Winst voor Vitesse en RCH in strijd 0111 titel Tom Neumeyer legde voor achtste maal beslag op de Holland-beker 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADMaandag 22 Juni 1953 Derde Blad No. 27945 Jonge Aclit B van Njord won hoofdnummer van Koninklijke Voor de achtste maal in successie heelt de Skiffeur Tom Neumeyer de Holland-beker gewonnen, een prestatie, die niemand hem spoedig zal nadoen. Het was jammer, dat de Zuidslaviërs, die ingeschreven hadden voor de Zaterdag en Zondag op de bosbaan gehouden inter nationale wedstrijden van de Koninklijke en de Holland-beker Wed- strijdvereniging, verstek lieten gaan, zodat diverse races aan aantrek kelijkheid een weinig inboetten. Het hoofdnummer van de Koninklijke, de Jonge Acht B, werd gewonnen door Njord, dat Laga, Cadetten, Brussel en Nereus royaal achter zich liet. De Leidse studenten waren ook de sterksten in de nummers Oude Vier en Oude Acht. De tijden waren op de eerste dag re delijk. Ei- stond een kalm briesje wij- wel in de lengte van de baan met de roeiers mee en de zon zorgde voor een heerlijke portie warmte. Snel roeide bijvoorbeeld de Oude Vier van Njord, die met miniem verschil we derom Nereus versloeg. Nereus heeft dit jaar de Varsity gewonnen, maar moest op Hollandia het onderspit delven tegen I Njord. Ook nu hadden de Amsterdam mers aanvankeliik meer dan een lengte achterstand op Njord. Maar toen Nereus na 1500 meter een felle spurt inzette werd het verschil met iedere slag klei ner. Njord was volkomen uitgeroeid, maar slaagde er door een laatste krachtsinspanning in de winst in de laatste meters te behouden In 6 min. 51 sec. Nereus deed er slechts 0.3 sec. langer over. Het Utrechtse Triton bracht de Twee zonder stuurman en de Jonge Acht A op zijn naam. De Twee zonder op gemak kelijke wijze maar in de Jonge Achten moesten de Tritonezen alles geven om zich Nereus van het U1f te houden. PRACHTIGE PLOEG Als langs een onzichtbare op het water gelegde strakke lijn gleed de Ongestuurde Vier van Willem 3 Zon dag van de slart naar de eindstreep, de andere ploegen ver achter zich la- Van enige strijd was in deze ont moeting geen sprake. Ver achter de Amsterdammers kwamen de Cercle der Regates Bruxelles en Nereus. maar niemand had enige aandacht voor de beide laatsten. Alle ogen waren als gefascineerd ge richt op die prachtige, homogene ploeg van Willem 3, die de om standigheden in aanmerking genomen de goede tijd van 6 min. 54.7 sec. voor zich liet afdrukken. Tweemaal moest voor deze race ge start worden, omdat de eerste keer de Belgen al na 100 meter in het riet stuurden. De tweede maal startte Willem 3 in een tempo van 44 slagen per minuut Op 500 meter lag Nereus een halve lengte, op 750 meter al een hele lengte achter. Zoals gezegd week de Vier van Willem 3 geen decimeter van de baan af. Al zijn de ploegen voor Henley nog niet defini tief aangewezen, het lijdt geen twijfel of deze Vier, bestaande uit R. Jansen, boeg H. J. L. Brunmaier, R. C. Loef en P. van Schelt, slag, zal afgevaardigd worden als de grootste Nederlandse troef. Reeds bli Hollandia. en de daarop volgende internationale wedstrijden in Parijs heeft deze ploeg haar grote kwa liteiten bewezen. Voor boeg Jansen was het een bijzonder glorieuze dag. want hij behaalde voor de dertigste maal een eer ste prjjs op roei wedstrijden. NOG EEN TROEF Willem 3 had nog een grote troef, de Skiffeur Tom Neumeijer. Zijn voor naamste tegenstander was Rob van Mesdag, want Goudberg was op de helft van de