Huidige minimumprijs is een gevaar voor de liariugexport WR1GLEY k „A& De Sovjet Unie kreeg de haring te goedkoop CLOWNTJE RICK Nederlandse Koningskinderen amuseren zich in Cape Cod Tennissen, zeilen, skieën .\ii winkelen De Nederlandse Prinsessen Beatrix I en Irene hebben „de tyd van haar leven" in Chatham, waar ze zich j ongestoord en ongedwongen kunnen bewegen temidden van de andere vacantiegangers! Velen weten niet eens, dat de twee I figuurtjes, die rustig een partijtje J tennis spelen op de baan vlak aan de j baai, de Nederlandse Koningskinderen zijn. Onder goede hoede bekwamen zjj zich in liet zeilen en ondergingen zelfs al eens de sensatie van water- skieën, dat in Chatham zeer popu lair is. Ze weten nauwelijks wat haar over komt, wanneer ze in de winkelstraat van Chatham haar bescheiden inkopen doen van het geringe zakgeld, dat haar wordt toebedeeld en geen starende blikken op zich gericht voelen. Haar begeleider vertelde ons, dat hij eens aangeschoten werd door een dame. die zei gehoord te hebben, dat de Neder landse Prinsessen er waren. „Is dat werkelijk zo?", was het antwoord „dan moet ik toch eens gaan uitkijken om ze te zien, want ik ken ze wel Wat j de dame niet wist, was, dat Beatrix en j Irene naast haar stonden!! Hoewel de meisjes zich dus kostelijk amuseren, wordt Soestdijk niet vergeten en de brieven tellen vaak vele velletjes. Een evenement was natuurlyk. toen vader op de terugweg van Curasao op belde uit Montreal. Op 20 Augustus rijden de Prinsessen per auto naar Ottawa, waarschijnlijk in twee dagen, om daar nog een weekje te blijven bij de familie Feaver, onder wier hoede zij ook in Cape Cod zijn. En dan gaat het per KLM vliegtuig vla Montreal weer huiswaarts. Malan ziet minder gevaar De Zuid Afrikaanse premier, dr Ma lan. heeft bij het debat over buitenland se zaken in de Volksraad t Tweede Ka mer), gezegd, dat de houding van het buitenland ten opzichte van Zuid Afri ka ongetwijfeld milder was geworden. Dr Malan is van mening, dat er on getwijfeld tekenen zijn, dat de algehele toestand in de wereld minder gevaar lijk is, dan enige tud geleden. Het standpunt van Zuid Afrika is. dat ieder land het recht heeft zijn eigen rege ringsvorm te kiezen. Indien Rusland of China voorkeur geven aan het commu nistische stelsel, heeft geen enkel land het recht zich daar in te mengen, doch wanneer een bepaald land zich schuldig maakt aan agressie buiten zijn grenzen, hebben de andere landen het recht tus sen beide te komen. Dr Malan zei, dat communistische agressie moet worden bestreden, met het communisme zelf. Volgens de Zuid Afrikaanse premier beschouwt zijn regering de werkzaam heden van de commissie der Verenigde Naties, die het rassenvraagstuk in Zuid Afrika moet bestuderen, als ongewettig de inmenging in de binnenlandse zaken van de Unie. die onder geen enkele om standigheid zal worden geduld. Malan sprak zich uit voor het inter nationaliseren van de Suez-kanaalzone. Het is belangrijk voor Zuid Afrika, dat het Suez-kanaal open blijft, zo zei hij. „Daarom ondersteunen wij Engeland en de andere landen ,die bij het onderhoud van het kanaal, en indien nodig een mi litaire bases in dat gebied, betrokken Zijn," Een officiële woordvoerder heeft te Rome medegedeeld dat Alcide de Gas- peri. in de afgelopen acht jaar Italiaans minister-president, als minister van buitenlandse zaken deel zal uitmaken van de nieuwe Italiaanse regering De woordvoerder zeide dat de Gaspe- ri's benoeming het voortzetten door Ita lië van een krachtige, Westers