LEIDSCH DAGBLAD 92ste Jaargang WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 No. 28013 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.— per kwartaal; f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dr Adenauer ontvouwt zi jn plannen Regeringscoalitie niet liberalen en Duitse Partij SLACHTOFFERS VAN KOREAANSE OORLOG. Generaal James van Fleet, voormalig bevelhebber van het Amerikaanse acht ste leger in Korea, heeft verklaard, dat in Zuid-Korea 100 000 kinderen wees zijn gewor.den tengevolge van de oorlog Er zÖn 300 000 oorlogsweduwen en meer dan 30 000 verminkten te verzorgen en er zijn twee mlllioen huizen nodig. Kanselier Adenauer heeft Dinsdag te Bonn met zjjn ministers besprekin gen geroerd. Adenauer verklaarde hierbü te geloven, dat gezien de huidige positie van Duitsland geen één-partljregering gevormd moest worden. Po litieke waarnemers verwachten dan ook, dat hij in zijn nieuwe regering neer de beide oude coalitiegenoten van zijn Christen-Democratische Unie, dc liberalen en de Duitse Party, zal opnemen, waardoor de regeringspartij en de beschikking zullen krijgen over 310 van de 487 Bondsdagzetels. Dr Adenauer heeft inderdaad giste ren voor zijn kabinet aangekondigd, dat hij het voornemen heeft zijn nieu we regering weer te baseren op een coalitie met de liberale en de Duitse Tarty. Aangenomen wordt echter, dat de bij ue verkiezingen sterk achteruit gelopen coalitiepartijen daarbü een veer zullen moeten laten ten behoeve der Christe lijke party, die zelfstandig over een meerderheid in het parlement kan be- jchlkken. Dc liberale party had tot dusverre drie ministers, doch van hen zal de minister van Justitie, dr Dehler, vermoedelijk niet terug keren. De party heeft steeds aanspraak gemaakt op de post van mi nister van buitenlandse zaken, doch de kansen daarop heeft zij door haar ver- Hes geheel en al verspeeld. Van de twee ministers, die de Duitse Party tot dus verre had, zal waarschyniyk dr See- bohm. de minister van verkeer, het veld moeten ruimen. Minister Dehler heeft de toorn der Clhristeiyke partij op zich geladen door zijn felle stryd tegen uitin gen van katholieke geestelyken in de verkiezingscampagne. In geallieerde kringen in Bonn heeft men zich wat bezorgd getoond over Adenauers uitlating op de fakkelparade te Bonn van Maandagavond, dat in het vervolg niet meer van de hereniging van Duitsland diende te worden gesproken, doch van „de bevrijding der Oosteiyke Duitse gebieden". In Britse en Franse kringen meent men overeenstemming te zien tussen deze uitspraak, die de Bonds kanselier later op de avond nog eens herhaalde op een tweede openluchtbü- eenkomst, en de uitspraak van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken. Foster Dulles, waarop indertyd veel critiek is geleverd, en volgens welke het „IJzeren Gordyn" teruggerold moest worden. Ook in de Britse pers heeft Adenauers uitspraak nog al wat stof doen opwaai en. Een woordvoerder van het „Foreign office" echter zag in Adenauers woor den slechts de „bevestiging van diens wens om Duitsland te herenigen". Er bestond geen enkele reden om te gelo ven. dat Adenauer aan een soort inter ventie in Oost-Duitsland dacht, die oorlogsgevaar met zich mee zou bren gen, zo meende hy. Max Reimann, de leider van de West- Duitse communistische party, heeft „alle tegenstanders van Adenauer" op geroepen aan te dringen op vrüe ver kiezingen in geheel Duitsland, teneinde de „agressieve en fascistische machten in het Westen" te beteugelen. In een zelfcritiek verklaarde de Com munistische partij, dat zy er niet in was geslaagd de resten van fascistische ideologie. anti-Sovjetisme en chauvinis me in West-Duitsland te overwinnen en het belang van de Russische rol voor de vreedzame hereniging van Duitsland duidelyk te maken. DE KRIJGSGEVANGENEN DIE NIET WILLEN REPATRIËREN. Dinsdag is in Korea een begin ge maakt met het overbrengen van de krijgsgevangenen, dae niet naar hun vaderland willen terugkeren, naar een kamp in de gedemilitariseerde zone. Het eerste contingent. 