v.: Verrassende zege van De Best in felle kamp bij stayers -'s* L.F.C.-LUGPUNUUl 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 15 Juni 1953 Tweede Blad No. 27939 Om de Nederlandse baanlitels Hijzelendoorn, Van Heusden en Derksen bleven kampioen De grote verrassing bij het eerste deel van de Nederlandse baan- kampioenschappen is wel de uitslag bij de stayers geweest. De laatste jaren ging de strijd om deze titel vrijwel steeds tussen Jan Pronk en Kees Bakker, waarbij meestal Jan Pronk na ailoop de kampioenstrui mocht aantrekken. Deze twee hebben ook nu een belangrijke rol gespeeld, maar moesten de ereplaatsen afstaan aan Cor de Best en Cor Bijster, beiden uit Haarlem. Er kan geen gelukkiger mens in het Olympisch Stadion zijn geweest dan de, 34-jarige De Best, toen hij uit handen van de waar nemend voorzitter van de K.N.W.U., de heer J. D. Viruly- de kampioens trui ontving. Zeven stayers vertrokken in deze volgorde: Bakker. Stakenburg. Bijster, De Best, Pronk. Kunst en Wierstra. Kunst, Stakenburg en Wierstra zouden geen rol spelen, dat stond bij voorbaat al vast en inderdaad hadden zij binnen 15 kilometer al een of meer ronden achter stand opgelopen. Bakker reed op kop, gevolgd door De Best, Bijster en Pronk in deze volgorde werden de eerste 50 kilometer afgelegd. Na 51 km. begon De Best een stevige aanval op de leiderspositie. Hij kwam r.aast Bakker te liggen en na een kort maar hevig duel raakten beiden los. De Best herstelde zich het eerst en ging nu een paar ronden' aan de leiding. Niet lang, want Bijster, die uitstekend geleid door Wiersma, op de loer had gelegen, greep zijn kans en stormde over De Best heen. Maar intussen had ook Pronk zich voor de strijd aangegord en na 56 km. verdrong hij Bijster van de eerste plaats. De ongeveer 7000 toeschouwers gin gen recht zitten ln de veronderstelling, dat het spel gespeeld was, want Tronk zag na zün charge de op papier grootste concurrent Bakker ln de rug. De volgende dertig kilometer gebeur den er geen schokkende dingen. Enige malen joeg Wiersma op de derde plaats de voor hem liggende De P.est naar Tronk, maar de Alkmaarder verhoogde steeds bijtijds zijn tempo, er evenwel voor zorgend, dat hij niet te dicht bij Bakker kwam. Tien kilometer voor het einde lagen De Best en Bijster op nog geen vijftig meter achter Pronk. Wiersma zette zon pupil Bijster weer tot grotere spoed aan, kwam dicht achter De Best, die de Bel gische gangmaker Van de Bosch het sein tot de aanval gaf. Onder bet gejuich van het publiek, dat ren onverwacht slot naderbij zag komen, ttok De Best over Pronk heen, die geen reserves meer had om tegenstand te bieden. Met het hoofd tussen de schou ders reed Pronk de laatste tien kilo meter uit en werd nog tweemaal gelapt. De Best reed een gewonnen wedstrijd, omdat Bijster alle aandacht nodig had om een laatste verwoede aanval van Bak ker op de tweede plaats af te slaan, waarin hij slaagde. Zware straf voor Gerrit Scliulte De sportcommissie van de KNWU heeft het volgende bekend gemaakt: „Ondanks het feit. dat de sportcom missie van de KNWU hem tijdig zo wel telegrafisch als telefonisch heeft gewaarschuwd voor de consequenties, is de beroepsrenner Gerrit Schulte, die op reglementaire wijze had inge schreven voor het nummer achtervol ging bij de Nederlandse baankam- pioenschappen, Zaterdag niet aan de start verschenen. Schulte heeft door deze contractbreuk niet alleen