LEIDSCH DAGBLAD C hurcliill, Adenauer en Dulles onvoorwaardelijk achter Eisenhower 82ste Jaargang ■DINSDAG 21 APRIL 1953 No. 27894 Hlrcctcur: J. W. Henny ^hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Bronwel feoofd DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f 0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie cn Administratie: 25041; Redactie: 21507 Is er kans op een viermogendheden-conferentie? Premier Churchill heeft gisteren in een bestand in Korea zou zun gesloten. hel Britse Lagerhuis verklaard, dat de 1 Britse regering en waarschijnlük alle landen van de vrije wereld zich gaarne jouden scharen achter de vredesoproep president Eisenhower van verle- week. I De gehele kwestie staat op de eerste its in het denken en de aandacht de legering, zo zei de premier. I Onder toejuichingen verklaarde Chur chill te hopen, dat er weldra bespre kingen np het hoogste niveau, ..zelfs indien Informeel en particulier, tussen enige van de voornaamste hierbü be- trokken mogendheden", zouden kun nen norden gehouden. De premier meende, dat op het ogenblik meer geduld dan haast nodig was. Volgens hem kon nog niemand de reikwijdte of het doel van de aan de dag getreden wijziging in het Sov- l jet-optreden peilen. J Hij had Eisenhowers rede niet gelezen ■seen uitdaging en hij verwachtte geen imiddellijk categorisch Sovjet-ant- jord. Churchill achtte het evenwel nog vroeg om „enige vesrlapping van onze ^Kspannlngen voor collectieve verdedi- Brg" te overwegen. Intussen vertrouwde Hij erop, dat nergens Iets zou worden •coed, dat de sfeer van goede wil, die misschien groeiende was, nadelig zou ■innen beïnvloeden. Het bereiken van een „eerlijk en Hervol bestand in Korea, met de no dige eerbied voor andere Aziatische landen" kwam volgens Churchill op de eerste plaats. I Dit zou de deur kunnen openen voor jerdere vorderingen van onschatbare aarde naar een algemene verlichting icereld toe stand, waaruit een wer en duurzame vrede zou kunnen irtkomen. Dit was de reden, waarom, „us dep remier. een ieder zich diende \erheugen in de stappen, die worden omen om tot hervatting der be- brekir.gen te Panmoendjon te komen. [De plv. oppositie-leider, Morrison, Chiarde zich geheel achter deze verkla- tnc. De voormalige Labourminister van jorlov. Strachey. drong er bij de pre- ip aan te verklaren, dat hij voor- r zou zijn van toelating van com- üi h China tot de Ver. Naties als Churchill antwoordde hierop, dat pogin gen om nu voorwaarden te stellen of aan biedingen te doen wellicht zelfs de loop der gebeurtenissen in de richting van een bestand in Korea zouden kunnen be lemmeren. ADENAUER Dr Adenauer, de Westduitse Bonds kanselier, die Zondagavond is terugge keerd van de reis naar de Verenigde Staten en Canada, heeft te Hamburc op het congres van zun partü. de C.D.U.. verklaard, dat de naam van Duitsland in de Verenigde Staten wederom Iets betekent. 1953 Is een beslissend Jaar in de ge schiedenis van de wereld, aldus Adenauer. „Het uur van het lot slaat slechts eenmaal voor de mensheid. In dien de kans niet wordt gegrepen zal zü nooit terugkeren", aldus betoogde Adenauer. Er was maar één betoging tegen hem gehouden op zijn Amerikaanse reis, na melijk door een stilzwijgende groep van tien communisten te Ottawa. Over de rede van Elsenhower zeide Adenauer dat deze het program van ac tie van de Westelijke wereld omvat. De basis van dit program is de eenwording van Europa en. de beveiliging van d< Europese Defensie Gemeenschap. Later verklaarde de kanselier op eer persconferentie dat waarschijnlijk bin nenkort vicr-mogendhedenbesprekin- kingen zullen beginnen. President Eisenhower en hU w er volledig over eens, dat de eenheid van het Westen op geen enkele wijze belem merd diende te worden. Ook