LEIDSCH DAGBLAD Pi- 92ste Jaargang ZATERDAG 27 JUNI 1953 No. 27950 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Verzuimde kansen Voor het Koreaanse vraagstuk is nog altijd geen oplossing gevonden, al doet Washington het uiterste om met de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee tot een accoord te geraken. Be zoek op bezoek wordt aan de president gebracht, doch deze houdt het been strak, wetend sterke troeven in handen te hebben. Bovendien vindt hu meer en meer begrip voor zun standpunt, dat zuiver op de realiteit is afgestemd! Intussen beginnen de hartstochten een woordje mee te praten en dat is nim mer bevorderlijk voor het vinden van een oplossing in een geschil. Is India in Zuid-Korea reeds uitgekreten voor een communistische staat, waarvoor van Zuid-Koreaans standpunt uit bekeken nog een grein van juistheid was te be speuren. het is nu al zover gekomen, dat zelfs een Churchill voor een com munist wordt uitgemaakt. Deze beschul diging vindt ongetwijfeld haar oorsprong ln het feit. dat het Engeland is ge veest. die in de eerste plaats verant woordelijk is voor het terugroepen van generaal Mc Arthur, die Immers had willen doorzetten tot Korea geheel was bevrijd! En ook nu is het opnieuw En geland, dat wel het felst vasthoudt aan het bereiken van een bestand, al brengt dat niet het meest gewenste resultaat. Londen houdt zich weliswaar op de achtergrond, het aan Amerika overla tend oin naar buiten op te treden, maar achter de schennen poogt het op Washington druk te oefenen in ge noemde richting. India, dat geregeld heeft getracht om te bemiddelen en feitelijk de stoot heeft gegeven voor het aanvankelijk suc ces van Panmoendjon, tracht thans op nieuw het vraagstuk te benaderen via een zitting van de Verenigde Naties, doch de Westelijke kopstukken voelen daar weinig voor. Zij zien blijkbaar in, dat dan wel eens woorden zouden kun nen worden gebezigd, die Syngman Rhee nog halsstarriger zouden kupnen maken. Intussen neemt de kans, dat er ein delijk een eind komt aan de nu drie jaren durende strijd in Korea, eerder af dan toe. Ook in Europa is het Churchill, die tracht te sussen en te kalmeren, terwijl Amerika de tijd aangebroken oordeelt om gebruik te maken van de gebeurte nissen in Oost-Duitsland Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, heeft een dringend beroep op de drie Westelijke groten gedaan om in de gegeven om standigheden alles op alles te zetten om de eenheid van Duitsland te herstellen. Eisenhower heeft hem alle steun toege zegd. hetgeen geheel ligt in de lijn, door Washington reeds lang gevolgd, om de regering van Bonn als gelijkgerechtigde te erkennen en van deze steun blijk gegeven in tastbare vorm door te aan aarden, dat ambassadeurs zullen wor den uitgewisseld tussen beide lander. Hetgeen feitelijk betekent, dat Adenauer als hoofd van een onafhankelijke staat wordt erkend. En nieuw voedsel toevoert aan de reeds eerder geopperde idee. dat Washington desnoods alleen met Bonn in zee zal gaan. wanneer de Europese Defensie Gemeenschap niet zou worden aanvaard, zich stellend op het stand punt. dat .zonder Duitsland een verde diging van Europa tot de onmogelijk heden behoort. Welk feit trouwens moeilijk te loochenen valt Ook Churchill geeft Adenauer steun, maar alleen theoretisch. Practischbiedt Londen niets. Deze houding ligt volko men in de lijn der huidige Engelse po litiek. die er geheel op is ingericht om te komen tot een vter-mogendheden- eonferentie en dus Moskou op geen enkele wijze voor het hoofd wil stoten. Gezien de afbrokkeling van het gezag van Moskou niet alleen in Oost-Duits land. waar voor communistisch begrip wel bijzondere concessies worden ge