I Glunderende Pellenaars reed aan liet hoofd van zijn winnende ploeg Millioenen Fransen verheugen zich over Louison Bohet's overwinning 92ste JaargangLEIDSCH DAGBLAD Maandag 27 Juli 1953 Tweede Blad No. 27975 Geweldig applaus overstemde Wilhelmus Wagtmans wou de Suikerprijs (Van onze speciale verslaggevers) In het Pare des Princes te Parijs weerklonk het Wilhelmus. Maar tonen van ons volkslied waren nauwelijks hoorbaar boven het pplaus van de 50.000 Fransen, dat bij wijlen alles overstemde, toen l»en renners in hun stoffige, witte truien met blauw-rode ceintuur. £er een enorme ruiker in de hand en vooraf gegaan door een achtste Bn, breedgeschouderd en met een door de zon koffiebruin verbrand jjiicht, dat glunderde en glansde van voldoening, langzaam over de tan reden. Het was de Nederlandse tour-ploeg met Kees Pellenaars k het hoofd, die, aan het einde van de lange tocht, welke zoveel iccessen heeft opgeleverd, haar ereronde maakte als winnaar van algemeen ploegenklassement en het huldebetoon van het Franse nbliek in ontvangst mocht nemen. Er waren ook veel Nederlanders pder de toeschouwers, behalve het kleine groepje volgers op het mid- mterrein. En voor hen allen waren het ogenblikken, waarover zij zeker lengte van dagen nog zullen spreken met vrienden en bekenden, groots en overweldigend was de aanblik van het prachtige stadion, it al die wuivende en juichende mensen en zo aangrijpend het besef, b die hulde onze jongens gold. Het grote ronde-avontuur is, op de gebruikelijke wijze besloten met soort van apotheose. Natuurlijk was Bobet. die in zijn gele trui op eretribune plaats mocht nemen, terwijl de Marseillaise schalde door at stadion, er het centrum van. Maar ook de andere bezetters der ereplaatsen en de winnaars van lierse premies en challenges kregen hun deel: Schaer, de winnaar p de Jubileumprijs. Wout Wagtmans aan wie de grote Suikerprijs tfnitief ten deel is gevallen, de nog altijd zeer geziene veteraan Brtali. Magni de winnaar van de laatste étappe en nog tal van andere ipulaire renners, zij mochten allen apart een ererondje rijden »rden hartelijk toegejuicht. sterke Italiaanse kolonie, de eindsprint won vóór Baroni en Forestier. Gerrlt Voorting bezette de negende plaats. Een halve minuut later volgde een groot peloton met Bobet. Schaer. Close. Mallejac, Noltcn. Van Est. Wagtmans en Suykerbuyk, daarna kwam van Bree- nen binnen met Dacquay. Lauredi. Hu- ber en Pontet. allen ongeveer twee mi nuten na de winnaar, en tenslotte arri veerden met grotere en kleinere tussen pozen nog twintig a dertig andere ren ners Roks werd 61ste met 5'j minuut achterstand. Voor Nederland is vooral van belang, behalve de overwinning in het ploegen klassement. dat Wout Wagtmans zijn positie in het individueel klassement behield Hij eindigde als vijfde, de beste prestatie ooit door een Nederlander in de Ronde van Frankrijk verricht. Dc Nederlandse Tour ploeg tijdens de huldiging in het Pare des Prin ces te Parijs: v.l.n.r.: Wagtmans. Roks. Van Brcenen. Van Est. Pellenaars. Sonnet. Suykerbuyk. Voorting en Noltcn. (Telefoto) p« laatste dag bleef het rustig tot ver Orleans, waar Darrigade, het felle liertje, in het voorbijgaan een vette u an honderdduizend francs m- B Kees Pellenaars. een voorzichtig verwachtte geen aanval op Neder- eerste plaats in het ploegenklas- ^tt. hetzij van de Frans nationalen, fl van de NOC-ers. Maar hij hield pekenmg met de mogelijkheid er H®1} (lus waren er altijd vier of vijf ■landers voor in het peloton te pi Soms schermden ze de weg over Me breedte af. Ook Bobet nam geen hield zich voortdurend op in rste gelederen. Maar de renners bijeen als makke schapen. HM aarzelend uitgevoerde en prompt ■tide ontsnappingspogingen uitge- «M tot bij de bevoorrading van ■an. 279 km. van