LEIDSCH m. DAGBLAD Ongemerkt verzachten de Russen de maatregelen in Oost-Duitsland CASINO 92ste Jaargang DONDERDAG 25 JUNI 1953 No. 27948 Directeur: J. W. Hcnny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SlnS*l Lc,den Glro No 67058 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.— per kwartaal; f0.47 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Grotewohl komt tot juister inzicht Volgens inwoners van Oost-Berlijn, die in West-Berlijn werken, wordt de uitzonderingstoestand langzamerhand verzacht. De Sovjet-tanks zijn terugge trokken naar het centrum van de sec tor en bij de sectorgrenzen zijn zij in zijstraten geplaatst. Het verkeer in de straten begint weer normaal te worden. Noch de Volkspolit'ie, noch de Sovjet- russische soldaten schijnen veel aan dacht te besteden aan het verbod, vol gens hetwelk samenscholingen van meer dan drie personen zijn verboden. Gisteren hebben zich, ondanks de grotere moeilijkheden bij het over schrijden van de grens. 522 Oost-Duit sers bij de vluchtelingendienst in West- Ber'.ijn gemeld. Zonder voorafgaande aankondiging heeft de Volkspolitie bij de Branden burger poort een post ingericht, via welke West-Berlijners. die in de Sov jet-sector gestrand waren, naar West- Berüjn kunnen terugkeren. Reeds hon derden West-Berlijners zijn inmiddels teruggekeerd. Er komen vele berichten binnen over toenemend gebrek aan levensmiddelen cn over zuiveringen onder politie en le den van de communistische partij. Dinsdag zouden wederom heftige de monstraties gehouden zijn m Saksen Anhalt en in de provincie Saksen, om dat de staatswinkels voor de zevende achtereenvolgende dag geen rantsoen bonnen konden honoreren! Volgens een bericht van het Oost- Duitse persbureau A.D.N. is de Oost- Duitser Kurt Unbehauen uit Maue, bij Jena, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij had een auto gestolen, verscheidene plaatselijke functionaris sen mishandeld en getracht met een auto naar West-Berlijn te vluchten. Volgens het onder Amerikaanse li centie verschijnende blad „Der Abend", is de socialisti.sch-communlstische bur gemeester van Doebernitz Saksen-An halt". Hartmann. na standrechtelijk vonnis gefusilleerd. Hartmann had de hand geslagen aan een lid van de volks politie. dat op de demonstranten wilde schieten. NOTA-WISSELING. De drie Westelijke geallieerde com mandanten van Berlijn hebben de Sov- jetrussische beschuldiging, dat tot het oproer in Oost-Berlijn en Oost-Duits land door Westerse agenten was opge stookt, van de hand gewezen. In een brief aan de Sovjet-commandant van Berlijn, generaal-majoor Dibrova, ver klaren de Amerikaanse, Britse en Franse commandanten: „Gij en de rest van de wereld zijt u heel goed bewust van de ware ooi zaken der recente on geregeldheden in Oost-Berlijn. De Westelijke commandanten herha len de eis. dat de aan de Berlijnse be volking opgelegde beperkingen worden opgeheven en dat de reeds van Sovjet zijde in die richting gedane stappen tot hun logische voleinding worden ge bracht. GROTEWOHL TOONT INZICHT! De Oost-Duitse eerste minister, Gro tewohl. heeft in een toespraak medege deeld. dat zijn regering verantwoorde- ll)k is voor de toestand, die leidde tot de ongeregeldheden van vorige week in Oost-Duitsland. In een rede voor mijnwerkers van een kolenmijn te Boehlen in Saksen zeide Grotewohl: wü zün schuldig aan de toestand tn Oost-Duitsland, niet alleen de Westelijke provocateurs". „Dc onruststokers konden nooit zo veel succes hebben gehad als er geen kiemen van ontevredenheid onder het volk waren". Grotewohl gaf voor de eerste maal toe. dat de „vlucht van honderdduizen den boeren naar het Westen" een ern stige voedselcrisis heeft veroorzaakt. Een beslissende fout noemde Grote wohl de bovenmatige uitbreiding van dc zware industrie in Oost-Duitsland. Weerrapporten WEERBERICHT Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenochtend: Veranderlijke bewolking met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt- te 10 uur). Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 21 04 uur; onder- 3.