gezinde politiek, zou verzekeren. De Gasperi gaf eerst op het laatste ogenblik toe aan de op hem uitgeoe fende aandrang, om zich te belasten met de portefeuille van buitenlandse zaken. De nieuwe premier, de 61-jarige christen-democraat Piccioni en de an dere nieuw benoemde ministers wensten de Gasperi in de nieuwe regering, om daarmede te doen uitkomen dat Italië krachtige steun aan de Navo zal blijven geven. staking in japan Ongeveer 150.000 Japanse werknemers van de Amerikaanse strijdkrachten in Japan zijn voor 48 uur in staking ge gaan. De stakers wensen een herziening van hun arbeidscontract. Op het vliegveld Jokota. dertig kilo meter van Tokio, openden Amerikaan se soldaten het vuur op Japanse stakers. Eén staker werd ernstig en drie licht gewond. Het Sovjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen, een nota doen toekomen, waar in schadevergoeding ad 1.861.450 dollar wordt geëist voor het omlaag schieten van een Russisch transportvliegtuig op de laatste dag voor het van kracht wor den van de wapenstilstand in Korea. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. die dit te Washington mededeelde, verklaarde dat Bohlen. toen hem de nota werd overhandigd, de toedracht van het gebeurde herhaalde en er op wees dat het Russische toestel voor het van kracht worden van het bestand boven Noord-Koreaans gebied omlaag werd geschoten. LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 12 AUGUSTUS AMERIKAANSE MUNITIEPRODUCTIE Een speciale sub-commissie uit de Amerikaanse senaat voor de strijd krachten heeft gewaarschuwd tegen het opslaan van te veel munitie in Europa, waar de munitie in gevaar zou kunnen worden gebracht door een aanvallende vijand op de grond of in de lucht." De commissie verklaarde, dat de Ver enigde Staten tussen Juli 1953 en Juni 1954 meer munitie zullen produceren dan in de drie jaren van de Koreaanse oorlog. Zij voegde hier echter aan toe. dat behalve in Korea, de Amerikaanse munitlevoorraden „onvoldoende waren voor een volledige oorlog, ofschoon dit tekort spoedig zou zijn verholpen." AARDBEVING OP GRIEKS EILAND EIST VELE SLACHTOFFERS Op het Griekse eiland Cephalonia zijn twee dorpen volkomen verwoest. Door een tweede aardschok, die zich later op de dag voordeed, stortten verscheidene huizen in. De verwoeste dorpen zijn Sami en Aghia Efthimia. Ook dorpen langs de Westkust van de Peloponnesus hebben schade geleden. Sommige plaatsen op Cephalonia zijn van de buitenwereld afgesloten, daar de wegen door de aardschokken werden vernield. Volgens de laatste berichten zijn 400 personen door de aardschokken om het leven gekomen. In het dorpje Sami al leen zijn reeds 150 lijken geborgen. In totaal volgden sinds Maandagavond 15 aardschokken elkaar op. De laatste schok was Dinsdagavond te 2130 uur Hierdoor werd het reddingswerk zeer bemoeilijkt. Opvangprijs van 30 te hoog Meer dan 30.000 kantjes haring zijn dit seizoen al naar de vismeelfabrieken verdwenen. Zij brachten aan de afslag de minimumophoudprijs van f. 30. niet op. Hoe dit kan, terwijl in verband met de grote contracten met Rusland en Oost-Duitsland toch een grote vraag verwacht kan worden, heeft de heer F. R. Ommering, een der. leidende figuren uit de haringexporthandel, uiteen gezet. Snelle berechting smokkelaars zilvergeld naar Suriname „II (listen van 100% zijn normaal „Het smokkelen van Nederlands zilver geld naar Suriname is een lucratieve bezigheid, die door vele zeelieden van allerlei Nederlandse schepen al jaren lang wordt toegepast," aldus beweerde een 