STADSNIEUWS Een vluchtige indruk van Argentinië's hoofdstad Latij LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 18 JUNI „Dit is het werk van Peron jnse geest en snelle groei (door mr A: KLEIJN, burgemeester van Meppel) greep terug op het voorbeeld van het 19de eeuwse Parijs en maakte gebruik van Franse kunstenaars. De Italiaanse invloed is directer. De grote stroom Italiaanse immigranten, onder wie zich ook kunstenaars bevonden, bracht haar Waren tot aan de tweede wereldoorlog Frankrijk en Parijs ook voor vele Ar gentijnen het middelpunt der aarde, en al behoort ook thans nog de uiterst rijke „chique" van Buenos Aires tot de gewaardeerde cliëntéle van de Pa- rijse modehuizen en tot de geregelde bezoekers van de Franse Rivièra. toch is sinds het begin van deze oorlog de Franse invloed in Argentinië, en over al in Zuid-Amerika, aan het tanen ge raakt De Franse cultuur was toch reeds haar greep op de wereld aan het verliezen, toen nu de plotselinge isola tie de definitieve ommezwaai teweeg bracht. De Angelsaksische invloed werd sterker en sterker, vooial die van de Verenigde Staten, hoe afkerig Perón's bewind hier ook tegenover mocht staan. Daarnaast doet zich een andere stro ming sterk gevoelen: de Duitse, die zich vooral openbaart op administra tief-organisatorisch terrein. Nationaal socialistische tendenzen, die ook Perón wel liggen, zijn hieraan niet vreemd en vele Duitsers, wie elders de grond onder hun voeten wat warm was geworden, hebben thans in Bue nos .Aires een welkom onthaal gevon den. André Marie ontvouwt zijn program Grote matiging betracht Het zijn slechts vluchtige en fragmentarische indrukken, die ik U in Buenos Aires geven kan. Men kan een millioenenstad nu eenmaal niet in enkele dagen leren kennen. Maar men kan er wel een algemene indruk van krijgen. En ik moet zeggen, die indruk was een aangename. B. A„ zoals de Amerikanen Argentinië's hoofdstad plegen te noemen, is druk en levendig, het is een stad waar wat omgaat Het is kennelijk één van de hoofdsteden van dit continent. Elke Argentijn vindt, dat het de hoofdstad is. In dit opzicht zijn de Argentijnen net Duitsers: elders in de wereld kan het op zijn hoogst b ij n a zo goed zijn als in Argentinië. De Argentijn pocht gaarne wat op de belangrijke, grote en dure zaken, die in zijn land tot stand zijn gebracht. En tegenwoordig is het Perón, die fun geren mag als de symbolische vervaar diger van alles, waarover maar te po chen valt. „Perón cumple!", „Dit is het werk van Perón!", kan men lezen, waar iets groots verricht wordt of wat duurs tot stand is gekomen. Een belangrijk viaduct, een hoog gebouw, een nieuwe brede avenue, de nieuwe catacomben van de Chacarita, het ge weldige centrale kerkhof van Buenos Aires: „Peron cumple!" Het staat uitdrukkelijk en uitvoerig vermeld op de grote borden, waarvan het volk de grote daden van zijn leider kan aflezen. Zi.n purtret hangt er bij. In kleuren druk. met glinsterend witte tanden Perón is wat men noemt een knappe man en hij weet dit te tonen. Hij heeft kennelijk ook begrepen, dat deze eigen schap door zijn mensen op prijs wordt gesteld en maakt daar een dankbaar gebruik van. Voor mijn gevoel schoot al die ophef van Perón's belangrijke daden en het geblikkei met zijn fraai gebit, zijn doel wat voorbij. Maar dat zal wel hieraan liggen, dat ik geen Argentijn ben, maar slechts een nuchter Noorder ling. Waar dan nog bij komt, dat dit werken met grote portretten en tamelijk holle, op muren gekalkte leuzen onaan gename herinneringen wekte aan de dagen van Hitler en Mussolini, toen b v. heel Italië volgeplakt zat met portretten van zijn dictator en zinvolle opschriften als „D u c e, D u c e, D u c e". Ruim gebouwde wereldstad In zijn centrum heeft Buenos Aires soms ineens iets van Londen, heel wei nig maar en dan van een veel ruimer gebouwd, ordelijker, rechtlijniger, scho ner en lichter Londen. Buenos Aires is, o wonder, een wereldstad, die haar ver keer aan kan. Van