LEIDSCH DAGBLAD Oost-Duitsland gooit liet roer 0111 Bidault met één stem verslagen 52ste Jaargang DONDERDAG 11 JUNI 1953 No. 27936 Directeur: J. W. Honny Hoofdredactie: B. W. Monkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f0,47 per weck Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie cn Administratie: 25041; Redactie: 21507 Politiek op geheel veranderde leest geschoeid De Oost-Duitse communistische partij heeft een reeks nieuwe economische maatregelen aangekondigd om een aan tal „ernstige vergissingen" in het ver leden goed te maken. In een bericht van het Oost-Duitse persbureau ADN wordt gezegd, dat het politieke bureau van de partij heeft medegedeeld de regering aan te bevelen over te gaan tot het verle nen van crediet aan particuliere han delaren op grote schaal. Bovendien besloot het een einde te maken aan de „dwingende methoden bij het in nen van de belastingen". De vergissingen waren gemaakt bij het innen van de belastingen, het over nemen van boerderijen, zekere maatre gelen op het gebied van de landbouw en het Invoeren van een distributiestel sel waarbij zekere groepen van de be volking van hun bonkaarten werden be roofd. Een van de doelen van de nieuwe economische maatregelen is, volgens het persbureau, het bijdragen tot het uitbreiden van de handel met West- Duitsland en de weg te bereiden voor politieke eenheid. De boeren die naar het Westen wa ren uitgeweken, zouden hun boerde rijen dienen terug Ce krijgen als zij naar Oost Duitsland terugkeren. Waar dit niet mogelük zou zijn, die nen zü volledige schadeloosstelling te ontvangen. Alle vonnissen wegens het niet leve ren van landbouwproducten, het niet betalen van belastingen en achterstand bi) het betalen van contributies voor sociale zekerheid moeten worden her zien, aldus de SED, de Oost-Duitse communistische partij. In de verklaring werd geopperd, dat allen, die naar het- Westen zijn uitge- v eken. naar Oost-Duitsland terugke ren, waar zu geen nadeel mogen onder vinden van hun vlucht naar het Wes ten. Zij zouden volledige burgerrechten krijgen, aldus de verklaring van het po litieke bureau van de partij. Verder verzocht het politieke bureau de gehele kwestie van de passen tussen de zones in Duitsland te herzien. De voorgestelde maatregelen omvat ten herziening van het plan voor de zware industrie om de productie van consumptiegoederen te vergroten en daardoor de levensstandaard van alle klassen van de bevolking te verhogen. De staatswinkels zouden meer goede ren van particuliere producenten moe ten afnemen. Ruime credieten op korte termijn die nen te worden verschaft aan hand werkslieden, groot- en kleinhandelaren, particuliere aannemers en transporton dernemers om de productie van con sumptiegoederen door particuliere be drijven te vergroten. Ook beval het politieke bureau am nestie aan voor alle gevangenen die korter dan drie jaar gevangenisstraf uitzitten en die veroordeeld zijn we gens misdaden jegens de eigendom men van de staat. Het politieke bureau beval verder aan de spoorwegtarieven voor arbeiders en enige andere groepen met vijftig procent te verlagen met ingang van 1 Juni 1953. De regering van Oost Duitsland heeft kort geleden een decreet uitgevaardigd, waarbij de aanleg van verdedigings werken en militaire inrichtingen mid den in Oost Duitsland wordt gestaakt. Dit werd medegedeeld door Mundt, een naar West Berlijn uitgeweken eco nomische functionaris uit Oost Ber lijn. Mundt zeide. dat de aanleg van ver- dedigingsinstallaties aan de kust van de Oostzee, in het bijzonder op het ei land Ruegen. in versneld tempo wordt uitgevoerd Volgens Mundt werken tien duizenden gevangenen aan de bouw van de versterkingen. Overeenstemming tussen Kerk en Staat Het hoofd van de Evangelische Kerk in Duitsland, bisschop Otto Dibelius, cn de Oost Duitse premier Grotewohl zijn hel eens geworden over een pro gram van negen punten ter beëindi ging van het conflict tussen Kerk en Staal. Oost Duitsland beeft beloofd de gear resteerde geestelijken in vrijheid te stellen. Het godsdienstonderwijs op dc scholen kan weer worden gegeven en de „jonge gemeente" een jeugd vereniging van de Kerk, kan haar werk