LEIDSCH DAGBLAD Na Churchill Lahour-leider Attlee aan het woord 92ste Jaargang WOENSDAG 13 MEI 1953 No. 27913 Directeur: J. W Henny Hoofd redactie: B. W M enkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie- 25041: Redactie: 21507 Hij steunt Britse premier krachtig (Telefonisch van onze Londense corres- I pondent) Attlee, de leider van de oppositie, heeft cisteren op zijn beurt een waar devolle bijdrage geleverd lot het debat over de buitelandse politiek met een even krachtig en constructief betoog als dat van Churchill, waarin hij diens voorstel tot een conferentie met Ma lenkof en Eisenhower verwelkomde. Attlee onderstreepte de noodzakelijk heid. dat Groot-Brittannie een leidende rol op internationaal gebied diende te spelen, en zette uiteen dat de Ver. Sta len hierin door de eigenaardige consti tutie verhinderd worden. Hetgeen de ei genlijke oorzaak is van recente moeiüjk- I heden en teleurstellingen. Op heldere wyze gaf Attlee een uit voerige analyse van liet Amerikaanse regeringssysteem, dat oorspronkelijk bedoeld was voor een Amerika, dat niets met do buitenwereld te maken wilde hebben. Verschillende vaak te genstrijdige Invloeden doen zich in dc Ver. Staten vaak beurtelings gelden, waardoor dc Amerikaanse regering geen meester in eigen huis Is. Dc Lo- carno-gedachte vond Attlee hoopvol en zal verder moeten worden uitgewerkt. Attlee was van mening dat het de Amerikaanse positie zou ten goede ko men als na het afsluiten van een lapenstilstand de andere leden der Ver. Naties bii de te volgen politieke bespre kingen zullen worden betrokken. Juist door alles in één hand te hou den, loopt Amerika het risico dat het onrechtvaardige blaam op zich laadt. Na het staken van de vijandelijkheden door Clüna zal dit In de Veiligheidsraad die- tien te worden opgenomen Churchill knikte, toen Attlee nadruk kelijk verzekerde dat dit pas zou moe ten gebeuren na het einde van de strijd. Tijdens de tweede wereldoorlog, toen China volgens Attlee nog geen grote mogendheid was, doch een uiteenge- fcheurd land. gaf men Tsjang kai sjek immers wel een plaats. Attlee noemde Churchills rede buiten gewoon realistisch. Hij was het met Churchill eens dat het belangrijkste dat In de Sovjet-Unie is gebeurd de inwendi ge verandering is. welke daar heeft plaats gehad De autocratie van Stalin is blijkens de „Pravda" vervangen door een collectief leiderschap. Ik ken Malen kof niet. zei Attlee. De enige van de ver- genwoordlge Russische leiders, die ik ontmoet, heb zijn Molotof, Wysjinsky en Kaganovitz. Het is van groot gewicht dat wij de Russen beter leren kennen en zij Wie wil 5 dagen gratis naar Parijs? Onze Spoorwegprijsvraag, uitge schreven in samenwerking met de Ned. Spoorwegen ter gelegenheid van het ingebruiknemen der hoge sporen cn het nieuwe Stationsge bouw, heeft reeds verscheidene honderden inzendingen opgeleverd. Nu de sluiting der inzendingster mijn in zicht komt a.s. Maan dagmiddag om 12 uur! wekken wij onze lezers, die hun oplossing nog niet inzonden, met klem op dit alsnog te doen. De hoofdprijs bestaat uit een vijfdaags verblijf in Parijs voor twee personen met gratis vervoer naar en van de Lichtstad. Boven dien zijn er vele gratis retourbil jetten naar zelf te kiezen bestem mingen in Nederland, hetgeen een welkome bezuiniging kan opleveren op de vacantiekosten. U heeft nog enkele dagen de tijd. Maandagmiddag om 12 uur gaat de inzendingsbus onherroepelijk dicht! Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uui Oslo KoDenhaaen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Pulls Bordeaux Grenoble Nice Genese ZUrich Locamo Bcrliln f^nkfort MUnchen Wenen Innsbruck zwaar bew no 4 8 0 onbewolkt nno 2 14 0 onbewolkt windstil 18 0 zwaar bew nno 6 8 5 zwnar bow n 6 13 0 onbewolkt licht bew. zwaar bew onbewolkt licht bew. licht bew. iieh bew. windstil 16 O windstil windstil 19 0 windstil 22 1 wlndbtll 19 O WEERBERICHT Iets zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: veranderlijke bewolking met vannacht nier en daar mist. Op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind vit Oostelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 'Opgemaakt te 10 uur). 