wedstrijd uitgeroeid. Het. verschil tussen Neumeijer en Van Mesdag was op 1500 meter nog uiterst gering. De Wil lem 3 skiffeur verstuurde zich toen en kwam in de baan van Van Mesdag. Na 1750 meter sloeg Neumeijer die inmid dels had bijgestuurd een tempo van 29 tegen Van Mesdag 30 Wie een spannende eindstrijd had venvacht kwam bedrogen uit. Twee honderd meier voor de finish kreeg Van Mesdag precies op het moment dat Neumeijer een krachtige spurt in zette een inzinking en scheen stil te staan in vergelijking met de Willem 3 skiffeur. Na aflooop diende Van Mes dag een protest in omdat hij in het vuile water van Neumeijer had moe ten roeien. Het protest werd door de kampreclifler afgewezen, omdat vol gens hem het versturen van Neumeijer niet van invloed was op de uitslag. Willem 3 kwam door het grootste aan tal overwinningen in de senior-num mers ln het bezit van de „Jubileumbe ker," omdat Van der Meer in de nieuw gevormd combinatie met de Spaarne- roeier Wllbrenninck de Dubbel Twee won. In het begin van dit seizoen maakte de Dubbel Twee van Spaarne, bestaande uit Wilbrennmck en Manger een goede indruk In Parijs bleef deze ploeg echter ver achter bil de buitenlan ders. De nieuwe combinatie liet voortref- felük waterwerk zien en eindigde met I een straatlengte voor Viking en Brussel I als eerste. Voetbal in de topklasse Kampioenschap van Nederlarfd SpartaVitesse 12 EindhovenRCH 02 Promotie naar le klasse. A: VeendamOosterparkers 23 B: DFC—Volendam 3—4 C: Helmond—WH '162—3 D: Quick—Richtersbleek 2—2 HOOFDNUMMER Het hoofdnummer van de Koninklijke, de Jonge Acht B werd, zoals m de aan hef gemeld, gewonnen door Njord voor Laga, Cadetten. Brussel en Nereus. Njord won ook de Oude Acht met gro te voorsprong op Laga en de Duitse ploeg Munster. De Duitsers hebben geen enkel succes kunnen behalen en eindig den meestal in de achterhoede. De buitenlanders boekten alleen een overwinning ln de Oude Twee De ploeg van de Royal Sport Nautlque de Bruxel les ondervond weinig tegenstand van Triton, nadat de combinatie van De Hoop en Nereus, bestaande uit Fontani, boeg en Dutry van Haeftsn die zijn ten ten In de hoofdstad heeft opgeslagen, al spoedig wegens een gebroken dol moest cpgeven. De wisselbeker „Rukt voort en ziet niet- om" werd gewonnen door de Adel borsten, die de meeste overwinningen in overnaadse boten behaalden UITSLAGEN. Jonge Vier A: 1 Aeglr 7.09.2: 2 RJC 7.24 8; 3. Dordtse 7.2Ö.5. Arco gedlsqua- llfleeerd. Jon/re vier B: Willem in 7 02 0: Lnak 7 06 0; 3. Cadetten 7.08.2: 4 Ru- öcrvercln Munster lDuitsland i 123.7; Triton 7.30.6. 1. Njord 6 51.0: 2. Nereus 6 513: SDaarn® 700 0: 4 Acttlr 7.15.0 dervereln Munster 7 35.8. JonRe acht A: 1. Triton 6 31 reus 6.32.6- 3 Spaarne 6.36.1: 4 Proteus 6.37- 5. Njord 6 37.0. Twee zonder stuurman: 1. Triton 7.47.7 Het enige doelpunt, dat Sparta in liaar kampioenswedstrijd tegen Vi tesse maakte, kwam van de voet van de Vitesse-back Henk Herberts, die zijn eigen doelman met een oerliard schot passeerde. Herberts staat er wat beteuterd bij te kijken. Njord won het hoofdnummer van I Op de foto zien we dc Lcidenaars de Koninklijke, de Jonge Acht B. als winnaars door de finish gaan. Tl ielerkantpioenschappen op de baan Yan Est was lieer en meester bij de achtervolgers De wielerkampioenschappen op de baan zijn gisteren met de finales achtervolging prois en het 50-k.m. kampioenschap voor profes sionals beëindigd. Wim van Est, de ijzeren man van 't Heike, was heer en meester bij de achtervolgers. In