Prachtige zege van Jan Nolten in marathon-étappe Nantes-Bordeaux Morea won met groot machtsvertoon van Van Swol 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 11 Juli 1953 Tweede Blad No. 27962 Glundere gezichten in Nederlands kamp Gerrit Voorting werd tiende (Van onze speciale verslaggevers) Jean Garnault, de man, die organisatorisch de leiding van de Ronde van Frankrijk heeft, stond in zijn blauwe windjack op het cement van de wielerbaan te Bordeaux. Hij loerde naar de poort, waar over enkele ogenblikken de eerste renner van de Marathon-étappe van Nantes naar Bordeaux over 345 km., kon binnenkomen. Plotseling zwaaide hij met de handen, het fluitje stak hij in de mond, schril klonk het geluid langs de volle tribunes van het stadion. Als één man stonden de duizenden op: daar flitste een door zweet en stof vuil gewor den renner de baan op. En langs de rangen der tribunes klonk als een schreeuw: Ie cinquantedeux (52), Noltèn. Alleen reed Nolten de halve baan en nog een gehele ronde, stormachtig toegejuicht, en met de rechterhand van het stuur, lachend van tevredenheid, ging hij over de eindstreep. Jan Nolten, de derde Limburgse vertegenwoordiger in de Nederlandse ploeg, had een prachtige zege behaald in de herinnerings-étappe van de jubileum-ronde van Frankrijk. Vooral de wijze, waarop hij alle tegenstanders van zich af had geschud en alleen naar de overwinning was gesneld, maakte diepe indruk op allen, die de monsterrit van het begin tot het einde hebben gevolgd. De experts wikken en de renners be- schikken.. Wat een voorspellingen zijn weer te niet gedaan, al hoewel zij niet kracht van argumenten werden i gestaafd, voor deze achtste étappe, van 345 km., de langste van de gehele Tour. Een journalist van naam verzekerde met grote beslistheid, dat Koblet in I deze rit scherp zou aanvallen, dat hij zou proberen zijn slag te slaan, ten koste van Bartali. die immers de vo- rige dag in moeilijkheden had verkeerd. Een ander verklaarde even positief, dat t de Italianen van leer zouden trekken. Binda zou hun strikte orders hebben gegeven: bij elke uitlooppoging moet minstens een groene trui zijn. Een der de hield het op Wim van Est. die ove rigens tal van supporters had. ook bij dc- leken ..Monsieur", vroeg een enthou siast mannetje onderweg, in de veron derstelling. dat wij alles zouden weten. omdat wij immers in het gezelschap der groten verkeerden en even goed op de hoogte moesten zijn als bookmakers bij 1 een paardenrcn. .Monsieur, kunt u mij niet een goede tip geven voor de win- 1 naar?"Wij verzekerden met de hand op het hart. dat wij het evenmin 1 wisten als wie ook. Dat stelde hem zeer teleur. „Zie", zei hü, „ik heb op Wim van Est gewed, dat is een „aas", en hij kent de weg van Bordeaux naar Parijs, dat is voor mij voldoende om er 100 frs. aan te wagen". IN PYAMA'S. De renners beschikken.en zelfs j Is dat niet helemaal waar. Wij moes ten eigenlijk zeggen, dat de omstan digheden vaak de doorslag geven. En vandaag Is dat zeker het geval ge weest. Het startsein werd om vijf uur in de morgen gegeven. Het was tamelijk fris. een kille wind woei uit het Noord-Oosten, hetgeen gunstig was voor de renners en het begon net te schemeren. Bij het licht van