meet af werd 't ruim gebouwd, gelegen als het is in een ein deloze vlakte, die generlei beperkingen oplegde. Maar bovendien is het cen trum op rigoureuze wijze verruimd. Men kan er boulevards aanschouwen, die tot de allerbreedste van de wereld behoren meer dan 120 M.! Bij het oversteken voelt men er zich een zwaar door het rondrazende verkeer bedreigde mier. In ieder geval bieden dergelijke boulevards voldoende ruim te voor het verkeer, terwijl ook parke ren op ruune schaal mogelijk blijft. Tenslotte heeft men nog dwars door het oorspronkelijke schaakbord-patroon een paar diagonale avenues geslagen, die het verkeer nog verder ontlasten. Door in het schaakbord hier en daar wat vakjes onbebouwd te laten, ontston den vierkante en rechthoekige pleinen en parken. Van grootse allure zijn de twee centrale pleinen, aan één waar van het monumentale congresgebouw verrijst, dat in bouwtrant lijkt op het Capitool in Washington. Rond het an dere staan de cathedraal. het regerings paleis. waarin de president zetelt, en het oude gemeentehuis. Het zijn de Latijnse geest geestes merk van de overgrote meerderheid van de inwoners en het tijdperk van zijn snelle groei, die voornamelijk hun stempel op Buenos Aires hebben ge drukt. De stad maakte een uiterst snel le ontwikkeling door. Tussen 1869 het jaar van de eerste volkstelling en 1900 groeide ze van een provincie plaats met 177.000 Inwoners tot een millioenenstad. Haar illusie was de mooiste en belangrijkste stad van Zuid- Amerika te zijn. vandaar een bijna overdadig aantal monumenten en standbeelden, niet allemaal even mooi. maar steeds met zorg en dikwijls mo numentaal opgesteld. Parijs is het dui delijke voorbeeld. Het was in de jaren van B. A.'s snelle groei h e t stedebouw- kundige middelpunt van en het voor beeld voor de hele wereld en in het bijzonder voor de immers eveneens La tijnse steden van Zuid-Amerika. Gelegen aan de zoete zee Eén ding ls jammer: dat ook ln Buenos Aires, als in Amsterdam, de ligging aan open water stedebouwkun dig zo weinig is uitgebuit Beide ste den missen een „open waterfront". Hoe schoon het directe contact met de zee stedebouwkundig kan worden ver werkt. toont ons Brazilië's onvolprezen hoofdstad Rio de Janeiro. Nu ligt Bue nos Aires wel niet direct aan zee. Maar het ligt aan de wijde watervlakte, on overzienbaar breed, die gevormd wordt door de samenvloeiing van de Parana en de Uruguay Rivier Ze zou gerust voor zee kunnen doorgaan, ware het niet. dat het water zoet is. en rood bruin van het vele slib, dat uit het Noorden wordt aangevoerd. Maar al is het water dan niet zo mooi van kleur als dat van de echte zee. toch kan het golven en spiegelen en illusies wekken en bovendien vormt het één van de voornaamste levensaders van Buenos Aires, de handelsstad, invalspoort voor de talloze zeeschepen, die behalve wa ren ook vrijwel de hele bevolking uit Europa hebben aangevoerd. Wat die bevolking betreft, ln deze oude. in het begin der 19de eeuw vrij geworden Spaanse kolonie, vormt het Spaanse bevolkingselement vanzelf sprekend de grondslag. Daaroverheen golfden vooral Italianen het land bin nen. maar ook veel Duitsers. Fransen en Engelsen en tenslotte lieden uit heel Europa. De oorspronkelijke Indiaanse bevolking liet in Buenos Aires prac- tisch geen sporen na: ze werd uitge moord en verdreven. Zo ls. als New- York. Buenos Aires uiterst cosmopo- lilisch. maar terwijl in New York het accent valt op de Angelsaksische men taliteit. is in Buenos Aires de Latijnse geest in alles overheersend. Europese cultuur Naast die van Frankrijk, is de cul turele invloed van Italië belangrijk. De Franse invloed was meer indirect: men Wat de tentoonstelling leerde Een grote nationale tentoonstelling van in de laatste halve eeuw tot stand gekomen schilderijen en beeldhouw werken. waarvoor het Museo Nacional de Bellas Artes geheel ontruimd was, geeft mij een mooie gelegenheid voor een samenvatting. Zowel de beelden, in hoofdzaak van