LEIDSCH DAGBLAD Hl Overeenstemming te Panmoendjon bereikt 92ste Jaargang MAANDAG 8 JUNI 1953 No. 27933 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Znid-Koreaanse president blijft in verzet Het hoofd van de delegalie der Verenigde Naties, luitenant-generaal Harrison, en het hoofd van de Noordelijke delegatie, generaal Nam il, heb ben een overeenstemming getekend over de repatriëring van de krijgsge vangenen. Overeenstemming op dit punt is de laatste voorwaarde voor een wapenstilstnadsovereenkomst. Naar Reuter meldt zullen nog drie of vier vergaderingen nodig zjjn om tot een definitieve bestandsovereenkomst te geraken. De overeenstemming werd bereikt op een besloten vergadering. Een woord voerder der verbondenen legde er de nadruk op, dat het nog geen wapenstil standsovereenkomst betrof, doch een overeenkomst over de repatriëring van de krijgsgevangenen. Een woordvoerder te Ottawa heeft verklaard, dat voorzitter Lester Pearson (Canada) de algemene vergadering der VN. automatisch bijeen zal roepen na het sluiten van een wapenstilstands overeenkomst. De algemene vergadering heeft in April een resolutie van deze strekking aange nomen. Terwijl de onderhandelaars verga derden kondigde president Rhee van Zuid-Korea in een radio-rede de staat van beleg af en riep hij de bevolking op zijn politiek te steunen. Hij maak te bekend, dat alle verloven w aren in getrokken en riep alle officieren, die In het buitenland verblijven, terug. Onder deze officieren bevindt zich om. Rhee's stafchef, generaal Paik soen joep. De president steldé vervol gens de geallieerden het ultimatum: als mijn tegenvoorstellen aan presi dent Eisenhower niet worde-n aanvaard, rullen wij alleen optrekken om over het lot van Korea te beslissen. Enige uren na Rhee's verklaring ar riveerde generaal Clark, de geallieerde opperbevelhebber, in Seoel voor een tweede bezoek in drie dagen tijds aan de Zuldkoreaanse president. Men ge loofde. dat Clark Eisenhowers antwoord op Rhee's protesten tegen de bestands- voorwaarden bij zich had. Rhee wil, dat alle buitenlandse troe pen Korea verlaten, dat de Ver. Staten en Zuid-Korea een wederzijds veilig- heidsverdrag zullen tekenen en dat. als de.'e voorwaarden worden verworpen, de Zuid-Koreanen het recht krijgen alleen dn strijd voort te zeten. Rhee legde gis teren zijn verklaring af na een lange vergadering van zijn kabinet Voordat Eisenhower's boodschap werci verzonden, had deze een bespreking over de jongste ontwikkelingen van de be standsbesprekingen met enkele hoge mi litaire en burgerlijke functionarissen, onder wie zich de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Foster Dul les. en de stafchef van het leger bevon- In zijn antwoord beloofde Eisenhower, aldus Zuidkoreaanse kringen, dat met Zuid-Korea overleg zou worden gepleegd voor en gedurende een politieke confe rentie na een bestand. Hij beloofde te zullen onderhandelen over een verdrag langs de lijnen der bestaande verdra gen tussen de Ver. Staten en de Philip- punen, Australië en Nieuw-Zeeland. Ook beloofde de Amerikaanse presi dent, behoudens goedkeuring door het congres, voortzetting van de Ameri- Weerrapporten i hedenmorgen 7 uur) aè- Helsinki S'^ckholm Oslo KoDcnhacen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parite Bordeaux C.renoble Nice Geneve ZUrioh Berliln Frankfort MUnchen Wenen Innsbrtlok licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. mist eeh. bew. mist half bew zwaar bew nno 8 22 0 nno 5 17 1 windstil 21 0 windstil 23 9 no 1 19 24 windstil 23 windstil 26 o 7 24 O nno 6 28 0 zwaar bew. (Incez. Med.