LEIDSCH DAGBLAD Rust in Oost-Duitsland nog niet volledig teruggekeerd WEERBERICHT 92ste Jaargang MAANDAG 22 JUNI 1953 No. 27945 Directeur: 3. W. Honny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst c DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. S7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wordt Oost-Duitse regering gewijzigd? (Telefonisch van onze correspondent) Dc Sovjets maken nog geen aanstal ten de staat van beleg in Oost-Berlijn en in andere grote steden in de Rus- sisehe zone van Oost-Duitsland op te heffen. Dit duidt er op dat zij nog met nieuwe uitbarstingen van de volkshaat rekening houden, en te oordelen, naar uitlatingen van Oost-Berlijnse en mid den-Duitse arbeiders, die zich naar West-Berlijn in veiligheid hebben ge bracht. hebben zij daarbü ook geen ongelyk. ..We zijn eenmaal begonnen, en nu moeten we doorzetten": aldus is de stem ming van deze mensen, die voor het eerst na acht jaar van onderdrukking en arbeidsslavernu weer een mogelijk heid zien respect voor zichzelf te kra gen. Ook vrezen zij dat wanneer de Sovjets er in slagen de rust volkomen te doen terugkeren, de baan vrij is voor een po litie- en aanbrengersterreur, waarbij alles, wat door de Sovjets en hun hand langers reeds is gepresteerd, nog maar een kleinigheid zal blijken. Aldus de mening van de arbeiders zelf. Waarnemers in West-Berlijn. die er- prat op gaan de politieke hartslag van Gospodin Semjonov te kunnen horen, denken er enigszins anders over. Vol gens hen hebben de Sovjets er nu alle belang bij tegen de oproerige arbeiders de vriendelijkheid zelve te zijn. en de gehele zaak met een sisser te doen af lopen. Hun opvatting is dat de Sovjets in de afgelopen week wel een geweldige slag in het gezicht hebben gekregen, maar geen moment hun hoofd hebben verloren. Ware het laatste het geval ge weest. dan waren oneindig veel meer slachtoffers gevallen. Om dezelfde reden verwachten zij dat de Sovjets zo snel als het maar mogelijk is dc sectoren- grens weer open zullen stellen. Sommigen verwachten dit reeds in het begin van de week. De Russische hoge commissaris Sem jonov doktert nu aan een nieuwe rege ring van de Sovjet-zone. nu de tegen woordige door de opstand haar gezicht heeft verloren. Sommigen zeggen dat hij z.g. burger lijke politici naar dc voorgrond wil schuiven, maar, zo de bevolking van de Sovjetzone de communisten haat, deze volgzame zogenaamde burgerlijke figu ren van het slag van Nuschke veraf schuwt zij. Veel zou Semjonov er dus niet mee winnen, wanneer hij het op deze manier probeert. Men kan niet eerst het burgeidom uitroeien en ver volgens de slapste representanten daar van gebruiken om een goede indruk op de arbeiders te maken, die hun zelfbe wustzijn in de Sovjet-zone klaarblijke lijk nog altijd bewaard hebben. Het ziet er dan ook naar uit. dat de sovjets bij gebrek aan wat anders de zelfde soort van Duitse communisten zullen aanhouden, als waarmee zij het politieke spelletje tevoren hebben ge speeld. De kaarten worden alleen wat geschud. Een totalitair regiem leeft en sterft met de mensen, die er de scheppers van zijn. Het communistische regiem in de Sovjet-zone is door tanks en machine geweren in leven gehouden. Zo zullen dus de Grotewohls, Zaissers enz. wel blijven. Hoogstens Ulbricht zal voorlo pig een beetje achteraf worden ge houden. Misschien zelfs wordt hij prijs gegeven, want dan kunnen de Grote- Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parlls Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Berllln Frankfort München Wencn Innsbrück Rome onbewolkt half bow. onbewolkt onbewolkt half bcw. zwaar bcw. zwaar bew. at! 9 VZW 2 24 O nno 2 16 4 windstil 29 3 w 3 26 4 windstil 24 O cch. bew windstil 22 - windstil 29 0.1 zwaar bew. onbewolkt i (Incez. Med.