beeldhouwers met typisch Italiaanse namen, als de schil derijen sloten zich volmaakt aan bij hetgeen de Europese kunst te bieden heeft Op zeer vakkundige wijze wa ren hier alle stromingen van de Euio- pese kunst nagevolgd. Men merkte nauwelijks, zelfs uit de onderwerpen niet. dat men hier te doen had met Argentijnse kunst. Slechts een enke ling wist deze Europese ban te door breken en had iets eigens weten te scheppen. Ik herinner mij b.v. een schilderij van een schoolklas, van een Argentijns boerengezin, die iets meer wakker riepen dan op zijn hoogst be wondering voor technisch kunnen, schilderijen, die alleen in Argentinië geschilderd konden zijn, niet alleen om het onderwerp, maar vooral om de geest die er uit sprak Hier bloeide iets op van een eigen Argentijnse cultuur, zoals die ook naar voren komt in be paalde Argentijnse dansen en de daar bij behorende muziek. Hier was iets van de sfeer van een land van pioniers, dat bezig is uit te groeien tot een natie met een eigen karakter, een eigen le ven. een eigen cultuur, niet langer ont leend aan Parijs, aan de Verenigde Staten of aan Rome. maar voortge sproten uit eigen bodem en eigen geest. Deze ontw ikkeling van een eigen cultuur bevindt zich nog in een begin stadium In het algemeen zijn de Ame rikaanse republieken nog jong en slechts enkele, als b v. Mexico, kun nen teruggrijpen op een oude traditie. Maar het groeiproces is aan de gang en ook deze landen zullen zich cultu reel steeds meer aan Europa en zijn normen ontworstelen, al zal er daar naast ook zeker een sterke affiniteit blijven bestaan. Immers een stad als, b v. Buenos Aires, is te duidelijk van Europese afkomst, dan dat ze deze oor sprong ook zou kunnen verloochenen. De radicale leider André Marle. de vierde die opdracht heeft een regering te vormen in Frankrijks negentiende regeringscrisis na de oorlog, heeft van daag in de Nationale Vergadering ver klaard dat hij. als hij tot premier wordt gekozen, Amerika en Engeland op de conferentie van Bermuda zal meedelen, dat de kosten van de oorlog in Indo- China op billijker wijze moeten worden verdeeld tusen de Atlantische deelge noten. „De totale kosten van de mili taire operaties in Indo-China en van de bewapening in het moederland zijn te hoog voor onze economie", zei hij. De bondgenoten dienen een duidelijk antwoord te geven op de vraag, of In do-China deel uitmaakt van de ge meenschappelijke strategie. Andere punten uit de verklaring van Marie zijn: 1. De basis van de buitenlandse poli tiek blijft het bondgenootschap met Amerika en Engeland. 2. De drie staten in Indo-China moe ten onafhankelijkheid krijgen. 3. De kwestie van het Europese leger zou piet worden overwogen, voordat er in West-Duitsland algemene verkiezin gen in September) zijn gehouden. 4. Hij beloofde niet te dreigen met ontbinding van het parlement om de ratificatie van het verdrag inzake het Europese leger er door te krygen. 5. Hij liet uitkomen, dat Frankrijk, indien het in Indo-China garanties zou krijgen, de toelating van Peking-China tot de VN. zou steunen. 6. Frankrijk is voornemens in Marok ko en Tunesië „zijn grote verantwoor delijkheid te dragen in overeenstemming met de stabiliteit en veiligheid van de vrije wereld". 7. De Franse unie zou worden ge maakt tot een grote economische een heid van consumptie en productie. 8. Ten aanzien van de financiën stelde hy voor te trachten het grote begro tingstekort in twee stadia op te lossen. Er zou een speciale belasting worden ingesteld. Marie maakte niet de aard van deze belasting bekend. De militaire uitgaven zouden worden beperkt. 