LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT 92ste Jaargang VRIJDAG 3 JULI 1953 No. 27955 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Prins Beruhard over uitkeringen Rampenfonds Rechtvaardige verdeling, snelheid en omzichtigheid Gisteravond heeft Prins Bemhard in i zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationale Rampenfonds een radiotoe»- spraak gehouden en diverse beslissingen van dit fonds toegelicht. Inzake de komende uitkeringsregeling voor de weduwen en wezen van hen. die omgekomen zijn als slachtoffer van de watersnood, alsmede voor hen. die door of tengevolge van de ramp invalide zijn geworden, zeide de Prins dat deze re geling ook zal gelden voor de nagelaten betrekkingen van hen, die bij het red dingswerk de dood hebben gevonden. Wij zullen trachten in ieder indivi dueel geval tot een snelle beslissing te komen, zodat de weduwen en wezen van de slachtoffers en de invaliden spoedig kunnen weten waar zij financieel aan toe zijn. Wat betreft de huisraadschade zeide de Prins, dat vele getroffenen al de eerste uitkering ontvangen hebben, ter wijl anderen, bij wie de schade mis schien nog niet is opgenomen, voor schotten op deze eerste uitkering heb ben gekregen. Die eerste uitkering is vanwege de noodzakelijke spoed, bere kend volgens een schema, dat in het kort hierop neerkomt, dat van de goe deren. die verloren zijn gegaan, alleen datgene vergoed wordt, wat als noodza- kelnk wordt beschouwd en dat voor elk artikel een v^ste prijs wordt betaald. Er wordt dus niet gevraagd, of men een dure stoel kwijt is of een goedkope, en cr wordt geen vergoeding gegeven voor alles, wat maar enigszins naar luxe zweemt. Wij hebben in de afgelopen maanden op dit systeem nog al wat critick ge had. Die critiek zou gerechtvaardigd zijn. wanneer wij van plan waren ge weest het hierbij te laten en geen verdere uitkeringen meer te doen. Maar dat heeft nooit in de bedoeling gelegen. Wij hebben dit stelsel alleen aanvaard, omdat het ons in staat stelde snel lot een voorlopige bere kening van de elementaire behoefte en daarmee van een eerste uitkering te komen en dat is gelukt. In vele ge meenten kan nu een eerste cheque voor 50 ro van de schade, die men volgens dit systeem geleden heeft, worden uitgereikt, zodra het gezin weer gezamenlijk ging wonen, al of niet in het oude huis. Wij hebben intussen wel degelijk re kening willen houden met milieu-ver- schillen, die meestal in een kostbaarder inboedel tot uitdrukking komen en wc hebben ons ook steeds ten doel gesteld binnen redelijke grenzen het woonmi- lieu te herstellen. In de regeling, die we nu ontworpen hebben, is dit voornemen verwezenlijkt. Wij hebben dus nu besloten, dat de ge troffenen voor het totaal van wat ver loren ging een vergoeding krijgen. Dat geldt voor wandversiering, voor boeken en tuingeieecischap. voor kippen en voor een varken, als men dat bezat, het geldt ook voor voorraden van kolen, van aardappels en voor de weck. Evenals bij het oude systeem vallen ook reparaties aan het meubilair onder de regeling. Om de verschillen in woonmilieu tot hun recht te laten komen, hebben wij Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uur). Hol-1 nl:l Oslo Stockholm Amsterdam Kopenhagen Edinburgh Londen Luxemburg mist Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Frankfort Mtinchen Innsbrück eeh bew. n 2 25 7 ceh bew. w 3 21 12 half bew. windstil 25 2 zwaar bew. n 2 25 0 zwaar bew. windstU rccen windstil cell. bew. windstil 23 2 licht bow. o 1 31 0 nevel windstil 26 1.4 (Ingcz. Med.