LEIDSCH DAGBLAD De „grote politiek is danig in beweging! Wil Moskou een „koehandel" met het Westen? De wijzigingen achter liet IJzeren Gordijn 92ste Jaargang DINSDAG 7 JULI 1953 No. 27958 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.per kwartaalf 0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67059 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 11 Volgens wélingelichte kringen, die zich beroepen op sovjetrussische kringen In Oost-Berlijn zou de sovjet-unie bereid zijn de Westelijken grotere invloed in uitgestrekte gebieden van ccntraal-Europa te laten in ruil voor „neutralisering" van Duitsland.. Tc Meskou zou een proefplan zijn opgesteld, volgens hetwelk de sovjets hun bijzondere positie in Oostenrijk en Tsjecho-Slowaküc zouden laten varen oin tot een overeenkomst van de grote vier of vijf te kunnen komen over een neutraal Duitsland. Het nieuws over dit plan heeft West-Berljjn bereikt via leden van de Oost- Duitse liberale party en het plan zou de grote Westelijke mogelijkheden langs de gewone diplomatieke kanalen onder ogen gebracht worden. Een der voorwaarden zou zijn, dat de Westelijke grote drie afzien van gnigc voorconferentie. waarden voor de dag kwam. en be schuldigt Amerika mede hierom van „een politiek van geweld". Sinds de gebeurtenissen in Oost-Ber- liln is Amerika, volgens de „Pravda", een grote campagne begonnen voor sterkere inmenging in de aangelegenheden der „democratische staten". Het blad ziet als oorzaak van deze actie „de duidelijke ongerustheid van de heersende klingen in de Verenigde Sta ten over het falen van de Amerikaanse buitenlandse politiek, die gericht was op het voeren van de leiding in de wereld". West-Berlynse politici zeiden te hopen, dat het Westen niet naar het sovjet- voorstel zou luisteren, omdat de ontwik keling in West-Duitsland thans te zeer In Westelijke richting is gegaan, dat een plotselinge „neutralisering" nog moge lijk is. Volgens de „New York Times" is aan de Amerikaanse autoriteiten in Duits land verzocht, aanbevelingen te doen Inzake een „psychologisch offensief" te gen de sovjet-unie in Oost-Duitsland. De Amerikaanse regering zou deze aan bevelingen willen voorleggen aan de mi nisters van buitenlandse zaken van de „grote drie", die Vrijdag te Washington bijeenkomen. Naar een correspondent van het ge noemde blad uit Bonn meldt, zouden Amerikaanse functionarissen in Duits land o.m. willen voorstellen, grote voor raden overtollige boter, vlees, tarwe. e. d. lilt de V. S. naar Oost-Duitsland te benden met het oog op de daar heersende Voedselschaarste. Het doel van dit plan zou zijn. de Bovjet-unie in verlegenheid tc brengen en Bondskanselier Adenauer te helpen om de komende algemene verkiezingen te winnen. Intussen tracht Moskou anderzijds het Westen tegen elkaar uit te spelen. In een uitvoerig hoofdartikel in het Russische partyblad de „Pravda" worden dc Ver. Staten er van "beschuldigd, stel selmatig de internationale spanning hoog te houden, met de bedoeling om een atmosfeer van oorlogsangst te kwe ken, die de Westelyke mogendheden er toe zou moeten verleiden om volgzaam aan „de door Washington bevolen be wapening mee te doen". Zinspelend op de Bermuda-conferen tie schrijft de „Pravda" ,,Dc menings verschillen tussen Amerika. Engeland en Frankrijk zijn zó groot geworden, dat zij niet op een routine-bijeenkomst Van de regeringsleiders der drie landen kunnen worden weggenomen". Het blad herinnert aan Churchills op roep tot een bijeenkomst der Grote Vier, en aan Moskou s antwoord volgens het welk Rusland slechts heil ziet in zulk een conferentie indien er niet bij voor baat. voorwaarden aan h«o w-'-v.liri wor den gesteld. Het geeft dan scherpe cri- tiek op Elsenhower, die wèl met voor- Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heb ben reeds verklaard, dat de „voortdu rende tekenen van onrust in de sovjet- satellieten" de belangrijkste reden wa ren van de aanval op de Verenigde Staten in de „Pravda". In Britse regeringskringen te Londen werd gezegd, dat. de aanval van de „Pravda" een poging was om de me ningsverschillen tussen Groot-Bnt'-annié en de Verenigde Staten over een spoe dige bijeenkomst van Westelyke en sovjet-leiders, uit te buiten. Een woordvoerder van de West-Duitse sociaal-democratische partij zcide, dat in het artikel in de „Pravda" de wens van de sovjet-unie naar een goede verstand- WeerraDporten Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Gcnève Berlijn Frankfort MUnchen Wenen InnsbrUck Romo onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. regen zwaar bew. onbewolkt onbewolkt windstil 26 windstil 25 windstil 28 (Incez. Mcd.