LEIDSCH m DAGBLAD feesten in gelukkig Luxemburg tot een einde gebracht De 92ste Jaargang VRIJDAG 10 APRIL 1953 No. 27885 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden Giro No. 5705S Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.— oer kwartaal; f0.47 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507. Tu half drie gistermiddag verschenen de jonggehuwden op het balkon van het paleis in gezelschap van de groot hertogin, koning Boudewijn, koning Leopold, koningin Elizabeth, prins Fe lix, prins Albert, de prinses van Rethy en de jonge prins Alexander. Nadat de prins van Luxemburg en koning Leopold weer de feestzaal wa ren binnengegaan, werd andermaal een Weerrapporten WEERBERICHT Nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Op verschillende plaatsen zware nachtvorst, maar morgen overdag zachter. Matige tot zwakke wind. (Opgemaakt te 10 uur) 11 APRIL Zon op: 5.53 uur; onder: 1930 uur. Maan op: 4.40 uur; onder: 16.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.13 en 13.35 Dit nummer bestaat uit veertien pag. stoet- gevormd. Prins Jan en prinses Josephine Charlotte openden de rij. De prinses werd door haar echtgenoot voorgesteld aan talrijke persoonlijkhe den. De stoet deed de ronde door feestzaal, rose salon, koningssalon en de grote zaal van de Kamer van Volksvertegen woordigers. Het. publiek, dat opeengepakt stond in de Rue de la Reine, op de Place Guillaume en in de aangrenzende stra ten, nep onophoudelijk om het bruids paar. De versperringen werden door broken. Tenslotte verschenen prins Jan en zijn gade. omringd door koning Leo pold. de groothertogin, prins Felix, koningin Elisabeth, koning Boudewijn, de prinses van Rethy en prins Albert, opnieuw op het balkon. Ook de kleine prins Alexander was weer van de party Prins Jan groette en glimlachte voortdurend terwijl prinses Josephine Charlotte het gejubel beantwoordde met gewuif van haar gehandschoende hand. De geestdrift steeg ten top. Het begon echter plotseling weer hard te regenen, zodat het gezelschap het bal kon verliet. En terwijl de leden van de koninklij ke en prinselijke families zich op het paleis, na het vertrek van de genodig den, aan een koude maaltijd verenig den, trokken de duizenden toeschou wers als met tegenzin langzaam weg van het plein en uit de naburige stra ten. Het jonge paar vertrok des middags incognito met onbekende bestemming. Prinses Josephine Charlotte en prins Jan zullen, volgens de laatste berichten, heden incognito van het vliegveld Fin del vertrekken om. na enige dagen in Italië te hebben doorgebracht, aan boord van een jacht een reis van ver scheidene maanden in het Middelland- se-Zeegebied rondom Afrika te gaan ondernemen. Naar thans bekend wordt, is de prin ses in de kathedraal bijna bezweken, omdat zij door de zware kanten sleep naar achteren werd getrokken en hier door de gehele duur van de huwelijks inzegening met haar knieën op de rand van het bidstoeltje heeft moeten liggen. De Luxemburgse bevolking heeft zich de feestvreugde niet laten vergallen door de onophoudelijk neerpienzende regen en in alle café's en restaurants van de hoofdstad werd tot diep in de nacht gedanst. Op een der pleinen speelde een Belgisch muziekcorps en hoewel het aangekondigde volksbal door de weersomstandigheden niet kon door gaan, stonden tienduizenden onder pa raplu's verscholen en In regenjassen gehuld te luisteren naar de vrolijke wijsjes, die ten gehore werden gebracht. Het hoogtepunt van de avond was echter het vuurwerk, dat tegen de hel lingen van de vallei, waarin Luxemburg is gelegen, werd afgestoken, pn dat ein digde met de verschijning aan de he mel van de wapens der jonggehuwden. De zakenmensen zijn enigszins te leurgesteld. want het. aantal bezoekers is beneden de verwachting gebleven Er was gerekend op 100150.000 bezoekers, doch het aantal wordt slechts op 50 000 begroot. De onverkochte voorraden le vensmiddelen en dranken zijn echter opgekocht door het leger, zodat nie mand schade behoeft te lijden. NEDERLANDSE ONDERWIJZERES WAS GAST. Een Nederlandse onderwijzeres uit Geleen, mejuffrouw Kentgens. was een van de