een mag nesium-fakkel gaf monsieur Boudart zijn orders, en om vijf uur zette de stoet zich op de Place de la Repu- blique in beweging. En hoe de Fran sen meeleven met de Tour bleek ook nu. want in weerwil van het vroege uur en de nachtelijke koude waren weer duizenden toeschouwers aanwe zig. en ook onderweg, met de zon nau welijks boven de kim. stonden in alle gehuchten, vlekken, dorpjes en stad jes de inwoners al in de deuropenin gen. soms half gekleed met een peig noir of jas over de nachtkledij. En vrijwel aan één stuk door kon de reportagewagen van Kleber, die tijdens de wedstrijd met. gebruik van sterke luidsprekers, het publiek over de stand van zaken inlicht, in actie blijven. Over de eerste 180 km. kunnen we kort zijn. Er is namelijk op die afstand niets ge beurd. Men bleef in straf tempo rijden, met steeds grotere voorsprong op het tijdschema, maar niemand dacht er aan een aanval te ontketenen, ook met in die gevallen, dat de renners, zelfs favorieten, door materiaalpech even i achter kwamen te liggen. Pas na 180 km., In de buurt van Ronnay, zag het er even naar uit. dat de strijd zou op laaien. Twaalf renners liepen toen weg, bü wie Magni, Koblet, Bobet, Teisseire, 1 Astrua. Baroni en Gerrit Voorting en uit die opsomming van namen wordt het al duidelijk, hoe zeer de „azen" op elkaar letten Magni en Koblet bijvoor beeld verloren elkaar geen seconde uit het oog De groep liep tweehonderd driehonderd meter uit handhaafde zich Eedurende een tiental kilometers en et ach toen zonder verzet inlopen. I HOOG TEMPO. In gesloten gelederen ging het ver- tier. Over de lange, flauw gloeiende i wegen van de Vendee en de Charente- Maritime Van het tijdschema Klopte 1 niets, zo hoog was het tempo Het pe loton bleef gesloten In weerwil van en kele korte, maar hevige demarrages, nu eens door de één dan door de ander ondernomen Bij kilometerpaal 238 ont- 9eETAPPE 12 JULI <0e ETAPPE-13 JULI snapten Schellenberg en Bianchi, twee renners van bescheiden klasse, om wie niemand zich bekommerde. Het avon tuur eindigde zonder dat er eigenlijk gejaagd was. Kort daarna moest eerst Iturbat afstappen wegens mankemen ten aan zijn fiets en daarna Van Ge- nechten. wiens voorwiel defect was ge raakt. Langarica en Lerono zorgden er voor dat Iturbat bijkwam en niet min der dan zes Belgen wachtten op Van Genechten. Toen zagen wij Van Bree- nen afstappen, omdat hü voor de twee de keer in deze rit overhoop lag met zijn achterwiel Hü bleef niet lang al leen. want Suykerbuyk en Adn Voor ting lieten zich afzakken en Joosen schoot onmiddellük te hulp. Bij «kilo meterpaal 255 hadden al deze achter- biüvers na fel jachten weer aansluiting gekregen. EEN OFFENSIEF. En nu wachtte ieder In spanning op de werkelijke aanval, die. naar allen voelden, toch niet uit kon blijven, door wie dan ook ingezet. In een dorpje, waarvan waarschjjnlük geen enkele buitenlander ooit heeft gehoord, te weten Viilexavier, 261 km. van de start, bleek het grote offensief te zul len losbreken. Vier renners van naam, Rcdolfl, Dacquay, Mahé en Molineris werkten zich naar voren en reden zich Jan Nollen los, Daar bleek wat ln te zitten, maar na een kwartiertje was ook dit vuurtje geblust. Na ongeveer 270 kilometer leidden