-ndv.) Onbestendig zomerweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige Veranderlijke wind. Vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur Maan op: 17 44 uur; onder: 111 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.20 en 12.51 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. wohls en Zaissers zeggen, dat zij dat gedaan hebben om aan de ..gerechtvaar digde eisen der arbeiders" tegemoet te komen. In Berlijn gelooft men verder, dat de Russen na hun gezichtsverlies toch nog alles zullen doen om hun vredes- koers te redden. Het vasthouden daar aan zou ook de betrekkelijke mildheid un de Russische militaire tegenactie tegen dc stakingsbeweging in de éta- lagckast Oost-Berlijn verklaren. Dat in de zone de onderdrukking veel hardhandiger gaat. hoeft men in het Westen niet te weten. WESTELJKE NOTA AFGEWEZEN De Russische commandant in Oost- Bei lijn. generaal-majoor Dibrova. heeft de Westelijke protesten tegen de „hard heid" van zijn maatregelen na de onge regeldheden in Oost-Berlijn van de hand gewezen In een nota aan de drie com mandanten van West-Berlijn zegt Di- brova. dat de maatregelen genomen moesten worden om een eind te maken „aan de gewelddaden, plundering en brandstichting door fascistische agen ten uit West-Berlijn georganiseerd". De Russische commandant verklaarde verder, dat hij bereid is het normale le ven te herstellen, indien de Westelijken v.n hun kant „misdadige elementen" niet tot Oost-Berlijn zullen toelaten. De Russische autoriteiten van Ber lijn hebben opdracht gegeven vanoch tend vroeg de diensten van de boven grondse, de S-bahn, op vijf lijnen, die door de dichtst bevolkte gedeelten van West-Berlijn lopen, te hervatten. Drie mannen zijn Zateidag de Spree overgezwommen van de Sovjetrussische sector naar West-Berlijn omdat zij vreesden voor deelneming aan de on lusten gearresteerd te zullen worden. Zij bevestigden, dat er een golf van arres- staties door Oost-Berlijn gaat. Radio Moskou heeft verklaard, dat een op 17 Juni in Oost-Berlun gearres teerde West-Berlijner heeft bekend, dat de ongeregeldheden waren georganiseerd doorheen Amerikaanse generaal-majoor, Sievert genaamd. Volgens de arrestant, een zekere Kalkofsky, was hij door de Amerikanen tot het veroorzaken van ongeregeldheden aangezet. Kalkofsy zeide verder, dat. hij met tenminste 90 personen opdracht had gekregen onge regeldheden uit te lokken, aldus radio- Moskou. Men ziet, het spel gaat in ge lijke geest verder. Het orgaan van de communistische partij in Rusland, de Prawda. heeft in deze stijl de communistische landen in een hoofdartikel gewaarschuwd „tegen de revolutionnaire activiteit van de in lichtingendiensten der leden van het agressieve Atlantische blok". Volgens het artikel tracht de Ameri kaanse inlichtingendienst zgn. ver plaatste personen te bewegen tot spion- nage. Agenten van de inlichtingendienst zouden de kampen met verplaatste per sonen bezoeken en „gebruik makend van de gebrekkige omstandigheden, waarin deze mensen zich bevinden" proberende kampbewoners aan te zetten tot spion- nage en revolutionnaire activiteit tegen hun vioegere vaderland. „Zij, die zich laten oveihalen, worden in speciale, in West-Duitsland gevestigde, scholen op geleid. hoofdzakelijk in de Amerikaanse zone", aldus de Prawda „Daar wordt hun de kunst van spionnage. terreur en moord geleerd, waarna zij. uitgerust met wapens, radio-apparatuur en valse pa pieren, door Amerikaanse vliegtuigen boven ons land worden neergelaten". Als voorbeeld geeft het blad dan hei, recente geval. waarbij vier van „deze bandieten" in de Oekraïne terecht kwa men en in handen van de Russen vie len. Zij werden terechtgesteld. De Oost-Duitse plaatsvervangende minister voor de spoorwegen. Kramer, heeft verklaard, dat bij de ongeregeld heden in Oost-Duitsland oa. getracht was „de Duitse spoorwegen ais slagader van de economie te verlammen". In Maagdenburg