ongehinderd voortzetten over eenkomstig de door de grondwet ge waarborgde vrijheid van geweten. De Kerk heeft harerzijds beloofd zich te onthouden van „critick die strijdig is met de grondwet en zich niet te bemoeien met het economische en po litieke leven van het land". Kerkelijke functionarissen hebben verklaard dat zu geen reden zien om te twijfelen aan de oprechtheid der Oost- Duitse onderhandelaars. Belangrijk achten zu de volgende zinsnede in het officiële Oost-Duitse verslag van de vergadering: „Het feit dat de hereniging van ons vaderland en een vredesverdrag dringend noodza kelijk zijn. eist dat alle hinderpalen uit de weg worden geruimd". Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) i 11 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen tmsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parits Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Berllln Frankfort Mi.ii.ohcn Wenen Innfbrüclc motrccen windstil 23 0 windstil 18 5 unw 2 23 0 nw 4 13 9 windstil 20 O n 2 17 3 windstil 20 0 windstil 16 22 z 2 16 15 w 5 18 15 w 8 24 0 windstil 19 4 WEERBERICHT Stijging van temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met verspreide opklarin gen en in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Hier en daar enkele buien, mogeluk met onweer. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen hogere temperatu ren. (Opgemaakt te 10 uur). 12 JUNI Zon op: 4 20 uur: onder: 2100 uur. Maan op: 4.31 uur; onder: 22 18 uur Hoogwater te Katwijk te 3 31 cn 16 01 u. Dit nummer bestaat alt acht pagina's In geallieerde kringen noemde men de overeenkomst het eerste teken van een nieuwe aanpak van de problemen der koude oorlog door de Oost Duitse leiders. Andere punten van overeenstemming zijn: Het grootste deel van de eigen dommen van de Kerk wordt terugge geven. De om godsdienstige reden ont slagen studenten zullen weer tot de uni versiteit worden toegelaten. De staats subsidies aan de Kerk zullen volgens dc overeengekomen regels worden betaald De Oost Duitse regering heeft 40.000 mark beschikbaar gesteld voor herstel werkzaamheden aan een door bommen beschadigde veertiende eeuw se kerk te Erfurt in Thüringen. NEEF VAN FAROEK EN ANDEREN VRIJGESPROKEN. Prins Abbas Halim, neef van ex-ko ning Faroek van Egypte, en dertien an deren zun door een gerechtshof te Cairo vrijgesproken van de beschuldigingen van verraad naar aanleiding van het Palestijn.se wapenschandaal. Onder de beschuldigden waren hoge regerings- ambtenaien en officieren van leger en vloot. Volgens de beschuldiging zouden tij dens de veldtoch in Palectlna ondeug- deluke wapenen aan het Egyptische le- gei zijn geleverd. Slechts twee personen zijn veroor deeld, nameluk kolonel Abdel Gjaffar Osman en lt. kolonel Hoessein Man soer, ieder tot een boete van ongeveer duizend gulden. KONING BOUDEWLIN IN OOSTENRIJK. Koning Boudewun van België is ln Oostenrijk aangekomen en vertoeft thans waarschijnlijk in de streek van Salz burg. De Oostenrijkse politie heeft op verzoek van de koning maatregelen ge nomen. om hem een rustig verblijf te verzekeren. Franse kabinetscrisis vertraagt het internationale overleg Parlementsbevoegdheden dienen te worden beperkt (Van onze Parijse correspondent) Nadat eerst de conferentie van de Grote Drie op de Bermuda-eilanden als gevolg van de Franse kabinetscrisis moest worden uitgesteld, is thans zo als bekend, ook de bijeenkomst der zes ministers van het Kleine Europpa. die moigen in Rome zou worden gehouden, om diezelfde reden naar een nog on- zekeie toekomst verschoven. Wij vernamen aan de Quai d' Orsay, dat van Franse zijde als datum voor de Romeinse vergadering 26 Juni was voorgesteld. Aangezien dan echter de nieuwe Italiaanse Kamer voor het eerst bijeen zal komen, heeft Rome op zijn beurt verzocht met de ontmoeting nog maar iets langer te wachten. Practise!» is het nu dus wel zeker geworden, dat de zes Schumanlanden hun conferentie, die gewijd zal worden aan een nadere bestudering van het plan voor een hoge politieke autoriteit, eerst na de Bermu da-bijeenkomst zullen kunnen houden. Uiteraard woi dt daarmee ook de confe rentie In Den Haag, die voor begin Juli