STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - W8KNSAG 27 MEI tferkgeversbonden voor Europese integratie ovs LAND VAN ESSENTIEEL 0°S BELANG. tltr werkgeversverbonden in Ne- i nl. het Verbond van Neder- Werkgevers, het Centraal Sociaal Lyersverbond, het Katholiek Ver- van Werkgeversvakverenigingen verbond van Protestants-Chris- «TWerkgevers in Nederland, hebben «klaring uitgegeven over het ,a':uk van de Europese integratie. pta ontlenen-wy: 'iv besturen van deze verbonden zijn aening toegedaan, dat het streven integratie in het bijzonder voor and a,s het onze wtlks econo- '3 h ^stel in hoge mate afhankelijk n het internationale gebeuren li essentieel belang is. vomung van een gemeenschappc- 1 curjpese markt, waarbinnen de -an goederen en diensten niet aan •batige belemmeringen onderhevig jvoor ons land, dat voor zyn ,rae bevolking voldoende werkge ld moet scheppen, een belang- 'b„drage vormen om voor zijn toe- CrXe productie een voldoende afzet dfn Daar bovenuit valt niet le «men. dat de gi-oeiende technische niteling van verkeer en vervoer er «Jdewerkt. de bestaande economi- trenzen in hun betekenis te ver wen en tenslotte te doen ophouden, «sprake van een groeiproces, dat, rd door de krachten van de mense- ceest, in het licht van de ontwikke lder de actuele omstandigheden 2t om afschaffing der handelspoli- 7belemmeringen. Een vrijer verkeer de wereldmarkt in zijn geheel en de dollar- en sterlinggebieden in biizonder. wordt door de besturen rer verbonden wenselijk geacht. Door enterkeiyking van de bestaande in- '„epiannen wordt daarnaast even- let algemeen welzijn der betrokken tpse landen bij uitstek gediend. D* besturen der vier Verbonden be- l-ilen bü Regering en Parlement om terwerkelijking van het streven ur de Westeuropese integratie, als- de van andere vormen van samen- rkinr in de Westerse wereld, die ,rfn in de richting van een vrijer rteer met de wereldmarkt, met -icht te ondersteunen. Vragen over uitwijzing De Jonge boor diens advocaat Df West Duitse advocaat dr Weha- die 'de destijds uit de gevangenis i Breda ontsnapte oorlogsmisdadi- Jacob dc Jonge heeft verdedigd. ,1, de premier van Neder- iben verzocht, te laten nagaan, die Neder-Saksische ambtenaren -trokken zijn geweest bli de uitwü* van de Jonge. a!s bekend werd de Jonge twee we-. gleden in West-Duitsland aange- m-'?. Maandag jl. besloot een Duits Khtshof. het arrestatiebevel tegen .ate trekken. Hierop werd de Jonge overgegeven aan de Britse bezet- autonteiten. die hem als ongewen- mtmdelmg naar Nederland uitwe- Wehage zegt in zijn schrijven aan «te minister van Neder-Saksen r. dat het aan de Bondsregering is ,t te maken, welke stappen zit wil teneinde tenminste voor de toe- Et te verzekeren dat uitspraken ran rechtbanken geëerbiedigd worden. Wehage beklaagt zich er ook over. ;ii cr niet van in kennis was gesteld, de Britten in deze kwestie waren .■hakeld. ten Hoog wil landgoed „Oosterbeek" kopen VOOR UITBREIDING RECREATIEGEBIED tr uitbreiding van het Haagse re- Megebied stellen B. en W. van Den J! de Raad voor over te gaan tot de joop van het aan en nabii de Be- raenhoutseweg in de gemeente Was- :ir gelegen landgoed „Oosterbeek", landgoed is 10.41.19 Ha. groot. De loopsom bedraagt f- 271.000. Voor loop, herstel van de beplantingen, lede enig ander herstel, hebben B W.de raad een crediet gevraagd van "000. grootste deel van het landgoed is '052 verhuurd geweest aan de heer de Winter voor de exploitatie van 2gn. ..sprookjestuin". De heer de iter heeft van een hem verleend op- it gebruik gemaakt en het bedoel- Itdeelte ook deze zomer voor vier nden voor genoemd doel gehuurd, mogelijkheid bestaat op het land- te zijner tijd een theeschenkerij tiploiteren. talie van het broodgraan het oog op de besprekingen welke j regelmatig in de Stichting voor landbouw worden gehouden over toekomstige voergraanbeleid, heeft ^cretariaat van de hoofdafdeling ttbouw een overzicht samengesteld :e behoefte aan granen in Neder- «i van de voorziening uit de bln- andse oogst. totale behoefte aan broodgraan zal eerstkomende jaren waarschijnlijk «er 1.200.000 ton bedragen, waar- 1120000 ton tarwe en 80 000 ton De binnenlandse tarweproductie de laatste jaren bij een areaal ets minder dan 90.000 H.A. gemid- ongeveer 325.000 ton. Hiervan i ongei eer 280.000 ton beschikbaar menselijke consumptie. Bij een «1 lan 100.000 H.A. zal er nog een ""behoefte bestaan van circa *0 ton. Nederland neemt aan de internatio- Jje Urwe-ovcreenkomst deel voor .'WO ton. Bjj een areaal van 100.000 J L jou buiten deze overeenkomst j4! 