LEIDSCH DAGBLAD Stagnatie in de politieke commissie der V.N. 92ste Jaargang DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 No. 28002 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wysjinsky doet scherpe aanval Wil Engeland scheiden van Amerika De Franse afgevaardigde. Henri Hop- penot, bracht gisteren de voorzitter der politieke commissie in herinnering dat de Veiligheidsraad over minder dan een uur bijeen zou komen. „Er kan niet worden gestemd, terwijl er een geest van verwarring heerst", zeide hij. „Ik stel voor de stemming en eventuele na dere uiteenzettingen Donderdag te doen houden". Zoals bekend, zou gisteren zijn gestemd. Dit Franse voorstel werd aanvaard. De leider der Sovjet-Russische dele gatie. Wisjinsky, heetft wijziging ver- locht van de voorgestelde tekst der aan beveling aan de Verenigde Naties, om de Sovjet-Unie uit te nodigen deel te n aan de politieke conferentie over Korea. Wysjinsky deed zijn voorstel in de rorm van een amendement op de z.g. „vijftien-mogendhedenresolutie". Afgevaardigden ter Verenigde Naties beschouwen de Russische zet ais een nieuwe poging om tweedracht tussen de Westerse mogendheden te zaaien. Het gedeelte der resolutie, dat gaat over de uitnodiging aan de Sovjet-Unie, luidt thans: „De algemene vergade ring der V.N.. die haar goedkeuring heeft gehecht aan de resolutie, getiteld „toepassing van paragraaf 60 van de Koreaanse bestandsovereenkomst", be veelt aan dat de Sovjet-Unie zal wor den uitgenodigd de politieke conferen tie over Korea bij te wonen, mits de andere partij dit wenst". Wysjinsky heeft n u voorgesteld de tinspeling op artikel 60 der bestands- overeenkomst en de woorden „mits de andere partij dit wenst" uit bovenaan gehaalde zinsnede weg te laten. De Britse delegatie heeft te ken nen gegeven bereid te zijn voor de reso lutie, zoals die na wijziging in de door Rusland gewenste zin zou worden, te stemmen. Andere delegaties hebben het zelfde verklaard, doch de afvaardiging der Verenigde Staten verzet zich tegen Russische deelneming aan de po litieke conferentie op de door Wysjinsky roorgestelde wijze. Zij wenst, dat in de I resolutie tot uitdrukking zal worden ge bracht dat de Sovjet-Unie aan de zijde der „Chinees-communistische en Noord- Koreaanse aanvallers" aan de bespre kingen over Korea zal deelnemen. Wysjinsky hield een zeer scherpe rede. Hij zeide o.m.: .Ret Westen verwacht de z.g. „vijf- I tien-mogendhedenresolutie" bij meer derheid van stemmen door de debatten der politieke commissie te kunnen sle pen. om haar vervolgens als een ulti matum aan de Chinees-communistische en Noord-Koreaanse regeringen voor te leggen. Doch ik zeg u. dat een derge- lijke handelwijze de politieke confe rentie over Korea zou torpederen. De Russiche afgevaardigde hield zich vervolgens bezig met de critiek op de door de Sovjet-Unie ingediende lijst met de namen van vijftien landen, die ter politieke conferentie vertegenwoor digd zouden moeten zijn. „Op de Russische lijst komen vier sta ten van de ene en twee van de andere partij voor. De negen andere landen, «aaronder zes van de Aziatisch-Arabi- Khe groep. zün neutraal. Men heeft mij gevraagd, waarom ik Canada. Australië en Nieuw-Zeeland niet heb voorgedragen. Mijn antwoord Is: onze instelling tegenover deze lan- Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur). 5 5 - all' CWo kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luumburc Grenoble Gtnévo Zurich Locarno Berlijn hanWort «icehen «»nen 'örQclc zwaar bew. geh bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt windstil 20 O windstil 22 O windstil 22 O WEERBERICHT Nu en dan zon Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met hier en daar mist. «Wgens droog weer. Overdag perioden zonneschijn en iets hogere tempe ruren. Matige tot zwakke wind uit «lelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 28 Augustus op. 5 44 uur; onder: 1937 uur. «aan op: io.57 uur; onder: 20.