li TO 3 SÖ.IKAN REIS DOOR HET LAND VAN Parijse kleinkunst krijgt grote ambities Naar een permanente Nederlandse filmproductie WEKELIJKS BIJVOEGSEL van l,cl LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 6 JUNI 1953 - Pagina 2 fe1 rf J. jr.- n AA j 1 Frères Jacques: het beste dat Parijs thans te bieden heeft (Van onze Parijse correspondent) Men weet dat Frankrijk het land is waar, volgens het bekende gezegde, alles eindigt met en in een chanson. Nergens ter wereld staan de chansonniers en chansonnières zo hoog in aanzien als hier. Een bewijs uit vele? Elke maand ontvangt de president der Republiek een groepje chansonniers aan zijn tafel en men vertelt dat monsieur Auriol zich in het gezelschap van deze beroepsbeoefenaars van de zotteklap, deze moderne hofnarren of troubadours, bijzonder goed op zijn gemak voelt en in meer of minder speelse spot - de president is een geboren Méditerranees - helemaal niet voor hen onder doet. Maurice Chevalier en een Charles Trenet, beoefenen stellig een klein kunst, die niettemin van zoveel ver fijning en esprit getuigt, dat ook men sen. die iets meer vragen dan een lach en een traan in hun meest elementaire staat, er meestal wel hun genoegen aan beleven Het zijn dus niet alleen maar vertolkers van zwijmelliedjes, en de meesten hunner zijn ware kunste naars, die tot veel meer in staat zijn dan het verzorgen van zo maar een „tour de chant" in een cabaret- of va riété-programma. (IV) Waarom „Mama Juanita" zo populair is Trots werd de druppel op de gloeiende plaat getoond In de Macedonische hoofdstad Skopje hoorde ik vele malen dezelfde melodie. Ik informeerde ernaar en deze „schlager van het jaar" bleek het Mexicaanse lied „Mama Juanita'' te zijn. De film, waarvan deze Juanita afkomstig is, werd maanden gepro longeerd overal in Joego-Slavië, maar vooral in het Zuiden krijgen de ruige mannen tranen in de ogen als zij zich deze historie voor de geest roepen. Om de eenvoudige reden, dat deze film krachtig appelleert aan hun revolutionnaire hart en deze mensen daarenboven houden van het grote en naar Hol landse smaak (die tenslotte meer op speeltuinen en mondhar monica's is ingesteld) vaak theatrale gebaar Dit Mexicaanse drama vertelt over een opstandig en jong generaal, die al drie broers bij revoluties verloor en die tenslotte zelf ook in de gevangenis wordt geworpen voor hij tot de beslissende actie komt. Op de dag vóór zijn executie beleeft zijn moeder, mama Juanita, haar veriaardag en omdat de gevangenis-directeur een vriend is van de generaal, mag deze in de nacht voor zijn dood het feest in het ouderlijk huis meemaken. Hij danst nog eenmaal voor het grote afscheid komt met zijn moeder en zingt dan te zamen met de gevangenisdirecteur het aangrijpende „Mama Juanita", terwijl de zwaar besnorde Macedoniërs in het bioscoopduister hun tranen overvloedig laten rollen. Macedoniërs zijn blij i i 'n dat 8Uermlserabelse Turkenkw - met hun republiek Mét de Mexicanen en niét de Ieren zijn de Macedoniërs misschien wel het meest revoluüonnaiie volk tot dusver in deze eeuw geweest. Sinds de Turken bijna zeshonderd jaar geleden het ge bied bezetten, dat nu zuidelijk Joego slavië. een deel van Noord-Grieken land en West-Bulganje omvat, was er steeds verzet, maar dit kreeg toch pas achter in de vorige eeuw een georga niseerde vorm toen de grote Gotsehe Deltschev en al die andere vrijheids helden. wier daden onder het Mace donische volk voortleven in duizenden liederen, de grote strijd Inluidden. Er waren vele, elkander vaak bestrijden de „komitjadi's", maar het ideaal van de kerngroep was toch een onafhan kelijk Groot-Macedonie. Toen de ba lans na de eerste wereldoorlog echter v. erd opgemaakt, bleken de wensen der Macedonièrs nog niet vervuld te kun nen worden. Hun land werd toebedeeld aan de Bulgaren. Grieken en aan het nieuwe Joego-Slavische rijk. waarin de Serven een eerste viool zouden spelen. TWEE PORTRETTEN. Ik heb met vele tegenstanders van Tito gesproken (vooral in het Noor den maar stuk voor stuk hadden zij toch