LEIDSCH DAGBLAD 52ste Jaargang DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 No. 28000 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0.47 per weck Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Franse parlement niet teruggeroepen van reees Stakingen nog niet ten einde Het bureau van de Franse Natio nale Vergadering heeft geweigerd het parlement bijeen te roepen. Het bureau grondde zijn besluit er op. dat nog geen derde deel van de parle mentsleden een schriftelijk verzoek om bijeenroeping van het parlement heeft Ingediend. Tien leden stemden tegen, en acht Toor het bijeenroepen van het parle ment. terwijl twee leden zich van stemming onthielden. Socialistische afgevaardigden protes teerden onmiddellijk tegen de beslissing van het bureau en zeiden, dat zy hun actie om te komen tot bileenroeping \an liet parlement zouden voortzetten Tijdens de vergadering was het ge bouw door met traangasbommen en wapens uitgeruste politietroepen om singeld, om op te kunnen treden tegen eventuele ongeregeldheden. Er deden zich echter geen relletjes voor hoewel enkele honderden demonstranten in de nabijheid van het gebouw der Nationale Vergadering waren bijeengekomen. De stakingen worden inmiddels nog voortgezet. Ondanks de in het afgelopen weekeinde getroffen overeenkomsten tussen de regering en de niet-commu- nistische vakbonden, was er slechts wei nig verbetering bij de postdienst en de vervoersbedrijven te bemerken. Na de beslissing van het kernkabinet, dat de stakers geen loon zullen ontvangen over de dagen, dat zij niet hebben gewerkt, zag het er gisteren niet naar uit. dat er spoedig verbetering zal komen in de toestand. Het kernkabinet heeft onder voorzit terschap van premier Lanlel besloten, dat tegen werknemers, die zich niet ern stig misdragen, of sabotage gepleegd hebben, en die uiterlijk heden het werk hebben hervat, geen strafmaatregelen zullen worden genomen. Het Christelijke vakverbond voor de spoorwegarbeiders heeft zijn leden aan bevolen het werk onmiddellijk te her- I vatten. Van de zijde der srworwegen werd me- I degedeeld, dat de toestand aanzienlijk is verbeterd in het Zuid-Westen en Oosten. In Toulouse hebben de spoorwegarbei- I ders, die aangesloten zijn bij de C.G.T., na een vergadering besloten de staking I ..op te schorten" en onmiddellijk aan het werk te gaan. Op de grote stations te Parijs rekent men er op, dat ruim 100.000 reizigers zullen kunnen worden vervoerd, en dat er heden minstens 100 treinen naar alle richtingen uit de hoofdstad zullen vertrekken. In andere grote spoorweg- centra is de toestand echter nog verward. In Clermont-Ferrand duurt de staking voort. Voorts zullen met ingang van heden door militaire bestuurde vrachtauto's uit de dienst worden genomen, naar aan leiding van de verbetering bil de „me tro" en de busdiensten. Doch nu hebben de bi] de C.G.T. aangesloten taxichauf- I feurs besloten heden voor 24 uur in sta- king te gaan De staking bij de gas- en j electriciteitsbedrijven duurt, met goed vinden van de desbetreffende vakorgani- sa ties nog voort. Veiligheidsraad morgen bijeen De Veiligheidsraad der V.N. zal mor gen bijeenkomen om het verzoek van de Aziatisch-Arabische groep om de kxves- tie-Marokko te bespreken, te behande len. Twee personen zijn om het leven ge komen en twaalf gewond toen gister ochtend de sneltrein Marokko-Algiers nabij Rabat verongelukte. Over een lengte van ongeveer vijftien meter wa ren de spoorstaven verwijderd. De gehele trein liep uit de rails en vele rijtuigen kantelden. De politie denkt dat de sabotagedaad door nationalisten op touw was gezet. Te Cassablanca zijn 97 Marokkanen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 dagen tot 1 jaar wegens overtreding van het uitgaansverbod, deelneming aan verboden betogingen en samen scholing In Rabat zijn 171 betogers tot gevangenisstraffen van 2 maanden tot 1 jaar veroordeeld. Mossadeq naar gevangenis overgebracht De voormalige Perzische premier Mossadeq is gisteren van de officiers club in Teheran, waar hij sedert de om verwerping