Brabants bont... in zwart en wit REIS DOOR HET LAND VAN WEKELIJKS BIJVOEGSEL van liet LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 4 JULI 1953 - Pagina 3 de kleur der accessoires kan zijn of d:e \an een garnering of een voering, terwijl als garnering letterlijk alles dienen kan: stof, passementerie in alle verscheidenheid die de markt biedt, broderie, applicatie, franje, stro, raffia en "wat al niet meer Bikijtat eens gauw de ideetjes, die we u hierbij -aan de hand doen. Met een beetje fantasie kunt ge zelfs in een zwart-wit tekening de kleuren en de fleurigheid van die moderne, prae- tlsche en flatteuze tenues ontdekken, en als ge daarbij dah nog denkt aan de zomerzon, die het voornaamste ob ject van uw al heel nabije vacantie is (Van links naar rechts) Kunst wordt goed beiaald Het particuliere bezit speelt, zoals hierboven gezegd, nog een grote rol, maar dit betekent met, dat Tito's re giem er thans toe over gegaan is een „wederopstanding van het kapitalisme" te aanvaarden. Zeker: sparen, een huis en een auto kopen en royaal leven is mogejljk, maar een ander „exploite ren" met. Daarom mag de ambachts man in theorie geen enkele knecht hebben (in praktijk wel enkele» en daarom is een carrière van schoen maker-tot-schoenfabrikant (tevens be zitter) een onmogelijkheid. De best betaalde Joego-SIaven virtdt ge momenteel, naar ik meen, in de artistieke sector. In Zagreb heb ik te horen gekregen, dat de rijkste man van deze stad de be roemde schrijver Michael Krevla is, die voor de oorlog ai in talrijke ro mans en toneelstukken de onwaarde van het „ancien regime" en de tra gische ondergang van een niet meer in deze tyd passende aristocratie had beschreven. Acteurs, zangers, schilders, journalisten, kunnen even eens de financiële topklasse berei ken. wat betekent, dat voor hen een inkomen van veertig a vijftigduizend dinar oftewel f. 425 a f. 650 per maand tot de mogelijkheden be hoort. Dit Z(jn voor ginds hoge be dragen want, om enkele voorbeelden te noemen, een vakarbeider met vrouw en een kind komt wellicht tot f. 150; voor een directeur van een middelgroot bedrijf is f.250 niet ab normaal en voor een majoor in het leger geldt eenzelfde bedrag. En dat bij prjjzcn die zeker aanzienlijk bo ven de onze liggen! Zowel In economisch als politiek op zicht is het vrijwel ondoenlijk een hel der, duidelijk omlijnd beeld van de toestand in Joego-Slavlë te geven. Na de breuk met de Komlnform is alles „in beweging". De situatie wijzigt zich met de dag. Telkens worden nieuwe plannen bekend gemaakt en verande ringen aangekondigd, welke de amb tenaren onzeker maken omdat ze hun bevoegdheden niet kennen, maar welke aan de andere kant verblijdend zijn. omdat ze aantonen, dat het vastklam pen aan politieke en economische dog ma's tot het verleden behoord Met de starre Russische methode is ardieaal gebroken. Meer dan een maal heb ik dit te horen gekregen: „Wij zjjn bezig een eigen weg naar het socialisme te zoeken, naar een maatschappij waarin leder krijgt wat hij verdient. Het communisme is iets voor later. Daarvoor is de mensheid nog niet rijp." H. A. c het te te voorschijn komen (De rok heeft één naad middenachter, en één aan weerskanten zijdelings voor. waar in de zikken zijn gewerkt» Voo- dit ensemble is 4 meter effen rode katern nodig (1.30 m. voor het lijfje en 2 70 voor de rok» en 2.75 meter geruite katoen van 90 centimeter breed'* Het derde model is een mouw oos japonnetje, dat geheel van gerui'e ra- toen is gemaakt. Het heeft een k1' n kraagje en een knoopslulting. d.e :^n de voorkant tot ongeveer op heup hoogte doorloopt, en een vierbaanse rok, die in de zijnaden een steek2ak vormt. Het kraagje en de ceintuur zijn met groene, zijden of katoenen franje afgezet, terwijl de rok, even boven de zoom een oprljg heeft-, waar onder eveneens een rand franje is