E INTOCHÏ ngelse Kr oningen IÉ Ü2 W,01 1 r 0 Langs de ploeglijn Isa 34 l SEDERT 10661 WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 28 MAART 1953 - Pagina 1 In het oude Egypte en eveneens ln Klein-Azië en Griekenland, bracht het bezoek van een koning of een hoge functionaris de gehele bevolking in beweging. Reed* maanden tevoren werden voorbereidende maatregelen getrof fen. het herstel van wegen en s'ra- ten. de zorg voor extra voedsel voorraden ten behoeve van 6e ko ning en zijn talrijk gevolg, de huur van schepen en lastdieren, de hef fing van een speciale „lntochts- belasting" ln naam een spon taan huldeblijk van de bevolking! om de hoge onkosten te be strijden Dikwijls veroorzaakte een derge lijke gebeurtenis in de antieke maatschappij ongewenste spannin gen. Sommige groepen saboteerden de maatregelen of kwamen tot openlijk veivet. Over het algemeen was een offi ciële intocht in de Oude Wereld eerder een last dan een vreugde. Hoe geheel anders was Jezus' „in tocht" een week vóór Pasen, in Je ruzalem. Volgens het Evangelie bijvoorbeeld Mattheüs 21 i-11 had men dez? „ontvangst" in de Joodse hoofdstad niet zorgvuldig voorbereid Het was louter impro- visatie. Maar ieder, die toevallig in de buurt was, werkte spontaan mee Deze intocht werd in geen geval als een officiële plichtpleging of een onaangename last opgevat Inte gendeel! Over Jezus' intieme vrien den en de vele omstanders kwam een ongekende geestdrift. Als een machtig spreekkoor, de speurende blik van de Romeinse wachtposten trotserend, klonk de nationale kreet onder deze rm- standigheden niet vrij van revolu- t onnaire bijgeluiden' „Hosanna, de Zoon van David!" In die tijd van gisting en over heersing moest iedere Jood daarin een signaal van de naderende be vrijding beluisteren. U weet het vervolg van deze ge schiedenis Het is op niets uitge lopen. Nog geen week later werd Jezus, op aandrang van het teleur gestelde volk en onder lijdelijk toe- Woord van Bezinning zien van z|jn naaste medewerkers, door Romeinse beulen op Golgotha vermoord. Is ZUn glorieuze „intocht" op „Palmzondag" een stuk dode ge schiedenis. een machteloos oplaa.en van de hoop op de uiteindelijke be vrijd ng' Neen! Immers op de veroorde ling en de dood van Jezus Christus is, volgens het Evangelie. Zijn Op standing gevolgd. Van die gebeur tenis ls het gehele Nieuwe Testa ment vervuld Bo vend en ligt voor de apostelen en de eerste Christenen Jezu<;- te rugkeer uit de hemel of zee. wat mij betreft' uit Gods wereld, die voor ons verborgen is in het verlengde van Zijn Opstanding Det Oude Kerk heeft voor deze hooggespannen verwachting het woord gekozen, dat de heidenen In het Oude Egypte, ln Griekenland en Klein-Azié. voor de „intocht" van hun koningen of overheidsper sonen gebruikten De Christenen uit alle landen en uit alle eeuwen mogen met reik halzend verlangen uitzien naar Christus' „parousia": Zijn „(we den komst". Met Hem zal Gods Rijk, wijder dan Jeruzalem en het Joodse land, wijder dan de grenzen van antieke en moderne wereldrijken, verschij nen Jezus heeft nadrukkelijk gewaar schuwd tijd g op Zijn „komst" voor bereid te zijn. Is het een last deze bevelen, van Koning Jezus, te gehoorzamen? Brengt het zorg en vrees, wan neer wij lezen met name in het laatste Bijbelboek van de ver- schrkklngen. die aan Zijn „in tocht' vooraf zullen gaan? Integendeel. Het heimwee naar die grote dag, zoals het onder de oudste Christe nen heeft geleefd, moge zich in deze tijd opnieuw van ons meester maken „Kom Heer Jezus, kom haastig". De oude roep: „Hosanna, de Zoon van David", klinke door alle Kerken en door alle werelddelen en ook in de kleine maar centrale ruimte van ons hart: „Heer, doe spoedig Uw grote intocht, ter be- vrding van Uw onmetelijke schep- p'ng, ter bevrijding van anderen en van mijzelf". P. L. SCHOONHEIM Predikant voor het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden. Hoge Rijndijk 14a - Tel 30284 slacht werd vervangen door de Tudors. werd het geslacht der aloude vorsten van Wales inu nog heet de Engelse kroonprins „Prins van