LEIDSCH DAGBLAD Vorstelijk huwelijk in Luxemburg voltrokken 92ste Jaargang DONDERDAG 9 APRIL 1953 No. 27884 Directeur: J. W. Benny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041Redactie: 21507. Grootse praal en grote ontroering op het Jonge vorstelijke paar en de 1500 genodigden. De dienst was vol plechtigheid door haar eenvoud. Nadat koning Leopold "i België zijn dochter prinses Josephi- Charlotte en de groothertogin Char lotte haar zoon. erfprins Jean van Lu xemburg. binnen hadden geleld, volgde een eenvoudige ceremonie, die onder leiding stond van de bisschop van Lu xemburg. mgr Joseph Philippe, en de speciale afgevaardigde van Paus Pius XII, mgr Cento, die het huwelijk inze gende. Een wel zeer typische bijzonder heid hierbij was, dat de Pauselijke ver tegenwoordiger tevens als afgezant op trad van wijlen Paus Benediktus XV. die prins Jean van Luxemburg boven het doopvont heeft gehouden. De traditie, dat de regerende Paus van Rome het peterschap over prins Jean heeft, werd bij deze huwelijks inzegening duidelijk gesymboliseerd. De prinses geleek op een figuur uit n wondermooi sprookje. Haar gewaad bestond uit faille, organza en tulle. Haar sluier, een pronkstuk van Vlaams kantklossen, werd in het kapsel vastgehouden door een kostelijk en kostbaar diadeem, dat flonkerend ge sierd werd door 850 Congolese diaman ten. Toen de jonge prinsen-kinderen de kerk waren binnengeleid had het ..Wil helmus" - het lied dat de groothertoge lijke familie, naast het Nederlandse volk. nog immer het hare noemt - weer klonken. Pas nadat het huwelijk gecele breerd was. stegen het Luxemburgse volkslied, de „Hemecht". en de Belgi sche nationale hymne, de „Brabangon- ne" op. De Pauselijke nuntius, mgr. Cento, stelde de traditionele vraag in het Frans: „Jean van Luxemburg, ik vraag U in naam van de Almachtige God. of het Uw vrije en weloverwogen bedoe ling ls. op dit ogenblik Josephine-Char lotte van Belgie. hier aanwezig, tot Uw vrouw en wettige echtgenote te nemen, en of gu bereid zljt haar in alle opzich ten de trouw te beloven, zoals een trou we echtgenoot tegenover zijn echtgeno te verplicht ls volgens het bevel van God". DE KONINKLIJKE STOET Nadat de Luxemburgse prins Charles en Albert, de prins van Luik. broeders van de jong gehuwden, de huweljjks- acte hadden getekend, werd de konink lijke stoet gevormd. Onder de tonen van een toccata in re-mineur van Jo- hann Sebastiaan Bach schreed men de kerk uit. ZKH Prins Bernhard bood de arm aan de ex-koningin van Italië. Marie José. een zuster van koning Leopold van België, terwijl H M. Koningin Ju liana geëscorteerd werd door koning Boudewyn van België. De echtgenote van koning Leopold, prinses Liliane de Rethy. werd vergezeld door prins Carl Bernadotte. die de koning van Zweden vertegenwoordigde. Afgezien nog van de positie van de echtgenote van koning Leopold, was het protocolair probleem in ieder opzicht delicaat. HET BURGELIJK HUWELIJK Het burgerlijk huwelijk werd door bur gemeester Hamilius niet ten stadhulze, doch ten paleize geregistreerd. Een merkwaardige bijzonderheid is tenslotte dat In het groothertogelijk paleis, waar om. koningin Juliana, prins Bernhard. koning Leopold en zijn echtgenote lo geren. FrankrUks zonnekoning. Lode- wijk XIV, eenmaal overnachtte en wel ui het jaaT 1687. Ook keizer Napoleon heeft onder dit dak geslapen, dat was- in 1804 De stad Luxemburg was als 't ware overstroomd met persvertegenwoordi gers. wjj telden om en nabij 200 Journa listen tenminste 150 persfotografen en niet minder dan ruim 100 radio- en te levisie-reporters. Koninklijk Paar in Luxemburg ontvangen Prins Bernhard bestuurde bet vliegtuig (Telefonisch van onze Brusselse correspondent uit Luxemburg) Ontroerende tonelen hebben zich gis ternamiddag afgespeeld toen de Belgi sche koninklijke trein, die prinses Josephine-Charlotte en de Belgische koninklijke familie via het Belgisch- Luxemburgse grensplaatsje Klein-Böt- tingen, naar Luxemburgs hoofdstad voerde, in Namen stopte. De burge meester van de stad begroette hier de koninklijke familie, en