de halve finale liep hij Henk Lakeman na zes ronden in en in de eindstrijd had hij weinig moeite met Adri Voorting, die na een snelle start in de eerste ronde een kleine voorsprong nam, maar uiteindelijk op 15 Meter na werd ingelopen door de machtige Brabander. Voor de eerste maal in zijn wieier- loopbaan is de thans 30-jarige Gerrit Voorting er in geslaagd een nationale titel te behalen Diverse malen heeft hij een grote rol gespeeld in nationale kampioenschappen, maar nimmer kon hij de begeerde rood-wit-blauwe trui bemaohtigen. Op de 50 K.M. voor profs zonder gang- making ging Voorting na een weinig spannende race ais eerste over de streep. In de eerste 55 ronden van de 100 wer den diverse uitlooppogingen gedaan, waarbij o.m. Van Breenen. Piet Haan Harm Smits. Evers. Advie Voorting en Wim van Est betrokken waren Toen de laatste wegsprong kleefden onmid dellijk Van Oers en Gei ril Voorting aan zijn wiel. Na 27.5 KM. vluchtten Evers, Adrie Voorting. Van Breenen, Gerrit Voorting. Cor Bakker en Harric van de Kamp weg en dit was de inleidin-g tot de beslissen de slag. die vijf kilometer later gele verd werd. Cor Bakker en Van de Kamp Eiudhoven-aanval liep zich dood op RCH-defensie Nadat Eindhoven eigenlijk een uur het beste van het spel heeft gehad en het in die periode slechts met een buitenspelgoal van Schmidt had moeten stellen, was het RCH, dat uiteindelijk volkomen verdiend, de beide zo kost bare punten uit de Brabantse lichtstad mee naar huis nam. Verdiend, omdat de RCH'ers in deze wedstrijd als ploeg een beter ge heel vormde en vooral verdedigend zoveel zoden aan de dijk wist te zetten, dat de toch vrij gevaarlijke Eindhoven-voorhoede geen schgn van kans kreeg en uiteindelijk terneergeslagen het hoofd in de schoot legde. De werk lust en de snelheid verdwenen uit die aanvalslinie en het dappere RCH kreeg er kennelijk meer en meer plezier in. Twee doelpunten van de actieve midvoor A. Gallis waren dan ook een alleszins verdiende bekroning voor dat dappere volhouden en die verrassende en uiterst snel opgebouwde aanval len, welke de Haarlemmers in de slotfase van deze strijd nog wisten op te brengen. De strijd is op zichzelf levendig ge weest, doch zij, die verwacht hadden werkelijk goed voetbal te zien, zijn be drogen uitgekomen. RCH volgde de tac tiek van doelpunten voorkomen en trachtten dan maar met een klein ver schil een overwinning te bevechten. Die doelpunten werden ook voorkomen, waarbij vooral Loek Biesbrouck een ware heldenrol heeft gespeeld. Wat deze voet baller door tachtisch opstellen en tech nisch Inzicht deze middag heeft gepres teerd was groots. Hij was veruit de beste speler van het veld. En met hem mag de gehele RCH-verdediging worden ge noemd. In de eerste helft had Eindhoven wat betere kansen, doch doelman Wille rea geerde steeds op goede schoten van Van Melis, Louwers en Schmidt zo fel, dat het voor de Eindhoven-aanvallers, die toch maar sporadisch tot goede schiet kansen konden komen, wel erg ondank baar was. Maar ook RCH bleef niet stil zitten. De Haarlemmers zorgden onder aanvoering van Biesbrouck dat het mid denveld ln handen van RCH bleef. Daarin slaagden zij volkomen en door de regelmatige snelle uitvallen bleef er steeds gevaar voor het doel van Eind hoven. Eén keer kon de grote schare kijkers juichend opspringen ln die ener verende eerste helft. Dat was kort voor de rust, toen Schmidt met een ferme kopstoot 'Viile kon passeren. Het gejuich was voor niets, want het doelpunt was ln