het beginpunten KJ1 '0 km. voor de finish. Even te had Kees Pellenaars tegen ons ..Als er nog iets gebeurt, dan is ®d maar je begrijpt, dat wij niet ■sten zullen zün om te demarre- Wjjeurtenissen stelden hem in i».L,j n° bevoorradingspost te •Jan was op een klein pleintje ,?d. waar dc jeeps van de ploeg- rs nauwelijks plaats konden vin- - "e stralen zyn er nauw en boch- Ï5 ®n onmiddellijk na het stadje gaat ^1." ynj steil omhoog. Een uitgi lt dus voor een ontsnapping, £=-»« men de situatie kent. Op de rime .1?. Doilr,lan schoot Bobet naar nn ha(' cr kennelijk zün hart EJ. T.ijr tc winnen "ok als eerste in het Pare des te arriveren. [erd zelfs gefluisterd, dat de zaak door hem en sommige andere S ZO geregeld was Maar dit bleek g.te zijn cr. tevens bleek, dat ook dren. totnutoe misdeeld door de "de Nederlanders gaan als De winnaar van de Tour dc Trance 1953. Louison Bobet. rijdt, luide toegejuicht door zijn enthousiaste landgenoten, zijn welverdiende ere ronde. millionaire naar huis. do Belgen en de Italianen zijn failliet", schreef een Frans blad uiterst gebrand waren op een triomf te Parijs Zo zat de snelle Magni onmiddellijk aan het wiel van de Frans mans en met hem de lange Limburger Nolten. Het peloton werd onmiddellijk versplinterd in tientallen groepjes, die tussen de dichte haag toeschouwers door jakkerden. Hier en daar zag men span doeken ter ere van de favoriet. Er wa ren maniaken, die zijn naam met grote houtskoolletters op de blote borst had den getekend cn wij zagen zelfs een spandoek met het opschrift ..Bobet l'Elysee" 'de zetel van de Franse presi dent» Het leek alsof de aanhangers van Bobet hun zin zouden krijgen, want hij reed zich los van de anderen cn ging een tijdlang alleen aan kop Toen kreeg hij gezelschap van Forestier. die op enkele honderden meters gevolgd werd door een dertigtal renners en het nut teloze van zijn poging inziende, liet Bobet zich terugvallen Maar het peloton was nu eenmaal verbrokkeld en de strijd ontbrand in alle hevigheid. Toegejuicht door vele tienduizenden in de vallei van de Chevreuse tussen Versailles cn Parijs, was de menigte op geen hon derdduizend na te schatten onder namen negen renners: Gauthier. Ba- roni. Couvreur. Morvan. Magni. Drei. Forestier. Gerrit Voorting en Moline- ris. een nieuw, furieus offensief, waar Bobet niet hij betrokken was. Zij arri veerden ge/amenlyk in het Prinsen park. waar Magni onder oorverdovend gejuich cn tot grote vreugde van de Een stokoud mannetje nas sielsverheugd Nederlandse prestaties waren voortreffelijk vlagvertoon (Van onze speciale verslaggevers) „Louison Bobet. de grote, unieke en onvergelijkelijke Bobet" - zoals een Frans blad hem noemt - heeft de 40ste Ronde van Frankrijk gewonnen. Zijn zege stond al vast na de tijdrit, welke zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten vergrootte en zijn positie als leider vrijwel onaantastbaar maakte. Bobet heeft dus gewonnen, en wij geloven dat de zege hem inderdaad toekomt. Kan hij nu ook op één lijn worden gesteld met de zogenaamde super-azen van de weg. met die kleine élite, waartoe Coppi en Koblet. en vroeger Bartali ongetwijfeld beho ren?Ja zeker", verklaren zijn geestdriftige supporters, „want door èn de grote Alpenétappe èn de tijdrit te winnen, heeft hij zich de gelijke van Koblet en Coppi getoond en bewezen, dat hij van dezelfde klasse is". Deze redenering is wat simplistisch. Om te beginnen blijft het een open vraag, wat Bobet gedaan zou hebben, indien hij in deze Ronde de Zwitser en de Italiaan voortdurend tot tegenstanders had gehad. Het niet-meedoen van de één en het uitvallen van de ander, heeft zijn taak wel zeer vergemakkelijkt, gezwegen nog van het feit, dat de wed strijdformule hem wel bijzonder goed lag waarmede wij nog niet willen