daan. doch ook in de satelliet-landen, rijst de gewettigde vraag, of de Engelse houding niet in de kaart van Moskou speelt door te helpen om het verloren prestige te herstellen. Een oud gezegde luidt: tijd gewonnen, alles gewonnen! Moskou zal zonder twijfel de Engelse houding ten zeerste waarderen! Het Hikt ons, dat men van Engelse zijde een mooie kans voorbij heeft laten glippen! Reeds van tevoren staat wel vast. dat op de nu komende Bermuda-conferentie twee systemen tegen elkaar zullen bot sen, Waarschijnlijk zal Frankrijk eveneens van de partij z'jn. nu tenslotte de out sider Lanlel als premier aanvaard is. Het Franse parlement heeft eindelijk Ingezien, dat er een einde moest komen aan de crisis, die het laatste respect voor Frankrijk danig heeft gekortwiekt. Maar dc Franse zienswijze zal slechts Van secundaire betekenis zijn, want, ook een kabinet-Laniel is niet in staat mo van kracht te getuigen. Een strop voor Frankrijk, doch ook voor de andere Europese landen, die in Frankrijk hun spreektrompet hebben. Ook Frankrijk heeft zijn kans ver zuimd Terwiil Moskou handig gebruik maakt van iedere izelfs de kleinste' gelegen heid om onenigheid in het Westen uit te buiten en helaas, die gelegenheden zijn er maar al te veel! laat het Wes ten de kansen om de controversen in het sovjet-blok te benutten, voorbij gaan. WEERBERICHT Afnemend buiig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voorname lijk in het binnenland enkele verspreide regen-of onweersbuien. Inde kustgebie den van Zuid-Holland en Zeeland plaat selijk van zee bmnendrijvende mist- of laaghangende wolkenvelden. Matige tot zwakke Nooidelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 28 JUNI. Zon op: 4.22 uur: onder: 21.04 uur. Maan op: 22.17 uur; onder: 529 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.53 en 16 22 uur - Springtij. (29,6 tè 4 35 en 17.04 uur). Ouderwets program Met vlag en wimpel en in een ri- cordtijd heeft de conservatieve afge vaardigde Joseph Laniel gisteren zijn investituur binnen gehaald. Hij kreeg niet minder dan 398 stemmen, vrijwel het totaal van hel hele. niet-marxis- tisehe, bloc, terwijl hij er aan 314 ge noeg had gehad. Van zijn voorgangers heeft alleen Bi- dault er 313 verworven. Nadat Lanlel zijn rede had uitgesproken, gingen er op de mlddenbanken vele stemmen op om de uitspraak maar direct, en dus zon der het gebruikelijke spel van vraag en antwoord, te doen volgen. Voorzitter Herriot moest er toen aan herinneren, dat de grondwet nu eenmaal voor schrijft. dat een investituur in twee etappen plaats vindt. En zo moest deze achtste candidaat voor het premierschap dus ook nog pro forma het mondelinge deel van zijn examen passeren. Maar binnen een uur was ook die zaak beke ken. want over de uitslag kon toen al niet meer de minste twijfel bestaan. De uitspraak van de Kamer had bijna het karakter van een plebisciet. Heeft Laniel in zijn programma-rede dingen gezegd, die men om enige re den onthullend, of althans maar op merkelijk. mocht noemen? Wij moe ten met de hand op het hart ver klaren in zijn toespraak, die boven dien zonder een spoor van meeslepend heid werd voorgedragen, geen enkel element ontdekt te hebben, dat an dere formateurs niet ook, en vaak aanzienlijk overtuigender, reeds naar voren hadden gebracht. Het was een selectie om niet te zeggen: een potpourri, zonder enige originaliteit van de vier vorige in- Dit nummer bestaat nit in pagina's en een Bijvoegsel. Lauiel met vlag en wimpel als premier aanvaard veslituur-programma's. waarvan de enige, maar ook essentiële verdienste was. dat juist al die punten waren weggelaten, waardoor de privileges van de Kamer bedreigd hadden kun nen worden. In de