aangebracht. De rok is om de taille lichtelijk ineengerimpeld Ter variatie kan de franje vervangen worden door een gerimpelde strook uit Engels bro derie Benodigd materiaal: 5 meter geruite stof en 3.80 meter franje (of 5 50 meter Engelse broderie). Tenslotte van hetzelfde goedkope materiaal een damestolletje, dat uit een aparte blouse en rok bestaat Het bloesje (dat natuurlijk op een effen zwarte rok of pantalon kan worden gedragen) heeft een klein Wit kraagje en een sluiting van kleine bolronde zwarte knoopjes. De rok bestaat uit drie stroken, die door effen zwart band van elkaar gescheiden zijn De onderste strook valt over een binnen- Rijen voor de winkelsmaar „ons socialisme is nog niet klaar" - Machtige armee verdedigt de grenzen - Wie het meest verdienen (Van een bijzondere medewerker) In de steden van loego-Slavië heb ik lange rijen slecht geklede en geduldig wachtende mensen voor winkels gezien. Olie, meel, ol wat anders was dan weer moeilijk te krijgen. Een van de vele symptomen der economische armoede. „Ons socialisme is nog lang niet klaar", heeft een communistische redacteur van Zagrebse krant „Vjesnik" me als verklaring gegeven. „En bovendien hebben we tegen slag gehad. Vorig jaar viel er drie maanden lang geen druppel regen en de ooqst mislukte volkomen. Dit in combinatie met de blokkade der Russen en de enorme uitgaven, welke ons leger vergt, was te veel voor ons. Nu helpen de Amerikanen. We merken het en we zijn dankbaar, maar we beseffen tevens, dat strategische redenen een grote rol spelen." Men behoeft qeen spion te zijn om vast te kunnen stellen, dat Joego-Slavië inder daad een machtige armee op de been heeft. Volgens geruchten zijn er een millioen man onder de wapenen en wanneer men de duizenden en nog eens duizenden soldaten in elke stad, bij elk belangrijk militair punt ziet, dan gelooft ge dit zonder meer. De heterogene bewapening voor een belangrijk deel nog Russisch van dit „volks leger" en het feit, dat een groot percentage van het officierskader geen werkelijk militaire opleiding heeft gehad, zijn uiteraard moeilijke puntep, maar de discipline in deze armee is goed, en niemand twijfelt aan het „moreel", aan de verbetenheid waar mee deze kaalgeschoren jongens in hun simpele, grijsgroene pakjes hun vaderland zouden verdedigen. „Voor het communisme is de mensheid nog niet rijp" Sinds Juni '48 woedt er een oorlogje aan de grenzen, zijn er dag in dag uit grensincidenten met Kominformtroe- pen. Na Stalin's dood zjjn deze nog niet verminderd en in Pee en Tlto- grad, plaatsen vlak bij de Albanese grens, hoorde ik verhalen over recente schermutselingen waarbij doden waren gevallen. Deze incidenten accentueren zonder ophouden de ernst van de toe stand waarin Joego-Slavië verkeert en zi) zijn voor het (communistische) re giem een aanleiding om erop te wijzen, dat thans heel het volk zijn krachten moei geven aan de opbouw van een (socialistische) staat cn dat partijstrijd achterwege dient te blijven. Waterwerken bij Jablanica Toen ik per trein van Mostar naar Barajewo reisde, zat ik In de tweede klasse coupé in gezelschap van twee arbeidersgezinnen, die drie weken met vacantie gingen. Zij hadden 75 pet korting op de treinreis en 60 pet in de hotels, waar ze eventueel zouden vertoeven. De mannen werkten in een bauxletbedrijf bij Mostar. Op zeker ogenblik gingen allen naar de ramen om met geestdrift de electrlsche wa terwerken te bezien waar we toen langs leden. Dat was bij Jablanica, waar een stuwdam wordt gebouwd en het vallende water van de rivier Ne- retwa in de toekomst 750.000 kilowatt uur per Jaar zal leveren. Een half uur lang. hebben deze arbeiders ernstig gepoogd mij duidelijk te maken wat het gebruik van de water-energie op deze en andere plaatsen voor het land zal betekenen, welk een welvaart zal gaan heersen als het land geëlectrifl- ceerd