LEIDSCH DAGBLAD Laniel tracht convocatie van Frans parlement te voorkomen 92ste Jaargang ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 No. 27998 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorat en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dc wereld staat voor verrassingen Met ontzagwekkende vaart volgen in de wereld-politiek de gebeurtenissen el kaar op! Terwijl alle parlementen op reces zijn en er dus rust behoorde te heersen, volgt de ene onverwachte „zet" op de andere, om er duizelig van te worden. Terwijl de ganse wereld zich vertrouwd had gemaakt met het feit. dat in Perzië Mossadeq zich meester had gemaakt van het gezag en zijn laatste tegenstan der. de sjah. buiten gevecht had ge steld, waren binnen vier en twintig uren de bordjes totaal verhangenHoewel de eerste contra-actie van de sjah was ge ëindigd in een fiasco, zodat de sjah zelfs neende naar het buitenland te moeten vluchten, leverde een tweede poging bij kans zonder slag of stoot slechts Mos- sadeqs lijfwacht leverde tegenstand van betekenis een volledig succes op. De door de sjah tot premier benoemde ge neraal Zahedi wist het leger achter zich te verzamelen en daarmede was het pleit blijkbaar beslecht. In een oogwenk was de regering Mossadeq ten val ge bracht. terwijl de sjah zich haastte hals over kop terug te keren en zijn positie te hernemen. Onwillekeurig wrijft men zich de ogen eens uit. weinig begrijpende van deze omzwaai. Zeer bezwaarlijk is aan te nemen, dat Mossadeq zo zwak stond, dat bij zo gemakkelijk uit het zadel was te lichten. Want waarom heeft de sjah dat dan niet eerder gedaan in het be lang van zijn land? En waar is de Toedeh-partij. de com munistische liga, die Mossadeq steunde, wetend hem in de armen van Moskou tc drijven? Niets is daarvan gemerkt bij ae contra-revolutieWaar bleven nu oe duizenden betogers, die anders op straat voor Mossadeq propageerden? Het is allemaal zo onduidelijk, dat wij vrezen, dat in Perzië nieuwe verrassln- fen niet- tot de onmogelijkheden beho ren. Zelfs aannemend, dat de sjah een poot deel van zijn volk achter zich beeft en geliefd is bij het leger, vraagt men zich af. hoe het mogelijk is. dat de ene dag de standbeelden van de siah en zijn vader worden vernield cn de andere dag de rollen volledig zijn omgekeerd. Neen. zelfs de stelregel aan aardend, dat de grote massa altijd aan loopt achter de overwinnaar, zijn hier te groteske tegenstellingen, die niet zijn te doorgronden. Maar een feit is nu eenmaal, dat Mos sadeq van zijn macht is beroofd en als gevangene zijn toekomstig lot zal moe ten afwachten. Hij heeft zijn land aan de afgrond gebracht door zijn te ver doorgevoerde nationalistische politiek. De schatkist is leeg en de olie. Perziès natuurlijke rijkdom, vloeit niet meer Te begrijpen was het doorzetten van de nationalisatie der olie-bronnen, die tussen twee haakjes niet meer onge- dpan zal ziin te maken, doch waarom ltdere regeling met de Anglo-Iranlan te torpederen en zodoende het landsbe lang op het spel te zetten? Alle ernstige pogingen om tot een vergelijk te komen ten spijt? Vermoedelijk zal. zij het stroef In den beginne, nu v.el weer worden getracht, om tot een regeling te komen. Met er kenning der nationalisatie, waaraan niet meer is te tornen. "oor Moskou, dat reeds besprekingen iet Teheran had aangekondigd, over tuigd. dat Mossadeq voor hem een willige buit zou ziin. is het gebeuren een geduchte tegenvaller. Voor Rusland, dat immers reeds eeuwen streeft naar toe ing tot de wereldzeeën, leek thans de ins schoon dit doel via Perzië te be- relken te elfder ure ziet het opnieuw dit ideaal in rook opgaan. Door de Font bljjft de Oostzee voor de Russen gesloten, door de Dardancllen en Bos porus de Zwarte Zee en nu ontglipt het op het laatste nippertje de toegang tot de Indische Oceaan even onverwacht als de gang van in Perzië is die in Marokko. Wel waren ook daar scherpe