Noren sloegen in tweede helft hun slag tegen falende Oranjeploeg Roodenburg rekent af met Warmunda: 0-3 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 28 September 1953 Derde Blad No. 28029 Opnieuw een slechte en teleurstellende .wedstrijd Noorwegen liatl tegen einde haast volkomen vrij spel Ingez. Med.-adr.) (Van onze speciale verslaggever) Hoopvol glimlachend stapte Zaterdagavond de Nederlandse radio verslaggever Leo Pagano in de grote hal van het Grand Hotel te Oslo op de aanvoerder van het Nederlands voetbalelftal af. „Ik wil een afspraak met je maken. Loek. Als Nederland er morgen in slaagt van de Noren te winnen, dan zal dat de eerste overwinning worden in twee jaar. En dat lijkt me wel een reden om jou na afloop van de wedstrijd in het verslaggevershokje te hebben om iets over de wedstrijd te vertellen." Loek Biesbrouck had er niet het minste bezwaar tegen. „Je kan op me rekenen, ik zal er zijn". U weet het allen, de afspraak is niet doorgegaan. Misschien heeft de Nederlandse captain tijdens de rust van de interland nog wel een ogenblikje gedacht aan wat hij zou zeggen als het na de hervatting tegen de tot op dat ogenblik zeker niet sterkere Noren eens mocht gelukken. Misschienin ieder geval zal het een half uur later niet het geval geweest zijn. Want toen hadden de Noren met flitsend en zeer doeltreffend aanvalsspel de gehele Nederlandse verdediging al vier maal op de knieën gedwongen. Eerst een treffer van Thoresen, vlak daarop een van Nordahl en niet veel later een van Dybward. En of dat nog niet genoeg was geweest, zo voegde Thoresen er na nauwe lijks een half uur spelen nog een bekeken doelpunt bij. Er was geen houden meer aan. Nieuwe zorgen voor keuze-commissie Na nederlaag tegen Noren kan men van elftalprobleem spreken tt-r Een volkomen uitgespeeld en gedemo raliseerd Nederlands elftal probeerde daarna nog wat het in de eerste helft ook al - tevergeefs overigens - had ge poogd: er wat redelijks van te maken. En weer lukte het niet. Tegen de stoere backs Karlscn en Hansen en niet te ver geten de schier onpasseerbare stopper Svenssen had noch de vleugel Van Beur den-Van Ede. noch de linkervleugel Van der Kuil-Meyers, evenmin als midvoor Bleyenberg ook maar iets in te bren gen. Eén gevaarlijk moment kwam er voor het Noorse doel. Maar dat ontstond doordat Svenssen veel te hoog over zijn doelman Hansen terugspeelde en waar na de bal vervaarlijk dicht bij de doel lijn kwam.... Het bleef verder bij een paar schaarse en slecht gerichte schoten. De ruim dertigduizend mensen in het Ulleval-stadion speet het dan ook niets dat scheidsrechter Helge om iets over drie uur het einde floot. Ze hadden al leen en viertal doelpunten gezien van goede kwaliteit, waardoor hun favorie ten de zege hadden behaald. Een zege overigens, waar ze terecht niet zo heel veel mee geurden, omdat die behaald werd tegep een elftal, dat te veel in ca paciteiten achter stond bij de eigen toch verre van go?d voetbal spelende ploeg. Gelijkwaardig En toch kon men in de eerste helft zeker nog wel van gelijkwaardige te genstanders spreken. Nederland begon met een paar wat doorzichtige aanvallen over de vleugelspelers, waar de Noorse achterhoede niet veel moeite mee had. waarna de roodhemden het Initiatief oiernamen en de Nederlanders in de achterhoede onder druk zetten. Maar ook daar ontstonden geen ge vaarlijke momenten. Van der Hoek bleef vrij van plankenkoorts en Odenthal en Tebak. goed gesteund door Biesbrouck en Klaassens. wezen de Noorse aanvallers resoluut terug. Zou het een wedstrijd worden van oppermachtige verdedigin gen? Het leek er veel op in die beginpe riode. Maar al spoedig werd het maar al te duidelijk dat de Oranje-defensie al leen stand kon houden met de perma nente steun van de halfspelers Bies brouck noch Klaassens kregen kans om naar het middenveld te komen. Ener zijds was dat te danken aan het niet voldoende terugkomen van Van der Kuil en Van Beurden, anderzijds aan het slechte plaatsen - een aloude kwaal - van de achterspelers van het Oranje team en de steeds weer iets snellere sprint van de Noren Zo moest Nederland