VALDA D.DD RICK LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 21 OCTOBER Britse rapport over Guyana Scheuring in progressieve partij Dc Britse regering heeft verklaard, dat de progressieve volkspartij in Brits Guyana de gestandaardiseerde „stap-voor-stap" techniek heeft ge volgd, waarmee communistische par tijen in andere delen van de wereld aan de macht zijn gekomen. In een officieel rapport aan het par lement geeft de regering een beeld van de „rampzalige" toestand, die deze ntaand heeft geleid tot de schorsing van de grondwet in de Britse kolonie, en tot het zenden van oorlogsschepen en troepen om een mogelijke commu nistische staatsgreep te verhinderen. Het rapport, dat is samengesteld on der druk van de Labour-oppositie voor een debat in het Lagerhuis op mórgen, beschuldigt dr Jagan en andere minis ters in Brits Guyana van het versprei den van rassenhaat en ondermijnen van de trouw der politie en van de gehele zakengemeenschap in de kolonie. De gebeurtenissen, die hebben geleid tot de algehele staking in de suiker industrie, samenvattende, zegt het rapport, dat twee ministers, te zamen Week der gevangenen in West-Duitsland Deze week is de Westduitse Bonds republiek gewijd aan de wegens oorlogs misdaden veroordeelde Duitsers, die nog in buitenlandse gevangenissen of inter neringskampen vertoeven. In tal van manifestaties in alle delen van het land wordt andermaal een beroep op de bui tenlandse regeringen gedaan om de ver oordeelde Duitsers vrij te laten. De Ka tholieke en de Protestantse kerken ne men aan de actie deel. Van bijna honderdduizend gevange nen, van wie men vroeger enig bewijs meende te hebben, dat zij nog in Rus land verbleven, heeft men al drie jaren niets meer gehoord. De Westelijke lan den houden nog een paar duizend ver oordeelde Duitsers gevangen, waarvan er ongeveer zevenhonderd in drie ge vangenissen in Duitsland zelf vertoeven. De vonnissen van deze laatste groep zul len, op grond van het verdrag van Bonn thans nog eens door gemengde commis sies van geallieerden en Duitsers wor den nagegaan om te zien waar clementie kan worden toegepast. Paus Pius XII tegen ,,a-b-c"-oorlog In een toespraak tot leden van het in ternationaal documentatiebureau voor militaire geneeskunde heeft Paus Pius XII aangedrongen op internationale overeenkomsten ter voorkoming van oorlogen met atomische, biologische en chemische wapenen, welke hij kortweg „a-b-c-oorlogen" noemde. De Paus sprak zich uit voor nationale verenigingen van geneesheren, die een internationale organisatie zouden vor men, welke zou moeten kunnen beslis sen over het al dan niet geoorloofd zijn van bepaalde handelwijzen. Verder sprak de Paus zich uit voor de vorming van een internationaal me disch recht. Geneesheer noch patiënt heeft het recht om over het leven té beschikken Daarom mag een dokter geen gevaar lijke middelen toepassen of ingrepen doen. die waarschijnlijk of zeker de dood tengevolge zullen hebben, alleen omdal de patiënt dit wil of er in toestemt, al dus de Paus. Staking in Italië aangekondigd De Italiaanse communistische, socia listische en christen-democratische vak bonden hebben besloten hun leden, die werkzaam zijn in de chemische indus trie, op te roepen voor een 24-uursta- king op 27 en 28 October as, om de eisen van de arbeiders ten aanzien van hernieuwing van hun arbeidscontracten te steunen. met mevrouw Jagan de plantages heb ben afgereisd om de arbeiders tot sta king aan te zetten een staking „die de gehele industrie heeft stilgelegd". „Er werden pogingen gedaan een al gehele staking te organiseren in sym pathie met andere industrieën en dien sten van vitaal belang", aldus het rap