-adr.) IS HEERLIJK EN BLIJFT DAGENLANG GOEDI WEERBERICHT Vrij veel wind Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen, in hoofd zaak vanavond en vannacht. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 8 JCLL Zon op: 4.30 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 1 28 uur; onder: 19.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.36 en 13.13 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's houding met het Westen andermaal tot uiting komt. In politieke kringen te Bonn,, die nauwe betrekkingen met de West- Duitse regering onderhouden, is ge zegd, dat het artikel een duidelijke po ging is om een wig tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten te drijven. Het was opmerkelijk, zo werd ln deze kringen gezegd, dat Winston Churchill, die enkele maanden geleden werd gebrandmerkt als een oorlogsstoker, in het jongste artikel als een heraut van de vrede wordt voorgesteld. DE WESTELIJKE DRIE. Generaal sir Brian Robertson, de voormalige Britse opperbevelhebber in het midden-Oosten, zal de markies van Salisbury, de waarnemende Britse mi nister van buitenlandse zaken, deze week naar Washington vergezellen. Ver der zullen deskundigen op het gebied van Duitse aangelegenheden en die van het Verre Oosten naar Washington gaan Het feit, dat generaal Robertson van de Britse delegatie deel uitmaakt, be tekent. aldus Reuter, dat de ministers van buitenlandse zaken van de „giote drie" ook van gedachten zullen wisselen over het Brits-Egyptische geschil over de Suez-Kanaalzone. Het zal de eerste maal zyn, sinds de Brits-Egyptische on derhandelingen te Cairo m Mei werden afgebroken, dat Engeland en de V. S. over deze kwestie zullen spreken. Volgens gezaghebbende zijde te Londen wil dit nog niet zeggen, dat Engeland nieuwe voorstellen ter regeling van het conflict zal doen. Men verwacht, dat lord Salisbury over de algemene toestand in het midden- Oosten uitvoerig zal spreken met minis ter Dulles, die onlangs een rondreis in dit gebied heeft gemaakt. Na een vergadering van het Britse kabinet deed te Londen het gerucht dc ronde, dat met het oog op de gezond heidstoestand van Churchill de markies van Salisbury, Dulles en Bidault zal voorstellen om de conferentie van dc „grote drie" te Londen in plaats van op de Bermuda-eilanden te houden. Minister Butler noemde het plan wel verstandig, maar waarschuwde, dat men niet te overijld moet handelen. De Oostenrijkse ambassadeur te Lon den heeft gisteren een onderhoud gehad met. lord Salisbury De Westelyke mo gendheden beschouwen eventuele Russi sche medewerking aan een spoedig tot stand komen van een verdrag met Oos tenrijk als een belangrijke aanwijzing voor de oprechtheid van het „vredesof fensief" van de sovjet-unie. Mag er soms nog wel eens strijd zijn lussen dc leden van een twee ling, wie van hen het eerste het levenslicht aanschouwde, voor de hier afgebeelde tweelingen zal dit later geen probleem zijn. Zij maak ten nl. Medische Geschiedenis, door maar liefst 56 dagen na elkaar ter wereld tc komen. Overigens zijn ze volkomen normaal en volgens dc trotse moeder, wolken van kinde ren. Denis Goodwin zal zijn ver jaardag op 16 December vieren; zijn tweelingbroertje David de zijne op 10 Februari. Het gebeurde in Sydney in Australië. Hitte en noodweer In het afgelopen weekeinde zijn in Pesjawar (Pakistan) 21 personen om het leven gekomen door de grote hitte. De temperatuur in dit gebied is in de af gelopen dagen