tegen- tussen de sultan cn Frankrijk en tussen de sultan en de partij van de pasja van Mnr- anderztjds. doch dat dit zou tot. dc afzetting van de sultan niet te venvachten. Frankrijk zag daartoe echter gedwongen, nu de tussen de sultan cn de pasja Marrakesj tot een directe burger- dreigde te voeren. Het moest of delen en het is te begrijpen, het in dit geval liever de sultan zich immers als tegenstan- kennen dan de pasja van Frankrijk trouw Is. noodsnrong. die Parüs zelf liever vermeden want het zal er moeite en genoeg mede krijgen. De groep Azia- en Afrikaanse Mohammedaanse zal niet nalaten om opnieuw aan behandeling der Ma rok- de V. N.. welk dicht bij een komen, schendt, en dat valt onmo- ontkennen. het recht. Was het door tractaat niet verplicht dc nu sultan te beschermen? Voorts In Marokko de klok terug, want ingezette nationalistische In de richting van zelfbestuur sultan wilde dit proces besooedi- zal nu worden teruggedraaid, de nieuwe sultan Is slechts een In de macht van de pasja van staat de wereld plotseling voor onverwachte gebeurlijkheden, het laatste woord nog niet is Het wordt een zware dobber WEERBERICHT Nog enkele buien verwacht tot morgenavond: bewolkt met enkele buien, met onweer. Overdag iets Aanvankelijk krachtige nu en dan harde, later af wind tussen Noordwest en (Opgemaakt te 10 uur). 23 Augustus *on op- 5 36 uur; onder: 19.48 uur. 'aan op: 5 38 uur; onder: 19 46 uur. «oogwater te Katwijk te 1.47 en 14.16 ÏUf 124/8 te 2.33 en 15.03 uur). (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Gisteren is onder leiding van zijn president, Edouard Herriot. het bureau van de Kamer bijeengekomen om de mogelijkheid en de noodzaak van een speciale zitting van het parlement, dat begin Juli tot 1 October op reces ging. nader te onderzoeken. Een beslissing is nog niet gevallen en Maandag zal het bureau, waarin allebei partijen vertegenwoordigd zijn, opnieuw verga deren. Voor een buitengewone zitting worden 209 stemmen, dat is een derde van het totale effectief der Kamerleden, vereist. Dat cijfer is al sinds enige dagen met tientallen stemmen overschreden, maar die stemmen werden telegrafisch uitgebracht. President Herriot verlangt echter dat minstens 209 Kamerleden hun telegrammen per getekende brief zullen bevestigen, en dat hebben tot dusverre nog maar 202 gedeputeerden gedaan. Bovendien hebben enkele Ka merleden, in het bijzonder van Katho lieke huize, hun oorspronkelijke tele grafische verzoeken naderhand weer in getrokken. Mochten Maandag a.s. die 7 ontbre kende brieven nog binnenkomen, dan zal het parlement volgende week bij eenkomen en dan is het tevens zeer de vraag of het kabinet-Lanicl er het leven van af zal kunnen brengen. De regering hangt dus weer aan die bekende zijden draad, en de spanning in en rond het Palais Bourbon moet men dan ook ieder uur iets hoger zien stügen. Premier Laniel. die er dus alle belang bjj heeft de Kamerleden een ongestoor de vacantic te gunnen, legt thans een grote ijver aan de dag om tenminste de afvallige leden van de regeringspartijen, in het bijzonder de Katholieken, van hun aanvankelijke voornemen af te brengen. Een zeker succes kan hem niet worden betwist want zonder twijfel wordt de noodzaak de parlementaire activiteit voortijdig te hervatten in politieke krin gen de laatste vier en twintig uur over het algemeen veel minder urgent geacht. De regering wijst er op dat de sociale rust nu langzaam wederkeert, nadat zij een aantal belangrijke concessies aan de stakers heeft gedaan, en dat het kabinet nu aanspraak kan maken op een periode van diezelfde rust voor de verdere uit werking van het hervormingsplan, dat in beginsel door het parlement was aan vaard. Een uitspraak over de resultaten kan. zoals de opzet was. tot later wachten, meent men. Premier Laniel heeft echter nog een tweede reden om een bijeenroepng van het parlement te duchten, en die reden betreft de