LEIDSCH DAGBLAD Zuid-Korea volhardt nog in zijn afwijzing 92ste Jaargang DINSDAG 9 JUNI 1953 No. 27934 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. \V. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal; f 0,47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerikaanse waarschuwingen Bommen op Seoel De wapenstilstandsonderhandelaars te Panmoendjon ziin gisteren twaalf minu ten bijeen geweest voor hun verdere be sprekingen over een volledige wapenstil standsovereenkomst. na de oplossing van de krijgsgevangenenkwestie. Men ging tot vanochtend uiteen. Dc verdaging geschiedde op verzoek der Noordelijken. Drie niet geïdentificeerde vliegtui gen hebben gisteren zeven bommen geworpen op Seoel, de Zuid Koreaanse hoofdstad, kort nadat president Syng- man Rhee in een toespraak had ver klaard, dat Zuid Korea de oorlog za 1 voortzetten bestand of geen bestand omdat geen eervolle vrede aan vaardbaar is zolang Chinese com munisten op het Koreaanse schier eiland mogen achterblijven. De vliegtuigen slaagden er in onopge merkt boven de stad te komen. Eerst te Iaat werd luchtalarm gegeven, dat een half uur duurde.. Een der bommen ont plofte nabij Rhee's wonmg. een ander bij het gebouw waar journalisten verblij ven. Enige Zuid-Koreaanse wachtposten uerden gewond. Rhee's standpunt is goedgekeurd door het Zuid Koreaanse kabinet, dat verga derde nadat bekend geworden was. dat de bestandsonderhandelaars overeen stemming hadden bereikt over de kwes tie der krijgsgevangenen. Leden van de Zuid Koreaanse Nationale Vergadering verklaarden, dat politieke organisaties demonstraties hadden georganiseerd ter ondersteuning van president Rhee. He den zullen de winkels gesloten ziin en de arbeiders zullen vrijaf krijgen om de monstraties te kunnen bijwonen. Rhee maakte zijn besluit, .om alleen door te zetten" bekend op een plechtig heid ter gelegenheid van het feit. dat het Amerikaanse eerste legerkorps 1-000 da gen in Korea heeft dienst gedaan. Onder ziin gehoor bevond zich gene- ïaal Taylor, bevelhebber van het 1ste Amerikaanse leger. De 78-jarige Zuid Koreaanse president sprak langzaam en kennelijk diep bewo gen. Hij zei het te zullen betreuren als het Amerikaanse eerste leger Korea zou verlaten doch in dat geval zou Korea alleen doorgaan. De president heeft nog geen besluit genomen over een antwoord op Eisenhowers boodschap van Zondag, waarin deze hem aanbood na een be stand een verdedigingsverdrag te sluiten. Tegenover correspondenten verk'aarde president Rhee. dat hij de Zuid-Korea- nen had gelast zich van onvriendelijke daden tegenover de geallieerden te ont houden. Hij voegde hieraan toe dat de Ver. Naties het plan voor een bestand had den gebaseerd op de veronderstelling, dat het de beste oplossing van het pro bleem was. ..Hoewel onze geal'leerden een van het onze afwijkend standpunt in nemen. mogen w u niet vergeten, dat wij hun veel verschuldigd zijn." zo verklaar de hij De Zuid Koreaanse Nationale Verga dering verk'aarde „geschokt en ver baasd" te zijn over een verklaring van haar vice-voorzitter, Joen tsji jong, waarin deze oorlog tegen India eiste in geval Indische troepen in Zuid-Korea zouden landen om het toezicht op dc krijgsgevangenen over te nemen. Ook de Zuid Koreaanse ambassadeur in Washington, dr Joe tsjan jang. ver klaarde, dat Korea alleen de strijd zal voortzetten na een bestand dat het land verdeeld zou laten. Dr Jang hoopte, dat de Ver. Staten Zuid Korea wapens en munitie zouden leveren voor voortzetting van de oorlog. De bereikte overeenkomst over de krijgs gevangenen noemde hij sussing" en „er ger dan gedwongen repatriëring De ambassadeur zei bitter, dat de