HET GORDIJN VALT IN EGYPTE r LEOPATRA's LAATSTE UUR H KLOK EN TUD In het huis van PROFESSOR HEINKEL A WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 18 APRIL 1953 - Pagina 1 BEWOGEN LEVEN (XVI) STRIJD VAN VROUW TEGEN MAN 1. ET loopt tegen de middag, maar de klok boven de uitgang van onze uitgestrekte vergaderzaal wyst hardnekkig twaalf minuten vóór zes. Plotseling dringt dat tot mij door en op hetzelfde moment zie ik een merkwaardig verband tussen die stilstaande klok en de vergadering, die hier gehouden wordt. Want in deze zaal. ontmoetingscentrum voor zakenmensen, zijn nu enkele honderden predikanten bijeengeko men. Voor hen staat de „klok" van het dagelijks werk enkele uren stil. Deze jaarlijks terugkerende verga dering is namelijk bedoeld als een geestelijke ontspanning, een gele genheid tot bezinning en verade ming. Wie denkt daarbij aan klok- ketüd? Is het vanuit deze gezichtshoek bezien zo peins ik verder niet volkomen terecht de ..klok" stil te laten staan en zelfs de tijd te ver geten? Voor luisteren en concen tratie ls rust een eerste vereiste. Een klok. die feilloos en zeer op vallend registreert hoeveel uren reeds verstreken, kan hinderlijk zijn. Laat ieder mens gelegenheid zich enkele dagen ln een jaar en ook enkele uren per dag te ontspannen! Lichamelijk en geestelijk. De „klok" van het werk moet eens even stil- Zelfs een schijnbaar onvermoei bare mach.ne heeft op bepaalde lilden „rust", „revisie" nodig Geldt dit niet zoveel malen meer voor een mens? Verzuim daarom niet van tijd tot tijd bewust ,.in revisie" te gaan. Of noem dat liever: .retraite": je Op zettelijk terugtrekken, luisteren in plaats van spreken, denken in plaats van doen. bezinning in plaats van ononderbroken activi teit. Wie deze „rust" zoekt ls zeker geen slapend of levenloos mens, ongevoelig voor zijn omgeving, on bewust van de gevaren en de mo gelijkheden om zich heen. „Goede rust" leidt steeds tot ver nieuwde. krachtiger inspanning! In dat geval is er geen enkel be zwaar de klok enkele uren of dagen stil te zetten. Het gelijkzetten van de wijzers en het op gang brengen van de aandrijving is een eenvou dige zaak. Tenslotte wordt de Lid, ons leven en het wereldgebeuren, niet bepaald door het mechanisme van een klok. Veeleer omgekeerd: de klok d.ent beheerst te worden door de tijd, zonder daarbij achter te blijven of vooruit te lopen. Die stilstaande klok ln de ruime marktzaal, waar de predikanten bijeen zijn, brengt mij ook nog tot een andere gedachte Woord van Bezinning •fr Ik vraag mij af „Is het eigen lijk niet vanzelfsprekend, dat het rhythme van de kerk. in dit ont moetingscentrum van zakenmen sen, het tempo van .,tfjd is geld" tot staan heeft gebracht? Is die stilstaande klok geen zichtbaar be wijs van de beruchte traagheid en de verantwoorde „rust" in de kerk? Blijven oudere en ook jongere Christenen, ondanks alle goedbe doelde activiteit, niet hopeloos achter? De klok van onze bedrijvige, dik wijls gejaagde wereld, draat voort, met uiterste nauwkeurigheid en doelbewust Op kantoren, in fabrie ken, op school en langs de weg is achterblijven schadelijk, voor je zelf en voor anderen Kerk in het aigemeen en Chris ten als enkeling de tijd. de ge- sch.edenis staat niet stil! Blijf niet achter! Zet de wuzers van je kerkelijke en van je persoonlijke klok eelijk cn breng het raderwerk op gang! Stel dat niet langer uit. Het is de hoogste tijd. Beide