zeggen, dat Jacques Goddet de vooropgezette bedoeling had Bobet boven zijn concurrenten te bevoordelen. Op ons heeft Bobet. In weerwil van zyn werkelijk schitterend rijden in som mige étappes, niet dezelfde overweldi gende indruk gemaakt als Coppi. Bartali en Koblet in vroegere remden. Wij zou den hem, als ons gevraagd werd een rangschikking te maken, toch nog een ietsje lager plaatsen dan de genoemde drie. En afgezien van zijn physieke en technische kwaliteiten achten wij hem ook uit een oogpunt van moreel hij super-nerveus minder sterk en ;r kwetsbaar Wat hij met de Italia nen en de Zwitser gemeen heeft is de zorgvuldigheid en nauwgezetheid waar hij zich op belangrijke wedstrijden voorbereidt. Het traject van de tijdrit bijvoorbeeld had hit voor de aanvang van de tour vijfmaal gereden, drie keer op de fiets en twee keer in een auto. Hil kende het dus op ziin duimpje Bo vendien had hü tijdens de rit op tal van punten waarnemers geposteerd, die hem zowel over zjln eigen tijden van doorkomst als over die van de andere sterke renners Inlichtten, zodat hij voortdurend wist hoe de kaarten lagen. En dit kon, omdat hij. als drager van de gele trui. het laatst gestart was. Een dergelijke voorbereiding bewijst in elk geval, hoe ernstig Bobet zijn beroep op vat. GEEN SUPER-CRACK Maar een super-crack als Coppi en Koblet?.Neen. wij kunnen hem zo niet zien. Zijn populariteit is zeer groot. Zaterdag in Montlugon was een stokoud mannetje zlelsverhcugd om dat Bobet zich verwaardigde zijn kleinzoon te omhelzen: die herinne ring zou de jongen in zijn later leven altijd bijblijven, mummelde hij. Toch geloven wi| zeker dat velen van de millioenen Fransen, die zich over het succes van Bobet verheugen, en dat met reden, in hun hart ook wel weten dat er zwakke plekken ziin in het arsenaal van hun held Sommigen geven dat in hun gesprekken onom wonden toe Bobet?.een zeer goed renner, maar niet meer. Het is trouwens opgevallen met hoe veel kennis van zaken en met we ke prijzenswaarige onbevangenheid dit volk j van wielerenthousiasten over de Ronde 1 en over dc renners wist te oordelen Wlm i van Est is wat de Nederlanders betreft 1 de bekendste en de populairste Door ziin 1 overwinningen in BordeauxParijs heeft hij zich een grote aanhang \er- worven. \ee] meer nog dan Nolten. wien- naam ook met respect genoemd wordt. Er is in Frankrijk zeer veel over Van Est geschreven, en de opvattingen, wel-1 ke de Franse krantenlezers over hem als renner en als mens hebben, stroken vrijwel met de werkelijkheid Een van onze gastheren beschreef hem in enkele woorden, precies zoals wij hem kennen, alhoewel hij hem nooit gezien had: „Een eenvoudige, ronde jongen, waar geen kwaad bij zit met een ongecompliceerd karakter, een vent die recht door zee gaat. ijzersterk is en die wat moed en vo'harding betreft voor niemand op zij behoeft te gaan. SCHITTEREND FIGUUR Nederland heef in deze Ronde, wij behoeven dat eigenlijk niet te herha len. een schitterend figuur geslagen. Daar zijn alle Fransen, Italianen. Bel gen. Zwitsers en Luxemburgers het over eens. De ploeg van Pellenaars heeft ons wielerprestige versterkt in een mate die men niet voor mogelijk zou hebben gehouden. En gezien de plaats welke, de sport nu eenmaal in het leven der volken inneemt, kan men zonder voorbehoud zeggen, dat deze renners en hun leider de Nederlandse zaak in het algemeen een goede dienst hebben bewezen. Pellenaars heeft weieens. met een tin teling in ziin felle ogen. geconstateerd, dat alles nu zoveel anders is dan vroe ger Een paar )aar geleden nam men nauwelijks notitie van hem, thans zoekt me» hem op en spitst men de oren als hij iets verkiest te zeggen. De Neder landse journalisten hebben precies de zelfde ervaringen opgedaan al dadelijk na het goede rilden