125.000 ton tarwe moeten worden Skitocht. Bij een areaal van rond H.A. zou Nederland met de tort yan 675.000 ton krachtens de ''nationale tarweovereenkomst on- Jtor in zyn behoefte kunnen voor- C°NGRES ALG. VER. VAN NED. RESERVE-OFFICIEREN 0 5 en 6 Juni a.s zal de Alg. Ver- van Ned. reserve-officieren te '•henhage haar jaarlijks congres hi.ï' VrU"ag 5 Juni worden op .T^oro de gebruikelijke schietwed- too gehouden, waarna in de avond- hé huishoudelijke vergadering volgt. "a8 6 Juni des voormiddags te hkr. wordt in de Rolzaal de alge- vergadering gehouden, gevo'gd te uur door een officiële ontvangst het gemeentebestuur van 's-Gra- i„ 'n het Bebouw aan de Java- 1 De dag wordt besloten met een 1(1 'n het Kurhaus. Duits jacht in moeilijkheden EEN DER OPVARENDEN ZWOM URENLANG Op de Maasvlakte bij Hoek van Hol land is het jacht „Edith" uit Hamburg in moeilijkheden geraakt. Op zijn reis van Hamburg naar Portugal is het scheepje gestrand voor de kust van Oostvoorne. iets Westelijker dan de plaats waar indertijd de „Radmar" heeft gezeten. De opvarenden slaagden er niet in het jacht vlot te krijgen. Daarom is gistermiddag omstreeks halfvier een der opvarenden, de heer Laufer, van boord gegaan om naar Oostvoorne te zwem men. Ongeveer drie uur later, tegen half zeven, kwam hij daar aan. De politie te Oostvoorne waarschuwde Hoek van Holland, vanwaar de reddingboot om streeks kwart voor zeven vertrok, om hulp te verlenen. Aan boord bevonden zich nog drie heren en twee dames. Nader vernemen wij, dat de dames van boord zijn gehaald en in een hotel te Hoek van Holland zijn ondergebracht. De heren zijn aan boord gebleven. Wrak „Paulus Potter" opgeruimd De vele belangstellenden, die gister morgen een kijkje zijn gaan nemen bij de Schipholweg, konden nog slechts vage sporen van het ongeluk van de ..Paulus Potter" ontwaren. De wrak stukken van de verongelukte K.L.M.- Convair waren al met hijskranen van het weiland gelicht en op trucks naar een der loodsen op het vliegveld ver voerd. Op de plaats van het ongeluk was nauwelijks nog een stukje metaal te vinden. Het prikkeldraadhek tussen de weg en het fietspad was alweer her steld en slechts de stompen der afge rukte struiken van de heg, die het vlieg veld omzoomt, alsmede een met grote kracht door de buik van het toestel in het asphalt van de Schipholweg gesla gen groeven, vormden nog aanwijzingen van het ongeluk. Afscheid van ir J. M. Riemens BENOEMD TOT OFFICIER ORANJE NASSAU Ir J. M. Riemens directeur van het proefstation voor groenten en fruitteelt onder, glas te Naaldwijk en Rijkstuin- bouwconsulent voor Zuid Holland, heeft gisteren van zijn vrienden en bewonder aars in „Café den Hout" in Den Haag afscheid genomen Ir Riemens. werd door de koningin benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De di recteur van de tuinbouw ir F. W. Honig, die van deze benoeming mededeling deed sprak tijdens de afscheidsreceptie ir Rie mens met grote hartelijkheid toe. Niet alleen 't Westland. aldus ir Honig, doch 't gehele land heeft van de pioniersarbeid en van de resultaten van de weten schappelijke ontwikkeling van ir Rie mens profijt getrokken. Ook is gisteren in het proefstation te Naaldwijk een plaquette onthuld. De plaquette, de beeltenis tonend van de scheidende directeur, was het geschenk van het personeel. De onthulling ge schiedde door een kleindochtertje van ir Riemens. tijdens een samenkomst niet het personeel. Nadat mevrouw Riemens bloemen waren aangeboden releveerde de heer G. Blom het werk van de heer Riemens. De drie aspecten van dit werk onderzoek, voorlichting en onderwijs, werden achtereenvolgens'belicht door ir IJ van Koot. de heer Holsteijn, ir A. de Zeeuw en de heer G. Blom. Twee treinen grepen bus INZITTENDEN ONGEDEERD Gisteren is een bus van Ballegooyen uit Haaften, die omstreeks elf uur uit Tiel was vertrokken, op de onbewaak te overweg op de Waaldijk bü Waar denburg, enige kilometers van Zalt- bommel. gegrepen