14 MEI Zon op: 4.48 uur: onder: 20.25 uu. Maan op: 4.56 uur; onder: 22.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.45 en 16.14 '15/5 te 4.31 en 16 59 uur.; Springtij) uur. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Niet alle problemen in de wereld zijn het gevolg van een communistisch ini tiatief. Ook is het verkeerd te geloven, dat alle moeilijkheden door Amerika zijn veroorzaakt Over de politieke situatie na de wa penstilstand moet van hart tot hart wor den gesproken met de Ver. Staten zodra deze wapenstilstand een feit Is. Over de door Churchill voorgestelde conferentie tussen de wereldleiders zeidc Attlee dat een dergelijke bijeen komst een zorgvuldige voorbereiding vereist. Speciaal in verband met de eigenaardige positie van de Ameri kaanse president Anders bestaat het gevaar, dat Eisenhower na de confe rentie omver geworpen wordt zoals eertijds met president Wilson het ge val was. Ook Attlee geloofde, dat persoonlijk contact en wederzijds begriti het voor naamste doel zouden moeten vormen van de ontmoeting. Attlee's speech kreeg grote bijval, Tijdens zijn rede heerste er in het Lagerhuis de grootst denkbare eenheid. Vooral Labours linker vleugel gaf her haaldelijk zijn instemming te ken nen met Attlee's opmerkingen. Over Indo-China zeide hij: elke po ging om de Indochinese oorlog voor de VN. te brengen zou een grote splitsing In de wereldorganisatie en zelfs in het Britse Gemenebest teweeg brengen. Frankrijk was „langzaam" geweest met zijn erkenning van de nationalistische beweging. Hoewel Rusland voor ziin ei gen doelen elke nationalistische bewe ging steunt, betekent dit nog niet. dat er geen echte nationalistische' bewegin gen zijn, waarmee men rekening moet houden, of deze nu zijn in Indo-China, Egypte, Arable of Afrika, aldus Attlee Een Britse basis in de Suezkanaalzone tegen de wil van Egypte zou erg zwak zijn en „ik hoop, dat Egypte daarin deel zal nemen. Het zou een fout ziin te opperen, dat een verenigd Duitsland zich automatisch zou moeten aansluiten bij de Noord- Atlantische verdragsorganisatie. Churchill's suggestie betreffende een conferentie van staatshoofden der gro te mogendheden komt Washington beslist ongelegen. In tegenstelling tot Churchill acht Amerika dc tijd voor een conferentie nog niet rijp. Er heerst hier nog altijd twijfel aan de oprecht heid van de Russische vredesgebaren en men wenst eerst op lager niveau resultaten te bereiken inzake Korea en Oostenrijk. Bovendien is er hier onzekerheid om trent de vraag wie in het Kremlin de rode lakens uitdeelt en met wie men derhalve moet onderhandelen Hoofd zaak der Amreikaanse bezwaren tegen Churchill's voorstel is echter, dat een re geling met de Russen dermate gecom pliceerd za! ziin dat dit geen taak van een korte conferentie van staatshoofden kan ziin Een regeling zelfs op onder- geschike punten, kan alleen hecht ziin. indien getrainde diplomaten daar we kenlang aan werken. Op Hemelvaartsdag zal op het ter rein van de voormalige schietbaan van het Polizeiliches Durchgangs- lagerConcentratiekamp Amers foort) een monument worden inge wijd ter nagedachtenis van allen, die- in dit kamp tijdens de bezettings jaren liet leven hebben verloren. Maandag is dit monument, dat werd vervaardigd door de beeldhouwer Fiits Sieger te Amsterdam, naar de plaats van bestemming gebracht. Onder leiding van de beeldhouwer (rechts) wordt het gedenkteken op het voetstuk geplaatst. Regenkansen nog niet groot Het K N.M.I. deelt mede: De laatste dagen is ons land verschil lende malen juist ontsnapt aan regen- gebieden, die over West-Duitsland naar het Zuiden trokken. De oude depressie, waaromheen deze regengebieden bewo gen, trekt nu naar hel Oosten weg, waardoor Nederland tijdelijk onder een zwakke rug van hoge druk komt te lig gen. De hoogste barometerstanden blij