-Adv.) Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Noord-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 4 Juli Zon op: 4.26 uur; onder; 2102 uur. Maan op uur: onder: 14.06 uur. Koogwater te Katwijk te 8.30 en 20 59 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's een stelsel ontworpen, waarbij de In boedels in prijsklassen worden inge deeld. In elk van deze klassen wordt een bepaald opslagpercentage boven de prijzen van de oude regeling uit gekeerd. Wy hebben er dus van af gezien ieder artikel, dat verloren is gegaan, naar zyn vervangingswaarde te schatten, men krygt de prys te rug. die in de klasse, waarin de in boedel geplaatst is. voor dat artikel geldt. Wij hebben daarvoor prijslijsten vast gesteld, in overleg met de Nederland se Huishoudraad, die heeft aangege ven welke pryzen voor elk milieu re- dclük moeten worden geacht. De bepaling van het woonmilieu wil len wij leggen in handen van een plaat selijke commissie. Deze commissie krijgt natuurlijk een aantal richtlijnen van ons. maar het is toch de bedoeling, dat, haar een grote mate van vrijheid in de beoordeling wordt gelaten. Zi). die met het hun uitgekeerde be drag niet tevreden zyn. zullen in beroep kunnen gaan bij een nog te vormen commissie. Wy zullen dezer dagen beginnen met de uitkering van de tweede 50 Ie dereen. die de eerste uitkering al ontvangen heeft, weet dus thans, dat hij in elk geval nog ongeveer een zelfde bedrag zal ontvangen, teiiz.y natuurlijk, wat ik niet hoop, by de eerste uitkering een vergissing is ge maakt. Bovendien zal hy mogelijk nog een vergoeding krygen van de ar tikelen, die eerst niet meetelden. Al len, die een zodanige inboedel beza ten, dat zij plaatsing in een hogere klasse mogen verwachten, kunnen er rekening mee houden, dat zij een iets hoger bedrag zullen kunnen besteden. Wü geven de uitkeringen in cheques en niet in de vorm van waardebonnen. Men kan op deze cheques bij ieder post kantoor en elke bank baar geld opne men. Men kan echter ook voorlopig dit geld op een spaarbankboekje of een bank- of girorekening plaatsen. In de meeste gevallen zal dat verstandig zijn Want velen krijgen nu op eens een som Compromis in Korea mogelijk Volgens een hooggeplaatste Zuid-Ko- reaanse functionaris, die zijn naam niet genoemd wilde hebben, hebben Robert son en Rhee eveneenstemmlng bereikt over twee van de drie door Rhee gestelde voorwaarden. Deze twee voorwaarden zijn het beginsel van een veiligheids- verdrag tussen de Ver. Staten en Zuid- Korea en terugtrekking van alle buiten landse troepen na ondertekening van een bestand Over de derde voorwaarde, beperking van de politieke conferentie tot drie maanden na het bestand, zou den de besprekingen nog gaande zijn. geld in handen, die groter is dan ze functionaris geloofde in de moge- - Hjkheid dat Robertson als compromis had aangeboden de belofte dat de Ver enigde Staten de conferentie zouden boycotten, als deze slepende gehouden zou worden. De Zuid-Koreaanse minister van bui tenlandse zaken. Pjoeng Joeng taj. ver klaarde, dat het enige obstakel bij de besprekingen Robertson—Rhee was. de Amerikaanse weigering om de eenheid van Korea te garanderen. Hij voegde hieraan toe, dat president Rhee uitein delijk Robertsons tegenvoorstellen, be staande uit zes punten, naar aanleiding van een ontwerp van negen artikelen voor een veiligheidsverdrag had aan vaard. misschien ooit bij elkaar hebben ge zien. In gevallen waar verspilling te vre zen valt, krijgt de burgemeester de be voegdheid. om de uitkering