gedachten naar aanleiding van de wijzers, die hardnekkig op twaalf minuten vóór zes staan, terwijl het reeds tegen de middag loopt, zijn waardevol. De retraite èn de aansporing niet achter de tijd aan te komen zijn voor de kerk en voor mij ptr- soonlijk onmisbaar. Het Is de moeite waard te ver melden. dat beide ook in de verga dering van de predikanten te voor schijn kwamen. De lezingen, de gedachtenwlsse- ling. de samenzang en het gemeen schappelijk gebed waren immers voortdurend gericht op de uak van de Christenen, over de gehele wereld, om in woord en daal te getuigen van Jezus Christu- D;t leidde tot fundamentele be zinning maar tegelijk werd de vraag: „Hoe brengen wij dat van daag cn morgen in praktijk?" op duidelijke en onvergetelijke wijze beantwoord. Naast de bezinning ontving i'der een kort en krachtig geformuleerde opdracht. Toen de vergadering, de volgen de dag uiteenging, wee^ de klok weer stipt de tijd. In afwachting van de zakenmensen, die deze zaal weer in gebruik zouden nemen Wellicht, maar ook als een laat ste herinnering aan de vernieuw de opdracht te mogen getuigen van Christus. Klok aiaai nauwkeurig verder Wij. U en ik. zijn aan het werk met de vaste wil. bij de tijd de gebeurtenissen van nu en straks, en het onafwendbaar naderbu ko- men van Gods Rijk onder geen I voorwaarde achter te blijven' P. L. SCHOONHEIM. j Predikant voor het Bijzonder t Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden f Hoge Rijndijk 14a. t Het relielportret van Cleopatra, Egypte's laatste Koningin, getooid met de horens en de zon van Hathor, de hemelgodin. In de cartouche de naam Cleopatra in Hiéroglyphenschrift. Egypte, wélk een herinneringen roept dit woord bij duizenden op! De één zal het water van de Nijl weer zien veranderen in bloed en een Egyp tische duisternis zien nederdalen. Als die tenslotte is verdwenen, zal hij bij het nieuwe licht, de kinderen Israels door de Rode Zee zien trekken, terwijl het water door lahvè op een afstand wordt gehouden. Een en ander zal, in grote eerbied, en dat in de „Twintigste Eeuw", de Egyptische mystherieën opnieuw ondergaan en met ontzag opzien tegen de Grote Pyramide, waarm immers, symbolisch, de geschiedenis van 60 eeuwen mensdom zou zijn weergegeven. Zestig eeuwen, waarvan er reeds negen en vijftig verstreken zijn! Met luid kloppend hart zal deze mens het jaar 1953 zijn ingegaan en met bonzend hart zal hij de twintigste Augustus van dit jaar tegemoet leven. Is dat niet de datum die in de Grote Pyramide als zéér belangrijk wordt aangegeven? Volgens een bepaalde interpretatie hebben de stenen al lang gesproken, die hebben zes duizend jaar geleden in grote lijnen de loop der historie reeds aangeduid. Weldra zal de tijd gaan spreken en die zegt nü reeds: „Let op de twintigste eeuw En op het jaar waarin de militaire dictatuur gebroken zal worden Als alles eens zó eenvoudig was Bouwer van het eerste straalvliegtuig ter wereld (Van onze luchtsportmedewerker) Ergens in Stuttgart, op éèn van de vele heuvels rond de stad, staat de mooie villa van professor Dr Ing. Ernst Heinkel, de bekende Duitse vliegtuig bouwer. Toen ik er aanbelde om te proberen, een interview met professor Heinkel te krijgen, kreeg ik helaas te horen dat hij juist enkele weken in het buitenland verbleef. Zijn secretaresse. Margot Mauz, was echter zo vriende- li/k mij binnen te laten. Zij vertelde mij o.o., dat professor Heinkel op het ogenblik