tot boven 44,4 graden Cel- cius gestegen. In het gebied van Campbellpoer, in Noord-Pakistan, kwamen 30 personen door de hitte om. Zware onweersbuien hebben gisteren in verscheidene delen van Spanje slacht offers geëist en grote schade aange richt. Te Villahermosa in de provincie Clu- dad Real zijn twee personen, die schuil den onder een boom, door dc bliksem getroffen en gedood. Twee anderen lie pen ernstig brandwonden op. Te Sabadell in de provincie Barcelona zyn enige grotten, die bewoond werden, ingestort en kinderen levend begraven. Tussen Elda en Monovvar ln de pro vincie Alicante deden zich overstromin gen voor, die een spoorlijn hebben ver nield. In Noord-Itallë zijn vier personen, o w. een 71-jarige vrouw op een fiets, door de bliksem getroffen. Zware regen val richtte aanzienlijke schade aan on der te velde staande gewassen. Egypte lokt. Een Egyptische regeringswoordvoer der heeft te Washington verklaard, dat slechts de Britse bezetting van de zone van het Suezkanaal Egypte weerhoud: van toetreding tot een overeenkomst tegen mogelijke agressie. Als de Britten eenmaal ziin vertrok ken, kan Egypte met het Westen de plannen bestuderen om na te gaan, welk plan het beste dc vrije wereld dient, zo voegde hij hieraan toe. Evacuatie der Britse troepen zou vol gent- hem betekenen, dat niet slechts dc Kanaalzone, doch het gehele m d- den-Oosten in tijd van oorlog de geal lieerde strijdkrachten bases zou ver schaffen, en nieit alleen bases, doch ook arbeiders en meer dan zestien divisies voor de verdediging van het gebied. Nog een Himalaya-top bedwongen Een Oostenrijks-Duitse expeditie heeft dr- top van de 8120 meter hoge Nanga Parbat in het Westen van de Himalaya bereikt. Een Oostenrijker, Hermann Buhl, zette 4 Juli het eerst voet op de top van deze berg. op di ie na de hoogste ter wereld (Buhl komt uit Tyrol i en plaatste er de vlaggen van West-Duitsland en Pa kistan. De leider van de groep klimmers was de 52-jarige Oostenrijker Peter Aschen- brenner. veteraan van twee vorige expe- oities. Hij overleefde in 1934 met een endere blanke een sneeuwstorm, waar door negen man om het leven kwamen, onder wie de leider der expeditie, de Duitse bergbeklimmer Willi Merkl. Men was toen slechts veertig meter van de top verwijderd. De huidige expeditie werd door slecht eer gehinderd Men bracht hulde aan de moed en het uithoudingsvermogen van de 'inheemse) hunzadragers De Naga Parbat staat bekend als de ..Duitse berg", daar vooral Duitsers ge tracht hebben de top te bereiken, en ook als „berg des doods". De eerste, die een poging ondernam, was de Brit Mummery, die in 1895 door een law ine werd bedolven. Bij een Duitse expeditie in 1937 kwamen alle leden door een lawine om. Er zijn >n totaal zes expedities mis lukt. waarbij 13 blanken omkwamen. De huidige werd georganiseerd door dr Kail Herrligkoffer. een gynaecoloog uit Muenchen, die „wraak" wilde nemen voor de dood van Merkl. zijn stiefbroe der De eigenlijke beklimming werd ech ter geleid door Aschenbrenner. Herrlig koffer zelf had nog nooit een berg be klommen. STANDBEELD VOOR MC CARTHY! Een autohandelaar te Baltimore heeft voor zyn huis een monument van bijna drie meter hoogte ter ere van senator Mc Carthy laten oprichten. Zaterdag, de dag der onafhankelijkheid, heeft hij het onthuld. Er komt een bas-relief op voor, de senator voorstellend in ge vecht met slangen. Wat is ware bedoeling In te Wenen ontvangen berichten uit welingelichte kringen te Boedapast is gezegd, dat dc reorganisatie van rege ring en party in Hongarije spoedig zal vyortien gevolgd door soortgelijke ver anderingen in Tsjeeho-Slowakye. Roe menië, Bulgarije en andere met de Sovjet-unie verbonden staten. Volgens deze berichten is het niet aan twijfel onderhevig, dat de veran deringen in Hongarije zijn geschied op last van Moskou. Verder werd verklaard, dat ofschoon de veranderingen ingrijpend lijken, slechts weinig van de van hun functies ontheven personen van elke macht zyn beroofd De ontslagen eerste-minlster Rakosi. is, aldus de kringen m Boeda pest, de