9. Er zou prioriteit worden gegeven aan Investeringen overzee en inde land bouw. Dit zou geschieden volgens een vierjarenplan voor wederopbouw. De ontwikkeling van de export zou de enige remedie zijn om het tekort in de beta lingsbalans te dekken. Minister Zijlstra huldigt „Enschede" In de herdenkingsbijeenkomst waar mede vanmorgen dë grafische inrich ting Joh. Enschede en Zonen, waar o.a. de Nederlandse bankbiljetten worden gedrukt, haar 250-Jarlg bestaansvie- rtng is begonnen in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem, heeft de minister van Econ. Zaken, prof dr J. Zijlstra. in tegenwoordigheid van Prins Bernhard en vele autoriteiten en geno digden, de gelukwensen van de Neder landse regering overgebracht. De minister zei van oprechte bewon dering vervuld te zijn voor de wijze waarop Enschede zijn eervolle plaats onder de Nederlandse bedrijven heeft weten te behouden en te versterken. „Enschede" is een begrip geworden, waarop alle medewerkers van het be drijf met reden trots kunnen zijn. „Enschede" heeft door technische meesterschap goed koopmanschap en doorzettingsvermogen een internatio nal! vermaardheid verkregen. De Ne derlandse grafische Industrie ls zeker in staat op het Internationaal niveau een groot aandeel te verwerven. In dat aandeel zal ook de NV En schede in volledige ontplooiing van haar technisch vermogen in staat zijn uitstekende diensten te bewijzen, aldus de Minister. 10 Hij zou trachten verplichte arbi trage ln te voeren voor de regeling van stakingen, in overeenstemming met de vertegenwoordigende organisaties van kapitaal cn arbeid. 11. Hij zou het parlement verzoeken een grondwetswijziging In overweging te nemen. Door voor hem te stemmen zou de assemblee zich verplichten een wets ontwerp over dit ontwerp ln debat te nemen. Marie verklaarde, dat hij geen spe ciale bevoegdheden vroeg. Hij zou ge bruik maken van de bevoegdheden die reeds bij de wet bestaan. Hij stelde al leen voor, dat decreten, die op grond van deze bestaande bevoegdheden wor den uitgevaardigd, slechts gedurende veertien dagen door het parlement ge wijzigd zouden kunnen worden. Decreten kunnen thans gedurende een langere periode door het parlement worden gewijzigd. De verklaring ran André Marie is in de Nationale Vergadering zonder geest drift ontvangen. Vooral de volksrepu blikeinen «de katholieke MRPi betonen zich terughoudend. Wellicht zullen de antwoorden, die Marie nog op vragen zal geven, een aantal weifelaars tot zn standpunt overhalen. Men acht de uitslag van de stemming zeer onzeker Expeditie-reizigers waren oplichters Door de Haagse recherche zijn een 28-jarire koopman uit Rijswijk en een 36-jarlce koopman uit Wassenaar rearresteerd. als verdacht van op lichting van een kantoorjuffrouw uit Den Haag. Beiden hadden zich uit gegeven voor expeditie-reizigers naar Noord-Afrika. waarvoor een deel neemster werd gevraagd. Zij hadden een cautie van f. 518.gevraagd, welk bedrag door de juffrouw van dc spaarbank werd gehaald cn aan de „expeditie-reizigers" werd betaald. Het geld werd door beiden nagenoeg geheel opgemaakt. De berichten over deze aanhouding hadden tot gevolg, dat dc recherche werd opgebeld door een handelaar uit Gouda, die ook reeds met de „expedi tie-reizigers" kennis bleek te hebben gemaakt Hii deed eveneens aangifte van op- liohtinc. Zii waren in de loop van de vorige maand bii hem eekomen en hadden zich voorgesteld als directeu ren van de ..Nort African Air Trail Companv". Zii beweerden vliegtuigen te hebben en bezie te ziin met de aan leg van een vliegveld in Tancer. Zy hadden 35 auto-accu's nod ie. drie auto- buitenbanden en twee binnenbanden, welke met spoed naar Taneer zouden moeren worden gestuurd. Bn inladlne ln Schiphol zouden zii voor betaling van de goederen zorgen Daar zii nog kosten te maken hadden voor uitkla- rine e.d.. verzochten zii noe even een bedrae van f 450.