LEIDSCH DAGBLAD Rood-Cliina doet een bemoedigend vredesvoorstel inzake Korea 1 li Investering in komende 5 jaar van 9 milliard 93jte Jaargang DINSDAG 31 MAART 1953 No. 27878 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1. Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Schijnbaar aanvaarding van de krijgsgevangenen-regeling der V.N. Premier Tsjoe en lai van communistisch China heeft gisteravond een compromisvoorstel gedaan ter regeling van de krögsgevangenenkwestie, het voornaamste struikelblok op de weg naar een bestand in Korea. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verzocht de Chinezen daarop concrete voorstellen in te dienen te Pamnoendjon, de plaats van de bestandsbesprekingen. Tsjoe en lai stelde voor alle Krijgsgevangenen, die willen repatriëren, naar hun land van herkomst terug te zendcnn en de anderen ter beschikking te slellen van een neutrale staat „teneinde een juiste oplossing van de kwestie van repatriëring van deze gevangenen te verzekeren". Dit voorstel werd gedaan twee dagen nadat de communisten voorstellen der verbondenen, dat zieke en gewonde gevangenen dienden te worden uitge wisseld, hadden aanvaard. De communisten stelden toen tevens hervatting der bestandsbesprekingen voor. Tsjoe en lai verklaarde letterlijk: „Er Is geen sprake van een prijs geven van ons beginsel, dat de krijgsgevangenen na het tot stand komen van een wa penstilstand in Korea op vrije voeten gesteld en naar hun landen van her komst teruggezonden moeten worden. Wij geven niet toe. dat er onder once krijgsgevangenen zijn. die niet terug gezonden zouden willen worden. Doch wy hebben deze nieuwe stap gedaan, omdat het tot stand brengen van vrede en veiligheid in het Verre Oosten en in de gehele wereld verbon den is met een beëindiging van de bloe dige Koreaanse oorlog en een vreed zame regeling van het Koreaanse ge schil. Indien de V.N. oprecht naar het tot stand brengen van vrede streven, zal dit voorstel worden aanvaard", aldus de premier. Verbindingsofficieren van de Verenig de Naties en de communisten zullen he den te Panmoendjon bijeenkomen. De opperbevelhebber van de stry'd- krachten van de V.N. in Korea, gene raal Mark Clark, zeide te Tokio, dat in dien en wanneer de voorstellen officieel van de communistische wapenstilstands afvaardiging te Panmoendjon zijn ontvangen, deze voorstellen onmid dellijk en nauwkeurig zullen wor den onderzocht. Hij voegde er aan toe, dat het niet passend voor hem zou zijn er meer van te zeggen, behalve dat het opperbevel van de Verenigde Naties een voorstel dat tot een rechtvaardige en eervolle wapenstilstand in Korea leidt, zal toejuichen. De Indiër Krisjna Menon, de ontwer per van het door de roden destijds vre desplan voor Korea, heeft in een toe spraak voor de radio van de Verenigde Naties gezegd, dat de V.N. de gelegen heid die door de houding van Tsjoe en lai wordt geboden, moeten benutten. Enkele afgevaardigden zeiden dat naar hun oordeel de kansen op over eenstemming misschien groter zullen zijn indien de kwestie wordt overgela- Weerrapporten Q2- 3 Helsinki Oslo Stockholm KoDcnhaccn Londen Amsterdam Brussel Pari Is Bordeaux Nice Warschau Berllin Frankfort MUnchen Zürlch onbewolkt zwaar bew. licht bew. wzw 10 6 2 licht bew. zwaar bew. zwaar bew. wzw zwaar bew. w regen w geheel bew. nw nnw 2 6 0 wzw 8 7 0.2 WEERBERICHT Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, overwegend matige wind tussen West en Z.