via een in stelling of een maatschappelijke werk ster te laten lopen. Maar dit moet na tuurlijk een uitzondering blijven. Wij kunnen per dag 1000 cheques ver zenden en er zijn ongeveer 45.000 ge troffen gezinnen. Iedereen, die een schade-opgave heeft ingediend en die weer zelfstandig woont, kan dus uitre kenen, dat hij binnen niet te lange tijd tot 100 r5> volgens de oude regeling kan tegemoet zien Wjj doen ons best om, indien er nog aanspraak kan worden gemaakt op een 3e uitkering, deze zo spoedig mogelijk te laten volgen. Wanneer dat gebeurd is, zal waar schijnlijk het bedrag, dat door bin nen- en buitenland voor de slachtof fers van deze ramp werd bijeen ge bracht, voor een groot deel en moge- Schadevergoedinr voor Nazi-slachtoffers zichtigheid zyn taak heeft verricht. Labour bereidt zich al voor op verkiezingen Churchill zou meerderheid willen vergroten. (Van onze Londensc correspondent) De politieke barometer blijft gunstig voor de regering. En in Labourkringen houdt men er thans positief rekening dat Churchill midden-November plotseling algemene verkiezingen zal houden om zijn Lagerhuis-voorsprong, elke met achttien zetels aan de magere kant is. te verdubbelen of te verdrie voudigen. De theorie der socialisten is, dat hij uit zelfbehoud daartoe gedwon gen zou zijn wegens de in 1954 te ver wachten economische inzinking in de Vep. Staten, welke automatisch de stemming ten gunste van Labour zou doen overslaan. Zo nerveus is Labour, dat het partij apparaat reeds op volle toeren werkt. Lagerhuislcden de campagne voorberei den en al zalen huren voor hun propa- ganda'-vergaderingen! Churchill zelf heeft een slag om de arm gehouden, toen hij onlangs verklaarde, dat hij geen verkiezingen zou houden, tenzij de oppositie obstructie zou voeren, waardoor ondragelijke inspanning van de Toryleden in de kamer zou worden geëist door lange nachtzittingen en her haalde stemmingen, en iedereen steeds op zijn post zou moeten zijn, een spel letje dat dc conservatieven, toen zij zelf oppositie waren, maar al te goed hebben gespeeld Labours verkiezingspsychose is intus sen ook een bewuste (of onbewuste) poging om de eigen partij over het dode punt heen te helpen, waarop zij is aan geland als gevolg van de onderlinge •eideeldheid. Zelfs indien Churchill op onverhoedse ■erkiezingen zou aansturen, dient thans iverigens de vraag gesteld te worden of zijn gezondheid liet toelaat een hem uitputtende verkiezingscampagne te leiden Grieven van Labour zijn dat de rege ring onnodig heeft opgejaagd en de be lastingdruk onrechtvaardig heeft ver deeld. De conservatieven verwijten op hun beurt de socialisten, dat hun pro gramma „oude koek'' is en dat hun economische experimenten, welke op lange termijn geprojecteerd zijn, niet slechts op zichzelf als lakenswaaidig dienen tc worden beschouwd, maar ook niets bijdragen tot oplossing van de on middellijke problemen. Dc Tories trach ten juist de verstarring, waartoe het onder Labour steeds toegenomen ambte naren-apparaat geleid heeft, te door breken. Volgens de liberalen, welke een kleine, doch invloedrijke groep vormen ze haalden nog 2 en een half milliocn stemmen in 1951 hebben beide grote partijen het echter aan het verkeerde eind. Zij beweren dat Engeland pas uit het slop kan geraken door een stabiel economisch beleid (geen heen- en weer zwaaien van nationalisatie naar ont- nationalisatie en omgekeerd», winstde ling in de industrie, afschaffing van de rassendiscriminatie in de koloniën en dominions en vorming van een Europese