was geprojecteei d en die de belangruk- ste van de reeks beloofde te worden, eveneens naar een later tijdstip ver schoven. Officieel heet het hier dat Parijs een zo groot gewicht hechtte aan de conferenties der zes over de politieke hoge autoriteit, dat men het niet ver antwoord achtte daaraan deel te nemen uit naam van een demissionnaire rege ling, die zich dus niet zou kunnen be roepen op een constitutionele meerder heid van het parlement. Hoe formeel- juist men die opvatting ook moet noe men, niettemin menen wij op te mogen merken dat er in Rome nog maar van zeer voorlopige besprekingen sprake zou kunnen zijn cn dat besluiten in geen geval te verwachten waren. Zo die be slissingen op korte termijn al zouden kunnen vallen, dan zouden die voor Den Haag gereserveerd moeten blijven. De veronderstelling lijkt dan ook niet te boud, indien men aanneemt, dat Bi dault deze Franse crisis niet zonder te genzin heeft aangegrepen als middel om de Europese integratie weer voor enige tijd op te houden. Men kent zijn voor keur voor trage tempi op dit gebied en men wist bovendien, dat hij voor zijn investituur de steun behoefde van de Gaullisten. Met deze zet op het internationale schaakbord was Bidault er zeker van een goede beurt bU de Gaullisten te ma ken en de vrees dat hij terwille van zijn binnenlands succes de Europa-politiek nog wat verder af zou remmen, werd dus nog vóór hu aan de macht was he laas reeds bevestigd. Doch zover is het niet gekomen. George Bidault is al niet gelukkiger dan zijn voorgangers geweest, al kreeg hij dan ook wat meer stemmen. 313 wist hij er op zijn programma te ver enigen, cn dat was precies 1 te weinig; zodat de crisis nu haar vierde week in kan gaan. Zun executie geschiedde om goed twee ur in de nacht. Als volgend nummer, subsidiair slachtoffer voor het parlemen taire abatoir, wordt nu de radicaal Ed gar Faure genoemd, een leeftijdsgenoot van Mendes-France, die evenals hU het centrum van zUn verhoopte meerderheid een paar plaatsen naar links zou willen verschuiven. Maar voor tot definitieve aanwijzing van de zevende formateur over te gaan. heeft president Auriol voor vanmiddag eens nog maar eerst de fractie-leiders op het Elysée ontboden om zo de schuld vraag nauwkeuriger te kunnen onder zoeken. Wat Bidault's falen betreft, ligt de hoofdschuld zeker wel bij de radicalen. Die hebben de jongste formateur, die vorige week Mendes-France niet bij wilde staan, met geluke munt betaald en slechts 28 van hun 75 stemmen ge leverd. Als politieke oorzaken van dit echec, afgezien dus van de zo belangrijke per soonlijke ressentimenten. m3g men wel Bidaults programmapunten aanwijzen, waarbu hij practisch volmachten voor een jaar heeft geëist voor het doorvoe ren van een dirigistische economische politiek en verder het feit, dat hij ten aanzien van de mogelijkheid van nieuwe belastingen zich bij de replieken van nacht wat dubbelzinnig heeft uitgelaten. Daarbü had hij het bij een aantal recht se afgevaardigden verspeeld. Met een krakende stem heeft Bidault gistermorgen een regeringsverklaring voorgelezen, die zich over het algemeen onderscheidde door klaarheid en pre ciesheid. en waarin de gevoeligheden van de partijen, welker medewerking hij be hoefde, zo veel mogelijk werden ont zien. Zo explosief en sarcastisch als Men des-France zich had uitgedrukt, zc omzichtig en diplomatiek was ovei het algemeen Bidault. Bidault. de derde formateur, die althans een po ging tot een oplossing waagde, stond niettemin in feite voor hetzelfde pro bleem als zijn beide voorgangers. Het wordt algemeen nu wel als een onweerlegbare waarheid erkend, dat op basis van de heersende grondwet met een almachtig, doch verdeeld en wispel turig parlement Frankrijk niet meer te regeren is. „Ik heb niet genoeg marinestrijd krachten voor de taken, die zij moeten vei vullen Ik moet dan ook om aanvul ling vragen", aldus heeft de Amerikaan se admiraal McCormick. opjaerbevelheb- ber der Nato-sti ijdkrachten in het ge bied van de Atlantische Oceaan, van ochtend bij aankomst te Kopenhagen verklaard. „Denemarken", vervolgde hU. „heeft vooral meer oorlogsschepen voor de kust bewaking. zoals