>.dn LEIDgCH DAGBLAD - DONDERDAG 18 JUNI Onderofficieren vergaderen in Haarlem Positie mag geen verslechtering ondergaan Vanmorgen Is de algemene vergade- jig van dc onderofficiersvereniging jons Belang" te Haarlem begonnen, ■ndcr leiding van de wnd voorzitter, de •idei'luitenant J. van der Zouw. 3pr wees er op, dat Jonge beroepson- .-officieren thans eerst na 7 of 8 ja- Tn zeker kunnen zijn, dat zU in de inigsmacht een levenspositie zullen nden. „Dit werken met een afvalsys- iem geeft het onaangename gevoel dat tt met de positie van de beroepson- erofflcier een stap achteruit is ge- jan", aldus spreker. De vereniging staat op het stand- unt dat van de beroepsonderofficier il zjjn indiensttreding van beroeps- ftize sprake moet zijn. Medegedeeld werd dat een nieuw be- orderingsvoorschrift voor de Kon. „indmacht spoedig te verwachten is een ontwerp-bevordenngsvoorschrift ïor de Kon. Landmacht met belang- iielling tegemoet wordt gezien. Spr. legde er de nadruk op dat bij opbouw van een Europese Defensie 5,'meenschap. de positie der Neder- .mdse onderofficieren geen verslechte- m? behoort te ondergaan. Hiema kwam de bespreking van de rbeid voor de morele verheffing en nlwikkellng aan de orde. De heer C. Gijse, le secretaris der leniging hield hierover een rede, waar i hij constateerde, dat velen tegen- roordig een pessimistische kijk hebben p het leven en weinig geloof bezitten de toekomst. Hij wekte op om te ver- mwen op de kracht van de waarheid de geest. De positie van de beroeps- inderofficier in het leger en bil de jichtmacht is die van militair opvoe- er en onderwijzer. Slechts hij kan een pied opvoeder en onderwijzer zijn. die oortdurend aan zijn eigen opvoeding ontwikkeling werkt. Hij spoorde de leden aan ook thans zórgen militair-technisch uitstekend 1 de hoogte te blijven, karaktervolle onsen te zijn. voorbeelden van ge- rouwe plichtsbetrachting en zorg te ragen voor een behoorlijke algemene nt wikkeling. By de voorstellen van de afdelingen rerd o.m. het hoofdbestuur verzocht te voor gelijkschakeling van de sa- met die van de Marine. Voorts «rd aangedrongen op inkrimping van bet aantal weddeschalen. Een sergeant bereikt nu eerst na 22 jaren zijn ma- iimum wedde, terwijl deze ""iters voor ifrgeant le klasse, sergeant-majoor en idjudant-onderofficier resp. 18, 22 en Utrechtse Geertekerk behouden De ledenvergadering van de Remon strantse Gemeente te Utrecht heeft besloten de Geertekerk te gaan be trekken en heeft de Kerkeraad ge machtigd de voorbereidingen voor de aankoop en de restauratie ter hand le hemen. Verder is bepaald, dat wan neer zich daarbij grote tegenvallers zouden voordoen, de gemeente op nieuw zal "moeten beslissen. Zoals gemeida zijn de overblijfselen in deze 13e eeowse kerk. die al 18 jaar .jlten gebruik is. nu slechts bouwvallen. De restauratie en inrichting zal een be- rag van circa zes ton vorderen, waar- an door Rijk. Provincie en gemeente i gesubsidieerd wordt. Volgens-, de lannen van de architecten E. A. Can- eman en D. Verheus wordt er naar ge reefd de oude vorm zoveel mogelijk te behouden. De Geertekerk wordt het vPe van een vriendelijke dorpskerk, met ruim 400 ^plaatsen; de mogelijk- neid tot uitbreiding is ruim aanwezig. Vei wacht wordt, dat in de loop van 1955 de kerklh gebruik kan worden ge- Komt deel der Japanse oorlogsmisdadigers vrij? Volgens een bericht ln het Japanse blad „Mainitsji" overweegt Nederland spoedig ruim 100 Japanse oorlogsmis dadigers, die door een Nederlands mi litair tribunaal werden veroordeeld, vrij te laten. Volgens dit bericht zou den in de Sugamo gevangenis te To kio nog 217 Japanse oorlogsmisdadi gers verblijven, die door Nederlandse gerechtshoven werden veroordeeld. Van bevoegde zijde vernemen wy dat het Japan op grond van het vredesver drag van San Francisco mogelijk is de raken der oorlogsmisdadigers