door twee treinen; alle inzittenden zijn ongedeerd. ken. gaf de bus aan de voorzijde een klap. terwijl een minuut later een van Zaltbommel komende trein op het ach terste deel van de bus reed. De chauf feur. die de trein uit Geldermalsen pas op het laatste ogenblik bemerkte, wist door het omgooien van zijn stuur en krachtig remmen een ernstige aanrij ding met de snel naderende trein te voorkomen. Daardoor werd de bus slechts opzij gegooid door de trein, die de bumper en een deel van de wagen afscheurde. Direct daarop zag chauffeur Donker de trein uit de richting den Bosch naderen. Hij waarschuwde dc vijf inzittende passagiers, die nauwelijks de tijd hadden zich in veiligheid te brengen. Hierna drukte de trein de bus als een kaartenhuis ineen. De chauffeur had de knipperlichten, die bij de over weg stonden opgesteld, niet bemerkt, doordat hij op het critieke moment een vrachtauto wilde passeren. Een Zwaluwpaar heeft de weinig X romantische sfeer van een grote I fabriekszaal in Echt uitgekozen om 3 een nest te bouwen. En aangezien het personeel de zwaluwen rustig X hun gang heeft laten gaan, huist X thans in een grote kachel van een 3 X der afdelingen van een stroohul- 3 X zenfabriek, In de onmiddellijke na- bijheid van gonzende machines X een zwaluwpaar met vier jongen. J Door een openstaand raam vliegen 3 X de zwaluwouders af en aan en we- ten met zekerheid hun weg te vin- den tussen de machines door naar X het nest, waar de jonge zwaluwen 3 X steeds met zwaluwgejuich het 3 voedsel van hun ouders in ont- vangst nemen. RECHTZAKEN TWEE JAAR GEKIST TEGEN ONTROUWE BELASTINGAMBTENAAR De Officier van Justitie bij de Arron dissementsrechtbank te Utrecht heeft twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 59-jarige commies secretaris bij 's Rijks belastingen te Utrecht, wegens in dienstbetrekking gepleegde valsheid in geschrifte en op lichting waardoor de schatkist voor meer dan f. 10.000 werd benadeeld. NOG GOED AFGELOPEN! Gistermiddag klonk op de Amster damse Weteringschans bij het Westein de het schurende geluid van een rem mende vrachtwagen, die in de richting Frederiksplein reed. Het voertuig liet een remspoor van 20 meter lengte achter, reed een omstreeks 55-jarige wielrijdster aan, ging vervolgens dwars de rijweg over en ramde een geparkeerde volkswa gen die daardoor het trottoir opschoot, een boompje onzer zijn gewicht tot de grond toe neerbuigend. Voordat de vrachtwagen tot stilstand was gekomen bevond hil zich tot aan de achterwielen eveneens op het trottoir. Zonder volks wagen en boom als snelheidsbrekers zou hü een behangwinkel zijn ingereden. Deskundigen van het hoofdbureau van politie hebben de bestuurder een verhoor afgenomen. Zijn papieren waren in orde en zijn remmen bleken aan de eisèn te beantwoorden. Hij verklaarde te heb ben moeten remmen en uitwijken door dat de wielrijdster toen hij haar wilde passeren, plotseling sneller was gaan fietsen. De volkswagen is totaal vernield. De aangereden vrouw, die over pUn in het been klaagde, is later op eigen gelegen heid.naar huis gegaan. BOUWKUNDIGEN UIT AMERIKA TERUG 27 van de 21 Nederlandse deskundigen die voor het technische hulpprogramma van het Bureau voor wederzijdse bevei liging 'MS.A.) een studie hebben ge- j maakt van de Amerikaanse bouwnijver heid in al haar verschijningsvormen, zijn gisteren met het mi. „Noordam" 5r. ons land teruggekeerd. De groep vertegenwoordigers van de Nederlandse bouwvakken zal onder meer door middel van een rapport ruchtbaar heid geven aan de ervaringen die zij in de nieuwe wereld op bouwgebied heeft opgedaan. In het algemeen hoopt men in woord en geschrift met de introductie van nieuwe werkmethoden, die ook voor Nederland van belang zijn, de producti viteit op te voeren. Samenwerking Gebr. van Wijk en Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek MET ALS UITEINDELIJK DOEL EEN BELANGENGEMEENSCHAP. Directie en commissarissen der Leid- sche Textielfabrieken Gebrs van Wijk en Co NV alhier hebben bekend ge maakt, dat het pakket aandelen in hun onderneming, hetwelk eigendom was van de familie Verheü van Wijk, is ver kocht aan de heer J. W. Heringa te Leiden, directeur der NV van Cranen burgh en Heringa's Sajetfabriek alhier. Het ligt in het voornemen der be sturen Tan deze beide vennootschap pen binnenkort onderhandelingen te voeren over een vérgaande samenwer king met het doel te komen tot een belangengemeenschap. Zodra de grondslagen voor deze sa menwerking zijn gelegd, zullen deze aan een vergadering van aandeelhouders van eerstgenoemde NV worden voorgelegd. In deze vergadering zullen tevens me dedelingen worden gedaan met betrek king tot de door het bestuur in de laat ste maanden genomen maatregelen tot herstel van de rentabiliteit van dit be drijf. 