26-jarige slager uit Amsterdain- Zuid. ter zitting van de Amsterdamse Economische politierechter. Hij er kende voorts, dat hij zelf er zich meerdere malen aan had schuldig ge maakt. Met zfjn kameraad, een 33-jarige bakker uit Rotterdam, was hij Vrijdag avond j.l. in de Amsterdamse haven aan boord van het s.s „Cottica" van de KNSM gearresteerd, nadat de hoofdste delijke recherche dienst douane bij een grondige visitatie van het schip in balen suiker en dubbele bodems van de kas ten in de hutten van dit tweetal hon derdduizenden verstopte dubbeltjes had gevonden. De berechting heeft niet lang op zich laten wachten i De Officier, mr W. A. J- M. Smit, was milder in zyn eis, dan de politierechter, mr W. C. Hassoldt. in zijn vonnis. Te gen de hoofdverdachte, de slager, luidde de eis 3 maanden, doch het vonnis 6 maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk Tegen de banketbakker, die de slager bij het aan boord brengen van het zilvergeld behulpzaam, was geweest, werd l maand geeist. Hij werd veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Conform de eis van de Officier be paalde de rechter voorts, dat het inbe- slaggenomen geld verbeurd verklaard zal worden. Aan boord van het schip en bij een volgende dag verrichte huiszoeking by de slager was in totaal ruim f. 20.000 in beslag genomen. Dit geld behoorde in hoofdzaak aan de slager toe Van de Rotterdamse ban ketbakker is thans het resterende deel. enkele honderden guldens, verbeurd verklaard. Ter zitting vertelden de beide ver dachten welke voordelen waren ver bonden aan dit smokkelen. Vooroor logse zilveren dubbeltjes en kwartjes uit Nederland zijn in Suriname ook thans nog in omloop en hebben daar. dank zij het koersverschil, een bijna dubbele waarde. In Suriname plegen de Nederlandse zeelieden de zilveren dubbeltjes en kwartjes, die zij hebben meegesmokkeld, in te wisselen tegen Surinaamse bankbiljetten, die zjj op de terugreis mee naar Nederland ne men. In ons land wisselen zjj dan bjj banken deze biljetten voor Nederlands geld in, hetgeen openlijk kan geschie den. Aangezien een Surinaamse gul den in Nederland ongeveer f. 1.98 op brengt maken zij op deze wijze een winst van bijna ÏOOG, wanneer men de eventuele kosten bij de inwisseling in Suriname huiten beschouwing Iaat. De twee verdachten moesten terecht staan wegens overtreding van het de- viezenbesluit. Naar bekend mag iedere Nederlander (ook thans nog) niet meer dan f. 50,aan Nederlands geld mee nemen naar het buitenland en daar uit geven. Scheermesjes in treinïoilet! Douane-ambtenaren in het Duitse grensstation Kaldenkirchen vonden bij een inspectie van de D-trein Hoek van HollandWenen een verfpotje op een der closets van de trein. Dit trok hun aandacht en bij nader onderzoek bleek, dat een gedeelte van de wand van het toilet kort geleden vernieuwd en opge schilderd moest z\jn. De ambtenaren braken dit gedeelte weg en troffen ach ter de wand 38.000 scheermesjes aan. Vermoedelijk zijn de mesjes te Hoek van Holland op deze plaats aangebracht met de bedoeling ze naar Oostenrijk te vervoeren, waar de mesjes zeer duur zijn. Het waren mesjes van Duits fabri kaat Van de smokkelaar die de mesjes heeft verstopt, zal het moeilijk zijn enig spoor te vinden. De weduwe KoppenholGrijs, wonen de te strienham bij Poortvliet op Tholen, hoopt morgen 100 jaar te worden Zij heeft zo veel nakomelingen, dat ze wer kelijk de tel wel eens kwijt raakt! Aan de haringafslag geldt voor de eerste kwaliteit zoute haring een mi nimumprijs van f. 30 per kantje