en Zoeklicht Hoe teveel leukigheid een nens uit zijn hum kan maken De daagse garderobe van het bakvisje Zijn hem vader, Martin Toonder, maakte beroemd over de hele wereld «hsl Zuidpool krijgt eerste menselijke blijvende nederzetting WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCII DAGBLAD OP DE BOEKENMARKT Godfried Bomans ..Capriolen". Elsevier Amsterdam 1953 D. van der Stoep. „Ten derde male August en Alida". Bosch en Keuning N.V. Baarn z.j. Dat het leven van uw critica niet over rozen gaat, moge blijken ■wanneer ik u vertel dat ik, om deze twee niet zeer omvangrijke boeken Icor u te bespreken, in de afgelopen week op de kop af honderd „leuke hetsjes" heb moeten slikken, hetwelk neerkomt op plus minus veertien dag. En dat terwijl de tranen nog op mijn wangen lagen van de tverhaoltjes van een paar weken geleden. Het zal dus niemand wonderen dat ik nu in een stadium verkeer, waarin ik lust krijg mij de meest humorloze filosofie te gaan occuperen of mij in de khofverzen van wijlen Rhijnvis Feith te verdiepen, als ik weer zo'n ng, smal boekje alle uitgevers schijnen dit formaat als het pret maat te beschouwen gewoonlijk in plasticglim gehuld, in de verte komen. Men denke echter niet, dat wat ik ca zeggen naar aanleiding van de tortvloed van leuke drukinkt. waar- Nederland wordt oud Wij leven steeds langer. Het staat onomstotelijk vast dat de babies die thans het levenslicht zien, een veel langere levensduur kunnen verwach ten dan de babies uit 1870. Hun le venskansen liggen door de verbeterde sociale en hygiënische toestanden veel gunstiger dan hun prille voorgangers. De baby uit 1870 had toen een gemid delde levensduur te verwachten van bijna 40 Jaar. Thans kunnen zijn ruim 70 jaar verwachten. Met deze 70 jaar staat de Nederlandse baby aan de top van de levensduur in de wereld. Ook de levensduur van de gemiddel de Nederlander is stijgende. Zo om streeks 1900 was de levensduur voor de mannen 43 jaar en voor de vrou wen 45 jaar Momenteel kunnen de mannen 65 jaar verwachten en de vrouwen 66 Jaar. Een baby kan ruim 70 Jaar verwachten De stijging van onze levensduur gaat nog steeds voort. Het gevolg hiervan is dat het aantal bejaarden in ons land steeds toe neemt. Onze rustende en gepenslon- necrde landgenoten zien hun aantal dan ook met sprongen vermeerderen. Telt de groep bejaarden i65 Jaar en ouden thans ca 8 van onze gehele bevolking, zo omstreeks 1380 zal deze W'J LEVtN STEEÜj LAMOEK.' TEN GEM LEVENS- N BABY IN NEDVNVgi// iWT" Spiegeltje, spiegeltje aan de wand In zeven delen aan de beurt blijkt te zijn met zijn tweede bundel Buitelingen, thans Capriolen geheten. Hoewel ik mijn n deze week alleen, want dat is niet De lawine van ..enige verhaaltjes" mü al veel langer dwars. Altijd gen. dat Bomans met hoofd en schou ders boven de zojuist gelaakte humo risten uitsteekt, daar hij zyn onder werpen op een veel breder terrein weet te kiezen. Hoewel ook hij soms niet ontkomt aan de leukdoenerij, vindt men in zijn bundel een aantal schet sen, die door hun originele gedachten- gang en hun heldere kritische gezind heid inderdaad de weg van het korte essay opgaan of een literair geslaagde schets zijn geworden. Men leze b.v. „De nieuwe Kapelaan", een meesterlijk ge troffen karakteristiek of een van zijn zeer oorspronkelijke onzinverhalen. D. van der Stoeps „August en Alida" is het humoristische dagboek van pa Argeloos, die het wel van zijn gezin opgewekt bekeuvelt en het wee even opgewekt voorbijgaat. In zijn soort lang niet slecht, maar he'. soort doch •laat ik ophouden anders zou ik onder deze bespreking moeten zetten wat Bomans onder zijn ..Met een luchtbal lon naar Engeland" geplaatst heefl „wordt eindeloos vervolgd". CLARA EGGINK. aanhoren hoe ostelijk de kindertjes waren, hoe humoristisch begrijpend