Ame rikanen, die ln Korea waren gevallen, vergeefs sneuvelden. „Zij deden het voor vrijheid en democratie, voor de vrije we reld en voor U en mij, doch niets is er mee gewonnen." ZUID KOREA GEWAARSCHUWD Enige Amerikaanse senatoren waar schuwden. dat. als de Zuid-Koreanen de strüd zouden voortzetten na een be stand, zij als aanvallers bloot zouden komen te staan aan actie van dc Ver. Naties. Een aantal functionarissen ln Was hington meent, dat de tiid die nodig zal zijn voor ondervraging der krijg-gevan genen en voor de politieke conferentie «ongeveer vier maandem wellicht njt- nig zal blijken als alkoelings-periode" voor de Zuid Koreanen In zijn schrijven zou president Eisen hower er bij president Rhee op hebben aangedrongen niet dezelfde gedrag >!ijn te volgen als de Noord-Koreanen. toen deze tot geweld hun toevlucht namen om Korea onder hun beheer te vereni gen". Dit wordt ook beschouwd a's een aanwijzing, dat de Ver Naties gebonden zijn agressie te bestraffen, van welke zijde deze ook komt. In Londen verwacht men, dat sir Win ston Churchill in staat zal zijn het standpunt van het Britse Gemenebest uiteen te zetten, als op de conferentie van de westelijke „grote drie" op de Ber muda-eilanden zal worden gesproken over de politieke conferentie in het Verre Oosten ter regeling van de gehele Koreaanse kwestie. In verband met de te verwachten bll- eenkomst van de algemene vergadering der Ver. Naties na ondertekening van een bestand, zij opgemerkt, dat de verga dering op 7 October 1950 in een resolutie verklaarde, dat alles diende te worden gedaan om te komen tot .een verenigde, onafhankelijke en democratische rege ring ln de souvereine staat Korea", o.m. door verkiezingen. HET ZUID KOREAANSE LEGER Het Zuid-Koreaanse leger telt od het ogenb'ik 400.000 man gevechtstroepen en 603.000 man ondersteuningstroepen. E'.ke dag komen er ongeveer 700 goed geoe fende soldaten bij- Toen de Noorde.ijken op 25 Juni 1350 over de 33ste breedte graad trokken, telde het Zuid-Koreaanse leger slechts 25.000 man. slecht uitgerust en ongeorganiseerd De opbouw van het Zuidelijke leger ls voor het overgrote deel aan de Amerikanen te danken. Het ls ook thans nog bijna geheel af- hankeülk van Amerikaanse steun. In de stryd zijn meer dan 100 000 Zuid Korea nen gesneuveld. Honderdduizenden an deren bevinden zich in Noordelijke krijgsgevangenschap. Militaire deskundigen zijn van me ning. c'at binnen tw ee jaar een Zuid Ko reaanse striidmacht van een millloen man zou kunnen worden opgebouwd. Of het land dit economisch zou kunnen dragen, is de vraag. Men zegt, dat voor iedere jongeman die onder de wapenen wordt geroepen, een gezin van vier per sonen ten laste van de Verenigde Naties komt Zuid Korea heeft met een tekort aan officieren te kampen. In e'ke Zuid Ko- reaan-e divisie dienen thans een 12-tal Amerikaanse officieren. A's de V.N.- tfoepen geheel worden teruggetrokken, zal er een moeilijk op te vullen leegte ontstaan. Weerrapporten (Van heden morgen 7 uur) c ei ls*i 1 1 S3 Helsinki Stockholm Ctelo Konenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parlls Bordeaux Grenoble Nice Zurich6 Bemin Pranxfort München Wenen InnsbrUde onbewolkt licht bcw. onbewolkt vindstil 20 O nw 5 15 0.3 ceh. bcw. cell bcw. zwaar bcw. roccnbul ech. bew WEERBERICHT Kans op regen De Bilt verwacht tot morgenavond; Half tot zwaar bewolkt en plaatse lijk regen, hier en daar met onweer. Overwegend matige Noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 10 uur). 