begeleidingsvaartuigen, mijnenvegers en motor-torpedobootja- gers. nodig". Admiraal McCormick zelde ook nog, dat de Verenigde Staten de luchtbasis te Thule, in Groenland, verder zullen uitbreiden. Hij legde er de nadruk op dat dit een Amerikaans en geen N a to -basis is, hier echter aan toevoe gend. dat zu in oorlogstUd ter beschik king van de N a t o zal worden gesteld. Dt Daniel Francois Malan. de eerste minister van Zuid-Afrika heeft Woensdagmorgen een bezoek ge bracht aan het rampgebied. Dr Malan bezocht de gemeente 's-Gra- vcndccl waar hij zich o.a. liet voor lichten door dc Burgemeester. DENEMARKEN HEEFT GEEN AMERIKAANSE ECONOMISCHE HULP MEER NODIG. Denemarken heeft de Amerikaanse re gering thans officieel doen weten, dat het geen economische hulp meer nodig heeft. In totaal heeft Denemarken voor 300 millioen dollars aan economische hulp van de Verenigde Staten ontvan gen. nl. een lening van 3) millioen dol lars en schenkingen van 267 millioen dollars. Vier gratiën, gekleed in witte ja ponnetjes. dansen hier op het gras veld voor liet Imperial Institute, in South Kensington (London), een Zuidafrikaansc volksdans, die in volle aandacht wordt gevolgd door een groep jongens cn meisjes van Engelse lagere scholen. De danse resjes maken deel uit van de Zuid afrikaansc volksdansgroep, die ook in ons land voorstellingen heeft gegeven, en o.a. door H.M. de Ko ningin werd ontvangen. Thans zijn zij al enige tijd in Engeland, waar zij met veel succes voorstellingen geven. Het parlement zal dus eerst een deel van zijn bevoegdheden aan de thans machteloze regering over moeten dra gen cn de leden daartoe te dwingen, ziedaar bet centrale probleem waar voor de huidige crisis voor het eerst met deze dwingende kracht alle for mateurs gesteld heeft en zal blijven stellen. De pil. die Bidault gisteren de Kamer te slikken gaf. was zeker niet minder bitter dan die van Reynaud en Mendes- France. al had hij die dan ook op een -ven andere wijze verguld. Eigenluk •roeg Bidault zelfs nog meer dan zijn •oorgangers. Dat hij niettemin een dozijn stem men meer dan Mendes-France verwierf, zal wel kunnen worden toegeschreven de omstandigheid, dat hij wat la ter kwam en dat de crisis, geluk dat hier heet. iets verder kon rijpen. Hoewel Bidault toegaf dat een der cardinale moeilijkheden voor Frankrijk hieruit bestond, dat bij een permanent begrotingstekort van 750 milliard, elke maand 50 60 milliard teveel wordt uit gegeven, die bovendien in dollars moet worden aangevuld, liet hij. in tegenstel ling met Mendes-France, de grondoor zaak van die tekorten de oorlog in Indo-China vrijwel in de schaduw. Hu wees op de historische zending van Frankruk in het Verre Oosten en het overigens hypothetische vertrouwen, dat Vietnam in de Franse unie stelde, maar of en hoe hu een einde aan de oorlog maken wilde, dat liet hü in het midden. Van Mendes France had de formateur intussen wei de voornaamste financiële en economische clausules overgenomen. Omdat Rene Mayer met een abso lute meerderheid ten val was gebracht, is nu een grondwetsartikel van toe passing geworden, dat een volgende minister-president het reclit geeft de Kamer te ontbinden, indien ook hij binnen een tijdverloop tan 18 maan den, gerekend van het begin van de legislatuur af. minstens 314 stemmen tegenover zich zou vinden. Dit was het zwaard van Damocles dat Bidault gis teren. al was het dan ook nog zo be hoedzaam. boven de hoofden der ge deputeerden hing. doch waarvan hU zelf het eerste slachtoffer is geworden. Het is wel zeker dat deze omstandig heid nu een extra factor vormt die de oplossing van deze crisis, die een duide lijke crisis van het regiem is geworden, in hoge mate bemoellukt. Het parlement weet. dat een volgende premier over bevoegdheden zal beschik ken. die nog geen der vorige minister presidenten heeft gehad. Hij zal het lot en het bestaan van deze 627 gedeputeer den en beroepspolitici practisch in han den hebben. Aan de andere kant kan een forma teur moeiluk minder vragen dan zun voorganger, omdat het elke dag wel dui delijker wordt hoezeer dit parlement in ernst en verantwoordelukheid tekort schiet! Er wordt de wijsheid van een politieke