LEIDSCH DAGBLAD mmm J0&S* mk iMi 92ste Jaargang MAANDAG 18 MEI 1953 No. 27916 Directeur: J. w. «enny jjoofdredactie: B. W. Menkhorafc en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f 0,47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Spanningen in Egypte houden aan Toch een gunstiger geluid De Egypt'50!16 minister voor voorlich- inKjalcen, Foead Galal, verklaarde dat Egyptische regering de Britse ambas- 'jeur te Cairo in de afgelopen dagen i; protestnota's ter hand heeft doen nederigste werd gisterochtend over- sndi"d Hierin wordt geprotesteerd te rn „de Britse aanval op het nabij Tel I Kebir gelegen spoorwegstation van Hanimad en het arresteren van de Utionschef en diens plaatsvervanger oor de Britten In de andere protestnota's is geprotes- :erd tegen „het op 14 dezer door Britse pepen vuren od het nabij Suez gelegen „irp Karff Abdoe" en tegen ..43 aanval- door Britse militairen en Egyptische 'pers in de Suez-Kanaa.zone. welke issen 3 AP1"'! en 12 Alei j.l. werden uit- >voerd Een Britse verbindingsofficier heeft Saterdag Egyptische autoriteiten er van kennis gesteld dat nabii Faied het ik ij gevonden van een vermoorde Brit- militair van de luchtmacht. Een Egyptische patriot heeft de poll* r medegedeeld, dat zijn broer en drie zijn vrienden zijn verdwenen. Zij iaden door de Britten nabii Aboe Sul- n, tussen Fajed en Ismailla gevangen on genomen. Naast deze berichten over spanning rhter ook een meer optimistisch geluid, a Zcin el Abdin. secretaris van de jtische delegatie bii de Brits-Egyp- K(ie onderhandelingen over de Suez- anaalzone. heeft verklaard dat niette- mstaande de huidige stilstand in de (jrekingen ...overeenkomst met de rttse regering niet ver verwijderd is El Abdin, die directeur is van de poli- ;iekc afdeling van het kabinet van de eerste minister, voegde er aan toe. dat de Egyptische regering hoopvol gestemd is met betrekking tot het definitieve re sultaat. Volgens El Abdin is overeen stemming bereikt over de samenstelling van een Brits-Egyptische militaire com missie, die verslag moet uitbrengen over de geleidelijke ontruiming van de Ka naalzone door de Britse troepen. Men was het ook eens geworden over de Britse technici, die de Egyptische strijd krachten bil het in stand houden van de basis zouden moeten helpen Egypte, al dus Abdin. staat op volledige souvereinl- teit over de Kanaalbasis. De Britse technici zouden onder Egyptisch bevel komen. Tenslotte achtte hij de verkla ring van de Amerikaanse minister van buiten'andse zaken. Dulles, over de handhaving van de basis .niet onver enigbaar met het Egyptische standpunt." Zwitserland eist terugroeping Tsjechische zaakgelastigde Zwitserland heeft de terugroeping ge ut van de Tsjechoslowaakse zaakgelas te te Bern, Josef Svarc, wegens wat i een olticieel communiqué genoemd ordt „een bijzonder beledigende daad eens de Zwitserse regering". De Tsjechische legatie had een ver- «enwooi diger van de Zwitserse rege- nz uitgenodigd op een receptie ter ge- teenheid van de Tsjechische nationale estdag. Onder de gasten op die recep- bevond zich ook Emil Arnold, de animistische afgevaardigde voor Ba- die vorige maand is veroordeeld tot dit maanden gevangenisstraf en twee iir verlies van burgerrechten op be- diuldlging van handelingen tegen de indsveiligheld. Volgens de Zwitserse wet begint de Irat niet gelijktijdig met de uitspraak, war op een door de rechtbank vast te lellen datum. Zo was het dus mogelijk, at Arnold op de receptie was. Het officieel Zwitserse communiqué et: .