bezig is zijn memoires te schrijven. Dit boekwerk, dat over enige tijd in de boekhandel zal verschijnen, zal stellig de moeite waard zijn. De op 24 Januari j.l. juist 65 jaar geworden professor Heinkel immers behoort tot de grootste vliegtuigbouwers uit de geschiedenis van de nog /onge lucht vaart. Dat bleek mij eens te meer toen Margot Mauz mivroeg, of ik mis schien ,,het archief" van professor Heinkel wilde zien. Op mijn bevesti gend antwoord werden plots grote openslaagde deuren voor mi/ geopend. Of ik maar volgen wilde. Eerst ging het door een fraai-ingerichte kamer. Het kantoor van professor Heinkel. Vervolgens kwamen we via andere openslaande deuren in een grote kamer, die werd aangeduid als het „archief". Het was er donker, maar nadat de secretaresse de gordi/nen had opengetrokken, zag ik hoe de kamer was inaerichb Pvramitlen waren koningsgraven en de Egyptische koningen, dc Pharao's. waren - naar de Egyptische opvattingen - verwanten van de Zonnegod Ra. Hun werd dan ook godelijkc eer bewezen en zij vielen builen de maatstaven der menselijke beooi deling. Zou het geen heiligschennis zijn geweest hen te beoordelen alsof zij Grote figuren zijn er onder deze Pharao's geweest, die zelfs naar onze begrippen „ongrijpbaar zijn". Wie echter de geschiedenis leest der laatste Koningin, Cleopatra, zal zich een oordcel omtrent haar niet kunnen onthouden. En niet alleen omdat hij een kind is van de lauwe wester- stranden, waar de mensen critisch zijn. nee, in de eerste plaats omdat hij mens is. De mens heeft nu eenmaal een niet te verwoesten drang in zich om met d^ dingen rondom hem klaar te komen cn dat betekent „oordelen". Cleopatra: is er één belezen volwassene die haar naam nietk ent? Hier volge dan een korte schets van het laatste uur van haar BEWOGEN LEVEN. Wij schrijven de le Augustus van het jaar 30 voor Christus. In Alexandrie wacht een beeldschone vrouw op haar lot. Straks zal de nieuwe Imperator van het Romeinse wereldrijk bij haar binnentreden cn over haar beslissen. Welk een triomf zou het voor deze Octa- vianus zijn om Koningin Cleopatra, eens tot in Rome gevreesd, achter zijn zegekar te laten gaan door dc straten van de Eeuwige Stad! Cleopatra, de beeldschone, de meest trouweloze. Eens had zij, met alle listen, bekend aan Oosterse vrouwen uit die tijd. de grote Gajus Julius Caesar verstrikt in haar netten. Met behulp van hem kwam zij tot grote macht. In ruil daarvoor schonk zij hem een zoon: Caesarion. Het is nu al veertien jaar geleden, dat Caesar is ver moord. Zijn beschermende hand is sinds lang van haar. Na zyn dood verdeelden Antonius en Octavianus het grote rijk. Antonius kreeg het Oosten. Octavianus het Westen met Rome. Antonius werd door het volk beschouwd als de uitvoerder van Caesar's testament, Octavianus was zijn erfgenaam. Samen streden ze tegen de nog altijd machtige moordenaars van CaesarEn Cleopatra stak geen vinger uit om de dood van de vader van Caesarion te wreken. Integendeel, zij verbond zieh met hen om zodoende de macht van Antonius te kunnen breken, die haar gevaarlijk Edoch, Antonius won. en weldra daagde hij Cleopatra voor zijn rechterstoel. Zij. een vrouw, die volkomen op de hoogte was van het zinnelijk karakter van Marcus Antonius, voer tot hem in een met goud versierde gondel. Terwijl een zachte wind in purperen zeilen blies, en de gondel kabbelend voorwaarts schoot, lag zij aan dek. arge loos