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 5 22 en 17 48 oummer bestaat alt acht pagina's den. of tegenover Turkije, is dezelfde als die t a v. de Verenigde Staten. Groot- Brittannie, Frankrijk en Zuid-Korea. Al deze landen maken deel uit van het zelfde, tegen Noord-Korea gevormde front, dat er naar streeft dit land te onderwerpen aan het Zuid-Koreaanse bewind onder Syngman Rhee". zeide hij. Wysjinsky vervolgde: „Doch u heeft niet gewonnen. I' was niet in staat de Noord-Koreanen tot in het ge bergte terug te dringen en hen uit te hongeren, zoals Syngman Rhee drie en een half jaar geleden heeft ge dreigd. U kon dit niet, ook al heeft u uw militaire macht in haar volle zwaarte aangewend. En nu denkt u dat u door dit stukje papier, waarover u wilt stemmen, uw wil aan het Noord-Koreaanse volk zal kunnen opleggen? hoofd in de wolken, in de overtuiging een heersersras te zijn?" Wysjinsky verklaarde de Sovjet-Unie onder de „neutrale mogendheden" te rekenen. „Critici der Russische resolutie heb ben verklaard, dat deze ln feite Zuid- Korea belet deel te hebben aan te ne men beslissingen. Dit is onjuist. De Sov jet-Unie wil Zuid-Korea niet van de politieke conferentie uitsluiten, integen deel. zij meent dat dit land hierop ver tegenwoordigd moet zijn. Een feit is, dat ik er van overtuigd ben. dat het gehele mensdom met ver ontwaardiging en afschrik zou reageren op de mogelijkheid ener hervatting van de krijg. Laat ons niet vergeten dat de derde wereldoorlog de meest afzichte lijke verschrikking zou zijn, waardoor het mensdom zou kunnen worden be zocht. En het is hierom, waarom ook landen, die niet aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, ter politieke conferentie vertegenwoordigd moeten zijn. Het moet niet zo zijn, dat de deelnemers aan de besprekingen oprukken als in rok ge klede bataljons soldaten", aldus Wys jinsky. Engeland pleitte nog eens voor India, evenals Irak. Maar Turkije en Amerika handhaafden hun verzet. Ifëst Duitse verkiezingen Bezettingsmachten hebben hun eigen verlangens Amerikanen 100 procent voor Adenauer, Engelsen voelen voor een „grote coalitie" nauer in de kaart spelen, om de een voudige reden, dat zij in hem de man zien. die het best in het kader van de tegenwoordige Amerikaanse politiek past. (Van onze correspondent te Bonn) Elke bezettingsmacht interesseert zich levendig voor de politieke ontwikkeling in het bezette land. Het zou geen goede bezettingsmacht zijn. indien het dat niet deed. Zo interesseren zich ook de vier mogendheden, die sedert 1945 Duitsland bezc-t houden, elk op hun manier, voor de politieke ontwikkeling in Duitsland en oefenen daar elk op hun manier hun invloed op uit. Over de Sovjet-Unie heeft men in dit verband niet veel woorden vuil te maken. Hoe zij dat doet. weet sedert de 17e Juni iedereen: Duit se politiek moet Russische politiek zijn en zelfs wanneer een heel volk zich daartegen verzet, moet zij dat blijven. „Van een eigen Duitse politiek is in de Sovjet-zone hoegenaamd geen sprake, ondanks „volksdemocratie" en andere schone zaken. De Westelijke bezettingsmogendheden zijn ook in dit opzicht trouw aan hun democratische principes. Zij laten de Duitsers geheel vrij om zich politiek te ontwikkelen in de richting, die hun goeddunk. Prevenieve censuur, zoals in de Sovjet-zone. wordt op hun politieke gedachtenwisseling niet uitgeoefend. De Duitsers kunnen alle mogelijke politieke partijen en groepen vormen, van uiterst links tot uiterst rechts. In de oude Bondsdag in Bonn konden de commu nisten naar hartelust gebruik maken van de hun door de democratie gebo den gelegenheid om voor het forum van het gehele volk zowel de Westelijke mo gendheden als de regering-Adenauer uit te schelden, en wanneer zij kans zien om ook weer in de nieuwe Bonds dag gekozen te worden, kunnen zij rus tig daarmee doorgaan. Tot zover gedragen zich de Westelijke bezettingsmogendheden volkomen pas sief. Aan de formele democratie, die zij zelf in de Bondsrepubliek hebben inge voerd, wrikken zij niet. Maar