van de ploeg, en van Wout Wagtmans in het biizonder, in de eerste étappes. Tegen het einde van de Tour was het al zover, dat buitenlandse collega's ons telkens bij de finish ston den op te w achten om vriendelijke woor den te zeggen over onze renners, en naar ons oordeel te informeren over de hunnen. Steeds prettig was het. dat bij dit a'les geen zweem van afgunst of spij tigheid viel op te merken. De sympa thie met Nederland is algeheel en onver holen. ITALIAANSE UITNODIGING Speciaal de Italianen het arme Ita lië .dat nog altijd een van de allersterk ste wielernaties is. maar van de ene ont goocheling in de andere valt omdat het door interne moeilijkheden slechts een middelmatige ploeg op de been kon brengen stellen prijs op Nederlandse beoordeling en zijn kwistig met uitnodi gingen. Zij willen het volgend jaar meer Nederlanders in Italië zien. maar niet alleen in de Giro. doch ook in de klas sieke Italiaanse eendags-wedstrijden. „Jullie Nederlanders moeten vooral niet verzuimen te komen", herhalen zij met nadruk, .het is goed voor jullie, maar ook voor ons." ,,ZoTi Tour als deze komt er voor jullie In geen twintig jaar meer. «n misschien wel nooit meer." zei een Belgische col lega overigens zonder enige afgunst Hij had in zoverre gelijk, dat wij er heel verkeerd aan zouden doen. er op te rekenen, dat onze ploeg zich elk jaar w eer op dezelfde bijzondere wijze zal on derscheiden. De eerste plaats in het ploegen-klassement is in alle opzichten verdiend En toch leven wij er eigenlijk mee boven onze stand, zoals Nederland in de perlode-Lotsy met de Oranjep'.oeg boven zün stand leefde op voetbal-ge bied. „Denk vooral aan de vernieuwing", waarschuwde Goddet. die een scherpzin nig man is en een groot vriend van onze renners. Wij zullen er goed aan doen rekening te houden met deze waarschu wing en ons te hoeden voor zelfover schatting. Want in deze Ronde heeft eigenlijk bijna alles ons mee gezeten en od zoveel geluk zullen wij niet altüd kunnen rekenen, gezien de grilligheid van de fortuin, die ditmaal bijvoorbeeld de Italianen zo boos de rug heeft toege keerd. Onze beurt zal ook nog wel eens komen. Goddet: „De Nederlanders zijn mijn troetelkinderen. (Van onze speciale verslaggevers) Na de aankomst op het Pare des Princes hadden wy een interview met Jacques Goddet. Desgrange's opvolger als lei der en bezieler van de gewéldige spor tieve onderneming, die de Ronde van Frankrijk heet. Hij was onmiddeliyk bereid ziin oordeel te geven over de Nederlandse renners, beter gezegd over de Nederlandse deelneming in het algemeen en over de renners in he bUzonder. Hy deed dat in de harteiyk- ste, geestdriftlgste en meest vleiende bewoordingen. ,J> Nederlanders? mes chers messieurs, ik ben biy. dat Wat Pellenaars en zijn mannen in de nacht sleepten (Van onze speciale verslaggevers) De Nederlandse ploeg is de meest suc cesvolle van de jubileum-ronde ge weest. De cijfers drukken dat zeer dui- deiyk uit. De Nederlandse ploeg heeft vijf étappen-overwinningen behaald, de vierde étappe door Gerrit Voorting. de achtste door Jan Nolten, de zes tiende door Wim van Est. de zeven tiende door Wout Wagtmans en de eenentwintigste eveneens door Wags- mans. Geen andere ploeg kan op dit zelfde succes bogen. Voorts werd vijf keer een tweede plaats veroverd, door Wagtmans (2), Adri Voorting, Van Est en Nolten. Drie maal werd op de derde plaats beslag gelegd, n.l. door Roks, Gerrit Voorting en Nolten. Bo vendien werden onze renners nog twee keer vierde, een maal vijfde en drie keer zesde De prijzen in de 22 dagétappes behaald, vormen een be drag van ongeveer 10 520 gulden Ook de resultaten voor het dagploegen- klassement zijn boven verwachting schitterend geweest. In de eerste, tweede, vierde, achtste, negentiende en eenentwintigste