bewondering voor de manier, waarop hij zijn Joego-Slavische fede ratie der zes „zelfstandige" republie ken Kroatië. Servië, Slovenië, Bos- na-Herzegowina, Montenegro en Ma cedonië heeft gecreëerd. Vooral het op dit moment nog achterlijkste ge bied in dit van contrasten aaneenhan- gende rijk. Macedonië, is kennelijk uitermate verheugd met zijn regerings gebouw, eigen taal, (beperkte' auto nomie en eigen president, de 37-jarige Lazar Kolischewskl, wiens portret im mer pal naast dat van Tlto te vin den is De mannen daar In het Zuiden, zelfs de soldaten, lopen veelvuldig hand in hand met elkander of gearmd. Dit is een kwestie van spontaan zuidelijk temperament en daar een mens zich aan dient te passen aan de levensge woonten van het land waar hij te gast is. moet ge er ook niets achter zoeken als ik zeg met Macedonische follegas stevig gearmd over Skopje's V-rdar-boulevard te hebben gekuierd. Uren lang. terwijl mijn zegslieden me vol élan vertelden wat er al na de oorlog in achterlijk Macedonië met zijn 1,3 mlllioen Inwoners ls gebeurd. Het aantal lagere scholen werd bijna verdubbeld, het aantal gym- na'ia van 5 op 24 gebracht. 300.000 analphabeten leerden schrijven en leren en dit probleem Is nu nage noeg opgelost; vóór de oorlog wa ren er in Skopie 103 studenten, nu zijn er zes faculteiten en biina .".ons studenten, het aantal biblio theken in deze volksrepubliek steeg van 14 tot 1000. er kwamen meer ziekenhuizen, er ontstond een heel nieuwe industrie en In deze geest kreeg ik nog vele andere dingen te horen. Ik zag met eigen ogen die nieuwe industrie die universiteit, de zieken huizen. ik zac dat de Turken en Alba nezen als minderheden hun eigen scholen hebben en In eigen taal on derwezen worden en lk hoorde en con stateerde. dat Fkonje over een omroeo, filmstudio's, orkest, opera, toneel en dansgroep beschikt. tier ls neergeplant. Een gezelschap uit het bij de Albanese grens gelegen stadje Prizren '20.000 inwoners' speelde voor een zeer Oosters uitziend publiek de. goedgunstig ontvangen „Vrek" van Molière! NOG DRl'PPEL OP GLOEIENDE PLAAT. Geen redelijk mens zal kunnen ontkennen, dat er door Tito's be wind heel veel goede dingen in Ma cedonië verricht zijn. maar als hjj door dit land reist, zal bij ook mer ken. dat dit alles in vele sectoren nog niet veel meer it dan de be ruchte druppel water op de gloei ende plaat. Enkele kilometers van Skopje is sinds kort de eerste zuivelfabriek van Mace donië en misschien de tiende van gans Joego-Slavië in bedrijf. De Verenigde Naties schonken alle machines en de Macedoniërs bouwden er een keurig gebouw omheen, waarin nu dagelijks 50.000 liter melk wordt verwerkt tot yoghurt, zure melk, boter en kaas. De mannen en vrouwen, die hier arbeiden, zijn in het wit gekleed en zij gaan allen dagelijks 's ochtends en s avonds verplicht' onder de fabrieks-douches om zich te ontdoen van het stinkende stof van Skopje. Naar Hollandse begrippen een keu rige middelgrote zuivelfabriek, naar Macedonisch inzicht een nieuwe, ver bazingwekkende stap in een wereld van hygiëne en efficency. WAAR MEN NOG GROTE GASTVRIJHEID KENT. Deze Joego-Slaven zullen op gebied van economie., organisatie en hygiëne nog ontzaglijk veel moeten doen en leren, maar aan de andere kant is de bevolking van die vieze steden en middeleeuws achterlijke dorpjes tevens nog vrijwel niet beroerd door de ver dei felijke facetten onzer West-Euio- pese „beschaving". In dit primitieve bergland kent men nog het grote goed der oprechte gastvrijheid, weet men. ondanks de communistische mode der petten en open hemden, wat hoffelijk heid betekent Bi lk geloof, dat de w are. de innerlijke beschaving van deze donkere Macedoniërs. van de dikwijls ln aaneeneehaalde lappen gehulde Turken en Skipetaren. zeker niet min der ls dan die der West-Europeanen. De costumière van opera en ballet, een Weense die al twee jaar in Skopje woont, vertelde me. dat de mannen daarginds ondanks hun duister uiter lijk tegenover vrouwen aanzienlijk fatsoenlijker zijn dan vele hunner col lega's in