1891 Chinezen uit het kamp op Tsjejoe, is Dinsdag ochtend aan boord gegaan van twee Amerikaanse vaartuigen, die het naar de Zuidkoreaanse haven ïntsjon zul .en brengen. De twee vaartuigen worden Woensdagavond m ïntsjon verwacht. Er zullen in de komende dagen 14 000 Chinezen uit het kamp op Tsjejoe en 8000 Noordkoreanen uit kampen te Poesan en Moensan naar de gedemili tariseerde zone worden overgebracht. Franse zakenlieden vrezen, dat de verkiezingszege van Adenauer zal bete kenen, dat West-Duitsland belangryke Amerikaanse steun zal ontvangen en dat als gevolg daarvan de concurrentie voor Frankrijk groter zal worden. Men is van mening, dat de Duitsers, van het Ame rikaanse standpunt uit bezien, bewezen hebben een solide en betrouwbaar ele ment in Europa te zun. Volgens Franse industriëlen zal er financiële hulp wor den verleend in de vorm van een be langryke lening voor Bonn en grote Amerikaanse particuliere investeringen in de Westduitse industrie. Een vertegenwoordiger van het Ame rikaanse bedryfsleven te Parus ver klaarde, dat de Duitsers goedkoper pro duceren dan de Fransen en goede lcve- ringstyden hebben. Bovendien produce ren zu goederen voor de massa-markt, wat Frankrük niet doet. si**4** De „Liberté" zat aan de grond EEN ONFORTUINLIJK SCHIP. Het Franse passagiersschip „Liberté" (51.839 ton), is Dinsdagmiddag om halfdrie op minder dan een kilometer van Le Havre in dichte mist aan de grond gelopen, een half uur nadat het uit Le Havre was vertrokken met bestemming New York. De „Liberté" de voormalige Duitse „Europa" bad 1.075 passagiers aan boord, voor na mei ük Amerikaanse toeristen. Een woordvoerder van de scheep- vaartmaatschappu. waartoe de „Liberté" behoort, verklaarde, dat het schip geen schade heeft opgelopen en dat alle pas sagiers veilig zun. De „Liberté" heeft een bewogen car rière achter de rug. In 1929. het jaar d*». hat schip in Hamburg werd ge bouwd. liet men het zinken nadat een grote brand was uitgebroken. Een Jaar later, nadat het schip gelicht en de bouw voltooid was. liep het aan de grond. In Maart 1931 won de toenmalige .JSuropa" de blauwe wimpel voor de snelste overtocht over de Atlantische Oceaan. In 1945 werd de „Europa" door de Britse luchtmacht met bommen in de grond geboord. De Fransen kregen het schip in 1946 als herstelbetaling, doch in 1947 zonk het opnieuw, ditmaal bij Bremen. In Augustus 1950 maakte het zyn eerste reis als de „Liberté", doch een maand later liep het by South ampton aan de grond. Ook toen kon na enige uren de „Liberté" worden vlotge- bracht. De Verenigde Staten zullen misschien volgend jaar „een volwaardige water stofbom" tot ontploffing brengen, aldus schryft het Amerikaanse blad ..Balti more Sun". In de laatste tyd heeft men. aldus het blad. de experimentele wa terstofbom, d:o in November van het vorig jaar door de Amerikanen tot ont ploffing werd gebracht, kunnen verbe teren De pi-oef zou weer op Bikini wor den genomen. De vervolging van 816 leden van de Oostduitse organisatie „Vrye Jeugd", die de vorige week aan de zonegrenzen van Sleeswyk-Holstem zun aangehou den, zal gestaakt worden. De betrokke nen zullen waarschynlijk Woensdag of Donderdag naar de zonegrens gebracht en daar vrijgelaten worden. Prins Akihito, de oudste zoon van kei zer Hirohito van Japan, die o.a. ook Leiden bezocht, is Dinsdag uit Europa in de VB. aangekomen. In Amerikaanse regeringskringen wordt het bezoek van de Japanse kroon prins aan de V.S., dat een maand zal duren, zeer belangrük geacht. Prins Akihito zal gedurende zijn verbiyf van vier dagen in Washington in „Blair house", de tydeiyke ambtswoning van de