officiële gasten in de Luxemburgse kathedraal tijdens de inzegening van het huwelijk van Kroonprins Jan en Prinses Char lotte. Mejuffrouw Kentgens heeft Prins Jan in het laatst van de oorlog twee weken onderdak verleend. Prins Jan, toen „Luitenant Luxem burg", maakte deel uit van een Brits regiment en kwam in Decem ber 1944 in Geleen. Hij bleef te zamen met zijn meerdere. Sir Owen Davles, twee weken ten huize van mejuffrouw Kentgens. Daarna wer den beide officieren in allerlijl naar het front gezonden in verband met het offensief van Von Rundstedt. Prins Jan bleef contact onder houden met mejuffrouw Kentgens. die na de oorlog tweemaal een be zoek heeft gebracht aan het Groot hertogelijk paleis te Luxemburg. 93.000 aanmeldingen voor B.B. Voor „Bescherming Bevolking" zijn thans 93.000 van de beoogde 210 000 aan meldingen binnengekomen. Een groot deel van het land is thans „bewerkt" en als afsluiting van dit eerste stadium komen tenslotte Rot terdam, Amsterdam,. 's-Gravenhage, Vlaardlngen en Schiedam aan de beurt. Wacht en zie De stroom van Russische aanbiedin gen en vriendelijkheden is dan eindelij* weggeëbd. Zij kon ook moeilijk langer duren! En daarmede is aangebroken een nieuwe termijn: die van het toetsen van alle aanbiedingen aan de werkelijk heid. Hetgeen immers beslissend is ten aanzien van de bedoelingen van Moskou. Aanbiedingen zijn heel mooi, doch zij moeten een ondergrond hebben, willen zij van practische waarde zijn Het is ongetwijfeld nog te vroeg, om een juist oordeel te vellen over de vraag, in hoeverre het Kremlin zijn aanbiedingen in de practijk wil hono reren. doch zonder overdrijving kan men toch wel constateren, dat er thans moeilijke tijden aanbreken Men ver- gete in dit opzicht toch vooral met, dat er diverse kwesties zijn. waarin Moskou zich zo heeft vastgelegd, dat het be zwaarlijk zonder verlies van prestige overstag kan gaan en het derhalve uiterst precair' wordt voor het Kremlin om zich terug te trekken, speciaal, wan neer de tegenpartij het niet gemakkelijk maakt. Waarom zou het Westen, ook al ziet het liefst de ontspanning toenemen, echter verder gaan dan een toetsen van de Sovjet-bedoelingen? Men vergete niet. dat er een instinctmatig wantrou wen moet heersen ten aanzien van de plotselinge vredelievendheid van het Kremlin, gelet op hetgeen zich heeft afgespeeld. Het was immers niet het Westen, dat de spanningen tussen Oost en West in het leven riep, doch zuiver en alleen het Oosten. Dat dus ook bewijs zal moeten leveren van wijziging van houding. Er moet nu eenmaal een zeker wan trouwen in het Westen hangen, dat slechts door besliste bewijzen van tege moetkomingen kan worden verwijderd. Dat is te logisch om nog nader te wor den gepreciseerd. Hoe staat het dan met de Sovjet-aan biedingen, nu deze nader aan de tand worden gevoeld? Voorlopig kan men niet spreken van een uitgesproken te genvallen In Korea lopen de zaken vrij vlot. ook al zijn de verbondenen niet geheel tevreden. Toch lijkt het er op, dat inzake de vrijlating van zieke en ge wonde gevangenen een regeling op komst is, die voor beide partijen aan vaardbaar zal blijken. Hetgeen èen aan loop zal zjjn voor uitbreiding der be sprekingen met het doel om te geraken tot een wapenstilstand, hetgeen weder om een aanloop zal zijn voor het gera ken tot bespreking van het eigenlijke Koreaanse vraagstuk. Onnodig te zeg gen. dat er nog heel wat water door de Rijn zal moeten stromen, voor en aleer in dit laatste opzicht een beslissing zal zijn gevonden, die voldoening zal kunnen schenken. Ook in de algemene vergadering der Verenigde Naties toonde Moskou na de terugkeer van Wysjinsky blijk van te gemoetkoming. Men denke b.v. aan de overeenstemming inzake de opvolging van Trygve Lie als secretaris-generaal door de benoeming van de Zweed Ham- marskjöld. En ook verder is Moskou soepeler, maar nu stuit men op de pres- tige-kwesties. waarop wij reeds wezen. Neem b.v. het geval van de Sovjet-be schuldiging inzake toepassing van bac teriologische oorlog In Korea. Intrekken kon Moskou deze beschuldiging niet, doch het trachtte ze buiten behandeling te stellen. Dit wilden