hadden spoorwegarbeiders het gebouw van de spoorwegdirectie be stormd en ook in Halle, Saalfeld. Gera, Stralsund en Goerlitz was het tot on geregeldheden gekomen, zo zei hij. ADN heeft verder gemeld, dat „agen ten van de vijand" een brikettenfabriek te Nachterstadt, 160 km ten Zuid-Oosten van Berlijn, in brand gestoken hebben. Nog tal van onbevestigde brandstich tingen en vernielingen woiden gemeld. De Oost-Berlijnse schouwburgen, bio scopen en kerken zijn gesteren zoals ge woonlijk geopend geweest. Oost-Berlijn is echter nog steeds, op de vijfde dag van de staat van beleg, van de buiten wereld afgesloten. Sportwedstrijden zijn niet gehouden. Vluchtelingen, die in West-Berlijn zijn aangekomen, gewagen van 20 doden bij de ongeregeldheden in verscheidene grote steden in Oost-Duitsland. De West-Berlijnse socialistische par tij heeft bekend gemaakt, dat elf van haar functionarissen, die in Oost-Ber lijn wonen, zijn gearresteerd. President Heuss van West-Duitsland heeft in een bijeenkomst in de Bondsdag ter herdenking van de slachtoffers van de ongeregeldheden in Oost-Duitsland verklaard, dat de betogingen een ple bisciet zun geweest, dat de Oost-Duitse regering van elke morele autoriteit heeft beroofd. In Oost-Duitse kringen is opnieuw gewag gemaakt van ongeregeldheden. Het blad van de SED „Neus Deutsch- land" schreef, dat in Leipzig „grote be togingen van arbeiders" zijn gehouden. Het communistische blad van de stad had „meedogenloze en hartstochtelijke haat tegen de raddraaiers, die zo veel bloedvergieten hebben veroorzaakt", ge- eist. Volgens de West-Berlijnse „Telegraf" zun 100 000 arbeiders van de uranium- miinen te Aue in Saksen nog steeds in staking. De Oost-Berlijnse regering heeft 64 West-Berlijners vrijgelaten, onder wie 40 vrouwen, die enige tijd in Oost-Ber lijnse gevangenissen hebben gezeten we gens het kopen van levensmiddelen en artikelen m Oost-Berlnn. Het verbod hiertoe is een week geleden opgeheven. I Het Amerikaanse vlicgdekschlp ..Antielam" met een bijzondere door Engelse technici ontworpen dckconstrnctie waardoor liet moge' lijk wordt vliegtuigen te doen op stijgen en landen in elkaar kruisen de banen. Door deze constructie wordt de start en landingsfrequcn- lic sterk opgevoerd. Het ruim 27000 ton metende schip brengt binnen kort een bezoek aan Engeland. Nepal huldigt Mount-Everest- overwinnaars De Nicuw-Zeelander Edmund Hillary en de Sherpa Tensing, die de top van de Mount Everest bereikten, zijn Zater dag met de hoofdgroep van de Britse expeditie in Katniandoe aangekomen. Zij waren getooid met bloemen en be strooid met rijst en vermiljoen poeder door een geestdriftige menigte, die de mannen langs de bergweg naar Kat niandoe toejuichte. Zij werden ontvan gen door de leider der expeditie, kolo nel Hunt, d.e eerder in Ka'mandoe was aangekomen, de Britse ambassadeur in Nepal en een grote menigte waaronder schoolkinderen, die hun luide welkom toeriepen. Op vele punten waren triomf bogen opgericht met afbeeldingen van de Everest en met de Nepalcse vlag. Koning Tribhoevan van Nepal heeft Tensing de t-itel Nepal Tara verleend, de hoogste onderscheiding voor een bur ger. Ook kolonel Hunt en Hillary ont vingen onderscheidangen. Een der grootste dagbladen in India heeft een fonds geopend om ongeveer 9000 gulden bijeen te brengen, waarmee Tensing land kan kopen en een huis bouwen in Darjceling, waar hij thans in een met een blikken aak bedekt hutje woont. (Tensing (Tibetaansi betekent bezitter der wijsheid) 65 TUNESIERS VRIJGELATEN. 