het middenveld prijsgeven, gelukkig ech ter zonder kwade gevolgen want schie ten bleek in deze periode niet de sterk ste zijde van de Noorse aanvallers. Doelman Hansen ran Noorwegen heeft liet in de wedstrijd tegen Nederland niet al te moeilijk geliad. Op dc foto ziet men hem in actie. Van Ede is achter hem nog gedeel telijk zichtbaar. fel terugsloeg, kwam het hoogtepunt met een doelpunt van de Noren. Links binnen Hans Nordahl zag een gat in de Nederlandse defensie, bediende rechts binnen Thoresen van een strakke cross- pass en twee seconden later was Steiger verslagen. Het harde en zuivere schot van de Noor gaf hem geen enkele kans. Gedemoraliseerd Een ongetwijfeld verdiend doelpunt. Maar een doelpunt ook, dat de Neder landers volkomen van de kaart bracht. Iedereen die de wedstrijd zag, kon ei- tVan onze speciale verslaggever) i In de afgelopen jaren heeft de keuze- commissie van de KNVB vele proble men gehad. Er is een tijd geweest met een voorhoede-probleem. Er is ook een tijd gaweest met een achterhoede- Maagstuk Er was telkens wat anders, doch zelden wat goeds Maar na de 40 nederlaag tegen de Noren kunnen we gerust van een elftalprobleem spreken. Want als we na de zo teleur stellende interland bezien of er on danks alles toch nog lichtpunten zijn, dan kunnen we er met de beste wil van de wereld niet in slagen er een te vinden. De wedstrijd leverde niets dan teleurstellingen op: zowel voor wat betreft de prestaties van de spelers, als van de spelers tezamen als ploeg. Een weinig hoopgevend jjerspectief met de wedstrijd tegen de Belgen in het vooruitzicht. Van de due debutanten in het elftal kon ons de Rotterdammer Van der Hoek nog het meest bekoren. In de eerste helft gaf hij de rappe en handig ma noeuvrerende Noorse midvoor Gunnar Dybwad weinig kans om gevaarlijk te worden. Hu onderbrak vooral het kor te aanvalsspel steeds op tijd. maar plaatste jammer genoeg even slecht als de anaeren in de achterhoede. Na de rust deelde hij in de malaise. Iets Mening van T.C.-voorzitter: „Een off day" Na afloop van df wedstrijd Ter- klaarde de voor zitter van de tech nische commissie van de K.N.V.B. de heer G. Kruj- ver, dat dc Oran- jcspelers zondei uitzondering eer off day hadden gehad en een spel hebben vertoond dat beneden hel normale niveau heeft gelegen. Toen in de twee de helft de gast heren een „Noors ver kwartiertje" voetbal demonstreerden, hetgeen zij voortreffelijk deden met de Noorse midvoor als uitblinker, ver toonde de linkerhelft van onze ver dediging z.wakke plekken, kwam onze spil in moeilijkheden en werd de drei gende nederlaag een feit. Natuurlijk waren onze spelers, aldus de heer Kruyver, onder de indruk van de nederlaag. De verwonding van Tebak laat zich bevredigend aanzien Hij heeft wel meer last van zijn enkel gehad en l toen hij in de eerste helft een trap tegen die enkel kreeg werd het al spoe dig duidelijk, dat hij vervangen moest worden. Het was maar gelukkig, dat de internationale bepalingen Inzake het in vallen voor deze wedstrijd door beide partijen terzijde waren geschoven. Op een vraag of en wanneer men met de centrale tiaining zou verder gaan. antwoordde de heer Kruyver. dat de spelers Dinsdag 6 October weer in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij elkaar komen, dit met het oog op de j landenwedstrijd tegen België in de tweede helft van de maand. wat ook Meyers deed. Hij moest eerst aan- zijn nieuwe omgeving wennen, maar zakte daarna steeds meer af. Toen hij het op het laatst met indivi dueel spel probeerde, had hij ook geen succes. Behalve bij een deel van het publiek, dat zijn handige, maar wei nig doeltreffende schijnbewegingen wel apprecieerde En Steiger, de derde nieuweling in het Oranje-team. stond voor de niet eenvoudige taak een fa lend elftal voor de nederlaag te be hoeden Dat hij daar niet in slaagde.. niemand zal het hem kwalijk ne men. Bij de vier doelpunten had hij geen schijn van kans. Van de acht anderen deden Van Ede en Van Beurden het ongetwijfeld het slechtst. Bij hen ontbrak, behalve de nodige capaciteiten, veelal ook de strijdlust Dat laatste kon van Bley