-West. weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 1 APRIL Zon op: 6.16 uur: onder: 19.13 uur. Maan op: 22.03 uur; onder: 6 20 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.28 en 16 41 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dc Minister-president en onder koning van Jemen. Prins SeiJ el-ls- lani Hassan, bezocht tijdens zijn bezoek van enkele weken aan de West-Duitse Bondsrepubliek, de internationale automobiel-tentoon stelling te Frankfurt. Daar ontdekte hij liet vraclit-passagiersautootje. dat hem bijzonder geschikt leek voor het gebruik in zijn land. met de uitgestrekte droge vlakten en woestijnen. Dc Prins in zijn ontdekking. ten aan de afgevaardigden te Pan moendjon in plaats van door zestig lan den te worden behandeld. Vele diplomaten bij de V.N. bleven bij hun opvatting dat Wysjinsky, het hoofd van de Russische delegatie by de wereldorganisatie, misschien nog een stap bij de Verenigde Naties zal doen, maar van de zijde van de Russische afvaardiging werd geen aanwijzing in deze richting gedaan. Vele afgevaardigden zeiden dat zij het voorstel van de Chinese eerste minister :er bemoedigend vinden. De twee voornaamste vragen, die de afgevaardigden zich stelden, waren: le. Aan welk land dacht Tsjoe en lai, toen hij sprak over de „neutrale staat", waarheen de krijgsgevangenen zouden moeten worden gebracht, die met naar hun landen van herkomst terug gezon den wilden worden? 2e. Zou het aan deze neutrale staat I uitgesteld. worden overgelaten „een juiste oplos sing voor dit vraagstuk te vinden"? Het feit, dat de Chinees-communisti sche premier en minister van buiten landse zaken juist uit Moskou is terug gekeerd, wordt in kringen der V N. be schouwd als een aanwijzing, dat Tsjoe en lai zijn voorstel heeft gedaan met volledige instemming van de nieuwe heersers van het Kremlin. Wysjinski weigerde ieder commen taar. BRITSE AMBASSADEUR ONTBODEN De Britse ambassadeur in Moskou, sir Alvary Gascoigne, is voor het ple gen van overleg naar Londen ontboden Morgen wordt sir Alvary te Londen verwacht. Naar in Londen verluidt, wil Eden de ambassadeur persoonlijk spreken over de mogelijkheid van verbetering der betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en het Westen voor hij, onmiddellijk na Pasen, zijn reis naar Turkije, Grieken land en Italië aanvangt. Sir Alvary zou reeds aan het begin van deze maand met verlof naar Lon den zijn vertrokken Zijn vertrek werd echter na het overlijden van Stalin Vierde Industrialisatie-nota Werkgelegenheid iverd belangrijk vergroot Reiiclenientsvcrwaclitingen lager; risico's daarentegen hoger Faciliteiten voor het bedrijfsleven Aan de Tweede Kamer heeft de Minister van Economische Zaken thans aangeboden de vierde nota inzake de industrialisatie van Nederland. Wij ontlenen hieraan: Met voldoening wordt geconstateerd, dat in de afgelopen 4^ jaar de industrialisatie van Nederland belangrijke vorderingen heeft gemaakt. In de genoemde periode werd ruim f. 5'/j milliard (in prijzen van 1948) door de Nederlandse industrie geïnvesteerd in gebouwen, machines en dergelijke kapitaalgoederen. Op basis van de thans geldende aanzienlijk hogere prijzen van deze productiemiddelen is de waarde van deze investering op ruim f. 7 milliard te stellen. De omvang van oil investeringsvolume is nagenoeg gelijk aan hetgeen indertijd voor het desbetreffende tijdvak als noodzakelijk werd geraamd, rekening houdend met de tussentijds aangebrachte wijzigingen in de raming. Adenauer in Mei naar Londen Bondskanselier Adenauer al in Mei een bezoek aan Engeland brengen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Lon den vernomen. Op 14 Mei zal hij een rede houden voor het internationale persinstituut te Londen. Verwacht wordt, dat