45 Wevers gingen enkele uren in staking In verband met de invoering van een nieuw loontarief, dat reeds geruime tijd in een andere Leidse textielfabriek en in de textielcentra Twenthe en Ensche de wordt toegepast en dat is opgesteld in nauw overleg met de Bedrijfsunie Textiel, een overkoepelend lichaam van de werknemersbonden, zijn gisteren 45 wevers bij de N.V. Leidse Textielfabrie ken Gebr. Van Wijk in wilde staking gegaan. Nadat ln de loop van de middag de Bedrijfsunie Textiel contact met de sta kers had opgenomen, zijn deze heden ochtend weer normaal aan de arbeid gegaan. In het loontarief werd uiter aard geen verandering aangebracht. 811 woningen krijgen een gasgeyser BEWONERS MOETEN WEKELIJKS Kerkelijk Leven Vrijr. Chr. Pinksterkamp in Ommen Ruim 2500 leden der organisaties van de Vrijzinnige Chr. Jeugdcentrale hiel den een Pinksterkamp in het vacantie- oord Besthmenerberg te Ommen. Het kamp is Zaterdagavond door de heer Verwey geopend. Het ceremonieel be stond uit het aandragen van de orga nisatie-vlaggen en de driekleur, waarbij toepasselijke liederen werden gezongen. De leden vernieuwden hun belofte aan de V.C.J.C. Namens het Ministerie van Onderwijs. K. en W heeft de heer A. Oosterlee tijdens de openingsplechtigheid het woord gevoerd. Voorts spraken de heer N. Peters namens de Ned. Jeugdge meenschap en prof dr C. J. Bleeker na mens de Ned. Protestantenbond. Ben Albach regisseerde dit Jaar het traditionele openluchtspel „Niemands land". een Pinksterspel van ds Jan de Wit. gebaseerd op Numeri 13 en 14, ver halende van Mozes en het Joodse volk op hun weg tussen Egypte en het be loofde land. Predikanten en evangelisten hielden „Apostolaire dag" Het convent van predikanten en evan gelisten der Ned. Herv. Kerk heeft gis teren op „De Horst", het centrum van „Kerk en Wereld" te Driebergen een ..Apostolaire dag" gehouden. Uitwisse ling van ervaringen en gemeenschap pelijke bezinning op de apostolaire taak was het doel van deze ontmoeting. In de morgen-samenkomst hield prof. dr J. C. Hoekendijk een inleiding. Daar bij stippelde hij diverse hoofdlijnen uit voor het moderne apostolaat. Hoe dit alles in de practijk functionneert, werd door drie personen, die in de practijk werkzaam zün, ln tien minuten-spee- ches weergegeven. Het door de Jeugd- predlkant ds G. van Leeuwen uit Den Haag. le legerpredikant ds H. van Beek uit Bilthoven en Wika Tj. Boetje naar de practijk belichte apostolaat vormde vervolgens het onderwerp voor de dis cussie. Tijdens de middagvergadering werd het onderwerp nog nader uitgewerkt met als thema: „De empirische gemeen te en het apostolaat. Besproken werd waar en op welke wijze het apostolaat in de verschillende gemeenten verwerke- lilkt zou kunnen worden, welke invloed hierdoor zou uitgaan op die gemeenten, I welke vorming in dit verband het meest gewenstzou zijn alsmede de overweging, hoeverre er in die gemeenten ge schikte figuren aanwezig zijn, die deze vorming geven of kunnen geven. De apostolaire dag werd besloten met een gezamenlijke bijeenkomst ln de kapel van „De Horst", waar voorging ds P. Lugtigheid uit Den Haag. NED. LUTHERSE JEUGDBOND Gedurende de Pinksterdagen werd te Oude Pekela in het gebouw De Wart- burg" de 66 ste bonds vergadering van de Ned. Lutherse Jeugdbond gehouden. De afdeling aldaar bood Zaterdag een ontvangstavond aan gedurende welke o.m. het toneelstuk „En Jacob diende" werd ongevoerd Zondagochtend bezocht men de kerk dienst. waar de predikant van Pekela. ds Hallewas, in voorging. Des middags be gon de eigenlijke vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond zich in zeer bloeiende toestand bevindt. Een grote verrassing was de aanbieding van de nieuwe bonds- zangbundel. welke in een oplage van 2500 exemplaren is verschenen. Besloten werd de volgende vergadering met Pink steren 1945 in Den Haag te houden. Maandagmiddag werd door leden van de Pekel er-af deling een openluchtspel opgevoerd getiteld: „Christoptaorus". Ned. Herv. Kerk Beroepen te W»ge- nlngen B. Evsenga te Barncveld: te Warga (toez.J G. M. Spelberg, eand. te Hilversum, die bedankte voor Hoockarspel toez I Aangenomen naar Nteuw-Lekkerland B. HnverkamD te Veen. die bedankte voor Elburg. 