65 Tunesiërs. die waren geïnterneerd in kampen in het binnenland van Tu nesië zun Zaterdagochtend in vrijheid gesteld. De geïnterneerden waren tijdens na tionalistische ongeregeldheden naar de kampen overgebracht. De stap was gedaan, aldus een com muniqué. om „de sfeer van vrede en rust die door de gehele bevolking van Tunesië wordt gewenst, te versterken". Dezer dagen hebben drie in burger kleding gestoken Russen getracht een Tsjechische vluchteling uit zijn flat in dc Amerikaanse sector in Wenen te ontvoeren. Dc Tsjech vocht echter voor zijn leven en wist het zijn ontvoerders zo lastig te maken dat twee auto's van de vier- mogendhcdcnpalrouillcs tussenbei de konden komen. Een Amerikaan se M.P. wist uit de rijdende pa trouillewagen door de zijruit het stuur van dc vluchtende auto met Russen en de Tsjech te grijpen en dc auto in liet nauw te dringen waardoor deze tot stilstand kwam. Deze foto werd direct na het inci dent gemaakt toen de M.P.'s van de vier mogendheden de situatie be spraken. De Russen werden via het station van de Internationale Pa- trouilledienst aan de Russische au toriteiten overgegeven. Zal India over Oostenrijk bemiddelen „Neues Oesterreich", het officiële or gaan van de Oostenrijkse regering, heeft bekend gemaakt, dat India be reid is zijn goede diensten aan te bie den voor een bemiddeling tussen de „grote vier", inzake een vredesverdrag met Oostenrijk. Volgens het orgaan is dit het resul taat van. besprekingen-tussen, de Oos tenrijkse minister van buitenlandse za ken Kar) Gruber. en de Indische pre mier Nehroe. 8 Juli Bermuda-conferentie Officieel is bekend gemaakt, dat de conferentie van de Westelijke .grote drie" op de Bermuda-eilanden op 8 Juli te Hamilton zal beginnen. Verwacht wordt, dat de besprekingen vier dagen zulten duren. President Eisenhower zal per vlieg tuig 7 Juli vertrekken. In Londen is officieel bekend ge- - maakt, dat premier Ohurchill in de dat Engeland om deze reoen zich voor nacht van 30 Juni op het slagschip I taan vrijheid van handelen voorbe- ..Vanguard" uit Engeland zal vertrek- 1 "J Korea schijnt volledig vastgelopen Nog meer gevangenen ontsnapt" De Noordelijken zesgen in hun Za terdagmorgen te Panmoendjon over handigde boodschap, dat zij m de loop van de maand Juni antwoord van he: opperbevel van de Verenigde Naties verwachten. Volgens hef persbureau „Nieuw Chi na" hebben de Amerikanen tot nog toe geen ernstiee pogingen gedaan om de door de Zuid-Koreanen vrijgelaten ge vangenen op te sporen. Rad-.o-Pjongjang verklaarde, dat, in- I de ontsnapte gevangenen te bescher men tegen iedere poging om hen weer gevangen te nemen. Het opperbevel der V.N. deelt mede, dat 668 niet-communistische Ko reaanse krijgsgevangenen Zaterdag avond uit vier kampen zijn ontsnapt. Zij waren geholpen door tanks en vrachtauto's van het Zuid-Koreaanse leger. Nabij Taegoe wera een gevangene ge- dien er geen definitief antwoord wordt c'?,c>°, 5? \;er S^wond door schoten, af- gevuurd door onbekende personen, al dus de mededeling. Hieraan wordt toe gevoegd, dat Amerikaanse wachten een groep gevangenen wisten terug te drij ven, maar dat de meeste wisten te ont snappen, ofschoon de wachten gebruik maakten van traangas. Bij de massale ontsnapping van de gevangenen zijn, aldus een bekendma king van het hoofdkwartier van de Zuid-Korc-aanse militaire politie, 44 Noord-Koreanen om het leven geko men. In het geheel hebben, volgens het hoofdkwartier, 26.234 gevangenen een poging gedaan uit de gevangenschap te komen. De bewakers van de Verenigde Naties slaagden er m 816 weer te grij pen en zij verwondden er 151. In to:aal zagen 25 259 gevangenen hun poging tot ontsnapping met succes bekroond. gegeven op de Noordelijke protestnota, „ernstige reacties van het gehele volk van Noord-Korea moeten worden ver wacht". Waarnemers te Tokio zijn van me ning, dat de opperbevelhebber der V.N., generaal Clark, er slechts dan in zal kunnen slagen een bestand te be reiken; indien hetzij de communisten, hetzij de Zuid-Koreanen hun stand punt fundamenteel wijzigen. De jong ste ontwikkelingen, zo voegen de waarnemers hieraan toe, maken de kans hierop evenwel onwaarschijnlijk. Volgens