van zijn regering verbleef, naar een niet nader genoemde gevan genis overgebracht. Drie aanhangers van Mossadeq. die zich samen met de voormalige premier overgaven, zyn eveneens naar de ge vangenis overgebracht. De politie zoekt nog steeds naar Hoes sein Fateml, minister van buitenlandse zaken onder Mossadeq. Naximann huiten gevecht gesteld Hij is weggezuiverd Dr Werner Haumanns politieke ster is even snel gevallen als zij gerezen was. Het samenspel tussen de Britse bezet ting en de landelijke regering van Noordrijn—Westfalen in Dusseldorp heeft Goebbel's gewezen staatssecreta ris zyn wedloop naar de parlementaire immuniteit gestuit. Nadat de Britse be zetting de haar resterende bevoegdhe den om over de politieke zuivering van hooggeplaatste Nazi's te beschikken aan de Duitsers heeft overgedragen heeft men in Dusseldorp korte metten met Naumann en zijn candidatuur voor de West Duitse Bondsdag gemaakt. Het kabinet gelastte een administra tieve „zuivering" van Naumann en deze werd daarbij prompt in de tweede cate gorie der zondaars van Hitiers regiem geplaatst. Dat houdt in. dat Naumann niet alleen het passieve en actieve kies recht verliest, doch dat hij ook geen lid meer mag zyn van enige politieke party, noch zich op enigerlei wyze op het po litieke pad zal mogen begeven. Daarmee zyn de voorwaarden voor Naumanns candidatuur voor de Bonds dag niet meer te vervullen. Theoretisch blyft voor hem nog een revisiemogelijk heid. die hy binnen twee weken zal Ka de uitroeping van de nieuwe man werd in Marokko het religieu- feest Aid-cl-Kcbir ingezet met ten gang naar de Moskee. De Pasja van Casablanca (links) het Franse hoofd van Casablan- Boniface, verlaten, in gezelschap an vete hoge Marokkaanse en Franse autoriiciten het palcis van de Pasja te Casablanca om zich naar de Moskee te begeven. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur HfUlnkl geh. bew. Stockholm regen Oslo regen suptnhagen regen Amsterdam regenbul Edinburgh zwaar bcw. loodt-n zwaar bew. Luxemburg geh. bew. licht bew. Bordeaux mist G:»r,ob!c zwaar bew. Jk* zwaar bew. uenéve zw aar bew Urlch regenbui Ucirno half bew. zwaar bcw. licht bew zwaar bew onbewolkt zzw 7 18 8 windstil 26 0 Westelijken zullen Moskou ter conferentie nodigen WEERBERICHT Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: IVi;.^ien(j bewolkt met hoofdzakelijk 'i het Noorden van het land plaatselijk 'nkele buien. Weinig verandering in ^Peraturen Aanvankelijk langs de kust nog krach- •te overigens overwegend matige wind 'tóen West cn Noordwest. (Opgemaakt te 10 uur.) 26 AUGUSTUS. 3( uur; onciei i».oo uur. «"Snater te Katwyk te 3.59 en 16 28 u. oommei bestaat alt acht pagina's Trots verschillen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen binnenkort de sovjet unie uitnodigen voor een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over Duitsland, de volgende maand, waarschijnlijk in Geneve, tc houden. De Zwitserse regering heeft reeds toe stemming gegeven. In Parijs wordt een invitatie opge steld in antwoord op de Russische nota's van 4 en 15 Augustus, die de voorwaarden voor een dergelijke bij eenkomst bevatten. In het Westelijke antwoord zal nogmaals gezegd worden, dat de verschillen tussen Moskou cn het Westen over de wyze van hereni ging van Duitsland nog steeds te groot zijn voor vruchtdragend diplomatiek overleg. Slechts door rechtstreekse onderhandelingen zullen de vier mo gendheden wellicht voortgang kunnen ■naken, aldus zal de nota verklaren. Wanneer de uitnodiging zal worden verzonden, is nog niet bepaald, doch v.aarschynlyk zal zy toch nog voor de West-Duitse verkiezingen op 6 Septem ber uitgaan. De sovjet-Russische concessies aan Oost-Duitsland hebben te Washington geen verrassing gewekt. Zy zijn een voortvloeisel van de noodzakelykheid. v.aarin de sovjet-unie zich bevindt om de regering-Grotewohl. die by de onge regeldheden in Juni JJ. zeer veel aan prestige heeft ingeboet, te ondersteunen. In West,-Duitsland leggen regenngs- pnrtijen en socialistische oppositie een gedegen mate van scepsis