van plm. 90 kg. De minimum-uitvoerprijs, eveneens vastgesteld door het Bedrijf schap voor de Visserij, is f. 54 per vat van 100 kg. Voor uitvoer tegen lagere prijzen moet ontheffing worden ver leend. De haring-exporthandel kent twee figuren. Een groep, die plm. 60 percent van de uitvoer in handen heeft, bestaat uit redersexporteurs. De andere groep bestaat uit handelaren, die alleen de uitvoer beoefenen. Behalve de Sovjet-Unie, waarmee de redersvereniging handel drijft, worden alle landen door beide groepen bediend. De redersvereniging verkocht aan het begin van de vangsten 150.000 vaten zoute haring naar Rusland. De Bond van Exporteurs, die voordien de tradi tionele onderhandelingen met Oost- Duitsland voerde, verkocht nadien nog 61.000 vaten naar dat gebied tegen f. 50.75 per vat. De Russische prijs is f. 49 per vat. Deze laatste prijs drukte reeds de eerste. Deze druk doet zich thans ook ge voelen op de binnenlandse markt. Het Oost-Duitse contract is 5500 vaten gro ter dan in 1952. In voorgaande jaren werd echter tydens het vangstseizoen niet aan Rusland geleverd. Dat land kocht als het ware de restanten na het seizoen. Indien men de teelt 1952 met een recordvangst van ruim 950.000 kantjes als normaal zou beschouwen, dan kan men nagaan, wat thans de verplichte leverantie van 25.000 vaten per maand aan de Sovjet-Unie van de markt vergt. De reders kopen het beste uit hun eigen aanvoeren tegen f. 3435 per kantje. Deze prys kan door de gewone expor teurs niet worden betaald, zowel omdat het Oost-Duitse contract dan verlies gevend zou zyn alsook, omdat de Rus sische prijs van f. 49 bij uitvoer de koop lust ln andere landen voor de officiële mmimum-uitvoerprys van f. 54 per vat van 100 kg niet aanwakkert. Het tegen deel is waar, aldus de heer Ommermg. Het gevolg is, dat vrü aanzienlijke par tijen eerste kwaliteit zoute haring, waaraan de reders geen behoefte menen te hebben, door de andere han delaren niet worden afgemijnd. Deze handelaren kopen mindere soorten, die bij voorbeeld door de haringcon- tróle op minimaal f. 28 per kantje zijn gewaardeerd. Hiermede is de naam van Nederland als haring-exporte rend land niet gediend. De goede haring, die naar de vismeel fabrieken gaat, brengt de reders slechts f. 12 per kantje op. Aangezien zij over hun totale verkopen echter een'heffing in een waarborgfonds storten, krijgen zij voor de niet-verkochte haring een uit kering en komen zo „aan hun trek". De heer Ommering is van mening, dat dit een onhoudbare toestand is. Er be staat groot gevaar, dat de traditionele VVest-Èuropese markten ernstig in het gedrang zullen komen. De handel is genageld aan de te lage uitvoerprijs naar de Sovjet-Unie en de te hoge minimumprijs voor eerste kwaliteit aan de afslag. Bij een minimumuitvoerprijs van f. 54 per 100 kg en bij een minimum aankoop, prijs van f. 30 per 90 kg zit slechts een winstmarge van f. 1.40, omdat men vaten (f. 7.50), werkloon voor ompak- ken, opslaan, koelen en vervoer ook moet betalen. Indien men bedenkt, dat in 1952 aan Frankrijk 14 500 vaten, aan België 112 000 aan Noorwegen 24.850, aan West-Duits, land 137.000, aan Italië 24.000, aan Israël 13 000, aan Polen 39.500, aan Tsjecho- Slowakije 26.400. aan de Ver. Staten 12.370 en aan Canada 4.413 vaten wer den geleverd, dan kan men nagaan, hoe moeilijk de situatie voor de handel. voor zover die niet in handen van reders is thans is geworden. Deze handelaren kunnen voor de eerste kwaliteiten niet buiten een ml- nimum-prijs van f. 54. De „bodem in de markt" voor de reders dreigt een de bacle voor de handelaren te worden en daarmee voor een groot deel van de Westelijke afzetmarkt en voor de han del op Polen en Tsjecho-Slowakjje. Bovendien betekent deze een steun aan de Duitse visserij, die geen f. 30 per kantje als minimumprijs kent. En dan moet men nog maar zwijgen over de na 1945 snel gegroeide visconserven- industrie, die met long-term contracten en hoge afslagprijzen worstelen moet. Oplossing (Ingez. Mcd.