confederatie. Hieraan kan men toevoegen, dat En geland alleen aan het nationaal bankroet kan ontkomen, wanneer er iets op ge vonden wordt om het economisch even wicht met de Ver. Staten te herstellen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VASTGEKLEEFD! In een politiepost te Stockholm werd gisteren een vat asfalt bin nengedragen, waaraan een man zat vastgekleefd. Het was een 25-jarige zeeman, die op het vat was gaan zitten, waarna hij in slaap aas gevallen. Door de hoge temperatuur was het asfalt gesmolten en aan zijn broek vastgekleefd. Twee politiemannen hebben de zeeman, na een poging om hem te bevrijden, in een jeep naar een po litiepost vervoerd, waar zijn kleren werden losgesneden. Illllllllll! (Van onze correspondent te Bonn per telefoon i De West-Duitse Bondsdag is gisteren ink ..if- «.„h.M wil h„ vlot en m overweldigende meerderheid llin a,f accoord gegaan met een wet. krachtens J iZnil U»?n li h»i «n welke aan de slachtoffers van de Nazi- recht vaard^e "verdeling heelt tot vervolging belangrijke sommen als [SïribïS,, SLïVtvol-i^MelooMeli™ zullen .orden be- doendo snelheid, meur ook met om- p„sonen a,e leden hebben, vallen onder deze ver goeding. Is men door de Nazi's gevan gen gehouden, dan krijgt men voor elke maand, waarin dit het geval was, 150 Duitse mark. Ook voor verlies van ge zondheid. verlies van beroep, e.d. zijn vergoedingen in uitzicht gesteld. Nagelaten betrekkingen zullen rente ontvangen. De wet heeft lang op zich laten wach ten. maar schijnt dan tenslotte toch nog vrij bevredigend te zijn uitgevallen: te oordelen naar de eerste Joodse stem- Het is tot dusverre gebleven bij I ingrijpend©, doch vage. Gemenebest pi. waarvoor Amerika weinig voelt, al is men dc reis van Churchill en Butler in Januari van dit jaar naar WashmgtoiijJ niet helemaal vergeefs geweest dafj het plan in elk geval in studie is v men. w Geen Vacantie zonder Foto's (Ingcz. Med.-Adv.) Voor een nieuw toestel, voor een prima film, voor snelle en goede afwerking Om zijn verzwakte positie te handha- J ?n, zal Engeland ook harder en vooral f doelmatiger moeten werken. Door ver- 1 mindering van de belastingdruk heeft di t Foto-Ciné Jan Wolfslag regering hiertoe op practische wijze eer x«.i -nasi prikkel verschaft, hoewel deze nog maal I t «bestraat l-3- Tc!- ~1851 een begin werd beschouwd. 1 Stadhuis Mutatie in Hongaarse regering Op last van Moskou Het Hongaarse kabinet is afgetreden. heeft radio-Boedapest gisteravond bekendgemaakt. Het station meldde, dat de presiden tiële raad het ontslag heeft aanvaard, doch de ministers verzocht heeft, de lopende zaken af te doen totdat een nieuwe regering is gevormd. De Nationale Vergadering zal zich heden uitspreken ov'cr de samenstel ling van een nieuw kabinet. Dc regering van Maty as Rakosi is af getreden overeenkomstig de bepalingen van de grondwet. De bijeenkomst van de Nationale Ver gadering op heden i* dc eerste sinds zij op 17 Mei wend gekozen. Reeds waren enkele belangrijke wij zigingen in de regering -aangebracht! Twee dagen geleden schafte het cen trale comité van de Hongaarse (com munistische) arbeiderspartij de post van secretaris-generaal af. welke door premier Rakosi werd bekleed. In de plaats hiervan werd een secretariaat gevormd. bestaande uit drie leden. t.w. Rakosi. Lajos Acs en Bela Veg. Voorts werd het ledenaantal van het politieke bureau ran 17 volwaardige le den en vier candidaat-leden tot negen volwaardige leden en twee candidaat- leden verminderd. Volgens knngen te Boedapest zou dr Rakosi voor deze wij