schade berokkend aan de wielersport in het algemeen, maar bovenal aan zyn collega's, wier ga ges in de nationale kampioenschap pen zijn gebaseerd op de recette. Aangezien Schulte behoort tot die categorie van renners, van wie ver wacht mag worden, dat zij een voor beeld zullen zijn voor renners met minder internationale faam, heeft de Sportcommissie deze overtreding ern stig opgenomen en Schulte een boete van f. 1000- opgelegd. Dit geld zal niet worden gestort in de zogenaamde „boetepot" maar zal ge voegd worden bü het aandeel van de recette, dat onder de renners verdeeld zal worden, zodat zij geen nadeel be hoeven te ondervinden van het ge drag van hun collega". De heer M, Koot. tweede secretaris van de sportcommissie vertelde ons in verband met deze zaak, dat Schulte, toen bekend werd, dat de beslissings wedstrijd PSV-Eindhoven in het BW stadion gespeeld zou worden, aan de sportcommissie medegedeeld heeft niet in de kampioenschappen te zul len starten, omdat hij er de voorkeur aan gaf in zijn zaak te blijven. (Schulte is pachter van het restau rant van het BVV-stadion). De sportcommissie heeft Schulte aan geboden er voor te zorgen, dat hij zUn rit Zaterdagmiddag direct om twee uur zou kunnen rüden, zodat hij dan voor half drie het Olympisch stadion zou kunnen verlaten en op tijd voor de beslissingswedstrijd in Den Bosch had kunnen zijn. Bij het achtervolgingskampioenschap zijn ook weggebleven: Brinkman, Ni co van Est. Harrie van de Kamp, Kwantes en Sprenkelink. ZU hadden aldus de heer Koot. een geldig ex cuus. «Dat Schulte in de eerste plaats aan zijn bedrijf denkt, waarvan hij in de toekomst zal moeten leven, vindt de KNWU blijkbaar géén geldig ex cuus - Sportred. LD). PRACHTIGE STRIJD. Een prachtige strijd is ook geleverd in de finale van de achtervolging voor amateurs tussen Tiet van Heusden tn Daan de Groot. Van Heusden had ln de halve finale in vijf minuten 18 sec. Buker er uit gereden. Maar toen Daan de Groot in de andere rit de Alphenaar Vreeswijk uitschakelde en op een fiets, waarin reservewielen waren gezet, een tijd van 5 min. 17 sec. maakte, werden in de hoek van de wereldkampioen in het rennerskwartier de allerbeste materia len voorzichtig gemonteerd. Daan de Groot had een zeer snelle start en lag na de eerste ronde ongeveer -n meter voor. Maar dat was niet ge noeg voor Van Heusden, die altyd min stens vier ronden nodig heeft om zich in te ryden. Zo was het ook nu. De voorsprong van De Groot werd na elke ronde kleiner: na twee ronden 5 meter, drie ronden nog 4 meter en toen na ronden had Van Heusden een voor sprong. weliswaar van slechts enkele centimeters, maar toch genoeg om hem zyn zekerheid terug te geven en Daan de Groot voor onoverwinnelijke moei lijkheden te plaatsen. Bij de volgende doorkomst had Van Heusden vier meter genomen, daarna zes meter en toen de laatste ronde in ging was er peen twiifel meer: de voor sprong van Van Heusden bedroec 14 meter. In de laatste ronde gooide hij er rog een schepje op en ging met zeker 30 meter voorsprong als eerste over de streep. Van Heusden. die de laatste tijd in het buitenland op de achtervolging matige tijden heeft eemaakt. liet nu op de zware stadionbaan met een lastig windje de internationale tyd van 5 min. 12,4 sec. voor zich afdrukken. Dit zal in de komende wedstryden voor hem een ge duchte steun betekenen, waarby Van Heusden natuurlijk het oog gericht heeft op de wereldkampioenschappen te Zu rich. Voor die tyd zal hij zeker geen prof worden. Ook de tyd van Daan de Groot. 