Wales'"! door huwelijk ivan koning Hendrik VIIi verbonden met het Engelse koningshuis Het bloed van de koning van Wales Rhodri Mavvr <844878» stroomt dus ook in Elizabeth's aderen. Later trouwden er Tudors met leden van het iSchotse» geslacht Stuart en daarom kon James VI van Schotland zijn nicht (koningin) Elizabeth opvolgen als koning van Engeland. De Stuarts brachten Iers vorstelijk bloed in het Engelse koningshuis, want zij stamden mede af van Brian Boru. koning van Ierland, die sneuvelde in de slag van Clontarf in 1014 BRITSE TRADITIE VIERT HOOGTIJ Geen wonder, dat de komende kroningsplechtigheid rijk zal zijn aan traditioneel vertoon. Zo zal burggraaf Dudhope de Koninklijke Standaard van Schotland in de Stoet dragen omdat zijn voorzaat hem gedragen heeft in 1314 in de slag bij Bannockburn Kapitein Dymoke zal de Koninklijke Standaard van Engeland dragen, want hij is „Erfelijk Kampioen der Koningin Dymoke's voorvaderen hebben sedert de veertiende eeuw bij iedere kroning een functie bekleed. Tot aan de kroning van George IV was het hoofd van het geslacht Dymoke „Kampioen des KoningsHij had hierdoor het recht om tijdens het feestmaal na de kroning te paard en zwaar gewapend in de zaal te ver schijnen. Voorts mocht hij iedereen uitdagen tot een ge vecht op leven en dood, die het zou wagen, het recht van de souverein op de kroon te betwisten. Later werd dat schilderachtige gebruik (evenals het feestmaal» afgeschaft en moesten de Dymoke's zich met een minder opvallende functie tevreden stellen. Tal van ceremonien en gebruiken tijdens de kronings plechtigheid dateren uit de tijd van koning Egbert. De grootwaardigheidsbekleders hebben functies, die stammen uit de dagen van Willem de Veroveraar De Graaf-Maar- schalk, wiens taak het is. de gehele kroning te regelen, is de heitog van Norfolk, in wiens geslacht de functie erfelijk is sedert 1677. De Lord Opper-Kamerheer is de markies van Cholmondeley, een nazaat van het beroemde geslacht De Vere. graven van Oxford, die uitstierven, toen in 1702 de twintigste graaf van Oxford het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Het recht van de aartsbisschop van Canterbury om de koning te kronen werd het laatst be vestigd ruim zeven eeuwen geleden. OORLOGSHELDEN BEKLEDEN EREPLAATS Ook aan de beroemde mannen van het heden is een functie toegewezen tijdens de aanstaande kroning, vooral aan de beroemde bevelhebbers uit de Tweede Wereld oorlog. Zo zal de hoogste eer, die van voor de vorstin te mogen uitlopen en de kroon van St. Edward te dragen, worden toegewezen aan burggraaf Cunningham, die als admiraal in de laatste oorlog zeer grote diensten aan zijn vaderland bewees. Burggraaf Montgomery van Alamein zal de Koninklijke Standaard dragen De scepter zal wor den toevertrouwd aan burggraaf Portal, die chef-staf der Britse luchtmacht was in de oorlogsjaren. Ook burggraaf Alanbrooke. die als veldmaarschalk en chef van de Britse Rijks-Staf grote verdiensten verwierf in de oorlogsjaren, zal de Koningin begeleiden. Graaf Alexander van Tunis, opperbevelhebber in het gebied der Middellandse Zee. zal de Gouden Aardbol dragen. Zo zullen helden van deze tijd. oude tradities en dragers van beroemde historische namen samenwerken en samengevoegd worden om de kroningsplechtigheid van 1953 te maken tot een onvergetelijk schouwspel, dat wortelt in de historie en de traditie en dat tevens past ln het heden. Nadruk verboden. Tal van min of meer amusante complicaties hebben zich ln de loop der eeuwen bij kroningen van Engelse koningen voorgedaan. Zo duurde de kroningsplechtigheid van Hendrik III slechts een paar minuten, want de kroon was zoek. Hendrik III, een knaap nog, werd te Gloucester gekroond, omdat de Fransen toen Londen bezet hielden. De moeder van Hendrik drukte hem een harer armbanden op het hoofd, omdat zijn vader, Jan, de kroon en andere juwelen, naar men zeide, „in de was" verloren had. Later, toen Londen bevrijd was. moest Hendrik nog eens geheel offi cieel in de Westminster Abbey de kroning over doen. KRONING DUURDE 10 UUR! Soms