's-Grevelduln-Capelle, Haaften, Poortvliet en voor RIJssen. Geref. Kerken Beroenen te Dulsburg- Ruhrort J. Wlepkema te Roden (voorheen te Dulsburg-Ruhrortl; te Winschoten C. Goeman te Schipluiden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Hoogeveen Joh. Francke te Rotterdam-Delfshaven. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haar lem-C. M. W. Nleuwenhuyze te 's-Graven- hage-C en J. C. v. Ravenswaay te Scheve- nlngen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede (vac. J. H. Cirkel) II. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Harllngen (vac, J. C. H Romlln) W. H. den Oudsten te Buren. Bedankt voor Amelde en Tienhoven W L. Tukker te Delft. Geref. Kerken Bedankt voor Blerum H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Geref. Genieenten Tweetal te Eder- veen D. L. Aangeenbrug te Temeuzen en Chr. v. Dam te Amsterdam-C. PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG. Kat n l|k aan Zee Zaal Haasnoot 8 uur ds P. Dorsman, Herv. pred. te Staphorst. Zoals gemeld komt in de gemeente raadsvergadering van a*. Maandag een voorstel aan de orde om aan een drietal woningbouwverenigingen voor de aan schafing vah gasgeysers een voorschot te verstrekken en bovendien een crediet te verlenen voor de aankoop en plaat sing van gasgeysers in een tweetal wo ningcomplexen van de gemeente. Uit het ons vandaag toegezonden voorstel blijkt, dat nog 811 woningen, die de laatste jaren in exploitatie zijn genomen, van een gasgeyser moeten worden voorzien. Het betreft hier 194 woningen van de W.B.V. „Ons Doel", 204 van de W.B V. „Eensgezindheid", 231 van de W.B.V. ,J)e Tuinstad wijk". 122 gemeentewoningen aan en nabij de Tornatenstraat en 60 aan de Frederik van Eedenlaan en de Boshuizerlaan. Door de benodigde aantallen in massa aaff te kópen, kan een belangrijke kor ting op de prijs worden verkregen. Hier bij zal de middenstand worden inge schakeld. Na een zeer uitvoerig onder zoek heeft men de keus laten vallen op het merk „Fasto" W 1200 en W 1210. Behalve deze aankoop moet ook wor den overgegaan tot de aanschaffing van mengkranen met handdouche of staan de douche en de aanleg van de warm waterleiding, voor zover deze nog niet in de woningen zijn aangebracht. De kosten van de 81 thans aan te schaffen geysers, welke tweemaal per jaar deskundig ziullen worden schoon gemaakt, is in totaal begroot op f 132.500 Aan de diverse woningbouwverenigin gen zal op annuïteitsbasis een lening worden verstrekt, welke in een tijdsver loop van 15 jaar moet zijn afgelost. De rente van d» voorschotten kan worden gesteld op 3% 'V. Uiteraard moeten de rente en de af lossingen en de verdere Jaarlijkse las ten door de bewoners der onderschei dene woningen worden opgebracht, waarvoor een bijdrage per week, va riërende van 35 cent tot 40 cent, vol doende wordt geacht. Op uitnodiging van het hoofdbestuur van de Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland speelt Sempre Avanti's Jong en Jolig as. Woensdag in Hotel „De Karseboom" te Hilversum op het lande lijk congTes dezer organisatie. Onze stadgenoot, de heer A. Don kers. cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen, is door de classis Leiden der Geref. Kerken praeparatoir geëx amineerd en tot de evangelisatiebedie ning in deze kerken toegelaten. CARILLON-CONCERTEN Ter vergroting van de belangstelling in de beiaardkunst zal gedurende de zomermaanden op het carillon van het Stadhuis een tiental avondbeiaardcon- certen worden gegeven. De concerten zullen afwisselend wor den gegeven door de beide vaste beiaar diers Leen 't Hart en Rien Ritter, ter wijl voor het ten gehore brengen van carillonconcerten respectievelijk op 23 Juli en 6 Augustus a.s. twee bekende gastbeiaardiers zullen worden uitgeno digd. De reeks zomeravondconcerten zal worden geopend door