5 min. 15.4 sec mag gezien wor den. Vreeswyk won in de strijd om de derde en vierde plaats van Buker. De tyd van de Alphenaar was 5 min. 18,2 seconde. BLOEDARMOEDE. Bij de sprinters prolongeerden Jan Derksen en Jan Hijzelendoorn, twee verknochte vrienden, hun titels. Een verrassing, by de profs was, dat niet Paanhof in de finale kwam. maar de nog jeugdige Van Oers, een zoon van de eertijds bekende renner Thijs van Oers. Natuurlijk hadden Arie van Vüet en Jan Derksen zich uit de halve finales direct in de eindstryd geplaatst. In de herkansingsrit lag Faanhof by het ir.gaan van de laatste 200 meter op de tweede plaats achter Van Oers en voor Lakeman en Ravestein. Waarschijnlijk heeft Faanhof de snelheid van de jonge Van Oers onderschat, want hij zette pas laat aan, te laat, want toen reed Van Oers hem los. In de finale mengde Van Oers, die wel wist kansloos te zijn. zich niet in de stryd tussen Derksen en Van Vliet. De Woerdenaar, wiens haren aan de slapen een gryze gloed krijgen, lag in de laatste bocht voorop en was tegen de felle eindspurt van Derksen, die uil tweede positie onweerstaanbaar op kwam zetten, niet opgewassen. 20 me ter voor de finish was Van Vliet een geslagen man. Gememoreerd mag wel worden, dat voor de stryd bij de prof-sprinters slechts negen renners aan de start kwamen, wel een bewijs, hoe dringend de sprintery nieuw bloed nodig heeft. By de amateurs was meer belangstel ling, maar in de finale kwamen geen nieuwe gezichten. Zonder veel moeite reden Jan Hyzelendoorn, Patsy Willekes en Ad Schotman zich ln de eindstryd. Nog voor de laatste 200 meter ingingen, wilde Willekes, die in derde positie reed. onder Hijzelendoorn door schieten. De kampioen ving hem op en zette meteen de aanval op Schotman in. die weinig tegenstand bood. Willekes stak na zijn afgeslagen demarrage de hand op ten teken van protest. Intussen kon Jan Hijzelendoorn 30 meter voor de streep al overeind komen want Schotman was ge slagen. Het protest van Willekes, dat hy door de manoeuvre van Hijzelendoorn ge dwongen zou zfin geweest in het gros te rijden, werd na de verklaringen van de bochtcommissarissen afgewezen, zodat Jan Hijzelendoorn wederom de kam pioenstrui mocht aantrekken. Koch werd 50 Willekes en De elkaar het k. ni.-kampioen Groot maakten leven zuur De wegrenner Daan de Groot en de sprinter Patsy Willekes hebben elkaar de laatste vijl kilometers van het Zaterdag in het Olympisch Stadion verreden kampioenschap van Nederland 50 k.m. amateurs het leven zo zuur gemaakt, dat de Utrechter Koch met de winst is gaan strijken. De Groot had de wedstrijd gemaakt.. Bij elke uitlooppoging speelde hij een voorname rol, was onder de vluchtelingen of sloot zich door een fantastische rush bij de weglopers aan. Het wa6 voornamelijk aan zijn doorzettingsvermogen en wilskracht te danken, dat het grote peloton twee lappen kreeg. Hij voelde zich echter niet op zijn gemak in de groep van zes, die de strijd zou gaan beslechten, nadat de overige renners met één of meer ronden achterstand uit de baan waren genomen. Immers, hij had tot tegenstanders vier sprinters: Patsy Willekes, Piet Kooyman, Frans Mahn en Koch en de Amsterdammer Duyker, die uitstekend had gereden maar door niemand als een serieuze candidaat voor de titel werd beschouwd. Piet van Heusden