-adv.) WEERBERICHT Vrij veel wind De Bilt vers-acht tot morgenavond: Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur 9 JUNI. Zon od: 4.21 uur: onder: 20.58 uur. Maan od: 2.18 uur: onder: 19 10 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.0O en 13.30 Uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's gen en zal worden gebeden voor de toe komst van het land. Een hooggeplaatste Zuidkoreaanse functionaris verklaarde nog. dat Rhee overweegt maarschalk Tsjang kaï-sjek te vragen een nationalistische Inval in China te laten samenvallen met een Zuidkoreaans offensief in Noordelijke richting. De functionaris wilde niet, dat z(jn naam als zegsman genoemd zou worden. Hij voegde aan deze mededeling toe, dat Rhee nog geen besluit had ge nomen en dat het plan nog niet door het kabinet was besproken. De functio naris geloofde, dat Rhee's verzoek aan Tsjang kai-sjek een „laatste poging" zou zijn om te voorkomen, dat de vrije wereld „zich aan de communisten over geeft". In de straten van Seoel wordt na de afkondiging van de staat van beleg ge patrouilleerd door Zuidkoreaanse mili taire politie, die alle Koreaanse militaire voertuigen controleert. Op belangrijke kruispunten staan burgerpoiitiemannen op wacht. Met Ingang van 10 Juni zul len alle bioscopen en theaters in Seoel overdag gesloten moeten zijn. kaanse economische hulp. Het zou niet gerechtvaardigd zijn de oorlog, met alle ellende die hij veroorzaakt, voort te zet ten in de hoop door geweld de hereni ging van Korea te bereiken, zo ver klaarde Eisenhower. President Eisenhower schrijft: „Het is mijn diepgewortelde overtuiging dat het. onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk is dat de Verenigde Na ties en de Zuidkoreaanse republiek een wapenstilstand aanvaarden". De Zuidkoreaanse vice-president, Pjoen joeng tai, heeft te Seoel tegen over journalisten verklaard, dat de Zuidkoreaanse regering het schrifte lijke antwoord van president Eisen hower „niet bevredigend" acht. Vooral daarom niet, omdat de Ameri kaanse president het sluiten van een Amerikaans-Zuidkoreaans verdrag tot het erlenen van wederzijdse bijstand na het sluiten van een wapenstilstand voorstelt, terwijl presiden Syngman Rhee om de totstandkoming van een dergelijke overeenkomst vóór een be stand heeft gevochten. Bovendien wordt er van dezelfde zijde op gewezen dat de Zuidkoreaanse pre sident speciaal heeft verzocht dat een heden van leger, luchtmacht en vloot Verenigde Staten in Korea en in Koreaanse wateren zullen blijven. Een dergelijke bepaling staat niet ln de tweezijdige verdragen tussen de Ver enigde Staten en Australië, Nieuw-Zee land en de Philippijnen. die president Eisenhower noemde als voorbeelden voor een verdrag met Zuid-Korea. Een Zuidkoreaanse woordvoerder zei. dat elke Maandagochtend in alle rege ringsgebouwen in het gehele land „voor bereidingsbijeenkomsten voor een nood- - toestand" zullen worden gehouden, l koers zou zijn. die niet meer veranderd waarop het volkslied zal worden gezon-1 zou kunnen worden. Een van Eisenhowers naaste mede werkers. Sherman Adams, verklaarde in een toespraak tot studenten, dat de we reld aan de vooravond staat van „wat de belofte van een vroeg bestand in Korea .schijnt te zijn". „Op het ogenblik van een bestand zullen wij in gevaar verkeren", zo voegde hij hier echter aan toe. in herinnering brengend, hoe in 1946 zich een stemming van „laat maar gaan" meester maakte van de Ver. Sta ten. Hij waarschuwde, dat een verslap ping der inspanningen voor veiligheid en defensie als m 1946 „de Soviets zou kunnen opwekken ons aan te allen met de atomische en andere wapens, die zij reeds hebben gemobiliseerd". RHEE VERWERPT DEVALUATIE VAN DE