port. Gematigde aanhangers van de pro gressieve volkspartij hebben de extre mistische vleugel der party, die door mevrouw Jagan en Sidney King wordt geleid, voor een ultimatum gesteld. Het ultimatum, dat onmiddellijk is opgesteld, nadat Jagan naar Londen was vertrokken, eist dat mevrouw Jagan onmiddellijk de algemene raad van de party bijeen zal roepen; indien dit niet gebeurt, zullen de gematigden de extre misten in een verklaring voor de pers aan de kaak stellen". Volgens genoemde kringen doen aan hangers van Burnham, die met Jagan naar Londen is vertrokken, onder lei ding van Ashton Chase een greep naar de macht in de partij. Verwacht wordt, dat Jagan en Burnham ook in Londen een verschillende tactiek zullen volgen. Burnham zou het plan hebben zich daar niet met de communisten in te laten en zich slechts als „anti-kolonist" zal voordoen, in afwachting van de resul taten van zijn aanhangers bij hun po ging tot een greep naar de macht in de partij. (Ingez Mtd.-adv.) OOK UW OUDERS KWAMEN AL IN „DE TURK" (Ingez Mcd.-aclt. OSRAM LAMPEN CS fi beier licht - langere levensduur Vraag Uw leverancier N.V. Waldorp op rand van afgrond Herstelbank vroeg faillissement aan Worden 200 arbeiders brodeloos Naar surséance van betaling 5 Jaren-plan voor rode blok Te Warschau wordt een economisch? conferentie gehouden van de landen van het communistische blok, die aan gesloten zijn bij de raad voor wederzijd se economische hulp. Het doel van deze conferentie is de coördinatie van de economische plannen te bespreken en een gemeenschappelijk vyfjarenplan voor alle aangesloten lan den, waartoe ook Noord-Korea behoort, voor te bereiden. Vooral voor de zware industrie, de machine-industrie en de scheepsbouwny verheid. V.N.-SECRETARIS-GENERAAL BEMIDDELT. Met het oog op de ernstige menings verschillen tussen de leden der neutrale terugzendingscommissie in Korea is de secretaris-generaal der Verenigde Na- j ties, Dag Hammarskjoeld, persoonlijk tussenbeide gekomen om te trachten dc geschillen uit de weg te ruimen. Hij voerde een reeks besprekingen. I Inmiddels heeft een van de 23 Ame rikaanse gevangenen die niet naar huis willen, te kennen gegeven, dat hy als nog naar de VB wil terugkeren. Zijn verzoek werd ingewilligd. Hij zal per vliegtuig naar Seoel worden overge bracht. Dulles maakt onderscheid tussen officieel en niet-offieel Toelichting op Londense conferentie De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dulles, heeft op een per.s- cc-nfererotie te Washington medegedeeld, dar er op het ogenblik voorbereidende maatregelen voor de evacuatie van Ame rikaanse en Britse strijdkrachten uit Tr.ëst worden genomen, Dulles zeide, dat de Ver. Staten en Groot-Britlannië er niet aan denken van hun besluit om hun strijdkrach ten uit de zone A van Triest terug te trekken en de zone aan de Italianen over te dragen, terug te komen. Er worden, aldus deelde Dulles mede, voorbereidende onderhandelingen ge voerd met de Italiaanse en de Zuid-£,a- vische regering om de mogelijkheid van eer. vijf-mogendhedenconferentie over Triest te onderzoeken De ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittannié en Frankrijk waren het er over eens, dat vóór een conferentie van de regerings leiders van vier grote mogendheden een conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken dient te worden ge houden. Over Korea zeide Dulles, dat de Amerikaanse afgevaardigde voor de Koreaanse politieke conferentie. Dean, heden naar Panmoendjon zal gaan om met een communistische vertegen woordiger problemen betreffende die conferentie te bespreken. Dulles ontkende categorisch het be richt. dat Churchill hem zou hebuen meegedeeld