prinses Josephine Charlotte geraakte zo onder de indruk van de gebeurtenissen, dat zi) door haar vader, koning Leopold, moest worden ondersteund. Beiden weenden, toen zij de. eveneens sterk bewogen Namenaren dankten voor hun buitengewoon har telijk onthaal. Het was een ontroerend moment, dat niemand licht zal verge ten. Na aankomst te Luxemburg begaf het koninklijk gezelschap zich naar het groot-hertogelijk paleis. Een menigte, die men gerust mocht schatten op tien duizend personen, had de vorstelijke gasten voor het station verwelkomd. Prinses Josephine Charlotte en prins Jean hebben gistermiddag nog vele en vaak kostbare geschenken ontvangen. De Duitse. Franse en Italiaanse rege ringen boden praktische cadeaux aan. terwijl de Zwitserse regering het jonge paar verblijdde met een gouden chro nometer. De Nederlandse regering Weerrapporten 0 5 1 Ss~ Oslo vrilw onb. Helsinki zwaar bcw. Stockholm zwaar bcw. Kopenhagen hall bcw. Londen eeheel bcw. Amsterdam zwaar bew. Parlis reeen Bordeaux Warschau Berllln Frankfort MUnchen Zürlch 1 Wenen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk, hoofd zakelijk in de ZuldelÖke helft van het land wat lichte regen. Overwegend ma tige wind uit Oostelijke richtingen. Van nacht nergens nachtvorst. Overigens weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 10 APRIL. Zon op: 5 55 uur: onder: 19 29 uur Maan op- 4 24 uur. onder: 15 11 uur Hoogwater te Katwijk te 0.34 en 13.05 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nog een fraaie opname van het jonge paar schonk een staande klok. Wat het ge schenk van koningin Juliana is, weet echter nog niet. De vorstin heeft het zelf meegenomen om het persoon lijk aan het vorstelijk paar te geven. Iedereen sprak er gisteravond over. niemand wist wat dit geschenk i wel was. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn gisteren te halfvijf per vlieg tuig aangekomen op het vliegveld Findel van Luxemburg, voor het bij wonen van het huwelijk van Prinses Josephine Charlotte van België met Prins Jan van Luxemburg. Het Koninklijk Paar werd welkom gehelen door Prins Felix van Luxem burg en zijn dochter Prinses Elisa beth. Een zoontje van de heer Spierenburg, het Nederlandse lid van het Hoge Ge zagsorgaan der Europese kolen- en Bloemencorso uitgesteld '0 Het bloemencorso in de Bloem- i, y bollenstreek zou oorspronkelijk op A Zaterdag 1& April worden gehou- w den. Men heeft echter moeten be- k sluiten het uit te stellen. Dc kleur- A 'f: rjjke stoet zal eerst op 25 April het ft i oog van duizenden boeien. GALA-DINER. Aan het gala-diner, dat gisteravond in het groothertogelijk paleis werd ge geven. zaten niet minder dan 147 ko ningen en prinsen aan. Nog nooit heeft Europa zo n gezelschap adelbrieven bij een gezien! De monarchale instelling komt verstrekt int dit prinselijk huwe lijk te voorschijn Tijdens het diner, dat negen gangen telde, en waarbij Luxemburgse en Fran se wijnen werden geschonken, bracht de vader van erfprins Jean van Luxem burg, de prins gemaal Felix, in herin nering dat zijn zoon Jean werd ge noemd naar een doorluchtige Luxem burgse prins die zich tot leuze „lek dien" had gekozen. Koning Leopold legde de nadruk op de eenheid der vol keren. die door dezelfde idealen van hu manisme. sociale vooruitgang en vrede worden geleid. LUXEMBURGS GROOTSTE FEEST Alle Luxemburgse couranten bevat ten artikelen waarin vreugde wordt uit gesproken over het vorstelijk huwelijk. Het „Luxemburger Wort", de grootste krant van het groothertogdom, schreef: „9 April is de dag J. van onze hoop", daarbij teruggrijpende naar gebeurenls- sen, die voor de wereld van historische betekenis waren: D-day, de dag van de invasie. V. E.