de omstandigheden ertoe, dat Nolten, Van der Stookt. Dierkens. Buitel en Walkowiak zich tezamen aan de kop van het peloton bevonden. ZU zetten krachtig door. sloegen een bres en kregen spoedig 80 seconden voorsprong op de alleen rüdende Mi- rando en veertig seconden op het pe loton. Er kwam geen reactie en het vüftal liep steeds verder uit. In het peloton leek Koblet zioh niet te bekommeren over wat er aan dc kop gebeurde, hadden Magni en Bobet alleen maar ogen voor elkaar en van de Zwitsers reed de groene trui-drager Schaer veel minder goed dan ln de eerste étappes en zakte dc man in de gele trui. Hassenforder. meer dan eens af naar de staart, waarna hij heel wat reserves moest gebruiken om weer naar voren te komen. Toen de finish te Bor deaux nog ruim 32 kilometer verwijderd was, kreeg Nolten genoeg van het ge zelschap van Buitel. Van der Stockt. Dierkens en Walkowiak. Hü demar reerde zo plotseling en scherp, dat hü ln een ogenblik los was. Even heerste er verwarring achter hem. toen begon nen de vier aan de achtervolging, maar tegelijkertijd probeerden zü elkaar te lossen, van links naai- rechts over de ATHLET1EK Nederlandse ploeg tegen Zwitserland gewijzigd In de Nederlandse ploeg, die morgen te Rotterdam tegen Zwitserland uitkomt, zijn enkele wijzigingen gekomen. Griek AACi wordt op de 100 meter vervan gen door Aret 'DOSi cn in de 4x100 me ter estafette zullen Ho'.st (Pegasus) en Van der Meulen 'Vlug en Lenig) de plaatsen van Griek en van Poorten <AV '231 innemen. Griek en Van Poor ten moesten wegens blessures verstek laten gaan Op de 10 000 meter start Van der Zande 'Olympia '47) in plaats van Adrlaanse <DJAi. A's tweede man voor de 3000 meter steeple chase is Fekkes (DOS' aangewezen Onze stadgenoot v. d. Linden 'Holland) start od de 10 km.. terwyi zün clubgenoot van Es reserie ls bfj polshoog. WIELRENNEN. SWIFT-COMBLNATIE. Wil Vreeswük neemt morgen deel aan een wegwedstrüd over 80 k.m. in De venter en komt Maandazavond uit ln het Olympisch Stadion. D. Wallet rüdt vandaag in de Ronde van Dordrecht en morgen in de Ronde van Tegelen. J. Slingerland start vandaag in de RonJe Overüsel (215 k.m.) en morgen ln Dongen, aan welke laatste wedstiüd bü i de Nieuwelingen ook Piasmeier deel- neemt J. Riethoven. B. Rijkelükhulzen en C Piasmeier komen morgen te Apel doorn op de baan uit en tenslotte rpdt A. Prangers vanmiddag in de Ronde van Halfweg. De uitslag van de competitiewedstrijd over 40 k.m. luidt: A klasse: 1. W. Vreeswijk 56.12; 2. H. Vos- 3. J. Ver meulen. B klasse: 1. B. Rijkelükhulzen 1.03 542. c. Piasmeier: 3. J. de Lange; 4. J. Riethoven. C-klasse- 1 Sj. Knaapen 1.09.30.8 2. A. Vermeu len; 3. Th. Hoogkamer; 4. J. Vroomen. Mooiste overwinning van zijn loopbaan Jacques Goddet: „Als Nolten geen gekke dingen had gedaan,, Jacques Goddet heeft tegenover Pellenaars zijn oordeel over Jan Nolten op kernachtige wijze uitgedrukt: „Als Nolten in de afgelopen dagen geen gekke dingen had gedaan de directeur van de Ronde van Frankrijk bedoelde hier het ontactische rijden van Nolten in de afgelopen dagen dan zou hij thans als een der hoogstgeklasseerden hebben gestaan in de algemene rang schikking. Nolten is nog jong, over een of twee jaar rijdt hij