nonchalant, de uit het schuim der golven geboren Afrodite voorstellend. Omringd door nynifen en liefde- godjes lag ze daar. een glimlach om de naderende zege praal reeds op de lippen. Toen h(j haar zag was hij al verloren. Weldra zou hij zich verliezen in dc weelde van haar hof en in de weelde van haarzelf. Nu wacht zij op Octavianus. die Antonius verslagen heeft en haar gevangen houdt. Géén glimlach om een naderende zegepraal. Angst in het hart. Octavianus, de nieuwe Caesar, heeft alle scherpe voor werpen uit haar omgeving laten verwijderen. Hij wil niet dal ze zelfmoord pleegt. Een heel slecht teken Het beeld van Caesar heeft ze in haar kamer laten plaatsen. Caesar, haar Caesar, die deze Octavianus tot rifgenaam benoemde, zal haar moeten helpen. Zijn minne brieven liggen in haar schoot. Alle krachten waarover zij beschikt werpt ze in het geding Deze Octavianus heeft vage beloften aan haar gedaan. Voordat het grote treffen tussen hem cn haar vriend Antonius plaats vond, heeft zij boden naar hem gezonden, die hem moesten vertellen dat ze hem zeer goed gezind w'asen onder zekere voorwaarden bereid was hem te helpen Zij voelde toen al duidelijk dat hij het op den duur moest winnen Hij had Immers Rome achter zich cn Rome zou nooit dulden, dat zij vanuit Egypte zou worden geregeerd! ln dc zeeslag bij Actium deed zij de kans voor Oeta vianus keren door met haar vloot weg te zeilen. Antonius, die haar vertrekken zag, ontzonk toen alle moed. Hij wilde bij haar blijven, bij haar zijn, voor altijd. Daarom volgde hij haar. Hij was geen held meer, hij was toén al slaaf. Een gehieder die tot slaaf geworden is kan beter sterven! Zij heeft hem een zoete dood bereid! Zij zond boden tot hem die hem moesten vertellen, dat zij zich van het leven had heroofd. omdat zij. een Koningin, zij. Cleopatra, niet wilde gaan achter de zegekar van de man die hem overwonnen had Cleopatra, bespot en bespuwd door het grauw van Rome's straten' Dat ging toch niet? Beter te sterven als Koningin dan te leven op die manier! Wat zjj verwacht had. gebeurde. Antonius sloeg de hand aan zichzelf. Doch de dood trad niet onmiddellijk in. Voordat die kwam vernam hij dat ze leefde en voelde hjj op welke gruwelijke wijze zij hem bedrogen had. Hij strafte haar door zich naar haar toe te laten dragen en in haar armen te sterven. Zij heeft haar armen weer gezuiverd van zijn bloed. O Octavianus komt. Hij komt reeds nader. Zij weet dat hij haar minacht om haar misdaad. Zij weet ook dat ze nog schoon is. ondanks haar veertig jaren, in die tijd voor een Egyptische vrouw geen jeugdige leeftijd meer. Octavianus komt nader, die haar heeft gevangen gezet, die haar onmetelijke schatten wil. en haar persoon! Haar persoon alleen om haar te sleuren door Rome's Kijk. dit is nu de beeldschone, maar verdorven Cleopatra die Caesar in haar netten heeft verstrikt, die Antonius het hoofd op hol bracht! Die een bedreiging was voor de Eeuwige stad! Die bijna het ganse rijk had geregeerd, te zomen met Antonius Zij hoort de massa schreeuwen, brullen. Zij weet dat ze dit nooit in werkelijkheid zal horen. Doch vóórdat zij de dood kiest wil ze vechten voor haar leven, haar macht Zij is een vrouw, een Koningin! Hier. in deze kamer wil ze hem wel te voet vallen, de nieuwe gehieder! Want niemand ziet hen' Als het haar toch eens gelukt' Hij kan toch niet sterker dan Caesar zijn? Als het haar toch eens gelukt, dan gaat vanaf