uiteenzetting van zijn program, verklaarde Lanlel. dat de buitenlandse politiek gekenmerkt zal blijven door trouw aan de Noord-Atlantische vcr- dragrorganisatle. Hij deelde mee, d3t Frankrijk op de komende besprekingen op Bermuda de VS en Engeland zal laten weten, dat het de last van de oor log in Indo-China niet langer alleen kan dragen .Het volk der verbonden Indo- Chinese) staten zal zich slechts dan vol ledig bewust zijn van zijn onafhanke lijkheid. wanneer een groot nationaal leger de verdediging van zün grondge bied zal verzekeren.'" zo zeide spr. Ten aanzien van een eventuele bijeen komst der ..grote vier" verklaarde Laniel, dat Frankrijk bereid blijft, .iedere moge lijkheid om de internationale sfeer te ■erbeteren aan te grijpen on met een partner, die concrete bewijzen van zijn goede wil heeft gegeven, besprekingen te openen Sprekend over het Europese leger, zeide hij: ..het parlement zal zich over het verdrag inzake een Europese De fensie Gemeenschap moeten uitspre ken. waneer de tijd gekomen is, d.w.z. nadat de zekerheid is verkregen om trent een regeling van de Saar-kwes- tie. de ondertekening van de aanvul lende protocollen en het sluiten van de overeenkomsten waarover op het ogenblik met Groot-Brittanniè wordt onderhandeld." Laniel gaf voorts te kennen dat ziln regering nieuwe belastingmaatregelen zal moeten voorstellen teneinde de gel den. die de regering van de Bank van Laniel. Frankrijk's nieuwe pre:'"' Frankrijk heeft geleend, terug te beta len Genoemde Bank. zo zeide hij, ver langt, dat de leningen met steeds gro tere bedragen worden afgelost. Het is waar. dat de totale last van onze belastingen de uiterste grens van onze mogelijkheden nadert, doch er mag niet viorden geaarzeld, wanneer de prijs, die op het spel staat, een ge zond betaalmiddel is." Laniel was van oordeel, dat de rege- rinr .-pecia'.e bevoegdheden moet krij gen om economische besnoeiingen aan te brengen. Het opleggen van nieuwe belastingen zou echter een zaak van het parlement zun. Sor. drong aan op hervormingen ln de openbare diensten en de genationali seerde industrieën. De achterstand op landbouwgebied zou moeten worden In gehaald door mechanisatie op grotere schaal Laniel deelde mee. dat zijn sociale program gebaseerd is op „de verdedi- g.ng van een gezonde valuta". Wat Tunesië betreft, zeide hij, dat Frankrijk niet zal terugkomen van zijn belofte om aan dit gebied op het ter- rem van binnenlandse aangelegenheden zelfbestuur te geven. De Fransen zou den echter in ieder geval in Tunesie moe'.en blijven en wel omwille van ..de stabibteit en de veiligheid van de vrije wereld en de bescherming van Frans Afrika als geheel". Toen Laniel was uitgesproken applau- d eerden alle afgevaardigden, met uit zondering van socialisten en de com munisten. Het gaat er voor hem nu om een ka binet samen te stellen en het is niet onmogelijk, dat Laniel daarbij nog enkele moeilijkheden zal ontmoeten. De Gaul listen. die in twee groepen uiteen zijn gevallen, zullen beide een redelijk aan tal zetels kunnen opeisen, want ook zij scharen zich, met enkele uitzonderin- Churchill warmste verdediger van „matiging" OM MET DE RUSSEN TE KUNNEN PRATEN! (Van onze Londense correspondent' Uit Churchills boodschap aan Ade nauer blijkt, dat voor de Britse prem.er de hereniging van Duitsland het be langrijkste probleem zal vormen op de conferentie van Bermuda en bij even tueel daarop volgende besprekingen van de grote vier. Churchill is van mening, dat de Rus sen, na de ondervonden moeilijkheden in de Duitse sovjetzone. thans bereid zijn tot groter concessies dan vroeger, wat betreft de hereniging van Duits land en hij wil geen kans verliezen om de Russen aan