LEIDSCH DAGBLAD 92ste Jaargang DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 No. 28032 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menfchonst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Politieke commissie der V.N. stelt agenda op Korea achteraan De politieke commissie uit de alge mene vergadering der V.N. is gisteren onder voorzitterschap van de Belg Fer- nand van Langenhove voor het eerst bijeengekomen. De Russische afgevaardigde Wysjins- kv drong weer aan op een hervatting van het debat over de komende poli tieke conferentie inzake Korea. Zoals bekend, heeft de Sovjet-Unie reeds twee (vergeefse) pogingen gedaan om de VN te bewegen, dit debat te heropenen, om dat zij van mening is, dat vier neutrale Aziatische landen India, Pakistan, Birma en Indonesië aan de genoemde conferentie moeten deelnemen. De al gemene vergadering heeft echter een maand geleden besloten, zich alleen te laten vertegenwoordigen door de leden- staten, die troepen naar Korea heb ben gestuurd, en door Zuld-Korea. Ook werd overeengekomen dat de Sovjet- Unie met communistisch China er Noord-Korea aan de besprekingen kon den deelnemen, indien de communisten zulks wensten. De Columblaanse afgevaardigde, Echeverri-Cort.es. stelde zich lijnrecht tegenover Wysjlnsky. Naar zijn mening had het geen zin om de Koreaanse kwestie te gaan bespreken voor de vast gestelde datum voor de polileke con ferentie 28 October. Hij stelde voor de kwestie-Korea als laatste punt op de agenda te plaatsen. Volgens hem zou de volgorde moeten zijn: Marokko. Tunesië, verbod van bac teriologische wapens, de Birmaanse klacht tegen nationalistisch China, ont wapening. maatregelen voor het afwen den van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog en Korea. Wysjinsky had zyn voorstel om al lereerst over Korea te gaan praten nog gemotiveerd door te wijzen op de hui dige moeilijkheden ten aanzien van de voorgestelde politieke conferentie. Volgens hem zou een debat er toe kun nen bijdragen, deze geschillen uit de weg te ruimen. De Australische afge vaardigde Spender steunde hem In zo verre. dat hij een amendement op het CoIumbiaanse voorstel indiende, volgens hetwelk de politieke commissie bevoegd heid krijgt, het Koreaanse vraagstuk te behandelen, zodra zij de tijd hiertoe rijp acht. Wysjinsky verzocht voorts de door hem ingediende resolutie inzake ..maat regelen voor het afwenden van de drei ging van een nieuwe wereldoorlog" als tweede punt te behandelen. Deze reso lutie houdt o.m. een aanbeveling in om alle m^itaire bases in het buitenland te ontmantelen. Bespreking van dit punt was volgens de Russische afgevaardig de. te meer nodig „nu de VS. met fas cistisch Spanje een overeenkomst voor luchtbases hebben gesloten". TROTEST TEGEN „VERZETS"FILM. Hot hoofdbestuur van de Ned Ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd deelt mede. dat het zeer ernstige bezwaren heeft tegen het verfilmen van een gedeelte van de ver zetsstrijd uit de jaren 19401945. wan neer het de duidelijke bedoeling is de te vervaardigen film met te doen strekken els document voor het nageslacht, doch ah speelfilm in de handel te brengen. Dit. kan niet beantwoorden aan wat het do?l van zulk een film moet zijn, het doen aanschouwen van de diepe ernst van het gepleegde verzet Het hoofdbe stuur is van oordeel, dat het blij vend besef van deze diepe ernst door hei vervaardigen van een film in de sfeer van Hollywood allerminst is ge diend Bedoeld wordt de film „The true and the brave". Een ex-patiënt, die weigerde zünver- p'.cgingskosten te voldoen, heeft een bomaanslag gepleegd in het Weense algemene ziekenhuis, waardoor behalve hijzelf nog een persoon om het leven kwam, terwijl verscheidene werden ge wond. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 i Helsinki Oslo siockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel ParUs Bordeaux Nico Warschau Berlijn Franfort MUnchen Zurich Wenen Rome mis; regen motregen onbewolkt r vlndst II 8 6 Het CoIumbiaanse voorstel inzake de volgorde dea- agendapunten werd ge steund door Cabot Lodge (V.S.), Sel- wyn Lloyd (Engeland) en Unden (Zwe den). met dien verstande, dat laastge- noemde zich ook voorstander verklaar de van het Australische amendement. Met 48 stemmen tecen 6 en 5 ont houdingen werd besloten het debat over Korea uit te stellen. De Australische motie werd met 49 stemmen tegen 7 stemmen en 4 ont houdingen goedgekeurd. De agenda werd vastgesteld als door Columbia voorgesteld. De Sovjet-Unie heeft meegedeeld, dat zi) de Veiligheidsraad zal verzoeken, de aanvragen van veertien staten, waar onder enige communistische, voor het lidmaatschap der V.N. opnieuw in be handeling te nemen. Zij zal dit doen door middel van een ontwerp-resolutie, welke morgen bij de speciale politieke cómmissie zal worden Ingediend. De be trokken landen zijn: Albanië, Buiten Mongolië, Bulgarije, Roemenie, Honga rije. Finland, Italië. Portugal. Ierland, Jordanië. Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye. WEERBERICHT Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond- Droog weer met verspreide opklarin gen Vrij krachtige tot matige Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 2 OCTOBER Zon op: 6 42 uur: onder: 18.16 uur. Maan op: 031 uur; onder: 16.17 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.16 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Stevenson heeft belangrijke brief bij zich VAN CHURCHILL OF NEHROE? Stevenson, de in 1952 verslagen demo cratische candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft verklaard, dat hij president Eisenhower heden een boodschap van een belangrijke staats man zal overhandigen. Stevenson, die gisteren, voordat hij bij president Eisenhower verslag zou uit brengen over zijn wereldreis, een pers conferentie te Washington hield, wilde ïaam van de belangrijke staatsman noemen, wel zeide hy. dat de bood schap in het Engels was gesteld. De twee belangrijkste Engels spreken de Staatslieden, die Stevenson op zijn heeft gesproken, zijn de Britse eer minister, Churchill, en zijn Indi sche ambtgenoot. Nehroe. Stevenson zeide, dat Churchill hem had gezegd voorstander te zijn van di recte besprekingen met de nieuwe lei ders van de Russische regering. Volgens Stevenson diende men om at het onmiddellijke doel van de nieu we Russische leiders is, de Russen rede lijke garanties voor hun veiligheid te ge\cn Indien dit door de Russen wordt verworpen, is in elk geval tot uiting ge komen. dat de Verenigde Staten hun best hebben gedaan om de spanningen te verminderen. Het dagelijks bestuur van het West- Duitse vakveibond heeft in een commu nique de beschuldiging, als zou het ver bond zich op politiek gebied bewegen, van de hand gewezen en de nadruk ge legd- op de noodzaak om de eenheid in de vakbeweging te handhaven Het be stuur reageerde hiermee op aanspraken van niet-socialistischc zijde op meer zeggenschap in de leiding van het ver bond. De niet-socialistischc vakbonds leden voornamelijk de katholieken meenden deze aanspraken te kunnen ba seren op het feit. dat de CDU. by de bondsdagverkiezingen de overwinning heeft behaald, terwijl huns inziens het vakverbond zich in de veikiezingsstryd had gemengd door zyn leden op te roe pen te stemmen voor een „betere Bonds dag". In het communiqué van de DGB wordt nog gezegd dat de vakverenigingen niet langer haar leden op doeltreffende wyze zouden kunnen vertegenwoordigen, in dien zy zouden wyken voor druk van buiten af. SOCIALISTISCHE MINDERHEIDSREGERING IN DENEMARKEN De Deense kabinetsformateur de so ciaal-democraat Hedtoft, heeft een min derheidskabinet van louter sociaal-de mocraten gevormd, nu de radicale party geweigerd heeft met de sociaal-demo cratische party een coalitieregering sa men te stellen. Dit houdt in, dat de sociaal-democra tische regering van Hedtoft geen ver reikende maatregelen kan nemen, om dat zij geheel afhankelijk is van de steun van niet-sociallstische partyen. H.M. Koningin Juliana heeft giste ren een bezoek gebracht aan Zee land. De Koningin arriveerde op Diuvcland per hef schroef vliegtuig van de Kon. Ned. Marine - con Sktkorski S 55. een van de helicop ters. die onlangs door de V S. aan Nederland werden overgedragen. Allereerst begaf H.M. zich naai Nieuwerkerk. Aldaar staan grote stukken land nog onder water. HM. droeg zware rubberlaarzen, en waar dat nodig was. waadde zij door het water. Naast H.M. de Koningin de Com missaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland. Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. WILHELMSHAVEN EUROPESE AXOOTBASIS? De autoriteiten van Neder-Saksen heb ben van het bureau van de West-Duitse verdedigingscommissaris Thcodor Blank de mededeling gekregen, dat Wilhelms- haven waarschijnlyk in gebruik zal worden genomen door de vlooteenhc- den welke de eventuele West-Duitse bijdrage aan de Europese verdedigings gemeenschap zullen vormen. Professor Piccard wil nog I dieper duiken Professor Piccard, die gisteren 3150 nieter in de Middellandse Zee is afge daald. heeft verslaggevers medegedeeld, dat zyn proeven nog maar pas begon nen waren. „De wetenschap kent geen grens", aldus de 69-jarige Zwitserse hoogleraar. Piccard zeide, dat. zodra zijn duiktoestel is nagekeken, hij en zyn zoon Jacques hun proeven zullen voort zetten. Op een persconferentie aan boord van het Italiaanse oorlogsschip „Feuice" 1 zeiden prof Piccard en zyn zoon. dat op de bereikte diepte de duisternis vol komen is. Kleine lichtjes in deze duisternis bewezen, dat er een of andere vorm van leven voorkomt. Ook vertelden de beide Piccards, dat er geen grote temperatuursschommelin- gen zijn opgetreden in hun cabine tijdens de duik Later vertelde Jacques Piccard. dat men op de duik van gisteren niet was uitgerust voor uitgebreid wetenschap pelijk onderzoek, maar by de aanstaande duiken zal men meer gegevens trach ten te verzamelen Het bestuur van de kleine havenstad Castsllamare di Stabla aan de golf van Napels, waar professor Piccard de laat ste zes maanden heeft doorgeoracht, heeft besloten de professor en zijn zoon tot ereburgers van de stad te maken. Labour's eenheid een illusie? Kloof tussen bestuur en partijmassa blijft (Van onze correspondent te Londen) De glimlach in Margate verdween, toen het resultaat der bestuursverkie zing werd bekend gemaakt. Elk jaar is ?en sensatie, omdat de Bevan-groep steeds meer op groter aanhang blykt te bogen. Elk jaar viel er een mannetje van rechts uit het bestuur en kwam er een m-aanhanger bij. Vorig jaar was niemand minder dan de veteraan Her- bert Morrison het slachtoffer, die thans het resultaat van een vrye stemming wel aandurfde, maai er op het laatste ogen blik voor terugdeinsde om een overwin ning te behalen op de bejaarde cn al gemeen geziene Arthur Greenwood: Nu [reedt Morrison zonder stryd als plaats- •rvangend partijleider in het bestuur. Het zou inderdaad een nieuwe sensa tie zyn geweest als de Bevan-groep thans alle zeven zetels, welke door de plaatselijke partyafdelingen worden ge- koren. zou hebben bezet. Vorig jaar veroverden de Bevanianen de zesde zetel, thans werd hun storm loop gestuit, hoewel ze in stemmenaan- tal opnieuw stegen. James Griffiths, de Welshman, die na de oorlog de nieuwe sociale verzekeringen Invoerde, hand haafde zich als enige van de oude garde op de zevende plaats. Het nieuwe succes de linkervleugel is een nederlaag de orthodoxe leiders, die een groep bekwame Jongeren naar voren hadden geschoven, die wegens hun politieke toe komst de grootste concurrenten voor 3cvan zyn, nl Hugh Gaitskell. kanselier an de schatkist in de Labourregering. en de oud-minister James Callighan. In het Lagerhuis vormen zij met enkele an deren van hun generatie Attlee's trouwe adjudanten. De Bevangroep blijft in het partybe- stuur echter verre in de meerderheid, omdat dit in secties is verdeeld. Over eenkomstig het federatieve karakter van de Labourparty, waarin de vakbonden met hun machtige aanhang en hun col lectieve stemmenaantallen ten slotte de ■as zyn en blyven. De zeven genoemde zetels vormen het bestuursdeel. dat buiten