heden haar droom in vervulling! Heerseres over de wereld Voetstappen komen nader. Zij vindt haar houding als de deur geopend wordt! Daar staat hij, Octavianus, de nieuwe gebieder Hun blikken ontmoeten elkaar. Twee werelden raken elkaar. Zij, inwendig bevend, staat op en hegroet hem alsof hij nu reeds de Verhevene is, AUGUSTUS. Hij staat daar als een man. De strijd begint, een wanhopige strijd van een vrouw- tegen een man. Ken totale strijd om leven en macht. Al haar schepen zijn achter haar verbrand. Achter staat de doodte glimlachen, te grijnzen! Zjj valt aan. met al de berekening een Oosterse vrouw- uit die tijd eigen. Al haar behoorlijkheden buit ze uit. Met bewogen stem leest ze de minnebrieven van Gajus Julius aesar oor. Zij raakt hem aan met haar stem. /.ij valt hem te voet De nieuwe (aesar weet te veel van haar. De nieuwe Caesar wil het te stichten Keizerrijk en de vrede niet ver kwanselen voor de strelingen van een berekenende en trouweloze vrouw. Hjj wil haar schatten en zij zal achter zijn zegekar gaan! s hij weg is weet zij wat haar te wachten staat, ofschoon hij er met geen woord over heeft gesproken. Zij heeft het van zijn gesloten gezicht gelezen, zij is Zij zendt een slaaf naar hem met haar laatste wil Zij wil naast Antonius begraven worden. Daarna kleedt zij zich in een prachtig gewaad, gaat op een rustbed liegen, neemt een haarspeld uit haar haren waarin ze een dodcljjk vergif bewaart, prikt op twee plaatsen door de huid van haar linkerbovenarm en brengt het vergif in de bloedbaan. Koningin Cleopatra ia niet meer. Octavianus. die het weldra vernoemt, schrikt eerst. Daarna neemt hy enige belangrijke besluiten. Hij zal haar zoon ('aesarlon laten doden. De zoon van \ntnuius en Fuh ia zal ook moeten sterven. Doch de kin deren van Antonius en leopatra zal hij naar zijn zuster Oetavia zenden, die eens met Antonius getrouwd is ge weest. Zjj zal ze opvoeden alsof het haar eigen kinderen Het gord ijl Republiek. Weldra zal een i meinse Keizerrijk. is gevallen. Antonius is dood. Met hem dc bedrijf beginnen, dkt van het Ro- REIN BROUWER. In het midden stond een lange con ferentie-tafel met groen-lederen stoelen er omheen. Aan de wanden hingen, rondom grote foto's van alle vliegtuigen, die in de loop der jaren door Heinkel zijn gebouwd, van de eerste Heinkel uit 1910 tot de Heinkel-162 volks-straalja- ger uit 1944 De secretaresse liet mij alleen in de kamer achter, ik mocht er op mijn gemak rondkijken. En dat was de moeite waard. De foto-galerij was hoogst interessant Duidelijke onder schriften onder elke foto gaven het type aan. alsmede één of andere bijzondere vlucht die door het betreffende toestel gemaakt was Onder de foto van de be kende tweemotorige Heinkel-lll bom menwerper stond bijvoorbeeld: Der Er- folgreichster Bomber des 2. Weltkrie- ges". Vooral de foto's van de laatst-ge- bouwde Heinkels hadden m'n belang stelling. Daar was om te beginnen de Heinkel-178, het eerste straalvliegtuig ter wereld dat al op 27 Augustus 1939 zijn eerste vlucht maakte. Voor het eerst in de geschiedenis dat een straal vliegtuig het luchtru.m koos! Interessant waren ook de foto's d.e toonden hoe Heinkel al in 1938 experi menteerde met raketten. In 1938 vloog al een Heinkel-lll bommenwerper met twee Walter-startrakettcn onder de vleugels en in 't zelfde jaar vloog een Heinkel-112 schroefjager al met een Walter-raket ln de staart. Heinkel heeft ook de