van plan te zijn alleen naar Moskou te vliegen voor een onder houd met Malenkof Het voorstel voor bijeenkomst van de legeringsleiders van Engeland. Amerika en Frankrijk met Malenkof was op de conferentie te Londen niet ernstig in overweging ge nomen. zo zei hij. maar hy voegde hier aan toe, dat hij slechts sprak over de formele zittingen van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken en n et over de niet-officiële bijeenkomsten tussen de ministers van buitenlandse zaken en Churchill, Toen verslaggevers hem vroegen, of Churchill op deze met- officiële bijeenkomsten bij hem had aangedrongen op een ontmoeting met Malenkof op het hoogste plan, ant woordde Dulles, dat zij zich op voor hem delicaat terrein begaven Hij had met Churchill over tal "van aangelegenheden gesproken, maar het zou niet juist van hem zyn, over niet-officiële besprekin gen verslag uit te brengen. (Van onze Haagse redacteur» De N.V. Nederlandse Instrumenten fabriek Waldorp aan de Leeghwater- straat te Den Haag, waar ongeveer 200 man hun brood verdienen, staat op de rand van de afgrond. De Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel, die Waldorp crcdiet liad verleend, heeft in verband met de ongunstige ontwikkeling van deze onderneming en omdat er geen uit zicht bestaat op een bevredigende re geling, het niet langer verantwoord geacht, het verleende crediet te hand haven en het faillissement van de Vennootschap aangevraagd. De Herstelbank heeft volgens een door haar aan Waldorp gericht schrij ven een vordering van f. 464 384.75. ter wijl de overeengekomen wekelijkse be talingen van f 500, welke gedurende korte tijd met een zekere regelmaat, hebben plaats gevonden, maar de laatste tijd achterwege zyn gebleven, niet opwegen tegen de steeds aan groeiende rente. Verder heeft het en bloc aftreden van de commissarissen, t.w. de heren T. Slavenburg, ir Klrch- mann, D. v d Ploeg en jhr ir Hora Sickema top 5 Oct.* geen goede indruk gemaakt De N.V. Waldorp heeft hierop ge antwoord, dat h i. de behandeling van de zaak door de Herstelbank sterk de indruk maakt, dat zjj niet of niet slechts op zakelijke motieven berust. Het crediet is volgens haar van f. 736.437,33 op 1 Januari 1949 terug gelopen tot f. 463.572 op heden, waarbij nog in aanmerking moet worden geno men. dat gedurende de looptyd van het crediet voor niet minder dan f. 442.435 aan nieuwe machines werd aangeschaft, welke automatisch in het onderpand werden betrokken. Per April 1952 werd een taxatie rapport Ingesteld, waarbij de onder handse verkoojjwaarde van machines, (Incez. Med.-Adv.) BIJ KEELPIJN PASTI LLES (Ingez. Niet krabben De heldej vloei- diep ln de huid ponen GENEESMIDDEL TEGEN HU I DA AN DOENINGEN Nederlaag voor Franse regering De Franse Nationale Vergadering heeft z.ch met bijna algemene stemmen J uitgesproken voor een debat over Inclo- China op Vrijdag a.s. Dit betekent een morele nederlaag van de regering, aangezien premier La mel verklaard heeft, dat de regering in d t -stadium geen voorstandster- van een debat is, omdat er spoedig onderhande lingen met de republiek Vietnam be ginnen Met een enkel woord BINNENLAND Generaal I A. Aler, de pas afgetreden chef van de Nederlandse Luchtmacht. Is te Rome aangekomen. Op uitnodiging van generaal Lado Urbani. stafchef \an de Italiaanse Luchtmacht, zal hij bases, oefenscholen en Installaties van de Lucht macht bezichtigen. Het bezoek zal enkele dagen duren. De Vereniging van leraren in de biologie, de Kon Ned. Botanische Ver eniging en de Nederlandse Dierkunde Ver eniging houden Zaterdag 7 November a s. in het zoölogisch laboratorium te Utrecht een symposium over „Feitenkennis en In zicht