het bereik van de vakbonden valt. De Bevangroep in het bestuur staat echter tegenover een erzwaard tegenwicht door de verkie zing van enkele leden in de andere sec ties. die als felle critici van Bevan be kend zyn. Dat neemt niet weg. dat de bestuursverkiezing bevestigde, dat de Labourparty uit twee helften bestaat, nl. ric behoudende vakbewegingshelft al zyn een aantal ten dele onder commu nistische invloed staande bonden pro- Bevan en het actieve deel der gewone partyleden die steeds sterker onder evans invloed blyken te staan. Figuren als Attlee en Morrison, die krachtens hun functies ln de parle- mentsfractie van het bestuur deel uit maken en die zelf niet uit de vakbewe ging voortkomen, dreigen daardoor poli tiek gesproken in de lucht te komen hangen. De vakbewegingshelft van de party wenst geen nieuwe radicale experimen ten op het stuk der nationalisatie en is tevreden met de strijd voor het behoud en gestadige uitbreiding van hetgeen in een halve eeuw op sociaal gebied ver overd is. Bevan. met de schare die hem volgt, wil zo snel mogeiyk naar een socialis tische staat, om. zoals hy zegt, het com munisme het gras voor de voeten weg te maaien. Maar Bevan. hoe intelligent hij ook is. heeft een allesbehalve klaar denkbeeld van hoe de democratische variant op het communisme eruit zal i Ook zyn Ideeën blyken Generaal Matthew B. Ridgway (links) wenst Generaal John E. Hult een goede reis. terwijl de laatste wacht op het vliegveld van Washington, op de machine naar Tokio. Hult is de nieuw benoemde opperbevelhebber in het Verre Oos ten. Hij is de opvolger van Generaal Mark W. Clark. jutten UHJM'II eilin.* v meer dan verouderde leuzen, welke niet I p^v1enl;l meer opgaan in een moderne industrie ,apJ staat ais Engeland, zeker niet wanneer ze haastig en ondoordacht op de prac- tyk zouden worden getoetst. Dat is de les, die Labour thans moei- ïyk aan het leren is (Ingez. Med.-adv.) H.M. bracht ook een bezoek aan het zojuist drooggevallen Oosterland. waar zij de jeugd, speciaal van Paleis Soestdijk meegebrachte witte konijntjes gaf. waarmee de kinde ren - naar men hoopt - weer een nieuwe ..veestapel" zullen kunnen opzetten. H.M. temidden van de dankbare jongens en meisjes, die in aanmer king kwamen voor een wit konijn. Eisenhower: Amerika wil geen oorlog President Eisenhower heeft op een persconferentie ontkend, dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek vechtlus tig of impulsief zou zijn en dat zij zou getuigen van een verloren vertrouwen in de mogeiykheid van een vreedzame oplossing van de geschillen tussen Oost en West. Het departement van buiten landse zaken zou elke gelegenheid waar nemen om de spanning in de wereld te verminderen. Het hoe en wanneer van een conferentie der grote mogendheden was echter een lastige zaak. Hierover was nog geen vast besluit genomen. Het tot ontploffing brengen van een waterstofbom m de Sovjet-Urne noemde de president van grote betekenis voor de wereld. Amerika wil daardoor liever dan ooit de bedoelingen van de Sovjet- Unie en de met haar verbonden landen kennen, teneinde door onderhandelen een toestand te kunnen bei-eiken, waar in iedereen vertrouwen zou kunnen heb ben. De president zal zyn gedachten laten gaan over de internationale toestand en de middelen om daar verbetering in te brengen. Daarna stelt hy zich voor het Amerikaanse volk openhartig de feiten cn zijn conclusies mede te delen. Ame rika wil geen oorlog, die de slechts mo- geiyke oplossing van moeihjkheden is. Het verenigde vakverbond van de Britse arbeiders in de machine-industrie heeft op het congres van de Labour party te Margate een resolutie inge diend. waarin het verdrag tussen Ame rika en Spanje wordt veroordeeld. In de resolutie, die morgen door het congres zal worden besproken, wordt grote bezorgdheid uitgesproken over deze overeenkomst, die, aldus wordt ln de resolutie gezegd, „naar wy geloven, ernstige twyfel zal werpen op de verze keringen. dat de Nato geen agressief verbond is". De resolutie zal door vier andere