ziging opdracht hebben gekregen, toen hu onlangs een bezoek aan Moskou bracht. Waarnemers te Wenen zien in de jongste maatregelen een verzwak king van de positie van de eerste mi nister. Ook werd melding gemaakt van het verwijderen van drie belangrijke figu ren bij het leger en de geheime politie uit het politieke bureau. Volgens deze berichten zou het gaan om de minis ter van defensie, generaal Mihaly Far- kas, de secretaresse van de presiden tiële raad, mevr Piroska Szabo. en het voormalge hoofd van de geheime poli tie Laszlo Piros. Uitgerust met geweldige cowboy' hoeden, geweren en knalrode shawls om hun welgedane nekken, oefenen deze vier leden ran de Amerikaanse Senaat zich in het schieten van antitopes. Het geheel verliep binnenskamers, en er werd geen ruchtbaarheid aan gegeven, welke senator de beste schutter was. De senators hielden binnenska mers een repetitie van de grote anlilopenjacht. die zal plaats heb ben op 5 September a.s. en waar aan groepen van drie andere staten ook zullen deelnemen. Het gaat cr nu maar om. welke groep de meeste antilopes schiet, die met het eerste schol zijn gedood Voor dc repetitie, die in de woning van Senator Lester C. Hunt Wyomingplaats vond. waren er in silhouette enige antilopes op de muur aangebracht. De senatoren houden blijkbaar van degelijk werk. Van links naar rechts: Edwin C. Johnson (Colorado): Dwight Gris- wold (Nebraska); John Bricker (Ohio) en Lester Hunt. Na lange besprekingen tussen de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Molotof en de Ambassadeur der V.S. in Moskou, is vastgesteld, dat Russische vrouwen, gehuwd met Amerikaanse onderdanen met hun kinderen vrij de Sovjet-Unie zullen mogen verlaten. De Amerikaanse journalist te Mos kou. Eddie Gilmore, ondernam na de afkondiging van dit besluit, met zijn vrouw Tamara, en zijn twee dochtertjes. Susanne (3y2) en Vic toria (9). de reis naar de V S. Zij zijn de eersten die de U.S.S.R. op deze wijze verlaten. Dc familie bij aankomst te Stock holm. Ongerustheid over nieuwe transfer - regeling Geen geldovermaking meer voor groepen buitenlanders? (Van onze correspondent in Djakarta). Het bericht, dat met ingang van 1 Januari as. een dusdanige wijziging in de regeling voor het overmaken van gczinsdelegaties, spaarremises, vcrlofssalarisscn en levensverzeke- ringspremies intreedt heeft onder de hier werkzame buitenlanders (ook Nederlanders dus) grote beroering gewekt. En het communiqué van Ne derlandse officiële ziide. mededelende dat niet aan te nemen is, dat reeds een officiële regeling zou zijn vast gelegd. vooruitlopende od binnenkort tussen Nederland en Indonesië te houden besprekingen, heeft de onge rustheid slechts ten dele kunnen weg nemen. De door het dagblad ..Pedoman" aangekondigde nieuwe regeling houdt in. dat niet meer dan 20": mag worden overgemaakt. Doch daarnaast worden gehele cToeDen van de transfer uitge sloten. heteeen in zeer vele gevallen tot gevolg zal hebben, dat de betrokkenen min of meer gedwongen worden het land te verlaten. Dat er een nieuwe transferregeling komt. is od zich zelf geen verrassing. Indonesië heeft met deviezengebrek te kampen. Bn de geringe mogelijkheid om in het deviezentekort te voorzien door uttvoer- verhoiing zoekt men het in de beper king der imnort en in een inkrimping van het ..deviezennakket" voor overmaken van gelden. Nieuwe beoalincen hingen dus reeds in de lucht. Indien deze echter zullen ziin. zoals ..Pedoman" meldde, dan zal dat ernsti ge consequenties voor buitenlandse werknemers hebben. De