gecultiveerder landen. In de Macedonische theater-entourage had zij nog niet eenmaal een onkies woord of dubbelzinnige opmerking gehoord. En zoiets ls misschien wel meer waard dan een paar zuivelfabrieken. H. A. Intussen kan men, over chanson niers sprekende, hen natuurlijk niet allen over dezelfde kam scheren en het ls dus nodig hier eerst een paar onderscheidingen te maken. Er zijn dan de Chansonniers van de Mont- martre-theatertjes als „Les deux fines". „Dix heures" enz., waaruit president Auriol ln het bijzonder zijn vrienden lecruteert, en die men niet zo zeer als vocalisten van de lichte toets dan wel nis carlcaturlsten moet beschouwen. Carlcaturlsten, die zich dus niet van de tekenstlft maar van hun stem be dienen. Wat de tekenaars in de kran ten doen. gebeurtenissen van de dag, politieke en andere, in de maling en op de korrel nemen, dat presteren zij op de planken en men moet bijzonder goed thuis zUn in de Franse politieke menagerie om de pointes van huhn grapjes te kunnen begrijpen. Zij rich ten zich dan ook tot een tamelijk se lect publiek, dat bovendien gevoelig ls voor de fijnere accenten van de hu mor. Afdeling twee zijn. zou men kunnen zeggen, de zangers van het levenslied, het levenslied in het realistische of het meer lyrische genre dat nog altijd met volle teugen door de massa der Franse midinettes en concierges wordt genoten. Deze chansonniers hebben de grootste markt en hun chansons be reiken via de gramofoonplaten of de gedrukte teksten, die op de straten in speciale stalletjes worden verkocht, ccn menigte van talrijke honderddui zenden Dat ls een wereld op zichzelf. De derde sector zouden wc dan de chansonniers van de betere klasse wil len noemen. De grenzen zijn hier na tuurlijk niet zo heel scherp te trek ken. maar mensen als Yves Montand, de Algerijnse Parijzenaar Mouloudjl. Juliette Greco. de muze der existen tialisten, en in zeker opzicht ook een Hun kleinkunst, als men die term beslist wil gebruiken, heeft hogere ambities en het is. wanneer we ons niet vergissen. Maurice Chevalier geweest, die het voor het eerst in de geschiedenis van het Franse chanson aangedurfd heeft „eigen avonden" te geven. Zijn voorbeeld is daarna door verscheidene anderen gevolgd en zo kan men tegenwoordig elk sei zoen In Parijs wel een drie of vier verschillende chanson-recitals bij- Daarmee heeft deze kunst zich dus tevens losgemaakt uit de sfeer van de revue en de musichall en zich geëman cipeerd tot een eigen genre. We zouden overigens niet durven beweren dat allen, die zich hier z.elf geroepen achten, ook werkelijk tot de uitverkorenen behoren. Zo hebben we Juist een avond meegemaakt van Edith Piaf. die thans optreedt in het deftige Théatre de Marigny valk bij de Champs Elysées, tezamen met haar nieuwe echtgenoot Jacques Pills, en dat was van hen belden toch echt wel even te hoog gegrepen. Piaf is als straatzangeres begonnen en nadat ze was ontdekt, heeft ze een pijlsnelle carrière gemaakt. Geen week gaat er voorbij of Je kunt in de Parijse week bladen lange verhalen en reportages over haar verleden en vooral natuur» lijk haar geanimeerd liefdes- en hii. welyksleven lezen cn het is wel zclter dat zij zich nog altijd in de populari teit van milliocnen Fransen mag ver- heugen Haar grote talent zal trou wens niemand kunnen ontkennen. Zij bezit een temperament, dat aan een soort roofdier doet denken, en zij is een tragédienne. Piaf speelt dezelfde avond ook een speciaal voor haar ge schreven eenacter van Jean Cocteau waarvan men diep onder de Indruk kan komen.Maar als chansonnière zijn haar middelen cn gebaren toch wel wat sterlotiep cn al te veel op het ge makkelijke effect berekend dan dat Edlth een hele avond kan blijven boel. en. terwijl haar teksten en liedjes, meestal helaas van een nauwelijks te verdragen middelmatigheid zijn. Zo blijft haar kunst beperkt tot het genre van het wat larmoyante realisme, een genre dat ze niet te vernieuwen wist en dat slechts in matige doses te ver dragen is. Dat kan men zeker niet zeggen van de kunst der „Frères Jacques", die deze maand hun bivak in het „Théatre de Patelier" hebben opge slagen. Dil zijn vier jongelieden, on der wie twee broers, die mei bege leiding van een voortreffelijke pia nist. een veeleisend publiek met zo veel entrain en esprit amuseren, dat men aan het slot van de avond hun hele programma nog best een tweede maal zou willen horen. Jean Anouilh, wiens stukken op de zelfde planken bijna alle werden gecie- eerd, heeft van hen gezegd dat ze in zijn ogen de Fransen zijn. die de laat ste jaren het meest tot de roem van het oude land hebben bijgedragen Dat mag men desnoods een tikkeltje overdreven achten, zeker is toch wel dat het moeilijk is een stel zulke ver rukkelijke dwazen aan te wijzen als deze vier knapen, die de somberste Iscgrim wel tot een grijns zo niet tot enige vreugde zullen kunnen verleiden. Niet alleen door hun nonsensikale kolder, maar ook omdat ze hun chan sons of beter hun minatuur-comedie- tjes. niet alleen maar zingen doch ook spelen, mimeren en zelfs dansen! Ze hebben aldus een heel nieuwe genie geschapen, waarin het chanson met de toneel- en danskunst een geanimeerd verbond is aangegaan en waarvan ze alle bestanddelen even meesterlijk be heersen. In een tijd die nog wel eens tot wat zwaarmoedigheid aanleiding wil geven, kan men de Freres Jacques niet te dankbaar zijn: met hun dolle invallen, hun fratsen cn apekool cn met hun fantasie en hun veelzijdige meesterschap, bieden ze het doelma tigst recept tegen zwartgalligheid, een der akeligste epidemleen. die men vrezen moet. En daarom heeft Anouilh de plank misschien toch nog niet eens zo heel ver misgeslagen D Nieuwe onderneming begint met verfilming van „Rechter Thomas" Voor het eerst heeft de regering rechtstreekse financiële steun verleend aan de Nederlandse speelfilm. Zij heeft namelijk aan de pas-opgerichte Nationale Filmproductie- Maatschappij een subsidie verstrekt ter grootte van een derde deel van het aandelenkapitaal dezer N V. De Nationale Filmproductie-Maatschappij is gevormd door een combinatie van bioscoop-exploitanten, eigenaars van tal van theaters, met het doel te komen tot een permanente filmproductie in Nederland Tot nu toe werd, althans in de jaren na de oorlog, in Nederland slechts nu en dan. inciden teel, een film geproduceerd Die films kosten l3/« tot 3'/2 'on per stuk. Het risico van de vervaardiging ener Nederlandse film bleek uitermate groot: in het gunstigste geval kon de exploitatie de kosten der productie juist dekken. Het is dui delijk, dat op die basis geen continu-werkende industrie kon v/orden opgebouwd. Wat mag het kosten? Behalve op hun nieuwe industrie, universiteit en ziekenhuizen zijn de jonqe Macedoniërs ook trots op de middeleeuwse kerkjes die ge bij tientallen in zuidelijk Joegoslavië vindt. Deze ortho doxe kerkjes m een soort Byzantijnse stijl met hun prachtige fresco's uit de 12de en 13de eeuw bewijzen immers, dat de Macedoniërs (althans sommigen van hen) destijds een hoge culturele ontwikkeling hadden. Door de Turkse onderdrukking is daar een streep onder gezet. Het kerkje op deze foto is dat van Sint Andrea in de Treska- kloof bij Skopje. De nieuwe productie-on derneming heeft laten na gaan. hoeveel een film mag kosten opdat een gezonde ba sis kan worden verkregen voor de verdere opbouw van een Nederlandse filmindus trie en daarmee pakte zU het probleem dus precies van een andere zijde aan dan tot nu toe was gebeurd. BIJ haar be rekeningen kwam zij natuur lijk tot n belangrijk lager be drag dan men tot nu toe aan de productie van een film ten koste had gelegd. Vervol gens heeft zij de mannen van het vak, de technici, nauw keurig laten nagaan of het mogelijk was voor een derge lijk bedrag films te maken Het resultaat Is, dat half Juni onder leiding van regis seur Walter Smith de produc tie van de eerste film be gint: Rechter Thomas, naar het gelijknamige boek van Francois Pauwels. Als er op deze film winst wordt ge maakt. zal die niet worden uitgekeerd, maar bestemd voor de uitbreiding der pro ductie. De Nationale