-dayi de dag van de over winning in Europa, en nu dan de dag- J. de dag van het huwelijk van prinses Josephine Charlotte! En nagenoeg alle kranten wijdden ook ruimschoots aandacht aan het nu reeds een kwart eeuw oude verdrag der eco nomische unie tussen België en Luxem burg. Deze unie heeft toch de scheidslijn op economisch gebied, die bij het verdrag van 1938 tussen Belgie en het groot hertogdom werd ingesteld, weggevaagd. Tenslotte noemen alle Luxemburgse couranten de feestdag van vandaag het grootste feest van Luxemburg, waarbij men geen enkele wanklank uit het ver leden memoreert. DRIE MIJLPALEN. „Op 23 Juli 1891". aldus zegt de bur gemeester van Luxemburg in een pro clamatie tot de bevolking, „deed groot hertog Adolph zijn blijde intrede in Luxemburg, waardoor hij de alliantie van het Huis van Nassau met het groot hertogdom versterkte. Op 16 April 1945 keerde onze groothertogin uit haar pijn lijke ballingschap in ons land terug en thans, op 9 April 1953. sticht een Lux emburgse erfprins voor het eerst in onze geschiedenis op eigen bodem gezin". Deze drie data zijn mijlpalen van onze nationale geschiedenis." DE HUWELIJKSPLECHTIGHEID De hoofdkerk van Luxemburg, een taat-Gotische kathedraal. d:e sterke barok-invloeden te zien geeft, werd tussen de jaren 1613 en 1618 gebouwd door een Belgische pater - jezuïet. Het zijn dus bijkans vier eeuwen ge schiedenis, die vanmorgen neerkeken staalgemeenschap, bood de Koningin een fraai bouquet rode rozen aan. Bij de ontvangst op het vliegveld wa ren ook aanwezig de Nederlandse ge zant te Luxemburg, de heer H. A. Hooft, de Nederlandse sociale attaché in Brussel, de heer R. J. van Gronin gen. en de Luxemburgse gezant te Den Haag, de heer Collard. Nadat de tientallen fotografen en ci neasten gelegenheid hadden gekregen een opname te maken, nam het gezel schap plaats In de hofauto. Koningin Juliana en Prins Bernhard tullen tezamen met de Belgische Ko ninklijke familie, logeren in het Groot hertogelijk paleis te Luxemburg. De regerings-Dakota werd gedurende de gehele reis bestuurd door Prins Bernhard. Bijna 100 millioen in Rampenfonds In het Nationaal Rampenfonds ls tot gistermiddag in totaal 99.8 millioen gul den bijeengebracht. Eergisteren was de stand 97.9 millioen. -■ m. De nieuw-bcnoemde Secretaris-1 Tijdens de audiëntie. Rechts de generaal van de Verenigde Naties. Zweedse Koning: links de nieuwe Dag Hammarskjoeld. werd door de Zweedse Koning in a] scheids audiëntie ontvangen. secretaris-generaal. Russen in gematigde oppositie in Verenigde Naties Ontwapeningsresolutie De algemene vergadering van de V.N. heeft de resolutie van de politieke com missie. waarbij de ontwapeningscommis sie van de Verenigde Naties wordt ver zocht haar onderzoek op basis van de door de Westelijke mogendheden gege ven richtlijnen voort te zetten met 52 tegen 5 stemmen aangenomen. Drie af gevaardigden onthielden zich van stem ming. Wysjinsky zeide. dat de Sovjet-unie twee amendementen indiende, waarvan het eerste de schrapping van de lof of dankbaarheid aan de ontwapenings commissie beoogde uit de door de poli tieke commissie aanbevolen resolutie betreffende de ontwapening. Het tweede amendement betrof de schrapping van dc bevestiging van de resolutie van vo rig Jaar. Bij de toelichting van de amendemen ten zeide Wysjinsky. dat de Sovjel-unie bereid Is haar tegenstanders in de ent- wapeningskwestie halverwege tegemoet te komen bi) een poging om tot over eenstemming te geraken Wysjinsky zeidê voor de resolutie te zullen stemmen, indien zijn amende menten zouden worden aangenomen. Jebb. de Britse afgevaardigde, ver klaarde dat de vorig Jaar aangenomen resolute beginselen Inhoudt, waaraan Groot-Brittannië veel waarde hecht De Amerikaanse afgevaardigde Gross zeide dat aanneming van het tweede amendement „eenvoudig de klok zou terugzetten". Enige huizen brandden uit. toen een zware tankauto, geheel gevuld met olie. bestemd voor straalmotoren, ontplofte en in brand geraakte in een van dc straten van liet dorpje Lambourn in Berkshire Engeland Dc wagen - de chauffeur had waarschijnlijk de macht over het stuur verloren - reed met zeer giote snelheid, ramde twee winkel huizen. kwam weer op de rijweg terecht, sloeg daar over de kop en geraakte in brand. Brandende olie regende neer op de huizen in de omtrek van het onge luk. waarvan vele strooien daken hebben. De chauffeur kwam bij het ongeluk om het leven. Het toneel van de ravage na het ongeluk. Leden