étappe, dus zes maal in totaal »cen record i streek de Nederlandse ploeg de prijs van dui zend gulden op Dat onze landgenoten tenslotte ook met de eerste prijs in het algemeen ploegenklassement gingen strijken (20 000 gulden als prijs en 10 000 gulden als premie» behoeft na deze cyfers geen verwondering meer te wekken. In het bergklassement hebben onze renners zelfs ook liedje meegezongen. Drie keer w een col van de derde categorie door een landgenoot het eerst gepasseerd en Nolten bezette de tweede plaats in een col van de eerste categorie (Izo- ard». Deze bergklassementen brach ten het sommetje van 1400 gulden op en dat voor renners, die uit de lage landen komen' Twee keer won Wagtmans de suikerprijs en eenmaal was Nolten de gelukkige, zodat het zoete bedrag van 3000 gul den in de wacht kon worden gesleept. Maar er kwam nog 5000 gulden bij, omdat Wagtmans eerste werd in het algemeen klassement van deze speciale premie. Wagtmans kon met zijn vijfde plaats in het algemeen klassement 3500 gulden in de algemene pot doen. Van Est 700 gulden. Voorting en Nolten ieder 400 Roks 300 gulden en Van Breenen en Suykerbuyk vielen ook nog in dc pry- zen, ieder met 250 gulden. Wanneer men de extra premies, door firma's voor een Nederlandse étappe zege uitgeloofd en andere extra in komsten op 7000 gulden schat, dan wijst een voorlopige berekening uit. de daggage niet inbegrepen, dat de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk, het bedrag van ongeveer 70.000 gulden aan prijzen en picmies heeft verdiend. ze deel nemen, ik ben dolbiy. dat ze zulke fraaie successen hebben behaald en het verwondert my hoegenaamd niet. dat ze thans ook op de weg uit blinken, zoals ze dat al zolang op de baan hebben gedaan. Kort na de oor log. In 1947 hebben wy het daar al eens over gehad. Toen zei ik. aldus Goddet. dat alle begin moeiiyk was. maar dat ik niet inzag, waarom Ne derland ook niet op de weg een wieier. natie van de eerste rang zou worden. En wat een vorderingen hebben jullie sinds dat gesprek gemaakt.... De Nederlandse resultaten in deze ron de geven my de grootste vreugde En meen niet. dat dit een beleefdheids frase is Want de Nederlanders, dat weet iedereen, ziin mijn troetelkinde ren (Goddet sprak van „chouchou"). Ik houd van hun strydlust, van hun geesteshouding in het algemeen ty- dens de wedstrijd, van hun correct gedrag, van hun manier om zich ge heel te geven zonder hun krachten te sparen Dat zyn de grootste oorza ken van hun succes. En dan. jullie zijn verstandig geweest, dat je de zaken niet dadeiyk hebt willen for ceren. dat je niet boven je macht ge grepen hebt. Nu hebben jullie een uitstekende ploeg, een ploeg, die tegen elke andere opgewassen is gebleken. Maar denk er aan. je moet biyven denken aan de toekomst en zorgen dat er Jongeren komen, die later de plaatsen van Wim van Est en al die anderen innemen Men moet steeds vernieuwen, dat is een wet van het leven in het algemeen en van de Ron de van Frankrijk in het byzonder". Welke Nederlandse renner heeft de meeste indruk op U gemaakt? ..Nu. ik geloof toch wel. dat Nolten de meeste klasse heeft", luidde met ant woord van Goddet „Maar hy moet zot een. dat hy. voor een belanerijke wedstrnd. het juiste evenwicht vindt geestelijk en .ichameiyk. dat hij op zijn best is. als het er werkeüik ooaan komt. En dat is iets. dat elgenlük al vóór een wedstrijd verkregen wordt, een kwestie van voorbereiding dus. Overigens wil ik hier dadeiyk aan toe voegen. dat Wagtmans en Van Est renners van grote klasse ziin. wat zy in Frankriik noemen- echte kampioenen. Ook Gerit Voorting In zyn broer Adri heb ik ook veel vertrouwen. Ik geloof vast. dat hy in de komende jaren goede vorderingen zal maken".

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3