voor her ziening voor te dragen. Ook bij Nederland, dat in ruim 200 gevallen straffen heeft opgelegd, zijn zaken tot herziening voorgedragen, ln geen geval betekent dit echter dat automatisch 100 oorlogsmisdadigers zullen worden vrijgelaten. Men is be zig van Nederlandse kant de gevallen individueel op hun mérites te bekij ken. Naar gelang van de resultaten zullen beslissingen worden genomen, waarbij uiteraard nog niet vaststaat hoeveel gevallen voor vrijlating in aanmerking komen. Twee dodelijke ongevallen In de nacht van Dinsdag op Woens- -ag is de 27 jarige Theo Goossens uit Helmond, die met een defecte bromfiets ian de hand. te voet huiswaarts keerde, onder de gemeente Brakel in een vrij «'herpe bocht van de weg door een per sonenauto aangereden. G. liep een ern- ftige schedelbasisfractuur od en is ter D'.natse overleden Dc personenauto, die pphuurd was werd bestuurd door A V- Hoof uit Mierln. Deze keerde met de overige inzittenden van de kermis te Milheeze huiswaarts en heeft de bocht .schijnlijk met te grote snelheid ge nomen. Dc bestuurder van de personenauto, Is oorlopig m arrest gesteld. Eerder op de dag was op de weg Bra- b'-Milheeze de 32-jarige motorrijder Karei Nabuurs uit Mali verongelukt. Op het moment, dat hij met zijn motor een bejaard echtpaar, dat per rijwiel ln de iichting Milheeze reed wilde passeren, 1; een der wielrijders uitgeweken, waar- boor N. het rijwiel heeft geraakt met het tevolg, dat hij de macht over het stuur heeft, verloren en gevallen is. Hij werd raar het Ziekenhuis te Helmoni over- sebracht waar hij kort na aankomst is overleden. „WILLEM BUTS" Gisterochtend is te Rotterdam het ms Willem Ruys van de Kon. Rott. Lloyd ontscheept, dat op deze thuisreis uit Indonesië 958 passagiers heeft vervoerd ow 35 passagiers voor tussentrajecten. fiisteren debarkeerden te Southampton HO passagiers. Het schip had ditmaal 'en record aantal zuigelingen aan be"J n.l. 25. Volgende week Woensdag zal Willem Ruys" weer naar Indonesië vertrekken. 26 dienstjaren zijn. Vele onder-offlcie- ren moeten de dienst verlaten op 56- Jarige leeftijd, zodat slechts enkele Ja ren het maximumsalaris wordt geno ten. Voorts verzocht de algemene verga dering het hoofdbestuur krachtig te willen bevorderen dat zU. die aan de onderofficiersschool tot beroepsonder officier worden opgeleid, aan het einde van hun opleidingstyd een verbintenis kunnen sluiten voor onbepaalde tijd. Het hoofdbestuur was in deze van ening, dat jonge mensen, die de beste leerjaren van hun leven besteden aan het volgen van een militaire opleiding, zekerheid behoren te hebben, dat zij in het leger een levenspositie kunnen vin den. Tevens was het hoofdbestuur van mening, dat de eerste verbintenis van 6 jaren dient te vervallen. De status van beroepsmilitair, aidus het H B„ dient te worden verkregen door benoe ming of aanstelling cq. door het aan gaan van een verbintenis voor onbe paalde tijd, eventueel met daaraan verbonden proeftijd. Het H B sprak zich eveneens uit voor het niet terug keren van gepension- neerde militairen als burgerambtenaren in een organieke militaire functie en voor de mening dat het juist is burger personeel te ontheffen uit die functies waar organiek militairen moeten zijn ingedeeld. Krijgstuchtelijke inhouding van soldij behoort volgens het H.B. eveneens te verdwijnen. Zuiveleongres in teken der wetenschap 25 rapporteurs over 300 bijdragen „Melk goed voor elk": waarheid als een koe (Van onze Haagse redacteur) De tyd is lang voorbij, dat men onder zuivelbereiding alleen maar ver stond het maken van boter en kaas. De zuivelbereiding is een wetenschap geworden en al zyn dan de boeren nog wel een uiterst belangrijke groep, van wie nog vaak de leiding en de stuwing uitgaat in het machtige cn wijdvertakte organisatorische zuivelbedrijf, de mensen, de dit geheel weten