van de brandweer zijn nog bezig aan licl blussings- werk. De telefoonlijnen worden hersteld. Het eerste amendement werd zonder I stemming door de algemene vergadering aangenomen. I Het tweede amendement werd ver worpen met 33 stemmen tegen en t:en voor. Dertien afgevaardigden onthielden z:ch van stemming. Over de resolutie werd op verzoek van Wysjinsky artikelsgewyze gestemd. Bij de stemming over de resolutie als geheel stemden alleen de Sovjet-unie en haar bondgenoten tegen, Blrjna. Argentinië en Indonesië onthielden zich van stem- migg. TSJECHISCHE RESOLUTIE VERWORPEN. De algemene vergadering heeft voorts met veertig tegen vyf stemmen en veer tien onthoudingen eenTsjechoslowaakse resolutie verworpen, die de veroordelng beoogde van de „inmenging van de Ver enigde Staten in de binnenlandse aan gelegenheden van communistische lan den". De Amerikaanse afgevaardigde Lodge verklaarde .dat de Verenigde Staten niet kunnen worden beschuldigd van „inmenging in de binnenlandse aange legenheden van een andere staat". In dien zij. op bescheiden wijze, asyl verle nen aan uit de communistische landen gevluchte personen. „Het zijn de com munistische heersers, die blaam treft, omdat zij inbreuk maken op de rechten van de mens en dat op een dergelllke grove wijze, dat dit automatisch lr-.dt tot ontvluchtingspogingen", verklaar de hij. BACTERIOLOGISCHE OORLOG. De politieke commissie heeft met 52 tegen vijf stemmen, bij drie onthoudin gen, een door zestien delegaties inge diende resolutie goedgekeurd, welke voorziet in het instellen van een uit vijf leden bestaande commissie, die een on derzoek zou moeten Instellen naar de Russische beschuldigingen Jegens de Verenigde Staten dat deze zicli in Ko rea aan bacteriologische oorlogvoering schuldig zouden hebben gemaakt In de resolutie is bepaald, dat de commissie zich de steun van geleerden van Internationale faam moet verwer ven Brazilië, Egypte, Pakistan. Zweden en Uruguay zón als de landen aange wezen. die in de commissie vertegen woordigd zullen zijn. Op de betrokken regeringen wordt een beroep gedaan de commissie in de ge legenheid te stellen vrijelijk door Noord en Zuid-Korea. het Chinese vasteland en Japan te reizen. Het Sovjet-blok (vijf landen» stemde tegen de resolutie, terwijl de delezaties van India. Birma en Indonesië zich van stemming onthielden Nu de Russen zich tegen dit besluit der politieke commissie verzetten, is het weinig waarschijnlijk dat aan de inge stelde „commissie van onderzoek" zal worden toegestaan China en Noord- Korea te bezoeken voor het verzamelen van bewijsmateriaal en voor een per soonlijk onderhoud met de Amerikaanse officieren, die volgens de communisten zouden hebben „bekend", dat zó z'ch aan „bacteriologische oorlogvoering" hebben schuldig gemaakt. wegens familiebetrekkingen met de ver antwoordelijke personen. Meer dan 70 procent van de candidaten voor de be voegdheid van leraar beginnen hun paedagogisch werk zonder hun diploma behaald te hebben en meer dan de helft van deze candidaten legt niet binnen de vastgestelde tijd het examen af. zo voegt het blad hieraan toe. De „Prawda", het orgaan van de Rus sische communistische partij, levert scherpe critiek op de benoeming van leraren aan bepaalde wetenschappelijke instellingen In de Sovjet-Unie. Het blad maakte een aantal maatregelen bekend, die ten doel hebben het „wetenschap pelijke en politieke" peil der leerkrach ten te verhogen. De betrokken ministers hebben deze kwestie jarenlang verwaarloosd, aldus het blad. Vele leraren werden aange steld uit vriendschapsoverwegingen of KEULSE JAARBEURS UITGESTELD. Wegens de komende verkiezingen voor de West-Duitse Bondsdag, welke ver moedelijk op 6 September zullen worden gehouden, heelt het bestuur van de Keulse Jaarbeurs het raadzaam geacht, de herfst-jaarbeurs tot na de verkiezin gen uit te stellen De jaarbeurs voor textiel en confectie wordt nu gehouden van 13 tot 15 September en de Jaar beurs voor huishoudelijke artikelen en Ijzerwaren van 20 tot 22 September.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1