president, logeren. Het Weense persagentschap „IFA" zegt ..uit Oostenrykse en Geallieerde bron" vernomen te hebben, dat in de loop van de week de Russen een voor stel zullen doen tot ontruiming van Oostenrijk door de bezettingstroepen van de VS., Engeland, Frankrük en de Sovjet-Unie. Volgons „IFA" zouden de Russen hun troepen in October te rugtrekken en slechts een .symboli sche" bezettingsmacht ter sterkte van een bataljon achterlaten. In Oostenrükse en Geallieerde krin gen te Wenen is het bericht van „IFA" echter op geen enkele wuze bevestigd. Stoffelijk overschot Klaas Tot GEVONDEN IN DE BLAUWE SLINK. Gistermiddag is in de Blauwe Slink, tussen Vlieland en Terschelling, het stoffelijk overschot gevonden van Klaas Tot. de schipper van de redding boot ..Brandans'. die Zondag 16 Augus tus jl. by een zeiltochtje in het Schui tegat overboord wa6 geslagen en sinds dien werd vermist. Het lük ds door de „Harlingen 92" opgevist en naar Har- lingen gebracht, vanwaar het door de reddingboot „Brandaris" naar Terschel ling werd vervoerd. De teraardebestelling zal morgen middag te 2 uur te West Terschelling I geschieden. Het Rijdende Postkantoor, dat op liet ogenblik door ons land rijdt om de verkoop van Rode Kruispost zegels te stimuleren, deed Dinsdag morgen Soestdijl; aan. H.M. Konin gin Juliana koclit bij liet postkantoor een aantal Rode Kruispostzegels en prentbriefkaarten. H.M. schreef er een briefkaart naar het Rode Kruis en Zij postte deze meteen in de in het rijdende postkantoor aanwezige brievenbus. H.M. koopt een aantal zegels en prentbriefkaarten (links); H.M. bezig met het schrijven van de briefkaart middenen H.M. post de briefkaart (rechts). Dodelijke ongevallen te Amsterdam Gisteravond is op het terrein van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- Maatschappü een 47-jarlge arbeider zodanig komen ie vallen, dat hij kort daarna opweg naar het Binnengasthuis overleden Het -slachtoffer was bezie balen uit het ruim van een schip te husen en stond daarbij aan de verkeerde kant. Dc hijs werd getrokken door een kraan en zwenkte tegen de arbeider aan, ten gevolge waarvan de man van een hoogte van 5 meter in het ruim van het schip viel. Gisteren is aan boord van het ma. ..Alan Evelyn", liggende by de Amster damse Droogdok Maatschappij aan de Meeuwenlaan te Amsterdam, een 52-ja- rlge aanbouvver van een steiger geval len en met het hoofd 12 meter lager op de stalen bodem terecht gekomen. De man werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen van zun verwondingen overleden is. Kindje dood op speelplaats Bu het uitgaan van de St Aloysius- school te Baarn is de 8-jarige Sjaantje Kuyer, die met haar fiets huiswaarts wilde gaan. gevallen. Het hoofd der school trof het kind in bewusteloze toestand op de speelplaats aan. Een ORjnid/dellyk ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren Het kii.d was het enig dochtertje uit een groot gezin. Oud-Leider» Weerrapporten (Vau hedenmorgen 7 uur). Oslo Kopenhagen Mnstcrdam Edinburgh bivemburg Parijs Grenoble Mee Genévo Zurich t-xrarno «rlnn frankfort Plinchen MnsbrUofc half bew. regen regen regen nevel zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt mist nevel half bew. nevel mist nevel onbewolkt nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt w 5 24 windstil 25 windstil 25 windstil 29 windstil 32 windstil 28 Een overzicht van een hoekje van de grootste liiclitvaarttcntoonstclling ter wereld, die jaarlijks te Farn- borough (Eng.) wordt gehouden. De ..Flying Display and Exhibition" werd Dinsdagochtend geopend, doch zal pas Vrijdag a.s. worden opengesteld voor liet publick. Tot Vrijdag zal men slechts genodigden toelaten. Het grote vliegtuig op dc achter grond is de Cornet van de BOAC. WEERBERICHT Noord Westen wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt mot enkele buien, la ter verspreide opklaringen. Matige tot jachtige en mogeiyk nu en dan harde •Noord-Westelijke wind. Iets koeler. 