-adv.) a£v' (Ingez. Med.-adv.) Het is een goede traditie naar ,,De Turk" te gaan Mi RESTAURANT «IN DEN VERGULDEN TURK- ■k k 11 1 Jkvr mr C W. I Wttewaa'll van Stoet- Mei een enkel woord ir f c. m. BINNENLAND De Interparlementaire Unie zal van l Wijffels de conferentie bywonen. President Eisenhower is uitgenodigd de openingszitting toe te spreken. - BIJ beschikking van dc minister van 9 tot 14 October in Washington haar 42e Verkeer en Waterstaat is. te rekenen van jaarlijkse conferentie houden. Voor de I 1 September 1951, de beer G. A Lenstra. Nederlandse parlementaire groep zullen I thans wetenschappelijk medewerker le S68-869) Rick cn Oepoctie stapten weer uit dc boot en renden de trap op. de poort in en de gangen door. - Gelukkig, dat je me aan het stokje herinnerdeik zou er door de schrik helemaal niet meer aan gedacht hebben, zei Rick. - Nou. je geeft ze maar even hun vet. die soldaten met hun rare koppen! - En of! riep Rick. Ze zullen Bunkie moeten vrijlaten! Samen renden ze de gangen door. tot ze weer bij de put met de trap stonden. Ook die daalden ze met grote sprongen af. En toen kwamen ze beneden, waar ze een troep soldaten tegenkwamen, die Bunkie ste vig bij z'n armen vasthield, om hem naar de gevangenis te brengen. - Ho! riep Rick. Dat hadden jullie maar gedacht! Van mijn vriendje zul je afblijven! Hij strekte z'n arm uit met het toverstokjecn opeens spatten alle soldaatjes als zeepbellen uit elkaar klasse ln vaste dienst bij het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, belast met de 1 functie van adjunct-directeur bij genoemd Instituut. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1953 van het Departement van Economische Zaken. Voor kosten ln ver band met de opvoering van de productivi teit wordt een bedrag van f. 815.000 op de begroting gebracht. Gistermiddag ls onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van de Vrijdagavond tijdens de oefening „Drie tand" met een Plpercub by Horst (Lim burg) omgekomen kaplteln-vlleger-waar- ncmer R. Jacobs uit Voorburg op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhof- laan te Den Haag ter aarde besteld. BUITENLAND De Sovjet-Unie heeft ln Nieuw Zee land 3 000 ton boter gekocht tegen een prij6. die 35 a 40 pond sterling hogei ls dan de prijs, die Engeland voor Nieuw Zeelandse boter betaalt Er z(jn thans onderhandelingen gaande over een aan koop van nog 2 000 ton boter De Sovjet- Unle informeert voorts naar de mogelijk heid van vleesleverantles. De algemeen penningmeester van liet Afrikaanse nationale congres, dr Molema. ls met tien inheemsen te Klmberley schul dig bevonden aan overtreding van" de wet ter bestrijding van het communisme Acht beklaagden, onder wie dr Molema, weden voorwaardelijk tot negen maanden gevan genisstraf met dwangarbeid, met een proeftijd van t-vee Jaar, veroordeeld Aan de overige beschuldigden werden voor waardelijke geringere straffen opgelegd. Gisteren zijn te Port Said door on bekende personen twee schoten gelost op twee soldaten van de Britse militaire politie. Een der mannen werd gedood, de andere werd gewond. Een Noorse bergingsmaatschappij ls er in geslaagd een schip, dat op 67 meter diepte op dë bodem van de Oslofjord lag en bovendien drie meter ln de modder was weggezakt, te bergen. Het betreft hier de 2500 ton metende „Binna" een splinternieuw schip van de rederij Pred Olsen te Oslo. die op 1 Maart - dit Mn sBPHR fjord ls gezonken. In totaal werden heden 250 Zuid- Koreanen. 