ls, als er betere verbindingen zijn en nieuwe industrieën, als de bo demschatten in enorme hoeveelheden voor goed geld aan het buitenland ver kocht worden, als „Ah, als we twintig Jaar vrede heb ben, zal het hier een tweede Ame rika zijn!", zei een van.de arbeiders met enthousiasme en hij had daarbij niet het oog op het „kapitalisme". Directeur gevraagd" Tl to en zijn medewerkers zijn er inderdaad in geslaagd een deel van het volk daadwerkelijk voor de eco nomische ontwikkeling van dit uit eindelijk rijke land te Interesseren. Waarschijnlijk vooral de georgani seerde arbeiders, die het nauwst be trokken zyn bij de sociale hervormin gen. Een concreet symptoom daarvan kunt ge veelvuldig op de advertentie pagina's der kranten vinden: „De on dernemingsraad van die en die fabriek zoekt een directeur". Op deze arbeidsraden zijn de Joego slavische kopstukken bepaald trots. Zij spreken, wellicht terecht, over een unicum ln onze wereld. Tot voor twee Jaar was de staat, naar Russisch voorbeeld, de enige or ganisator der economie In dit land. Bureaucratic, weinig arbeidslust en bijgevolg een slechte productie waren het directe gevolg van deze centrali satie. Toen de Joegoslaven na de breuk met Moskou weer vrij konden Plein in het „Europese" deel van Sarajevo. handelen, braken zij na enige t(jd radicaal met dit starre systeem. I>c fabrieken bleven staatsbezit, maar alle bevoegdheden werden overge dragen aan de producenten, aan dc arbeiders dus. De arbeiders beheren hun fabriek, zij kiezen een raad, welke het beleid in grote Hjncn voert cn in dit verband ook een adverten tie kan plaatsen teneinde een ge schikt directeur te vinden. ,,Kleine-boeren-probleem in overtreffende trap. Hassan Brkic, minister van Econo mische Zaken in de republiek Bosna- Herzegowina, hecit me dit gezegd. „De kern van ons systeem is thans eigen lijk een zeer democratische economie. Er is weet vrije handel, Initiatief cn concuirentie, omdat de producenten zelf kunnen beslissen hoe ze hun be drijf willen leiden." In een vraaggesprek heeft deze voor aanstaande communist (lid van het centrale partijcomité) me er op gewe zen, dat het privébezit nog een alge meen aanvaard begrip Is Kleine win keliers, kappers, schoenmakers, andere ambachtslieden en bovenal boeren hebben in overgrote meerderheid hun eigen bedrijf. Aanvankelijk heeft Tito in de agrarische sector, waarin zeven tig procent der bevolking werkt, de weg der nationalisatie cn der collec tieve bedrijven willeft inslaan, maar tijdig is hij van deze dwaling bekeerd. Slechts een klein deel der boeren is verenigd in „zadruga's" en dat uiter- aad vooral in de vlakke gebieden. Milloencn „bergboeren" zijn nog immer volkomen zelfstandig en zij vormen ginds wel zo ongeveer het nlj- pendste probleem. Van de om cn by (wee en een half millinen individuele boeren bezitten er anderhalf millioen nog geen vijf hectaren land, wat betekent dat zes millioen mensen in Joego-Slavie van de zeventien mil lioen) in constante armoe leven, om over 't angstwekkende arbeidersover- schot nog niet te spreken. Er wordt thans gepoogd in Joego slavië een industrie te creëren, maar het zal vermoedelijk nog lang duren voordat het land over een voldoende aantal goed geschoolde arbeiders be schikt, waarbij we dan Kroatië even buiten beschouwing laten. En bij deze met optimisme begon nen industrialisatie zal Joego-Slavië moeten bedenken*, dat het op de bui tenlandse markt straks met zijn tex tiel, machinerieën, porceleln enzovoort toch moeilijk kan concureren met landen als Amerika, Engeland. Duits land. Japan. Zijn ertsen lood. koper bauxiet bijvoorbeeld zullen in deze industriële sector waarschijnlijk zijn grootste rijkdom blijken. 