beter, aldus God det, dan Hugo Koblet ooit heeft gedaan Nederland was succesvol in eerste deel van de Tour Van de acht étappes, welke wij thans achter de rug hebben, zijn er 2 door Nederlandse renners gewonnen, de vierde étappes van Rijssel naar Dieppe door Gerrit Voorting en de achtste rit van Nantes naar Bordeaux door Jan Nolten. Twee maal bezette Wout Wagmans de tweede plaats in een étappe, vier keer van de acht maal heeft Neder land het ploeg-landenklassement gewonnen, drie keer de „Suikerprijs de prijs van duizend gulden voor de meest strijdlustige renner van de étappe. Want nadat Wout Wagtmans twee keer achter elkaar deze prijs had veroverd, is het thans Jan Nolten op de achtste dag van de Ronde van Frankrijk geweest, die met algemene stemmen (15 stemmen werden er uit gebracht) deze trophee heeft kunnen veroveren. Tour in cijfers De achtste étappe van de Ronde van Frankrük, van Nantes naar Bordeaux, over een afstand van 345 km. is ge wonnen door de Nederlander Nolten in 9 uur 56 min. 40 sec. 2. Van der Stockt (Belg.) 9 58.06; 3. Dierkens (Lux.i 9.59.04 4 Buitel (Fr. Westi 9.59.04. 5. Walkowiak (Fr. N. O. Centr.) z t.: 6. Sena (Sp.) 10.02.05; 7. Diederlch (Lux.) 10.0209: 8. Audaire (Fr. West) z. t 9. Schellenberg <Zw.) z. t.- 10. Gerrit Voorting (Ned.) 10.02.14; 11. Hein (Lux.) 10.02.30; 12. Magni (It.) 10.02 37: 13 Koblet (Zwits.) z. t.; 14. Roblc (Fr. Westi z. t.; 15. Schaer (Zwits z. t.: 16. Gcminiani <Fr. Nat.) z t 17 Darrigade (Fr. ZW.i z. t. In de groep, die ex aequo op de 18de plaats eindigde ln dezelfde tijd als Mag ni bevonden zich de overige Nederlan ders. t.w. Roks. Suykerbuyk. Van Bree- nen. Van Est. Wagtmans en Adri Voor ting. Het algemeen klassement luidt na de 8ste étappe: 1. Hassenfordcr (Fr. N. O Centr. 48 53.18: 2. Schaer (Zwits i 4854 06: Wagtmans «Ned 48 55.08: 4. Renaud file de France) 48 57 3C. 5. Roks 'Ned 48.58.01- 6. Bauvin (Fr N O. Centr." 48.58.46: 7. Meunier "Fr N. O. Centr 48 58 49 op 5 31: 8 Van Est 'Ned.) 48.59.32 op 6.14: 9. Close (Belg.) 48 59.45 op 6.27; 10. Gerrit Voorting (Ned.) 48.59.51 op 6.33: 11. Mahé (Fr. West) 48.59.52; 12. Astrua (It.) 49.00.06; 13. Ar.zlle (Fr. N. O. Centr.) z. t.; Roblc Fr. West) z.t.; 15. Ernzer (Lux.) 49 00.11 16. Dlot lie de Franco 49.01.13; 17 Lauredi (Fr.) 49.01.54; 18. Serra (Sp." 49.01.58: 19. Caput (Tie de France) 49.02.08: 20. Impanis iBelg.) 49.02.11: 22. Tmpanis 'Belg.) 49.02 11: 22. Geminianl 'Fr.) 49.04 34: 29 ex aequo in 49 06 43: Koblet iZwitsMagni ilt.), Bobet (Fr.); Bartali (It); 46. Van Breenen (Ned.) 49.11.31; 60. Adri Voorting (Ned.' 49.19 49: 64. Nolten «Ned.> 49.22.04 66. Suykerbuyk (Ned.) 49.23.30. Het ploegenklassemcnt van de achtste étappe luidt: 1. Nederland (Nolten. Roks. Gerrit Voorting) 30.00.31. 2. België 30.03.20: 3 Luxemburg 30.03 43; 4. Frankrijk West 30.0350; 5. Frankrük Noord Oost Cen traal. 30.04.18; 6. Spanje 30.07.19. 7. Zwitserland 30 07 23; 8. Italië 30.07.51: Frankrijk Zuid West z. t.; Frankrijk z. t.; Frankrijk Zuid Oost z. t.; Ile de France z. t. Het algemeen ploegenklassement na de achtste étappe luidt: 1 Frankrijk Noord Oost 146.09.03: 2. Nederland 146.26.49; 3. Frankrük West 146.32.05: 4. Ile de Fiance 146.34.19; 5. Frankrük 146 41.05; 6 België 146 43.56; 7. Italië 146.50 51; 8 Zwitserl. 