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 2 50 en 14.50 i Twee veteranen op het gebied van de politick, nl. Sir Winston Chur chill cn Italic s Alcidc de Gasperi. hadden een lang gesprek in de tuin van Sir Winslons ambtswoning. 10 Downingstreet. te Londen. Dc Gas peri verblijft voor een tweedaags bezoek in Londen. Dit nummer bestaat alt acht pagina's, sic! Nieuwe Britse atoomproeven in Australië De volgende Britse atoomproeven zul len genomen worden in de Zuid- Australische woestijn, ergens in het 26.000 vierkante kilometer grote gebied waar ook de raketbaan van Woomera i gelegen, aldus heeft sir Arthur Faddcn. de fungerende Australische mi nister-president. medegedeeld. Hij noemde geen datum. Bij deze eerste Britse atoomproeven op het vasteland zullen de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en Austra lië samenwerken. Het eerste Britse atoomwapen, dat 3 October j.l. beproefd werd, bevond zich aan boord van een fregat bij dc Monte Bello-eilanden. De basis, van waaruit voorraden en materiaal naar het geheime gebied voor de proefnemingen worden vervoerd, is de inrichting voor lange-afstandswapc- nen op dc vlakte 190 km ten Noord- Westen van Port Augusta. Elk voertuig, dat naar het geheime gebied vertrekt, wordt als voor een expeditie voorzien van leeftocht en brandstofvoorraad en kampeer materiaal. Verkenningsvlieg tuigen worden in gereedheid gehouden -om te gaan zoeken naar voertuigen, die zich niet op dc afgesproken wijze onder weg zouden melden aan een van radio voorziene post. Zuid-Slavle heeft na beëindiging van de vergadering der Donau-commissie te kennen gegeven, dat het zich mogelijk uit deze commissie zal terugtrekken, om dat alle voorstellen van Zuid-Slavië zijn Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakjje, Honga rije. Roemenie, Bulgarije en- Zuid-Slavië zitting, het is dus een Moskou-commis- De regering heeft over het hoofd ge zien, dat een dergelijke industrie in Oost-Duitsland niet nodig is, als men zich meer moeite had gegeven voor het herstel van de Duitse eenheid. Grotewohl deed een beroep op de. vluchtelingen om hun wantrouwen te laten varen en naar Oost-Duitslajid te rug te keren. Over het optreden van Sovjet-mili tairen bü het onderdrukken van de ongeregeldheden zeide Grotewohl: „Wö alleen zouden niet in staat zijn geweest de provocateurs dc baas te worden". Grotewohl zeide: „Het zou te gemak kelijk zijn voor een minister, om nu. door ontslag te nemen, uit het kabinet te treden Wij allen moeten er nnar streven deze toestand te boven te ko men en proberen ons opnieuw in te spannen bij de opbouw van een nieuw leven m ons land. Wij zullen lering moeten trekken uit de fouten die wij hebben gemaakt". Meer dan 10.000 inwoners van Ber- lijn zijn Dinsdagmiddag bijeengeko men voor het met zwarte doeken beklede Westberlijnse regeringsge bouw om deel te nemen aan de rouw plechtigheid voor dc doden. I die tijdens dc ongeregeldheden in Oost-Berlijn vielen. De kisten van dc zeven in West- Bcrlijnse ziekenhuizen overledenen stonden opgebaard op een hoge ka tafalk. Terwijl in het gcliclc gebied een arbeidspauzc van 5 minuten werd ingezet .nam dr Adenauer het woord. Een overzicht tijdens de indrukwek kende rede van Adenauer. Kolonel John Hunt heeft verklaard, dat zijn succesvolle Everest-expeditie ook gaarne de Kantsjenjoenga, een an dere. nog nooit beklommen top in het Himalayagebcrgte, zou willen beklim- De Kantsjenjoenga is op twee na do hoogste berg van de wereld. Hij is 8.570 meter hoog. CHURCHILL STEUNT ADENAUER. Sir Winston Churchill heeft in een boodschap aan Bondskanselier Ade nauer verklaard, dat de onlusten in Oost-Duitsland de „dringende nood zaak" van herenlgng van Duitsland in vrijheid hebben gedemonstreerd. De Britse premier antwoordde op een telegram van de West-Duitse kanselier, waarin deze de volledige steun voor Duitslands eisen tot beëindiging van de staat van beleg in Oost-Duitsland en herstel van de Duitse eeniheid liad ge vraagd. Ohurchill zei, dat de voorwaarden voor hereniging van Duitsland, zoals deze op 10 Juni waren opgesomd in een resolutie van de West-Duitse Bondsdag, overeenkwamen met de voorwaarden van een Westelijke nota van Septem ber 1952 aan de Sovjet-unie. ,Jk geloof", aldus verklaarde