enberg niet worden gezegd, maar hij was volkomen kansloos tegen zijn be waker Svenssen. Steeds weer zette de rustige Noorse stopper hem schaak mat. Alleen met het kopwerk was de Twentenaar soms eerder bij de bal. doch ook dat hielp al weinig. En aan gezien ook Van der Kuil ver beneden zijn kunnen bleef, hing de Nederland se aanval niet alleen als droog zand aan elkaar, maar was ook zonder stootkracht. In de middenlinie zwoegden Biesbrouck en Klaassens naar hartelust. Maar aan een overwicht in het middenveld kwamen zij niet toe. Van de backs tenslotte was Tebak ongetwijfeld de zwakste. Na een hoopgevend begin bracht hij er niet veel meer van te recht. waardoor hij. vooral na de rust. aan Strandbakke en Thoresen een vrije middag bezorgde Zijn collega Odenthal kwam niet boven het gemid delde uit. waarbij niet ontkend kon worden dat van zijn kant steeds het minste gevaar te duchten was. En als ploeg? Toen de Noren na de rust hun slag sloegen, was alle tegenstand gebroken en toonden velen niet meer over adem te beschikken om terug te vechten De wij was er bij velen wel. maar de onmacht bleek spoedig. Men ziet het. we zeiden niet te veel toen wij over een elftalprobleem schre ven Steiger heeft zich op de bal gewor pen. Achter hem Van der Hoek en geheel links Tebak. Ja, tenslotte hebben ook wij professionals Finland vond het ei van Colunihus Tijdens de landenwedstrijd tussen Belgie en Finland. Woensdag jl. te Brussel gespeeld voor de voorronde van het wereldkampioenschap, welke ontmoeting in een 22 spel eindigde, kon men duidelijk constateren, dat de kracht van de Finse voorhoede voor uitgegaan was door het opnemen van een drietal spelers. Rytkonen. Rytberg en Lehtorirta. die tegenwoordig in Franse profclubs uitkomen. De tijd ligt niet zo heel lang achter ons. dat het Finse voetbal uitsluitend op het amateurisme was gebaseerd. Sedert echter enkele Finse sjïelers naar het buitenland zijn gegaan om daar als beroepsspeler hun brood te verdienen is men in Finland van mening dat deze spelers evengoed kunnen worden opge steld In nationale ploegen bij het spelen van landenwedstruden. Het eigenaardige feit doet zich thans voor. dat ook de Zweedse Voetbal Bond er ernstig over denkt in het nationale elftal, dat op 8 October te Brussel tegen België speelt, enkele Zweedse professio nals op te nemen. Niet Gunnar Nordahl, die in het voorlopig Fifa-elftal is ge kozen, zou hiervoor in aanmerkinz ko men maar wel de ook in Italië vertoe vende spelers Jepsson. Gren en Skog- lund Een definitieve keuze heeft men te Stockholm evenwel nog niet gedaan. De „zaak Slijkhuis" Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Athletiek Unie heeft beslo ten hel bestuur van de „Trekvogels" (Den Haag) te schorsen, met dien verstande, dat de voorzitter van deze vereniging, de heer H. Jochcms voor 3 maanden is geschorst en de overige bestuursleden imet uitzondering van van de heren Essenberg en Pluim, die destijds buitenslands vertoefden) Toor 1 maand. De datum van het ingaan van de schorsing is vastgesteld op 25 Augustus, zodat met uitzondering van de voorzit ter. de schorsing voor de overige be stuursleden reeds voorbij is. De straffen zijn uitgesproken, omdat het bestuur van ..Trekvogels" een geschorste athleet 'Slijkhuis! in een team had opgesteld wedstrijden om de PJI.-beker'. waar mede de „Trekvogels" volgens het be stuur van de KNAU de belangen van de Unie zouden hebben geschaad. Het bestuur van „Trekvogels" zal zich nader beraden over de mogelijkheid be roep tegen genoemde straffen aan te tekenen, zodra het kennis heeft kunnen nemen van de volledige motivering, door het KNAU-bestuur in het officieel or gaan te publiceren. Schamele oogst Zo had Nederland na ruim twintig minuten spelen het nog niet verder gebracht dan een ongevaarlijk schot van Van Beurden, een veel te zachte trekbal van Bleyenberg en een schui ver van Van Ede. Een uiterst schame le opbrengst, veroorzaakt door het eerder genoemde gebrek aan steun van dc middcnlinie, maar ook bet steeds maar weer onnauwkeurig plaat sen en het te doorzichtig opgezette aanvalsspel. Na een half uur