de beiaardier Rit ter op Donderdag 28 Mei a.s. Hij zal de beiaard bespelen van 2021 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Preludium in d kl„ Math. v. d. Greyn; 2a. Andante. Fiocco, b. Menuet. Baustat- ter, c. Les Moissonneurs, Couperin; 3a. Op de grote stille heide. J. Worp. b. Klein vogelijn op groene tak, c. Friih- lingslied, Mendelssohn; 4. Thema met variaties. K. Lefèvere; 5a. Wiegenlied, W. A. Mozart, b. Traumerei, Schumann, c. Standchen, Schubert; 6 Sonate. Ing. Pleyel (Allegro-Andante-Allegretto con variezioni»; 7a. Avondliedje, Van Wee- ren, b. Het zandmannetje, naar Brahms. J. RIJSDAM 40 JAAR BIJ DE N.S. Maandag zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Rijsdam in dienst trad bij de N.V. Ned. Spoorwegen. De heer Rijsdam, die allereerst enkele jaren werkzaam was bij de N S. in Den Haag, werd in Augustus 1917 naar Leiden overgeplaatst. In 1919 werd hij aange steld als onderladingmeester van het goederenstation aan de Haagweg. Sinds Juni 1947 treedt de heer Rijsdam op als ladingmeester van dit station. Plannen voor het volgende seizoen Het Leids Academisch Kunstcentrum zal het komende seizoen 12 k 13 uitvoe ringen geven. Men kan een keuze maken uit vijf verschillende series, waarvan er drie een eigen accent hebben (toneel, muziek en filmt en twee een meer gemengd ka rakter. Aan deze series werken onder meer mee; de Haagse Comedie, het Rotter dams Toneel, de Hollandse Comedie, de „Compagnie des quatre", de voor drachtskunstenaressen Nel Oosthout en Maud Cossaer, de balletgroep Sonia Gaskell. het Collegium Musicum Itali- cum, en het Amadeus-strijkkwartet. Op veler verzoek zal dit seizoen weer een studentenserie worden gegeven, die door Leidse studenten wordt verzorgd. Ook wordt een tentoonstelling gehou den van werk van studenten aan de Leidse Universiteit. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het semi arts examen de heren C. C. v. d. Heuvel (Kampen), J. W. Jansen (Vlissingen), J. P. Kuy- venhoven (Naaldwijk) en G. H. Meeus- sen (Groesbeek'; voor het artsexamen de heren C. H. Drijkoningen (Den Haag) en M. v. Wijhe (Leiden»; voor het doc toraal examen Wiskunde de heer W. A. J. Luxemburg (Delft i en voor het can- didaats examen Oosterse sociale richting de heer Mas Moh Slamet (Den Haag). BUSSUMSE WINKELIERS OPGELICHT Een 53-jarige pensionhoudster., uit Amsterdam afkomstig heeft kans gezien een 20-tal Bussumse winkeliers in totaal f. 6.000 afhandig te maken. De dame, die een eerlijke indruk maakte, vertelde aan de winkeliers, een exportzaak in Duitsland te bezitten en illegale wegen te kennen om geld van Duitsland naar Nederland over te bren gen. Om nu een filiaal in Nederland te vestigen had zü geld nodig Velen had den wel oren naar de vestiging van een dochteronderneming dier „bloeiende ex portzaak" en stelden haar bedragen van f. 200 k f. 400 ter hand. Toen men na lang wachten niets van het beloofde fi liaal hoorde werd de politie in de zaak gemengd. De Bussumse politie heeft de oplichtster thans gearresteerd. GOUVERNEUR VAN BAAL NAAR ZUID NIEUW-GUINEA. De gouverneur van Ned. Nieuw-Gui- nea, dr J. van Baal, is per vliegtuig naar Zuid Nleuw-Guinea vertrokken voor be sprekingen en het bezichtigen van wer ken te Merauke, Tanah Merah (Boven- Digoel) en het gebied van Mimika. De resident van Zuid Nieuw-Guinea, de heer S. J. van der Goot, vertrekt be gin Juni met verlof naar Nederland. CHR. ONDERWIJZERS CONGRESSEREN TE LEEUWARDEN Gisteren en vandaag wordt in „Dc Harmonie" te Leeuwarden de honderd ste algemene vergadering gehouden van de Ver. van Chr. Onderwijzers, onder leiding van de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg. Voor de aanvang opende de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamer, de onderwijstentoonstelling, die ook in „De Harmonie" is ondergebracht. Namens de regelingscommissie bood de heer S. Camping de algemeen voorzitter een in leren band gebonden bijbel aan. Ook de vereniging „Jacobus" kwam in jaarvergadering bijeen, onder voorzit terschap van de heer C. A. Meyer uit Amsterdam. Deze vereniging heeft zich tot doel gesteld steun te verlenen aan de weduwen van overleden leden, wan neer zij door omstandigheden in zorgen komen te verkeren. Per 31 December j.l. bedroeg het ledental 