diplomatieke kringen te Lon den zal Engeland binnenkort een in krachtige bewoordingen gesteld protest aan de Zuid-Koreaanse "regering doen toekomen naar aanleiding van het op treden ran president Rhee. Men ver wacht dat in de nota gezegd zal wor den, dat de president de kans op een spoedig staken van het vuren op Ko rea ernstig in gevaar heeft gebracht en ken. Hij zal op 7 Juli op de Bermuda eilanden aanwezig zijn om president Eisenhower en de Franse afgevaardig den bü hun aankomst te kunnen be groeten. houdt ten aanzien van militaire en po litieke onderhandelingen met de com munisten. Inmiddels heeft het Zuid-Koreaanse kabinet op een bijeenkomst, welke acht uur duurde, maatregelen besproken om Piiiay in Frankrijk als formateur aangewezen Zal hij kunnen slagen? (Telefonisch van onze Parijse corres pondent» Het concilie der gezamenlijke oud-pre. miers en parlementaire fractieleiders dat Vincent Auriol had opgedragen een minimum program ran actie voor een regering op te stellen, heeft gisteren rapport aan het Elysee uitgebracht. Even daarna belastte dc president der republiek Antoinc Pinav met de vor ming van een nieuw kabinet. Paul Reynaud. die als oudste ex-prc- mier in jaren deze Franse Raad der Wijzen voorzat, verklaarde na afloop met. voldoening op de tweedaagse werk zaamheden terug te kunnen zien. Deze crisis kan toch nog een heilzaam effect sorteren, zei hij. want zeker is nu geworden dat niemand meer terug wil naar de oude toestand. We moeten een regering hebben die werkelijk regeren kan. en in ons actie-programma hebben wy de weg aangewezen die daartoe kan voeren. In het programma wordt ondermeer de noodzaak geformuleerd van een di recte grondwetsherziening en speciale volmachten voor de regering de on vermijdelijk van nieuwe belastingen erkend, en voorts dc wenselijkheid on derstreept van een vermindering der militaire lasten in Indo-China, waar toe Frankrijk op de Bermuda-confe rentie die intussen toch tot 8 Juli is uitgesteld, aan zal moeten dringen. Op problemen van minder urgente aard wordt in het programma niet in gegaan. daar detailpunten door de toekomstige formateur zelf nader zul len moeten worden omschreven. Uiteraard wordt wel nogmaals op de allergrootste spoed aangedrongen. I De aanwijzing van Pinay moet men beschouw en als een logisch uitvloeisel I van het feit dat de socialisten zich kort na het begin der conferentie reeds had den teruggetrokken. Er waren .na Marie's falen, eigenlijk nog maar twee ernstige candidaten overgebleven namelijk Pinav en Mendés France, die respectievelijk het rechtse en het linkse centrum personiflceren. Die laatste werd als de enige man be schouwd, die de socialisten naar de re- geringsbanken terug had kunnen bren- VAN HET FRONT. De vijfde luchtmacht maakte bekend, dat in de afgelopen week meer vluch ten zijn gemaakt dan ooit tevoren in de Koreaanse oorlog en dat ook de ver hezen nog nooit zo zwaar zijn geweest als in dit tijdvak. De vijfde luchtmacht verloor negentien vliegtuigen. Veertien toestellen werden dooi- van de erond afgegeven vuur neergeschoten, vijf an dere gingen door andere oorzaken, met inbegrip van ongelukken, verloren. In luchtgevechten werden negentien communistische straaljagers neerge schoten. De eerste militairen van de Ameri kaanse 187ste regimentsgevechtsgroep van parachutisten is volgens een "offi ciële mededeling in Korea aangekomen De rest volgt. De groep is reeds eerder in Korea ge weest. maar onlangs in Japan gesta- tionneerd. VERKLARING VAN CLARK. Generaal Mark Clark, de opperbevel hebber der V.N. in Korea, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat president Syngman Rhee persoon- lUke verzekeringen had geschonken door de vrijlating van niet-communisti- sche gevangenen uit Zuid-Koreaanse kampen te gelasten. De gevangenen waren ontsnapt als gevolg van de gebroken