„De Bondsraad is van mening dat :t uitnodigen van een officiële Zwitser vertegenwoordiger tezamen met mand, die veroordeeld is wegens een Ijdaad tegen de staat, een bijzonder ^ledigende geste van de Tsjechische ikeelastigde is jegens de Zwitserse re ling en dat deze diplomaat daarom langer als pesona grata kan wor- :n beschouwd. De bondsraad heeft zijn rugroeping geëist". CANADESE BOMMENWERPER VERONGELUKT. Een bommenwerper van de Canadese uchtmachb is Zaterdag nabij Montreal ongelukt. Acht personen kwamen om leven. VLIEGTUIGONGELUK IN DE V. S. Ongeveer 24 k.m. ten Oosten van brsliall (V. St.) is een Amerikaans iegtuig neergestort. 19 personen zijn ïi het leven gekomen;' één werd ge- ond. Japanse rechtbank wijst eis van Brits-Perzische Olie Mij af De rechtbank te Tokio heeft in eerste instahtie de els van de Brits-Perzische oliemaatschappij tot inbeslagneming van de 15.950 ton Perzische olie, die met een tankboot naar Japan is gebracht, afge wezen. AMERIKANEN NIET TEVREDEN OVER EUROPA Een commissie van onderzoek van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, bestaande uit 5 man, die 2 weken Frankrijk en Italié bezocht, heeft mee gedeeld dat de geallieerde strijdkrachten In Europa te weinig brandstof en mu il tic hebben om strijd te leveren. Volgens het verslag van de commissie zou de verdediging van de Nato on der de maat blijven totdat de Europese landen gaan geloven in en bereid zijn lol het organiseren en financieren van een passende bevoorrading. De Europese landen zorgden niet voor voldoende geld voor de bevoorrading van de strijdkrachten. De belangrijkste reden hiervoor is, volgens het verslag van de commissie, dat geen van de landen aanvoelde, dat een aanval van de Sovjet-Unie hen boven het hoofd hangt. De commissie beval aan alle programs voor hulp aan het buitenland opnieuw te bestuderen om vast te stellen of zij daadwerkelijk bijdragen tot de verdedi ging van de Verenigde Staten. Generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, is ln Was hington aangekomen om aan president Eisenhower en het Congres verslag uit te brengen. Dit zal het laatste rapport van generaal Ridgway zijn voordat ge neraal Alfred Gruentóier het 'opperbevel der Nato-strijdkraohten in Europa over neemt. Generaal Ridgway verklaarde bij zijn aankomst, een verslapping van West-Europa's defensie-inspanning niet in het verschiet te zien. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Ulo Jüwuhacen ni „■nbmyU «den Ummbu» Pwlla Bordeaux Grenoble Site Geneve Zürtoh Jbtamo ferllin 1 1: fort Mttnchen Wenen Innsbruck cell. bew. llohfc bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. mist Hebt bew. onweer half bew. onbewolkt half^bew. onbewolkt iloht bew. lloht bew onbewolkt ■O „5 11 la ■windstil 17 3 wzw 6 21 O zw 6 15 2 wzw 5 17 O windstil 29 O windstil 28 0.6 windstil 28 O (Incez. Mcd.-adv.) WEERBERICHT Morgen opklarend De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk regen- of onweersbuien, "arna opklarend. Overwegend matige nd, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, *°ler tussen Zuid en West. Morgen over- minder warm dan vandaag ^gemaakt te 10 uur). op: 4.41 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 10.28 uur; onder: 1.15 uur. "oogwater te Katwijk te 7.22 en 19 52 't nummer bestaat uit 10 pagina's 'mRsxiï1 vïgé.