bij het onderwijs In dc biologie aan scholen voor voorbereidend hoger en mld- r onderwys. In de onlangs gehouden Jaarlijkse vergadering van de Raad van Toezicht voor de Orde van Advocaten bij de Hoge Raad der Nederlanden, zijn de heren mr G. A Fijn van Draat en mr W de Clercq Maandag a s. tussen tien en elf uur 's ochtends zal Hr Ms fregat Willem van der Zaan afmeren te Den Helder na een thuisvaart uit de Ned Antillen die het schip voerde vla de Pacific en Nieuw Guinea, zodat het thans een wereldreis heeft volbracht. Het 250 ton metende m.s. ..Schok land" uit Zwolle ls gisteren op het ln de buurt van Stockholm gelegen Malar-mcer aan de grond gelopen. Het sohip was met graan onderweg van de aan genoemd meer gelegen stad Arboga naar Rotterdam. Ten gevolge van de stranding werd het gehele scheepvaartverkeer op de Arboga-rlvler. de verbinding tussen het Malarmeer en de Oostzee, gestremd. De 24-Jarige matroos Oosterbaan van het Sehevenlngse vissersvaartuig SCH 116 Is gisteravond, toen hij aan boord wilde 1 gaan. tussen het schip en de wal te water geraakt en verdronken. Na een uur werd zijn stoffelijk overschot opgedregd De Mantschnppy 'voor Diergenees kunde houdt Vrijdag en Zaterdag te Utrecht In het Jaarbeursrestaurant zijn JoarllJks congres. De 76-Jarlge voetganger L Eschweller I die ter hoogte van de J P Heljestraat te 1 Amsterdam de Overtoom ln westelijke richting wilde oversteken is door een motorfiets aangereden en aan zyn zware lioofdwonden bezweken. De man had ver zuimd van de vluchtheuvel gebruik te maken en was de motor die achter hem om wilde trekken al voorby toen hij plot seling op zyn schreden terugkeerde In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam Is de 14-Jarige Cornells van der Waal. gewoond hebbende Gaffelstraat, overleden De Jongen ls gevallen op dc West-Kruiskade voor de achterwielen van een vrachtauto, waarna hij werd overre den. Hy werd ernstig gewond BUITENLAND Het aantal werklozen ln West-Dults- land ls tot onder het mllllocn gedaald. Jaren nog twee Universiteitszetels in Brits Lagerhuis blijven afgeschaft De Britse premier, sir Winston Churchill, heeft bekend gemaakt, dat de regering besloten heeft niet voort te gaan met een voorstel tot het in ere herstellen van de afzonderlijke verte genwoordiging der universiteiten in het Lagerhuis. De Labouiregering heeft voor de al gemene verkiezingen in 1950 de twaalf universiteitszetels afgeschaft, daar ?,ij deze beschouwde als een geschenk aan de conservatieve party. De afgevaardig den werden gekozen door gegradueer den van de universiteiten, die bovendien in hun kiesdistricten hun stem uit brachten. De conservatieven zeiden bij de af schaffing, dat zij de zetels in ere zou den herstellen, wanneer zij weer aan de macht kwamen. Triest in het Britse Lagerhuis Minister van buitenlandse zaken Eden heeft in het Lagerhuis toegege ven, dat het Brits-Amerikaanse besluit om zone „a" van Triest aan Italië te geven, wel een „drastische" stap is ge weest, Zy was echter genomen om erger te voorkomen. Men had gehoopt, dat de betrokkenen zich er wei by zouden neerleggen. Verdeling van het gebied volgens de huidige zonegrens leek de enig mogelijke oplossing Attlee, de leider der oppositie, achtte het onjuist, dat Zuid-Slavië niet van te voren van de beslissing in kennis was gesteld Eden zei daar slechts op. dat ook Italië niet was ingelicht. werktuigen enz. werd vastgesteld op f. 994.675. Als verdere dekking zijn nog aanwe zig gebouwen en voorraden, welke ge zamenlijk eveneens een indrukwekkend bedrag vertegenwoordigen. Verder wijst de directie op het feit, dat 200 gezinnen direct in gevaar worden gebracht en dat de