duurden de kroningen uren. De langste plechtigheid was die van George I. Lang vóór zijn troonsbestijging was N Sommige Britse kroningen gingen gepaard met merkwaardige verwikkelingen. U vindt ze in dit artikel vermeld! Britse oorlogshelden zullen Koningin Elizabeth begeleiden de tekst der plechtigheid definitief in de Engelse taal geredigeerd, maar George kende, als geboren Duitser, die taal niet De bisschoppen kenden geen Duits Daarom besloot men, de dienst als vanouds in het Latijn te houden Maar naar men zeide was dit een taal, die noch de koning noch de bisschoppen kenden. Het gevolg was, dat de plechtigheid eindeloos duurde. Om negen uur arriveerde (Van een bijzondere medewerler) Een gestroomlijnde" kroningsplechtigheid in Juni 1953, dit is het oogmerk van alle autoriteiten, die met de voorbereiding bezig zijn. Waarem? Allereerst om de jonge vorstin te sparen en voorts, omdat de moderne tijd nu eenmaal snel en gestroomlijnd is. Dat lag reeds in het voornemen voordat enkele dagen geleden Koningin Mary overleed, .het zal ongetwijfeld door deze droeve gebeurtenis nog meer worden geaccentueerd. Om elf uur, aldus het voornemen, arriveert de koningin in de Westminster Abbey. Om half twee zal zij reeds op de terugweg zijn naar haar paleis, gekroond en met de sym bolen van haar koningschap in de hand. Al het wezenlijke van een kroningsplechtigheid blijft behouden, het neven- zakelijke echter laat men vallen. Deze in het Brits Museum berustende illustratie, een Vlaamse uitgave van omstreeks 1475, stelt voor de kroning van de eerste Koning, die in Westminster Abbey werd ge kroond, n.l. Willem I, bijgenaamd de Veroveraar, in het jaar 1066. (foto boven). Op dezelfde plaats, Westminster Abbey, waar vóór Haar 38 Britse vorsten vorstinnenwerden ge kroond, zal op 2 Juni a.s. Koningin Elizabeth worden ingehuldigd. Deze foto herinnert aan het jaar 1936 toen Haar vader, Koning George VI uit handen van de Aartsbisschop van Canterbury de kroon ontving. (foto naast) George bij de Westminster Abbey, pas des avonds om zeven uur kon hij naar zijn paleis terugkeren. Een ver makelijk compromis tussen Duitse grondigheid en Britse zin voor traditie, die kroning van George I! VOLGENDE KEER IS ALLES IN ORDJC Moeilijker nog was de kroning van George III. want toen liep vrijwel alles in de war De stoet werd verbroken, zodat de koning pas om half twee bij de Westminster Abbey aankwam Daar bleken tal van onmisbare requisieten weg te zijn, bijvoorbeeld het Zwaard van Staat Toen stelde de Lord Mayor van Londen zijn degen tijdelijk ter beschik king De koning was. begrijpelijkerwijs, erg kwaad en riep Lord Howard, die met de leiding belast was. ter verant woording Deze edelman werd op zijn beurt boos en antwoordde: .Ja. Majesteit, ik heb er reeds nu voor gezorgd dat bij de volgende kroning alles perfect in orde zal zijn!" KNOOPPUNT VAN HISTORIE Als op 2 Juni 1953 Elizabeth II gekroond wordt, zullen in Westminster Abbey alle belangrijke historische lijnen der Bntse geschiedenis in die kerk worden saamgeknoopt De Abdij zelf werd gebouwd door Eduard de Belijder negen eeuwen geleden. Elizabeth zal de 39e vorstiini zijn. die daar sedert 1066 (Willem de Veroveraar! gekroond wordt. Zovel Eduard de Belijder als Willem de Veroveraar zijn voorvaderen van de jonge vorstin, ja. het voorgeslacht van Elizabeth is nog bekend eeuwen voordat Eduard en Willem Engelse geschiedenis maakten. Immers. Eduard de Belijder stamde af van Egbert, koning van Wcssex, die in 829 door alle koningen in Engeland als Eerste Koning werd erkend Egbert fundeerde zijn recht op het opperkoningschap op zijn afkomst, want hij was een ïazaat van het West-Saksische koninklijke huis. dat ge sproten was uit de hoofdman Woden, die in de derde eeuw n C regeerde over de Angelen en Saksen, toen zij nog op het vasteland van Europa woonden Later werden de koningen van Wessex koningen van Engeland, nadien van het Verenigd Koninkrijk en later nog heersers van het Britse Keizerrijk en thans van het Britse Gemenebest van Naties. EEUWENOUD CEREMONIEEL Eduard de