1045. De grootte van het per kind uit tekeren bedrag werd bepaald op f. 200. Het aftredende bestuurslid, de heer W. J. Gillissen uit Amsterdam, werd herkozen. Getracht zal worden tot een overkoe pelend orgaan te komen, dat een steun fonds wil zijn voor alle onderwijzers, die bij het christelijk onderwijs werk zaam zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Arle, z. van C. Hoek en P. van der Marei; Johanna Catharlna, d. van L. H. van der Vos en J. C. Stavleu; Danielle Elisabeth, d. van W. G. Aldershoff en M. Parmentler; Barteld Jacob, z. van C. van DuUvenvoorde en A. A. G. van Ham; Gregorlus Maurus Maria, z. van A. G. Groenendijk en M. A. Corel; Jan, z. van A. Marynus en A. van der Bent; Anna Maria Lldwlna, d. van P. A. de Does en J. Tol; Annette, d. van A. F Mouw en L. J. F. Krynen: Izaak. z. van J. J. Verstraaten en J. de Vink; Pleter Johannes, z. van P. Dullemeljer en M. J. BoolJ; Catharlna Helena Maria, d. van W. J. Lut en C. L. Tyssen; Adrlana. d. van H. Vlemra en J. van ElswUk; Pleter. z. van W Gravekamp en J. K Kromhout; Jeannette, d. van D. M. Passchler en T. H. de Wit; Hermanna. d. van W. Vaartjes en A. J. G. van der Ham; Allda Jacoba, d. van C. G. Bloot en J. C. van der Plas; Johanna, d. van J. Wlnterlnk en S. M. Wltsenburg; Frederlkus, z. van J. Schllt- hulzen en M. de Mey; Joannes Antonlus James. z. van J. Barge en M. J. W. van der Putt; Alexander Lodewljk. z. van J. Barge en M. J. W. van der Putt; Hendrlka Roslna. d. van A. F. Marck en R. L. C. van Woudenberg; Leonard us Johannes Georglus Maria, z. van G. P. van Dam en M. A. Geerllngs; Albert, z. van J. Molenaar en W. Geuke. Andrles, z van A. van Tongeren en G. Kromhout; Wilhelmus Martlnus Jacobus Jozef Maria. z. van M. W. Meyer en H. M. van Noord; Jeroen, z. van R. E. Bouw meester en M. M. Oonk; Arle Cornells, z van J. de Vreugd en M. Ravensberg; Willem, z. van A. van der Pluvm en J. de Geus; Johan, z. van E. W. P. van Walchren en J. H. A. Wllten; Jacobus Cornells Jozef. z. van C. A. J. P. van Eg- mond en J. A. Verhage; Cornells Johannes, z. van J. N. van Weeren en J. Th. de Haan; Jacoba Henrlètte Theodore, d. van C. W. A. van der Hoek en W. G. Spierdijk; Dirksje, d. van W. Guyt en J. Eland. GEHUWD: H. Guldemond en A. H. Schipper. OVERLEDEN: M. J. Meeusen. wed. van Westen, 80 Jaar; J. Nagtegaal. wed. van Vau Riet, 79 jaar; J. D. Holmer. wedn., 84 Jaar; C. N. Heems kerk, zoon, 14 uur; R. Zwart, hulsvr. van Ent. 74 Jaar; H. W. M. Verschragen. hulsvr. van Koet, 76 Jaar; C. Stakenburg, hulsvr. van Blommendaal, 76 Jaar; A. Th. van Engelen, zoon, 24 Jaar; J. Fllppo. wedn., 77 Jaar; W. van Duyn, wedn., 76 Jaar. OVERLEDEN: J. Heemskerk, wed van Hogervorst. 65 Jaar; M. de Haas, wedn.. 86 Jaar; R. Zwart, hulsvr. van Ent, 74 Jaar. Lezers schrijven GEEN AUTO'S OP MAREDIJKJE! Een lezer sohryft ons: Tijdens een d?r Pinksterdagen ver toefde ik in de Leidse Hout in de na bijheid varv de zg. Klkkerbrug en zag toen tot mijn verbazing, dat de Mare- dijk, die slingerend rond de Hout loopt, werd gebruikt door verscheidene auto mobilisten Bü onderzoek bleek mü, dat de Maredijk vanaf de Oegstgeester kant blijkens een daar geplaatst bord is ver boden voor het verk?er met auto's, doch vanaf de Leidse kant, i.e. bü de Kikker- brug, die aan het einde van de Hout laan ligt. ontbreekt zulk een bordje Voor de Kikkerbrug stonden vroeger een paar palen, welke de toegang tot de Maredyk belemmerden, doch deze zijn bü een onlangs plaats gehad hebbende reparatie (met opzet of toevallig?) ver dwenen. Het zou prettig zijn dat deze palen weer werden geplaatst of dat een verbodsbordje zou worden gezet, want de Maredijk is m.i. beslist niet gesdhikt voor autoverkeer. Rydende auto's ver spreiden daar veel stof. waardoor de wandelaars het genot wordt vergald. Bovendien is het weggetje veel te smal, zodat wandelaars en fietsers in het ge drang komen Leiden beschikt toch al over zo weinig landelijke wandelwegen. Laten wij de fraaie Maredijk. die naar Oegstgeest zo aardig beplant ls. wat rustig houden en niet bestemmen voor het snelverkeer! DE BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van de Druivenstraat klaagt en hij is de enige niet! over de vernielzucht van een deel der Leidse jeugd, die er geen been inziet om