hij ook Eden zal ontmoeten. De duur van het bezoek is nog niet bekend. FRANSE OUD-MINISTER BIJ ONGELUK IN KAUKASUS OM HET LEVEN GEKOMEN Volgens een bericht van het Russische persbureau Tass is de Franse oud-minis ter van voedselvoorziening Vves Farge gisteravond aan de verwondingen tenge volge van een auto-ongeluk in de Kau- kasus overleden. De auto waarin Farge en zon echtgenote waren gezeten, kwam Zondag in aanrijding met een vracht auto. Mevrouw Farge werd niet gewond. Farge had zich naar Moskou begeven voor het bitwonen van de bijzetting van Stalin By het ongeluk werd Farge zwaar aan het hoofd gewond. Farge was een ver zetsleider tijdens de Duitse bezetting Na de oorlog werd hil secretaris-gene raal van de partijgangers van de vredes beweging. Eerder deze maand werd hem een Stalinprys voor de vrede toegekend. Hij schreef drie boeken en een toneelstuk. Dit aanzienlyk investeringsvolume heeft het mogelijk gemaakt, dat de werkgelegenheid in de industrie belang rijk werd vergroot. Van medio 1948 tot einde 1952 steeg het aantal tewerkge stelde personen volgens globale bere kening met 135 000, d w z. met 9'!. Hierbij moet nog in aanmerking wor den genomen, dat momenteel niet alle in de industrie beschikbare arbeids plaatsen zijn bezet. Aangenomen mag worden, dat de thans beschikbare ap paratuur nog wel de plaatsing van circa 30.000 arbeidskrachten meer toelaat, Deze krachtige industriële ontwikke ling, waarmede een aanzienlyke stijging van de arbeidsproductiviteit die hd vooroorlogse peil bereikte gepaard ging, leidde ertoe dat de productie- index van de Nederlandse industrie aan het eind van 1952 134 bedroeg, t.o.v. 1948. Voor een groot deel van de pro ductievergroting werd afzet in het bui tenland gevonden, het volume van de industriële uitvoer steeg in 1952 tot circa 280fc van het in 1948 bereikte peil. In de nota zyn ramingen opgenomen betreffende de omvang van de industria lisatie. die voor de eerst\olgende 5 jaar. nl. voor het tijdvak 1952 tot en met 1957, noodzakelijk geacht moet worden. Uitgaande van een natuurlijke aanwas van het aantal beroepsbeoefenaren ter grootte van 240.000 personen mort nadat rekening is gehouden met de te verwachten emigratie en met hetgeen buiten de industrie kan worden ge plaatst aangenomen worden, dat voor bijna een derde deel van deze aan was. namelijk voor 75.000 pcrsonr.i, nieuwe investeringen in de industrie plaats zullen moeten vinden. Hierbij I moeten nog worden geteld de omvang rijke investeringen, die nodig zullen zijn om bij de zeker te verwachten verdere stijging van de arbeidsproductiviteit de I werkgelegenheid voor de thans reeds aanwezige personeelsbezetting van dc nijverheid te kunnen handhaven. Voegt men hier nog tij hetgeen ter vervan ging en modernisering van het be staande apparaat moet worden ge daan. dan ral naar schatting in dc komende vijf jaar vermoedeiyk een In- I vcstering in industriële gebouwen en ap paratuur in de orde van grootte van rond f.9 milliard nodig zijn (gerekend tegen de pryzen van medio 195? i. Het is duidelijk, dat het gemiddeld over 5 jaar handhaven van de investe ringsactiviteit op het peil van 1951 een zware taak voor ons land betekent. De afzet van Industriële producten moet thans in het algemeen op de bin nen- of buitenlandse markten belangrijk grotere weerstanden overwinnen. Het gevolg hiervan is. dat de rendements verwachtingen voor nieuw te verrich ten investeringen lager worden gesteld en de daaraan verbonden risico's daar entegen hoger worden aangeslagen dan te voren. Deze wyziging in de situatie kan niet zonder gevolg blyven voor het