LEIDSCH DAGBLAD 92ste Jaargang ZATERDAG 13 JUNI 1953 No. 27938 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal; f0.47 per weck Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Pïaar een Oost - West ontmoeting Toen na Stalin's dood het Kremlin van Dlan scheen om van koers te ver- ar. leren. was het speciaal Washington dat zich afzijdig toonde. Zulks onder het motief; laat cms eerst eens zien. dat de toenaderingspogingen ernstig gemeend zijn. want met woorden komen we niet terder. Het was een logische gedachten- gang. vooral na al de ellende van de lc ;de oorlog die Moskou had ontketend. Oi daarom de houding van Churchill, die zonder meer pleitte voor een vier- ir. iend he d en conferen tie. wel verstandig geweest laten we nu maar daar. Als tastbare bewijzen voor toenadering noemde Washington een waDenstilstand in Korea, vrede met Oostenrijk en rege ling van het Duitse vraagstuk. Moskou antwoordde met een afwijzing van dergelijke gestes. Het weigerde zich van te voren te binden aan enige voor waarde. van oordeel, dat een vier-mo- genl heden-conferentie moest worden gehouden zonder dat enige conditie werd gesteld. Zelfs de geplante bueenkomst op de Bermuda-eilanden der drie grote Westelijken heette in strud met de ge dachte aan goede besprekingen, daar het Kremlin dan zou komen te staan tegen over een gesloten groep! En zie nu de gang van zaken. Een ;>enstilstand in Korea ligt voor 't grij pen. in Oostenrijk en Oost-Duitsl. gooien de Russen de boeg volkomen om. Nu kan men wel zeggen, dat er nog niets is ge schied dat getuigt van een practische politieke omzwaai en Moskou morgen aan de dag weer kan terugkeren tot het vroeger standpunt gedachtig aan de leus. dat het communistisch bewind van het Kremlin wel tactisch verandert doch nimmer In einddoel, doch daarmede Is men er niet. Het valt niet te ontkennen dat Mos kou blijkbaar alles op alles zet om tot •n ronde-tafel-bespreking te geraken het laat zich aanzien, dat het lukken I gelet op de wel zeer bijzondere soe pelheid. dit het Kremlin ten toon stelt. Zoals de zaken thans liggen, lijkt de voorspelling niet te gewaagd, dat het tot een bespreking der grote vier zal ko men. Moskou deinst bliikbaar voor niets terug om dit voor elkaar te brengen. Maar en dat houde men goed voor ogen. alle consessies. die Moskou totdusver heeft gedaan hoe omvangrijk ook in vergelijking met de recalcitrante hou ding van "t jongste verleden, hebben per v. rekening weinig om 't lijf wat be treft een werkelijke verandering in po litiek opzicht. Natuurlijk is het voor de betrok ken gebieden een grote opluchting dat de teugels worden gevoerd, maar ln we er. verandert er niemendal zodat op ieder ogenblik, als Moskou het wenst kan worden teruggekeerd tot het regiem van druk. zoals totdusver gevoerd. Juist daarom zal de conferentie od de Bermuda-eilanden van de grootste bete kenis worden. Het is niet alleen wense- l.ik maar zelfs noodzakelijk, dat daar de r ilheid van het Westen volledig wordt hersteld, waaraan thans, ook al doet men veel om'dit te verbloemen maar al veel ontbreekt. Nimmer zijn Engeland en Amerika zover van elkaar geweest. momenteel het geval is. En het is daarom voor ons de vraag of Churchill er wel goed aan heeft gedaan om dit zo duidelijk tot uitdrukking te doen komen Daarom zullen op de Bermuda-confe- retie spijkers met koppen dienen te wor- geslagen. Het is noodzakelijk, dat. voor en aleer men met de Russen aan groen? tafel gaat zitten, de eenheid za! zijn hersteld. Moskou zal niets verzuimen om ge bruik te maken van tweespalt in het Westelijke kamp Al bijzonder duidelijk spreekt de opzet van het Kremlin om tot elke prijs de EDG te voorkomen. En he laas is het Westen in dit opzicht nog altijd