ruiten ran het NZH-wachthuisje Kersenstraat aan de Verlengde Lammenschansweg te vernielen en van de pas-ingezette rui ten de stopverf weg te krabben. De directeur der NZH, de heer ir Jur- rlssen .wiens aandacht hierop werd ee- vestigd, noemde de vernielzucht der jeugd „inderdaad onrustbarend". Het door de NZH gebruikte materiaal „Stcp- stara" is voor dit doel blijkbaar nog niet voldoende; voortaan zal „Staal- stop" moeten worden gebruikit. Zou het niet effectiever werken, wan neer de ouders méér contróle uitoefen den op de buitenshuis-gedragingen van hun zonen en hen er vooral od wezen, dat het wachthuisje en aangrenzend spoorterrein géén openbare speelplaats voor kinderen zün. Dezer dagen werden van dit wachthuisje niet minder dan zes ruiten opzettelijk vernield. En nu we het tóch over vernielzucht hebben: het was gisteravond droevig om te zien hoe in de sloten en op de paden van de Leidse Hout grote bossen afaerukte irissen verspreid lazen, welke door de lieve jeugd waren geplukt en even later weer achteloos weggegooid. Hier baat geen toezicht van dé politie, die trouwens regelmatig surveüeeert. maar alleen de actieve medewerking van de oudere bezoekers, die de zede lijke plioht hebben dit kostelijke wan delpark tegen dit ergerlijke vandalisme te beschermen! De eerste Hollandse Nieuwe is vannacht gevangen De eerste Hollandse nieuwe ls van nacht gevangen. Het is nog niet de grote vangst. Enkele loggers hebben op weg naar de visgronden een kansje ge waagd en zijn na het binnenhalen van de magere buit verder naar het Noor den gestoomd. De kop van de vloot is nu op 57 graden Noorderbreedte, dat is op de hoogte van de Schotse kust en de Noordkust van Denemarken. Alles is visklaar gemaakt. Vanmiddag om onge veer vier uur gaat de vloot schot. Er waait een pittige bries, maar overigens is het weer best. Toch spoorwegstaking in Frankrijk Het spoorwegverkeer in Zuid-Frank rijk en in enkele delen van het gebied van Parijs is vandaag ontwricht door stakingen, die zijn uitgebroken ondanks het besluit van de vakverenigingen om de voorgenomen staking van 24 uur in het gehele land af te gelasten. De niet- communistische vakbonden zegdqn dc staking af als gevolg van een overeen komst met de regering betreffende loonsverhogingen. Het onder commu nistische leiding staande algemene vak verbond, niet tevreden met deze verho gingen, verklaarde, dat het de staking niet alleen kon beginnen. Het vakver bond spoorde echter aan tot het hou den van protestbijeenkomsten en korte onderbrekingen van het werk. Communistische spoorwegheden van het belangrijke spoorwegknooppunt Clermont-Ferrand in midden-Frankrük hebben vannacht het werk neergelegd. Te Nice besloten leden van alle vakver enigingen van spoonveglieden 24 uur te staken. In Toulon is de staking algemeen. Sinds middernacht zyn er geen treinen vertrokken. In Marseille is een deel van de spoorweglieden ln staking. In Brest, Tarbes, Pau, Carcassonne, Bayonae, Nancy en Nantes zün de meeste arbei ders in staking. In Noord-Frankrijk zijn er nog geen moellükheden gemeld. Het katholieke vakverbond heeft zijn leden opgeroepen aan het werk te blij ven en verklaard, dat de loonkwestie onberoerd blyft door de overeenkomst met de regering. De belangstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen In een opinie-pelling heeft het Nipo in een steekproef van mannen en vrou wen de volgende vraag gesteld „Bent U geïnteresseerd in de gemeen teraadsverkiezingen. of niet?" ,.Zeer geïnteresseerd, tame'ük geïnte resseerd. niet geïnteresseerd?" Dit zijn de antwoorden: 52 procent niet geïnteresseerd: 29 pro cent tamelijk geïnteresseerd; 19 pro cent zeer geïnteresseerd. Dat ls een heel verschil met de ant woorden op dezelfde vraag ln het voor jaar 1952 gesteld. Dat was toen voor de Tweede Kamer-verkiezingen. Toen zei 40 procent niet geinterres- seerd (nu 52 pet.), 41 pet. was tamelijk geïnteresseerd (nu 29 pet.) en 19 pet zeer geïnteresseerd 'nu ook 19 pet.). Verder komt in deze Nipo-enquete een groot verschil aan het licht tussen de politieke belangstelling van mannen en vrouwen. vrouwen mannen Niet geïnteresseerd 60 pet 43 pet Tamelyk gemteress. 29 pet 31 pet Zeer geïnteresseerd 11 pet 26 pet

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5