beleid, dat de regering ten aanzien van de be vordering der industrialisatie voert. Voor de thans aangebroken jieriode zullen verder gaande maatregelen nodig zyn. ten einde de bereidheid bij het be- dryfsleven tot het uitvoeren van nieuwe projecten op een voldoende peil te houden. Deze maatregelen zullen er ln de eer ste plaats op gericht moeten zyn de vooruitzichten voor nieuwe investerin gen in de industrie, wat afzet der ad ditionele productie, rendabiliteit en ii- sico betreft, te verbeteren, voorzover dit in de macht der overheid ligt. Een br- langryk middel hierby zullen verschil lende faciliteiten van fiscale aard moeten vormen. Deze faciliteiten maken deel uit van dc wijzigingen in de belastinghef fing, waaromtrent onlangs door de regering de indiening van wetsvoor stellen is aangekondigd. Zij zullen de bedrijven in staat stellen enerzijds tot een Ivoger netto-rendement te komen, anderzyds de risico's van nieuwe investeringen te verminderen, waardoor de rendementsverwachtin- gen evenzeer worden verbeterd. Van groot belang is voorts, dat de totstandkoming van waardevolle indus triële projecten niet worden tegenge houden door financieringsmoeilijkheden Dit zal zowel door de reeds genoemde fiscale faciliteiten als door andere maat regelen bevorderd moeten worden. Ten derde zal het te volgen beleid byzondere aandacht dienen te besteden aan alle andere factoren, die er toe kunnen bydragen nieuwe industriële initiatieven te bevorderen en de con- currentie-positie van nieuwe, zowel als bestaande bedrijven zo gunstig mogelijk te maken. Met het voorgaande is in het kort de inhoud van deze nota geschetst. De nota heeft ook verscheidene bü- lagen. Een daarvan bevat de resultaten van een studie, die door het Centraal Instituut voor industrie-ontwikkeling op verzoek van de minister, doch overigens geheel onder eigen verantwoordeiykheld is verricht omtrent de ontwikkeling van de industrie sinds de bevrijding en in het bijzonder in het tydvak 1948 tot cn met 1952. Stimulering investeringsactiviteit Aan de nota ontlenen wy voorts nog, dat de minister als voornaamste facto ren. waaruit de verflauwing van de par ticuliere investeringsactiviteit moet worden verklaard: 1. De minder gunstige afzet en de toegenomen risico's by het investeren, waardoor de rendementsverwachtingen pessimistischer zijn. 2. Wat de finanicering betreft: de af nemende mogelijkheid tot financiering uit de winst, alsmede de krappe markt voor risico-aanvaardend kapitaal. 3. In bepaalde gevallen de grenzen gesteld door de beschikbare technische, commerciële en organisatorische kennis. (jisteren heeft Prof. Dr E. de Quay, dc commissaris van de Ko ningin in Koord Brabant, een gevel steen onthuld in het huis te Zundcrt. dat staat op de plaats waar de familie Van Gogh vroeger heeft ge nood. ter herdenking van het feit. dat het 100 jaar geleden is dat Vin- rent van Gogh te Zundcrt werd geboren. 4 De neiging tot consolidatie bij be- dryven. die reeds sterk zijn uitgebreid. De minister is voornemens bij een andere gelegenheid nader op het ex- portbeleid in te gaan Dit staat mede in verband met het feit. dat de maat regelen van fiscale aard ter stimule ring van de uitvoer, die in de export- i nota van zijn ambtsvoorganger werden aangekondigd, geen doorgang zullen vinden. De mogelijkheden om de winstkansen der productie te verbeteren of het risico van nieuwe investeringen te verkleinen, en daardoor de investeringslust aan te wakkeren, liggen, wat de overheid be treft. met name op fiscaal terrein. In dit verband geeft de minister een uiteenzetting van de hierboven aange