pa en ma. hoe ondoenlijk verstandig het hondje en het katje, maakt mij precies even ziek cie domineespoëzie met precies de zelfde eezinsverheerlijking het de Tachtigcis gedaan heeft. Want men taal bekeken maakt het mijns inziens geen verschil of men een hoogdravend vers schrijft „Bü het tweede tandje an mijn zesde zoon" of olijk schetst over dè blindedarmontsteking van de derde dochter. En dan al die beleve nissen van tantes, kanariepieten. schoonzusters, gedienstigen, dorps idioten en weer die hond en weer die kat misselijk word ik er van. Dit alles heeft de oude Beets In zijn Camera Obscura tienmaal beter en driemaal diepzinniger gedaan en dit goede boek wordt, behalve bij het on- dcrwiis. schouderophalend en neus optrekkend gepasseerd. Behalve als vervelend, beschouw ik dit soort lectuur ook nog als verderfe- ik. aangezien het een uiting is van ..•hijnheillRheid en oppervlakkigheid. Al deze leutige, leukige, gezinsleven- onthullinkjes lijken in niets op de realiteit en hebben met het leven zoals ieder mens het leven moet. niets van deen Het is oliedom de weg van de n.e? naar het graf voor te stellen als éen lange daver van de humoristerig- heid Dit in het openbaar aankweken van jczinsuien moge een lucratief be drijf "zijn er is langzamerhand geen das- of weekblad meer dat er niet zijn leukerd op na houdt het is de wording van wat vroeger in de Jour- istiek „het cursiefje" heette en dat zich niet bewoog op het terrein van pa. ma en de kindertjes, maar zich op hl. Mr w ii ze bezig hield met de vraag- JJJ® 5'ukken van de dag. Alleen in deze man tot vader te hebben, hcr- voim ;s „het leuke stukje" een sieraad "mert zich uit zun jeugd een blad. terwijl het gebundeld zeker nog die spannende uren en boek de wereld in gezonden een aan vaders kmeen, vv anneer onding i- een geld- en tijdverspilling verhalen over verre lan- voor de lezer. den en vreemde avonturen los kwamen. Zonder twijfel hebben zulke vertellingen de wel een beetje jammer dat beide zeemanszonns Marten jan Gerhard Toonder ge. Natuurlijk beweren we niet dat een garderobe, zelfs een daagse garderobe in zeven delen een complete garderobe is: er ontbreken altijd nog wel enkele belangrijke of welhaast noodzakelijke stukken aan nog afgezien van de gelegenheidskleding, die we hier buiten beschouwing hebben gelaten. Maar toch is met zeven kledingstukken een basis-uitzet op te bouwen, die met be hulp van accessoires, lintjes, strikjes, sjaaltjes, colliers, bijoux en ceintuurs de nodige afwisseling van tenue kan bieden Dies hebben we twee van die garderobes samengesteld, één voor het bakvisje idle we u vandaag laten zien> en één voor de werkende. Jonge vrouw 'die we volgende week zullen behan delen). Beide zijn ze aan de mode aangepast, zonder extravagant of te modieus te zijn. beide zijn ze een voudig omdat juist in de beknopte garderobe eenvoud en onopvallend heid de meest waardevolle eigen schappen zijn. die verveling voorkomen en variaties mogeliik maken. In beide garderobes ook zijn de verschillende stukken met elkaar in harmonie, vooral wat de kleuren betreft, opdat de onderling gecombineerde stukken telkens een harmonisch tenue vormen Voor het bakvisje kozen we zeven onontbeerlijke kledingstukken, waarb'i weliswaar de lange mantel ontbreekt Er is echter een warm kort Jasje, dat tezamen met een wollen rok de lange jas vervangt, terwijl de regen jas. die in ons natte landje nu een maal zo vaak dienen moet (en "die des winters van een losse wollen voe ring kan worden voorzien), eveneens straattenue is. De eerste drie stukken van de jongemeisjesuitzet zijn een rok. een blouse en een geribd gebreid wollen Jak van moderne allure. Het warme wollen jak is zowel huis- als straat dracht en kan over of zonder de blouse worden gedragen. Daarbij komt