ten aanzien van de in Moskou met Oost-Duitsland gemaakte afspraken aan de dag. De aankondiging van de kwijtschelding van herstelbetalingen wordt door de C.DU. ..buna grotesk' geacht, aangezien de sox jet-unie reeds een veelvoud van de in Potsdam beloofde tien milliard dollar herstelbetalingen uit de Oostelijks zone zou hebben ontvangen De teruggave van grote industrieën in Duits eigen dom zal niet verhinderen, dat deze fa brieken uitsluitend voor Russische be langen en niet voor het Duitse volk zullen blyven werken. De vermindering van de bezetlingskosten tot vyf procent der staatsinkomsten wordt onoverzich telijk geacht, aangezien niemand zou weten hoe hoog de staatsinkomsten ginds zyn. kunnen benutten, maar de verkiezingen naderen nu zo snel. dat men Naumann gevoegelyk als bulten spel kan beschou wen. Naumanns verweer als zou hy reeds begin 1952 in Frankfort gezuiverd zijn en daarby als politiek onbesproken fi guur te boek zyn gesteld, bleek niet steekhoudend. De Dusseldorpse minister van binnenlandse zaken Meyers ver klaarde. dat Naumann nooit is gedena- zificeerd. tenminste niet onder zyn eigen naam en waarby zyn anteceden ten aan de zuiveraars waren bekend. By de partybesturen in Bonn heeft het besluit van het Dusseldorpse kabi net algemeen voldoening gewekt, aan gezien men het optreden van Naumann in de verkiezingsstrijd algemeen een blamage voor de jonge Duitse democra tie achtte. De grootste voldoening heerste even wel in de gelederen van de Duitse partij en van de liberale party, die beide zeer naarstig dingen naar de stemmen van het halve mtllioen nationalisten, die vo rig jaar nog op de inmiddels verboden socialistische njksparty stemden. De po litieke naam die Naumann in deze krin gen sedert zijn arrestatie gewonnen heeft, dreigde het grootste deel der „dakloze" nieuwe Nazfs naar de Duitse rijksparty te doen afvloeien. In Dusseldorp heeft minister Meyers verklaard, dat mogeiyk nog tien of vyf- tien vooraanstaande Nazi's het lot van Naumann zullen ondergaan nu de Brit ten de landelyke autoriteiten daartoe gemachtigd hebben. Het ministerie van binnenlandse za ken van NederSaksen zal heden zyn re gering verzoeken stappen te onderne men bij de Bondsregering te Bonn om te komen tot een verbod van de „Duitse Ryksparty— door middel van een uit spraak van het grondwettelyk hof te Karlsruhe. Het hof zou moeten worden Ook de rechtbanken spreken een woord mee in de West Duitse verkie zingscampagne. Thans heeft zelfs de ci viele kamer van het gerecht in Bonn niemand minder dan de Bondskanselier dr Adenauer veroordeeld. De Bondskan selier had in een verkiezingsrede van twee socialistische propagandisten be weerd. dat zy tienduizend mark voor de partykas uit de Sovjet-zone in ont vangst zouden hebben genomen. Een der socialisten. Heinrlch Schroth uit So lingen. heeft deze bewering onwaar ge noemd en een klacht tegen Adenauer Ingediend. De rechtbank heeft de Bondskanselier volgens een mededeling van de socialistische party het recht ontzegd de gewraakte bewering te her halen. Ook de tweede aangevallen socia list heeft een gerechtelyke procedure aangekondigd. Bij de aankomst van de Sjah van Perzië op het vliegveld van Teheran bewezen velen hun trouw aan hun vorst. Hier ziet U de jongere broeder van de Sjah. Abdorreza. de hand kussen van de Sjah. ..GUERILLA'STAKLNG IN ENGELAND Ongeveer 1000 electriciens uit 10 ver schillende bedryven in een tiental plaat sen in Engeland zyn gisteren een „gue- rilla"staking begonnen om hun eis voor hogere lonen kracht by te zetten. De staking, die door communisten wordt geleid, dreigt het bewapenings program voor Engeland te vertragen. Leiders van de vakvereniging zeiden dat in de loop van de volgende dagen nog meer arbeiders opdracht zal worden ge geven het werk neer te leggen, indien de werkgevers niet toegeven. Pella krijgt ook Tweede Zijn voorlopig program De Italiaanse Tweede Kamer heeft nu ook haar vertrouwen uitgesproken in de regering van premier Pella. Slechts de communisten en de linkse socialisten stemden tegen de