—. hetwelk hun ver strekt werd. De heren vertrokken toen met de goederen uit Gouda, die zij direct na aankomst voor ongeveer de helft van de prils aan de man brachten. Een en ander betekent voor de Gouwenaar een schadepost van f.2500. Eerbetoon in West-Duitse Bondsdag De leden van de West-Duitse Bonds dag hebben aan het begin van de ver gadering staande de slachtoffers van den ongeregeldheden in Oost-Berlyn herdacht Voorzitter Ehlers sprak een korte rede uit. DOOR RIJDENDE KRAAN DOODGEDRUKT. In een bouwdok van Wilton-Feyenoord te Schiedam is de 45-jarige opperman C Weyers uit Rotterdam dooi- een rij dende kraan gegrepen en tegen een be tonnen muur gedrukt. Hy was op slag dood. Waterloo Er zullen vandaag heel wat Leide- naais geweest zyn. die met verwon- dering naar de Stadhuistoren ge- keken hebben, waar de Nederlandse driekleur nun of meer tevergeefs moeite deed. wat fleur te brengen in de trieste naargeestigheid van de typisch Hollandse zomerlucht. Geen verjaardag in het Konink- lijk Huis. Geen verjaardag van de I burgervader. Geen bevrydingsdag. Geen bestand in Korea. Geen vre- de in dc koude oorlog. Waarom dan toch die VLAG? Dat zit 'm in de historische im- portantie van de achttiende Juni, J lezers. Vandaag is het, om heel nauw- keurig te zyn, precies 138 jaar (geen jaar meer of minder) geleden dat 1 de slag by Waterloo gestre- den werd Wy weten eerlyk gezegd niet welke hechte banden er tussen Lei den en Waterloo bestaan, die dit merkwaardig vlagbetoon uitlokken. Het schijnt dat Leiden de enige Ne derlandse gemeente is. die deze vlaggendag in ere houdt Wy zyn er eigenlijk wel nieuwsgierig naar. of elders b.v. de moord op Bonifa- cius telkenjare vlaggend wordt her- dacht, of de slag by Nieuwpoort, de 1 uitvinding van het haringkaken, de j tocht naar Chatham of een van die vele andere zaken, waarmee de I schooljeugd pleegt te worden be- X zlg gehouden. 35 JAAR BIJ DIERENBESCHERMING. en Q hield Franse De heer H. van Poelgeest gehuldigd. wifll-aVOnd De Stichting „Kunst. Ontwikkeling, Nog stakingen in Oost-Duitsland Twee verslaggevers van het West- Duitse nieuwsbureau DAP. die vanoch tend om acht uur naar Oost-Berlyn zyn vertrokken, zyn tot nu toe niet terug gekeerd. Het westberlynse blad „Der Abend" maakt in berichten zonder bronaandui ding melding van spoorwegstakingen te Halle, Leipzig, Bitterfeld en Maagden burg. Een ander Westberiyns blad, ..Der Kurier", meldt dat de binnenvaart op de rivier de Havel en in de omgeving van Brandenburg stiligt. Er was niets te vervoeren, blykbaar door stakingen el ders. West-Berlijnse sociaal democraten manen tot kalmte De opleiding van de sociaal-democra tische party m West-Berlyn heeft de arbeiders in het Oosteiyk deel van de stad tot kalmte opgeroepen. Nu de Sovjet-autoriteiten hebben in gegrepen. hangt de verwerkelyking van uw politieke eisen niet meer af van de macht van een burgerbevolking, die on derworpen is aan de bezettingsmacht, maar zy kan thans slechts geschieden in samenwerking met de krachten der vrye wereld. Laat u dus niet verleiden tot daden, die slechts nutteloze opoffe ringen kunnen veroorzaken. Spaart uw krachten liever voor de verdere ge beurtenissen. aldus de oproep. Vanavond extra televisie-uitzending De Nederlandse Televisiestichting heeft het voornemen, vanavond om halftaen als het nodige materiaal tijdig aanwezig ls. een extra uitzending te vei zorgen waarin een Journaal zal wor den gedraaiid over de gebeurtenissen ln Oost-Berlyn. Bovendien zal dan een Journaal worden vertoond over de vlootrevue te Spithead op Maandag ji. DEKKINGSPERCENTAGE 83 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Mei 1953 f. 698 millioen cv.m. f 684 millioen), terwijl voor een waarde van f 580 millioen (v.m I. 680 millioen) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 83 (v.m. 99'. LEIDERDORP TENNIS. L.T.C. „DE MIJN NIK". De uitslagen van de eerste onderlinge wedstryden luiden: Mevr. D. BootLamers slaat Kitty Kaiser 6-0. 6-1; Joke v. d. Velden slaat mevr. C. de Vry 3-6. 6-4. 6-3; Mevr. J. Zitman slaat mevr. T. Karstens 6-8. 6-4. 6-2; mevr. E. M. Boot slaat mej. T. Kas ten 6-3. 6-2; mevr. Wybenga slaat mej. Vlaardingcrbroek 6-0. 6-3; mevr. Seret slaat mevr. Koch 7-5, 6-2; J. W. Boot slaat H. de Vrind 6-4. 6-4; K. van Die- peningen slaat J. Braakman 6-1. 7-5: C. Hollebrandse slaat J. Vlasveld 3-6. 6-1. 6-3; N. Kuypers slaat E. P. Cancri- nus 6-4. 6-3; I da Costa slaat H. Bcn- nink 2-6. 