147.05 00; 9. Luxemburg 147.13.16; 10. Frankrijk Zuid-West 147.19.4411. Frankrijk Zuid-Oost 147.19.56; 12. Spanje 147.29.52. weg zwaaiend, in plaats van de klach ten te verenigen. En Nolten. zich be wust van zün superioriteit en vol zelf vertrouwen, trok zich niets aan van dit gedoe, hü peddelde maar voort in een constant tempo, als reed hü een tijdrit, met een gemiddelde dat even beneden de 40 kilometer lag. BEKEKEN. De volgers keken dit om beurten even aan, wuifden lachend tegen dc Nederlanders en stoven toen full speed naar de finish te Bordeaux. Zij begrepen dat de zaak bekeken was en dal alleen grote peoh de zege aan Nolten zou kunnen doen ontgaan. Op een kilometer of twintig voor het eindpunt had hij meer dan een mi nuut voorsprong op liet groepje tan vier en bijna vier minuten op de hoofdmacht. „Trés bien. votre Nol tèn" (heel goed. uw Nolten), riep een Marseillaanse collega ons toe in de sappige tongval van de Midi. Pech bleef dc Limburger bespaard en toen hij alleen de wielerbaan te Bordeaux opreed, heerste er nlst alleen vreugde In liet Nederlandse kamp, maar ook bewondering bij de Fransen, de Bel gen. de Zwitsers en de Italianen over de geweldige prestatie. De Belg Van der Stockt, die op het laatste stuk de benen had kunnen ne men. volgde anderhalve minuut en de Luxemburger Dierkens plaatste zich derde vóór Buitel en Walkowiak. op ruim twee en een halve minuut. Er was dus alle reden om van een Benelux- zege te spreken in deze langste étappe In de tour. waarin met een zo hoog moyenne gereden werd 34 672 kilo meter per uur in plaats van de bere kende 30 kilometer dat de karavaan ongeveer anderhalf uur eerder te Bor deaux arriveerde dan verwacht was, hetgeen de verkeerspolitie ln de haven stad, die hier niet op had gerekend, voor lastige problemen stelde. Gerrit Voorting wist. door een intel ligente krachtsinspanning als tiende binnen te komen, ruim twintig secon den voor het peloton. Het verschil was gering, maar groot genoeg om Neder land. dank zij natuurlük allereerst de zege van Nolten, de eerste plaats in het dagelüks ploegenklassement te be zorgen. Was het te verwonderen, dat men Vrijdagavond alleen maar glun dere gezichten zag in het Nederlandse kamp? Maar laten wü terugkeren naar het wieleistadion te Bordeaux, waar Jan Nolten door een leger fotografen onder vuur werd genomen, de filmoperateurs I hem niet loslieten, de radio eiste hem jop. de verslaggevers vroegen hem hon- i derd uit. Maar de lange, rustige Neder lander nam dat allemaal heel kalm op, I het lint, symbool van de overwinning, v.erd hem op de schouders gelegd. Toen kon hy weer op de fiets stappen en zün hotel opzoeken. Het eerste, waar hü I om vroeg, was een bad. Daarna zijn wij ln de gelegenheid geweest, de gehele j rit uitvoerig met Nolten te bespreken „Ge weet", vertelde Jan Nolten. „dat op die eerste 200 kilometer er eigenlük i niet veel bijzonders is gebeurd. Toch v.ns het tempo behoorlijk hoog. En na dat enkele uitlooppogingen waren ge smoord. zat ik plotseling op kop. te za- men met vier andere renners. Nou. en toen zijn wij maar door gegaan. Dat moet ongeveer 70 km. voor de finish zijn geweest". „Hoe heb je de kans