fabriek met haar 40-jarige ervaring in pre- risie-arbeid een belangrijke positie Inneemt. Voor de N.V. Hollandse Signaal apparaten te Hengelo verricht Wal dorp ten behoeve van de door de Hengelose fabriek vervaardigde vuur- leidlngsapparatuur voor de Marine, precisiewerk van de allerhoogste nauwkeurigheid. Afbreken van dit werk brengt genoemd bedrijf in de allergrootste moeilijkheden, evenals de eigen defensie. Dat Waldorp niet tot bloei ls geko men, vindt zijn oorzaak in de periode, dat het Beheersinstituut dit bedrijf be stuurde. Toen werden reeds grote ver liezen geleden en de daarna aan de huidige directie verleende crcdieten waren steéfls zó. dat men met liquidi- teitsmoeilyluieden te kampen had. Daar voor verreweg het grootste d«j j van de schulden de Staat crediteur a begrijpt de directie van Waldorp nlti dat de Herstelbank tot deze stap over. gaat en dat met de directeur en tevenj grootste aandeelhouder geen overl» werd gepleegd om het voortbestaan mo. gelijk te maken. Een aansluitingsmogelijkheid bij «n bestaand zeer florerend bedrijf wetj onmogelijk gemaakt door een zeer n». gatieve houding van een der directie, leden van de Herstelbank, aldus Wal. dorp. De heer H. Albronda. directeur van Waldorp, was bereid afstand te doen van elke prioriteit en aandelenbes-, 1 f400.000» mits een redelijke over- gangsvorm werd gevonden. Er zijn op het ogenblik nog orden aanwezig voor ruim een half millioen gulden (5 4 6 maanden werk». Als surséance van betaling wordt verleend, die heden werd aangevraagd, komt er een beheerder, die zal uitzien naar mogelijkheden tot voortzetting van het bedrijf. De heer De Blij, tot 1 Octobert j| directeur van Waldorp, was van mening, dat als er twee ton nieuw kapitaal in de zaak wordt geïnvesteerd en dt schulden worden geschrapt, er goed» mogelijkheden zouden zijn voor voort zetting van het bedrijf. Dc personeelskern heeft van haar kant alles geprobeerd om de zaak redden. De Uniebonden hebben con tact opgenomen met het Departc. ment van Sociale Zaken, maar Ie hn- ren gekregen, dat er niets aan ic doen is. De komende weken zal dus beslist worden over het feit of Waldorp kan blijven bestaan, of dat dc fabriek u\ worden opgeheven met alle rampzalig gevolgen van dien voor het persontd en hun gezinnen. Jaarvergadering Kon. Ned. Landbouw-comité ongerust „Boerenstand over landbouwpolitiek" Nationale zaak niet op zijn rug afwentelen idat het millioen had bedragen Grote bouwbedrijven heeft vooral tot deze snelle daling geleld. 986-987 - Terwijl Pilon zat te vertellen, kwam tante Liczcberiha binnen met de koffie- - ]e zult wel dorst gekregen hebben van al dat gepraat. Pilon! zei ze. Hier. we zullen eerst maar eens 'n lekker kopje koffie inschenken, dan kun je weer verder gaan mei je verhaal! Toen ze allemaal hun kopje hadden, vertelde Pilon weer verder, want hij zap wel. dat ze allemaal erg nieuwsgierig wSrcn naar de afloop van zijn spannende geschiedenis. Nou. je begrijpt, dal ik me helemaal met prettig voelde, toen ik daar met dc hut door de luchl zeilde! II; zag. dat ik hoog boven de bomen vloog en dot de aarde steeds verder onder me wegzakte. Als dadelijk de hut uit elkaar valt. dacht ik. val ik van 'n verschrikkelijke hoogte naar beneden! - En gebeurde dat niet? klonk Bunkie's stem. benauwd. - Nee. grinnikte Pilon. Dat gebeurde gelukkig niet. want dan had ik nu niet bij jullie gezeten!... Ten minste, het gebeurde toen nog niet. Nou. ik lag op de grond en probeerde me uit alle kracht vast te houden, want dc hut draaide steeds maar rond in dc stormvlaag, die 'm meevoerde... millioen Duitse' mark zyn opgelopen Men tekort van 885 millioen In de stad Guatemala Is het