meenden zij. dat vrjje verkiezingen in geheel Duitsland noodzakelijk vrijlating van de Duitse gevangenen in de Sovjet-Unie (Adenauer noemde la ter op deze conferentie als aantal 300 000) een uitstekend middel zou zijn om ie zien. of de Sovjet-Unie werkelijk de spanning in de wereld wenste te ver minderen. Adenauer geloofde, dat de komende paar maanden beslissend zouden zijn voor het lot van de vrije wereld in de komende Jaren. Hij vestigde voorts de aandacht op de passage in Eisenhowers rede. waarin de president verklaarde, dat de Europese gemeenschap een vry. ver enigd Duitsland moest omvatten, dit sloot voorgoed „neutralisering van Duits land. tegen de wil van de Duitsers, door een onderlinge overeenkomst van de vier grote mogendheden" uit. zo zei hij. Over de Saarkwestie sprekend, ver klaarde de Bondskanselier, dat dit punt „zeer weinig" was besproken. Hij had bu de Amerikaanse regering instemming gevonden met de opvatting, dat deze kwestie niet slechts tussen de Franse en de Duitse ministeries vair buitenl. za ken diende te worden geregeld, doch dat een vrij gekozen Landdag voor het Saar- gebled zou moeten worden geraadpleegd. DULLES. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. John Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard. dat de bij de Koreaanse oorlog betrokken regeringen mogelijk haar standpunt ten aanzien van een politieke regeling voor het Verre Oosten bekend maken vóór het sluiten van een wapen stilstandsovereenkomst. Verwijzend naar de politieke confe rentie. welke zou volgen op een bestand in Korea, zeide hij, dat, indien zou blij ken. dat er geen mogelijkheid van een politieke overeenkomst bestaat, dit van invloed zou kunnen zijn op het sluiten van een wapenstilstandsovereenkomst. Hij geloofde, dat de VN zover moge lijk moeten trachten te verzekeren, dat een politieke bespreking samen valt met de militaire wapenstilstandsbesprekin gen, opdat de politieke besprekingen niet voor onbepaalde tijd zouden worden uit gesteld. Hu hoopt, dat de wapenstilstandson derhandelingen spoedig tot een resultaat zouden leiden. Dulles zeide voorts, dat hij zich niet bewust is van een plan voor een con ferentie van de vier grote mogend heden Engeland. Frankrijk, de Sovjet- Unie en de V.S. Conferenties der grote mogendheden zouden nuttig kunnen zijn. indien de weg er voor was vrij gemaakt. Totnog toe waren er echter nog geen derge lijke voorbereidingen getroffen, aldus Dulles. De minister deed een beroep op de Sovjet-Unie. ten aanzien van Oostenrijk „een nieuw standpunt in te nemen" en een vredesverdrag met dit land te on dertekenen. Hii achtte dit een van de weinige op zichzelf staande daden, die aan de ene kant zo eenvoudig en aan de andere kant zo belangrijk zUn. Ook de leiders van de twee grote Ame rikaanse vakbonden. Meany en Reuther. hebben de redevoering van president Eisenhower over de buitenlandse politiek begroet als een bruikbaar program. toch opdracht aan Philips De minister van Oorlog, ir Staf heeft eegedeeld dat, over de mogelijkheid n een nieuw e opdracht aan de N V. lilips om ten behoeve van de Land- acht Amerikaanse sets in licentie te luwen, besprekingen met de N(V. aüips gaande zijn. Weerrapporten WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrijwel onbewolkt, maar in het uiter- "c Noorden van het land later kans op innendrij\en van enkele wolkenvelden. P-wakke tot matige wind tussen Oost en T«nord-Oost Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 22 APRIL j Zon op- 5 29 uur; onder: 19 49 uur Maan np 12 44 uur; onder: 3.12 uur. i Hoogwater te Katwijk te 10.06 •2 al uur. Dit nummer bestaat uit acht paglna'i Gistermorgen zijn uit de Coenhaven te Amsterdam de eerste slepen met caissons voor de Zeeuwse dijken vertrokken. Het convooi