laks. ook al wordt er van Ameri kaanse zijde pressie geoefend. De Franse crisis doet trouwens natuurlijk geen goed, integendeel Frankrijk versper door de huidige crisis zoveel prestit dat het zeer de vraag is of het zich zal kunnen handhaven tegenover de bel de Angelsaksische bondgenoten. In West Duitsland begint enige onrust merkbaar te worden en dat laat zich denken. De Russische tegemoetkomingen tukken ln het Westen immers een stem ming, die knaagt aan de begrippen om trent de noodzaak van de Europese De fensie Gemeenschap! D3t geeft voedsel nan de idee van een geneutraliseerd Duitsland het meest funeste wat zich laai denken. Want een geneutraliseerd Duitsland betekent prachtisch: een niet verdedigbaar West-Europa! De houding der West-Duitse socialisten komt daar- wel in een bijzonder scherp te ver oordelen licht te staan. Zeer belangrijke tijden ziin op komst. Dp vraag is. of het Westen als eenheid tegenover de verlokkingen van het Oos- ten zich zal weten te handhaven. Mos kou speelt tot nutoe zijn spel meesterlijk Geheel gerust kunnen wij ons niet getui gen.... WEERBERICHT Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend hier en daar nu' Veranderlijke bewolking met Plaatselijk een enkele bui. Zwakke tot n'-aUge wind uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). 14 JUNL Zon op: 4.19 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 6 54 uur: onder: 23.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.00 en 17.28 Uur. (15 6 te 5.40 en 18.05 uur). Dit nummer bestaat uit 10 paglm en een Bijvoegsel. Vriendelijk gebaar van de Russen in Oostenrijk Eén duif maakt echter nog geen vrede (Van onze correspondent te Wenen) De mededeling van de Russische hoge commissaris, dat vanaf 9 Juni de per soonsbewijzen en paspoorten aan de Russische demarcatiegrens niet meer worden gecontroleerd, is heel onver wacht gekomen. Niet alleen de regering maar het gehele volk verkeert daarover in een blijde stemming. want deze maatregel maakt een einde aan veel angst en oponthoud en bovendien brengt zij economische voordelen, want ook het goederenvervoer wordt verge makkelijkt en vooral het vreemdelingen verkeer uit het buitenland naar Wenen beneden-Oostenrijk kan nu een bloeitijd tegemoet gaan. Er is door de gehele bevolking een zucht van ver lichting gegaan en vooral de inwoners an de stad Linz hebben alle reden tot reugde. omdat zij nu ongestoord de brug naar het voorstadje Urfahr kun nen passeren, waar velen van hen te werk zijn gesteld. Het is begrijpelijk dat de communis tische pers zich te buiten gaat in dank baarheid tegenover de Russen en het is inderdaad niet uitgesloten dat dit eerste grote vriendelijke gebaar het be gin vormt van een zogenaamd breed op gezet vredesoffensief in Oostenrijk. Ook andere feiten wijzen in deze richting, bijvoorbeeld de vrijlating van alle gede tineerden die ln de Sovjet-Unie en in Oostenrijk door de Russen worden ge vangen gehouden. Vervolgens de be noeming van de beroepsdiplomaat II- Jitsjow tot Russische hoge commissaris in plaats van generaal Swindow, die meer beschouwd wordt als een aan hanger van de harde en onverzoenlijke politiek van Stalin. Ook heeft Rusland Oostenrijk de mogelijkheid gegeven om de terreinen voor grote electriciteits- werken in de Donau bij Ybbs-Persen- beug over te nemen. Verschillende Oostenrijke politiri, die vroeger nog al eens critiek uitoe fenden op de Russen, hebben zich de laatste tijd dan ook gedwongen ge zien om bijzonder vriendelijke woor den te richten aan het adres van Moskou en de bevolking stemt hier mee in. omdat zü al zo sterk gewend is geraakt aan de stroeve en afwij zende obstructiepolitiek \an het Kremlin dat zij doze koersverande ring als een buitengewoon