100 Amerikanen. 25 Turken ®n 25 Britten door de Noordelijken uitgewis seld. De bijeenkomst van premier Nehroe en zijn Pakistaanse ambtgenoot Mohnm- rned All, zal ln de eerste week van Sep tember worden gehouden. De Nederlandse militaire bond „Pro Rege", die thans reeds 44 tehuizen ex ploiteert. zal binnenkort 7 nieuwe tehui zen laten bouwen, die men nog voor de winter gereed hoopt te hebben. Zij ko men in Ermelo, Steenwykerwold, Nun- speet, Oirschot, 't Harde (Veluwe), Os- sendrecht en „De Wittenberg". De regering heeft het de Bond moge lijk gemaakt voor de bouw een lening te sluiten, doch de inventaris, die per te huis op f 10.000 wordt geraamd, zal door de Bond uit eigen middelen moeten worden gefinancierd. Teneinde deze f. 70 000 gedeeltelijk bijeen te krijgen heeft de Bond onder zijn leden en ver der onder hen, die sympathiek tegen over deze plannen staan, een briefkaar tenactie georganiseerd in de hoop een groot aantal briefkaarten met bedragen van f 1 aan postzegels te zullen ontvan gen. VLIEGVELD OP HEUMENSOORD? Tijdens de jubileumfeesten van de Kon. Luchtmacht worden deze maand in de weekeinden op Heumensoord vlieg tochten boven Nijmegen en omgeving gehouden voor burgers De belangstel ling voor deze vluchten is zeer groot. Er zijn thans ook plannen in voorbe reiding om op Heumeijsoord 'n vlieg- en oefenveld voor zweefvliegers en sport vliegers in te richten. RECHTZAKEN Valsheid in geschrifte door loterij-organisator De Arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft een 55-jarige organisator uit Den Haag bij verstek wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot 2000 gul den boete en 3 maanden voorwaardelijk. De Officier van Justitie had f. 2500 boete en 6 maanden voorwaardelijk ge- eist. Verd. was ten laste gelegd, dat hij ln dc jaren 19471949 /ou hebben ge knoeid met de afrekening van een loterij, die l»ü voor de Kon. Ncd. Ver. voor Luchtvaart had georganiseerd. Aangezien dc opbrengst van deze lo terij voor het doel waarvoor zij werd gehouden niet voldeed aan dc wette lijke voorschriften, zou verd. in samen werking en overeenstemming met de vereniging vals opgemaakte afrekc- ningsstaten hebben overgelegd; deze stukken zijn door het bestuur aan vaard en naar het Ministerie van Ju stitie opgezonden. De onkosten waren op deze staten lager gehouden dan zij 111 werkelijkheid waren, teneinde te komen tot een bedrag dat 60'"r vormde van de opbrengst, zoals is voorgeschreven. Op deze staten was vermeld, dat in totaal f. 406.000 uit enige loterijen ten bate was gekomen van de vereniging, terwijl haar 111 wer kelijkheid ruim f 184 000 ten goede was gekomen. Het verschil bestond uit de enkosten en het aan verdachte, ter be strijding van zijn onkosten, toekomende bedrag. Enige jaren geleden ls de toenmalige secretaris der vereniging gedagvaard, omdat het bestuur dc verantwoording der uit de loterij binnengekomen gelden aan het Ministerie van Justitie slechts een formaliteit achtte en aan de niet in overeenstemming met de feiten opge maakte staten minder waarde toekende dan zij in feite bezaten. De toenmalige secretaris werd beboet