de conferentietafel te krijgen. Volgens Londen heeft het geen zin om de sovjets ln de Oostzone te sterk te kapittelen, omdat dit de kansen gen, alle achter de formateur. En die plaatsen zullen dus door de andere partijen moeten worden ingeruimd. De oplossing, welke Lanlel voor ogen zweeft, is een kabinet naar Engelse trant, dat dus uit een kleine kern van ministers zal bestaan, gegarneerd door een aantal oud-premiers als Queuille, Reynaud, Pleven en André Mane, en omringd door een grote groep van staatssecretarissen Men verwachtte gisteravond dat van daag de traditionele foto op de trappen van het Elysée al zou kunnen worden gemaakt. op een vredelievende ontwikkeling ln de waagschaal zou stellen. Het besluit der geallieerden om West- Dultsland in diplomatiek opzicht met andere landen gelijk te stellen vóór de ratificatie van de Europeese Defensie Gemeenschap en de overeenkomsten van Bonn bewijst de grote betekenis, welke Churchill en Eisenhower toekennen aan de nieuwe situatie. De Labourpartij,. welke op het punt stond, een nieuw document over de socialistische buitenlandse politiek te doen verschijnen als grondslag voor de komende discussies op het partijcongres van Margate in September, heeft ln verband met de snelle verandering van de internationale toestand, besloten de publicatie uit te stellen en te wachten op de verdere ontwikkeling in Korea en op de Bermuda-conferentie. Het partijbestuur heeft zijn sympathie betuigd met het verzet in Oost Berlijn en in de sovjet-zone. en met voldoening lastgesteld. dat het verlangen naar vrij heid onder de Oost-Duitse arbeiders, on danks een jarenlanz totalitair regiem, onbluschbaar is. Labour roept op tot de vorming van een democratisch Duits land door middel van vrije verkiezingen. OOST-DUITSE REGERING GEEFT GENATIONALISEERDE BEDRIJVEN TERUG. Naar de Oost-Berlijnse radio meedeelt zijn in het gebied van Frankfort aan de Oder de eerste genationaliseerde bedrij ven aan hun voormalige eigenaars te ruggegeven. zulks op grond van de jongste decreten der Oost-Duitse rege ring. flngez. Med.-Adv.) Afnemende buienkans Het KNMI deelt mede: Het weer van de afgelopen week werd gekenmerkt door de grote onweersaclivi- teit Deze hing samen met een lagedruk gebied. dat een groot deel van midden Europa besloeg en dat tot grote hoogten gevuld was fnet koude luchtmassa's Ten gevolge van verwarming nabij het aard oppervlak werd deze lucht onstabiel, zo dat c zich zware buien in vormden. In ons land kwamen de buien vooral in het binnenland voor. terwijl regenhoe- vcelheden aan de kust relatief klein wa ren. Ook m andere delen van Europa zun flinke neerslaghoeveelheden opge vangen. Vooral ln Zwitserland waren de buien niet van de lucht in Zurich viel in een week ruim 15 cm hemelwater. Hoewel de veranderingen in de algeme ne luchtdrukverdeling van weinig bete kenis ziln. neemt in n:is land de kans op buien af. aangezien in de hogere niveaux iets warmeie lucht wordt aangevoerd, terwijl nabii het, aardoppervlak een klei ne afkoeling plaats vindt. Weerrapporten Helsinki 1 Stockholm Oslo i Kopenhagen Amsterdam i Edinbure i Londen 1 Luxemburg Parite Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Berlllu Frankfort MOnchcn Wonen InwbrUck onbewolkt licht bew^ onbewolkt onbewolkt 23 www 1 21 3 li w 3 25 2 windstil 28 0 windstil 25 11 windstil 23 0 zo 2 24 O windstil 16 24 ono 1 26 20 windstil 24 2 wzw 3 17 18 wnw 4 23 1 In de St. Giles kathedraal te Edin burgh is in tegenwoordigheid Koningin Elizabeth en haar gemaal dc Hertog van Edinburgh, een kro ningsdankdienst van dc Schotse Kerk gehouden. Tijdens de sobere doch indrukwekkende plechtigheid overhandigt dc Koningin dc oude Schotse