6-4. 6-2; W. Kooreman slaat A. van Weeren 9-7. 6-2; A. Koch—W. G. Aldershoff 6-2, 5-5 gestaakt; L. En gelenburg slaat I. da Costa 6-1. 6-1; J. W. de Koning slaat H. Bouman 6-3. 6-3; J G. Geelkerken slaat W. Serdyn 6-2. 6-4; A Seret slaat v. d. Heuvel 6-1. 6-0: Red Hoogervorst slaat Claas Reys 6-1, 6-3; A. Seret slaat J. W. de Koning 6-3. 6-4; Jaap Kooreman slaat B. Braak man 6-2. 6—2; C. P. Pluilaart slaat J. Butzelaar 5-7. 6-2, 6-0; mevr. Wybenga en mej. Wybenga slaan mevr. Seret en mevr v. d Heuvel 6-1. 6-3; mevr. Boot— Lamers en mej. Bouhuvs slaan mevr Karstens en mevr. Zitman 6-4. 6-0; I da Costa en A. van Weeren slaan J W de Koning en J Butzelaar 6-0. 6-0: P Boot en H. Bennink slaan H de Vrind en J. Geelkerken 7-5. 4-6. 6-4: mevr. Zitman en E. P Cancrinus slaan heer en mevr. Wybenga 6-3. 6-0; mevr. Ko ningStenger en P. F. Janzen slaan mej. Wybenga en Pluilaart 6-2. 5-7. 6-4; mej. T Kasten en I. da Costa slaan Joke v. d. Velden en W .Kooreman 6-0. 6-4. B.B.-PROPAGANDA. In het Dorpshuls wordt morgenavond om 8 uur een propagandabyeenkomst voor de Bescherming Bevolking gehou den. Er zal een uiteenzetting van hot doel en de werkwijze van de BB. wor den gegeven. Voorts zullen enkele films worden vertoond OEGSTGEEST 24 JUNI RAADSVERGADERING De acenda omvat om.: Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw be noemde leden van de Raad Voorstel >an B. en W. tot het per 1 Sept. ver lenen van eervol ontslae aan mei C. P Scheffers als onderwijzeres aan de o.l. school. Idem tot het Invoeren van een verplichte vacantiesluitlnc voor de krutdeniersbedritven. Idem tot ver pachting van land. Idem tot verpach ting van het visrecht in de wateren der gemeente, aan G. Starrenburg. Idem tot wilzlalne van het bezoldi gingsbesluit. Idem tot witzicing van de vacantietoeslagreieling. Idem tot het verlenen van medewrkinc voor dc aan schaffing van banken ten behoeve van de bilz. lagere school aan de Hoge Morswec. Aankleding van de rekening van het grondbedrijf over 1952. Comp- tablliteltsbeslulten. In het gebouw van het hoofdbestuur van de Ned Ver tot bescherming van Dieren in Den Haag is vanochtend een glas-in-rood raam aangeboden aan de voorzitter van deze vereniging, de heer H. van Poelgeest uit Leiderdorp., in verband met het feit. dat hii 35 Jaar geleden zich in dienst van de dieren bescherming stelde. Het raam uitgevoerd door de glaze nier H. Liefkes naar een ontwerp van de onlangs overleden kunstenaar H. van der Stok, werd overgedragen in aanwe zigheid van vele leden van het hoofd bestuur en vertegenwoordigers van di verse plaatselijke afdelingen, waarbij in toespraken de nadruk werd gelegd op het vele en opofferende werk. dat de heer Van Poelgeest voor de bescherming van het dier heeft verricht. De jubilaris onderstreepte in een korte dankrede de grote taak. waarvoor dc vereniging is geplaatst en dankte al zijn medewerkers voor hetgeen reeds bereikt is kunnen worden, waarbij hij hen op wekte in de toekomst het werk naar beste vermogen voort te zetten. Gisteravond boden de personeelsver enigingen van de H.C.W. en dc N.EM. in de recreatiezaal van deze bedryven aan de Zoeterwoudseweg een bonte avond aan de leden van de afd. Leiden van de Algein Bond van Ouden van Dagen aan. De voorzitter van de „Stalen Band.de heer de Graaf zeide ln zyn openingswoord, dat dit de eerste ont spanningsavond was, weike deze vereni ging voor een dergelijk gezelschap ver zorgde. Hij hoopte dat dit niet de laatste avond zou zUn en zae hier voor andere personeelsverenigingen een dankbaar werk in. Hierna leidde de conferencier Peter de Zwart een programma in dat de ver- gelyking met vele bonte avonden glansrijk kon doorstaan. Er was voor .Elk wat wils" MuXek .dans. schetsjes, declamatie, zang en acrobatiek, wisselden elkander in bonte volgorde af In het bijzonder mogen genoemd worden de Remington girls. Henny Chouffour (accordeon) en de Markka's met plastische accrobatiek. De D.S.B.