ven ten Noorden van ons land voorko men. Oceaanstoringen veroorzaken in Frank rijk en de Bl itse eilanden dalingen van de luchtdruk. Regenzones van deze storingen dringen geleidelijk verder Frankrijk cn Engeland binnen. Het ziet er echter naar uit, dat zij morgen ons land nog niet zullen bereiken. De regen kansen zijn derhalve nog tamelijk klein. De wind zal waarschijnlijk meer Oostelijk worden, waardoor lucht uit Duitsland wordt aangevoerd, die niet veel warmer is, dan de lucht waarin we ons de laatste dagen bevonden hebben. Een belangrijke stijging van de tempe ratuur zal derhalve morgen nog niet optreden. Vietminh-terugtocht duurt voort De Vietminh-troepen, die kort gele den de hoofdstad van Laos, Loeang Pra- bang, bedreigden, zetten hun terugtocht langs de bovenloop van de rivier de Nam Hoe voort. Zij bewegen zich in de rich ting van hun uitgangspunt. Dien Bien Phu, 200 kilometer ten Noordwesten van Hanoi. Opstandelingen, die enige dagen ge leden nog druk uitoefenden op de pos ten Moeong Hoea en Moeong Sai, resp. 140 kilometer ten Noorden en 100 kilo meter ten Noordoosten van Loeang Prabang, bewegen zich eveneens in de richting van Dien Blen Phu. DEENSE KAMER AANVAARDT GRONDWETSHERZIENING. De onlangs gekozen Deense Kamer van Afgevaardigden heeft met 125 tegen 6 stemmen bij 2 onthoudingen de grond wetswijzigingen goedgekeurd, die o.m. 'ooizien in een één-Kamerstelsel en de mogeliikheld van opvolging in vrouwe lijke lijn. De wijzigingen gaan nu naar de Se naat, die ze, naar venvacht wordt, eveneens zal goedkeuren. Daarna zal een volksstemming over de grondwets herziening worden gehouden. DETINERINGSKAMPEN IN DE V. ST. In de V S. worden thans ten minste vijf detineringskampen ingericht voor personen, die in tijd van oorlog als ge- 'aarlijk voor de veiligheid van het land eorden beschouwd. Een dergelijk iemand zal, op grond van de wet op de binnen landse veiligheid van 1950, krachtens welke ook de kampen worden aangelegd, voor onbepaalde tijd vastgezet kunnen worden, zonder dat de gebruikelijke ge rechtelijke procedure ln acht genomen "ordt. James Bennet, hoofd van het bureau voor de gevangenissen, verklaarde „Deze kanijoen zullen slechts worden ge bruikt, wanneer er een noodtoestand is". Prins Charles bij kroning van zijn moeder Uitgebreide repetities (Telefonisch van onze Londense correspondent) Prins Charles zal een gedeelte van de kroningsdienst in de Westminster Ab bey bijwonen. Er is nog niet besloten hoe lang hij er zal verblijven en tijdens welk deel van de dienst. Ook is nog niet bekend waar hij zal zitten en of hij een officieel pakje zal dragen. De hertog van Norfolk, die als earl marshall de kroningsplechtigheden or ganiseert, heeft aangekondigd, dat van Donderdag as. tot Vrijdag 29 Mei da gelijks kortere of langere repetities van de ceremonie zullen worden gehouden, waarbij zijn echtgenote, de hertogin van Norfolk, de plaats van koningin Eliza beth zal innemen. De stoet van kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en de anderen die bij het ceremonieel betrokken zijn zal uit 260 personen bestaan, met inbegrip van 40 pages en de draagsters van dc konink lijke sleep. De koningin zal 8 tot 10 mi nuten nodig hebben om zich van de in gang van de kathedraal naar de ruimte voor het altaar te begeven, waar zij in een van de drie stoelen, welke bij de plechtigheid gebruikt worden, zal plaats nemen. stand van 100 meter naar het altaar zal hebben afgelegd en iedereen zijn plaats zal hebben ingenomen. De hertog van Edinburgh zal onmid dellijk voor de kroningssieraden uitlo pen ln het uniform van admiraal Zijn positie is gelijk aan die van de echtge noot van koningin Anne, prins George van Denemarken, bij haar kroning in 1702. De koningin, gekleed in een kar mozijnen fluwelen mantel met herme lijn afgezet en goudbrokaat zal de zoge naamde kraag van de kouseband dra gen en op haar hoofd een diadeem van kostbare edelstenen. Bij de plechtigheid zullen drie gene raties Churchill aanwezig zijn. Sir