Chur chill. ..dat deze voorstellen de enige grondslag verschaften voor het berei ken van ons gemeenschappelijk doel, een in vrijheid herenigd Duitsland". De eerste reacties ran de officiële Hongaarse pers op de onrust in Oost- Duitsland en Tsjecho-Slovakijc- waren een zelfbeschuldiging en een belofte. De zelfbeschuldiging betrof onbevredigen de arbeidersomstandigheden en de be lofte verbetering van deze omstandig heden! Het blad van de Zuldslavische com munistische partij. „Borba". haalt uit latingen ran vluchtelingen aan, volgens welke ook in Roemenië arbeiders beto gingen tegen de regering hebben ge houden. Volgens de verhalen van Roemeense vluchtelingen zou er eveneens onrust heersen op het platteland. De voedsel toestand was. volgens hen. kritiek: voor een half rantsoen brood zou men ijf uur m de rij moeten staan. Christie krankzinnig? Bij de behandeling van d? zaak van de Londense klerk Christie, die heeft toegegeven zeven vrouwen, onder vv zijn echtgenote te hebben vermoord, gisteren gebleken, dat drie artsen het oneens zijn over de geestesgesteldheid van Christie tijdens het plegen van de moorden. Twee artsen zeiden dat Christie niet krankzinnig, maar hysterisch was. Vol gens de derde leed hij aan een ernstige vorm van hysterie, welke neerkwam op geestesziekte. Christie zeide met trillende lippen, dat hii zes vrouwen .zonder enige reden" had gedood Zijn echtgenote had hu van het leven beroofd, omdat zü aan stui pen geleden zou hebben. Conservatief Joseph Laniel verschijnt morgen voor tie Kamer Hij heeft kans van Paul Reynaud gemaakt heeft wel ambitie voor het premierschap koester- Van onze Parijse correspondent per de. lag de keuze das voor de hand. telefoon) Laniel heeft bovendien nog mee, dat nlntselinr toch cnie hi' tijdens de oorlog zeer actief tegen de plotseling toch enig j geageerd heelt, hetgeen hem - ischien een «lt voetje bu öi: Oaullis- de katholieken kan hebben be- Er schijnt schot in de Franse crisis tc komen. Gisterochtend heeft president Auriol rn d„e„ur Rev" I Daarentegen zouden ziin liberale Lr n h!i,!rfn HP 64 iPricè opvattingen op het geb ed van de econo- naud cn Pinay behoren, de b4-jarige vnn«en r wr-mi- -erirvi- industriccl Joseph Laniel. bü rich tboden. en 's-avonds een zes later liet deze al verkondigen, dat hij d? opdracht ais formateur met genoegen zou aanvaarden. Het schijnt dat Lamel, die evenals Pinay een jaar geleden voor het grote publiek vrijwel volslagen onbekend is ofschoon hij zijn halve leven in het Pa lais Bourbon heeft doorgebracht het mi nimumprogramma der zogenaamde „twintig wijzenin grote lijnen over zal nemen, zodat hi) zonder al te veel voor bereiding morgenochtend reeds voor de Kamer kan verschijnen. Men noemt al gemeen" zUn kansen voor zijn Investituur gunstig, al zal het hem vermoedelijk daarna ook niet zo gemakkelijk vallen een regeringsploeg samen te stellen In deze lange crisis is namelijk ook het aantal politici dat zich nu met overtui ging ministrabel is gaan voelen ziender ogen gestegen en de selectie belooft dus een delicate zaak te worden Maar dat is voor het. moment nog een probleem van.secondaire orde. Het. heeft hier aanvankelijk enige ver bazing gebaard, hoewel men rich bij deze crisis over weinig meer zou mogen verwonderen dat president Auriol na Pinay en Bidauit nu ook de volgende en achtste informateur uit het kamp der uiterst rechtse onafhankeiijken wilde recruteren. De verklaring is vermoede lijk, dat de president, der republiek van oordeel is dat het eerder de persoon van Pinay is geweest, die wegens zijn enorme populariteit door zijn geachte collega's nog steeds heel duidelijk gevreesd wordt, dan de drager der conservatieve ideeen, die door de meerderheid speciaal de katholieken zij het dan ook maar of ficieus. werd afgewezen. Auriol wil ver moedelijk nogmaals nagaan of er voor een rechtsgericht programma levensmo gelijkheden bestaan, en omdat het al een dag of wat bekend was dat de heer Laniel die zijn carrière in de vaargeul en inboezemen, terwijl ook het feit dat hii in de buitenlandse politiek hoege naamd geen ervaring heeft, een zwaar nadeel voor hem kan vormen. Want La- 1 niet is