kwam eindelijk de gehoopte opleving. Klaassens. eindelijk mee naar voren getrokken, gaf keeper Hansen eindelijk eens wat te doen. Van der Kuil kopte - weliswaar in buiten- spelposltie - een strakke voorzet van het steeds weer iets verder reikende been van spil Svenssen - schoot ook al op doel. Het Oranjeteam werkte zich volle dig onder de Noorse druk vandaan en bleef aanvallen. Succes bleef echter uit: de dit jaar al zo dikwijls dominerende achterhoede van de Noren bleef ook nu weer met goed dekken en steeds op tijd attaqueren de aanvallers de baas. En toch was er van krachtsverschil in aie eerste helft nog een sprake. Beide ploegen misten nog de stoot kracht en het gevaarlijke schot in een wedstrijd, die weliswaar weinig goeds te zien gaf. maar die toch nog altijd een wedstrijd was. Iets wat na de hervatting positief niet meer het geval was. Want de Noorse ploeg bleek plotseling over een nog geheel fris elftal voetballers te be schikken, terwijl de Oranjehemden al even plotseling door gebrek aan adem oen serie bijzonder snelle aanvallen op hun achterhoede zagen onderne men. Een verwoed gevecht was het ge volg. Een gevecht om het hoofd te bie den aan dat flitsende spel en een ge vecht om bij tc komen in tempo. Dui zenden kelen brulden „Hela Norge" Nederland stond tegen een steeds meer opdringende overmacht. Van der Kuil en Van Beurden kwamen helpen om ten koste van alles een doelpunt - een misschien wel beslissend doelpunt - te voorkomen. Een verbitterd gevecht volgde. Hoe zou het aflopen? Toen de hele Oranjeploeg genlijk wel nagaan dat Nederland al verslagen was. maar niemand kon ver moeden dat de gasten zo gedemorali seerd zouden zijn als de volgende tien minuten zou blijken. De verbeten jxzgm- gen om het ternjw van de Noren bij te houden was al te veel geweest. In de voorhoede lukte niets meer. in de ach terhoede viel het ene gat na het andere. De Noren lachten in hun vuistjes. Zo ge makkelijk hadden ze het zich niet ge droomd. Vier minuten na het eerste doelpunt - in de dertiende minuut - moest Stei ger voor de tweede maal zwichten. Rechtsbuiten Strandbakke vuurde een hard diagonaal schot op Steiger af. dat deze langultvallend nog juist kon weg- stompen. Ongelukkigerwijs juist, in de richting van de toestormende Nordahl, die niet veel moeite had over de verslagen, op de grond liggende. Steiger in het verlaten doel te schieten. Zes minuten later herhaalde rich het droevige tafereel. Wéér een gat in het linker deel van de defensie. Nu een ver raderlijk zuivere voorzet van Strand bakke. precies op de schoen van de mid voor Dybwad. die Ineens uit de lucht Steiger opnieuw vei sloeg. Drie-nul. De laatste tegenstand van de Oranje hemden verdween als sneeuw voor de zon. Dc vraag gold alleen nog maar hoe groot en hoe smadelijk de neder laag zou worden. Het ijs was gebroken. De Noren had den vrij spel, maar profiteerden daar slechts ten dele van. Met een weinig accuratesse had hel gemakkelijk zes of zeven-nul kunnen worden in plaats van „slechte" vicr-nul. Het roepen van captain Biesbrouck be reikte het oor van de Nederlandse aan vallers wel, maar de aanmoedigingen gingen het andere oor weer even hard uit. Meyers probeerde het een enkele keer met wat handige schijnbeweging?n. maar effect sorteerde het niet. Het vol slagen falen van de rechtervleugel, waar I Van Beurden noch Van Ede een bal goed I trapte en bij schaarse passes nergens w aren te vinden, was daar uiteraard niet i vreemd aan. I Debacle De voerde goal van de Noren demon streerde de -lemming opperbest Bij een corner van Strandbakke in de 34ste mi nuut was er niemand, die er aan dacht om de steeds zo gevaarlijke midvoor Dybwad in het oog te houden. Iedereen schrok dan ook toen deze kalm en onge hinderd in de linkerbenedenhoek kopte. Steiger, Lagerwaard - inmiddels inge vallen voor dq geblesseerde Tebak - en Van der Hoek keken gemoedelijk toe hoe de bal langzaam in de hoek ver dween. Over de rest van de wedstrijd kunnen wij kort zijn. Het was slecht en wc kon den ons nauwelijks meer voorstellen dat hier het Nederlands elftal in het veld stond. Lang voor tijd