buitenspelpositie gemaakt, hetgeen de goed leidende Roomer niet ontging Na de rust heeft Eindhoven nog een kwartiertje een licht overwicht gehad. Toen echter moest Frans Tebak even op halve kracht spelen, omdat hij wat on gelukkig terecht kwam en een dijbeen spiertje kneusde. Maar dat „even", dat hij op halve kracht speelde, gaf RCH gelegenheid door te stoten. Over rechts werd een snelle aanval opgebouwd door Van Lieshout. Er volgde een schot, zó had, dat Hanssen het leer niet onder contróle kon krijgen en tussen Tebak en Van Tuyl, die rustig toezagen hoe Hanssen het verder zou klaren, greep midvoor Gallis in. Zijn schot trof de roos (0—1). Frans Tebak verliet direct daarop het veld en werd vervangen door Trommer. Dat was voor Eindhoven het ergste niet. Erger was dat RCH door dit doelpunt werd geïnspireerd en de blauwwitten zelf wel inzagen dat het deze middag niet ging en de moed niet kon opbren gen terug te vechten. RCH ging door. Met succes, want ln de 33ste minuut was het Gallis, die geheel naar rechts was uitgeweken en zo'n voortreffelijk schot op doel gaf, dat Hanssen voor de tweede keer kansloos werd geslagen. Twee minuten voor het einde juichte de Eindhoven-aanhang opnieuw. Uit een door Louwers genomen hoekschop werk te Snoek de bal in het doel. Maar weer geen doelpunt, want de Eindhoven- linksbinnen had een hand gebruikt, wat ook nu scheidsrechter Roomer niet ont ging. Sparta deelde de lakens uit, maar verloor toeh De uitslag. 1—2, van dc tc Rotterda m gespeelde wedstrijd Sparta—Vitesse kwam niet alleen onverwacht, doch tevens geheel tegen de verhouding in tot stand. Vrijwel voortdurend zijn de Rotterdammers in de aanval geweest, terwijl Vitesse het bij wat snelle uitvallen moest laten. Ook om andere redenen konden de kansen van de thuisclub al vrij spoedig hoger aangeslagen worden dan die der tegenpartij, b.v. om die van de techniek, een onderdeel waarvan het spel van Vitesse bijna volkomen gespeend is. Het was vaak met verbluffend gemak, dat de Spartanen hun tegenstanders in persoonlijke duels passeerden en door goed samenspel, waarbij de bal laag langs de grond bleef, werden achter- en middenlinie van Vitesse al vrü snel genoopt, tot het afkondigen van de alarm toestand. een situatie, welke vooral voor Albers weinig zin had, daar hij op de combinatie BenningshofVan Ede geen vat kon krijgen. Dit is feitelijk zo ge bleven tot aan zijn vervanging door Wiel kesmen, 13 minuten na dc rust, toe. Hoewel G. en E. Janse op de linker vleugel door hun snelheid wel voor wat verrassende en soms gevaarlijke momen ten konden zorgen, Iets waartoe ook D. Herberts steeds in staat ls. ging er over het geheel genomen van het Arnhemse spel weinig uit. De verklaring van de uiteindelijke Vi- tesse-zege moet dus ergens anders ge zocht wórden en ditmaal wel in Sparta's middenlinie Hierin raakte Zuidgeest na 40 minuten geblesseerd en zijn vervan ging door Verhoeven bracht een wijzi ging in de opstelling teweeg. Verbeek (met Boot het minst sterke deel van de aanval) verliet de linksbinnenplaats en ging half spelen, terwijl Verhoeven linksbinnen werd. Dit was niet fataal, erger was dat Sonneveld in de loop der tweede helft uitgespeeld raakte en rechtsbinnen Faber niet kon houden. Linksback Wenneker kreeg daardoor de bewaking van de gehele Arnhemse rechtcrwing voor zijn rekening en dat is teveel ge bleken. Sparta begon met Vitesse volkomen haar wil op te leggen en voor eigen doel terug te dringen Na 5 minuten kanjerde Van Male al