bewijs van vredelievendheid gaat beschouwen. Deze vreugde wordt op het ogenblik nog groter nu hier steeds meer be richten en geruchten doordringen om trent onregelmatigheden en opstootjes in verschillende steden van Tsjecho Slowakije naar aanleiding van de jong ste devaluatie. Ook hier zijn de men sen ondankbaar, evenals overal anders. Zij zijn gewend geraakt aan de Ameri kaanse hulp en nu de Russen ein delijk blijken geven van een beetje vriendelijkheid, dreigt het gevaar dat men deze eerste maatregelen ln hun waarde gaat overschatten. Zuiver zake lijk beschouwd hebben ze eigenlijk niet veel om het lijftenzij ze werkelijk dienen tot verdere ontspanning, tot be tere samenwerking en misschien tot het afsluiten van een vredesverdrag Want de Russische concessies van vandaag komen vrij laat. zoals ook vice-kanse- lier Scharf al opmerkte, daar de de- marcatiegrenzon door Amerika, Enge land en Frankrijk al drie jaar geleden v.arcn opgeheven Ook beschikken de ze drie .staten al enige jaren over een aparte hoge commissaris, naast een oppe-bevelhebber, tot welke maatregel de Sovjet-Unie nu pas is overgegaan. In Oostenrijk ziet men wel dege lijk in. dat deze eerste ..duif" nog geen vrede brengt en dat ook het vredesverdrag overmorgen niet op tafel kan liggen zelfs niet met de beste wil van de wereld, maar nu Moskou toch een begin schijnt te ma ken met een meer vredelievende poli tiek. venvacht men althans voorlopig verlichting op een paar punten, die voor Oostenrijk van veel groter belang zijn. Het opheffen van de demarcatiegrens is tenslotte maar een gebaar, doch de vermindering van de bezettlngsonkosten door Rusland zou een daad zijn, die de OostenrU-kse lasten zou verlichten. Bo vendien zijn Engeland en Frankrijk hierin reeds voorgegaan, om niet te spreken van Amerika, dat deze kosten geheel voor eigen rekening heeft ge nomen. Een ander bewijs van werkelijke ac tieve vredespolitiek zou het bovendien zijn. wanneer de Russen het contingent van hun bezettingstroepen aanmerkelijk zouden verlagen wanneer zij hun Usia- fabrieken en bedrijven zouden verplich ten om zich te houden aan de Oosten rijkse wetten en voorschriften omtrent in- en uitvoer en vooral wanneer zij de gehate Usla winkels zouden sluiten die een unfaire concurrentie betekenen voor het Oostenrijkse zakenleven, omdat ze door het ontduiken van de belasting goedkoper kunnen leveren. Dit zijn nog maar heel bescheiden wensen van Oostenrijk, maar het is niet uitgesloten, dal de Russen dergelijke eisen als brutaal en ondankbaar van de hand wijzen. Toch weten de Oostenrij Dit is de finale van de grote vaan- delparadc. de ..trooping the Co lour". die II Juni jl. - de verjaar dag van Koningin Elizabeth II - werd gehouden. De Koningin staat voor de toegang tot Buckingham Onvast zomerweer Het KNMI deelt mede: Hoewel boven geheel West- en Mid- den-Euiopa een vlakke luchtdrukverde ling wordt aangetroffen zonder depres sies of hogedrukgebieden, vertoont het weer boven dit gebied een grillig ka rakter met dikwijl» grote verschillen op korte afstand. Zo bevond zich gisteren boven Noord Wcst-Duitsland een inten sief regengebied, dat ongeveer tot onze Noord Oost-grens reikte, terwijl boven het grootste deel van ons land vrij zon nig weer voorkwam; ook boven Frank rijk kwamen regenbuien voor. die plaat selijk van onweer vergezeld ginge n Op sommige plaatsen in Duitsland en Frankrijk viel de laatste dagen zelfs meer dan 40 mm regen, maar in ons land werd met uitzondering van Zuid- Limburg. waar Woensdag vrij veel re gen viel, vrijwel nergens neerslag van enige betekenis afgetapt Ook elders in Europa komen dergelijke tegenstellin gen \oor. Zo was het bijv. gistermiddag in Finland fraai zomenveer met maxi