80 of 90 centimeter breedte nodig. Het tweede model ls een ensemble, dat bestaat ulit een rood katoenen mouwloze blouse en een driebaanse rok van geruite katoen. De blouse heeft een Peter Pan-kraagje van de zwart en wit geruite katoen, terwijl de ^armsgaten met dit materiaal zijn geboord. De rok. die aan een taille- band ls gerimpeld, heeft een voering van effen rode katoen, zodat hij ook binnenste buiten te dragen is en met de rode blouse een geheel amder ge heel vormt; de zoom is afgewerkt met geruit schum bies. Een zwarte elas tieken ceintuur verbergt de schelding van rok en blouse en uit een der twee steekzakken van de rok kan een po- Voor de Vrouw Zomertijd: tijd van overvloed Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt. Voor het bedenken van een zomer- menu zal de Nederlandse huisvrouw haar hand wel niet omdraaien: wij zien immers zo'n grote keus van groenten-, vlees- en vissoorten om ons heen. Ook veel broodbelegsels zullen we uit het groenten- en vruchtenrijk putten: als we even tijd hebben een lekker gemengd slaatje, anders een voudigweg gesneden of geraspte groenten. Een afstekend kleurtje: pe terselie bij tomaat, een blaadje sla onder de worteltjes en een kloddertje slasaus er boven op, een tomaatje te midden van een rozet komkommer- plakken. maakt een groot verschil in uiterlijk. Groenten. De bladgroenten kropsla, stoofsla, postelein en andijvie blijven ons nog trouw. Op de pic-nic nemen we kom kommers en tomaat mee Zomerbieten, worteltjes en bloemkool zijn laag in prijs. De zomermaanden zijn bij uit stek de tijd voor de verse bonen (snij-, spercie- en pronk-). Doperwten, tuin bonen en peulen lopen evenwel af. De eerste rode kool behoeven we niet met spijt te begroeten hij is mals en vlug gaar een echte zomerkost. Paprika en aubergines zijn in ons land weinig bekend. Vooral de eerste verdient meer aandacht, daar hij rijk is aan vitamine C. Deze grote vrucht is niet scherp van smaak in tegenstel ling tot de lange smalle pepers. Hij kan zowel rauw als gekookt worden gebruikt. Fruit. Juli en Augustus zijn dè vruchten maanden eerst nog aardbeien, ker sen en perziken, spoedig gevolgd door rode en zwarte bessen en pruimen. Als meloensoorten kennen we o.a. ananas-, tijger- en netmeloenen. Voor zoetzuur nemen we een stevige soort, niet al te rijp. Verse abrikozen kunnen evenals perziken zowel vers als gekookt ge bruikt worden. Van de vroege hand appels zijn de bleek-groene Yellow Transparant meestal smakelijker dan de mooiere rode zomerappels. Met de kleine kruidenierspeertjes en de sap pige Clapp's Favourite begint het pe renassortiment. Vis. Naast de nieuwe haring komt de eerste panharing, de ongezouten of zeer weinig gezouten haring die nog gebakken of gekookt dient te worden. Verse makreel kan men op dezelfde wijze als haring toebereiden. Voor de liefhebbers van magere vis zijn er wijting, schol en bot, snoek baars, en wat de hengelaars in de bin nenwateren aan groot en klein grut plegen op te vissen. Verschillende ge- strook van wit Engels broderie (die door een losse .onderrok van dergelijk materiaal vervangen kan worden' In de zwarte katoenen ceintuur ls een rode roos gestoken. Variatie: een heel andere allure krijgt hetzelfde model, ipd'ien het kraagje, en de onderrok- stj-öok van effen- groene katoén wor den gemaakt, waarbij de corsage ach terwege blijft en de tussenzetsels van de rok naar verkiezing- zwart of grien kunnen zijn Voor dit mode', is 4 me ter geruite katoen nodig en 4'i meter zwarte band of 20 centimeter zwarte katoen van 90 centimeter breedte, alsmede 3 meter Engelse broderie van 30 centimeter breedte. J. V kookte zoetwatervissen, in het bijzon der brasem, zijn erg lekker wanneer we ze met een scheut azijn, citroensap of tomaat laten sudderen. Al is er geen „r" in de maand, garnalen en mosselen zullen best smaken. Gevulde paprika. 