schappelijk vormen en zijn technisch raffinement geven, zij, die er voor zor gen, dat de zuivel ook in ons land een vooraanstaande plaats be houdt, dat zijn de mensen, die volgende week in Scheveningcn bijeenko men, om er hun ervaringen uit te wisselen cn hun opvattingen aan die van collega's te toetsen. melk. werktuigen en gebouwen, funda menteel onderzoek en ecohomie. Over deze onderwerpen hebben zui- veldeskundigen uit de gehele wereld se dert het najaar van 1951 hun gedachten laten gaan. De denkbeelden zijn neer gelegd in niet minder dan 300 bijdragen. Gerangschikt naar onderwerpen zullen 25 rapporteurs over de samenvattingen dier bijdragen een voordracht houden over de huidige stand van zaken op de onderscheidene gebieden, ln totaal zal het congres door meer dan 2000 perso nen worden bezocht. Behalve de voor kennis en inzicht de voedselvoorziening drachten door 25 rapporteurs zullen vijf In de laboratoria zullen de resultaten van het 13e Internationale Zuiveleon gres verder worden uitgewerkt. De boer zal er in zijn dagelijks bedrijf van pro fiteren, op de zuivelbereidingscursussen zal men met de opgedane ervaringen zijn voordeel kunnen doen en de melk boer zal, bij wijze van spreken, met de proef op de som by zijn klanten komen. In Scheveningcn komen zij bijeen, zonder wie de boer, die 's morgens en 's avonds onder de koelen kruipt, zyn bedrijf bezwaarlijk renderend zou kun- houden. De mensen ook. zonder groten delen van de wereld ook daar, waar het „melk is goed voor elk" als een waarheid als een koe wordt aan vaard een ernstig en moeilijk oplos baar probleem zou zijn. Het behoeft niet te verbazen, dat in Nederland grote belangstelling bestaat voor wat er op het 13e internationale zuiveleongres zal worden besproken. Ne derland neemt van ouds onder de zui- velproducerende landen een vooraan staande plaats ln. Het Congres het is de tweede maal, dat het in Nederland wordt gehouden zal bezoekers uit vele landen trekken. Schakelen wij de landen achter het ijzeren gordijn uit, dan zal practisch de gehele wereld vertegenwoordigd zyn. Ook Japan, dat niet direct „zuivel-min- ded" is de siedelyke bevolking be steedt slechts 4Co van de voedseluitga ven aan melk en zuivelproducten zendt acht afgevaardigden. Belangrijk, omdat-er uit blijkt, hoezeer het Japan ernst is met de plannen tot ontwikke ling van de zuivelindustrie. In dit ver band kan nog worden medegedeeld, dat ook het vraagstuk van gebruik van zui velproducten in tropische landen aan de orde zal worden gesteld. Het probleem, samenhangend met het algemene streven tot verbetering van het voedselpeil, zoals dat door de Ver. Naties aan de orde is gesteld, zal ln Scheveningen worden behandeld door de vertegenwoordiger van India, Khudury. de melkeommissaris van Bombay. Hij spreekt dus uit ervaring en dit onge twijfeld met te meer gezag, omdat in India meer vee wordt gehouden dan waar ook ter wereld. Van het wereldto- van 700 millioen hebben India en Pakistan 200 millioen stuks vee, w.o. de aterbuffel. die meer melk geeft dan de Indische koe en met een vetgehalte van 7 8rr. Niettemin is de totale melkproductie itoereikend voor de millioenenbevol- ng en melkpoeder is dan ook een zeer gewild artikel. VERGADERING NED. BAKKERSBOND. De algemene Bondsvergadering van de Ned. Bakkersbond, die ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de ifd. Haarlem dit jaar aldaar wordt ge houden. is ingezet met een openings- van de Bondsvoorzitter, de heer C. Koppert uit Utrecht. Deze stelde vast, dat het nog steeds onmogelijk is geble ken een landelijke organisatie buiten groeps- en godsdienstige belangen in het leven te roepen om de belangen van de bakkers te behartigen. Het mocht ge lukken met behulp van de volksverte genwoordiging een einde te maken aan de voor velen onrechtvaardige volks broodprijs. waarbij