eerste tweemo torige straaljager ter wereld gcbouwd.de Heinkel-280 d.e vooi het eerst vloog op 5 April 1941 De meest succesvolle straaljager van Heinkel was de Hein- kel-162 Volksjager, die binnen 69 dagen al in serlebouw stond. Een groot aantal van deze straaljagers Is gedurende de laatste oorlogsmaanden nog gebouwden met succes gebruikt. VELE ONDERSCHEIDINGEN. Er was nog méér interessants te zien in het archief van professor Heinkel In vitrines lagen de onderscheidingen, d;e hij In de loop der Jaren heeft ge kregen. En dat zijn er heel wat. Op 24 December 1941 werd hem o.a het .Gran Cruz de! Mérito Militar con dis- t.ntlvo blanco" veileend door het Spaanse ministerie van Luchtvaart ;n Madrid. De Keizer van Japan onder scheidde hem op 9 November 1937 met een mooie oorkonde ..Seine Male-,tat der Kaiser von Japan, durch des H:m- meLs Gnade auf dem seit unendlichen Zeiten von derselben Dynactie eince- nommen Throne, etc etc.", zo begint deze oorkonde Op 30 October 1918 kreeg Heinkel van de Duitse Keizer het IJzeren Kruis 2e klasse. Merkwaard.g ls het, dat we van Hitier totaal niets zagen. Kreeg Hein kel van hem géén onderscheiding.. Dit ls moeilijk aan te nemen, immers Heinkel leverde de Luftwaffe één van haar belangrijkste bommenwerpers ide He-llli. éen van haar belangrijkste straaljagers iHe-162i en tal van andere belangrijke machines Er zitn twee mo gelijkheden: of He nkel stond niet op goede voet met Hitler, Of Heinkel heeft het maar beter gevonden zyn onder- scheldingen van Hitier ergens anders op te bergen Achter in de kamer prijkt een mooi zlveren schaalmodel van de He-111 bommenwerper. Een prachtige glazen globe werd hem op 24 Januari aange boden door het personeel van de fabriek ir> Zuffenhausen ter gelegenheid van zlln 65e verjaardag. Interessant zijn ook de tekeningen van enkele projecten, die we in een vi trine zien liggen, oa van een zesmoto- rige straalbonunenwerper en een raket vliegtuig Het is een raar Idee te weten, liter De viermotorige He-116, die vóór de oorlog bij de Lufthansa in gebruik was. rond te neuzen in deze kamer van de groie Duitse vliegtuigbouwer Wic-vveet hoeveel belangrijke confeien'.ies hier tijdens de oorlog aan deze tafel zij.i ge houden. Of Heinkel weer plannen heeft om vliegtuigen te gaan bouwen? Daarover laat zelfs zijn secretaresse zich niet uit. Voorlopig is het de Duiriers nog ver boden om vliegtuigen te bouwen Wél werd intussen het .Verbandes zur Fór- deiung der Luftfahrt" opgericht, dat vroeger in het huis van professor Hein kel was ondergebracht, maar nu in Düs- seldorf zetelt. Deze vereniging van Duitse vliegtuig bouwers mogen we de vóórloper van een nieuwe Duitse vliegtuigindustrie noe men. Er g3an z.elfs al geruchten, dit rie Douglas DC-6B ln Duitsland :.o 1 centie zal worden gebouwd, zodra d? vliestu'g- bouvv weer zal worden toegestaan De nieuwe Lufthansa zou dan van dit toe stel gebruik gaan maken. Zover is het voorlop.g echter nog n et. In zjjn fabriek in Stuttgart-Zuffenhau- sen bouwt Heinkel voorlopig nog slechts onderdelen van automotoren, terwhl in Juli as een fraaie Heinkel vier-t3ct scooter in senebouw zal worden geno- Wèl werken in deze fabriek vele oJd- vliegtuigbouwers en oud-vliecers Hein kel zal stellig weer op vliegtuigbouw overschakelen, zodra dat mogelijk is. Maar voorlopig zal het nog wel bij dc scooters blijven HUGO HOOETMAN.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5