heeft dc achter- volgingstitcl van Nederland voor amateurs voor de tweede maal in successie behaald. In de finale in het Amsterdamse stadion versloeg liij Daan dc Groot in dc prachtige tijd van 5 min. 12.4 sec. over dc 4 kilometer. De Groot noteerde een tijd van 5 min. 15.4 sec. flier zien we Van Heusden met de lauwerkrans om. welke hem werd overhandigd door dc lieer J. D. Viruly. de nieuwe voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielrcn Unie. die voor dc eerste maal de prijzen uitreikte. AUTOMOBILISME Engelse zege in de O C? 24 uur van Le Mans Amerikaan Cole verongelukt De Britten Tony Rolt en Duncan Ha milton zyn met hun Jaguar winnaar geworden van de 24 uurs rit van Le Mans. Zij legden meer dan 4000 km. af met een gemiddelde snelheid van 170.336 km. per uur. Hun landgenoten Stirling Moss en Teter Walker, even eens met Jaguar, werden met drie ronden achterstand tweede. Aan de race werd ook deelgenomen door onze landgenoot Gatsonides. die met de Brit Lockett een 2660 c c. Austin Healy reed. Zij eindigden op de twaalf de plaats met een totaal afgelegde af stand van 3462.67 km. Dc Italiaan Ascari reed met een Fer rari de snelste ronde: 181 642 km per uur, hetgeen een nieuw wedstrijdrecord betekende. Ruim 150 000 mensen waren getuigen van deze wedstrijd, waarin helaas ook nog een ongeluk met dodelyke afloop te betreuren viel. Omstreeks zeven uur in de morgen sloeg in een van de bochten de Fer rari van de Italiaan Chinetti en de Amerikaan Cole om. De laatste werd er uitgeslingerd, kwam midden op de piste terecht en werd toen door een van de andere deelnemers overreden. De .Amerikaan was op slag dood ATHLETIEK Halve Marathon voor Overdijk Te Wagenlngen werd een 20-km. wed- stryd gehouden, welke de halve mara thon genoemd werd. Langs het par cours, dat over dijken, binnenwegen, heuvels en bossen liep. hadden vele be langstellenden zich opgesteld. Vrywel onmiddellijk na de start nam 0\er- dijk een voorsprong, welke hij geleide- lyk vergrootte. Met enkele honderden meters voor sprong ging hij als eerste door de fi nish. De uitslag luidde: A-klasse: 1. Overdijk (AAC) 1 uur 16 min. 1 sec.; 2. Mecns iPSV) 1.16.24; 3. Slegt (Daventria) 1.16.55. Met nog drie kilometer voor de boeg trachtte De Groot de anderen van het wiel te rijden, voor hem de enige kans om het niet ln een eindspurt tegen de sprinters te moeten afleggen. Mahn en Willekes verijdelden deze poging en toen ghig Duyker er van door. Niemand lette op hem en hy had al vijftig meter voor sprong, voordat de anderen zich het ge vaar bewust werden. Nu begon het dra ma. Geen van de vijf wilde de kop ne men bij de achtervolging van Duyyker. die byna aan het eind van zyn krach ten alles gaf om zyn voorsprong te behouden. Van een achtervolging was geen spra ke, want zodra De Groot aanzette sprong Willekes aan zijn wiel, waarop De Groot onmiddeilyk omhoog reed en omgekeerd was het precies zo. De ruzie tussen deze twee bereikte het hoogtepunt een kilometer voor de streep. Willekes reeds voorop, hield De Groot in dc gaten en gaf met een wjjds handgebaar de anderen ruim baan. Koch maakte van deze gele genheid gebruik, sprong weg cn had nog vóór de laatste ronde dc arme Duyker ingehaald, die geen kracht meer had om tegenstand te bieden cn met zeker twintig meter verslagen werd. Bii de vlucht van Koch was Daan de Groot door Willekes hoog in de baan gehouden, zodat hy niet kon meegaan. Nu