Filmproduc tie-Maatschappij streeft er naar. dit jaar één film te maken, het volgend jaar twee en daarna drie k vier per jaar. Mocht ook een andere Nederlandse onderneming films wilen produceren, dan zal men streven naar coördi natie: het gaat erom.een Ne derlandse filmindustrie op te bouwen, niet om te concur reren. Door het feit, dat de maat schappij gevormd wordt door bioscoopexploitanten is reeds bij voorbaat een afzetgebied voor de film verzekerd in de volgende plaatsen, waar deze exploitanten theaters bezit ten: Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Utrecht. Gronin gen. Haarlem, Eindhoven, Leiden. Hilversum. Amers foort en Apeldoorn. De ex ploitanten hebben zich in verbinding gesteld met vele hunner collega's, zodat de film ook overal elders ln Ne derland in vertoning zal ko men. Bovendien zijn de ver toningsrechten nu reeds naar België verkocht. Ook toont men belangstelling van Duit se zijde: zelfs heeft een Duitse filmproducent al aan geboden voor een volgende film tot een co-productie te komen. Geschikt scenario Men heeft gezocht naar een stof. die in de eerste plaats voor Nederland en eventueel ook voor Indonesië en West-Indië geschikt is. maar die verkoop naar an dere landen toch niet uit sluit. In de roman van Fran cois Pauw els. die een zeer menselijk probleem behan delt. meende men die stof te hebben gevonden. In welke overtuiging men versterkt werd toen bij de eerste be sprekingen met de auteur bleek, dat de verfilmings rechten reeds gekocht waren dnor een Belgische filmmaat- schappll: daaruit bleek Im mers dat ook het buitenland belangstelling voor deze stof had. De Belgische maat- Piet Bron, speler van de titelrol in „Rechter Thomas" verfil- ln Den Haag. die zeer goed overgedaan geoutilleerd zijn doch ce de nieuwe Nederlandse ruige afmetingen hebben. onderneming. Zoals hierbo- hetgeen ven reeds gemeld werd. zal de film van dit karakter film ook in Bclgiè ln verto- bezwaarlijk acht. ning komen. Rechter Thomas vertelt de geschiedenis van een be jaarde rechter, die zich bij zonder interesseert echtér voor een niet De studio-opnamen begin nen op 22 Juni en zullen circa vier weken duren: voor de buitenopnamen rekent twee weken. Door jonge gevangene. Joop. onder uitermate zorgvuldige voor- andere omdat die op zijn verongelukte zoon lijkt. De jongeman breekt uit en vindt voor één nacht onderdak bij de rechter, op voorwaarde dat hij zich de volgende dag bij de politie zal melden. Daarmee maakt rechter Tho mas een plotseling einde aan zjjn carrière, want Joop meldt zich niet. maar wordt later gearresteerd. Deze geschiedenis, hier uiteraard slechts zeer bereidingen en efficients werkwijze zal men ervoor zorgdragen, dat geen dure draaidagen verloren gaan. Ongeveer half September hoopt men Rechter Thomas in vertoning te brengen, in alle grote steden tegelijker tijd. Er zullen ongeveer 6 7 copieën tpgclljk ln vertoning komen. De D.LS-Fllm ie Amsterdnm zal zich met de ™rr 36V'n' '"TL Z,ctI distributie brasten. a z^ De regisseur. Walter Smith. Zi sf»n^< 2 A an" die vcle jaren werkzaam is j.uic veie j.ueii weruuui dien stelt etl Been bijzonder geweest bi) Polygoon, heelt hoge eisen wat de decors be- - - treft. oa. twee speelfilms vervaar- Piof n,„„ ,»i digd. d« komische film „Twee 32 V™.. tLS-S* huisknecht" en de spelen de Jonge «cteur Ton propsgsndafllm Duinhoven is gekozen Velbedr(jf In Eigen Handen, voor de rol van jongeman, voorts regisseerde hU vcr- JZ?a*VimBJï speelï, dlens scheldene kleinere films Als moeder Henk van Buuren cameraman zal Piet Buis op zijn vader en Rini van Slin- gelandt zijn zusje. Voorts spelen oa mede Bob de Lance. Henri Eerens, Jo- han Valk en Max Croiset. Opnamen in Profiltistudio's treden, met wiens werk men oa. in „De Dijk is Dicht" heeft kunnen kennismaken. De Nationale Filmproduc tie-Maatschappij. waarvan de heer J. B Uges president commissaris is en de heer S. Barnstijn directeur, ls reeds bezig met de uitwerking van plannen voor een tweede film.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 6