10 JUNI Zon op: 4.21 uur: onder: 20 58 uur. Maan op: 250 uur; onder: 20.27 uur Hoogwater te Katwijk te 1.53 en 14.24 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Koninklijke Belgische prijs (Van onze Brusselse correspondent) Koning Boudewijn heeft enkele maan den geleden het initiatief genomen om een door zijn overgrootvader, koning Leopold II ingestelde prijs wederom nieuw leven te geven. Leopold II had namelijk een beloning in geld beloofd aan geleerden. Belgen of buitenlanders d;e een onbetwistbaar doelmatig middel teen de slaapziekte zouden ontdekken. De jonge koning heeft het bedrag van rle beloning vervijfvoudigd en op een millloen francs gebracht. 90"'" van het bedrac zal thans worden uitgekeerd aan de Amerikaanse geleerden, die het antibioticie .Tryparsamlde" hebben ge vonden Dit middel heeft spectaculaire successen tegen de slaapziekte, dc doodsvijand van de negerbevolking van Midden-Afrika. mogelijk gemaakt. Met dit researchwcrk heeft een Amerikaan se vrouwelijke geleerde. miss Louise Pearce. zich het verdienstelijkst ge maakt. De koning zal haar persoonlijk een bedrag van 500.000 frs. overhandi gen. de helft van de prijs. SPIONNAGEPROCES L\ V. ST. Twee Amerikaanse soldaten van Oos tenrijkse afkomst. Otto Verber en Kurt Ponger, zijn te Washington respectieve- liik tot gevangenisstraffen van 40 maan den a tien jaar en van 5 h 15 jaar ver oordeeld op beschuldiging van spionnagc ten behoeve van de Sovjet-unie. Het spionnagecomplot. waaraan zij bekend hebben schuldig te zijn. zou zijn geleid door de tweede secretaris van de Sovjet-ambassade te Washington. Joeri Nivikof. WERVELWINDEN IN DE V. ST. Meer dan 70 personen zijn om het leven gekomen als gevolg van wervel winden, die gisteravond in Michigan en Noordwest-Ohio (V.St.) woedden. Ver scheidene honderden personen werden gewond. De schade is groot. Vooral Mi chigan werd getroffen. Vele zeilers namen deel aan de wedstrijd over de 56 mijl rond Itet eiland Wight, die was uitgeschre ven voor jollen door dc Cowos Corinthian Yaclit Club. Het was de eerste wedstrijd, die werd gehouden voor zulke klein-formaat bootjes. Een schilderachtig tafereeltje, bij liet passeren van de ..Needles". Pakistan en India willen bemiddelen bij Engeland en Egypte De Pakistaanse premier. Mohammed Ali. heeft te Londen medegedeeld, dat hij tezamen met zyn Indische ambtge noot Nehroe zijn invloed zal aanwenden ten behoeve van een oplossing van het Egyptisoh-Britse geschil over de Ka naalzone De twee staatslieden zullen afzonder lijk midden Juni een bezoek aan Cairo brengen. Op de conferentie van het Gemene best waren enige meningsverschillen over het Brits-Egyptische dispuut aan de dag getreden. „Ik kan niet zeggen d3t de conferentie een oplossing van het Brits-Egyptpischc ceschil nader heeft gebracht doch zij heeft reden tot meer hoopp gegeven, dat alle voor waarden voor een regeling aanwezig zijn. Jongste appèl in de zaak Rosenberg verworpen De Amerikaanse rechter Kaufman heeft het jongste beroep van Julius en Ethel Rosenberg, die wegens atoom- spionnage ter door veroordeeld zijn. verworpen. TEGENSTELLINGEN. Ruim honderd personen ziin totnog toe dit jaar ln Noord- cn middcn-India gestorven als gevolg van zonnesteek. In het district Kabylië in Algerië is voor het eerst in Juni sneeuw gevallen. E?n «ereeant van de Amerikaanse luchtmacht, Guiseppe Cascio genaamd, is te Tacgo? in Zuid-Korea tot een ge vangenisstraf van twintig jaar veroor deeld od beschuldiging van het verstrek ken van inlichtingen aan de Noordelij ken en het overmaken van 47.000 dollar aan een Koraan. Cascio ontkende het tenlastcgelegde. Gistermiddag zijn H.M. Koningin Juliana op liet Paleis Soestdijk twee oranje geverfde tonnetjes haring aangeboden door de Burge meester van Vlaardingcn. Mr J. J Hcusdens. In dc