gisteren tot relletjes gekomen In de nieuwe arena toen een stierengevecht werd afgelast, omdat 15 000 van de 20 000 aanwezigen zonder plaatsbewijs de arena waren binnengedrongen Stoelen en banken wer den vernield en ln brand gestoken Vijf personen moesten ln een ziekenhuis wor den opgenomen De politie kwam niet tussenbeide teneinde bloedvergieten te vermyden De Japans-Zuid Koreaanse onderhan delingen zyn vandaag geheel afgebroken Te Khoerramsjnr (Perziel zijn drie matrozen gefusilleerd, nadat zij schuldig waren bevonden aan een poging om het 1 652 ton metende fregat „Babr" ln brand Vier Oost-Duitse politiemannen zyn gedood In een vuurgevecht met „een bende fascistische terroristen" In het Oost-Berlljnsc district Cottbus Twee leden van de „bende", onder wie de leider, waren gearresteerd De sociale commissie van de alge mene vergadering der V N heeft met 435 stemmen en 4 onthoudingen haar goed keuring gehecht aan dc ontwerp-resolutle waarin wordt aanbevolen liet mandaat van het hoge commissariaat voor de vluchte lingen met vijf Jaar te verlengen en een beroep op alle leden-staten wordt gedaan de hulpverlening aan dc vluchtelingen uit te breiden. Langs de 145 kilometer lange Italiaans -Zuid-Slavische grens staan thans drie Italiaanse en drie Zuidslavische divisies tegenover elkaar. Opnieuw: Beria-mystificatie De gepensionneerde Amerikaanse le gerofficier, kolonel Julius Amoss heeft klaard dat de afgezette Russische minister van binnenlandse zaken Beria niet alleen uit de Sovjet-Unie ls ont snapt, maar ook bereid Is „hoogst be langrijke documenten" in handen van het Westen te stellen. Amoss heeft de abonné's op zijn inter nationale nieuwsdienst meegedeeld, dat Beria, toen zijn positie onhoudbaar was geworden, de documenten aan vijf ver trouwde ondergeschikten heeft gegeven. Hy zond deze mensen het land uit met de instructie de papieren, die om plan nen op het gebied van de atoomenergie inhouden, aan autoriteiten in het Wes ten te overhandigen als hem iets zou overkomen. Daarna verdween hij zelf, aldus kolonel Amoss. Toen de Russen Beria niet konden vinden, leidden zij een strooman op om als Beria terecht te staan. Een van Bena's handlangers heeft een agent van Amoss verzocht het Kremlin te laten weten, dat Beria ontevreden ls over de propaganda van het schijnproces en het eerste van zyn vijf dossiers met geheime documenten aan het Westen zou uitle veren als men ei niet mee ophield. Amoss zegt deze feiten wereldkundig te maken in de verwachting, dat zij zo ook ter kennis van de Russische gehei me dienst zullen komen. Het te San Diego ln Californlè ver schijnende blad „Morning Union" meld de op 20 September, dat Beria en drie andere communistische leiders uit de Sovjet-Unie waren ontsnapt en bereid waren bepaalde geheimen te ruilen voor asyl in Amerika Het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken ver klaarde naar aanleiding van dat bericht, dat het de zaak zou onderzoeken, maar er „hoogst sceptisch" tegenover stond. Het New Yoikre blad „Daily Ncivs" meldde later, dat kolonel Amoss een be drag van 50 000 dollar, hem gegeven door een politicus uit New Jersey, had ge bruikt om Beria's ontsnapping te finan cieren. Problemen der loonpolitiek Ir C. Knottnerus, voorzitter van het Kon Ned. Landbouwcomité, begroette tijdens de Jaarvergadering van deze organisatie in Grand Hotel Central te Den Haag de secretaris-generaal van het Ministerie van Landbouw, mr H Th. Bonnerman, de directeur-generaal van de Landbouw dr ir A. W. van de Plassche, alsmede tal van vertegenwoor digers van bedrijf- en beroepsorganisa ties, coöperaties en werkgevers- en werknemers-verenigingen uit de agrari sche