gebeurtenissen ln Marokko, ofschoon niemand hem daarvoor per soonlijk aanspakelijk kan stellen. Men kan Inderdaad niet ontkennen, dat het complot van een aantal hoge Franse functionarissen in Marokko, te genstanders van de vroegere sultan, waarvan men Donderdag j.l. de ontkno ping heeft beleefd, werd voorbereid in een tijd. dat de huidige premier nog niet aan het bewind was. Doch dat neemt niet weg. dat deze tijdbom, die eerst deze week tot explosie is gekomen, ook het huidige kabinet zeker niet on geschokt heeft gelaten. Zo heeft de radicale minister van staat Mitterrand, die geen enkele verantwoordelijkheid voor de behandeling van de afgezette sultan wil aanvaarden, al hoorbaar met zijn portefeuille gerammeld, en de pre mier mag zeker vrezen dat zijn regering een openbare behandeling van de Ma rokkaanse kwestie niet zal overleven. Buiig weer Het KNMI deelt mede: De depressie die gisteren met regen over ons land trok. was vanmorgen bij de Zuidkust van Noorwegen aangeko men. Dc regen-hoeveelheden die gister avond gemeten werden, waren op som mige plaatsen zeer groot. Zo werd b.v. te Leeuwarden 39 en te De Bilt 24 mm. regen gemeten. Intussen bleef de lucht druk op de gehele Noordzee laag. Het lagedrukgebied is gevuld met vrij koude en zeer onstabiele lucht, zodat er op uitgebreide schaal buien in voorkomen. In Engeland en ons land gingen deze plaatselijk met onweer gepaard. De krachtige Westelijke winden dragen ertoe bij het weer een onaangenaam karakter te geven. Aangezien de ge noemde depressie dicht bij ons land blijft, is te verwachten dat het koude en buiige weer morgen zal voortduren. Weerrapporten (Van hedenniorgeD 7 uur Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Gcnéve Zurich Locarno Berlijn Frankfort MUnchen Wenen InnsbrUck gch. bew. regen regen regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew licht bew. zwaar bew. regen licht bew wzw 9 19 23 wzw 7 21 0.2 windstil 21 6 bestaal alt acht pagina's cn een BüvoegseL Een raad van Pasja's en Kaids verenigd tc Marrakesj op initiatief van El Glaoui liceft dc Sultan van Marokko liet religieuze leiderschap ontnomen. Er werd een nieuwe ..!man" aangewezen, n.l. Sidi Mo hammed Ould Moulay Arafa. El Glaoui (links) ziet toe bij het ondertekenen van de proclamatie. Wil Mau-Mau capituleren? De gouverneur van Kenya, sir Evelyn Baring, en de opperbevelhebber in Oost Afrika, generaal sir George Erskine, zul len capitulatievoorwaarden voor de lei ders van de Mau Mau bekend maken. Tot deze stap werd. naar verluidde, besloten, omdat de Britse autoriteiten van Dcdan Kimathi. die door Heuler „de beruchtste terrorist van de kolonie" wordt genoemd, en andere leiders van de Mau Mau hadden vernomen, dat zij hun organisaties willen ontbinden en hun activiteit staken, indien aanvaard bare capitulatievoorwaarden zouden worden aangeboden. Boven grote delen van Kenya zullen duizenden pamfletten worden uitge worpen, waarin de rebellen veiligheid wordt aangeboden als zij zich vrijwillig overgeven. Alleen diegenen onder hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord en andere gruwelen, zullen wor den vervolgd. Ook beginnen de Britten met een grote voorlichtingscampagne in het door de Kikoejoes bewoonde gebied. Men zal door middel van radio, film, pamfletten en voorlichtingsauto's de Kikoejoes trachten te overtuigen, dat de Mau Mau tot ondergang is gedoemd. Ook zal de inheemsen worden beloofd, dat zonder verwijl de economische en sociale grie ven zullen worden aangepakt, zodra de noodtoestand voorbij ls. PRINS BEZOCHT „OUDE KUNST EN ANTIEKBEURS". Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de „Oude Kunst- en Antiekbeurs" welke thans in het Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft wordt gehouden. De Prins werd begroet door het bestuur van de Stich ting Oude Kunst- en Antiekbeurs" en liet zich door de heer D. A. Hoogendijk, voorzitter van'de Stichting en drs D H G Bollen, directeur van het Museum, over het geexposeerde voorlichten. Om dit gevaar nu te bedwingen heeft dc premier al in een radicale zuivering van het diplomatieke personeel in j Noord-Afrika, dat zich aan de rege- ring van Parijs nooit bijzonder veel J gelegen liet liggen, toegestemd, cn waarschijnlijk zullen al volgende week I niet alleen de bij name bekende Franse handlangers van de pasja van Mar rakesj worden afgezet of overgeplaatst, doch ook de belde residenten-generaal m Marokko en Tunis, generaal Guil- laume en de vroegere Franse vnhas- sadeur in Brussel, de Ilautecloque, van hun posten worden ontheven. Men hoopt zo dan tevens met nieuwe hoge functionarissen de omstandigheden te scheppen voor een vlotter samenwer king met de nieuwe Marokkaanse sul tan. Het is dus duidelijk dat de Franse minister-president bereid is heel wat ballast over boord te werpen om het wankele scheepje varende tc kunnen houden. Wanneer echter voor Maandag het zevenaj resterende stemmen bh de 202 uitgebrachte verzoekschriften zich zal voegen, dan zal hij toch heel wat poli tieke stuurmanskunst op moeten bren gen, wil hij een dreigende schipbreuk voorkomen. Perzië verwacht zijn heerser Toestand consolideert zich De sjah van Perzië werd op het vlieg- veld te Bagdad ontvangen door de Iraakse kroonprins. Abdoebllah. de mi nister van defensie en andere leden van de Iraakse regering. De sjah weigerde de Perzische am bassadeur in Bagdad of leden van diens staf te ontvangen. Vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht hadden het KLM-toestel geëscorteerd op de vlucht van de Iraakse grens naar het vliegveld van Bagdad. Op het vlieg veld stond een erewacht van het Iraakse leger opgesteld. Langs de weg. die de sjah en zijn gevolg door de stad volgden, stonden duizenden personen, die hem toejuich ten. Vermoedelijk zal hij heden naar Teheran doorreizen, al zijn er ook on bevestigde berichten, dat hij enige dagen ln Bagdad zal blijven. Inmiddels bereidt de Perzische hoofd stad zich voor op de intocht van de sjah. Arbeiders zijn bezig met het op richten van erebogen op de wegen van het vliegveld naar de stad. Radio-Tehe- ran heeft een officieel verzoek uitgezon den om politieke leuzen van de regering- Mossadeq van muren en straten te ver wijderen. De voormalige voorzitter van de ..Madjlis". de Perzische Tweede Kamer, Moazzami. die na de omwenteling was gearresteerd, is weer vrijgelaten. De communistische „Toedeh"-parttj heeft pamfletten verspreid, waarin de omwenteling wordt geweten aan Mos- sadeq's „soepelheid" en de bevolking wordt opgeroepen op te staan tegen het nieuwe regiem en de sjah. De Perzische godsdienstige leider Bahbahani heeft voor radio-Teheran de hoop uitgesproken, dat de sjah een algemene amnestie zal afkondigen. Hoessein Makki heeft zich achter ge neraal Zahedi. de nieuwe premier ge schaard. Makki. die bij de nationalisa tie van de Pezische olie-industrie onder Mossadeq een leidende rol heeft ge speeld. werd door een delegatie van de nieuwe regering bezocht. Zoals gemeld, werd Makki onlangs op bevel van dr Mossadeq korte tijd in hechtenis gehouden. HU verklaarde, dat hij toen ziek was geworden, doch dat hü naar Teheran zal terugkeren, zodra hu weer geheel is hersteld. De jongste broer van de sjah, prins Hamid Reza. werd door duizenden in woners van Teheran toegejuicht, toen hu een bezoek bracht aan het praal graf van zijn vader. Te Teheran zijn twee eenheden, ieder bestaande uit dertig gevechtswagens, aangekomen uit het gebied langs de Iraakse grens. Ketsjaraz Sadre, gouverneur van Ispa han onder de regering van Mossadeq. is gearresteerd. Hij zal naar Teheran ge bracht worden. Het hoofd van de stam der Gatsjgai, prins Otto Gatsjgai. is uit Teheran ge vlucht en zou weer m het gebied van Tsjiraz zijn. ZUn stam kan enkele tien duizenden gewapende mannen mobili seren en bewoont een moeilijk toegan kelijk bergachtig