eens tegen de paal en de onrust, die er in de Vitesse- defensie heerste, had meerdere grote en kleine fouten tot. gevolg. Slechts een „weg-is-weg"-systeem kon er op worden nagehouden. Vitesse (ook in het mid denveld deelde Sparta de lakens uit» kon haar eerste aanval eerst na een kwartier noteren. Landman maakte de niet moeilijke kopbal van Dick Herberts onschadelijk en zou dit ook doen met een paar schoten van E. Janse. waarby een hierdoor ontstane corner tot een vrij- gevaarlijke doelworsteling leidde. In middels echter was het Arnhemse doel al weer vrij vaak bestookt geweest, ver geefs echter, totdat Benningshof na 28 minuten een diepe pass naar Van Ede gaf. Op de doellijn kreeg deze het leder te pakken en er volgde een prachtige scherpe voorzet. Rechtsback H Herberts, die zou onderscheppen, ving de bal in eens op en schoot hard en hoog in eigen doel Het grote overwicht van Sparta had echter geen tastbare resultaten meer voor de rust. Daarna werden temperatuur en ver moeidheid mede oorzaak tot een spel van aanmerkelijk minder gehalte. Toch bleef Spartas overwicht bestaan, maar toen Sonneveld na 5 minuten nergens was, kwam de onverwachte en onverdiende gelijkmaker. Faber gaf een trough-pass aan Dick Herbuts en Wenneker. terug komende. won dit sprintduel. Hij speel de terug op Landman, maar te hoog en over diens handen verdween de bal in het doel. Het winnende doelpunt kwam na 23 minuten uit een soortgelijke combi natie. Wéér was Sonneveld niet op zijn plaats, maar nu was Herberts de snelste. Op de hierop volgende voorzet stak Faber te juister tijd zijn been uit en laag verdween de bal in hel doel. Hiermede was Sparta moreel al gesla gen en, ofschoon zelfs Tcrlouw nog lagen toen nog op kop en kregen Win van Est en Ger.it. Voorting mee. Dit viertal slaagde er in na 40 K.M. een ronde te nemen op de anderen, uitge zonderd Plet Sieveking. Smits en Dek kers. die op 3 '4 ronde bleven hangen. Gerrit Voorting wron de verwarde eind sprint voor Van de Kamp, Van Est en Cor Bakker. Ook de revanche var. het stayerskair.- pioensohap over 50 K.M. was teleur stellend. Cor Bijster startte van kop en behield deze positie tr-t op de e^dstreep. De eerste maal, dat Cor de Eest. ne nieuwe kampioen, te", aanval op de lei der dcea werd hij afgeslagen en moest Ook de overigen heten niets byzonuers zien Bakker, die evenals Pror.k tijde.is de wedstrijd van gangmaker verwisselde, stapte voor het einde af. Het resultaat werd: 1. Bijster, 50 K M. in 41 min. 36 se?.; 2. De Best op 700 mete-; 3. Wierstra op 1250 meter, 4. Pron'i op 1525 meter; 5. Kunst op 2900 meter; 6. Stakenburg, Achtervolging: Finale: 1. Wim ve.n ELt 6.29 6; 2. Adrie Voorting U.48.6. Om de derde prijs- 1. Gererd Peters 6.49.4. 2. Lakeman 6.51.8. 50 K.M. zonder gangmaking: 1. Ger rit Voorting 1 uur 8 min. 18 6 sec.; 2. Van de Kamp; 3. Wim van Est; 4. Cor Bakker. Op 3/4 ronde: 5. Plet Sieveking, 6. Harm Smits, 7. Hans Dekkers. Gerrit Voorting Wedstrijd om Telegraafbeker gaat niet door De wedstrijd om de Telegraafbeker, die Woensdag a.s. gehouden zou wor den, gaat niet door. Aanvankelijk had den Het Spaarne en Njord ingeschre ven. maar Njord heeft zich na de wed strijden van de Koninklijke terugge trokken. mee naar voren ging, Vitesse kon stand houden. Dit vooral door doel man d'Amie en Hendriks, die enkele zeker schijnende doelpunten op het allerlaatste moment nog konden ver hinderen. Internationale ivedstrijden op Bosbaan

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3