mumtemperaturen van omstreeks 25 graden, terwijl enkele honderden kilo meters naar het Zuiden boven de Bal- tische staten buiig weer heerste met temperaturen van nog geen 15 graden. Grote hitte komt op het ogenblik ner gens in Europa voor. Alleen in Rusland worden maximum temperaturen van omstreeks 30 graden waargenomen. Op de meeste plaatsen steeg het kwik overdag tot 20 25 gra den en verwacht mag worden dat dit het weekeinde ook in ons land het ge val zal zijn. Het grillige weertype in onze omgeving brengt echter met zich mee dat de kans op enkele regenbuien blijft bestaan, waarbij ook onweer niet geheel is uitgesloten. Palace en salueert, terwijl de House hold Cavalry voorbij rijdt. Schuin achter de Koningin staat haar echt genoot. de Hertog van Edinburgh, gekleed in het uniform van Veld maarschalk. Het publick vulde de Kroningstribunes langs de Malt en rondom liet Queen Victoria Memo rial geheel. Hittegolf - geruchten weersproken Geen reden tot ongerustheid Het KNMI deelt mede: Enkele weken reeds circuleren er door Nederland geruchten als zou er deze zo mer een verschrikkelijke hittegolf zijn te verwachten. Deze geruchten blijken een dermate grote verspreiding te hebben gevonden en zo hardnekkig te zun. dat menigeen er geloof aan is gaan hechten. Ter geruststelling kan worden mede gedeeld. dat reeds geruime tijd verrichte onderzoekingen over het voorkomen van perioden van grote warmte geen enkele positieve aanwijzingen hebben gegeven, dat deze zomer een hittegolf van buiten- 1 gewone omvang moet worden verwacht 1 Ook van bultelandse Meteorologische Instituten hebben het KNMI geen zoda nige vei w achtingen bereikt. In verband hiermede is er geen en kele reden om zich ongerust tc laten maken door de in omloop zijnde ge ruchten. Het is weliswaar heel goed mogelijk dat er deze zomer enkele zeer warme dagen zullen komen, maar deze mogelijkheid bestaat elk jaar en is dus niets bijzonders. kers maar al te goed. dat het huidige gebaar de Russen heel weinig moeite en vooral geen offers heeft gekost. Wan neer de Russen werkelijk vrede wensen dan dienen ze na acht Jaar bezetting en chicanes eindelijk eens met positieve en doorslaggevende daden voor de dag te komen. De tekenen schijnen niet ongunstig te zun, vooual ook de woorden van Ma lik. die kortgeleden in Londen ver klaarde, dat het Oostenrijkse vredesver drag langs diplomatieke weg moest worden behandeld en niet op de (infus en tot 260 opgelopen) zittingen van de •aannemende ministers van buiten landse zaken. Oostenrijk heelt nu een aparte hoge commissaris ln de beroeps diplomaat Iljitsjew en ook in Berlijn werd de militair Tsjocikow afgelost door de diplomaat Semjonow als hoge com missaris. Tenslotte is er voor Oosten rijk nog een luchtpuntde Russen heb ben h:er de demarcatiegrenzen opgehe ven zonder klaarblijkelijk rekening te houden met een dergelijke maatregel in Duitsland. Dit schijnt er dus op te wij den. dat Moskou het Oostenrijkse raagstuk niet in alle opzichten be schouwt als een onderdeel van het Duitse vraagstuk. Er bestaat dus hoop. dat ook het Oostenrijkse vredesverdrag ln behandeling kan worden genomen zonder aan het Duitse te worden vast gekoppeld Er zijn dus ontegenzeggelijk een paar hoopvolle tekenen, maar in Oostenrijk zegt men met een kleine vanant: één enkele vredesduif brengt nog geen vrede. Nieuwe boodschap van Eisenhower aan Rhee? In gezaghebbende Zuid Koreaanse re- geringskrmgen is ondanks een tegen spraak van het Witte Huis. verklaard, dat president Eisenhower aan president Syngman Rhee een nieuwe boodschap heeft gezonden waarin hn een beroep deed. geen actie te ondernemen welke de ondertekening van een wapenstil stand zou verhinderen of een bestand zou verbreken. Aan het