Win ston. zijn zoon Randolph, die een mili taire ere-functie vervult, en de 12-ja- rige Winston Spencer Churchill, het zoontje van Randolph, die als page van luchtmaarschalk Portal optreedt en daarbij de taak heeft diens kroontje te dragen. Alle peers en peeressen zétten namelijk op het grote ogenblik van de kroning hun eigen kroontjes op het hoofd. De zalving en de communie alsmede enkele gebeden zullen niet door de tele visie worden opgenomen. De belichting van de scènes zal waar schijnlijk wel moeilijkheden opleveren, zeide de hertog van Norfolk gisteren op de persconferentie. Men zal op de televisie alles van een afstand zien, omdat geen enkel close- up, van wie dan ook, is toegestaan. In de kathedraal zelf zullen drie tele visie-camera's worden opgesteld. Dinsdagmiddag brachten de Zuid- afrikaanse volksdansers, die mo menteel een tournée maken door ons land. een bezoek aan Paleis Soestdijk. waar zij door H.M. Ko ningin Juliana werden ontvangen. De volksdansers gaven enige de monstraties cn boden Prinses Marijke, die met Prinses Beatrix aanwezig was. twee poppen aan. Een van de leden van het gezelschap bood Prinses Marijke de doos met de poppen aan. Geheel links H.M. Uiterst rechts Prinses Beatrix, naast haar Prinses Marijke. Bestuur NPD herkozen In de gisteren gehouden algemene jaarvergadering van de Vereniging van uitgevers van dagbladen, de Neder landse Dagbladpers 1945 (NDP) is het zittende bestuur bij acclamatie herko zen. Bovendien werden tot bestuurslid gekozen de heren H. van Kuilenburg, directeur van de Arbeiderspers, en Jacq. de Smit-, directeur van het Zeeuwsch Dagblad te Goes. 0BIIIIBDBIIQ9Blliaai Hemelvaartsdag geen L.D. Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Kantoren de gehele dag ge sloten zijn. DE DIRECTIE. Oud-Leiden Nieuwe Britse ambassadeur in Moskou William Hayter, thans Brits buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Parijs, is benoemd tot ambassa deur in Moskou als opvolger van sir Al- vary Gascoigne, die spoedig de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Hayter zal in Parijs opgevolgd worden door Reily, thans werkend op het Foreign Office. De benoeming van een jonge ambassa deur in Moskou (Hayter is 47), bete kent een verandering der Britse ge woonte. Tot nu toe betekende deze benoeming steeds het hoogtepunt in de loopbaan van een Brits diplomaat. Na deze post wordt hij doorgaans ge- pensionnee rd. Hayter heeft in 1934 en '35 reeds als ambassadesecretaris in Moskou gediend. Voor de oorlog was hij in China en tij dens de oorlog diende hij in Washing ton. Sir Alvary Gascoigne werd in October 1951 als ambassadeur in Moskou be noemd. Daarvoor was hij hoofd van dc Britse militaire missie naar Japan. F.D.J. BEZET KATHOLIEK JEUGDTEHUIS. Achttien leden van de Oost-Duitse Communistische Jeugdbeweging i F.D.J.) hebben te Saarwo in de provincie Bran denburg een jeugdtehuis van de katho lieke kerk bezet, waar 130 kinderen van 2 tot 14 jaar worden verzorgd. Zij heb ben vlugschriften uitgedeeld, waarin de bevolking van de plaats wordt opgewekt een massademonstratie tegen de leiding van het tehuis te houden. i Veertien dagen geleden heeft een staatscommissie het tehuis bezocht, waarna een communistisch blad de lei ding er van beschuldigde, dat zij de kinderen mishandelde. Wij hebben in de afgelopen maanden al menig plaatje gewijd aan het Kort Rapenburg en naaste omgevingmaar toen wij de bovenstaande foto ontvingen van Mevrouw Ch. f. Burggraaf-van Helden uit Hillegom konden wij de verleiding toch niet weerstaan om ze in deze serie op te nemen. Voorzover nodig een korte toelichting: de foto is genomen van liet punt Noordeinde hoek Rapen burg met het gezicht op de Breestraat rechtsen het Kort Rapenburg vóór de overkluizing in 1910. Vermoedelijk is deze opname nog wel ouder dan een halve eeuw. want ook op de originele foto konden wij niets ontdekken wat zou kunnen wijzen op het bestaan van een paardetram.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1