Koningin Elizabeth II werd gekroond LEIDSCH DAGBLAD Londen vierde opgewekt feest Regen en kou ten spijt 92>le Jaargang WOENSDAG 3 JUNI 1953 No. 27929 owcleiir: J. W. Htra>, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt. Slag.] 1, Lew™ Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer f6_ ocr kwartaai; fo.47 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een overzicht tijdens de kroningsplechtigheid in de Westminster Abbey. In het midden Koningin Elizabeth, i Een stralende Koningin Elizabeth reed. gezeten met haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, in de Gouden Rechts op de foto de Eredames, die de sleep van de Koningin droegen. Koets, naar de Westminster Abbey, waar zij werd gekroond. Op Trafalgar Square. Na afloop van de kroningsplechtig heid in Westminster Abbey moesten de fenodigden bij het verlaten van het kerkgebouw een gestadige regen trotse ren. Voor de kerk vormden zich een roet van glazen koetsen, landauers en mdere rijtuigen. De klokken van de abdy werden ge- De regeerders uit de koloniën waren df eersten die vertrokken. Sir Winston Churchill was de laatste. To: groot vermaak van de menigte was hi' van hoofddeksel verwisseld: hij was in de Abdy aangekomen met de steek van „bewaarder van de vijf havens", mmr verliet de kerk met de witge pluimde steek van ridder van de Kou- Kband. De regen deed niet af aan de goede remming van de mensen. De dienaars der edelen waren druk de weer met het ophouden van pa- rapliues boven de uit de Abdu komende f»:ten. Aller verwachting ging echter uit naar het verschijnen van de pas gekroonde koningin, die, na een uur rust genoten I? hebben, te kwart over drie naar bui len kwam, terwijl het volkslied weder om v.erd gespeeld. De koningin droeg de rijkskroon, de ryksappel in de linker hand en de scepter In de rechter. Over haar kroningskleed was de purperen huwden mantel geslagen. Het gejuich van ce menigte overstemde alle andere geluiden. Toen koningin Elizabeth de Abdy verliet, passeeide zy Jacob Malik, de Sovjet-ambassadeur, die langzaam een Dr eerste minister van Grool-Bril- tonnic. Sir Winston Churchill woon de dc kroningsplcchtigheden in de M cstminster Abbey bij in het um- lortn van Lord Warden of the Cinque Ports. 1 "'fc van Sir Winstons kleinkinde- n'n. nl. Arabella Churchill, de doch- 'ff van zijn zoon Randolph en Nicholas Soamcs. zoon van zijn dochter Mary, doen hem uitgeleide. eerbiedige buiging maakte juist, zoals alle andere buitenlandse vertegen woordigers als de koningin hen voorbij kwam. Terwijl de koningin zich naar de gou den koets begaf, kon een zwakke zon nestraal door een bedekte hemel bre ken en sloeg een flonkering uit de dia manten. paarlen. saphieren, smarag den en robynen van dc kroon en de an dere koninklyke attributen. Wachtend op de koningin hadden vele hoogwaardigheidsbekleders die in open rytuigen ln de stoet zouden mee- ryden. vanwege de regen de rijtuigkap omhoog doen zetten. De stoet, welke de rit door Londen ging maken, was drie kilometer lang. Een tienduizendtal militairen nam er aan deel. er liepen blaasorkesten in mee wier sonore muziek zich vermengde met het fascinerende gepyp van doedelzak ken Het duurde drie kwartier voordat de stoet een bepaald punt was gepasseerd. Overal langs de route sloeg een golf ,an emotie omhoog zodra de gouden koets in zicht kwam. vrouwen weenden en kinderen begonnen van louter op winding te dansen op de tribunes. Vooral op Trafalgar Square, waar de stoet tot driemaal toe voorbijkwam, was de menigte bijna niet te houden. Ofschoon zy zichtbaar vermoeid was. had koningin Elizabeth toch voor elke nieuwe uitbarsting van enthousiasme een glimlach van dankbaarheid over. Prins Philip, naast haar in de gouden koets, leunde achterover om het ge zicht op de koningin vry te laten. Wel kon men zien dat de koningin alle moeite deed om, ondanks de schommeling van de karos, de kroon recht op het hoofd te houden. De