kondigde belastingmaatregelen, welke van belang zijn voor het investerings beleid. Een wetsontwerp, dat nog in de loop van dit zittingsjaar de Staten- Generaal zal kunnen bereiken, bennet de stichting van een rarantiefoods ter grootte van 100 mitlioen gulden, welk bedrag uit de gelden van de zo genaamde tegenwaarde-rekening zal worden verkregen. De bedoeling is. dat dit garantiefonds bestaande of nieuw op te richten finaneie*-ings- maatschanDijen in de ge'erenheid zal stellen risicomijdende middelen on de kanitaalmarkt on te nemen en deze middelen risicodra eend in industr'ë'e ondernemingen uit te zetten. Dit wordt voor de betrokken spaarders aanvaardbaar gemaaV' door garanties ten laste van het fonds. BelangTÜk voor het ondervaneen van financierinesmoeiliikhedrn bii de kleine en middeltrrote industrie is nok een credictvcrlening door de Nederlandse Mid<tcnstandsbank onder garantie van de Staat. De mogelijkheid bestaat reeds nm credleten tot f 50.000 te verlenen Fr werd echter nog een leemte gevoeld t°n aanzien van de verlening van credieten tussen f.50 000 en f.100 000. Tn de be groting van het departement van de minister voor het dienstbaar 1953 is d»r- hplve rekening gehouden met verho ging van de erens voor de zg indus triële credieten tot f 100 000. Met de verlening van credieten in deze vorm is thans enige ervaring opgedaan. Ver- wacht mag worden, dat een betrekkeh'k groot aantal aantrekkelijke industriële rroiecten verwezeniykt zal kunnen worden. Het ligt voorts in de bedoeling van de minister te bevorderen, dat binnen kort een wetsvoorstel aan de Staten- Generaal zal woren aangeboden, waarin een aanmerkelyk groter bedrag wordt aangevraagd voor de financiering van industriële ontwikkelings-nbjectcn. (Thans staat hiervoor een milliocn op de begroting). De Parijzenaars hebben besloten hun 64 jaar oude Eiffeltoren eens een nieuw kleurtje te geven, dat naar zij hopen, het aanzien van dit internationaal bekende monument wat zal opvrolijken. bezig de nieuwe ..make up" aan te brengen op de top. die oranie-gecl zal worden. Het middelste gedeelte wordt bruin-geel cn liet onderste wordt donker geel bruin Over hel algemeen verwacht men i cel Schilders zijn op liet ogenblik drukdeze verjongingskuur. 87.9 millioen in Nationaal Rampenfonds Voor het Nationale Rampenfonds is tot nu toe 87.9 millioen gulden bijeenge bracht Om administratief-techniche re denen is de opbrengst van de Radio actie „Beurzen open - diiken dicht" hierbij nog niet inbezrejien Zaterdag was de stand van het Rampenfonds 87.4 millioen. VLIEGONGEVALLEN. Alle 13 inzittenden van een Viking toestel van de ..Central African Airways" dat Zondag in Tanganjika is neergestort, zijn omgekomen. Het vliegtuig was Zon dag uit Nairobi naar Zuid-Rhodesia ver trokken. Op de Azoren is een Amerikaans vlieg tuig van het type B-29 neergestort. Zes mzittenden kwamen om het leven, 9 werden gewond. TITO WEER THUIS. Maarschalk Tito is gisteren na zyn vyfdaags bezoek aan Engeland in zijn land teruggekeerd. Te Split, waar zijn schip binnenliep, viel hem een uitbun dige ontvangst ten deel. Hy zei dat de bespieklngen met de Britse leiders voor beide landen en voor de vrede in het algemeen belangryk wa ren. „Wy vonden een gemeenschappe lijke taal in alle aangelegenheden. Ge bleken is dat vriendschappeiyke samen werking mogelyk is tussen landen met een verschillend politiek stelsel. Dpze be trekkingen moeten nu ook mogelyk zyn met andere landen, die nog een gereser veerde houding jegens ons aan de dag leggen, aldus de maarschalk.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1