Belijder's opvolger was Harold, die via zijn moeder verwant was aan koning Knoet Harold werd ge kozen door de Witan of Grote Raad. Nu nog vindt men deze gebeurtenis uit de geschiedenis van het Britse koningschap terug bij de kroning, en wel in de „Daad van Erkenning'. Voordat de eigenlijke kroningsplechtigheid begint, richt de aartsbisschop van Canterbury zich tot de aanwezigen en stelt aan hen voor hun wettige en enige souvereine koningin Elizabeth. Dan vraagt hij, of allen bereid zijn. haar eer te bewijzen. Een kreet „God save Queen Elizabeth'" is het antwoord. Deze kreet is als het ware een echo van de stemmen der vroeeere Saksische krijgers, als hun i nieuwei koning hoog op het schild werd geheven, opdat zij hem allén zouden kunnen zien. Toen Willem de Veroveraar gekroond werd in West minster Abbey (1066) vonder er hevige gevechten plaats tussen Willom's Normandische en Saksische onderdanen. Nabij de Abdij gelegen gebouwen werden in brand gestoken. Niettemin werd nadat de ge moederen tot bedaring waren gekomen en de branden geblust toen bepaald, dat alle toekomstige kroningen in de Abdij zouden moeten geschieden. Edward I de zoon van Hendrik III, was de eerste souve rein, die een Engelse naam droeg na Willem de Veroveraar Een eeuw tevoren reeds was de oude Saksische geslachts- hjn ineengevloeid met die der Plantagenets. Toen dit ge- Kijkjes in de Natuur ER is een man aan het ploegen op de es. Een oude boer. klein bij zijn hoge donkere paarden. Over het rijzende en dalende land, groot en warm onder het voorjaars licht. gaan zij een eendere gang de dieren in de rhythmische beweging van hun trekkende lijven, de man langzaam stappend achter het wer kende span. Op en af gaan ze de akker, trek kend de verse voren, en naarmate de arbeid vordert, wijkt de dorheid van het stoppelland terug en wint de openvallende aarde aan kleur en warmte. Ik houd van ploegende paarden, als zij van mij af, de ploeglijn volgend, het feestelijke licht tegemoet treden, de glanzende ruggen en zwaaiende staarten boven de bouwende boer. die zijn werktuig stuurt en naar de tred dier paarden zijn schreden richt. En na het wenden aan het verre einde boeit mij hun stuwende terug keer langs eenzelfde baan. het groeien van hun schaduwen en de onafwend bare dreiging van hun naderend geweld. Want ze zijn als demonen, deze om- hoogstampende dieren, in nauwbo- dwongen drift, hijgend en snuivend, het onverbiddelijke ijzer trekkend door de splijtende kantelende grond. Dan. kundig geschat op de laatste meter van het pad af. komt het span tot staan en werpt de man zijn werk tuig om. de ijzeren ploeg, wreedblln- kend op de bruine ruile kluiten. PLOTSELING is het tafereel ver anderd. want daar staan nu twee gewone mooie werkpaarden dwars op de landweg. Ze strekken ontspan nend de hals. trekken de niet meer dwingende teugel door de ringen van hun tuig cn wenden onderzoekend het hoofd naar de vreemde, zo dicht bij hen Het fraai beloop der haarpartijen van flank naar kruis en schouder, de pezen als koorden aan de breed ge hoefde benen, de welving van de nek, zelfs de lichte vlucht van trillingen over de glanzende huid, het is alles even boeiend aan deze dieren, d.e niet onrustig spel van gespitste oren en bewegende neusgaten deel hebben aan de geluiden cn geuren, waarvan de lucht daar boven op de es vervuld is. Geluiden van de arbeid Van boeren achter hun paarden en van rijdende wagens, verre geluiden, die toch zo helder en duidelijk klinken, alsof ze over het water worden gedragen. Geu ren van opengebroken aarde, van mest. vruchtbaar makende me^t, die gestort ls en uitgestrooid en nu moet worden ondergewerkt Geuren ook van de boerderij, van gereedschap en van levende dampen de paarden. Het aroma van het voorjaar! BOVEN de rijdende, ploegende, zwoegende mensen cn dieren ver en dichtbi) in de blauwe lucht, waarin lange wolkveren drijven Over 't land vlerken traag en slordig troep jes kraaien. Zwarte roeken en vrolijke kauwtjes, het zonlicht op hun blauw- blinkende vleugels. Ze strijken neer, wervelen weer om hoog in