deputatie, die deze haring ten paleize bezorgde, bevon den zich dc schipper van de VI 70. de lieer P. Keus. die de haring had gevangen, alsmede dc opperrijks- kcurmecster van Vlaardingen, de heer W. Don., en de reder van de VI 70. dc heer D. Kwakkelstcin. H.M. de Koningin nam voor H.K.H. Prinses Wifhelmina. die eveneens ten Paleize Soestdijk verblijft, ook twee tonnetjes haring in ontvangst. Bij de aanbieding van de ,.Ko- ninginne-haring". Rechts de heer Kwakkelstcin. midden de burge meester. De eenwording van Europa Rapport van Ridgway In zijn rapport aan de permanente groep van de Na to over de periode Mei 1952-1953 zegt generaal Ridgway. de heengaande opperbevelhebber, dat de organisatie getoond heeft dat vrije lan den in samenwerking met succes hun gemeenschappelijke veiligheid kunnen opbouwen. Wel constateert hij. dat het vereiste minimum aan verdedigings- strijdkrachten en doeltreffendheid daar van nog niet is bereikt. Aanzienlijke toeneming van het aan tal gevechtsvliegtuigen heeft de positie van de Nato verbeterd. Ook de groei der grondstrijdkrachten in het verslagjaar is, ofschoon niet bevredigend, wel be moedigend geweest. Noord-Euiopa heeft nog steeds te weinig troepen van zichzelf om gelijke kansen te hebben te genover een grote aanval. Daarom zul len de landen in dat gebied nog hulp van buiten moeten ontvangen. In cen traal Europa is vooruitgang gemaakt. Ook in Zuid-Europa worden de grondstrijdkrachten steeds beter maar daar bestaat nog steeds een ernstig ge brek aan ondersteuningstroepen. Het zwakste punt van de Nato is de luchtmacht, aldus besluit Ridgway zijn rapport, en in het komende jaar zal op zijn minst grotere voorrang aan de op bouw der luchtstrijdkrachten gegeven moeten worden. CONFERENTIE UITGESTELD In verband met de crisis in Frankrijk is op verzoek van de Franse regering de conferentie te Rome over de instel ling van een Europese politieke ge meenschap uitgesteld. Als nieuwe aanvangsdatum heeft Frankrijk 26 Juni voorgesteld, een uit stel dus van twee weken, maar dit zou juist samenvallen met de openingsver- gadering van de nieuwe Italiaanse Ka mer. Rome heeft daarom verzocht de conferentie nog langer uit te stellen. Het is zo goed als zeker, dat de ver gadering pas na de conferentie van Bermuda zal kunnen worden gehouden. BELGIE EN DE E.D.G. Van de zijde van het hoofdkwartier .an de Belgische socialistische party is medegedeeld, dat de party blijft bij haar besluit tegen de bekrachtiging van het Europse legerverdrag te stemmen, voordat de grondwet is herzien. Door dit besluit ls het niet mogelijk, dat de bekrachtiging met een meerder heid van tweederden door het Belgische parlement wordt aangenomen, zoals door de regering wordt gewenst. De vier hoogleraren in de rechtswe tenschap. die door de Belgische rege ring worden geraadpleegd aangaande de vraag, of toetreding tot dc Europese politieke gemeenschap grondwettig is. hebben volgens officieuze berichten een antwoord in negatieve zin gegeven. Ook zouden zij hebben verklaard, dat het verdrag inzake de Europese verde digingsgemeenschap ongrondwettig is. Het antwoord, hoewel adviserend, dreigt de positie van de regering in deze kwestie nog te verzwakken. BLANK NAAR DE V.S. De West-Duitse commissaris voor de defensie. Theodor Blank, zal eind Juni op uitnodiging van de Amerikaanse re gering een bezoek aan de VS brengen. Hij zal worden vergezeld door enige van zijn medewerkers, onder wie de voor malige generaal Heusinger. Hy zal met Amerikaanse ministers besprekingen voeren over het Duitse aandeel in de verdediging van West- Europa. Tijdens ziin bezoek aan de Verenigde Staten zal Blank de organisatie en