-band zorgde voor aanvullende muziek. Enkele Leidse firma's hadden voor een tractatie gezorgd Aan het einde van de avond was de heer Oppelaar de tolk van de ouden van dagen, die zich zo uiter mate hadden geamuseerd. GOUDEN BRUIDSPAAR. Vandaag ziin voor het echtpaar A PardonSmcerling. wonende Orante- boomstraat 9 a. de gouden huwelijks- Ontspanning" heeft gisteravond een ie-' zing georganiseerd. Dat is op zichzelf niet byzondeis zult U zeggen, maar als wy U vertellen, dat dit een lezing was met dc wijn als onderwerp, dan vraagt U zich wellicht af of wyn nu wel iets is dat met kunst of ontwikkeling te maken heeft, en of dc vereniging hier misschien het accent op de ontspan ning heeft gelegd. Deze gedachtengang toont aan dat U „Oncle Gustave" nog niet gehoord hebt „Oncle Gustave" (Oom Gustaaf) ls de bijnaam van de heer A. Tordoir. - men zou wellicht t«.er kunnen zeggen dat Tordoir de bijnaam van „Oncle Gusta- •e" is en onder deze naam gaat een 'urig en temperamentvol minnaar van ie wijn en haar schoonheid schuil. In een met toepasselijke spreuken •ersierde zaal van „Het Gulden Vlies", •n onder het genot van de enige drank die hier op zyn plaats was: de wiin. voelde Oncle Gustave zich. zoals hy zelf opmerkte „als een visje in het wa ter". Het gezelschap werd dan ook niet teleurgesteld. Met een vuur de wijn waardig hield hy een boelende en fas cinerende lezing over de duizend-en- een geheimenissen van de champagne, en nadat een Frans filmpje zyn woor den in beeld had omgezet stak hy eerit recht van wal met een welbespraakt en goed gedocumenteerde improvisatie over de andere wynen, in het byzonder na tuurlijk de Franse wynen. Wie. na hem gehoord te hebben, nog Van mening is dat wyn slechts een „lekker" geestryk vocht is. die heeft slechts met een half oor geluisterd. Wie de alkoofgeheimen van de geboorte plaats van de wyn kent. die weet dat zowel het maken van de wijn als het proeven, drinken en genieten ervan, een cultuur-verschijnsel is. Toen „Mon oncle". zoals de heer H. de Wilde, voorzitter van K. cn O., hem noemde, met veel moeite en slechts door de droogte van zyn keel en de on verbiddelijkheid van de klok genood zaakt was ervan af te zien om nog een paar uur door te spreken, iets wat hij, zonder in herhalingen te vervallen, makkelijk had kunnen doen, ging men in opgewekte stemming naar huis, iets van de wonderiyke geest, van het zon nige wijnland met zich nemend. ST. NICOLAAS- EN KERST PAKKETTEN VOOR TROEPEN OVERZEE. Evenals vorige jaren zullen Kerstpak ketten gezonden worden aan de troepen overzee en ook met St. Nicolaas hoopt men de militairen buiten onze grenzen een verrassing te kunnen bereiden. De Kerstacties voor de troepen i IC ÏUUUC1I llün Cll?IVo De 78-jarige brulde- j Guinea en in de West nn totaal 7000 dagen gom. die evenals zijn 5 iaar loncere bruid, nog over een goede eezondheid beschikt, was o.a. 43 iaar werkzaam bij de technische dienst van T. en D. On getwijfeld zal het dit echtpaar, dat een nakomelingschap heeft van 3 kinderen en 6 kleinkinderen, in de komende we ken 1 Juli Ls de trouwdag niet aan belangstelling en feestvreugde ont breken. CORRESPONDENTIE P.H. te L.: Leiden-Utrecht-Wouden- berg-Ede-Hoenderloo-Eerbcek. Plm. 130 km. Mevr. HS. te L.: Leiden-Utrecht- Wyk-by-Duurstede-Tiel (Betuwe) 93 km.: Tiel - Amerongen - Woudenberg- Amersfoort - Hilversum - Amstcrdam- Aalsmeer-Leiden plm. 115 km.: Leiden- Utrecht-Ede-Hoge Veluwe 112 km Hoge Veluwe - Amersfoort-Utrecht-Lei- den 119 km. zullen verzorgd worden door het I tholieke Thuisfront en door het Prot. Interkerkelijk Thuisfront. De St. Nicolaasactie zal worden voor bereid door Humanitas en Femlba (de voortzetting van de vroegere „Band Ne derlandIndië Met deze acties is een bedrag van f. 100.000 gemoeid, waarvan het Rijk de helft zal bijdragen. De pakketten voor de militairen in Korea, zullen, evenals vorige jaren, ver zorgd worden door het Ned. Roode Kruis. BEURSOVER7ICHT De beurs blijft zich in opwaartse rich ting ontwikkelen: de