^2 Zoekt Moskou toenadering tot Belgrado? Tito over Triëst Molotof, de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, zou onlangs in een on derhoud met de Zuid-Slavische zaakge lastigde te Moskou hebben voorgesteld de normale diplomatieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Zuid-Slavië te herstellen. In Belgrado verwacht men binnenkort de benoeming van een Sov jet-ambassadeur in Zuid-Slavië. aldus meldt de correspondent van de Londen- Observer". Hij voegt hieraan toe, dat men zich in Zuid-Slavië over dit feit verheugt, hoewel Tito niet bereid zou Oatis vliegt naar zijn vrouw Hij wil nog weinig zeggen (Speciale berichtgeving) Op doorreis naar de Ver. Staten was de Amerikaanse journalist William Oatis, over wiens gevangenname door de Tsjechen en een verbluf van twee en twintig maanden in een Praagse ge vangenis wegens „spionnage" zoveel te doen is geweest, gisteravond drie kwar tier op Schiphol. Om 11 uur arriveerde het toestel der Pan American Airlines op weg naar New York op onze lucht haven. De hele binnen- en buitenlandse pers, radioverslaggevers en fotografen hadden zioh op Sohiphol verzameld. Aanvankelijk wilde de Amerikaan het vliegtuig niet verlaten, maar even later stond de correspondent van Associated Press, min of meer gesteund door zijn hoofdredacteur Gould, die met hem mee reisde, onder op de trap van het vlieg tuig en stond een interview toe. Het is een tengere man, bijna school jongensachtig, nerveus knipperend met Ce ogen: vaal en bevlekt is het donker blauwe pak dat hij draagt en de bruine hoed lijkt te groot. Als Oatis op de trap verschijnt, word* het even heel stil bij de kakelende en dringende joumalistenbsnt. Twee tele grammen worden er aan Oatis overhan digd, een van de buitenlandse persver eniging in ons land en een van de fe deratie van Nederlandse journalisten. Het zijn gelukwensen. Vanwege de Amsterdamse pers wordt hem een grote doos bonbons voor zijn vrouw overhandigd. Toen zei een con fuse Oatis: ..Die doos bonbons ls het enige wat ik voor mijn vrouw heb, bc> halve mezelf". Toen werden de vragen afgevuurd. Zeker, iedere zes weken kreeg hij een brief met berichten van thuis, maar geen politiek, alleen wat theaternieuws en dergelijke. Ik wist niet eens, dat Stalin dood was, zijn portret hing nog steeds in de gevangenis. Ook van Eisen hower's presidcntsverkieslng wist 11 niets. Het gevangenisregiem was streng, de behandeling vrij goed. Men heeft geen communistische propaganda in de ge vangenis gemaakt. Ik ontving geen kranten, hoorde geen radio. Men stelde steeds meer vragen: Heeft U wel eens van McCarthy gehoord? Oatis aarzelt, denkt: een senator ge loof ik. Waarom ik ben vrijgelaten? Ik weet het niet. Men zegt dat mijn vrouw de Tsjechische president heeft gesohreven en' dat deze brief mijn vrijlating heeft be in vloed. Gould, de hoofdredacteur, bemoedert: „Nu is 't genoeg" en hij helpt de jour nalist weer het trapjej op. het vliegtuig in, dat korte tijd later wegrolde om de sprong ln de heldere naohtlucht te maken. Over ziin proces zeide hij nog: „De Tsjechen waren zeer efficiënt ln hun methoden en voorbereiding voor miin proces. Ik zou zeer moeilijk kun nen beschrijven wat er gebeurde, zoda nig, dat lk door ieder, die niet ver trouwd is met een dergelijke procedure of met wat er gedaan wordt, zou kun- worden begrepen. Ik geloof, dat ...v.x het meer psychologisch dan iets anders zou kunnen noemen. Indien dat gene wat men mij tijdens het proces heeft horen zeggen, of de berichten over wat ik gezegd heb. klonk alsof ik een lesje aan het opzeggen was, dan is dat wel zo". Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard dat. nu Oatis is vrijgelaten. Amerika opheffing van de sancties zal overwegen, die tegen Tsjc- dho-Slowakije zijn ingesteld toen Oatis gevangen werd gezet. De sancties betreffen de uitwisseling van goederen, een reisverbod naar Tsjeoho-Slowakije en een verbod Tsjechische handelsvliegtuigen om de Amerikaanse zone T"'Url°" vliegen. Duitsland te Onze Spoorwegpr ij svraag Hedenmiddag om klokke 12 uur. bij bet opmaken van de eindbalans, inzendingen op onze Spoorwcgprijs vraag in ons bezit. Wij hopen de uitslag zo spoedig mogelijk bekend te maken. Do Directie. ziin de betrekkingen, zoals deze voor de breuk met Stalin bestonden, te her stellen. Maarschalk Tito heeft Italië voor gesteld de kwestie-Triest te regelen, hetzij op basis van het vredesverdrag, hetzij op basis van vroegere Zuid- Slavlsclie voorstellen voor een ge- Jnccuschappelijk beheer van het ge- 'bicd door de twee landen. De maarschalk verklaarde in een rede te Slawonski Brod, dat onder een ge meenschappelijk ItaliaansZd-Slavlsch bewind de bevolking van Triëst een gro te mate van zelfstandigheid zou moeten genieten. Naar aanleiding van sir Winston Churchill's voorstellen voor besprekin gen tussen de grote mogendheden, zeide Tito, dat Zuid-Slavië er tegen is, dat achter gesloten deuren regelingen wor den getroffen, zonder dat hierin de kleine mogendheden worden gekend. Wel aanvaardbaar voor Zuid-Slavië zou zijn een informatief contact tussen de giote mogendheden. Hij noemde de rede van de Britse premier, in het algemeen gesproken, de belangwekkendste der laatste jaren. Tito sprak ter gelegenheid van do tiende verjaardag van de vorming der zesde partisanengroep. Volgens officiële cijfers waren 300 000 personen bijeen om naar Tito te luisteren. Hij zeide, dat Zuld-Slavlë zich nog steeds grote opof feringen voor de verdediging moet ge troosten. Harrison voor overleg naar Tokio Luitenant-generaal Harrison, leider an de V.N.-delegatie bij de bestands- besprekingen te Panmoendjon, is giste ren in Tokio aangekomen voor bespre kingen met de geallieerde opperbevel hebber, generaal Mark Clark, en hoog geplaatste officieren. Waarnemers geloven, dat hü met nieuwe voorstellen naar Panmoendjon zal terugkeren, als de besprekingen, die op een dood punt zijn gekomen, Woens dag a.s. worden hervat. Zij geloven voorts, dat de verbonde nen hun plandat door de commu nisten werd verworpen om alle Ko reaanse gevangenen na het sluiten van een bestand onmiddellijk vrij te laten, mogelijk zullen wijzigen, doch zij be twijfelen. of de Verbondenen zullen in stemmen met het communistische plan om gevangenen, die niet willen repatri ëren, vast te houden tot over hun lot door een politieke conferentie zal zijn beslist, hetgeen volgens de Verbondenen neerkomt op gevangenhouding voor on bepaalde tijd. De Argentijnse politie heeft een sa menzwering ontdekt tegen het leven van president Peron. aldus deelde Zaterdag avond rechter Vignola te Buenos Aires mee. De samenzwering was, zo zeide de rechter, eveneens tegen het ministerie gericht. Door de onlangs door de politie uit gevoerde actie tegen opstandige elemen ten is komen vast te staan, dat de on tevredenen een opzienbarende aanslag op het kabinet hadden willen plegen, Bij liet Koninklijk bezoek aan Kopenhagen Men stelt er zich veel van voor Tijdens haar verblijf in Kopenhagen zal de Koninklijke familie logeren in het slot Amaliënborg dat gedurende de laatste anderhalve eeuw de Kopen- haagse residentie