nieuwe regeling zou dan nl. de buitenlanders gaan kwalificeren op hun nuttigheid en onmisbaarheid voor Indonesië. Onder de groenen, die niet meer voor transfer ran ver lofssalarissen. gezinsdelegaties enz. in aanmerking komen behoren deeenen werkzaam bii banken, transportbe drijven. culturele instellingen, scho len. stichtingen, hotels en de pers. Zij worden kennelijk allen beschouwd als niet onontbeerlijk. Het behoeft ceen betoog dat de aan- trekkellikheld om hier te werken, bii velen, die tot genoemde groenen beho ren. aanzienlijk zal dalen. In hoeverre dit er toe zal leiden dat zii naar hun vaderland terugkeren. Is uiteraard moeiliik te voorspellen. Maar het zullen er zeker velen ziin Men mag aannemen, dat dit is voor zien. toen deze nieuwe beoaling werd ontworpen. Kennelijk wenste men dit. met een selecterend oogmerk ook te bereiken en acht men het voordeel voor de deviezenpot groter dan het na deel dat magellik aan de economie van het land wordt toegebracht. Men kan Indonesië natuurlijk niet het recht ontzeggen aan te sturen on een toestand, waarin od de sleutelposi ties in industrie en handel ook de buitenlandse bedriiven mede Indo nesiërs ziin geplaatst. Vanzelfsprekend is ook dat men de stichting van natio nale bedriiven wenst te bevorderen en dc reeds bestaande wenst te steunen. Dat alles ligt in de verkregen souverei» niteit besloten. Maar de ontwikkeling zal geleidelijk moeten geschieden. Indonesië kan nu eenmaal nog niet allo deskundige krachten van eigen bodem leveren, die het voor de economische groei nodig heeft. Door een rigoreuse maat regel als de nieuwe transfer-regeling, loopt men in het verlangen de ont wikkeling onnatuurlijk te versnellen het gevaar schade toe te brengen aan de nationale economie! Tal van buitenlandse bedrijven zullen er de nadelige gevolgen van ondervinden als zii het plotseling zonder de des kundige medewerking van vele hun ner buitenlandse werknemers moeten doen, omdat zii immers de openge vallen plaatsen niet door evenwaar dige inheemse krachten kunnen be zetten. De vraac is bovendien of het vertrek van bepaalde groepen en wii denken dan aan de onderwijssector niet van invloed zal ziin od de bereidheid van de overige categorieën, de onmisbare des kundigen. om hier te werken, als er zeen of beperkte mozeliikheid is bv. om hun kinderen het onderwits te ee- ven. dat zii wensen. Het communique van het H. C. der Nederlanden heeft meegedeeld, dat de onderhandelineen nog moeten begin nen. Er kan dus nog van alles uit da bus komen. Men zal echter eoed doen. eezien de stemming, die m de Indone sische Ders de laatste tlid tegen Ne derland ls gemaakt in verband met West Nieuw Guinea en waarbll ver gaande economische maatregelen tegen Nederland werden geëtst, niet al ta optimistisch te ziin! ALS BIJ DE AMERIKAANSE MARINE EEN HOND OF KAT OVERLIJDT Als op een schip van de Amerikaanse vloot de scheepshond of -kat overlijdt, moet de gezagvoerder dit onmiddellijk telegrafisch melden aan het hoofd kwartier van de marine. De hond of de kat moet verpakt in een koelruimte worden bewaard tot een haven wordt aangedaan en een commissie van drie officieren moet een onderzoek instellen naar de omstandigheden, waaronder het beestje is omgekomen, en hierover verslag uitbrengen. De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde Gross heeft dit meegedeeld in een redevoering in het Huis van Af gevaardigden. waarin hij voorbeelden aanhaalde van vermeende verspilling van belastinggelden.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1