als vierde een kort recht manteltje, dat dik en warm genoeg is om de hele winter door te dienen. De japon uit deze Jeugdige garderobe is in twee delen gemaakt en bestaat uit een blouse, die bij de eerste rok gedragen kan worden, en een gerende rok, die op zijn beurt met de losse blouse en het gebreide vest te combineren la. Tot slot de onvermijdelijke regenjas, die ruim is zonder overdadig wijd te Zijn, die modem ls met zijn laag in gezette mouwen en practisch, dank zij zijn dubbele knoopsluiting. Al passen in dit schema alle mo dellen onderling bij elkaar, toch zal het van de gekozen kleuren en stoffen afhangen of zij uiteindelijk een har monisch geheel vormen. Daarom twee voorbeelden van hoe stof en kleur aan elkaar aan te passen zijn het zijn voorbeelden, die aan vele andere nog rijkelijk plaats overlaten. J. V. groep ruim 11- van onze bevolking uitmaken. Wilt U nog meer staaltjes van het ouder worden van ons volk? Een goede vijftig Jaar geleden was iemand, die 85 jaar werd een bijzon derheid. Thans hebben wij niet min der dan 32.000 personen, die ouder zijn den 85 jaar. Dat komt overeen met een stad als Roosendaal. ROK JURK JASJE BLOUSE VEST REGENMANTEL Schotse wol wollen stof ribfluweel kameelhaar flanel wol popeline hoofdkleuren: donkerblauw en groen donkerblauw of rood champagne of donkergroen naturel ROK JURK i JASJE BLOUSE I VEST REGENMANTEL I tweed wollen stof wollen stof jersey hoofdkleuren: zwart en wit havana. rood. groen havana of beige zwart, rood of groen zwart, rood of groen zwart, rood, groen of naturel. Panda is „een bizonder kind" ra 3T g fo; r.v HILARITEIT In Amerika hebben ze weken. WIJ ook natuurlijk Maar daar hebben ze speciale weken gewijd aan allerlei belangrilke en minder belangrijke zaken Zo zijn er „Dierenbescher ming-weken." „Gedenk-de-Zwak- ken-weken." „Drink-meer Limona de-weken' en zo voort. Maar onlangs was er toch een heel erg mooie week. Een zeer nobele gedachte lag daaraan ten grondslag. „Spaar de Huisvrouwen." was het motto, dat elkeen een week lang riep tegen iedereen die het maar wilde horen. En weet u wie het idee voor deze week opperde? En fabriek waar men papieren bordjes maakt. Deze fabriek zegt- .Laat uw vrouw geen afwasslavin zijn. Gooi weg de bor den na de maaltijd! Gebruik onze fraaie jusdichte. smaakloze, opvouw bare. papieren bordjes die tijdens 't gebruik niet bol gaan staan en ge makkelijk in de zak meegenomen kunnen worden voor logeerpartij tjes." Eet U smakelijk. Een nieuwe ontdekking is in Amerika gedaan. Deze geldt voor .mannen met snorren. Maar niet voor hen alleen Ook allen, die door hen ge kust worden. Wij laten in het mid den wie dat zijn. Een professor in kinderziekten heeft namelijk juist ontdekt, dat kussen van besnorde mannen heftige allergische reacties kunnen hebben. Dat wil zeggen: men kan er niesbuien, jeuk. uitslag en meer van dergelijke onaange naamheden mee oplopen. Wat zal het worden: „Die man kus ik nooit meer," of een paar extra zakdoeken enProost de/r mopperige ontboezeming te voor schijn gekomen is nu Godfried Bomans inspireerd. toen zü de pen opnamen en zich ontwikkel den tot twee van Nederlands bekendste vertellers. Jan Gerhard en zijn vrouw Margje (de man inspireerde hier de vrouw) zeggen het met ro mans. Marten zegt het met strips. Zijn vrouw Phiny Dick, zegt het ook met kin derboeken (Miezelientje). Marten dankt aan zijn vader niet alleen de kunst van het vertellen, maar ook het in stinct van zakendoen. Voor de opbouw en instandhou ding van een zo groot geheel als Marten Toonder s studio's thans zijn, is het namelijk '.eker niet alleen genoeg, dat men leuk kan tekenen en vertellen, maar men dient tevens zakelijk genoeg te zijn om zijn producten naar alle landen te verkopen. Juist dat universele verko pen van teksten