daarmee houdt hun passiviteit dan ook op. In het politieke leven, dat zich binnen de spelreeels van die formele democratie afspeelt, laten zü wel degelijk hun in vloed gelden. Zo is het een bekend feit, dat de Amerikanen, waar zij kunnen, Ade- Sedert Eisenhower president van de Ver. Staten geworden is, is deze ten- denz zelfs zo duidelijk, dat men zich wel eens afvraagt, wie van deze twee nu eigenlijk Amerikaanse en wie Duitse po litiek voert. Zo „Duits" is de politiek van Eisenhower en zo „Amerikaans" die van Adenauer. En wil men weten aan welke uitslag van de West-Duitse ver kiezingen Washington de voorkeur geeft, dan kan er geen twijfel aan bestaan, of het hoopt óp de voortzetting van de huidige coalitie-regering, waarvan alle, drie partijen zich als goede vrienden van Adenauers Integratie-politiek heb ben doen kennen. De Amerikanen vormen echter niet de enige bezettingsmacht in West-Duits- land. Zij domineren wel zeer, maar van de beide andere bezettingsmachten heb ben althans de Engelsen nog altijd de pretentie, een eigen idee over de ont wikkeling van de Duitse binnenlandse politiek te hebben, die op zeer essen tiële punten van de Amerikaanse af wijkt. En dat niet alleen, zij zijn ook bereid tegen de Amerikanen in. uit die idee bepaalde practische consequenties te trekken. Wat de Engelsen voorzweeft, is dat de tegenwoordige regering-Adenauer vervangen dient te worden door een z.g. grote coalitie, samengesteld uit christelijk-democraten en sociaal-de mocraten. Technisch is dit mogelijk, want beide partijen tezamen kunnen gemakkelijk de meerderheid in de Bondsdag vormen, wanneer zij dat .willen. In de oude Bondsdag had de CDU op grond van de verkiezingsuitslag van 1949, 139 zetels en Montgomery pleit voor eenheid! Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend geallieerd opperbevelhebber in West-Europa, heeft in een toespraak in de Canadian Club te Ottawa gezegd, dat de hoofddoelen van de Sovjet-Rus sische politiek zun: China en Duitsland in haar macht te krijgen en de Ver enigde Staten van hun bondgenoten te scheiden. Als de Sovjets daarin slagen, winnen zi), aldus Montgomery. Het is voor het Westen noodzakelijk om tot overeenstemming over een gemeen schappelijk doel te komen en te beslui ten hoe gepoogd moet worden dit te bereiken. In het Verre Oosten spreken de Britten en de Amerikanen nauwe lijks dezelfde taal. aldus merkte Mont gomery hierbij op: Hij verwacht dat men zeer spoedig voor een periode van nog veel grotere moeilijkheden zal ko men te staan dan er sedert het einde van de laatste oorlog geweest is, daar de inspanning dichter bij het economisch plafond zal komen. Stakingen in Frankrijk ten einde In Frankrijk schijnen thans de ta kingen afgelopen te zijn. Gisteravond hebben de vakbonden de arbeiders in de gas- en electriclteitsbedrijven en de mijnwerkers opgeroepen het werk te hervatten. Genoemde bedrijven waren de enige waar nog gestaakt werd. MISLUKTE BEKLIMMING. De Amerikaanse expeditie, die zich tot taak had gesteld de hoogste nog niet be dwongen top van de Himalaja, de Mount Godwin Austin, te beklimmen, heeft haar pogingen opgegeven. Dit was de eerste poging sedert vijftien jaar om de 8605 meter hoge berg te be klimmen. De expeditie bestond uit zeven Ame rikanen, een Brit en een Pakistani en werd geleid door dr Charles Houston. Een van de Amerikanen, de geoloog Arthur Gllkey, is op 10 Aug. bij de be klimming om het leven gekomen. Marokko in Veiligheidsraad de 131. Generaal Naguib. de sterke man van Egypte, onderneemt een bede vaart naar de Heilige S'ad Mekka. Hier ziet U liem de traditionele voetwassing verrichten voordat hij de Grote Moskee betreedt om er zijn gebeden te zeggen. Op een totaal van 402 Bondsdag zetels hadden zij er dus 270. een aardige meerderheid. Niets duidt er op dat zij in een nieuwe Bondsdag ook niet zo'n meerderheid zouden kunnen vormen. Het lijkt uitgesloten dat èn de CDU èn de SPD zware verliezen lijden. Wij per soonlijk houden het er voor