tegelijkertijd de ach terstand in de lónen van de werknemers kon worden ingehaald. Ook is er een be drijfspensioenfonds in het leven geroe pen. Gezien de belangrijkheid van het brood als volksvoedsel en gezien de ver houding van zijn prijs tot die van an dere levensmiddelen, zal men zich ern stig moeten beraden of het mogelijk zou zijn de kosten in ons sterk loonintensief bedrijf nog meer te verhogen zonder de omzet in gevaar te brengen aldus de voorzitter. Ter verlaging van de kosten In de bedrijven zijn door de Nederlandse Bakkerijstichting diverse maatregelen getroffen. Er is o.a door de minister van Landbouw een commissie ingesteld die werkt aan de gezondmaking van het bakkersbedrijf. Deze commissie heeft een rapport aan de minister gestuurd, dat thans wordt bestudeerd. De com missie was van mening, dat een sane ring geen uitstel kan gedogen. De voorzitter deed een beroep op de leden er voor te zorgen, dat de Ned. Bakkersbond nooit om financiële rede nen een bedrijfschap zal behoeven aan te vragen. FOTO-THUNDERJET VOOR KON. LUCHTMACHT. Naar wij vernemen ligt het in de ver wachting dat de Kon. Luchtmacht bin nen afzienbare tyd de beschikking zal krijgen over een nieuwe uitvoering van de „Thunderjet". de RF-84 F, die spe ciaal voor foto-doeleinden wordt ge bruikt. Dit toestel wijkt op diverse pun ten af van de „Thunderjets", F-84 E en de F-84 G. die thans reeds bij de Ne- derlnndse tactische Luchtmacht in ge bruik zün. deskundigen nog algemene voordrach ten houden over de volgende onderwer pen: 1. moderne inzichten inzake de werking van de uier; 2. de zuivelberei ding en de melkmachine; 3. de toekomst van de boter". 4. bedrijfseconomie in de zuivelindustrie, 5. melk en zuivelproduc ten in tropische landen. Gepensionneerden zijn f ontevreden De jaarvergadering van de Alg. Ned Bond van gepensionneerden werd giste- ren ln het Gebouw voor K. en W te Utrecht gehouden onder voorzitterschap van de heer G. Wolters te 's-Gravenha- ge. Spr. verklaarde dat in 1943 de Bond i rond 11.000 leden telde, ln het laatst van 1952 bedroeg dit aantal 58 000 en thans, j in de helft van 1953 is men opgeklom- j men tot byna 60 000. Het voor allen ge meenschappelijke doel doet de bond zijn volle kracht ontplooien. Spr. belichtte hierop verschillende be langrijke vraagstukken, die de materiele belangen van de gepensionneerden ra- ken. Uitvoerig werd gediscussieerd over het jaarverslag van de bondssecretaris en het beleid van het hoofdbestuur. Naast woorden van lof werd cok kritiek uitge sproken. Men wilde bilv. niet afwachten wat de regering zal doen, omdat men geen dag en nacht kan wachten. Er zal actie moeten worden gevoerd omdat men a! van 1949 af wacht. Aangedron gen werd op het houden van een de- monstratief congres en op het zoeken van samenwerking met de vakbeweging om daardoor in het georganiseerd over leg betrokken te worden Van de zijde van het bestuur werd een demonstratief congres afgewezen. Psy chologisch is het niet de til d om te de monstreren. Deel te gaan uitmaken van een Vakcentrale met het doel deel te hebben aan het georganiseerd overleg, leek het bestuur niet mogelijk met het oog op het gemengde karakter der orga- Als hoofdbestuurslid werd de heer M. de Bruyn te Almelo herkozen. Bes'oH-n werd tenslotte een telegram te zenden aan de Ministerraad waarin met kipm wordt aangedrongen op sDoedige verbe tering van de eigen en gezinspensioenen van de burgerlijke oud-ambtenaren. CONGRES NED. VER. VAN DANSLERAREN. Gisteren is ln de Houtrusthallen het Congres van de Ned. Ver. van dans- leraren geopend. De voorzitter, de heer J. Donders, zeide dat de dansleraren zich bewust moeten zijn dat zij tegenover de jeugd een opvoedende taak hebben en dat zy de instructies nauwgezet dienen te vol gen, willen zij op hun gebied niet ach ter raken bij anderen. Vervolgens be- crltiseerde hij de houding van de Ned. Bond van dansleraren en qualificeerde de wijze, waarop deze bond leden tracht te werven als „minderwaardig" en als „oneerlijke concurrentie". Hij vroeg zich dan ook af, of de samenwerking met deze Bond nog wel nut had. Tenslotte sprak de voorzitter nog over de wettelijke regeling van het bedrijf, die nog steeds op zich laat wachten. (Ingez. Med.