machtigste man in de partij gebleven. Hy is nog altijd voorzitter van het jaolitieke bureau. Ook werd er in deze kringen op ge wezen. dat het nieuwe beleid niet al leen een getrouwe navolging is van de politiek in de Sovjet-unie en Oost- Duitsland na Stalin's dood, maar dat het overeenkomt met de politiek, die eerder in dc Sovjet-unie werd gevoerd. De nieuwe koers doet. aldus de be richten uit de kringen te Boedapest, sterk denken aan de Russische politiek in de jaren van twintig tot dertig, toen een te drastische ingevoerde col lectivisering van de landbouw tot on volledige productie leidde. In Franse diplomatieke kringen te Parys wordt verklaard, dat „een acute economische crisis" de voornaamste re den voor de ommekeer in de Hongaarse politiek schijnt te zijn. Een corrcsjwndent van het Zweedse liberale blad „Expressen", Horn, schreef dat de Hongaarse arbeiders op „het laagst mogelijke bestaansniveau" leef den. Volgens Horn kostte een kilo brood, indien tenminste brood te krijgen was, f 1 20. een kilo aardappelen f 1.80. een kilo kaas ruim f 15.50 en een kilo boter ruim f21.50. Een ei kostte bijna f 1.50 jjer stuk en een liter melk bijna f 1 40. Het gemiddelde loon van een Hon gaarse arbeider was. volgens Horn, bij na 250 gulden per maand. Natuurlijk stellen de officiële Hon gaarse bladen zich geheel achter de „nieuwe politiek". Een woordvoerder van het Bntse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Engeland de grootste aandacht besteedt aan de regeringswij ziging in Hong zaak-Sanders. Wederom is een nieuwe Engelse postzegelserie uitgekomen met de afbeelding van Koningin Eliza beth II. Ditmaal is het portret overgenomen van een folo van Dorothy Wilding. Dc 5d zegel is sepia en ontworpen door Mr G. Knipe van Harrison Zn N.V. Ie Londen en High Wy combe; dc Sd zegel is cerise en ontworpen door Mejuffrouw Mary Adshcad. echtgenote van Stephen Bone, de artist-sclirijver; de V- zegel is amberkleurig en een ont werp van wijlen Mr Èdmund Dulac. De woordvoerder deelde mee, dat thans wellicht nieuwe stappen zullen worden gedaan om de invrijheidstel ling van Sanders te verkrijgen Op de waag of de door de Hongaarse pre mier, Nagy, aangekondigde amnestie ook van toepassing zal zijn op de Br:: e zakenman, antwoordde de woordvoer der. dat het niet duidelijk is of deze amnestie ook geldt voor niet-Hongaren. De Oost-Duitse regering heeft be paald, dat de boeren in 1953 in plaats van 700.000 400 000 ton groente en fruit behoeven te leveren. De boeren kunnen, nadat zij aan hun leveringsplicht hebben voldaan, de rest vrij verkopen. De „Tribune", het officiële blad van de Oost-Duitse vakbond, waarschuwt leidinggevende functionarissen in fa brieken er voor. dat zelfs een „vrijwil lige" verhoging van de arbeidsnormen sedert 17 Juni is verboden. Nieuw feuilleton: De zaak-Aiulreas Op een kwade dag vliegt op een straatweg buiten een Duitse stad een auto ln brand. De bestuurder komt jammerlyk om Diezelfde dag verdwijnt een verzekeringsagent, zonder een spoor achter te laten. Aanvankelijk schijnen deze ge beurtenissen. waarvan de eerste alleen maar tragisch, maar geens zins verdacht is, niets met elkaar te maken te hebben Dank zij dc speurzin van een ver zekeringsrechercheur. die een on derzoek in stelt alvorens de levens verzekering van het autoslachtoffer wordt uitbetaald, blijkt echter dat het ongeluk en de verdwijning wel degelijk met elkaar in verband staan. Een ingewikkelde en spannende jacht op een niets en niemand ont ziende misdadiger voert de lezer van dit feuilleton door Duitsland, naar Amerika. Zwitserland en weer terug naar de plaats van de mis daad. waarna het drama eindigt ln Nederland. De Duitse schrijver Harry Hoff is er in geslaagd, een origineel gege ven op boelende wijze uit te wer ken, waardoor dit feuilleton van begin tot einde de aandacht gevan gen houdt. Vervolging van ex-koning Faroek? Het hoge JTuhtaire tribunaal te Cairo stelt ex-koning Faroek en leden van zijn vroegere entourage verantwoorde lijk voor het feit. dat de Egyptische troepen in