zijn kans op de titel al verkeken was kon Daan de Groot dc eindsprint win nen voor Kooyman, Willekes en Mahn De uitslag van het kampioenschap van Nederland voor amateurs over 50 km zonder gangmaktng luidt: 1. Koch (Utrecht) 1 uur 6 min. 19.6 sec.: 2. Duijker Amsterdam!3. Daan de Groot (Amsterdam); 4 Kooyman (Den Hangi; 5 Willekes (Amsterdam); 6. Mahn (Amsterdam). De overige renners waren, omdat zy minstens één ronde achterstand hadden, uit de strijdg enomen. Zaterdagmiddag werden ook de se ries en kwart finales voor de achtervol ging professionals verreden. In de halve finales plaatsten zich Winr van Est, Adri Voorting, Peters en Lakemnn. Van Est maakte met 6.41.4 veruit de beste tyd. Dit kampioenschap zal hel komende weck-eind betwist worden, evenals de 50 km zonder gangmaking voor profes sionals. Critiek op 01. Dag was gegrond Tydens de Zaterdag in Den Haag ge houden jaarvergadering van hel Ne derlands Olympisch Comité heeft de viec-voorzitter van het NOC, Jhr L. M. Quarles van Ufford, gezegd dat de op de jongste Olympische Dag uitge oefende critiek gegrond was. „Het bestuur van het NOC zal er zich op korte termijn over beraden wat gedaan moet worden om de Olympi sche Dag in ere te herstellen. Want wij willen voortaan niet meer het ri sico lopen, dat die dag niet wordt wal het publiek er van verwacht", aldus spreker. By de rondvraag beplelttte de heer P C. van Houten (Ned. Cricketbond) het plan om de Olympische Dag ook eens in Rotterdam te houden. Het be stuur beloofde de kwestie ln overweging te zullen nemen, alhoewel de onmoge lijkheid om in het Feyenoord Stadion wielerwedstrijden te houden een groot bezwaar is Het belangrijkste punt van de agen da, de begroting 1954, werd naar de na jaarsvergadering verschoven. Laatste beslissing gevallen Door 2-1 zege op PSV werd Eindhoven kampioen van 1D In een mudvol sportpark „De Vliert" te Den Bosch, heeft Eindhoven Zaterdagavond met 21 van PSV gewonnen en daarmede het kam pioenschap van de le klasse D in de wacht gesleept. De cijfers wijzen er op, dat het krachtsverschil tussen beide Eindhovense ploegen niet groot was, maar in feite kwam de zege Eindhoven beslist toe. Het aanvalsspel van de nieuwe kampioenen was beter en een geweldig slotoffensief van PSV werd afgeslagen door een uitstekende verde diging. Voor de promotie naar de eerste klasse won Oosterparkers met 3-2 van Vcendam In de eerste helft werd een van de Groningse spelers door scheids rechter Aussum uit het veld gestuurd en zag het er voor Oosterparkers niet zo best uit, maar het bleek al spoedig dat de thuisclub ook met tien man spelend sterker was dan de Veendam- mers. ZFC staat er ln groep A nu het beste voor. In Groep B hebben nu alle gegadig den twee wedstryden gespeeld en alle twee punten veroverd. Dit is dc groep van gelijke spelen EBOH deelde giste ren met Volendam: 11. Kimbria. dat in groep D vorige week Rigtersbl. tegen Quick zo goed voor de dag kwam, Kimbria kreeg tegen Rigtersbleek geen kans Quick haar spel te ontplooien en verloor met 3—1. De standen in de promotiegToepen GROEP A ZFC 2 1 1 Oost parkers 2 1- Veendam 2-1 DFC EBOH Volendam (Inccz. Med.