-Adv.) Onderhandelingen over a.s. loonsverhoging Suggestie Raad van Vakcentvalen5 (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen, is bij de Stichting' van de Arbeid een suggestie van de Raad van Vakcentra len aanhangig ge maakt, welke mede zou kunnen dienen als basis van de discussie, ter voorbe reiding van het advies óver de aange- (Ingez. Med.-adv.) Brits-Nederlandse besprekingen Gisteren zyn te Londen Brits-Neder landse besprekingen begonnen over eco nomische en politieke kwesties van ge meenschappelijk belang. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. Beyen, leidt de Nederlandse de legatie. Minister Beyen heeft gistermiddag een bezoek aan Chuichili gebracht. Gis terochtend sprak hij met de Britse on derminister van Buitenlandse Zaken Anthony Nutting en vervolgens met mi nister van Staat Selwyn Lloyd en Nut ting gezamenlyk. Minister Beyen en minister van Finan ciën Van de Kieft, gebruikten de lunch met Selwyn Lloyd. Gisteravond dineer den zij by ambassadeur mr Stikker. Vandaag spreken de ministers met minister Butler over de omwisselbaar- held van het pond. 10.000STE TEXTIELPAKKET IN STRIJEN. Gistermiddag vervoegden zich aan het kleine landarbeldershulsje van de fa milie H. van der Graaf, Langedam 8 in Strijen, de burgemeester van deze ge meente, de heer Bolman, het bestuur van de afd. Stryen van het Ned. Roode Kruis onder aanvoering van de voor zitter. dr R. W. J. J. van der Louw, de secretaresse van de kling Zuid-Holland van het Ned Roode Kruis, mevrouw W. Woltjes en nog enkele belangstellenden, om aan de familie Van der Graaf met enig officieel vertoon het 10.000ste tex- tielpakket, samengesteld door het Ned. Roode Kruis uit door het buitenland ge schonken textielgoederen, te overhan digen. De heer en mevrouw Van der Graaf, die nog steeds schaars in hun huisraad zitten, bleken zeer dankbaar voor de eikome aanvulling van hun linnenkast. kondigde loonsverhoging. De regering heeft voorgesteld de com pensatie voor de huurverhoging voor de helft te zoeken in een verhoging dei- lonen. Van de zijde van de Raad van Vak centralen schijnt men zich op het stand punt te stellen, dat de belastingvoor stellen, die thans ter tafel liggen, te weinig soulaas bieden, ter compensatie van de huurverhoging. Met deze belas tingvoorstellen wordt teruggekomen op de maatregelen, welke in 1951 in ver band met de verhoogde defensieinspan ning werden genomen. Wordt de opheffing van de con- sumptiebcperking op 2 a 3% geschat, de zuivere compensatie bedraagt in feite niet meer dan ongeveeer l^t. In de voorlopige eonclusie van de Raad van Vakcentralen Is men op grond van deze globale berekeningen tot een loonsverhogingspercentage van vijf gekomen. Het denkbeeld wordt, naar aange nomen mag worden, niet geacht op losse schroeven te staan. Nu de voor stellen der regering de verevenings heffing buiten beschouwing hebben gelaten, schijnt men in werkgevers kringen wel geneigd te zijn een loons verhoging van 2 a niet als de uiterste grens te beschouwen. Zoals gezegd, de suggestie van de Raad van Vakcentralen is meer bedoeld als een gedachte bepaling voor de a.s. onderhandelingen, dan dat men er een concreet voorstel in zou mogen zien. COUPONS Door dc enorme verkoop van onze Zomerstoffen, hebben wij zoveel COUPONS, dat wij deze direct moeten verkopen. COUPONS ZIJDELINNEN. waarde 12,95 per meter COUPONS BLOUSE STOF. tot f 4,95 per meter COUPONS CRUNC KLE, tot t 2,95 per meter COUPONS EVERGLAZE, tot I 4,95 per meter Deze Coupons in lengte van een tot vijf meter verkopen voor f 0,98 per meter. VRIJDAGMORGEN om 9 uur be gint de grote Coupon-verkoop. U hoeft dus niet tot Juli te wachten. Reeds nu, nu de zomer nauwelijks begonnen is. verkopen wij onze Coupons door elkaar voor f 0,98 PER METER. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg BETER EN TOCH GOEDKOPER Nieuwe meelsoort voor zoutloos brood Velen zijn op medisch advies verplicht zich gedurende kortere of langere tijd een zoutloos dieët op te leggen. In het algemeen geldt dit voor hen, die lijden aan een hoge bloeddruk en vaak ook schrijft de medicus voor vrouwen ge durende de zwangerschap zulk een dièet voor. Een van de bezwaren, welke een zout loos diëet met zich brengt. Is wel de verplichting zoutloos brood te nuttigen. Dit zoutloze brood gaat de patiënt dik wijls vlug tegenstaan. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling een nieuwe meelsoort voor zout loos brood ter beschikking van de Ne derlandse bakkerij te stellen, waardoor aan de bezwaren voor een groot deel te gemoet wordt gekomen. Vele Instanties, zoals de Voedingsraad, het ministerie van Landbouw, het Directoraat-Gene raal van de Voedselvoorziening hebben hun medewerking verleend en het TNO. heeft een groot deel van de voorberei dende werkzaamheden voor zün rekening genomen. Binnenkort zullen hierover nadere me dedelingen kunnen worden gedaan. (Ingez. Med.-Adv.) ZONDAG A.S. VADERDAG DASSENDAG Hyacinthenkwekers verwerpen nuttig areaal In een bewogen vergadering, die duurde van 2 tol 7 uur, heeft de ver eniging „De Hyacint" met 216 legen 192 stemmen het bestuursvoorstel verworpen, om aan het Bedrijfschap in Den Haag te adviseren de huidige nuttig-areaai regeling voort te zetten. De vergadering kwam niet tot een de finitieve uitspraak omtrent de thans te volgen koers, maar aangenomen werd, dat zy een regeling wenst, als tbans be staal voor tulpen en narcissen. Indonesische Schiftings commissie voor buitenlanders Wie krijgen vestigingsvergunning? De schifting van de buitenlanders, die Indonesië willen binnenkomen, is sinds het kabinet-Soekiman door een commissie ad hoe geheel over gelaten aan de Immigratiedienst. In verband met diverse aangelegenheden, zoals hel grote aantal oudleden van het KNIL en de KL die wachten op een spoedige beslissing over hun vestiging in Indonesië, heeft het Ministerie van Justitie in April een speciale commis- se ingesteld, die belast is met het ver strekken van vestigingsvergunningen aan oudleden van het KNIL cn de KL. Deze commissie wordt voorgezeten door het hoofd van de immigratiedienst. Het doel van de instelling van de schiftingscommiisie is het bespoedigen van het verstrekken van vestiging—ver gunningen aan oudleden van het KNIL en de KL, a'smede aan buiten'anders, die in militaire dienst zün geweest. 2 000 oudleden van het KNIL en de KL hebben een verzoek ingediend om een vestigingsvergunning. In Indonesië zouden, 4 000 oudleden van beide legere vertoeven. Velen onder hen. die zich ln Indonesië willen blijven vestigen willen eerst zo spoedig mogelijk naar Nederland terug. Hierdoor stapelen de werkzaamheden van de commissie zich op. Het Ministerie van Defensie, de Staatspolitie en het hoofdparket geven hun mening of 'n buitenlander slaatsge- vaarlyk is of niet. Indien onder de com missie leden de meningen over een aan vraag van een buitenlander om een ves tigingsvergunning verdeeld zijn, dan be slist in laatste instantie de Minister van Justitie. De schiftingscommissie behandelt niet alleen de aanvragen van buitenlanders, die werkzaam zullen zijn bij de regering, doch ook bij particulieren. Alleen zij, die deskundig zijn op een terrein, waarop het moeilijk is Indo nesische krachten te vinden komen in aanmerking voor een vestigingsver gunning. ongeacht of zij bij de rege ring dan wel