gekregen, er al leen tussenuit te gaan?" vroegen wij verder. En de 1.83 meter lange Limburger vertelde verder: „Plotseling zag ik een jeep naast mij. Buitel van de Westelijke ploeg kreeg opdracht van zijn baas. geen kop meer te doen. Wü hadden toen mis schien al twee minuten gewonnen oo het peloton. Van der Stockt. dc Bclz, de Luxemburger Dierkens. en verder Walkowiak aarzelden even en van dat ogenblik profiteerde ik. Ik niet. hoe die vier het met elkaar hebben uitgevochten, maar ik was weg. en ik voelde, dat ik mijn voor sprong kon vergroten. Op een weg wijzer zag ik. dat Ik nog bijna 30 kilometer moest rijden, geen opgewekt vooruitzicht, want ik wist. dat de laat ste tien kilometer o\er hobbelige kelen, aan de buitenkant van de stad, zouden gaan. Het vorig jaar. toen Dekkers die etappe naar Bordeaux won. had men ook die route geno- Toen Nolten zover met ziln verhaal was, kwam Pellenaers tussen beiden De Nederlandse ploegleider had aan Joosen. die het liaisonwagentje reed. opdracht gegeven, menende dat Nolten nog bü de vier andere renners zat. de Limburger te waarschuwen, dat het laatste gedeelte van de route slecht ge plaveid was Maar Joosen kwam te laat, want Nolten had de andere vier vluch telingen reeds zijn rug laten zien. Hij reed met groot verzet. 52 x 14 en met een snelheid van bijna 41 kilometer in het uur. vloog hü over de kinderhoofd jes van de voorsteden van Bordeaux. „Wat dacht je. toen je als winnaar over de streep gine',•• was onze vol gende vraag aan Nolten. Nolten keek ons rustig aan. dacht even na. en zie toen: „Tk geloof, dat ik ledereen toen wel overtuigd had. wat lk in mün mars heb En verder dacht lk aan Jefke Jansen, die dit zo gaarne had willen meemaken. En ook, dat dit dc mooiste overwinning van nnjn loop baan is geweest, misschien nog mooier De aankomst van Jan Nolten op de wielerbaan te Bordeaux. SCHAKEN. „Queen Elizabeth" vertrok zonder Russen De ..Queen Elizabeth" is gisteren uit Cherbourg vertrokken zonder de 15 Russische schakers, die passage voor New Vork hadden geboekt. Op uitnodiging van de Amerikaanse Schaakbond zou. zoals eerder gemeld, een sterk Russisch team te New Vork in een tournooi tegen de ploeg van de Verenigde Staten uitkomen. Toen het State Department echter na het verstrekken der visa de eis stel de. dat de Russen zich niet buiten de grenzen van New York zouden begeven, werd tegen deze maatregel heftig ge protesteerd door de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sovet-Unie. Wysjinsky. De mededeling van de Amerikaanse immigratie-autoriteiten, dat de Russen toestemming zouden krijgen overdag het buitenhuis van de Russische verte genwoordiging bü de Verenigde Naties op Long Island te bezoeken, heeft Mos kou kennelijk niet van gedachten doen veranderen. Wysjinsky dreigde dat zün landgeno ten thuis zouden blijven wanneer de bepaling inzake de beperkte bewegings vrijheid met zou worden opgeheven Hoewel het er dus naar uitziet, dat het Moskou ernst is geweest met d.b dreigement, gaan de organisatoren te New York rustig door met hun voor bereidingen. Men hoopt, dat de Russen alsnog per vliegtuig zullen komen, want van uitstel zal. aldus de voorzitter van de Amerikaanse schaakbond, geen spra ke kunnen