is geweest van de Deense Koningen. Het is een complex van vier paleizen, in rococo stijl opgetrokken rond een groot plein. Deze paleizen dateren alle uit het midden der 18c eeuw. Een geliefd schouwspel voor Kopenhagenaren en vreemdelingen is het op trekken en aflossen van de wacht, dat dagelijks om 12 uur op Amaliënborg geschiedt. Als de Koning in de stad is wordt deze oude en stijlvolle ceremonie met muziek opgeluisterd. Op hoogtijdagen draagt de Garde een rode tuniek, anders een blauwe. De Denen zijn een bezadigd volk en met hun grote handelsbelangen in dit In het stadion te Utrecht vond Zon dagmiddag de manifestatie plaats voor de aanbieding van het hulde blijk aan liet Hoogwaardig Episco paat ter gelegenheid van de viering an het eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland. De uit dé lucht gemaakte foto toont een overzicht van het stadion tijdens de plechtigheid. (Luchtopname ANP-Foto) toen dit Woensdag jongstleden bijeen kwam. De opstandelingen waren, aldus de verklaring van Vignola, van plan in drie auto's naar het regeringsgebouw te rijden. Een deel van hen zou met ont plofbare stoffen en handgranaten het gebouw betreden, terwijl de anderen met lichte machinegeweren de aftocht zou den dekken. De opstandelingen zouden zich ver volgens naar een niet nader aangeduid vliegveld hebben begeven, vanwaar zij in een vliegtuig naar Uruguay zouden uitwijken, aldus voegde de rechter er aan toe. Opnieuw hebben enige arrestaties plaats gehad. OPRICHTING GROEP LICHTE VLIEGTUIGEN EN TACTISCHE JACHTSQUADRONS. De minister van Oorlog heeft, op grond van de overweging dat het noodzakelijk is te beschikken over een groep lichte vliegtuigen, besloten met ingang van 15 April j.L op te richten de groep lichte vliegtuigen. Deze groep zal bestaan uit de staf, drie vliegende squadrons ge nummerd nr 298, nr 299 en nr 300, en een onderhouds- en bevoorradingssqua dron. Tot nader order zal alleen het nr 298 squadron vliegen. Voorts heeft de minster van Oorlog met het oog op de noodzakelijkheid tot verdere opbouw der tactische lucht strijdkrachten bepaald, dat met ingang van 1 April 1953 opgericht is het num mer 316 tactische jachtsquadron. nl Schoonhoven en omgeving zijn de laatste tijd enkele gevallen van besmet telijke maag-darm catarrh voorgekomen. „Er is geen enkele reden voor pa niekstemming", aldus de burgemeester. Met nadruk is de bevolking aangeraden in gevallen van maag-darm catarrh zijn huisarts direct hiervan in kennis te stellen. Een 40-tal personen zou door de be smettelijke ziekte reeds zijn aangetast. Slechts in één geval bleek opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Omtrent de oorzaak van de ziekte wenst men niets mede te delen. STAKING FRANSE SCHEEPS OFFICIEREN TEN EINDE De staking van de Franse scheepsof ficieren kan zo goed als geëindigd be schouwd worden. Na een onderhoud met de Franse staatssecretaris voor de koop vaardij hebben de vertegenwoordigers van de vakbonden medegedeeld, dat de stakers heden het werk weer zullen her vatten. De onderhandelingen in de ha vens waren eohter, volgens de vertegen woordigers, nog niet ten einde. EGYPTISCH OORLOGSSCHIP GEZONKEN Het patrouillevaartuig „Nasr" van dc Egyptische marine is na een aanvaring met het Zweedse tankschip Jaguar" in de baai van Suez gezonken. De gehele bemanning is gered. De „Jaguar" werd enigszins bescha digd. De „Nasr" mat 672 ton en had een bemanning van zestig koppen. Het vaartuig had vroeger als mijnenveger deel