Salomo vereist om dit probleem tot een oplossing te brengen, maar de Salomo's zun zeker niet dik gezaaid in deze Fran se kamer. Eugeland's houding inzake Korea Diverse wensen (Telefonisch van onze Londense correspondent) Nu men voor de ingewikkelde oplos sing van de politieke problemen in Ko rea staat, verwacht Engeland, dat bij de verdere onderhandelingen van zijn diplomatieke bekwaamheid gebruik zal worden gemaakt Het beschouwt zich ln dit opzicht, zonder betweterig te willen zpn, nu eenmaal als de leermeester van het jongere, vaak onstuimige Amerika Eisenhower is zeker de laatste om Chuichills advies in de wind te slaan. In Londen wordt gehoopt dat de ge allieerden met een kleine groep onder handelaars zullen optreden, omdat ge vreesd wordt dat een algemene assem blee van de Verenigde Naties in minia tuur niet zal kunnen opschieten. Aan gezien de beslissingen van de conferen tie het gehele Britse Gemenebest zullen binden, is het noodzakehjk, zo redeneert men, dat Groot Brittannié zo volledig mogelijk op de conferentie zal worden vertegenwoordigd. Een andere vraag, die in Londen wordt gesteld, ook voor ons land actu eel, Is: wanneer zullen de troepen naar huis terugkeren? Het antwoord Is, dat zU in Korea zullen blijven zolang de Ver Naties zulks nodig achten. Inelk geval zullen de buitenlandse troepen niet worden teruggetrokken, zo lang er geen politieke conferentie in op tima forma met de Chinezen zal heb ben plaats gevonden. Het zal zeker ver scheidene maanden duren voor dit het geval zal zijn. Britse deelneming aan de vredescon ferentie betekent dat Engeland ook de er uit voortvloeiende verplichtingen op zich zal dienen te nemen, inclusief het legeren van een garnizoen, zo dit nodig mocht blijken. Churchill gaf in zijn verklaring vol mondig toe. dat de Britse regering, hem zelf inbegrepen, de moeilijkheden, waar voor de Amerikaanse generaals de laat ste maanden geplaatst waren, vooral in verband met de houding van Zuid-Ko- rea, had onderschat. Hieruit biUkt wel hoe moeilijk het is voor het Westen, ondanks dat het zich al drie Jaar met Korea bezighoudt, zich een juist beeld te vormen van wat er in Azië gebeurt. In dit verband kan er aan worden herinnerd dat er in Londen stemmen opgaan om een Aziatisch staatsman te laten deelnemen aan de conferentie van Bermuda, zodat men beter in staat zal zUn de Aziatische problemen, welke zulk een belangrijke rol op deze conferentie zullen spelen, te beoordelen. Onze Spoorwegprijsvraag De juiste oplossing In onze ijver om de uitslag van de Spoorwegprijsvraag bekend te maken, hebben wij zowaar vergeten daarbij de juiste oplossing te ver melden. 12 6—10 4 13 5 15 - 11 Er waren, naar ons bleek, ook andere oplossingen mogelijk, waar aan een logische gedachtengang ten grondslag lag. Zo is voor de eerste reeks ook de volgorde 12 10 6 te verdedigen en voor de laatste serie kan men ook 3 15—11 ol 15 11 3 aanne men. al willen wij er direct aan toevoegen, dat voor de door ons ge kozen volgorde het meeste le zeg- -alt. Wy kunnen onze puzzelende le zers en lezeressen de verzekering geven, dat by de controle der in zendingen onzerzijds de grootst mogelijke soepelheid is betracht en dat alleen oplossingen, waarin vol maakt verkeerde combinaties wa ren gemaakt, als foutief terzyde zijn gelegd. Uiteraard kunnen wy hierover niet in debat treden. Ingeval van twijfel moet U maar aannemen, dat U het bij het rechte eind heeft gehad. Indien maar enigszins toe laatbaar is dat ook ónze stelregel geweest. Een boffer zonder het zelf te weten Een 24-jarig lid van de Pakistaanse luchtmacht heeft ruim 1 millioen gul den gewonnen met een weddenschap bU paardenrennen, die zün broer zon der zun medeweten op zijn naam had afgesloten Toen hli telegrafisch be richt kreeg, dat hU genoemd bedrag had gewonnen, viel hij flauw. AL WEER EEN Walter Bartel, hoofd van de kanse larij van de Oost-Duitse president Pieck is. volgens een bericht van „Neue Zei- tung". het blad der Amerikaanse strijd krachten in Duitsland, naar het Wes ten uitgeweken. Bartel is van zijn jeugd af lid ge weest der Duitse communistische par ty.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1