ondertoon is vast. Ook valt van publieke zijde enige vei- Mej. J. M. E. Rogier s'.aagde te Den I spreide kooplust te constateren. Haag voor het gezellen-diploma dames- kappersvak Morgenmiddag zal op het terrein van de Doelenkazerne niet alleen de res. 2e lult.. J de Vlieger worden be- eedlgd doch ook de res. 2e luit. G. F. Lörtzer. VOORSCHOTEN INZET HUIZEN. Gisterochtend heeft de inzet plaats gehad voor de verkoop van enkele hui zen in het faillissement De Ruyter. Het woonhuis met benedenzaal Leidseweg95 werd ingezet op f12 200. het woonhuis Le-idseweg 99 op f 11.100. het woonhuis Schoolstraat 60 op f 18 300 en het win kelpand Letdseweg 145 op f9.700 BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerarda J. M. d van Ch. A. A. Devllee en G M. van Dlemcn. Leendert D z. van C v. d. Werf en P Nleman: i- - Yvonne R. d van Ch. J. J. van Alphen i het geheel niet I. en J. M Rljsdllk: Jan. z van J van - «'emmin<r TV nnte mond en A Prins; Wllhelmlna M d. J J Trippe en L _C M. v. d. Peet: Otto. v T. M. D. Wilbrink. Ondertrouwd: A. de Roode, 24 Jaar J. C. H. Konlngs. 23 Jaar. middag waren olie-aandelen wederom favoriet, deze stegen circa 3 punten. Phi lips steeg ruim 1 punt. Gunstige mede delingen in de vanmorgen gehouden vergadering der A.K.U. waren ter beurze nauwelijks bekend; niettemin boeKie ook dit fonds een kleine avance. Overi gens was de industriemarkt goed prys- houdend. Cultures eveneens vast gedisponeerd, mede onder invloed van het zo juist ver schenen verslag over 1952 der H.V.A. Deze papieren passeerden de pariprljs weer in opwaartse richting en sloten 101%. Amsterdam Rubber gold bijna 90 ex 9 dividend, hetgeen een koerswinst van 2 punten betekent. Deli Batavia iets lager wegens winstnemingen: overige tabakken goed op peil. Aandelen Cultuurbank aangeboden, zodat een ver lies van 2 punten ontstond. Billlton na genoeg onveranderd op 208. De Scheepvaartafdeling profiteerde in et geheel niet van de betere markt- stemming. De noteringen bleven hier zo goed als ongewijzigd. De beleggings- rr.arkt eaf van een iets zwakkere hou ding biyk. Vooral de nieuwe lening boekte een lichte achteruitgang. Ameri kanen in herstel op voorbeeld van Wall- street. 1 Voorlopig genot. Obl. Beurs van Amsterdam Kon. petr. mij 3-4non Donderdag 18 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. Vorige Slotkoers koers v.heden Ned. '53 3% 102,», 102% Ned. '51 3% 102 101!» 98% 98% Ned. '47 3% 3 97,', 97 Dollaring. '47 3 95j i 95% Investeringscert. 3 98,», 98,», Ned. '62-64 m.b. 3 98-» Indië '37 A 3 96% 96% Grootboek '46 3 96% 96% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Inri.B 63% 61% Nat. Handelsbank 116% 116 Ned Handelmlj. 161% 161% AK.U163% 164% Philips 160 ,V. 162 Unilever 195% 195% Wilton Feyenoord 175 174% Kon Ohe 313% 315% Am>t Rubber 96% 89%e.d Deli-Bat Rubber 106% 106% Holl. Amer. lyn 133% 133 Kon. Ned Stoomb 125% 125 Ned Scheepv Unie 132 132 H.V.A99% 101'4 Java Cult55 54% Deli Bat My134 132 Deli Mij 94% 94A Senembah 83% 84% N IET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam '47 (3%) 3 99,», Den Haag 1937 1 3 mui» Lelden 1947 97 R'dam '37 I III 3% 101A 101A Industr. Obligaties NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelltngen 170% Amsterd. Bank Rotterd Bank Twentsche Bank 166 170% 169% 165% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 193% Kon. Ned. Grofsm. 127% Rott. Droogd Mij. 333 Tieleman en Dros 53% Zwanenb. Organon 156%I Handelsondernemingen Born. Sum. H. My. 109 Internatio 140 Diversen 170 170L. Ned. M. Walv. Vrt. 74 74 Spoorwegen Deli Spoorw. My. 35% 35% Amerik. fondsen Anaconda 35,», 35,t. 68A 69% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 17/6 Holl. Constructie 195 Int. Kun6tstoff Ind. 68% 07% Kon. Ned. Edelmet. 61 Pref. Idem 66% Textiel Gcbr. v Wyk 77G.L. 75% Leidsche Wolspinn 150% Vei. Touwfa brieken 128% 130G B. Wernlnk's Betonm. 94% 94% Lah. Datu Cult. My. 380 B 380

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 4