is bestemd voor Zicrikzce. vermoedelijk voor de Operatic Levensstrijd" Het vertrek van liet convooi. De kroningsring van Elizabeth II De ring. welke bi) de kroning van Elizabeth II aan de vierde vinger van haar rechterhand geschoven zal wor den, zal zijn de ring. die gemaakt werd voor Willem IV cn die later werd ge bruikt voor de overgrootvader, groot vader en vader van de koningin, aldus meldt de „Dailv Telegraph". Men heeft deze ring genoemd de „trouwring var Engeland". Hu zal voor koningin Eli zabeth passend gemaakt worden. Op de ring prijkt een grote saffier, omge""" door diamanten, niet het kruis var George in robijnen er op. De nieuwe Amerikaanse ambassa deur in de Sovjet-unie. Charles Bohlen. heeft gisteren zun ge'oofsbrieven aan geboden aan de Russische president, maarschalk Worosjilof Over en weer werden hartelijke woorden gesproken. TEGEN PRIJSOPDRIJVING IN ARGENTINIË. Bij regeringsbesluit is bepaald dat de genen. die „overmatige winstmakers niet aan de kaak stellen en voor arti kelen hogere prijzen betalen dan de wettelijk vastgestelde, tot honderd peso's boete of dertig dagen gevangenisstraf kunnen worden verooideeldj De Amerikaan, die Donderdag Jl. in de omgeving van het „Meiplein" te Buenos Aires was gearresteerd, op verdenking van medeplichtigheid ann de bomaan slagen. gepleegd gedurende de toe spraak van president Juan Peron. Is op i vrije voeten gesteld. Gistermiddag is in liet Paleis Soest- dijk aan H.M. de Koningin het eer ste exemplaar overhandigd van de nationale foto-uitgave ..De Ramp" en van de Engelse editie van deze uitgave, die onder de titel ..The Battle of the Floods" is verschenen. De aanbieding geschiedde door de voorzitter van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Bockhandels, de heer Donner. die iros vergezeld door enkele van hen. die bij de samenstelling van liet bock betrokken zijn geweest. Bij deze gelegenheid werd tevens als eerste opbrengst van de Neder- lundse en Engelse uitgave een cheque ien bedrage van 1 millioen gulden aangeboden, ten bate van liet Rampenfonds. Nadat H.M. de heide boeken in ont vangst had genomen, accepteerde Zij de cheque. Canadese Kolonel Reynolds door Roode Kruis onderscheiden Ontwerper van drie plannen voor Rampgebied De uitwisseling tier eerste zieken en gewonden in Korea het kamp te zwemmen. .Ret enige werk dat wij deden, was voor ons zelf", aldus korporaal Hunt. „„,i Alle vrijgelaten gevangenen hebben Schout bn nacht John Daniels was een b]oM,nde gelaatskleur en zien er gisteren bij de uitwisseling aanwezig. De cezond u)( zij deelden mede dat de blauwe uniformen hun speciaal voor de Grote blijdschap bij de vrijgelatenen Kolonel Walter B. G. Reynolds uit Toronto-Canada ontving gisteravond tijdens een diner van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, dat te zij ner eer werd aangericht, het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis. De vice-voorzitter van het Roode Kruis, di J. Th. Wlikens, speldde de heer Rey nolds het eremetaal op de borst. De heer Reynolds, d'.e algemeen di recteur van de afdeling Rampen van het Canadese Roode Kruis is. en als zo danig in 1951 ook bij de ramp in de Ita liaanse Povlakte werkzaam was. werd door het Geneelse bureau aangewezen om de hulp aan Nederland te coördi neren. Hjj kwam op 6 Februari in Ne derland aan en heeft sindsdien werk dagen van 12 tot 16 uur gemaakt. HU zette drie belangrijke projecten op stapel, namelijk het textielplan, dat het Nederlandse Roode Kruis thans in staat stelt om aan 60.000 <12 000 gezin- bü terugkomst in het rampgebied nieuwe uitzet te geven, het hui zenplan en het landbouw plan. De heer Reynolds zeide dat het hui zenplan waarschijnlijk een geheel Scan dinavisch project zal worden. Zweden. Noorwecen, Finland en