zün. dan het vorig Jaar te Monte Carlo, al was die bergétappe toen zeker niet ge makkelijk. Meer voldoening geeft ech- "er deze overwinning, omdat er in da oorafgaande dagen zo veel gebeurd is, ook met mij Het raadsel Nolten, waarover wij en kele dagen geleden hebben geschreven, heeft zelf de oplossing van het vraag stuk gegeven. Hij keek ons veelzeggend aan. aan zün woorden behoefde hij niets meer toe te voegen, een goed verstaander heeft aan enkele woorden genoeg. Internationale kampioenschappen te Noordtrijk Aangezien een modus is gevonden, tengevolge waarvar een groot deel der bezwaren van de heer J. J. van Eek. die onlangs in verband met zün drukke werkzaamheden heeft- gemeend zitn functie van secretaris der sportcom- missie van de KNWU te moeten neer leggen. wordt ondervangen, is de heer Van Eek op dit besluit teruggekomen. Hfj blüft dus secretaris der sDortcom- mlssie. De verwachting, dat Van Swol erin zou slagen het de Argentijnse kampioen Morea nogal lastig te maken in de kwartfinales herenenkelspel van de inter nationale tenniskampioenschappen van Nederland te Noordwijk is niet be waarheid. Met groot machtsvertoon won de Argentijn in straight sets: 6I, 0, 6I, waardoor hij, met Hoad, Wilderspin en Ayre, de halve finales bereikte. Hoad zal het in de halve eindstrijd tegen zijn landgenoot Wilderspin moeten opnemen en Morea tegen Ayre. In het begin van het duel tussen Van Swol en Morea leek het erop, dat de Amsterdammer zijn huid duur zou verkopen. Hij begon zijn service uitstekend. Hij won deze met vier aces een hoopvolle start. Maar Morea had de storm rustig over zich heen laten gaan. Hij herstelde zich onmiddellijk met het gevolg, dat de Amsterdammer geen voet meer aan de grond kreeg. De Argen tijn won 13 games in één reeks. Commentaar overbodig. spin vrijwel doorlopend iets in de meer derheid was door zijn betere spreiding. De Australiër leek snel te zullen gaan winnen, toen hij de eerste set met 62 op zijn naam bracht en in de tweede op 4—1 kwam. Doch toen kwam de kente ring, mede als gevolg van een inzinking van Wilderspin en direct nam Vieira het initiatief over De Braziliaan won vijf games achter elkaar, en daarmee de set met 64. De derde set was voor Wilder spin met 64. waarna in de vierde set fel om de zege is gestreden. Dan weer stond Wilderspin, dan weer Vieira voor. Toen op 5—4 voor Wilderspin de Australiër drie matchpoints kreeg, leek het pleit beslecht te worden, maar Vieira deed ze te niet of Wilderspin miste ze Het werd dus 55. waarna de nek-aan-nek race zich voortzette. In de C4e game maakte Wilderspin een einde aan de spanning en won de set met 13—11. In de derde set maakt Van Swol na 01 nog 11, maar dat was dan ook de laatste Nederlandse winst: 61 60 5—1. Niet door een zo slecht op dreef zijnde Van Swol. maar door een Morea. die super-tennis ten beste had gegeven. Van Swol werd volkomen overspeeld door vaart, lengte en spreiding. De ser vice van de Argentün was buitengewoon hard en gevaarlijk, en indien nodig werd de lob feilloos toegepast. Geen moment van inzinking deed zich bü Morea voor en zo moest Van Swol ten onder gaan Maar tegen zo'n Morea te verliezen is geen schande Wilton heeft zich goed geweerd tegen Hoad. die met 