vak organisaties worden gesteund. By een stemming over een voorstel voor een radicalere gedragsiyn op het gebied van de nationalisatie heeft het congres dit voorstel met 4.990.000 tegen 1 797 000 stemm?n verworpen Ook voorstellen, waarin gezegd wordt, dat de gehele bewapenlngstndustrie en de fabrieken, die vliegtuigmotoren Havenstaking aan Amerikaanse Oostkust Te middernacht gingen de havenar beiders van twaalf haven* aan de Oost kust van dc Verenigde Staten m sta- iii-i. De havens zijn New York, Port- elijks -andBoston, Providence, New Londen, Bridgeport. Wilmington. Chester. Baltimore en Hampton Roads. De stakers eisen loons verhoging en andere verbeteringen De werkgevers van de New Yorkse haven hebben een ultimatum van de vakvereniging van havenarbeiders, die kortelings uit de vakbond AF L. is ge stoten. van de hand gewezen De werk gever; deelden tegelijkertyd mede. dat zii president Eisenhower om toepassing van de bepalingen van de we>t-Taft- Hartley zouden verzoeken om de staking tachtig dazen te doen opschorten Deze ti'osperiode zou dan gebruikt moeten worden om te trachten alsnog tot een oplossing te komen. Onderwijl duurt de strijd voort tus sen de uit de AF.L. gestoten vakvereni ging. die weigerde zekere als misdadig bestempelde elementen uit haar geledo ren te verwijderen, en de door de A F L. nieuw opeerichte vakvereniging Deze laatste heeft thans aangekondigd, dat zij van plan is by referendum onder de havenarbeiders te doen uitmaken, wel ke van de twee vakverenigingen hen werkeiyk vertegenwoordigt. DWANG OP UITGEWEKEN OOST- DUITSE BOEREN. De uitgeweken Oostdultse boeren, die niet voor 15 October naar hun lande rijen terugkeren, zullen hun bezit ver liezen, aldus een voorstel van de Oost- duitse „socialistische eenheidsparty" <SED i Volgens Westberlynse functionarissen hebben sinds November van het vorige Jaar bijna 20.000 Oostduitse landbouwers met hun gezinnen de wyk naar het Wes ten genomen, om niet te worden inge schakeld by collectieve bedrijven Van dit aantal zyn slechts 3.000 boeren te ruggekeerd. nitttegenstaande de belofte van de Oostduitse regering, dat de be trokkenen hun bedryven zouden terug- krygen en economische steun zouden ontvangen, wanneer zy terugkeerden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Warmondertol gaat verdwijnen OVEREENSTEMMING OVER BETREKKELIJK GERINGE AFKOOPSOM. Een van de beruchtste van de schaarse in ons land nog resteren de verkeerstollen, namelyk het War- monderhek. gaat binnenkort ver- dwynen. Nadat jarenlang gepoogd is door juridische listigheden deze ergernis voor het verkeer naar een der belangrykste watersportcentra in het Westen des lands waardeloos te maken en zodoende een lang zame dood te laten sterven. Is thans overeenstemming bereikt over af koop van de tolrechten. Vroeg de eigenaresse van de tolrechten aan- vankelyk een bedrag van een mil- hoen gulden, in de Raad van War mond is gisteren medegedeeld dat de belanghebbende partijen elkaai gevonden hebben op een bedrag van rond drie ton. Vele maanden lang is over deze afkoopsom onder handeld By het verdwynen van de tol zal tevens de brug, waarby de tol ge plaatst was. worden verbeterd, zo dat Warmond in alle opzichten een goede toegangspoort krygt. Illlllllllllllllllllllllllllllillllll minimum DE WATERSTOFBOM De zitter van de Amerikaanse nationale commissie voor atoomkracht, Strauss, heeft verklaard te geloven, dat de Sovjet-Unie eerder met "de ontwik keling van een waterstofbom is begon nen dan de Verenigde Staten. De Sovjet-Unie was hier toe in staat gesteld door „spionnage en verraad Strauss achtte het een gelukkige om standigheid, dat Amerika ln 1950 met de ontwikkeling van de waterstofbom was begonnen, want doordat de Sovjet-Unie kleinere industriële bedryven heeft dan vliegtuigrompen maken, dienen te wor- Amerika, kon zy pas negen maanden den genationaliseerd, werden door het i later dan Amerika de eerste Droeven congres verworpen. met een waterstofbom nemen.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1