uitgemaakt van de Britse vloot. De „Jaguar" (9.579 toni werd in 1939 in Sunderland gebouwd. Het schip wordt voorlopig voor onderzoek vastgehouden. kan niet zeggen, dat Kopenhagen reeds leeft in de sfeer van het Konink lijk bezoek, maar ingewijden zeggen, dat men zich veel voorstelt van het eerste bezoek van Koningin Juliana en Prins Bcrnhard aan de Deense hoofd stad. Dan zal de Deense vlag, de Dannebrog (oen wit kruis op rode achtergrond) uitgestoken worden en zullen, dank zij het ijverige werk van de Nederlandse legatie onder supervisie van onze ge zant. de heer Luden, in tie etalages foto's hangen met portretten van het Konink lijk gezin en zullen honderden Neder landers naar de hoofdstad komen om hun vorstenpaar te ontvangen. Vele bladen hebben reeds artikelen aan het bezoek gewijd. Uit alles blijkt, dat de vroegere vetes lang zijn vergeten en dat er tussen deze twee landen, die in zo menig opzicht overeenkomen een sterke band is ge groeid. Dat is vroeger inderdaad wel eens anders geweest. Men zal zich wel de Sonttol herinneren, die heeft bestaan van 1129 tot 1851. Van hun strategische positie hier hebben de Denen eeuwen lang gebruik gemaakt om van alle schepen die door de Sont voeren tol te heffen. De Nederlanders uit die tijd, gebied was dit uiteraard een doorn het oog. Vandaar ook dat in 1645 Wille de With met een vloot van 50 schepen ter begeleiding van 300 koopvaarders door de Sont voer zonder tol te betalen. Aan de andere kant kwam de Neder landse vloot de Denen meermalen te hulp in hun strijd tegen de Zweden. Tijdens de Noorse oorlog (1655—16591 versloeg Wassenaar van Obdam de Zweedse vloot onder Wrangel in de slag in de Sont (1658) en een jaar later maakte de Ruyter korte metten met de Zweden op Fünen en veroverde Nyborg, Vandaar de traditie, dat Nederlandse oorlogsschepen reeds bij het slot Kron- borg het Deense bolwerk aan de Sont saluutschoten lossen. De moestuin va dorpje Amager e feit doet zich hier voor, dat men er een groot aantal Nederlandse namen vindt en dat oude vrouwtjes op hoogtijdagen hier soms nog kleding dragen, die sterk herinnert aan Nederlandse nationale costuums. Tussen 1520 en 1523 liet Koning Christiaan II n 1. Nederlandse groenten- kwekers met hun familie naar het eiland Amager overkomen en gaf hun daar grond, benoemde hen tot hofleve ranciers en schonk hun diverse privile ges. Sinds die tijd is Amager het tuin bouwgebied bij uitstek m Denemarken gebleven en komen de Jansens en de Krelissens in Kopenhagen met hun groenten ter markt. Veel stellen de Deense studenten zich voor van het Koninklijk bezoek aan de Deense universiteit en vooral van de woorden die de hoge gast hier zal spre ken. Want haar redevoeringen in de Ver. Staten destijds hebben hier veel indruk gemaakt door hun warmte en persoonlijke ideeën. En speciaal zal dit bezoek iets feestelijks hebben, omdat Koningin Juliana de eerste vorstin zal zijn, die hier tijdens een staatsicbezoek het woord voert. Woensdag zal het Koninklijk paar een bezoek brengen aan het Staatszieken- huis te Hornbaek, waar patiënten die lijden aan kinderverlamming, worden behandeld. Dit ziekenhuis is het vroe gere zomerhotel Hornbaek Kurbad, des tijds een geliefde zomerresidentie. Hornbaek Kurbad heeft een staf van 3 a 4 doktoren, 21 verpleegsters, 20 a 25 physiotherapeuten. twee leerkrach ten, twee kleuteronderwijzeressen, 2 arbeidstherapeuten, een sociaal werk ster on 34 kinderverpleegsters.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1