als hij het morgen haalt ook voorbestemd Frankriik en Eurcpa op de Bermuda-conferentie te vertegenwoor digen Gistermiddag is Hr. Ms. Fregat ..Van Speyk" uit de haven van Den Helder vertrokken naar de West. waar de Hr. Ms. ..Willem van der Zaan", die 14 Juni reeds uit Wil lemstad vertrok, zal worden afge lost. Dc commandant, Lt. ter Zee eerste klasse, C. E. baron Van ,4s- beck .deelde mede. dat hij op 13 Juli a.s. tc Willemstad hoopt aan te komen. Aan boord van de ..Van Speyk" bevinden zich 140 man schappen. Nagewuifd door familieleden van de manschappen vertrok de ..Van Speyk" naar de West. De Amerikaanse senaat heeft een- temmig een wetsontwerp goedgekeurd, o'gens hetwelk de strafbepalingen voor Wanneer overwegingen van zuiver spionnage. waaronder ook het onlangs terechtgestelde echtpaar Rosenberg viel. van kracht blijven voor de duur van de Koreaanse oorlog Men verwacht dat het wetsontwerp ook door het Hui; van Af gevaardigden zal worden goedgekeurd. Volgens deze wet kan het verzamelen of uitleveren van inlichtingen over de defensie teneinde een vreemde mogend heid in tijd van oorlog te helpen ge straft worden met doodstraf of maxi maal 30 jaar gevangenisstraf In vredes tijd geldt het maximum van 20 jaar ge vangenisstraf. politieke aard echter deze crisis do mineerden. zou men Laniel dan ook heel weinig hoop kunnen geven. Maar omdat hii geen figuur lijkt, die de per soonlijke ambities van zün mede-ge deputeerden storend in de weg kan staan, al heeft hii zich dan ook of ficieus candidaat voor liet Elysec ge steld meende men gisteravond in hem ai de toekomstige premier te mo gen begroeten. Het zal in elk geval een premier zijn, die zonder tegenzin het roer in handen neemt. Een vraag die voorlopig open b'-ijft is of Laniel nu ook we] de aangewezen man kan blijken, die Frankrijk zal kun nen redden uit de diepe nood. waarin het gedurende deze lange en ingrijpende crisis is gestort. V. St. erkennen W.-Duitsland In welingelichte kringen te Washing ton is medegedeeld dat. de Verenigde Staten er mee hebben ingestemd dat de diplomatieke vertegenwoordiger van West Duitsland te Washington de rang van ambassadeur za! krijgen. De West- Duitse regering zou op haar beuit de Amerikaanse hoge commissaris in Duits land als ambassadeur erkennen. Binnen enige dagen wordt de bekend making van de nieuwe diplomatieke schikking verwacht DE ROSENBERGS?? ALLEN zijn wij moordenaars Gisteren is in de kathedraal te Edin burgh,in tegenwoordigheid van konin gin Elizabeth II en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, de sobere kro ningsdankdienst van de Schotse kerk gehouden. Er kwam geen orgel aan te pas, alleen koorgezang. Bovendien aren er twee belangrijke verschillen iet de kroningsplechtigheid in West minster Abbey vooreerst werd door de geestelijken, die de dienst hielden, geen enkele maal de titel „Elizabeth II" uit gesproken en vervolgens waren de koningin cn de hertog van Edinburgh op dezelfde bank gezeten vooraan in een soort loge. waarin ook de leden van hun gevolg plaats hadden gekregen. De koningin was bij deze dienst slechts aanwezig als toeschouwster Pas op het einde nam zij er actief deel aan, toen zij naar het altaar ging om daar de zegen van de moderator \an de Schotse kerk, Jitts Watson, te ontvangen, waar na haar door de deken van de Orde van de Distel. Charles Warr. de drie emble men van het Schotse kroningschap werden overhandigd: het zwaard, ue scepter en de kroon. De koningin, ernstig en waardig, nam eerst hel zwaard aan en hield het met twee handen enkele ogenblikken voor zich uit met de punt omhoog. Daarop kwam zij twee stappen naar voren, om het over te geven aan de edelman, aie het in erfelijke bewaring heeft, de graaf van Home. De scepter reikte zij over aan de graaf van Crawford en Balcarres. Ondanks de eenvoud van de plechtig heid gaven de aanwezigen toch blijk van ontroering, toen tenslotte de Schotse kroon, op een goudscharlaken kussen, aan de koningin werd overhandigd, die dit embleem vervolgens de hertog van Hamilton in handen gaf. Een trompetfanfare kondigde het einde van de plechtigheid aan.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1