardigde I Jooste heeft in de speciale politieke com missie van de Ver. Naties de VN-com- mlssie ter bestudering van het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika beschuldigd I van belediging van het Afrikaans spre kende volksdeel in de unie en van anti- blanke vooringenomenheid by het op stellen van het volgens hem „grovelijk leende toeslagen per gezin van f 35 tot misleidende" verslag, dat. naar hij zei. f .42 50 per maand Deze voorgestelde I een verwrongen beeld gaf van de toe erhogingen vergen voor het jaar 1954 stand In Zuid-Afrika. een uitgave van ongeveer f 2 miUioen Het verslag, door de commissie na Ten vierde wordt een tydelyke verhn- vijl maanden van studie opgesteld, girg van ongevalsuitkeringen voorge- kwam tot de slotsom, dat de Zuidafri- steld. welke ongeveer f 1 millioen zal kaanse apartheidspolitiek gevaarlijk kosten. De verhoging komt neer op 5 1 voor de binnenlandse vrede en interna- tionale betrekkingen is en -dat de toe- Ook stelt de regering een verhoging fUnd Zuid_Afrlka dageiyks „dreigen der kinderbijslagen voor. Deze zullen der" wordt. indien de voorstellen der Regering Jooste meende, dat de conclusies van .o het verslag op de lange duur in feite .orden aangenomen - 48 cent pn „eerkimen op onderdrulklna dag voor het eerste kind. 54 voor het van de unie van Zuid-Afrika als sou tweede en derde kind. 75 cent per dag vereine en onafhankelijke staat", voor het vierde en vüfde kind en cent per dag voor het zesde en vol gende kinderen bedragen). Wat de verhoging der inkomensgren zen van de Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen betreft., deze zullen by goedkeuring worden verhoogd van f 2800 tot f 3000. De kinderbijslag voor de kleine zelf- Dc munsters J. O. Suurhoff en J. standigen. die pas voor het derde kind van de K.eft stellen voorte voor het jngaa, pn thans :s cem per dac be_ bedrag, dat ver de here«en,ng van draaet zal voor het derde kind Re_ het eigen inkomen bulten aanmerking b.acht worden op 30 cent en voor het wordt gelaten van f. 100 tot f. 200 te vierdp en volcende ónderen van 34 cent vernogen. per dag pn per klnd verhogen tot 43 Deze twee maatregelen zullen van de ce"'J5" da? De totale kosten van deze schatkist resp 24 en 13 millioen vorde- bedragen ongeveer in totaal 1', mil- icn. Vervolgens wordt voorgesteld een hoen Per Jaar tijdelijke verhoging van renten Inge- I Al deze verhogingen zullen hg goed- voige de Invaliditeitswet met een by- keuring ingaan op 1 Januari a.s. tege- slag van 21 en van de op die rente ver- 1 lijk met de a.s. loonsverhoging van 59c. Halve ton verduisterd BEHEERDER APOTHEEK IN ARREST De recherche te Deventer heeft een 33-jarige beheerder van een der apothe ken te Deventer, voor de Officier van Justitie te Zutphen geleid als verdacht van malversatie, u-aarby aanzienlyke bedragen, waarschynlijk ongeveer een halve ton, zouden zyn onttrokken aan het Landelyk Vereveningsfonds, dat ter beschikking staat van de Ziekenfonds raad. welke de gelden van dit fonds verdeelt over de Ziekenfondsen in ons land. De fraude is ontdekt door een contro lerende ambtenaar van de accountants dienst vin de Ziekenfondsraad, waarna de voorzitter van deze Raad aangifte heeft gedaan. De accountantsdienst van de Ziekenfondsraad heeft een rapport by de Justitie Ingediend. Klein verlof gedeelte Liehtingsploeg 1952-II De reorganisaties tengevolge van de invoering van het nieuwe z.g. „aanvul- lingV'-sysleem van legeropbouw, alsmede het uitblijven van een verwachte legeringsmogelgkheid van parate troepen in West-Duilsland, hebben op verscheidene plaatsen in het land geleid tot een plaatselijk en tgdelgk tekort aan legeringsruimte voor parate onderdelen. Om aan de hierdoor gerezen bezwaren tegemoet te komen, is het noodzakelijk gebleken een klein gedeelte van de oudste liehtingsploeg voortijdig naar huis tc laten gaan. De chef van de Generale Staf heeft thans zyn onmiadeliyke ondercom mandanten. die parate onderdelen onder hun bevelen hebben, gemachtigd om tot 1 Augustus 1954 telkens wanneer voor bepaalde parate onderdelen een tekort aan legeringsruimte ontstaat aan een aantal dienstplichtige soldaten klein verlof te verlenen in afwachting van het aan hen te verlenen groot verlof. Een en ander met inachtneming van het volgende: 1 Het klein verlof kan worden verleend aan soldaten, die boven het organieke aantal soldaten 5% in het onderdeel aanwezig zyn en niet behoren tot een eventueel surplus, dat tydelijk by het parate onderdeel ingedeeld is en dat bestemd ls voor een uit dat onderdeel voortkomend nieuw paraat onderdeel. 2 De voor klein verlof in aanmerking komende soldaten moeten, voor zover het betreft de categorie dienstplichtigen met een eerste oefentyd van 20 maanden, tenminste 16 maanden van hun eerste oefening hebben vol bracht en voor zover het betreft de categorie dienstplichtigen met een eerste oefentyd van 24 maanden, tenminste 20 maanden 3 Het klein verlof kan uitsluitend worden verleend aan h»n. die daarvoor in aanmerking wensen te komen en wordt doorgebracht buiten bezwaar van 's lands schatkist. De hier bedoelde maatregel zal thans betrekking hebben op een klein aantal van de by parate onderdelen Ingedeelde dienstplichtigen van de Liehtingsploeg 1952-11 en op enkele kaderleden en specialisten van de Liehtingsploeg 1952-1. Het totaal van dit met „klein-verlof" te zenden aantal militairen bedraagt ongeveer 600. ..Och. lieve St. Nicolaas kom ook eens hij mij. en rijd alstublieft niet ons huisje voorbij Dat zingen ook de kinderen de Gocdheihgman liet vertrouwen der nog is. hij bezocht bewoonde, van deze kinderen beschamen? doch ook half verwoeste huizen; Direct na zijn aankomst in Ne-\:ijn zwarte en gouden boek hoefde dcrland. trok hij met zijn trouwste lüj daar niet te gebruiken, want hij knecht naar het rampgebied Sint voelde: alle kinderen, die hier wo- lut rampgebied, die dit jaar zoveel l.ak uit over de troosteloze wala- mn hebben een cadeautje vcr- I ellende hebben meegemaakt. En kanvlakte, die thans de Vicrbannenpol-1 diend

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1