regering, terwyl de neo-fascisten en de sociaal democraten zich van stemming onthiel den. Er werden 315 stemmen voor en 215 stemmen tegen de regering uitgebracht, terwyl 44 afgevaardigden zich van stem ming onthielden. Na de stemming besloot de Kamer de voorlopige begrotingsdienst tot 31 Oc tober te verlengen, waarna zy uiteen ging tot 22 September. Donderdag 17 September hoopt het echtpaar D Nyntjes en K. Nijntjes- Wezel. wonende aan het Stuurmanspad 6 te Zaandam, zyn 60-jarige echtver eniging te vleien De heer Nyntjes was ruim 30 jaar koster van de Doopsge zinde Keik en tevens concieige van het Doopsgezinde Weeshuis Bruid en brui degom, resp 80 en 85 jaar oud. genieten nog een goede gezondheid. Deze tenten vormen tezamen Vrij- licidsdorp in Korea, waarheen de krijgsgevangenen uit het leger vau de V.N. cn de Amerikanen, die wor-1 den uitgewisseld door de Noord-medisch onderzocht, zij kunnen er Koreanen. allen worden gebracht.naar de kerk cn zij kunnen zich Hier krijgen zij hun eerste maaltijd I amuseren in de recreatietcntcn. in de vrijheid, hier worden zij vertrouwen van Kamer Onze Romeinse correspondent meldt nog: President Einaudi heeft, daarover is men het in ruime kring eens. met Pella een gelukkige keuze gedaan Piemontees uit Biella. het centrum der Italiaanse wolindustrie, was hy jarenlang de eco nomische vertrouwensman der indus triëlen. hoewel hy. uit een arbeidersge zin gesproten, steeds begrip toonde voor de verlangens der arbeiders. Buitenge woon vnendelyk en voorkomend heeft luj ook onder zyn ideologische tegen standers (communisten en fascisten) geen of weinig persoonlyke vyanden. Het zou dus moeilyk zyn een meer ge schikt persoon te vinden voor de zeer byzondere taak. die hem wacht, name lijk het hoofd te zijn van een regering, die voor alles ten doel heeft Italië over het dode punt heen te helpen en de politieke hartstochten een beetje te doen bekoelen. Een „echte" regering met po litieke doelstellingen komt eerst later. Verschillende der door Pella aange kondigde maatregelen hebben ten doel de ergste grieven der oppositie-partijen weg te nemen. De aangekondigde am nestie b v is een gebaar, dat in de eer ste plaats de communisten en Nenni- sociallsten op een ondergeschikt punt bevrediging schenkt Het gaat om kwijt schelding der geldboeten en verdere straffen, die de arbeiders boven het hoofd hangen, welke uit protest tegen de nieuwe kieswet destyds hebben ge staakt. Maar tevens is het waarschijn lijk, dat nu ook de laatste, weinig tal rijke groep collaborateurs en oorlogs misdadigers zal worden ln vryheid ge steld, iets waar de neo-fascisten reeds lang op aandringen. Verder heeft Pella te verstaan gegeven, dat de nieuwe kies wet zal worden ingetrokken en dit is na al het onheil door deze wet aangericht, een wys besluit. Belasting op de naamloze vennoot schappen wordt in uitzicht gesteld en daaimee zal een der meest verbreide methoden van belastingontduiken wor den getroffen Het is echter te hopen, dat de regering, voor zij daartoe over gaat. maatregelen treft om te voorko men. dat de ondernemingen, die belas ting gaan verhalen op de verbruikers. De Italiaanse ondernemer is zozeer ge wend aan een hoge. door geen belas ting getroffen winstmarge, dat hij het vanzelfsprekend vindt eventuele belas ting op anderen af te schuiven. Maar prijsopdrijving op dit ogenblik zou de spanning in het land nog vei groten Wat de buitenlandse politiek betreft, mag men verwachten dat Pella de voet sporen drukt van De Gasperr Maar tus sen de regels der regeringsverklaring door kan men lezen, dat de uitgaven voor militaire doeleinden zullen worden beknot „Tenuitvoerlegging van het de fensieprogramma binnen dp perken van onze huidige mogelijkheden" Op sociaal gebied schijnt men iets meer te mogen verwachten dan wat tot nu toe gebeurde. Maarschalk Papagos. de eerste mi nister xan Griekenland, za'. gevolg ge vend aan een uitnodiging van de Ita liaanse regering .In September een olfl- cleel bezoek aan Italië brengen.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1