met f 150 sub. 50 dagen. Belgische „fluitjesmelk" werkt storend (Van onze Brusselse correspondent). Morgen komen de Belgische en Neder landse landbouw-experts te Den Haag bijeen om het Nederlandse verzoek om minimumprijzen te stellen op de invoer van Belgische ondermelk in Nederland, te bespreken De ondermelk komt, zoals de verse melk, voor op de lijst van het Benelux-landbouwprotocol. Ingevolge het feit dat de Belgische boeren een veel hoger prijs krijgen voor boter en de fabricage van poedermelk slechts bin nen de perken van een bepaald contin gent wordt gesubsidieerd, is in België de prijs voor ondermelk lager dan in Nederland. Deze Belgische „fluitjesmelk" schijnt thans in Nederland de markt te verstoren. Men merkt alhier op dat het de eerste maal is dat Nederland toepassing vraagt van de minimumprijs, opgenomen in het landbouwprotocol voor een zuivelpro duct. Tot nu toe speelde de minimum prijs alleen voor de seizoeninvoer van Belgische kersen een rol. Hierin wordt een bewijs gezien dat het Benelux-land bouwprotocol geen eenzijdige protectie van de Belgische landbouw is, maar af en toe in beide richtingen kan werken. Kostenstudie Moerdijkkanaal CONFERENTIE TRANSPORTMINISTERS (Van onze Brusselse correspondent). In de loop van September zal de com missie SteenbergheVan Cauwelaert in Den Haag haar werkzaamheden hervat ten De subcommissies, die de kosten verdeling van een eventueel Moerdijk kanaal bestuderen, evenals de techni sche problemen cn het internationaal statuut van het Kanaal, zijn ook tijdens de vacantiemaanden bijeen gekomen. In October zal te Brussel in het Paleis van de Hertogen van Brabant een confe rentie van de Europese transportminis ters worden gehouden. Men ziet deze conferentie met belangstelling tegemoet omdat voor het eerst, naast de 16 OEES- landcn, ook Spanje en Jougo-Slavië werden geïnviteerd. Doel is een vaste, Europese conferentie van transport ministers in te stellen. Nederlands onderwijzer in Oostenrijk verdronken De 25-jarige onderwijzer P. de Nooy uit Ede is gisteren omgekomen bij het baden in de Achensee in Tirol. Hi) stond vlak bij de kant in het water, toen hij plotseling neerstortte en onder water verdween. Hoewel hij onmiddellijk aan de kant werd gebracht, slaagde men er niet in de levensgeesten weer op te wek ken. De politie acht het waarschijnlijk dat de heer De Nooy een hartverlam ming heeft gekregen. BRAZILIAANS CREDIET VOOR NEDERLANDSE IMMIGRANTEN De president van Brazilië heeft een wetsontwerp ondertekend, waarbij de regering wordt gemachtigd een spe ciaal crediet van 1.5 millioen cruzeiros (ongeveer f. 300.000) te openen, om de vervoerskosten van immigranten uit Nederland te dekken Deze wet past in het kader van de verplichtingen, die de Braziliaanse re gering op zich heeft genomen krach tens de emigratie-overeenkomst, die op 29 Maart 1952 tussen Brazilië en Nederland is gesloten. Ecu oplossing, de enige oplossing van dit vraagstuk, ziet de heer Ommering in een ander systeem van minimum prijzen. Hjj bestrijdt om te beginnen, dat de reders f. 30 nodig hebben om aan hun kostprijs tc komen. In die f. 30 zit naar zün mening reeds een aantrekkelijk revenu per kantje. Maar nog afgezien daarvan, zou het ver standiger zün om een minimumprijs, een bodemprüs van f. 25 voor de minste, doch niet afgekeurde kwali teiten te stellen. Naar zijn mening zou die prijs bij normale aanvoeren zelfs nog enigszins winstgevend voor de reders zijn. Men zou dan een redelijke prijso'pbouw kun nen verkrijgen, vooral nu de vraag naar