Kroon, welke haar werd overgereikt door dc Hertog van Ha milton. zonder dc kroon op het hoofd te hebben geplaatst. Fransen ongerust over Cambodja In officiële Franse kringen geeft men uiting aan zijn „ernstige bezorgdheid' over de toestand in Cambodja Men zegt. dat koning Norodom Sihanock en zijn regering schijnen „te trachten een kli maat voor een heilige oorlog tegen de Fransen tc scheppen De jongste aanleiding tot deze be- zorgdheid is een artikel van de direc teur van de voorlichtingsdienst Cambodja, waarin wordt gezegd, dat „Boeddhistische monniken hebben ge tuigd van een vurig fanatisme met be trekking tot de kwestie der onafhanke lijkheid. waarbij zij zover gaan. dal zij spreken over een kruistocht of heilige oorlog". In het artikel, waartegen dc Franse autoriteiten krachtig hebben gepro testeerd. wordt nog gezegd: ..De huidige politieke toestand in Frankrijk, waar gedurende meer dan een maand al geen regering is, kan het volk van Cambodja slechts dc onmacht van het Franse re giem demonstreren". „Dit regiem wekt geen vertrouwen meer in officiële kringen van Cambodja, die van mening zijn. dat het beier is volledig onafhankelijk een gewelddadige dood te sterven dan met geboeide han den om te komenaldus het artikel In officiële Franse kringen verklaart men. dat dit artikel daarom zo „alar merend" is. omdat het vrijwel zeker goedgekeurd door de koning zelf. biedt gelegenheid aan FLINKE JONGELIEDEN van 1418 jaar om opgeleid te worden tot DEKEN- OF STOFFENWEVER. Aanmelden: dagelijks aan de fabriek Vestestraat 1, Leiden en bovendien op Dinsdag en Donderdag a.s. 's avonds van half acht tot half negen. Indonesische nota aan minister Beven Verdrag met Australië over W. N. Guinea zou „onvriendelijke daad" zijn Naar wij van officiële zijde vernemen, heeft de waarnemend Hoge Commis saris van Indonesië, mr Soesanto Tirtoprodjo, gistermiddag namens de Indone sische regering aan minister Beyen een nota overhandigd. In deze nota wordt gezegd, dat iedere poging om zonder voorafgaand overleg met Indonesië tot een accoord te komen met Australië over West-Nieuw-Guinea als een onvriendelijke daad zal worden beschouwd, omdat de status van Nieuw-Guinea steeds een betwist punt vormt. GEEN VERDRAG INZAKE W.N.-GUINEA Minister Beyen heeft daarbij aan de w.n.d. Hoge Commissaris medegedeeld dat Nederland niet overweegt een verdrag met Australië te sluiten met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea. Duitse Volkswagen thans ook in Engeland te koop (Van onze Londense correspondent) De Duitse Volkswagen mag thans ein delijk ook in Engeland in de open markt worden verkocht. Tot dusver kon een Volkswagen alleen Engeland binnen komen als het eigendom van iemand, die de auto in het buitenland had gekocht. De prijs zal vermoedelijk tussen de 750 en 800 pond liggen. 300 pond duurder dan in Duitsland zelf. zulks als gevolg van hoge invoerrechten en aankoopbe lasting. De kleine Engelse wagens blijven goedkoper. Volgens de met West-Duitsland ge troffen regeling zal dit voor 2 millioen pond automobielen naar Engeland mo gen uitvoeren, terwijl de Britse auto export naar Duitsland een bedrag van 2,7 millioen pond zal vertegenwoordi gen. Dit is voor het eerst sinds de oor- Oud-Leiden Dc Breeslraal is nu eenmaal dc meest bekende straat van Leiden en vandaar dat wij er nog maals een plaatje van geven. Dc driehoekige gc- vclversicring van het huidige café-restaurant ..In den vergulden Turk" laat geen ruimte aan twijfel omtrent de plaats van epnamc. Zonder die aan wijzing ware dat nog helemaal niet zo gemakke lijk! Deze foto werd ons afgestaan door dc heer H. Spek. Jan van Goyenkade 10.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1