LEIDSCH DAGBLAD 92ste Jaargang ZATERDAG 9 MEI 1953 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Waarheen? We leven weer eens ln een periode, dat de wereld de pas markeert. In geen enkel opzicht valt er enige vooruitgang te constateren, maar evenmin achter uitgang Heden doet de wereld een pas vooruit, morgen weer achteruit en de situatie blijft zoals ze was En nu hangt het er slechts van af. of men optimist dan wel pessimist is om de toekomst al dan niet blijmoedig tegemoet te zien! Waar pessimisme echter slechts ont moediging brengen kan, willen wij gaarne tot de optimisten worden gere kend. Al was het alleen al, omdat, gelet op de omstandigheden, stilstand op zich zelf niet te veroordelen is. Een Impasse van een omvang, als waarin de wereld was beland, is bovendien niet een twee drie te doorbreken. Er is tijd nodig om de ingetreden verstarring plaats te doen maken voor ontspanning. Misschien zou een te snel tempo werkelijke verbetering zelfs in gevaar kunnen brengen. Laten we de grote kwesties, die de wereld bij voortduring beroeren, eens de revue laten passeren. Dan dienen we als van zelf te beginnen bij Korea. Daar te Panmoendjon spelen de Noordelijken weer eens het spel van het Oosten, waartegen het Westen steeds vreemd zal aanzien. Het Js het spel van uiterst langzaam aan, om te trachten de tegen partij murw te maken. Toch wordt er angstvallig voor gewaakt, dat het riet komt tot een verbreking der besprekin gen Telkens wanneer een einde in zicht komt, doen de Noordelijken weer een 6tap, die tenminste voortzetting bete kent, Zo gaat het te Panmoendjon en dat doet .ons hopen, dat er tenslotte <och een wapenstilstand te voorschijn zal komen uit de langdradige en soms zelfs verwarde onderhandelingen. Waarmede, en dat kan niet genoeg beklemtoond worden, nog pas een eer ste stap is gezet op de weg naar een op lossing van het Koreaanse vraagstuk, zelfs een bescheiden stap! Het schijnt overigens de Noordelijken thans ernst te zijn en dat is al veel ge wonnen Vreemdsoortig blijft de gang van za ken in Laos. Woensdag heette de situa tie daar nog critiek. Zowel de hoofd stad als de regeringszetel waren in di rect gevaar tengevolge van de opmars van de Vietminh-troepen, zodat de be zorgdheid in het Westen steeds t-oenam. De Franse troepen waren blijkbaar niet in staat om de opmars te stuiten, in Thailand en Maiakka ontstond onrust en werden de eerste afweermaatregelen (egen een rode invasie getroffen. Ame rika neigde steeds meer tot de overtui ging. dat de rode inval in Laos voor d? V.N. moest worden gebracht, al bleef Frankrijk daartegen, omdat het blijk baar vreesde in staat van beschuldiging te worden gesteld ten gevolge van zijn kolonlserinsspolitiek, die zelfs in Cam bodja, totdusver een trouw lid der Franse unie, aanstoot gaf. En daar komt nu opeens het bericht, dat de Vietminh-troepen op de aftocht zijn en de bedreiging van beide genoemde ste den is opgeheven! Kan dat zijn als ge volg van denaderende natte moeson, vaardoor de communisten gevaren vreesden voor hun aanvoer-wegen? Of heeft Moskou bevel gegeven om de aan val te staken, die weinig in overeen stemming was te brengen met de vre- desgeluiden, die het Kremlin bij voort during doet horen? Vooralsnog lijkt het tweede ons het meest waarschijnlijke. De inval in Laos zou het Westen gedwongen hebben tot tegenmaatregelen, waardoor als het ware een tweede Korea zou zijn gebo ren, voor het eerste geval nog was ge liquideerd Een slecht teken is het in ieder geval niet! Overigens is er weinig verandering te bespeuren in de grote lijnen der wereld politiek. De strijd om de