de beste kwaliteiten groot is. maar de handel wegens gebrek aan mogelijkhe den voor lonende aankoop en afzet noodgedwongen verstek moet laten gaan. Bij een dergelük systeem, naar analogie van de tuinbouw, doch voor deliger voor de producenten in de vis serij, zou aanzienlijk minder schade aan de handel en aan de traditionele afzet gebieden worden toegebracht, dan thans het geval is. Het afleveren van eerste kwaliteit haring aan de vismeelfabrie ken zou dan ook uit zün. Het is nu immers zo. dat de reders aan de afslag hun eigen haring tegen zodanige prüzen kopen, dat de handel „eruit gehouden" wordt, hetgeen volgens de heer Ommering het beste bewijs is, dat de minimumprys te hoog en dus ook winstgevend is. Het streven van de reders om met behulp van de te hoge. winstgevend? minimumprys enerzüds en de voor de handel te lage leverprys aan de Sovjet- Unie de vrije handel op zy te schuiven en zoveel mogelijk in handen te krijgen is, naar mening van de heer Ommering, duidelijk. De haringhandelaren nict-reders zul len echter geen middel onbeproefd laten om deze poging tot het lam leggen van een toch vrü aanzienlijke minderheid, te frustreren. Hoewel in de Bond van Haringexporleurs mei vier tegen zes in de minderheid ziin tegenover de reders-exporteurs, zijn zij bezig tot in hoogste instantie hun rechten te bepleiten. Dode en zwaar gewonde te Winschoten Scooter door auto vernield Op dc Grindweg te Winschoten iJ gistermiddag de 50-jarige caféhouder P. H. J. Wolthers uit Groningen, die een scooter bereed, in botsing geko men met een uit Noorwegen afkom stige auto. waarin drie Noren cn twee Zwitsers zaten, die onderweg waren naar Parijs. De 19-jarige bestuurder van deze wa gen wilde zich met het voertuig naar de linkerkant van de weg begeven, ten einde te stoppen by een daar gelegen café. Hy stak zyn linkerhand uit en zwenkte met de wagen naar het midden van de weg. Uit tegenovergestelde rich ting naderde op dat moment de heer W. die toen tegen de linkervoorzijde van de auto botste. Hü liep een schedelbs- sisfractuur op en overleed korte tijd na het ongeval in het R K. ziekenhuis te Winschoten. Zyn 51-jarige echtgenote, die achter op de scooter zat, kreeg een dubbele beenbreuk, zu werd ter verple ging in voornoemd ziekenhuis opgeno men. Het echtpaar was met vacantia. De nog fonkelnieuwe scooter werd vrij wel geheel vernield. De gemeentepolitie maakte tegen of bestuurder van de Noorse wagen, die by het naderen van een tegenligger niet op de rechter helft van de weg was geble ven, proces verbaal op. Projectiel verwondde 6 militairen Tijdens oefening bij Oldebroek Gisterochtend zün tijdens een oefe ning van onderdelen der vierde divisie in het artillerie-schietkamp bü broek 6 personen gewond doordat oen projectiel, afgevuurd uit een stuk veld geschut van 25 ton, binnen de veilij- heidsgrens ls gevallen. Twee van he" zijn ernstig gewond opgenomen 111 bel militair hospitaal te Zwolle, maar ver keren buiten direct levensgevaar. Vier anderen werden licht gewond. T«e| van hen zün overgebracht naar b«' militair hospitaal te Utrecht en t*" naar de legerplaats 't Harde. Het ongeval gebeurde tydens de oefe- ning van een compagnie in de aanvat gesteund door zware mitrailleurs, root tieren artillerie en vliegtuigen, waaiw gebruik werd gemaakt van scherpe nis* nitie. Alle hierbü voorgeschreven veiligheid maatregelen waren getroffen, aldus Leeervoorlichtincsdicnst. Naar de oor zaak van het ongeval wordt een onder zoek ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 8