6—2 6—4 6—3 won. het- seen een eervolle nederlaag voor de j Nederlander genoemd mag worden. Daarom ook eervol, omdat de punten van Wilton vrüwel geen missers van Hoad waren, maar door Wilton gescoord waarby zijn jagende forehand enkele malen goed werk deed De vastheid van de Belg De Vroe baarde Ayre niet veel i zorg En ook in deze partij was de zaak in drie sets bekeken De enige strijd die meer dan drie sets vergde was die tus- I sen Vieira en Wilderspin. door de laat ste met 62 46 64 13—11 gewonnen. Cijfers, waaruit wel blijkt dat het aan j spanning niet heeft ontbroken Het was een spectaculaire partü tennis, waarin elke kans om naar voren te komen werd uitgebuit Naast de vaart werd hier listig gemanoeuvreerd waarbij Wilder- Bij de dames hebben Dorothy Knode Head, Helen Fletcher. Jean Rinkel Quertier en Simone Schmitl de halve finales bereikt. Dorothy Knode won zonder moeite van mevr. Goldsworthy evenals Jean Rinkel van mej. Walsh. Helen Fletcher had iets meer moeite met mej. Fisher en een onverwacht resultaat was de zege van de Fran- caise Simone Sclimitt op mej. Wood- gate. De sterke forehand van mej. Schmitt stelde de Engelse speelster dikwijls voor onoplosbare problemen. Mevr. Knode en Vieira bereikten de finale van het gemengd dubbelspel door Fenny ten Bosch en Wilderspin met 13 —11 61 te verslaan. Fenny ten Bosch maakte het haar partner zeer moeilijk door voortdurend op Vieira te spelen, die daar wel raad mee wist. Bovendien waren beweging en reactie van onze landgenote ook nu weer te traag, waar door ballen gemist werden, die bü een betere lichaamstechniek en snellere reactie bereikbaar zouden zijn geweest. Hoad en Wilderspin sloegen zich in het herendubbelspel zonder veel ener gieverlies in de eindstrijd door een drie sets-overwinning op Holst en Wiegers. UITSLAGEN Heren enkelspel, kwart finales: Hoad (Austr.) sl. Wilton (Ncd.i 6—2 64 6—3; Wilderspin (Austr.) sl. Vieira (Braz 6—2 4—6 6—4 13—11; Ayre (Austr.) sl. De Vroe (Belg.) 61 63 64; Morea (Arg.) sl. Van Swol (Ned.) 6—1 6—0 6—1. Dames enkelspel kwart finales: mevr. Knode—Head (VS.) sl. mej. Goldswor thy (Austr.) 61 61; mej. Fletcher (G.B sl. mej. M. E. Fisher (Austr.) 64 64; mevr. Rinkel—Quertier (G.B.) sl. mej Walsh (GB.i 62 60; mej. Schmitt (Fr.) sl. mej. Woodgate (G.B.) 6—0 5—7 6—2. Gemengd dubbelspel kwart finales: Jean RinkelQuertier (G.B.) en Hoad (Austr.) sl. mej. Schmitt (Fr.) en Wie gers (Ned.) 6—2 64; mej. Fletcher (G.B.) en Dehnert (Ned.) sl. mevr. Van der Storm (Neden Van Voorhees (VS.) 6—1 6-0. Halve finales: mevr. KnodeHead V.S.) en Vieira (Braz.) sl. mej. Ten Bosch (Ned.) en Wilderspin (Austr 13—11 6—1. Dames dubbelspel kwart finales: Do rothy KnodeHead (V.S.) en mej. Ten Bosch (Ned.) sL mevr. Koopmans en mej. Mullemeister (Ned.) 6-4 6—3; mej. Woodgate (G.B.) en mej. Walsh (G.B.) sl. mevr. Lubbers en mevr. Peters (Ned.) 6—3 6—2. Halve finales: mevr. Rinkel en mej. Fletcher (G.B.) sl. mej. Schmitt (Fr.) en mevr. Roos (Ned.) 6—1 6—3. Heren dubbelspel, kwart finales: Ayre (Austr.) en Vieira (Braz.) sl. De Vroe (Belg.) en Wilton (Ned.) 86 6—2 Halve finales: Hoad en Wilderspin (Austr.) sl. Holst en Wiegers (Ned.) 6—2 6—1 6-3.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3