ED.G. duurt onverminderd voort, waarbij Amerika op zijn stuk blijft staan tegenover de aarzeling in diverse Europese landen. Oost-Duitsland schijnt echter momen teel de rol van Moskou in het verzet tegen de Defensie-Gemeenschap over te nemen, gelet op de uitlatingen van di verse Oost-Duitse ministers, waarin de vorming van een Oost-Duits leger en broederstrijd worden aangekondigd, zo de E.D.G. doorgang zou vinden. Het meest zwakke lid in Europa blijft overigens Frankrijk. De val van de rege ring Mayer schijnt langzamerhand on vermijdelijk nader te komen, zowel poli tiek als economisch gesproken. Pinay's kansen stijgen, doch hij schijnt zo ver standig te zijn om aan zijn terugkeer voorwaarden te verbinden inzake be knotting van de parlementaire macht. En het is nog de vraag, of daarvoor een meerderheid zal zijn te vinden. Terug keer van de vierde republiek tot de der de is nu eenmaal niet zo eenvoudig! Van bijzondere betekenis lijkt ons echter, hetgeen zich afspeelt achter de coulissen, hoewel men daarvan weinig merkt Doch dat daar iets gaande is, mag als zeker worden aangenomen Koningin Juliana en Prins Bern- hard zün gisteravond even voor halt- acht op het vliegveld Socsterberg ge land. Om enkele minuten voor vier waren Koningin Juliana en Prins Bernhard, met- de leden van hun gevolg, van het vliegveld Fornebu opgestegen. De Prins bestuurde zelf het vliegtuig, de PHPBA, met het Prinselijk wapen. Zij weiden uitgeleide gedaan door Koning Haakon, kroonprins Olav, prin ses Astrid en Prins Harald. Voordat werd ingestegen was er een hartelijk afscheid van de Noorse Ko ninklijke familie en vele autoriteiten. De jonge Prinses Astrid maakte bij het af scheid van de Koningin een kniebui ging, de jonge Prins Harald gaf de Ko ningin een handkus. Er werd gewuifd door de kleine Ne derlandse gemeenschap op het vliegveld, maar ook door de Koningin, die voor een der raampjes met haar rug naai de cockpit zat en door Prins Bernhard vanuit de stuurstoel. Voor het afscheid hadden de Ko ningin en de Prins met Koning Haakon de lunch gebruikt op „Skaugum", het landgoed van Kroonprins Dav en Kroon prinses Maertha. Hoewel het bewolkt was. brak de zon toch telkens door en zo had men gelegenheid na afloop de De leden van de Bamangwato-stam in Zuid-Afnka zijn er tot dusverre niet in geslaagd, het eens te worden over een opvolger van Seretse Khama. De stern- vergadering, die zich te Serowe sinds Maandag met deze kwestie heeft bezig gehouden, is uiteengegaan, zonder een resultaat te hebben bereikt. WEERBERICHT Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide buien. Overwe gend matige Noordelijke wind. Aanhou dend koud weer. maar slechts hier en daar lichte nachtvorst. lOpgemaakt te 10 uur). Zon op: 4.55 uur: onder 20.19 uur. Maan op: 3.15 uur. onder: 17.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 12.57 uur. tn Mei te 1.24 en 13.50 uur). D't nummer bestaat uit 10 pagina's en een Bijvoegsel. Koningin en Prins uit Noorwegen terug! Hartelijk a fscheid op vliegveld Fornebu koffie ln het park van de Kroonprinse lijke bezitting te gebruiken. Daar werd afscheid genomen van Kroonprinses Maertha en haar dochter Prinses Ragnhlld. die op 15 Mei ln het huwelijk zal treden. Het was het einde van een staatsbe zoek, dat misschien weinig spectaculair was, maar een rustig en hartelijk karak ter had, hoewel Koningin en Prins van 's morgens tot 's avonds drukke dagen hebben gehad, waarbij hun levendige en geïnteresseerde belangstelling nimmer verflauwde. Men kon allerwege beluisteren, dat de Noren grote bewondering hebben voor „de charmante Nederlandse Dronning iKonlngini Juliana" en „de sportieve en joviale Prins Bernhard". Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond, na hun terugkeer uit Noorwegen, aan Koning Haakon een telegram gezonden van de volgende In houd „Wij betuigen U onze zeer hartelijke dank voor de gelukkige dagen, die wij in Uw land hebben doorgebracht. Uw grote persoonlijke vriendschap zullen wij nimmer vergeten. De prachtige ont vangst en de gastvrijheid, die ons overal ten deel viel, deed ons wederom gevoe len, hoe nauw wij verwant zijn. Wij zijn er zeker van, dat wij elkaar in de toe komst nog nader zullen konien. Deze dagen zullen steeds een mooie herinne ring blijven". Uit Schagen is een geschenk van de gemeenten Scliagcn. Barsingcrhorn. Wieringerwaard en Wicringcrmeer. bestemd voor Noord Beveland. ver trokken. Het geschenk bestond uit een collectie van 46 stuks rundvee. 4 fokzeugen. 50 biggen. 16 één jarige fokooien en 1 Slietlandse pony ter waarde van ongeveer f. 30.000.-. Hier ziet U de aankoopcommissie en de burgemeesters der vier -ge meenten bij de pony, bestemd voor de melkboer. Deze man bezat voor de ramp een melkzaak en 12 koeien, doch alles ging verloren. Zijn wens was een klein paardje, zodat hij de melk zou kunnen blijven rondbren gen bij zijn klanten. Op dc achter grond een deel van lici op liet ver trek wachtende vee. Franse regering En wil grotere bevoegdheid De Franse ministerraad heeft be sloten tot bezuinigingen van 75 milliard francs als bijdrage tot liet in evenwioht brengen van de begroting 1953. Deze Prins Bernhard vluchtelingen-commissaris? RAAD VAN EUROPA LANGZAAM OP GANG In Straatsburg concentreert de be langstelling zich thans op het lot. dat de ministerraad der Kolen- en Staal- Gemeenschap Dinsdag in Parijs aan het ontwerp voor een Europese grond wet zal bereiden. De zes ministers zul len het ontwerp bespreken en de grond wetscommissie heeft bij voorbaat het succes geboekt, dat vier van haar leden Donderdagavond hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard - als onderdeel van liet bezoek aan Noor wegen - een toneelvoorstelling bijgewoond in dc Nationale Schouw burg te Oslo. Het Koninklijk gezelschap voor de aanvang voor de voorstelling van Aanhoudend koud Het K.N.M.I. deelt mede: De toestand met „IJsheiligen koude" die in het midden van deze week begon, vertoont thans nog altijd geen neiging om te veranderen. Tussen Groenland en Noorwegen handhaaft zich 'een hoge- drukgebied. dat samen met een depres sie boven Polen de kou-aanvoer met Noordelijke winden in stand houdt. De depressie boven Polen is gevuld met een zeer koude lucht, hetgeen blijkt uit de berichten van weerstations in de buurt van Danzig, die sneeuwbuien meldde. Gistermorgen kwam in Duitsland plaat selijk zelfs 5 graden vorst voor. Van morgen werd ook uit liet Oosten van ons land nachtvorst gemeld, maar deze was over liet algemeen licht, omdat de lucht hier vochtiger is en meer bewolking be vat dan in Duitsland. Een randstoring van de depressie boven Polen gaf van daag aanleiding tot veel bewolking en enkele buien. Morgen zijn weer enkele opklaringen mogelijk, maar het koude weer blijft voortduren en de kans op nachtvorst blijft bestaan. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Zürlch Beril) n Frankforl München Wenen InnsbrUck geheel gew.i: onbewolkt w half bew. u half bew. n licht bew. r half bew r onbewolkt v onbewolkt n bew. windstil 14 0.3 geheel gcw. windstil 12 4 Schillers „Maria Stuart" op het balcon in dc schouwburgzaal. Voorste rij: H.M. Koningin Juliana rechtsen haar gastheer. Koning Haakon. Tweede rij: Prins Bern hard (rechts) gekleed in het gene raalsuniform der huzaren, en Prin ses Alartha. gaat bezuinigen bezuinlngen zullen bestaan ln een ver mindering van de militaire uitgaven met 31 milliard francs, een verminde ring van 20 milliard francs van de sub sidies, een vermindering van 13 mil liard francs op de openbare diensten en een vermindering van de uitgaven met 11 milliard francs door het betalen van lagere prijzen voor door de staat ge kochte goederen. De bezuinigingen zul len bij decreet worden afgekondigd. Verder werd besloten tot nieuwe be lastingen. die evenals de vermindering van de subsidies de voedselprijzen zul len doen stijgen. Deze belastingen, die door het parlement zullen moeten wor- den goedgekeurd, zijn een belasting op het zware vervoer, een belasting op sui kerraffinaderijen en een verhoging van de belasting op alcohol Het kabinet zal het parlement tevens om grotere economische bevoegdheden vragen, middelen tot vermindering van de begroting van het volgende jaar met 10% door beperkingen op de uitgaven voer de openbare dieneten en de gena tionaliseerde industrleèn en om goedkeuring tot verhoging van de mees te passagierstarlcven der spoorwegen met 25%. De Franse premier Mayer heeft zich te Lyon in een toespraak uitgesproken voor wijzigingen ln de Franse grondwet, welke de positie dm regerintr zouden versterken en het haar mogelijk zouden maken plannen op lange termijn uit te werken. Hy noemde de jaarlijkse stemming in de Franse Nationale Vergadering over de begroting „een belemmering voor het bestuursbeleid, waardoor de ministers en de genationaliseerde industrieën öf volkomen in het onzekere verkeren waardoor hun werk wordt verlamd, óf in den blinde weg moeten werken". „De regering moet het recht bezitten de permanente oorzaken van de voort durende stijging der Franse staatsuitga ven te bestrijden door bestuurshervor- mingen. welke een langere periode be strijken' dan het einde van het lopende begrotingsjaar", vervolgde Mayer. Hij zeide voorts te hepen dat de Na tionale Vergadering spoedig haar goed keuring zal hechten aan „het wegne men van de thans in de grondwet ver ankerde rem op het recht van de pre sident. om de volksvertegenwoordiging te ontbinden".' ZWARE T.B.C,-PATIENT LEEFDE ACHT JAAR ALS WILDE Ir de Zweedse provincie Halland heeft de politie een 51-jarige man ontdekt, die acht jaar lang als „wilde" heeft ge leefd. Op 1 Januari 1945 was de man uit Gothenburg verdwenen. De oorzaak van zijn vlucht was een geestelijke de pressie. waarin hij geraakt was. door dat hij als zware t b.c.-patiënt niet- in staat was te werken. De man leefde zomer en winter buiten en wist zloh al die jaren verborgen te houden. Wat hij voor zijn levensonderhoud nodig had, stal hij uit zomerhuisjes en provisiekel ders, aldus meldt „Dagens Nyheter". Dertien passagiers en vijf bemannings leden zijn omgekomen als gevolg van het neerstorten van een vliegtuig nabij New Delhi (India). |i|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllUllllllllllj| Onze Spoorwegprijsvraag M Vele lezers en lezeressen van ons EE Spoorwegnummer, als gevolg van EÊ j§ de ruime verspreiding ditmaal veel meer dan anders over het gehele S land verspreid, maar uiteraard in jjj overgrote meerderheid uil deze om- geving afkomstig, zonden ons. al EE dan niet vergezeld door enthon- EÊ siaste bijvalsbetuigingen, hun op- j| lossing van de daarin afgedrukte Spoorwegprjjsvraag „Alle goede dingen bestaan uit drieën". EE Tot dusverre vernamen wij nog EE EE geen enkele klacht van personen, EE die deze puzzle moeilijk of lastig vonden en dat is ze dan ook beslist EE niet. Dit is een reden temeer om EE