front blijven de Noordelijken aanvallen uitvoeren. Zij zun op enkele plaatsen ln de stel lingen der V N. doorgedrongen Officie ren der verbondenen zijn van mening dat de communistische aanvallen ten doel hebben de huidige frontlinie, nu te Panmoendjon wordt onderhandeld over het uitzetten ener wapensti'standslinie in het voordeel der Noordeliiken te wij zigen De Zweedse regering heeft haar gene ra's staf opdracht gegeven tot het vor men van het Zweedse contingent dat deel zal uitmaken van de commissie voor repatriëring der krijgsgevangenen in Korea. Behalve de leider van het contingent die nog niet benoemd is zal dit bestaan uit ten hoogste 50 personen, on der wie officieren, juristen medici, po- litie-ambtenaren en personen die reeds ln vluchtelingenkampen werkzaam zijn geweest. In het atelier van een Delftse firma wordt de laatste hand gelegd aan een groot mozaïek, bestemd voor het zwembad van het 23.000 ton metende Zweedse passagiersschip „Kungsholm"dat in Vhssingcn in aanbouw is. Tijdens de werkzaamheden, geliccl links de ontwerper, de heer IV. Wagcmans. Oost-Duitsland voortgezet Ontspanning in De Oost-Duitse premier. Otto Grote- wohl heeft bekendgemaakt, dat de op ideologische gronden gebaseerde zuive ring van het onderwijzend personee' in Oost-Duitsland zal worden stopgezet. De maatregel is door de Oost-Duitse regering genomen in het belang van een goede verstandhouding in geheel Duits land, aldus Grotewohl. Hij zei o-m.. dat het aannemen van personeel voor scholen" niet afhankelijk moet ziin van de erkenning van het MarxismeLenisme." Grotewohl verklaarde voorts, dat alle onderwijzers, die werden gedwongen ontslag te nemen weer tot de scholen mceten worden toegelaten. Naar het West-Berlijnse blad ..Nacht- depesche" meldt heeft de nieuwe Rus sische hoge commissaris in Oo-t-Duits- land Semjonof. een belangrijke wijzi ging van het bezettlngssutuut aar.ge- .kondlgd Semjonof zou by zun eerste bezoek aan de plaatsvervangende Oost-Duitse president. Dieckmann., hebben meege deeld. dat er maatregelen warden voor bereid om dé rechten en plichten der Sovjetstnjdkrachten alsmede die van de burgeluke Sovjet-autoriteiten en -be stuursorganen in Oost-Duitsland op nieuw vast te leggen. Vo'gens de Nachtdepesche" zal het bezettingsstatuut voor Oost-Duits'and door deze wijzigingen e«n sterke over eenkomst met het in de West-Duitse Bondsrepubliek geldende bezettingsrecht vertonen. ZAKEN-DOEN MET CHINA. Heden vertrekken 17 Engelse zaken lieden uit Hongkong voor een onoffi cieel bezoek aan Peking ter bespreking van de mogelijkheden om de Britse han del met communistisch China uit te breiden. nX met een goederenuitwisse ling ter waarde van 50 millioen pdst De te leveren goederen zouden niet vallen onder het verbod inzake de uitvoer van goederen van strategische waarde naar communistische landen. De missie wordt niet gesteund door de Engelse regering Twee leden van een Belgische parti- I culiere handelsmissie zijn uit commu- nistisch China teruggekeerd met bestel- j llngen voor goederen ter waarde van ruim een milliard Belgische francs, zo wordt in handelskringen te Antwerpen I vernomen. Oud-Leiden Dit is de voorloper van de ..blauwe tram" naar Den Haag. welke eertijds zijn vertrekpunt had in het Noordeinde. Langs de Haagweg en via Voor schoten schommelde deze stoomexpress dan naar de Residentie, waar zij nabij het Bezuidcnhout ae finish bereikte. De dienstwelke werd geëxploi teerd door de Mij tot Exploitatie van Tramwegfn. werd omstreeks 1924 gestaakt, waarna de toen gclictcn NZHTM de exploitatie langs een andere route voortzette. Deze foto werd ons afge staan door de heer J. Guldeniond. Scringen- straat 53.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1