dat de SPD bij de verkiezingen een veer moet laten en dat de CDU zich handhaaft Dat verandert echter niets aan de Brithme- tische basis voor een ..grote coalitie". Theoretisch gesproken kan zij dus tot stand komen Maar wanneer zü zo als de Engelsen wensen tot stand komt, dan zal er toch iets heel belang rijks niet in de haak zijn. Men kan zich dan n 1. afvragen of degenen die op de CDU stemmen, niet bedrogen worden, wanneer hun partij na afloop van de verkiezingen een coalitie met de nu door haar zo bestreden SPD aangaat, en. om gekeerd. of ook degenen, die op de SPD stemmen, niet onaangenaam verrast mogen zijn, wanneer hun partij ten slotte toch zoete broodjes met de SDU bakt. Maar dit behoort tot het merk waardige chapiter van de „vervalsing van verkiezingsresultaten bij kabinets- vormingen", dat in alle democratische landen een probleem van de eerste orde geworden is. zonder dat de kiezers zelf er maatregelen tegen kunnen nemen. Waarom willen de Engelsen in West- Duitsland een „grote coalitie"? Dit is een ietwat pikante aangelegenheid. In de eerste jaien van de bezetting was in Engeland Labour aan het bewind Ook in dc Britse zone van Duitsland werd toen een uitgesproken socialistische koers gevolgd. Het was een gouden tijd voor de Duitse vakverenigingen, wier macht geweldig toenam. Toen de conservatieven in Engeland weer terug kwamen, stonden zij in West- Duitsla nd voor de keus, verder met de vakveienigingen samen te werken of niet. Uitgaande van de overweging dat de vakverenigingsleiders door de voor delen. die zij van Labour hadden geno ten, Engeland zeer goedgezind waren geworden, en niet inziende waarom men deze nieuwe vrienden voor het hoofd zou stoten, nam Churchill het besluit voor zijn Duitse politiek in de eerste plaats op de vakverenigingen te blijven steunen. De Engelse hoge commissaris, sir Ivone Kirkpa trick, die reeds in de Labour-periode enige relaties met de vakverenigingen had aangeknoopt, kreeg opdracht deze relaties verder te culti veren en kweet zich zo goed van deze taak, dat hem meer dan eens partüdig- Frankrijk: het is een binnenlandse aangelegenheid De Veiligheidsraad der V.N. heeft gisteren, onder voorzitterschap van dr Tsang (nationalistisch China), verga derd ter bespreking van de klacht van de vijftien landen der Aziatisch-Arabi- sche groep over het afzetten en verban nen van de sultan van Marokko door de Fransen. De groep is van mening dat hier door de „internationale vrede en vei ligheid in gevaar zijn gebracht" en zij vond hierin aanleiding de Veiligheids raad dringend te verzoeken de Marok kaanse toestand te bestuderen. Om de klacht der groep tot een agen dapunt te maken, is het nodig dat ze ven der elf leden zich daarvoor ver klaren. De eerste spreker was de Franse afgevaardigde, Henri Hoppenot. Uiting gevend aan de wens. dat het debat zon der hartstocht of bitterheid zal worden gevoerd, drong Hoppenot er bij de raad op aan te weigeren ln te gaan op het verzoek der Aziatisch-Arabische groep. Sprekend over de gebeurtenissen, welke hebben geleld tot het afzetten van de vorige sultan van Marokko. Sidi Mo hammed Ben Joessef. verklaarde Hop penot, dat de Franse regering geduren de de weken, welke aan het hoogtepunt der crisis in Marokko vooraf gingen, niet heeft opgehouden de rol van be middelaar tussen voor- en tegenstan ders van de sultan te spelen. De Franse afgevaardigde bracht in herinnering hoe de Veiligheidsraad in April 1952 had geweigerd een onderzoek in te stellen naar de Frans-Tunesische betrekkingen en hij verklaarde te ho pen dat de raad thans een overeenkom stig standpunt zou innemen. „De Aziatisch-Arabisehe groep heeft in zijn tot de raad gericht verzoek schrift een valse voorstelling van de toestand in Marokko gegeven. Het is niet nodig, dat de Veiligheidsraad zich een oordeel vormt over de we zenlijke feiten, daar Frankrijk alles, wat op Marokko betrekking heeft, be schouwt als een binnenlandse aangelegenheid, waarover de Verenigde Naties elke