mede te dingen naar een van de EÊ EE vele gratis-reizen, welke de Ncd. ÊEÊ EE Spoorwegen en wij beschikbaar stellen en die culmineren in een EE reis naar en vijfdaags verblijf in s Parijs voor twee personen. E§ EE U heeft nog ruimschoots de tijd, maar zorgt en-oor dat Uw inzen- ding Maandag 18 Mei des middags EE om 12 uur in ons bezit is! EË EE DE DIRECTIE. EÊ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zijn uitgenodigd om het plan toe te lichten. Belangrijker acht men even wel, welke procedure de ministers voor de verdere behandeling er van zullen kiezen. Vlak voordat minister Beyen in Pa rijs zijn nieuwe voorstelling van een Europese tolunie zal presenteren, heeft de economische commissie der Straats- burgse vergadering in een rapport, op gesteld door de Engelseman lord Lay- ton. de overtuiging uitgesproken, dat noch de zes, noch de vijftien landen van Europa een voldoende ruim kader vormen voor de oplossing van het Eu ropese economisch probleem in zijn bredere aspecten en dat het gebied van de vrije handel zo ver mogelijk buiten Europa zou moeten worden uitgebreid. De commissie heeft in dit rapport de wens geuit, dat alle maatregelen der gemeenschap van zes in overeenstem ming zullen zijn met die in de ruimere kring van de Raad van Europa, de OEES en andere Europese economische organisaties. De economische commissie heeft een nieuwe president gekregen, de Zweed Federspeil zal de Fransman Reynaud opvolgen. De debatten in de vergadering te Straatsburg komen nog slechts traag op gang. Ook het ontwerp voor een Europese grondwet heeft de tongen nog niet los gemaakt. Behalve de Nederlander, dr Schmal, die zijn bezwaren tegen de vol gens hem te weinig federalistische trek ken van het schema nog eens liet ho ren. heeft nog slechte één afgevaardig de zijn oordeel gegeven. Het was de Britse Labour-afgevaardigde Bottom- ley. Ook hij liet een negatief geluid fo ren. Hij zeide, dat men bezig is Europa te federeren voordat de openbare me ning er rijp voor is. In welingelichte kringen tc Straats burg noemt men Prins Bernhard als eerste candidaat voor de functie van commissaris voor Europese vluchte lingen. In de Raad van Europa zou een gro te meerderheid voor zijn benoeming zijn. De Belg Spaak wordt als tweede candidaat genoemd. Dertien afgevaardigden in de Raad van Europa, afkomstig uit Frankrijk, Italië, Duitsland, Nederland, België en Saarland, hebben de Raad voorgesteld de oprichting van een Europese film gemeenschap in studie te nemen. Dit zou bijdragen tot de Europese cultuur, de productie van films vergroten en de techniek verbeteren. Oud-Leiden ln de benedenverdieping van het met een kruisje gemerkte perceel Hogcwoerd nr 5. werd in 1918 ccn tak van overheidszorg gevestigd, welke toen tertijd de naam droeg van Burgerlijk Armbestuur, welke naam naderhand werd gewijzigd in Gcm. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en nog later in Gein. Dienst van Sociale Zaken. Het gehele personeel bestond destijds uit zegge en schrijve twee personen, van wie één. mcj. A. M. de Vries tot 1946 als waarnemend hoofd van deze instelling haar uitnemende diensten bleef vervullen. Vandaar verhuisde dc dienst ccn zevental jaren later naar de Mare om kort geleden met ruim 50 man! zijn intrek te nemen in het voormalig Nutsgcbouw. In het aangrenzende pand nr 3 was de drogisterij van de firma Christiaansc gevestigd (thans nr 33) en in het hoekhuis de wijnhandel van 'Je firma Van Egmond (de lieer Van Veen), die met dc gemeente Leiden eindeloze processen heeft gevoerd over een kelder- stoep

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1