HWAN. Svngma Rhee heeft verklaard, dat de officiële wisselkoers van de Zuidkore aanse munteenheid de hwan, 60 voor één dollar zal blijven. Volgens Zuidkoreaanse verklaringen is de devaluatie van de hwan 1180 tegen 1) door de Amerikaanse autoriteiten op gedrongen. De Amerikaanse militairen ontvangen reeds 180 hwan voor een dol lar. Op de zwarte markt krijgt men 300 hwan voor één dollar. Rhee zeide in een verklaring, dat hij de devaluatie slechts zou aanvaarden, indien een schriftelijke garantie zou worden gegeven, dat de huidige koers 180 tegen 1) een permanente wissel- Djakarta vraagt inlichtingen De waarnemend Hoge Commissaris Van Indonesië, mr Soesanto Tlrto- prodjo, heeft Zaterdagmorgen een be zoek gebracht aan de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns. Hü heeft aan de heer Luns inlichtingen verzocht in ver band met de berichten over samen werking tussen Australië en Neder land betreffende Nieuw Guinea. Deze inlichtingen werden aan mr Soesanto verstrekt, waarbij van Nederlandse zijde werd ontkend, dat er sprake zou zijn van een verdrag tussen Australië en Nederland op het ge bied der defensie. Wel wordt, aldus minister Luns, deze samenwerking gezocht op het gebied van de ont wikkeling van land en volk van Nieuw Guinea en voor wat betreft de technische samenwerking op be stuurlijk niveau. Dikke rookwolken stijgen op uit Je tankers ..Phoenix" voorgrond) en ..Pan-Massachusetts" die na ren aanvaring op de Delaware (V. St.) in brand gevlogen zijn. Door de wind en dc stroom werden de schepen na de aanvaring opnieuw naar elkaar toe gedreven. Twee personen werden bij dit ongeval gedood; een wordt er vermist. De ..Pan-Massachusetts" was ge laden met 160.000 vaten gasoline, dc andere was ledig. Ongeveer 83 mannen moesten voor hun veiligheid vechten om dc schepen te kunnen verlaten voordat een tweede serie ontploffingen, welke dreigde omdat dc gloeiende gassen in dc lege ..Phoenix" dc gasoline in dc ..Pan* Massachusetts" kon doen ontbran* den. zou plaats vinden Slecht weer beïnvloedt verkiezingen in Italië Inhoud overeenkomst van Panmoendjon Repatriëring geregeld Een woordvoerder der V. N., luite nant-kolonel Mil ton Herr. verklaarde, dat thans nog slechts administratieve zaken te regelen waren. Zo diende men nog de demarcatielijn vast te stellen. Morgenochtend zal de volgende vol tallige vergadering gehouden worden. De overeenkomst voorziet in het vol gende: Er zal een neutrale commissie worden ingesteld, die het toezicht zal hebben op de terugzending der krijgsgevange nen.De commissie zal uit vijf leden be staan. Zweden. Zwitserland, Polen, T^jecho-Slowakye en India zullen wor den uitgenodigd een lid dezer commis sie aan te wuzen Slechts India zal de troepen leveren, die het toezioht op de kampen met krijgsgevangenen, die niet naar Noord-Korea of communistisch China teruggezonden willen worden, overnemen. De voorzitter der neutrale tmmlssie zal een Indiër zijn. Vertegenwoordigers der communisten krijgen negentig dagen om te pogen onwillige krijgsgevangenen te overreden toch naar hun gebied van herkomst terug te keren. Daarna zullen deelne mers aan een politieke conferentie der tig dagen de tyd krijgen om te pogen overeenstemming over het lot dezer krijgsgevangenen te bereiken. Indien dan nog geen overeenstemming zou zijn bereikt, zullen de betrokken krijgsgevan genen op vrije voeten worden gesteld en de status van „burger" verkrijgen. Alle krijgsgevangenen, die wél naar hun land van herkomst wensen terug te keren, zullen dit binnen twee maan den na het tot stand komen van een volledige wapenstilstandsovereenkomst kunnen doen. De in te stellen neutrale commissie