'Opgemaakt te 10 uur). 10 SEPTEMBER. J'n op: 6.06 uur; onder: 19.07 uur. I Maan op: 8.31 uur: onder: 19.14 uur. I '|ro?water te Katwijk te 4.25 en 16.45 I Uur- (Sprlngtü). Dit nummer bestaat uit zes pagina's Nazomer voorbij Het K N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied. dat ons enige dagen van byzonder fraai nazomerweer heeft doen genieten, is van het vaste land van Europa verdreven. Een actie ve depressie viel enkele dagen geleden het hogedrukgebied boven Scandinavië aan en met succes. Nadat het hoge drukgebied deze vooruitgeschoven post had prijsgegeven, verplaatste het zijn centrum naar de onmiddeliyke omge ving van ons land, zodat gisteren bü aanvnnkeiyk nagenoeg windstil weer de temperaturen snel konden oplopen: in Eindhoven werd een hoogste kwik stand van 27 graden bereikt. In het Noorden van het land bleven de tem peraturen echter lager, doordat daar in de loop van dc dag Wcstelflke winden doordrongen, die koelere zeelucht in voerden. Deze westen-winden hingen samen met het verschynen van een nieuwe actieve depressie by IJsland, die in de loop van gisteren een nieuwe, krach tige aanval op het hogedrukgebied lan ceerde. dat thans de wuk heeft geno men naar het zeegebied ten Westen van Ierland. Vanmorgen lag deze laatste depres sie boven Zuid-Scandinavle en stuwde grote hoeveelheden koele en vochtige Oceaanlucht over de Noordzee naar ons land Het binnendringen ervan bracht veel bewolking Vanmorgen bevond zich ten Noorden Britse luchtvaart- tentoonstelling geopend NEVILLE DUKE DEMONSTREERDE. Te Parnborough in Zuid-Entreland is de grote Britse luchtvaarttentoonstel ling geopend De opening werd opge luisterd door Neville Duke. die met sijn ,Ha wker -Hun ter"-straal jagerw a a rmee hu Maandag een nieuw wereldsnel- heidsrecord vestigde, driemaal de ge luidsbarrière doorbrak, hetgeen mot de nodige ontploffingen gepaard ging. Met een snelheid van meer dan dui zend kilometer per uur maakte Duke beven de hoofden van de 10 000 toe schouwers een rolvlucht. In dit verband zu opgemerkt, dat gezien het ongeluk bu de demonstraties van verleden Jaar toen een straal vliegtuig in de lucht in stukken brak en dc resten van het toestel dertig toe schouwers dodeiyk verwondden dit Jaar de vliegers richtlunen hebben ge kregen waardoor men dcrgeiyke cata strophes hoopt te voorkomen. Intussen heeft zich op de eerste dag van de demonstraties reeds een onge val voorgedaan en wel met een hëf- sehroe (vliegtuig voor ambulance-dien- sten, dat als voorzorgsmaatregel op het vliegveld van Farnborough zou worden gestationneerd. By de landing sloeg het toestel om; een der inzittenden kwam om het leven, een tweede werd gewond. Aan de parade van vliegtuigen werd o.m. deelgenomen door dc grootste vliegboot ter wereld, de Britse „Saun- ders-Roe" „Princess", een tienmotorig toestel. van de Faroer al weer een nieuwe de pressie. die in Z O. richting koerst en de wind In ons land verder zal doen aan wakkeren uit richtingen tussen West en i Noord. De huidige drukverdellng is van i dien aard. dat een terugkeer van het warme weer niet direct te verwachten lis. 1 Het loopt zo langzamerhand tegen het 3 October - fecst en daarom ruimen wij ditmaal een plaatsje in aan dc bovenstaande foto. ons toegezonden door de heer Th. Plantfcbcr uit de Prins Hendrik straat te Alphen aan den Rijn. welke een herin nering biedt aan 3 Octobcrvicring van precies een halve eeuw geleden nl. 1903. In dat jaar werd als hoogtepunt der feestviering een optocht van ver sierde landbouwvoertuigen en een landbouw tentoonstelling gehouden. Deze opname werd vervaardigd tijdens de op stelling op de Lammermarkt

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1