Denemarken zullen 452 houten woningen schenken, die tesamen ongeveer 8 millioen gulden kosten. a niet meer dan een gehele procedure ns half uur in beslag. De Turk. Omer Ulu, werd door een Turks officier geestdriftig begroet. De officier omhelsde en kuste hem. De eerste uit Noord Koreaanse krijgsgevangenschap teruggekeerde ge vangene die door de pers werd onder vraagd. was de Amerikaan Robert Steil. Hij lag op een brancard voor een bat terij filmcamera's. „Ik wens mijn dankbaarheid uit te spieken voor alles wat gedaan is om de terugkeer van zie ke en gewonde krijgsgevangenen te re gelen". zei hij. Ook de laatste vier gevangenen die overgedragen werden, waren brancard- gevallen. Twee er van waren negers. De ene lag met gesloten ogen. De an dere zei: „het is goed weer vrij te zijn". De Noordelijken hebben meegedeeld, dat zij heden 35 Amerikanen. 12 En gelsen. drie Turken en 50 Koreancn zullen overdragen. Een andere vrijgelaten Amerikaan, de soldaat Nolan, zeide dat de commu nisten geen bijzondere pogingen had den gedaan de communistische leer in gang te doen vinden bij de gevangenen Het leven in de kampen was volgens hem niet erg slecht geweest. „Wij kre gen alles wat de Chinezen en Koreancn ons konden geven, maar de eerste win ter was nogal hard". Verder zêide Nolan dat hij niet ziek of gewond is, alleen maar wat hardho rend. Ook de Britse korporaal Greenaway zeide dat de communisten niet veel moeite hadden gedaan de communisti sche leer onder de gevangenen te ver spreiden. In de eerste maanden hadden de ge vangenen volgens Greenaway slechte voeding gekregen. Later was de toe stand in de kampen beter geworden er kwam zelfs een bibliotheek met de En gelse klassieken en andere goede wer ken. Generaal Mark Clark heeft corres pondenten te Moensan medegedeeld dat enkele van de terugkerende soldaten kennelijk onder invloed van de nisten zijn gekomen. Hij zeide dat dergeiyke gevangenen geen verklaringen aan de pers zullen mogen afleggen „Het zou niet eerlijk zijn", aldus de generaal Korporaal Greenaway zeide noc. dat er dagelijks een lezing werd gehouden over de wereldpolitiek, maar de ge vangenen werden niet gedwongen deze lezingen bij te wonen. De Britse korporaal Hunt zeide dat de post van de gevangenen aan censuur is onderworpen maar dat zu niet wer den gedwongen iets tegen hun wil ty schrijven. HU deelde verder mede dat er veel aan sport werd gedaan en dat de ge vangenen In de gelegenheid werden ge steld in een rivier in dc omgeving van reis waren verstrekt. De Amerikaanse soldaat Kirchhauser zeide. dat de communisten in het be gin wel hadden getracht hun leer aan de gevangenen op te dringen, maar dat deze pwgingen later in kracht afnamen. Een klein aantal gevangenen bezweek, volgens Kirchhausen. voor deze com munistische pogingen. Deze gevange nen hebben het voornemen zich bij de communistische partij aan te sluiten zodra zü gerepatrieerd zijn. Geen van hen was bi| de groep uitgewisselde mi litairen. aldus Kirchhausen. De Amerikaanse soldaat Legay zeide dat vele geallieerde soldaten in Noord- Korea te ziek zijn om naar het Zuiden worden gezonden. Hij vertelde dat voor het vertrek van de gevangenen i afscheidsfeest was gehouden „Het was een plezierig feest bovendien". WU voelden ons allen nogal prettig bij de wiin en maneschijn", aldus Legay. Met „maneschijn" wordt eigen maakte drank aangeduid. Het landbouwplan. dat beoogt boe renbedrijven in de rampgebieden van nieuwe werktuigen en machines te voorzien, staat nog aan het begin van uitvoering. De heer Reynolds Is zeer dankbaar, dat hij in ons land nuttig werk heeft kunnen doen. 106.6 millioen in Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag 106.6 millioen gulden ge ïncasseerd. Sedert de opgaven van de laatste stand is er