beloften der Zuid-Koreaanse regering en het samen spannen en de desertie van Zuid-Ko reaanse wachten. Alle mogelijke maatregelen zouden worden genomen om de ontsnapte ge vangenen weer vast te zetten. De generaal geeft in zijn verklaring uitvoerige beschrijving van alle gen. en toen zij door hun vertrek hun onwil daartoe, op een wijze die niet was mis te verstaan, hadden gedemonstreerd, bleef dus alleen Pmay als laatste se rieuze mogelijkheid over. Auriol heeft namelijk nogmaals met heel veel nadruk betoogd dat nu in geen geval een formatiepoging meer zal mo gen stranden. Dagelijks worden er op het Elysee grote pakken brieven binnen gebracht van Fransen die zich ontsteld tonen over het voortduren van de crisis en daaruit moet president- Auriol de acht tien deelnemers aan de conferentie een paar liartige citaten hebben voorgelezen. Nadat Pinay was aangezocht zijn de fractieleiders der regeringspartuen nog maar weer eens door Auriol ontvangen doch ditmaal in gezelschap van de woordvoerders der politieke minderhe- klachten tegen president Rhee Hij zegt den. echter niet of bepaalde teeer.maa'rece- Het is voor het eerst dat nu ook die 'en worden overwogen Wel verklaart minderheden door het Elysee worden j Clark, dat hl) van plan is geweest de geconsulteerd, en daarmee wordt de po- Zuid-Koreaanse wachtposten te ver- litieke verwarring, die in alle partijen heerst, nu officieel erkend. Een van de meest opmerkelijke ver schijnselen in deze crisis is namelijk de algemene verslapping der partu-dlscl- pline geweest en daaruit viel vooral wel te verklaren dat tot dusverre alle for mateurs werd beentje gelicht, ofschoon meestal te voren de partijen hen offi cieel hun steun hadden toegezegd. Afgewacht zal nu moeten worden of deze zelfde omstandigheden niet. ook Pi nay. die Edgar Faure al als minister \an financien heeft geëngageerd en van avond definitief uitsluitsel zal geven, eveneens fataal zullen worden. De populariteit van Pinay die door velen nog altlid als de redder van de franc wordt beschouwd is in het land zeker nog weinig of niet gedaald, maar in het parlement ondervindt hii daaren tegen nog al heel wat tegenstanders Niet alleen od de linkse banken. Inclu sief de katholieken, die hem zes maan den geleden wipten, maar ook onder de Gaulisten. die hem aansprakelijk stellen "oor diverse scheuringen in hun partij. In elk geval Is Pinay een man uit één stuk, die bil herhaling met moed voor ziln overtuiging uit dorst komen, en daarom kan men slechts vurig hopen dat hij nu eindelijk deze crisis die haar viifde week is ingegaan, uit zal kunnen luiden. •angen. maar dat hij besloot dit niet ie doen. om. omdat hij daartoe troepen van het front zou hebben moeten te rugtrekken. Hl) geeft voorts de verzekering, dat „alle middelen, die uitvoerbaar zi>n, worden toegepast om de terugkeer van de gevangenen te bewerkstelligen". Waarnemers te Tokio zijn van me ning, dat uit het feit. dat generaal Clark in zijn verklaring geen enkele aanduiding geeft van een geallieerde tegenactie, moet worden afgeleid, dat er dienaangaande nog steeds bespre kingen worden gevoerd te Washington en door de leden van de Verenigde Na ties. die strijdkrachten in Korea heb ben. Clark zegt In een brief aan de Zuid- Koreaanse president dat hij diep ge schokt is door Rhee's order tot vrijla ting van krijgsgevangenen en herinnert Rhee eraan, dat deze zelf in de zomer van 1950 het bevel over de Zuid-Ko reaanse troepen aan de Verenigde Na ties heeft opgedragen Clark noemde het optreden van Rhee een flagrante schending van zijn (Clarks) gezag en herinnert verder aan de door Rhee in de afgelopen weken gegeven verzekering, dat hij geen en kele eenzijdige actie betreffende de Zuid-Koreaanse troepen zou onderne men zonder voorafgaand overleg niet het opperbevel.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1