de oorlog te-gen Palestina onvolwaardige wapens hadden. Het tri bunaal heeft voorgesteld, dat Faroek by verstek wordt berecht en voorts, dat de- genp. die ln ziin dienst hebben gestaan, voor het gerecht komen. KOLENPRIJZEN IN ENGELAND. De Britse minister Lloyd van het mi nisterie van brandstof en energie heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de re gering de prijzen van goede kwaliteit kolen zal verhogen en die van kolen van mindere kwaliteit zal verlagen, ten einde een brandstofcrisis in de komende winter te voorkomen. Deze maatregel is genomen, om het publiek er toe te brengen kolen te ko pen van mindere kwaliteit, welke het tot nu toe niet afnam. Kolen van prima kwaliteit dreigen schaars te worden. De voorraden van binnenlandse kolen zyn 40 procent klei- d£r f)ar* vorig Het Gemeentebestuur van Zonne- maric (Schouwen Duiv eland). dat momenteel een bezoek brengt aan \msterdam. heeft gistermiddag een krans gelegd bij het borstbeeld van Prof. Dr P. Zeeman, in liet Zee man-Laboratorium in de hoofdstad* Bij de kranslegging waren aanwe zig. de zoon en de dochters van de geleerde (links), dc directeur van ..Onderwijs" van de Gemeente Amsterdam, de lieer W. M. Morren en Prof. C. Bakker. De waar nemend burgemeester van Zonne- marie - dc geboorteplaats van Prof. Zeeman - de heer van Splunder, legde de krans. Twee meningen in Indo-China De Vietnamese regering heeft een communique gepubliceerd waarin ge zegd wordt, dat koning Bao dai en de Vietnamese regering, na bestudering an de verklaring der Franse regering an 3 Juli, van mening zyn, dat deze erklaring de wil van Frankrijk vertolkt >m de verlangens van het Vietnamese volk ten volle te bevredigen. „Vietnam zal de plechtige belofte tot het verle nen van algehele onafhankelijkheid be antwoorden met een algehele mobilisatie van zijn krachten in een oorlog, die de zyne is geworden en voor een vrede, die zyn hoogste doel blijft. De onafhankelijkheid, die verwerke lijkt zal worden door de overdracht van alle bevoegdheden, die nog bij Frankrijk berusten, zal voor Vietnam een rede te meer zyn om vrijwillig de hechte ban den met Frankrijk nauwer aan te ha len. Door te besluiten zyn betrekkingen met Vietnam op nieuwe beginselen te baseren, bekroont Frankrijk de offers, die het zich tot dusver voor ons land en de vrije volken heeft getroost", al dus het communiqué. Ook de premier van Laos juichte het Franse plan van harte toe. De Cambodjaanse staatssecretaris Sam Sary heeft echter te Parijs verklaard, dat de Franse nota. waarin grotere on- afhankelykheid aan Indo-China wordt beloofd, meer effect zou hebben gehad, indien deze overhandigd zou zyn voor de recente gebeurtenisen in Cambodja. Hij wees er op, dat de Fransen voorge steld hebben besprekingen te beginnen op basis van bestaande overeenkomsten terwijl Cambodja als basis van de be sprekingen het principe van volledigs onafhankelijkheid willen zien. Nieuwe Sovjet-ambassadeur in Parijs Het presidium van de opperste sovjet heeft Serge Vinogradow benoemd tot Russisch ambassadeur in Parijs. Vinogradow werd geboren in 1907 en is specialist op het gebied van Europese zaken, in het bijzonder Oost- en Zuid- Oost Europa betreffende. Hy werd in 1940 benoemd tot ambas sadeur in Ankara, zyn terugroeping in 1946 tekende het hoogtepunt van de spanning in de na-oorlog se jaren tus sen de Sovjet-unie en Turkije. Vinogradows voorganger te Parijs, Pawlow, is vrijgemaakt voor ander werk, aldus de bekendmaking van het presidium. Pawlow reisde verleden week naar Moskou, evenals de Russische ambas sadeurs ln Londen en Washington Bh zyn vertrek uit Parijs was nog^niet be kend, dat Pawlow niet zou terugkeren. Korea onveranderd Inzake Korea is in wezen niets ver anderd Tengevolge daarvan lanceren alle drie partyen proefballonnetjes, maar meer als dat zijn de supposities niet. Wervelstormen, gepaard met hevige regenbuien, hebben Zuid-Korea geteis terd Er ziin 78 doden, gewonden en vermisten. 16000 personen zyn dakloos geworden.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1