de recrutering van het Amerikaanse leger en een aantal inrichtingen voor de ver dediging bestuderen. Sovjet-tegemoetkomingen De Russische voorlichtingsdienst in Oostcnryk heeft bekendgemaakt, dat de Russisohe autoriteiten hebben besloten met Ingang van heden de controle aan de grens tussen de Russische zone en de Westelyke zones af te schaffen. Zo r.odig zullen zo nu en dan nog steek proeven worden genomen. Dc maatregel betreft zowel het per sonen- als het goederenverkeer. In de bekendmaking wordt gezegd, dat een en ander geschiedt ln overeenstemming met de wensen van het Oostenrijkse volk. De Westelyke bezettingsautoriteiten hebben de controle al jaren geleden af geschaft De Russische maatregel zal van gunstige Invloed zijn op het han dels- en toeristenverkeer. De Oostenrijkse kanselier Raab wees nog op de volgende gunstige resultaten: 1. De Sovjet-Unie heeft besloten, de onlangs afgekondigde amnestie ook van toepassing te verklaren op Oostenrijkse krijgsgevangenen en geïnterneerde bur gers, die zich in Rusland bevinden. 2 De Russische bezettingsautoriteiten hebben de politieke gevangenen in vrij heid gesteld, op wie de onlangs door de Oostenrijkse president afgekondigde amnestic van toepassing was en die zich in de Sovjet-zone bevonden 3. De Russische autoriteiten hebben voor een aantal goederen het stelsel van uitvoervergunningen vereenvou digd. hetgeen de Oostenrykse economie belangrijk ten goede is gekomen 4 De Russen hebben de by Ybbs in aanbouw zijnde vvaterkrachtinstallatles aan de Donau aan de Oostenrijkse re gering overgedragen. Amerikaanse, Britse. Franse en Sov jet-afgevaardigden hebben te Berlyn tijdens besprekingen over de veiligheid van het luchtverkeer boven Duitsland besloten een commissie van deskundi gen in het leven te roepen, die tech nische kwesties zullen bestuderen. Belgische Katholieken wonnen veld (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Te Sint Lambrechts Woluwem, een be langrijke gemeente van de Brusselse agglomeratie, zijn de enkele tijd gele den door de Raad van State vernietigde verkiezingen voor de gemeenteraad op nieuw gehouden. In het begin van de verkiezingscampagne hechtte niemand belang aan net feit. dat deze gemeen teraad opnieuw moest worden samen gesteld. Maar langzamerhand maakten de drie partijen er een test van. De ver kiezingen van November j.l. hadden heb volgende resultaat gegeven: 9 katho lieken, 4 liberalen en 6 socialisten. Tot ieders verrassing heeft de Katho lieke CV.P. Zondag de volstrekte meer derheid behaald: 10 zetels, tegen 5 voor de socialisten en 4 voor de liberalen. Gisteren werden in Sint Lambrechts in verband hiermede echt Breugiliaansa feesten gehouden. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat men aan deze verkiezingen geen nationale betekenis mag hechten, daar ongeveer 1400 kiezers aan een weekein de aan zee de voorkeur gaven en met naar de stembus kwamen, ofschoon in België stemmen verplicht is. Verkiezingen in Italië Telling begonnen In geheel Italië zijn gistermiddag om 2 uur de stemlokalen gesloten, nadat, •olgens het ministerie van blnnenland- Nieuwe Katholieke splinterpartij in België (Van onze Brusselse correspondent) Te Antwerpen is een „Christelyke Volksbond" opgericht en het ziet er naar uit, dat het hier gaat om een nieuwe Katholieke splinterpartij. De ondertekenaren van het manifest van deze Volksbond zyn autoriteiten uit de middenstand en uit de kringen der vrye beroepen. Zij zijn van oordeel, dat in het kader van de Katholieke party plaats moet zijn voor een betere politieke vertegen woordiging van de middengroepen. Thans heeft men te \ecl de indruk, dat de Belgische