de VN. uiteraard weer niet en zo is een commissie van onderzoek ingesteld, die echter haar werk niet zal kunnen aanvaarden, daar moeilijk is aan te nemen, dat zij in China en Noord-Korea zal worden toe gelaten om practisch werk te verrich ten. Men ziet, zo blijft men in een vi- cleuse cirkel ronddraaien, waaruit het zeer lastig zal vallen-uit-te komen! Doch, aan de andere kant, men geeft de moed niet op en terecht niet. Men kan Moskou, wanneer het werkelijk daadwerkelijke ontspaning wil, geen on mogelijke eisen stellen, waartoe zou be horen een volkomen desavouring van de tot dusver gevolgde gedragslijn. Slechts geleidelijk kan zo iets plaats vinden en daarvoor heeft het Westen oog! Met des te meer aandacht zal men daarom gadeslaan, hetgeen zich achter het IJzeren Gordiin afspeelt Juist de binnenlandse politiek van het Kremlin kan immers bij uitstek maatgevend zijn. In dit opzicht blijft de rehabilitatie der Russische artsen wel bijzonder merk waardig. Niet alleen omdat zodoende de antl-semietlsche actie de kop wordt in gedrukt, maar ook omdat in dit geval de opzienbarende erkenning werd ge daan, dat door ongeoorloofde middelen bekentenissen werden afgedwongen. Hetgeen impleciet de betekenis inhoudt, dat aan betekenissen achter het IJze ren Gordijn weinig waarde behoeft te worden toegekend. Het Westen heeft dit ook nooit gedaan, doch deze beken tenis van Moskou treft niettemin wel zeer bijzonder Wacht en zie, zegt de Engelsman. Laat ons dat ook doen ten aanzien van de Moskou-politiek in de naaste toe komst. Hammarskjöld te New York De nieuwe secretaris-generaal van de Veren.gde Naties, de Zweed Dag Ham marskjöld, is Der vliegtuig te New York aangekomen. Op een persconferentie op het vlieg veld zeide Hammarskjöld dat net ais al len, die te maken hebben met dip'oma tie en politiek ook hij zijn persoonlijke in zicht over de grote problemen heeft. Deze persoonlijke Inzichten zijn zijn in zichten als particulier, aldus Hammars kjöld, maar in zijn hoedanigheid a!s die naar van een internationale organisatie za! deze dienaar de plaats van de par- tioulier gaan innemen. Hammarskjöld wilde geen commen taar geven od de ontwikkelingen te Mos kou sedert Staiins dood. Hij vond het niet bassend in te gaan op een vraag van politiek karakter. Hij hoopte op ontspanning. De nieuwe secretaris-generaal zeide dat hij weer naar Zweden zal terugkeren voor de afwikkeling van een aantal za ken van zijn departement. Hammarskjöld zeide van mening te ziin, dat de secretaris-generaal ter be- sch kklntr van alle pirtijen dient te staan Toen Lie zijn opvolger voorstelde zeide hij: .gil krtlgt de onmogelijkste werkJcruvr tpJ* «-'ereld." Overeenstemming te Panmoendjon De zaak der 15 Russische dokters De „Izwestla", het blad van de Rus sische regering, schrijft in haar editie van Donderdag dat alle functionaris sen die de vijftien vorige week vrijge laten dokters „valselijk hadden be schuldigd", voor een hof voor straf rechtelijke zaken zullen worden ge bracht, aldus radio-Moskou. Verder schrijft het blad, dat de amb tenaren de straf zullen krijgen die zij verdienen. Dit is de eerste maal dat een rege ringsorgaan er melding van maakt dat verscheidene personen berecht worden voor het arresteren van de artsen. Tevoren was slechts een voormalige minister van staatsveiligheid, Rioemin, officieel beschuldigd van het ten on rechte in hechtenis nemen van de art sen. Ignatief werd wegens deze zaak uit het secretariaat van het centrale comi té van de partij gestoten. NORMALE FILMS MET DIEPTE- ILLUSIE? Naar de Universal International Films Nederland N.V. mededeelt zou de technische afdeling van Universal In ternational in Hollywood erin geslaagd zijn een projectiedoek te ontwerpen, waarop ook normale films bij vertoning de suggestie van drie dimensionale projectie wekken. Het is een vergroot scherm, waarin aluminium bevattende materialen zijn verwerkt en het is ge bogen tot 1 meter diepte. Op het gewo ne projectie-apparaat dient een extra lens te worden gezet, die volgens de mededeling niet duur is, zodat elk theater zich deze met het scherm zou kunnen aanschaffen. Maurice