by een particuliere in stantie werkzaam zullen zijn. Voorts moet een aanvrager beschikken over het passage-geld voor heen- en te rugreis naar het land van herkomst, over voldoende inkomen in Indonesië en voor een ondernemer over het vereiste, werkkapitaal. Daarnaast moet een Indo nesische ingezetene borg voor hem staan. Het immigratie-quotum van Indone sië is voorlopig bepaald op 8.000 perso nen 's jaars. Terechtstelling Rosenbergs uitgesteld Door rechter Douglas, die misschien zal worden vervolgd Rechter William Douglas heeft giste ren de Rosenbergs een uitstel van executie toegestaan. In een gedrukte verklaring van acht pagina's verklaart rechter Douglas van het Hooggerechtshof dat hy geen bevel schrift voor een nieuw verhoor, zoals door de advocaten van de Rosenbergs verzocht, zou uitvaardigen, maar, zo zegt hü: „Ik zal een uitstel toestaan, geldig totdat de kwestie van de toepasselijk heid van de strafbepalingen van pa ragraaf 10 van de wet op de atoom energie op deze zaak kan worden vastgesteld door de districtsrechtbank en het hof van beroep (te New York) Hitler en Stalin dood, maar Pleidooi voor erkenning ex-politieke gevangenen Vanmiddag heeft de vice-voorzitter van de Ned. Ver. van ex-politieke ge vangenen (uit de bezettingstijd) de heer W. Bakker, op het voortgezette congres dezer vereniging te Haarlem een inlei ding gehouden over het onderwerp „On ze taken". Nog steeds is onze vereniging een strijdorganisatie, aldus spr. Hitler is dood maar zijn geest waart nog rond. Ook Stalin Ls dood, de man die heeft gezegd: "De mens is slechts meet op de slagvelden der historie". Hun monden zijn gesloten, maar Is het onkruid dat zij hebben gezaaid, uitgeroeid? Is de geest, die macht bo ven recht stelt, verdwenen? Wat zal overwinnen, het Hebt uw naasten lief' of de mensenverachting. Wi). ex-politieke gevangenen, aldus spr hebben gekozen en welbewust als eerste doelstelling in onze statuten op genomen: de instandhouding van de geestesgesteldheid die de basis \ormde oor het verzet. Direct hierop volgt de erdediging van de rechten van de mens, De strijd die wy voeren tegen het con centratiekamp-systeem. de zorg die hebben voor de velen, die thans nog als politieke gevangenen in tuchthuizen en kampen wegkwijnen de hulp die wij trachten te bieden aan de vluchtelingen het zijn logische uitvloeisels van onze taak Ei- ls geen vrede mogelijk, zolang vereld nog verdeeld is In vriien en onvrijen. Hulp en bijstand verlenen wij aan onze makkers, die zulks behoeven. Deze trachten wij ook te geven aan onze vrou welijke leden, die in de plaats van hun gestorven echtgenoot volwaardig lid van de vereniging zijn. Hulp en bijstand niet In materiele zin, want het enige orgaan dat zulks doet is en moet blyven de Stichting '4045 Spreker bracht de itichting hulde voor haar werk. Mot nadruk pleitte spr. voor de in- stcllinc van een statuut, dal de titel expolitieke gevangene beschermt. Ja renlang zijn wij al bezig geweest voor de expolitieke gevangene een statuut in het leven te roepen, dat de titel be schermt en erkenning inhoudt. Overal in het buitenland kent men een derge lijk statuut. Honderden zi)n de periode van '4045 geestelijk en lichamelijk nog niet te bo ven. Talloze vrouwen staren nog dage lijks naar de lege plaats van hem die stierf voor het ideaal van een „vrij Ne derland." Een erkenning, een officiële waardering voor dit mateloze erdrlet, zou voor velen een warme lichtstraal zijn in een troosteloos bestaan. De heer G. Bakker besloot met er op te wyzen. dat het voor de ex-politieke gevangenen alleen zin heeft in vereni gingsverband bijeen te blilven. als blij vend wordt gestreden voor datgene waarvoor onze duizenden doodgemartel de en geexecuteerde makkers ziin geval len: voor geestelijke vrijheid, voor v« draagzaamhetd en voor gerechtigheid WONINGEN VOOR BEJAARDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Bommer heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting-gpantw oord, dat het hem bekend is, dat vele gemeen tebesturen en woningbouwverenigingen al geruime tijd uitzien naar een verrui ming van de bijdrageregeling voor wo ningwetwoningen, bestemd voor be jaarden, welke de mogelijkheid zou scheppen de huurprijzen van deze wo ningen meer ln overeenstemming te brengen met de draagkracht van de gegadigden. Op de vraag of kan worden medege deeld, of een dergelijke verruiming der bydrageregeling binnenkort tot stand zal komen, heeft de minister geant woord, dat dit punt nog by hem in studie is. HIJ verwacht wel in staat tc zijn zich daarover binnenkort een oor deel te vormen. Daarna zal over de fi nanciële gevolgen overleg moeten worden gepleegd met de minister van Financiën. Het zal van het resultaat van dit over leg en van de op de begroting beschik bare middelen afhangen, of en. zo ia, anneer een verruiming van dc bij- o drageregeling tot stand zal komen. v waarna de kwestie van een verder uitstel kan worden behandeld door het hof van beroep of een lid van dit hof (het Hooggerechtshof) op de ge bruikelijke manier". Als wel een bevelschrift voor een nieuw verhoor zou zijn uitgevaardigd, had de regering bij dat verhoor haar recht om de beklaagden in hechtenis te houden, moeten bewijzen. De minister van justitie heeft het Hooggerechtshof verzocht het besluit van rechter Douglas te herroepen. De Amerikaanse opperrechter, Fred Vlnston. heeft een bijzondere zitting van het Hooggerechtshof by eengeroe pen voor vanmiddag om het besluit van rechter Douglas, de terechtstelling van de Rosenbergs uit tc stellen, te bespre ken. De 55-jarige rechter William Dou glas, de jongste van de negen leden van het Hooggerechtshof, heeft zijn be slissing genomen na een langdurige studie, die tot diep in de nacht duurde, van stukken die hem door advocaten waren overhandigd. Het ls verrassend, dat hU zijn besluit nam op gTond van stukken van twee advocaten, die Maan dag door een New Yorkse rechter „in dringers en bernhazen" zijn genoemd, en niet op grond van stukken van de eigen advocaten van het echtpaar Fto- senberg. Twee dagen geleden heeft het Hoog- geiechtshof geweigerd een uitstel van executie te verlenen en ook om het pro ces te herzien. Douglas stemde toen met drie anderen voor uitstel en met een andere voor herziening van het proces. Voordat Douglas zyn besluit bekend maakte. hadden juridische deskundigen verklaard dat het ongebruikelijk zou zyn als een der rechters een uitstel zou toestaan nadat het voltallige hof zulks had geweigerd. Hy zou het evenwel kunnen doen als hy nieuwe bewijsstuk ken had ontvangen, zei men. Douglas twijfelt er ernstig aan. of rechter Kaufman indertijd wel het recht had de Rosenbergs ter dood te veroordelen. Dit. is namelijk geschied op gTond van de spionnagewetten van 1947 en niet op grond van de wet, die speciaal de ntoomspionnage betreft. Volgens deze laatste wet mag alleen de doodstraf worden gegeven op aan beveling van de Jury en indien de spionnage is gepleegd met de bedoeling Amerika te benadelen. De Jury heeft geen doodstraf aanbevolen en ook ver meldde de acte van beschuldiging niets over het andere punt. Als de wet betreffende atoomspionna- ge dus op de zaak-Rosenberg van toe passing is, ls ten onrechte de doodstraf opgelegd, zo redeneert rechter Douglas. De democratische afgevaardigde Wheeler, heeft in het Huis van Afge vaardigden een wetsontwerp inge diend oru te bereiken, dat rechter Douglas in staat van beschuldiging wordt gesteld. Indien het voorstel van Wheeler door het Huis wordt aangenomen, zou rech ter Douglas voor de Senaat moeten te rechtstaan Dc S-naat zal dan beslissen of hij al dan niet van zijn ambt onthc- -'orden.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 7