onregelmatige slierten rumoe rend met hun heldere stemmen, bek vechtend en het land afstropend op zo?k naar insecten op de omgewoelde akkers. Er is even tijd voor een korte schaft en voor een praatje De oude boe. op een knie geleund, de andere naar de grond gebogen, vraagt en antwoordt met een kwinkslag en zo kabbelt het gesprek voort over het weer. over de boerderij en de paarden, die onderwijl elkaar besnuffelen en nibbelend met zachte lippen elkanders nek en manen aftasten Door "het kreupelhout, waar wilgen hun witbeknopte takken om hoogtrekken, zoeken de eerste bijen. Er blaft een hond op het erf van een boerderij, waarvan het geweldige dak door het fijne geboomte kleurt en er scharrelen vogels bij een oude hooi berg. Dit nu is het echte voorjaar brie ven. staande op een oinzeploeede es met de vreugdevolle geluiden om je heen. de geluiden van de wind, van de vogels, van de mensen De koffie is gedronken, de pijp is gerookt. De rust is gedaan. Even wordt er iets geordend aan het tuig, de paarden keren na een kort woord, met dwarse stappen, en daar gaan ze opnieuw met de kleine vierkante boer, die met vaste hand zijn ijzer richt achter de detnende paardenruggen. Twee paarden en een man. Een le vende eenheid, die licht met zich draagt, al verder en verder, tot ze nog slechts een bewegende vlek is aan het einde van de akker. Levend licht en schaduw in de wijdte van het donkere bouwland onder een onmetelijke hemelkoepel. S. VAN DER ZEE. MALLE GEVALLEN Een andere aardige ontdekking, die zo pas is gedaan, is meer theoretisch. Men heeft namelijk uigerekend twee maal zoveel mensen te kunnen bedie nen in eetgelegenheden wanneer men de asbakken verwijdert. Dan is er meer ruimte, begrijpt u! Gemakkelijk voor als u veel visite verwacht. Geen as bakken meer op tafel, meer gasten, maar natuurlijk geen gcrook meer In een ander café. In de Amerikaanse .stad Sacramento was een zekere Do- nld Garrett, die een glaasje van het een of ander had gedronken en wei gerde er voor te betalen. De caféhou der dreigde de politie te zullen waar schuwen Dat kon de man niets sche len; wanneer de caféhouder dat wilde doen, moest hij het vooral niet laten. De politie kwam en arresteerde de heer Garrett. In het politiebureau doorzocht men de zakken van de ar restant en tot ieders grote verwonde ring kwam er een bedrag uit van maar liefst vijf en negentig honderd gulden! „Maar waarom wilde je dat onnozele glaasje dan niet betalen?" werd hem gevraagd. „Ja ktfkt u eens", zei hij. ik ben niet gewend veel voor me zelf uit te geven".... En nu iets tóch weer echt over en voor de dames. In een wachtkamer van een Engelse dokter liggen, in plaats van de gebruikelijke kranten en tijd schriften van een jaar geleden, brei naalden en bolletjes wol. Op tafel staat een bordje met een verzoek aan de patiënten verder te breien aan breilappen, waar men dekens voor ouden van dagen van maakt. Welke man zou daar durven een stukje te breien? We nemen U even mee naar de dieren wereld. Een enigszins verdacht uit ziend heer liet dezer dagen een kof fertje staan in een trein, die in Rome DE WERELD VAN DE fiLM j- '.OJ L_ n-r.'iiA-a mennen nj«r eoudiqe speelfilm Kost f 28S 000 W 0 l4drli|kv worden er 800 1000 lilmi »er«wa'Qd V net Neo fitm|Ourn,»<M «er r r1 - d'er>er> co 1 34 000 per ween m grote fieri* optreden .ero eren c< was aangekomen. Treinpersoneel en passagiers werden hevig verontrust, toen men uit het koffertje een zacht gezoem hoorde komen Ogenblikkelijk waarschuwde men de stations politie, die héél, héél voorzichtig 't koffertje naar het bureau van de stationschef bracht. De omgeving van het gebouw werd afgezet en alle mogelijke voor zorgsmaatregelen werden genomen Zeer voorzichtig, terwijl iedereen de adem inhield cn klaar stond bij het minste geringste onheil te vluchten, werd het koffertje geopend En met een vrolijk miauw-tje wipte er een klein wit katje uit het koffertje. Dat was even een benauwd ogenblik daar in Rome. Eén meneer zei: Ik heb het wel gedacht". Ja ja....

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5