er. tekenin- .r gen was het trouwens, wat de Koor de rampnacht van 1 rebruari jonge Toonder het steikste stond in Siriansland een trotse witte trok. wanneer hij zijn vader uit Zuid-Afrika of Australië molen. die m vol bedri/f was. In de weer thuis zag komen, want rampnacht echter, nadat de molenaar onverschillig of deze vader en voor hel vroler woree gevlucht, stortte de molen in. steeds had de goede man voor Toen de molenaar teruqkeerde naar Marten (geboren 2 Mei 1912) enkele van de rijk gcillus- zi/n woning, vond hg deze trooste- lrecrde piaatjeskranlen van loze puinhoop (onder) op de plaats waar eens zijn witte molen (boven) had gestaan. De molenaarse kookte op een fornuis m de buitenlucht grote ketels water, die haar moesten helpen om de slib- laag van het ontredderde woonhuis te verwilderen. «F I Mogelijkheid van een luchtlijn over de Zuidpool wordt onder ogen gezien Marten Toonder temidden van zijn geesteskinderen Het beroemde wasbeertje de Zondagsbladen bij zich. die omstreeks die tijd in de Angel-Saksische landen po- puiair werden. En het eerste wat Marter. ;oen hij de leeskunst machtig werd. aan die bladen opviel was. dat zowel de Afrikaanse als de Australische op de laatste bladzijde onderaan steeds onveranderd het regel tje hadden „King Features Incorporated" en verder dat deze plaatjes uit het land der kangeroes en uit het land der springbokken precies dezelf de plaatjes waren Zo werd in het ontvanke lijk zakelijk gemoed van de jonge Marten, die geheimzin nige „King Features Incor porated", de man. die het klaarspeelde om zijn zélfde getekende verhaaltjes te ver kopen aan Zuid-Afrikanen Australiërs. Amerikanen cn Europeanen, de held zijner jeugdige dromen. Zo'n inter nationale koopman-in-plaat- jes wilde hij ook worden! Toen Marten 26 jaar was, begon hij een tekenstripzaak voor zichzelf en zijn eerste creatie was Tom Poes Zijn grootste trots is nu nog dat Tom Poes bekeken en gele zen wordt van Zweden tot Zuid-Amerika. van Noord lol Zuid. van Oost tot West. En na de oorlog voegde Marten Toonder er vele andere figu ren en ook Panda aan toe. Panda is op het ogenblik in het buitenland de meest gelezen, de meest bekeker Toonder-creatie. Elke avond ploft hij in 10 a 12 millioen brievenbussen en wij kunncr dus rustig aannemer., dal hij dagelijks dus 50 60 millioen le'crs trekt Panda is ook volgens de vader zelf „een bijzonder kind", net als Dik Trom. want Panda heeft een veel art-wit verdeling dan bijvoorbeeld Tom Poes. die met zijn simpele wit maar een moeilijke opgave is. Panda is veel decoratiever met zün zwart-wit partijen, zijn zwarte pluimoren, zijn witte kop, en zijn zwarte benen. En nog het mooist van al: de ideale zwart-wit figuur is geen pure fantasie, maar be staat in de werkelijke bees tenwereld ook nog Panda is namelijk geïnspireerd op het beroemde Chinese beertje, dat destijds in de Londensc dierentuin zo algemeen de aandacht trok. toen hij ern stig ziek was. Héél Engeland leefde mee en de medische bulletins be treffende Panda verschenen wekenlang op de voorpagina's van alle Engelse bladen Toonder werd daardoor ge ïnspireerd Sinds 194.» krijger elke dag bijvoorbeeld de vier millioen lezers van de London Eve ning News hun Panda gepre senteerd. even goed als de lezers van ons blad Panda is een bekende figuur in alle werelddelen cn alle grote landen. Ook is Panda reeds onder het IJzeren Gordijn doorge kropen en verheug! hij de kinderen in Tsjechoslowakiic evenzeer als de Nederlandse. Engelse er. Amerikaanse. Ook studenten of professo ren houden zich levendig bezig met de verdere lotge vallen van dit intelligente beertje en trachten hem en zijn broertje Tom Poes zelfs wel eens in een bepaalde richting te drijven. Dank zij de goede zorgen van vader Marten houdt Panda zich echter