prinsen en prinsessen van over zee hadden in hun open landauers ven! van de genadeloos neerstromende re gen te lijden. De zakdoeken kwamen er aan te pas om wenkbrauwen en ge zicht te drogen. Aan de kop van de stoet gingen de troepen uit de koloniën en het Geme nebest. Daar waren Rhodesiers bij in korte broeken. Pakistani met lange snorren, Australiërs met breedgerande en van struisveren voorziene hoeden, Papoea-gendarmen. Maleiers met zwar te „toppies" en vertegenwoordigers van vele andere volken uit het imperium. Achter hen kwamen de troepen van de Britse eilanden 75 regimenten in fanterie werden vertegenwoordigd door telkens drie officieren en zeven man schappen op een rij met het vaandel xn het midden. Achter het bos van vaandels deinde een zee van vederbossen van parade uniformen. hetgeen aan een kleurige ooerette deed denken. Hierna volgden vier koetsen met neer- seis uit de koloniën, onder wie de ko ningin van Tonga en zeven sultans. Dan negen rytuigen met de eerste-mi- nisters van het Gemenebest en m de laatste koets sir Winston Churchill met zijn onafscheidelijke sigaar en ge ëscorteerd door zyn eigen regiment hu zaren Daar achter reden de drie koet sen van de koninklyke familie, de gla zen koets van koningin-moeder Eliza beth en prinses Margaret en dan de stoet van de koningin. Het gedeelte van de route door Hyde Park bleek by het publiek in het by- zonder geliefd te ziin. Aan de kant van de aristocratische Park Lane waren tri bunes gebouwd, maar <Je grasvelden vn de andere zijde waren vrij en daar had den zich een half mlllioen mensen ver zameld. Onder de bomen waren over al verversingstenten opgesteld. In de eerste-hulptenten werden hon derden personen, die het van vermoeid heid of in het gedrang te kwaad had den gekregen, op verhaal gebracht. Ook kon men overal padvinders aantreffen, die, waar nodig, hun hulp aanboden. IJs, bier en andere dranken deden opgang in ongekende hoeveelheden. In Oxfordstreet, de met rode bannier versierde winkelstraat, waar de ruimte achter alle ramen door toeschouwers was bezet wrong de stoet zich als een lange veelkleurige slang tussen de me nigte door. Voor de Ingang van het grote waren huis ..Selfridge" was een reusachtig uit karton vervaardigd, gekleurd stand beeld van de koningin in kolonelsuni form geplaatst en ook overal elders prijkte de afbeelding van de koningin in de étalages. De militairen die de route afbaken den. gingen, afdeling na afdeling, stram in de houding staan als de koets van de koningin naderde, en ondanks de re gen handhaafden de gardisten in de stoet hun paradepas en hun officieren, die te paard de afdelingen leidden, ble ven. de door de regen gladde wegen ten spijt, precies ln de lyn De menigte poogde tevergeefs zich onder parapluies kranten en kledingstukken droog te houden. De enige plaats op de route waar de troepen salueerden was daar. waar het oorlogsgedenktcken staat in White Hall ter ere van de in de eerste wereldoor log gevallenen. Op de -terugweg vla Trafalgar Square begon een van de acht appelschimmels voor de gouden koets, Montgomery ge naamd, te trappen, maar een der ry- knechten wist het dier spoedig te kal meren. Op de Pall Mall kreeg een offi cier per ongeluk een steek van een ba jonet; op een eerste-hulppost werd hij verbonden. Veldmaarschalk burggraaf Montgo mery bleek de gunst van het publiek verworven te hebben. Hy wist zijn paard .bp rustige w yze in bedwang te houden, .in tegenstelling tot andere of ficieren van vloot en luchtmacht die danig last met hun dieren hadden. Op Hyde Park Corner kwam het rij tuig van de earl van Athlone en prin ses Alice tot stilstand en de paarden schenen het niet terstond weer op gang te kunnen krijgen. Op het roepen van de earl kwamen twee politiemannen aangeschoten, die met hun schouders aan de wielen het njtulg weer in bewe ging wisten te krijgen, waarvoor zy een spontane ovatie van het publiek ont vingen. Toen de stoet tenslotte