weer f. 100.000 bij gekomen. Officieel is medegedeeld, dat zich on der de eerste groep van vrUgelaten ge allieerde krUgsgevaneenen geen ernstige zieken bevinden. Wel vertoonde drie vierde gedeelte van deze groep sporen van tuberculose, of leed aan spijsverte- ringsstoornissen. De twee ergste geval len waren een aan tuberculose lüdende patiënt en een krijgsgevangene, wiens rechterbeen was afgezet. Er waren geen geestelijk gestoorden onder. Gedurende de internering zijn drie Amerikanen en twee Britten overleden. Er zijn geen slachtoffers gevallen ten gevolge van geallieerde luchtaanvallen Medegedeeld ls, dat de In Augustus 1950 gevangen genomen Amerikaanse generaal Dean het goed maakt. Werkzaamheden Ned. militaire missie dit jaar beëindigd In een korte gemeenschappelijke openbare bijeenkomst hebben vanoch tend in Djakarta de Nederlandse en Indonesische delegaties het protocol betreffende de liquidatie van de Ne derlandse militaire missie in Indone sië ondertekend. Het protocol bevat de grondslagen en de richtlijnen voor de beëindiging van de werkzaamheden van de missie uiterlijk tegen bet einde van dit jaar. De geleidelijke repatriëring van de le den der missie zal onmiddellijk begin nen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de opleidingen van de Zeemacht in Soerabaja. die niet reeds op 31 De cember a.s. beëindigd zullen kunnen worden zonder daaraan schade te doen. Deze opleidingen zullen worden afgerond. Gistermorgen vertrok een wagen van de wegwijzerdienst van de A.N.W.B. naar de getroffen gebit- den niet circa 200 nieuwe armen. 'Jit een onderzoek is gebleken, dol verscheidene ivcgwijzcrs totaal zijn Overstroming in Brazilië Door een snelle stijging van het water van de Amazonerivier dreigt in een ge bied van 700 kilometer van het stroom gebied de hevigste overstroming ln 30 jaar. Het betreft hier de streek van Ma- naos, hoofdstad van de staat Amazonas, stroomafwaarts. Volgens in Belem do Para (mond van de rivier) aangekomen vluchtelingen zün reeds uitgestrekte juteplantages en veeboerderijen ver woest. Indien de regens, die deze s'ij- ging veroorzaken, blijven aanhouden, zal naar schatting 70 procent van de jute-oogst verloren gaan. AANVAL OP CHINA'S VASTELAND IN AANTOCHT Generalissimus Tsjang kai-sjek heeft er in een toespraak tot vijfhonderd leid sters van de .anti-agresslebond' der Formosaanse vrouwen op aangedrongen dat zü voorbereidingen zullen treffen om te kunnen zorgen voor de gezinsle den van Chinees-nationalistische mili tairen, di» mogeliik zullen sneuvelen of gewond raken, wanneer wü het Chinese vasteland aanvallen". Mervouw Tsjang kai-sjek drong er bil de vrouwen op aan zich tudig voor te bereiden od ..d^ moeilüke taak welke ons wacht bij de heropvoeding der hui dige ger.pratie ln het communistische China, wier geest met communistische denkbeelden wordt vergiftigd SPIONNAGECOMPLOT IN OOSTENRIJK OPGEROLD. Het Amerikaanse leger in Oostenriik heeft officieel bekend gemaakt, dat on langs twaalf personen zün aangehouden op beschuldiging van spionnage voor dc Tsiecho-Slowaakse en de Russische ge heime dienst. Elf beschuldigden zouden militaire in lichtingen over de geoieden van Llnz, Wels en Wenen hebben gegeven aan leden van de Tslechoslowaakse geheime dienst, die van Brno en Urfahr (Russi sche zone van Oostenrijk) uit opereer den. Enige arrestanten hebben reeds hekend De twaalfde heeft bekend, dat verdwenen, terwijl verschillende an dere zozeer zijn beschadigd, dat zij onbruikbaar waren geworden. Voor het hoofdkantoor van (Ie hu een lid van het Amerikaanse leger A.N.W.B. te Den Haag werden dc toe heeft willen brengen, inlichtingen aan Russische spionnage-agentcn te ver- meuwe armen ingeladen. strekken.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1