zal haar zetel in de zone van Panmoendjon vestigen. Zij zal de beschikking krijgen over een aantal deskundigen. in de vorm van stafofficieren. Deze zullen worden geleverd door Zweden. Zwitser land. Polen en TsJecho-Slowakije en dus niet door India Het aantal door elk land ter beschikking te stellen des kundigen zal niet meer dan vijftig be dragen. De vertegenwoordiger van India zal. in overeenstemming met het bepaalde in artikel 132 van de conventie van Ge- Tot 4 Juli a.s. is de Westminster Abbey geopend voor het publiek, waar de situatie, zoals die was tij dens de Kroning, intact is gelaten. Men mag de Annexe, die speciaal voor de Kroning werd gebouwd, het middenpad van het schip en het koor bezichtigen. Men loopt rond de plek waar de kroning werd voltrokken. Een lange rij nieuwsgierigen dromt de gehele dag de kerk binnen. Op de achtergrond dc troon. nève. een scheidsrechterlijke rol vervul len. De wapens van de Indisohe troe pen en van militaire vertegenwoordigers der andere neutrale landen zullen be perkt blijven tot klein model vuurwa pens, zoals deze door de politie worden gebruikt. Er zal geen geweld of be dreiging met geweld jegens de krijgs gevangenen worden toegepast. Het aantal vertegenwoordigers der communisten, dat in staat zal worden gesteld te pogen onwillige krijgsgevan genen te overreden zich toch terug te laten zenden, zal niet meer dan zeven en niet minder dan vhf per duizend krijgsgevangenen mogen zijn. Alle uiteenzettingen tegenover en ge sprekken met deze krijgsgevangenen zullen in tegenwoordigheid van een ver tegenwoordiger van eik der 5 in de neu trale commissie vertegenwoordigde lan den en een afgevaardigde van de staat, onder wiens hoede de krijgsgevangenen staan, moeten worden gehouden. De neutrale commissie zal ook gedu rende de politieke conferentie indien deze nodig mooht zUn het toezioht behouden op de kampen met krijgsge vangenen. die niet teruggezonden wil len worden Aan vertegenwoordigers van beide partijen zal het vergund zijn de werk wijze der commissie gade te slaan. Ver tegenwoordigers van de pers zullen in de gelegenheid worden gesteld het gehele verloop der afwikkeling van het vraag stuk inzake de terugzending van krijgs gevangenen uit de Koreaanse oorlog gade te slaan en er verslag over uit te brengen. Aan de vertegenwoordigers van Noord- Korea en communistisch China zal ra dio ter beschikking worden gesteld. Tndia zal zorg dragen voor de aanwe zigheid van eenheden van het Rode Kruis waar dit nodig mocht zijn. Persvertegenwoordigers zullen ook in de gelegenheid ziin het gehele verloop van de terugzending der krijgsgevange nen gade te slaan en hierover verslag uit te brengen Er wordt in de teruezendingsovereen- knmst geen onderscheid gemaakt tussen Noord-Koreaanse en Chinecs-commu- nie'ische krijsgevangenen. Na de (eventuele) politieke conferen tie zullen krijgsgevangenen, die niet wensen terug te keren, naar neutrale landen worden overgebracht, waarbij hun door de neutrale commissie en het Indi-rhe Rode Kruis hulp zal worden verleend. Men maakt uit de tekst der teruven- ding:overeenkomst on. dat de andere krijgsgevangenen in Korea zullen blijven Typhoon over Japan Een wervelwind heeft Kijoesjoe. het meest Zuidelijke Japanse eiland, getrof fen. 29 personen zijn om het leven ge komen. terwill er 15 worden vermist. De aangerichte schade b°!oopt onge veer 75 000 000 gulden. Een tweede typhoon heeft Kijoesjoe en het Japanse eiland Honsjoe getroffen Er zijn een 40 gewonden. De stakingen en uitsluitingen, die vjjf weken geleden in de Zweedse voedings middelenindustrie begonnen, zijn nu afgelopen De vertegenwoordigers van