sector, van de Bond van Platte landsvrouwen en van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. In zijn jaarrede reide ir Knottnerus, dat in de Nederlandse boerenstand zeer ernstige ongerustheid bestaat over de landbouwpolitiek van de regering, omdat men vreest, dat deze haar toezegging van een redelijk bestaan op een goed geleid sociaal-economisch verantwoord bedrijf niet zal nakomen en rulks terwijl dc wereldmarktprijzen dalen en de afzetmocilijkheden voor tuinbouw- en zuivelproducten groter Men vreest, dat de garanties, gegeven op grond van een systeem van „basis producten", niet zullen worden ge honoreerd. Met de grootst mogelijke rationalisatie zal het volgend jaar de kostprijs van voergranen toch beneden de wereld marktprijs liggen, wanneer de Ver, Staten hun overschotten op de markt gaan gooien. Dit inziende, heeft de minister van Landbouw monopollehef- fingen op gerst, haver en rogge ln het vooruitzicht gesteld. Voor gerst en haver zijn die aan de krappe kant, voor rogge beslist onvoldoende, aldus spr. Hieidoor worden aan de roggetelers de productie kosten niet vergoed, hetgeen doet den ken dat de geleide economie plotseling door een liberale is vervangen Spr. acht een aanvulling van de roggeregeling nodig, omdgt rogge voor vele bedrijven een basisproduct is. Indien, aldus ir Knottnerus. de r atio- naal noodzakelijke doelmatigheid van arbeid en productie wordt betracht en desondanks geen afzet kan worden verkregen tegen een lonende prijs, dan is dit een nationale zaak, die niet op de ruggen van boeren en land arbeiders mag worden afgewenteld. De loonpolitiek kent voor de landbouw vier problemen, zo zeide ir Knottnerus. Het verkleinen van het verschil van gemeenteklassen van 12 op 10 cent bij uurlonen, betekent naast de 5 rver hoging een verhoging van 2 cent per uur voor de landbouwlonen Het stre ven om de achterstelling van het platte land te doen verdwijnen, zal waarschijn lijk algemene medewerking ook voor deze verhoging ten gevolge hebben. Bezwaren bestaan ten aanzien van plannen voor vryere loonvorming, die zich tussen te stellen maxima en minima n bewegen. De zuiging op de landarbeiders door andere bedrijfstak ken zou bij een dergelijk systeem de landbouwlonen tot aan de maxima Jagen, behalve wellicht in die streken, waar de landbouw in overwegende mate Ruim 100 millioen eieren naar buitenland Volgens mededeling van het Neder landse Eierencontröle Bureau zyn m de ee-ste 3 kwartalen van dit jaar in totaal 1 032 739 279 eieren voor uitvoer goed gekeurd. waarvan om. ruim 833 ir.il- 1 oen naar Duitsland ruin» 57 millioen naar Italië en 39 millioen bestemd wa ren voor de Amerikaanse bezettings legers. Handelsaccoord Nederland-Hongarijc TER WAARDE VAN 30 MILLIOEN Gisteren is een handelsovereen komst tussen Nederland en Hongarije tot stand gekomen met lijsten van goederencontingentcn voor de periode 1 October 1953 tot 1 October 1954. Als voornaamste Nederlandse export producten kunnen worden genoemd, iar.d- en tu'nbouwzaden, lompen, vias- llnt, rayongarens, chemische en phar- maceutlsche producten, electrotechnl- :he producten, machines, enz. Als voornaamste Hongaarse export- 'oducten mogen worden genoemd di verse land- en tulnbouwzaden. oliehou dende zaden en eetbare oliën, mout, chemische en pharmaceutische produc ten, rjjwielonderdelen. machines, enz De omvang van het handelsverkeer wordi geschal op rond 30 millioen gul den over en weer. beoefend wordt en waar een overschot aan landartieiders bestaat. De werkclassificatie is het vierde probleem, dat naar inzicht van spr. nog niet is opgelost. Een loonschaal, geba seerd op functieverdeling alleen, lijkt hem voorbarig