Christelijke Volkspar tij onder de directe invloed staat van de politiek goed georganiseerde Katholie ke vakbonden. Tc Antwerpen wordt gefluisterd, dat deze groep bij de verkiezingen \an 1954 met een eigen lyst zal ontreden. Deze houding van de middengroepen kwam onlangs nog tot uiting in een mo tie van 31 Kamerleden, die hun mandaat voornamelijk aan de stemmen van mid denstanders te danken hebben, waarin een onafhankelijk ministerie van mid denstand en handel werd geelst. Thans worden de middenstandsbelangen behar tigd door de minister van economische zaken, die een directoraat-generaal voor de middenstand en een sociaal en eco nomisch Instituut voor de middenstand onder zich heeft. Bovendien ziin alle middenstandsorga nisaties vertegenwoordigd in een top orgaan: de hoge raad van de midden stand. De minister van economische zaken, de ex-premier Jean Duvleusart heeft zich tegen de oDrichtlng van een afzon- derlilk ministerie van de middenstand verzet. Hij eal als ziin mening to ken nen. dat het onmogpliik is om te zeggen waar een klein b^drlif ODhoudt midden- standsbedrijf te ziin en kleine industrie wordt, en vice-versa. In verband echter met de naderende verkiezingen zou het hier niemand ver wonderen, dat er toch een minister var middenstand komt. Dat zon namelijk be letten dat te veel katholieke midden standers overlopen naar de liberalen. se zaken, de kiesgerechtigden, althans wat de grote steden betreft, voor 93 78 procent hun stem hadden uitgebracht. Het tellen van de stemmen betreffen de de Senaat ls onmiddellijk begonnen. Wat het Huis van Afgevaardigden be treft, zal de telling later plaats vinden. Premier de Gaspen beschouwde het hoge percentage uitgebrachte stemmen als een overwinningsteken. .Als Italiaan voel ik my verheugd over het bewijs van burgerplicht, dat wy de wereld bij deze verkiezingen hebben gegeven. Het hoge percentage stemmers, het kalme verloop van de stemming en het gevoel van verantwoordelijkheid van de kiezers zijn een demonstratie van democrati schs rijpheid, die zeker ln de uitslag zal worden bevestigd", zo zei hij. De partijen welke zijn vertegenwoor digd in dc regering De Gaspen, hebben goede hoop dat. zij, dank zij de grote opkomst der kiezers de overwinning hebben behaald. In het Industriegebied van Noord- Italië was de opkomst het grootst. To Turijn bracht 92 procent van het kie zerscorps zijn stem uit, in het bolwerk van de linksen Piomblno was dit per centage zelfs 98. In partijkringen heeft de grote belangstelling der kiezers ver rassing gewekt, te nierr omdat op do eerste dag der verkiezingen een zekere lauwheid viel te constateren. Van communistische zijde worden thans beschuldigingen geuit over „ver valsing" en „verdraaiing van de volks wil" In de communistische pers staan talryk-? verhalen over geestelijken, die verscheidene malen hun stem zouden hebben uitgebracht. Volgens een onofficiële schatting was de verhouding nadat ongeveer een kwart van het totaal aantal stemmen voor do Senaat was geteld: Centrumpartijen 2.718.188 (47.277) Linkse partijen (comm. plus linkse soc.) 2.320.048 (40.4 "7) Rechtse partijen 711 586 (12.4":-) De centrumpartijen hebben volgens deze cijfers dus minder dan de helft der stemmen. In het Zuiden hebben de neo-fascisten en monarchisten stemmen eewonnen, hetgeen de centrumpartijen beneden de vijftig procent hield. De regeringspartyen moeten meer dan de helft van het totaal aantal gel dige stemmen hebben om volgens de nieuwe kieswet automatisch twee der den der zetels in de Kamer van Afge vaardigden te krijgen. Deze regel geldt niet voor de Senaai.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1