2 paprika's, 250 gr gehakt, een stuk je ui, plm. 3 eetlepels paneermeel, boter of margarine. De paprika's doormidden snijden en de steel, het zaad en de zaadlijsten wegnemen. De paprika's in ruim water met zout 15 minuten koken. Het uitje snipperen en in de boter of margarine licht bruin bakken. Het vlees toevoegen. Een paar eetlepels paneermeel en een scheutje water toe voegen tot een vrij stijve massa. Deze op smaak afmaken met zout ien nootmuskaat). Het gehakt overdoen in de paprikabakjes. Deze in een pan of vuurvaste schotel nog een kwartiertje stoven in een weinig boter of mai .a- rine met een bodempje water. De paprika's kunnen ook in de oven na- gestoofd worden. Vis met tomaten. 300 gr. brasem of andere witvis der zoete wateren, al of niet eigen vangst; 250 gr. tomaten, een stukje bloemkool of een paar boontjes, plm. 50 gr. boter of margarine, peterselie of selderij- groen (venkel), zout, (peper), aard appelmeel. De vis van binnen en van buiten grondig schoonmaken, de vinnen bij knippen De groenten schoonmaken en in stukjes snijden. In een braadpan de boter of margarine smelten met een beetje water. De vis en dc groenten er in leggen. De pan sluiten, het geheel tot aan de kook brengen en zachtjes een kwartiertje stoven. De vis van de graat nemen. Desgewenst het kooknat binden met een papje van aardappel meel en water. De vis met de groenten in de saus opdienen. Fijngesneden peterselie- of seldenjgroen er over strooien. Het gerecht geven bij rijst of aard appelen. Beschuit met bessencompóte. Een kopje rode of zwarte bessen of een mengsel hiervan, plm. H dl uen half kopje water, 40 gr. (21i eetlepel) suiker. 5 gr. eetlepel) aardappel meel; 4 beschuitbollen, boter of mar garine, (poeder (suiker). De bessen uitzoeken, rissen en was sen. Het water met de suiker aan de kook brengen en de bessen er 111 lig gen. Het geheel 5 minuten teg< kook aanhouden. Het aardapiv - met een weinig water aanmc ge bessencompóte er mee binden en afkoelen. Zo nodig nog suiker toei gen. De beschuitbollen in boter of mar garine aan weerszijden croquant bak ken. De'bollen horizontaal doorsnijden Op de helft van de plakken een paai lepels compote leggen en de rest van de plakken er losjes op leggen. Deze vlak vóór het opdienen bestuiven met poedersuiker. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Aantrekkelijk, opmerkelijk en populair Parijs, Juli 1953. Het is niet beter en niet slechter dan dat wat bij u in de keuken hangt (tenzij ge daar echte zephyr hebt, want zó mooi is het moderne, katoe nen japonstofje niet!). Voorts heeft het precies hetzelfde Brabants bont ruitje als dat waar ge al ko kend of afwassend tegen aankijkt, niet dit verschil dat het niet rood en wit, doch zwart en wit is! Zo ziet het stofje eruit, dat dit jaar een van de aantrekkeiykhcden, een van de opmerkelijkheden en een van de meest populaire japon- mogelijkheden is! Er "zijn dan ook alleraardigste effec ten mee te verkrijgen en het goed kope materiaal (dat vooral bij een ge bruinde huid bijzonder flatteus staat!) wondt voor de meest uiteenlopende zomercreatics gebruikt, aan zee of in de stad: het dient voor minuscule tweedelige badpakjes en nauwe pan talons, voor shorts en kuitbroeken, voor rokken en ensembles, voor blou ses en japonnetjes, voor simpele daag-e en v.vir meer feestelijke dans- toiletjes! Het wordt graag gecombi neerd'met rood of groen of geel, dat Als eerste een simpel daaigs jurkje met ronde halsopening, dat van mou wen verstoken ls. Het heeft een ge tailleerd lijfje en een alleen aan de zijkanten gerimpelde, driebaanse rok Het is van een vrij grote zwart-wit ruit en wordt gecompleteerd met een vuurrode gavroche (halsdoekje) en flats of ballerinas tn dezelfde kltur. Een variatie ls mogelijk in de vorm van rood of groen schuin bies, waar mee de halsopening, de armsgaten en de rokzoom worden geboord. Voor dit jurkje is 3.70 meter geruite kat-oen van

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 9