en onjuist Wel is hel wenselijk door middel van werkclassi- ficatie te proberen tot een bete: vei'antwoorde beloning van de vaste landarbeiders te geraken. Indien hier door de jaarbasis voor de vaste arbeider hoger komt. dan die van de los» arbeider, die buiten het seizoen bij „aanvullende werken" wordt betrokken dan moet men deze gelegenheid omwille van een gezondere arbeidsverdeling me; beide handen aangrijpen Na nog te hebben aangedrongen op sterke vereenvoudiging van de loon- en verzekeringsadministraties, besloot Ir Knottnerus met te zeggen, dat zijn ver. wachtingen voor het komende jaar niet pessimistisch zijn. De directeur van de Rijksdienst voor de uitvoering van werken (DUWi dr ir D. R. Mansholt heeft tydens deze ver gadering nog gesproken over ..Doei- i matige werkloosheidsbestrijding in Ne derland en haar betekenis en gevolgen 1 voor de agrarische werkgever". Vrijstelling kwekersrechten Blijkens een in de Staatscourant van gisteren voorkomende beschikking vai b?t Nederlands Beheersinstituut, ia van daag het rechtverkeer met Duitsland met betrekking tot kwekersrechten vrijgelaten Een beschikk.ng, d.» reeds in Ootober 1949 is uitgevaardigd za'. daartoe thans in werking treden Zij geeft aan Duitse natuurlyke te rechtspersonen vrijstelling van de bepa lingen by of krachtens hot besluit vijandelijk vermogen gesteld, met be trekking tot de aanspraken en rechten voortvloeiend uit het Kwekersbosluii 1941. De vrystelling is beperkt tot die beloningen, die na 1 November 19b over dat oogstjaar en volgende oogstja ren worden toegekend. In de beschikking van 1949 waren d» aardappeirassen Erdsold, Flava, Frol» Molle. Primula, Vera en Voran van vrijstelling uitgezonderd. Deze uitzonif- ringsbepaiing is thans echter vervallen. Mededelingen in „Het Vrije Volk" „géén strafbaar feit" „Naar aanleiding van de door mij op 3 September 1953 gegeven antwoorden op drie vragen van het lid der Kame: de heer Van Rückevorsel moge ik 1 berichten, dat het justitiële onderzoek naar aanleiding van de ln het dagblad „Het Vrije Volk" gedane mededelingen over de Rijksbegroting 1954 met het be wijs van een gepleegd strafbaar fed heeft opgeleverd" Aldus heeft de mi nister-president, minister van Algemene Zaken, dr W. Drees, medegedeeld in ant- wooid op de schriftelijk gestelde vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Van Ryckevorsel. Recordhoogte voor goud- en deviezen Voor het eerst sinds 30 Juni ls er vol gens de verkorte balans van de Neder- landsche Bank geen verandering inge treden in de goudvoorraad. Deze blcel onveranderd op f. 2.775 millioen De de viezenreserve werd echter met circa f. 18 millioen versterkt, zodat goud en deviezen tezamen een nieuw hoogtere- cord hebben behaald voor hel lopend' jaar en op f 4.307,8 millioen zyn beland HERDENKING DAG DER V.N. Zaterdag a.s. zal het 8 jaar gelede: zyn, dat het Handvest der Ver N.uio van kracht werd. Dit feit zal in vel schillende pisatsen in ons land e? openbare bijeenkomsten worden her dacht. De landelijke herdenking van de da? der V N. zal worden gehouden in c! Ridderzaal te Den Haag op Donderdag a.s. des avonds te 8 uur. Vanavond wordt in het Gemeentemu seum te Den Haag door samenwerken de organisaties een bijeenkomst belegd waar dr Ph. Idenburg, directeur-g"'1" raai van de Statistiek, zal spreken over de V.N. De secretaris-generaal der V.N. dr Dag Hammeskjoeld, en de minister van Sociale Zaken, de heer J. G SUUrllOffi I zullen Vrijdagavond te halfnegen voor I V.P.R O.-microfoon ter gelegenheid var. I de V. N -dag spreken over de V N e" over het Internationaal Kinderfom» I dei V.N.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 2