verdwenen al vele toeschouwers van de tribunes van Ulle- val, waar het volgens de Noren net als in Deurne ook een ..hel" kan zijn. maar het ditmaal zeker niet was. Op tud bij bus of taxi zyn. vonden ze belangrUker dan het bedroevende slot. En eerluk ge zegd, we konden ze geen ongelijk geven Hoger tempo gaf de doorslag (Van een onzer verslaggevers) Elf dood vermoeide, maar gelukkige Roodenburg-spelers verlieten gister middag na het laatste signaal van de scheidsrechter het Warmunda-terrein. Het was verdiende vreugde na noeste arbeid, want de lichte ploeg had zich geduren de negentig minuten voluit gegeven om deze belangrijke wedstrijd, waarin de voorlopige leiding van de 4r klasse t op het spel stond tot een goed einde te brengen. En dat was gelukt: het hogere tempo en de betere techniek hadden de doorslag gegeven, al Is misschien de 30 uitslag wat geflatteerd te noemen. Maar verdiend was de zege zeker, want er was maar cén ploeg, die zich van het prille begin tot het bittere einde er voor ingespannen had en dat was Rooden burg. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Optimisten Dat er ondanks alle weinig hoop gevende resultaten van het Neder lands elftal toch altijd nog een „legioen" bestaat, werd ons Zon dagochtend op een van dc lircde toegangswegen van Oslo duidelijk: een autobus met Nederlandse suji- porters.... We hebben geen ge legenheid gevonden te vragen hoe veel tijd het gekost heeft om in de Noorse hoofdstad te komen. Op het ogenblik dat u dit onder ogen krijgt, zijn deze voetballirf- hebbers-door-dik-en-dun nog op de terugreis. Ze hebben „even" een interlandwedstrijd bijgewoond, die Nederland zonder kans te hebben celiad, verloor. We hebben zo'n Idee dat zc de volgende keer wel aan dc radio zullen zitten De start was direct veel belovend- Een hevig attaquerend Roodenburg. dat lopig niet verder kon komen dan enkele cornets, maar Witteman volop werk gaf. wat de Warmondse doelman nog wel aankon. Het duurde tot ruim een kwar tier na het begin, alvorens Roodenburg de leiding kon nemen door een aarze ling tussen linksback J. A. van Wlnsen en keeper Witteman waar Ouwerkerk handig gebruik van wist te maken. Twee minuten later schoot Joop van Wlnsen aan de andere zijde keihard te gen de bovenlat, hetgeen de ouverture vormde van een Warmunda-offensief, maar eclit gevaarlijk? Neen. dat is de voorhoede van Warmunda niet kunnen worden, de gehele wedstrijd lang niet. Het tempo lag veel te laag om de snelle Leidse achterhoede voor onoplosbare problemen te stellen. Alleen als Kuys een corner hard inkopt, denkt iedereen de gelijkmaker in de touwen te zien vlie gen. maar Van Polanen staat op de doellijn en niet voor niets' Na de rust een snel sterk wisselend spelbeeld. waar bij Roodenburg niet sterker maar wel gevaarlijker is cn de trage Warmunda- j ploeg beneden peil blijft. Tweemaal ko men de blauwbi oeken nog tot scoren,, beide malen uit een scherpe corner van Hensen, die eerst door v. Groeningen en daarna door Ouwerkerk van dichtbij hard ingekopt wordt, zonder dat er enige blaam te werpen valt op het blazoen van Witteman. En wat Warmunda ook probeert, de blauwwitten zijn niet in staat het hogere tempo van de Leide- naars te pareren en 7,0 neemt Rooden burg op verdiende wijze alleen de kop in de vierde klas. Er zit ongetwijfeld pers pectief in de jonge, snelle ploeg uit de Leidse Hout Speciale training voor tennis-cracks Het twstuur van de KN'LTB heeft de voorstellen van de spclvcrhelerings- conimissie goedgekeurd, waarbij een vijftal spelers deze winter o.a. een speciale slagen-training zal krijgen. Deze vijf zijn Dehnert. Van Dalsum, Van Meegeren, Krijt en Karamoy. De leiding hiervan zal in handen zijn in de heer Gourowich. die reeds een Amsterdamse groep spelers oefende. De oefeningen zullen van half October tot eind Februari worden gehouden in de hal van Marlot, elke Vrijdagavond van 8 tot 11 uur. Het ligt vodrts in de bedoeling om in het voorjaar een buitenlandse trainer aan te stellen cn om eind Februari kampioenschappen overdekte baan te organiseren.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5