-Adv.) Woensdagavond 8 uur LICHTWEDSTRIJD. Terrein Haagweg I Dc ouverture tot Eindhoven s over. winningMet een prachtig beheerst schot wordt dc PSV-keepcr Steyger I voor de eerste maal geslagen. Nederlandse successen te Glasgow Tijdens internationale athletiekwed- stryden te Glasgow is dc Duitser Haas erin geslaagd het Europees re cord op de 440 yards te verbeteren en te brengen op 47,2 sec. Het oude re- oord stond sedert 1 Augustus 1938 met 47,6 sec.op naam van de Engelsman Brown. Hoewel Haas het record omlaag bracht werd hij geen winnaar op dit nummer, want de Amerikaan Mashburn ging als I eerste over de eindstreep in 47.- sec. Daarna volgde Haas in 47.2 sec. Voor de Nederlanders was het even- I eens een succesvolle dag. Willy Lust won I het vèrspringen met 5.60 meter voor de I Duitse Maria Sanders (5.54 meten. Voorts zegevierde Puck Brouwer op de 100 yards. Zij ging in 11.5 sec. als eerste door de finish, gevolgd door mej. Golds- borough (G.B.i en Maria Sanders (Did Fanny BlankersKoen werd winnares op de 80 meter horden in 11.5 sec. met twee meter voorsprong op Maria San ders. Tydens athletiekwedstrijden te Praag is de Tsjech Skobla er in ge slaagd het Europees record kogelstoten te verbeteren cn te brengen op 17 31 M. Het oude record stond met 17.12 M. op zyn naam en werd op 13 October 1952 eveneens te Praag gemaakt. Te Duelken (D.ld.) hebben Peters en Van 't Hof (Ned.) een koppelwed- slryd voor amateurs gewonnen over 62') K.M.. in weerwil \an de tegenstand van een aantal sterke Duitse ploegen Hun tijd was 1 uur 32 min. Van 't Hof won voorts een puntemvedstryd. terwijl hy in een sprintwedstryd tweede werd. Fanny klopte Maria Sanders Puck Brouwer won de 100 en de 200 meter in Hilversum 1-In het Hilversumse sportpark zijn gisteren in het kader van een sportdag ten bate van „Zonnestraal" athlctiekwedstrijden gehou den. die een internationaal karakter droegen door het uitkomen van de Duitse hordcnloopster Maria Sanders, haar landgenoot Lamers en de Belgische athleten Janssens en Cauwels. Op de 80 meter horden w ist Fanny Blankers—Koen met 11.4 sec. een fraaie zege te behalen voor haar Duitse rivale Maria Sanders, die 0.3 sec. meer nodig had. Puck Brouwer won de 100 meter ln 12.5 sec. en de 200 meter in 25.9 sec. Op de 800 meter heren, waarin vijf lopers onder de 2 min. bleven, zegevierde Verwey (Trekvogels) in de uitstekende tijd van 1 min. 56.7 sec hetgeen een nieuw persoonlijk record betekende. En de ij 1 min. 57 -, waarmee zyn clubgenoot Veltman op de tweede plaats B beslag legde, was eveneens een beste persoonlyke prestatie. De I Duitser Lamers ontmoette op de 1500 meter weinig tegenstand en behaalde in 3 min. 57.8 sec. een gemakkelijke zege. De uitslagen luiden: 80 Meter horden dames: 1. Fanny Blankers—Koen (Sagitta) 11 4; 2. Marie Sanders (Duitsland) 11.7; 3. Willy Lust (Zaanland) 11.8 sec. 100 Meter dames: 1. Puck Brouwer (Celebes) 12.5; 2. Gre de Jnngh (Sagittal 12.9; 3. Xenia Stadde Jong (Meeuwen) 13.0 sec. 200 Meter dames: 1. Puck Brouwer (Celebes) 25.9; 2. Gre de p l Jongh (Sagitta) 26 4; 3. Loes van der Meyden (Olympia '48) 26.5. ruoc joo Meter heren: 1. Rulandcr (V. cn L.) 11.1; 2. Griek (.AAC) Brouwer 11 2; 3. Van Poorten (A.V. '23) 11.4. 400 Meter heren: 1, Dc Kroon (Trek-I 1500 Meter: 1. Lamers (Duitsland) vogels) 50.3; 2. Hofmeester (V. cn L.) 357 8; 2. Janssens (België) 4.014- 3 50.5; 3. Schmidt (A.V. '2350 7. Govers (V. en L.) 4,05.4. 800 Meter: 1. Verwey (Trekvogels) 4 x 200 Meter estafette- 1 V en L 1.56.7; 2. Veltman (Trekvogels) 1.57.0, Don Haag. 1.32.0; 2. Hellas, Utrecht 3*. 3. Cauwels (Belgie) 1.58.1. I A.V. '23.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3