Buckingham Palace via de Mall naderde kon men de kleine prins Charles en zyn zusje, prinses Anne, by een raam zien zitten. Het kleine meisje, ln een wit jurkje "iet pofmouwtjes, keek aandachtig ln de richting welke haar broertje met zyn vinger aan wees. De regen deed veel van de kleur en glans van het kijkspel verloren gaan. De uniformen van de mannen der luchtmacht vertoonden witte strepen, afkomstig van het witte poeder waar mede mén de uitrusting pleegt schoon te maken. Op sommige plaatsen in de straten kwam het rood en blauw van de versie ringen m straaltjes omlaag op de hoof den van het publiek, dat echter reeds te nat was om zich hierom te bekom meren. Op Trafalgar Square geraakten op de terugrit enkele rytuigen uit de koers en kwamen naast elkaar te rijden. Het rij tuig van Churchill was tenslotte ge dwongen de kant van de weg op te zoeken om het rytuig van de koningin doorgang te verlenen. Hier en daar volgde men het Ameri kaanse voorbeeld door de snippers van verscheurde telefoonboeken en kranten op de stoet te doen neerdalen. Op de laatste enkele honderden me ters voor het paleis moest de koningin een oorverdovend gejuich doorstaan van doorweekte en verfomfaaide mensen die koud en vermoeid waren doch hun enthousiasme levendig had den gehouden voor een laatste grote ovatie aan htm geliefde koningin. Prins Charles, achter het raam van het paleis, werd zo door het enthousias me buiten aangestoken, dat hy met zyn vuistje wild op het glas begon te trom melen. zodat zyn juf hem in bedwang moest houden. Op het balkon Om ongeveer kwart voor zes ver scheen de koningin op hot balkon van het paleis. Zy was vergezeld van haar gemaal, de hertog van Edinburgh p-ms Charles en prinses Anne. Aan weers- zyden van de vorstelyke personen stonden de eredames en achter het ge zelschap pages, die de sleep van de robe droegen. De koningin scheen niet ln het minst vermoeid te zijn. zy maakte een zeer levendige en vrolijke indruk toen zij met een gracieus gebaar de menigte voor het paleis begroette, die het poli- tiecondon verbrak en de hekken van het Buckingham Palace vernielde om de koningin op het balkon te kunnen Enige ogenblikken later begon de luchtparade. Nu verschenen ook de koningin-moeder- en de hertog van Gloucester op het balkon Anders dan bij vorige gelegenheden was nu beslo ten dat de voorbyvliegende vliegtuigen voor het balcon langs zouden vliezen. Aan de luchtparade namen zes esca drilles .Meteors" van de Britse lucht macht en een escadrille ..Sabres" van de Canadese luchtmacht deel. De 168 toestellen vlogen op 300 meter hoogte. Na de parade bleef de koningin nog even op het balkon toeven om de me nigte met een handgebaar te danken voor de ononderbroken toejuichingen. Daarna trok zy zich met de andere le den van de koninklyke familie terug in het paleis. Kort na zeven uur gaf koningin Eli., zabeth gehoor aan het aanhoudend ge juich van de menigte voor het paleis, en zy verscheen nogmaals op het bal kon. Gekleed in het wit stond de ko ningin, tezamen met de hertog van Edinburgh, in de vroeg ingevallen schemering en wuifde en knikte naar de geestdriftige menigte. Na enkele ogenblikken sprak ze een paar woorden met prins Philip, en terwijl de men senmassa voor het paleis ..She is a jolly good fellow" zong. nam zij af scheid van haar volk en ging naar bin nen. Nauwelijks een uur later verscheen de koningin nogmaals op het balkon, voor de nog aangroeiende menigte. Zij was nog steeds gekleed in haar kro ningsjapon. De hertog was ln marine- uniform. (Men zie verder pagina 2 van dit blad) Een van de meest geslaagde foto's op een ..happy day": de Koningin met dc Imperial State Crown en de Hertog van Edinburgh in het uni form van admiraai. lachend en wuivend van het balcon van het Buckingham Palace naar de juichende menigte voor de poorten van het Palcis na dc terugkeer van de kroningsplechtigheid.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1