Thorez op thuisreis Maurice Thorez, de secretaris-gene raal der Franse communistische partij, is met de „Nord-Express Varsovie-Pa- rjjs" bij Helmstedt West-Duitsland bin nengekomen, op weg naar Parijs, waar hij heden wordt verwacht. Over uitwisseling zieke en gewonde gevangenen Schout-bü-nacht John Daniel, het hoofd ran de geallieerde onderhande laars te Panmoendjon, verklaarde, dat vandaag nog geen overeenkomst gete kend zal worden, wel zeer waarschijnlijk Zaterdag. Dan.el had gisteren gezegd, dat het „zeer goed mogelijk" was, dat heden een overeenkomst zou. worden ge tekend. Generaal Clark heeft de getroffen re geling goedgekeurd. Volledige overeenstemming over uit wisseling van zieke en gewonde gevan- is bereikt. journalist te verklaard, dat 1200 Engelsen en 15 andere zich onder de zieke en bevinden, die V.N. willen overdragen. Een hospitaal trein, bestaande uit zes hospitaalrytuigen en drie goederenwa gons, is reeds uit de Zuid-Koreaanse havenstad Poesan vertrokken naar Moensan om zieke en gewonde krijgs gevangenen op te nemen, die via Pan moendjon naar het Noorden zullen wor den gebracht, indien de desbetreffende overeenkomst is getekend. Zeven in het begin van de Koreaanse oorlog door de Noord-Koreanen gevan gen gencmen Britse burgers zijn in vrij heid gesteld. Onder hen bevindt zich Vivian Holt, Brits gezant in Korea in het begin van de oorlog. AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN BOVEN CHINA? Radio Peking meldt dat J.l. Dinsdag Vier Amerikaanse Sabre-straaljagers het Chinese luchtruim hebben geschonden en dat een er van Is neergeschoten. De radio voegt hier aan toe. dat de p'.loot van het neergeschoten toestel met zijn valscherm ongedeerd de grond heeft kunnen bereiken en gearresteerd is. In Rampenfonds f 101,7 millioen Tot en met gisteren is in het Natio naal Rampenfonds in totaal f. 101.700.000 bijeengebracht. Eergisteren was de stand 99,8 millioen gulden. VERZORGING VAN GETROFFENEN. Jonggehuwden op huwelijksreis Het plechtige moment, waarop het huwelijk wordt ingezegend. De Zuid-Roreaanse minister van de fensie, Sjin tai joeng, heeft in een of ficiële verklaring de officieren en man schappen van de Zuid-Koreaanse strijdkrachten er voor gewaarschuwd zich niet te laten misleiden „door de communistische streken te Panmoend jon". Hij drong er by de soldaten op aan In de radiorubriek „Verklaring en toelichting", welke vanavond van 19 10 tot 19.30 uur over Hilversum I wordt uitgezonden, zal de secretaris-generaal van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, mr Ph. H. M. Werner, een uit eenzetting geven van de regelingen, door de overheid getroffen om te voor zien in het levensonderhoud van de slachtoffers van de watersnood. Prins Bcrnhard begeleidt ex-konin-1 verlatei van de kathedraal te gin Marie ]osé van Italië bij het Luxemburg. Devaluatie in Griekenland Griekenland heeft gisteren zijn munt gedevalueerd. Door de devaluatie is de waarde van de buitenlandse valuta in Griekenland verdubbeld. De waarde van de drachme zal 30.000 drachmen per dollar worden ln plaats van 15.000. Deze devaluatie Is de vijfde sedert de bevrijding van Griekenland. Het besluit werd niet verwacht. Naar vernomen wordt, gingen aan het besluit bespre kingen met Amerikaanse financiële ad viseurs vooraf. Minister Machezini deelde mede, dat de maatregel ook door het internationale monetaire fonds is goed gekeurd. Heden zijn alle Griekse banken ge sleten. Minister Machezini deelde verder mee, dat de Amerikaanse regering, teneinde öe devaluatie mogelijk te maken, maat regelen had getroffen voor de versche ping naar Griekenland van suiker, be vroren vlees, tarwe, granen en melk in blik tot een bedrag van 35 millioen dol lar. Dit zal het de Griekse regering mo gelijk maken iedere prijsstijging op de goederenmarkt tegen te gaan. Tenslotte zeide de minister nog, dat met ingang van heden alle heffingen op de invoer in Griekenland zouden worden afgeschaft. Er zal geen enkel toezicht door de Staat meer op de in voer worden uitgeoefend, behalve dan op die van enkele luxe-artikelen.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1