zeggenschap missen, doch niettemin behoort de raad deze feiten te kennen", aldus Hoppenot. Toen de sultan zijn troon In gevaar achtte, deed hij ook een beroep op Frankrijk alleen om hem te helpen. De sultan vroeg niet aan de V.N. om in te grijpen en hij stelde zich ook niet ln verbinding met de regeringen der landen, wier vertegenwoordigers de Veiligheidsraad nu hebben verzocht aandacht te schenken aan de toestand in Marokko", zeide Hoppenot. „Wat Frankrijk ook probeerde, de be middelingspogingen leverden geen suc ces op. Tenslotte bleef ons niets anders over dan de aanwijzing van een nieuwe sultan, Sidi Mohammed Ben Moelai Arafa, door de daarvoor het recht be zittende godsdienstige cn burgerlijke Marokkaanse leiders te erkennen en de afgezette sultan te beschermen. Er bestond en bestaat geen geschil tussen de Franse en Marokkaanse rege ringen. Er is niemand, die werkelijk in ernst zou kunnen aanvoeren, dat de toestand in Marokko de internationale vrede en veiligheid in gevaar dreigt te brengen", aldus Hoppenot. Na Hoppenot zeide de Pakistaan se afgevaardigde, dat zijn delegatie zich het recht voorbehield Hoppenot's toe spraak te beantwoorden, na de tekst er van te hebben bestudeerd. Doch hij verklaarde nu reeds te me nen. dat de Jongste gebeurtenissen in Marokko „een Franse manoeuvre zijn geweest, welke ten doel had de Marok kaanse nationalistische beweging in de wielen te rijden". De afgevaardigde van Libanon was eveneens van mening dat de beweging, welke had geleid tot het afzetten van de sultan „een kunstmatige" is ge weest. De afgezette sultan van Marokko was de wettige vorst. Hierna werd de zitting van de raad tot heden verdaagd. heid is verweten van ondernemers zijde. Nu bestaat er in de Duitse vak verenigingen. waarvan de leiders meest al SPD zijn. een sterke richting, die vindt dat het voor de Bondsrepubliek zeer gezond zou zijn. wanneer CDU en SPD eens samen zouden gaan regeren De Engelsen namen deze gedachte over Zolang de CDU echter door de sterk anti-socialistisch ingestelde Adenauer wordt beheerst en zolang de CDU, als grootste partij, wat het ook na de ver kiezingen wel blijven zal, onder invloed van Adenauer zijn coalitie-genoten lie ver rechts dan links zal zoeken, kan van een „grote coalitieechter geen sprake zijn In een volgend artikel zullen we zien, wat de Engelsen er op vonden om de „grote coalitie" weer in het centrum van de politieke debatten te plaatsen. Oost-Duitsland zingt Moskouse lied! De Oost-Duitse vice-premier en te vens eerste secretaris van de Oost- Duitse communistische partij, Walter Ulbricht, heeft in de Oost-Duitse Volk kamer verslag uitgebracht over het verblijf van de Oost-Duitse delegatie in Moskou van 20 tot 22 Augustus. De onderhandelingen te Moskou be tekenen. volgens Ulbricht, een stap voorwaarts in de richting van de Duit se eenheid en het vredesverdrag. Niets stond thans meer een conferentie in de weg. De deelneming van West-Duits- land aan de Europese Defensie Ge meenschap maakte, volgens Ulbricht, de vereniging van Duitsland onmoge lijk. Ulbricht pleitte verder voor uitbrei ding van de handel tussen Oost- en West-Duitsland Aan het slot van de vergadering nam de volkskamer met algemene stemmen een resolutie aan, waarin de bereidheid tot het vormen van een regering voor geheel Duitsland in samenwerking met de West-Duitse Bondsdag tot uitdruk king werd gebracht. In de resolutie wordt gezegd, dat de Volkskamer bereid is een dergelijke regering te vormen voor het voorberei den van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Volgens de resolutie is het beleid van Adenauer de voortzetting van dat van Hitier. Daarom diende West-Duitsland zich bij de komende verkiezingen tegen dc regering van Adenauer uit te spre ken. Het Duitse volk wenste een verenigd, onafhankelijk en vredelievend Duits land en een met dit Duitsland gesloten i redesverdrag. Daarom was het noodzakelijk In de naaste toekomst een vredesconferentie te houden, waaraan de deelneming