arbeiders en ondernemers ziin tot een vergelijk gekomen De lonen worden met gemiddeld vier kronen per week verhoogd De vakverenigingen wilden aanvankelijk een verhoging van zeven kronen, terwijl de ondernemers de lo nen hadden willen verlagen. Over uilslag nog niets bekend Bij de algemene verkiezingen in Ita- gisteren gevolg van het s.echte weer niet meer dan ongeveer zestig procent der kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht. Dit wordt als een voor de regeringspartijen ongunstig te ken beschouwd en deze hebben daarom voor heden hulpcommissies" gevormd, welke trage kiezers in gehuurde auto's en bussen naar de stembureaux zullen brengen. Ook hebben zij paraplui s en regenjassen verzameld om zoveel motre- lijk kiezers naar de stembus te krijeen. De beter georganiseerde communusten en de met hen verbonden linkse socia listen. alsmede de neo-fascistep, komen in groten getale op. Het communistische partijblad „Unl- t«" beschuldigde de regering van knoeierijen bij de stemming. Een aam al personen, onder wie geestelijken, zou dubbel hebben gestemd. De mogelijk heid bestaat, dat de communisten zul len weigeren de verkiezingsuitslagen te aanvaarden. Regennesaanhangers verklaarden er van overtuigd te zijn, dat de verkiezin gen eerlijk waren verlopen en zeiden dat men zich aan de uitslagen zou houden. In Gorizia werd een vrouw, die Za terdag een drieling had gekregen, r.aar het stembureau gedragen Een man van 102 jaar reed vijf kilometer op de Rets om in Faldango fin het Noorden van het land) eijn stem uit te brengen. Een emigrante stemde, nadat zij daarvoor uit Australië was overgeko men. Arturo Toscanini, a'e beroemde dirigent, dte voor de verkiezingen uit New York naar Milaan was overgeko men. verloor zijn stembiljet Hij kreeg een nieuw, waarmee hij heden kan stemmen. Nabij Livomo werden twee klooster zusters op instructie van de communis tische burgemeester door de politie ge arresteerd. daar zy zouden hebben ge tracht twee maal te stemmen. Zij wer den later vrijgelaten. Eén dode is er nog gevallen. Een ge meenteraadslid van Valverde (Sicilië), lid van de democratische partij, is overleden aan de gevolgen van een klap in het gezicht, hem vier dagen geleden toegebracht door een politieke tegen stander BIJ de botsing van tankschepen op de Delaware (V. St zijn 72 overlevenden gered. Twee zeel leden kwamen om het _gnQg T Dc Nederlandse kwekers nemen met een bloemententoonstelling deel aan de feestelijkheden van dc kroning van Koningin Elizabeth II van En geland. Deze tentoonstelling, waar meer dan 12.000 Nederlandse bloe men zijn te zien. wordt gehouden in het Victoria en Albert Museum te Londen. Dc Nederlandse ambassadeur in Londen. Mr D. U. Stikker. Iiccft de expositie, die lot 15 Juni zal zijn geopend, officieel geopend. Van links naar rechts: Mr Stikker, zijn echtgenote, en Sir Leigh Ashton de directeur van het Museum. LORENTZON SCHULDIG? Ter voorbereiding van de behande ling voor het gerecht op 10 Juni van de aanvaring van het Zweedse schip .Nabolar.d" met de Turkse duikboot „Dumlupinar" is Zaterdag ln de Dar- danellen op de plaats van het ongeluk een reconstructie van de aanvaring ge- ensceneerd. De Turkse commissie van deskundi gen. die een onderzoek naar de ramp instelt, heeft ln een rapport verklaard te hebben bevonden, dat kapitein Lo- rentzon van de „Naboland" „geheel en al schuldig is". De Naboland was zestig meter afge weken van de te volgen route en had te snel gevaren: 18 In plaats van 10 knopen, zoals verplicht was wegens de aanwezigheid van oorlogsschepen in het gebied aldus de commissie.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1