gebied. In de omgeving van de nieuwe pre mier wordt verklaard, dat generaal Za hedi zijn kabinet zo goed als samen gesteld heeft. Zahedi zou zelf de por tefeuille van binnenlandse zaken be heren. Het kabinet zou bestaan uit des kundigen. die reeds in vorige kabinetten zitting hadden. De Perzische ambassadeur in ParUs, Bagher Kazemi, heeft zUn ontslag aan geboden. Kazemi was pas een maand geleden tot ambassadeur van zün land in Frank rijk benoemd. Van bevoegde Amerikaanse zude wordt vernomen, dat de Verenigde Sta ten de erkenning van de vorige Perzi sche regering ipso facto introkken op het moment dat de sjah het land moest verlaten Dit was ook aan premier Mos sadeq meegedeeld. Aanval van Mc Carthy op Engeland Senator McCarthy heeft op de jaar- lUkse bueenkomst van het corps mari niers een aanval gedaan op Engeland als bondgenoot. De senator zelde: wij willen geen bondgenoten, die kruipen en zich overgeven bij een dreiging van de vUand. of die de schoenzolen van de vijand likken en hem wapenen geven." Hu verklaarde, dat Engeland er de laatste tud op heeft aangedrongen, dat communistisch China, in de plaats van de regering van Tsjang kai sjek. lid van de Verenigde Naties wordt. „Engeland heeft er op gepocht, dat het zijn ver schepingen naar communistisch China uitbreidt verschepingen met voor de oorlog belangrUk materiaal aan de vij and, die zonen van Engeland zowel als zonen van Amerika heeft gedood," zo zei McCarthy. Vrijdagmiddag heeft H M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan de zojuist geopende internationale ten toonstelling 1953 ..Schoenen. Leder, Mode" te Waalwijk. Tijdens de rondgang over de ten toonstelling werden H.M. door de heer M. A. Klyberg (links) en door de Burgemeester van Waal wijk. L. P. M. Tcijssen. schoen tjes en tasjes aangeboden. RUSSEN ONTRUIMEN AANTAL CONTROLEPOSTEN LN OOSTENRIJK De Russen hebben plotseling een aan tal gebouwen langs de grens met de Amerikaanse zone in Oostenrijk ont ruimd. waarin controleposten waren ge vestigd. Verleden week hadden zij zich reeds teruggetrokken uit soortgelijke posten langs de grens met de Britse zone. Volgens uit Linz ontvangen berichten werden slechts posten in grotere plaat sen. zoals Urfahr, Freistadt en Rohr- bach. en in plaatsen langs de grens met Beieren en Tsjecho-SlowakUe. niet ge sloten. Zo werd het historische kasteel van Ottenheim, volgens de Russen voor malig Duits bezit, ontruimd De andere verlaten posten liggen in Scheibbs, Oberlandshag. Niederranna. Obermuehl, Krammessau en Untermuehl. Daags na de ontruiming van het kas teel Ottenshelm hebben zich daar vijf tien ooievaars gevestigd, die. voor zover bekend, nog nooit ln deze streek gezien zUn. In Oostenrijk wordt de ooievaar be- suuouwd als een zinnebeeld van wel vaart. AMERIKAANSE VOORSPRONG OP HET GEBIED VAN ATOOMWAPENEN De voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse congres, Cole, heeft te Washington me degedeeld, dat de Verenigde Staten op het gebied van de atoom- en de water stofbom een voorsprong hebben en zul len behouden. De commissie is. volgens Cole, volledig Ingelicht over de Russische proefont- ploffing van 12 Augustus. Binnen enkele uren was vastgesteld, dat er een ontploffing in de Sovjet-Unie was teweeg gebracht, aldus Cole. Oud-Leiden Een stadsdeel, dat tot dusverre in deze rubriek nog weinig of niet onder dc loupe is genomen, vormt de omgeving van de Haarlemmerweg. De ouder dom van de bebouwing geeft er over het algemeen ook weinig aanleiding toe, want men kan dit kwartier ook bezwaarlijk tot Oud Leiden rekenen. Toch dateert deze opname van de overbrugging naar de zijde van de Rijnsburger sin gel al van veie decennia her. De brug zelf is nog betrekkelijk kort geleden vernieuwd, maar dc bebouwing Ier plaatse is heel wal veranderd. Al denkt U liet misschien niet. gaat U er dan maar eens kijkenll

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1