van Duitsland in alle stadia diende te zijn gewaarborgd. Veel belangstelling trok de Edin burgh Taptoe", een van de onder delen van het Edinburgh Festival dat momenteel wordt gehouden. Het door schijnwerpers verlichte Edin burgh Castte, zorgde voor een machtige achtergrond. Prinsessen Maandag terug H.K.H. Prinses Beatrix en Prinses Irene worden Maandagochtend 31 Au gustus met het lijntoestel van de KLM van haar vacantieverblijf in Amerika op Schiphol terugverwacht. Na aan komst zullen zü zich terstond naar het Paleis het Loo begeven. Amerikaanse hulp voor Perzië? Te Washington is men van mening, dat de Verenigde Staten thans bereid zün een verzoek van Perzië om Ameri kaanse hulp in dollars welwillend in overweging te nemen. Aangenomen wordt, dat de Perzische premier Zahedi er de Amerikaanse ambassadeur Henderson gisteren de Perzische behoefte aan sjioedige hulp hebben besproken. Men verwacht dan ook, dat een desbetreffend verzoek binnenkort via Henderson aan Was hington zal worden gedaan. Indien het verzoek zou worden toe gewezen, zou dit extra hulp betekenen, boven de 23 millioen dollar, die reeds eerder door het congres aan Perzië werd toegekend. Ook Mossadeq heeft Amerika onlangs om extra hulp verzocht, doch president Eisenhower verklaarde toen. dat de re gering van de Ver. Staten „niet in staat was meer hulp te verstrekken" boven het technische hulpproeram Nu de sjah echter weer in zün land is te ruggekeerd en Mossadeq is vervangen, is men van mening, dat de stemming gunstiger is voor het inwilligen van een verzoek om hulp. Speciaal ook om hulp van Rusland te voorkomen! Engeland heeft de V.S meegedeeld, dat het voor Amerikaanse hulp ter consolidering van het nieuwe regiem is, mits deze niet nadelig is voor een eventuele regeling van liet Brits-Per- zische oliegeschil. Radio-Tehernn meldde, dat de politie „grote hoeveelheden wapens" had ont dekt. die verzameld waren „voor uit voering van verraderlüke plannen" in de Perzische hoofdstad. De sjah heeft generaal Zahedi. de eerste minister, bevorderd tot generaal van een legercorps - de hoogste "militai re rane in het Perzische leger Tenslotte meldde radio-Teheran, dat de militaire gouverneur van Teheran het uitgaansverbod in de hoofdstad met een uur heeft bekort. Het geldt thans van 22.00 uur (i.p.v. 2100 uur) tot 05.00 uur. Franse hervormingsplannen voor Marokko Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Franse regering een aantal „belangrüke hervormingen" voor Marokko aan het ontwerpen is Het hervormingsplan zou o.m. behel- 1. De instelling van gemeenteraden in geheel Marokko waarin Fransen en Marokkanen zitting hebben die op ba sis van gelükheid gekozen worden; 2. De instelling van plattelandsraden, die in het büzonder aandacht moeten schenken aan de behoeften en de ont wikkeling van plattelandsgemeenten: 3 Rechtshervormingen. waarbü o.a. 't gebruik wordt afgeschaft, dat dc sultan elke rechtszaak kan overnemen, die voor Marokkaanse rechtbanken dient. 4. Hervormingen in de Marokkaanse afdeling van de „bestuursraad" - een adviserend lichaam voor economische en financiële vraagstukken. De Marok kaanse leden van deze raad. die ten dele gekozen, ten dele benoemd worden, zouden voortaan alle gekozen worden. Volgens de woordvoerder zün de de creten. die door dc voormalige sultan, Sidi Mohammed, aan de vooravond van zijn verwijdering waren getekend en waarbij het merendeel van zün uitvoe rende macht aan een beperkte raad van viziers werd overgedragen, nog steeds van kracht. De voorzitter van* de Arabische Unie, dr Mohammed Alloeba. heeft er op een bijeenkomst te Cairo op aangedrongen, dat op de scholen in de Arabische lan den het onderwüs in de Franse taal door dat in het Duits wordt vervangen. Hij eiste voorts ook een economische" en culturele boycot ran Frankrijk, en drong er op aan. dat de Arabieren alle Franse onderscheidingen teruggeven en geen reizen naar Frankrük meer ma- ken.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1