aan zijn eigen karakter, dat veel een voudiger en simpeler is dan dat van Tom Poes. maar dat hem. dank zij zijn goede karakter en zijn enorme „incasseringsvermogen" de vreemdste avonturen doet Joris, de onoprechte doorstaan en dat hom in het buitenland méér kijkers cr. lezers bezorgt dan welk ander Nederlands getekend figuur tje ook. De poolgebieden hebben een belang rijkheid verkregen, die vooral door de grote mogendheden wordt ingezien. De Noordpool b.v. is de kortste ver binding tussen Rusland en Amerika. De afstanden tussen de werelddelen worden over de polen belangrijk terug gebracht. Men kan zelfs zeggen dat voor bijna al de belangrijkste landen van de wereld de kortste verbindingen over de belde polen lopen! De Noord- en Zuidpool beginnen een plaats in onze samenleving te krijgen die zij niet meer zullen verliezen en die zelfs bij de verdere ontwikkeling voortdurend in belangrijkheid zal toe nemen. Het ls dan ook geen toeval dat de zo ongeveer grootste luchtbasis van de wereld ln het Noord poolgebied van Groenland ligt. Wij bedoelen hier Thule, waar duizenden Amerikanen gelegerd worden. Toch is ook de Zuidpool meer en meer naar voren gekomen. De Zuid pool is niet bewoond, maar bezit vol gens onderzoekingen vele begerens waardige grondstoffen, die menselijke bewoning verantwoord zouden maken. De Zuidpool bezit vooral ook strate gische betekenis. Niet alleen was in de jongste oorlog de Zuidpool een zeer gewenste duikbootbasis, maar de Zuid pool is. bu een uitvallen van het Pa namakanaal, de kortste verbinding tussen de Atlantische- en Stille Oce aan. Als het kwetsbare Panamakanaal uitvalt, moet de scheepvaart de weg vinden tussen de punt van Zuid-Ame rika en Grahamland (zie kaart). Ztjn dit dus zeer belangrijke punten, de Zuidpool ls ook de KORTSTE LUCHT WEG TUSSEN 3 WERELDDELEN! Het is nu over deze luchtweg dat men de mogelijkheden beziet van een lucht lijn over de Zuidpool van Australië naar Zuld-Ameiika en Afrika. D? Australische minister van Buitenlandse Zaken heeft gesproken over de moge lijkheid om dergelijke luchtwegen te openen. De minister sprak in dit ver band over de Zuidpool als „de achter deur van Australië". Naast de aandui ding van een mogelijke luchtlijn over de Zuidpool, kondigde de minister ook de vestiging aan van een blijvend we tenschappelijk station aan de Zuid pool. In de loop van 1954 zou voor dit doel een Australische expeditie naar de Zuidpool vertrekken, om een station in te richten (zie kaart). Dit station zou misschien mogelijkheden bieden om ingeschakeld te worden ln een luchtverbindlng naar Zuid-Afrlka Met de vestiging van een dergelijk station krijgt de Zuidpool dus de eerste blij vend menselijke nederzetting in zUn geschiedenis Een blijvend menselijke vestiging aan EEN LUCHTLIJN OVER 0E ZUIDPOOL? de Zuidpool is op verschillende plaat sen mogelijk. Grahamland b.v. (zie kaart i heeft een klimaat met een dus danig dragelijke temperatuur dat heter soms zomers helemaal niet vriest. Ook valt er meer regen dan sneeuw. Zelfs groeien er planten! Grahamland lsdus de aangewezen plaats om een vliegveld aan te leggen. Het bezit de mogelijk heden hiervoor Het ls zeker geen toeval dat Juist het bezit van dit land betwist wordt door Engeland, Argentinië en Chili. Wie Grahamland bezit, kan toekomstige luchtwegen over de Zuidpool beheer sen. nog afgezien van de aanwezigheid van Uranium en kolenlagen ln de Zuidpool In de toekomst zal de strijd om de diverse aanspraken op de Zuid pool zeker weer van zich doen spreken, want de politici zijn zeker doordrongen van het feit. dat de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken n- schrecf als „niemand kan voorsp !en welke betekenis de Zuidpool over 50 jaar zal hebben"!

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 9