LEIDSCH DAGBLAD Gromyko deels vredelievend deels agressief 92ste Jaargang VRIJDAG 27 MAART 1953 No. 27875 Directeur: j. w. Hcuur DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ww N° 57055 Hoofdredactie: B. W. Menhhorat en J. Brouwer ra.— per kwartaal; f0,f7 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21502. Tsjechoslowaakse resolutie verworpen In de politieke commissie van de al gemene vergadering der V.N is gisteren het debat voortgezet over de Tsjecho slowaakse klacht, dat de V.S. zich men gen in de binnenlandse aangelegenhe den door spionnage en ondermijnende actie te bedrijven met geld van het bu reau voor wederzijdse bevel'lging (MSA>. De Russische afgevaardigde Gromyko verklaarde, dat de MSA troepen op de been brengt tegen de Sovjet-Unie en de vo'ksdemocratieen. De delegaties, welke het tegendeel trachten te bewijzen, noemde hü ..huichelachtig". Wanneer er een broeinest van spionnen wordt ont dekt in een Sovjet-land aldus Gromyko. worden er contacten met Amerikaanse bureaux gevonden waarmee ook Ameri kaanse diplomaten blijken samen te werken. De Verenigde Staten. 7.0 vervolgde de Russische afgevaardigde, zullen met de Sovjet-Unie in één wereld moeten leven, of zij dit prettig vinden of niet. Deze omstandigheid vereist, dat de ene groep zich niet mengt in de binnenlandse aangelegenheden van de andere groep. In aansluiting hierop verklaarde spr. dat in Nederland „Amerikaanse bases ais tulpen groeien.1' De Griekse afgevaardigde, die de Tsjechoslowaakse klacht onrechtvaardig had genoemd, noemde Gromyko een „Amerikaanse vazal". Herinnerend aan de Jongste verkla ring van premier Malenkof, dat voor alle problemen een vreedzame oplossing kan worden gevonden, zeide hij. dat alle sta ten verzekerd kunnen zijn van de „vast besloten vredelievende politiek" der Sov jet-Unie. HU voorspelde dat de .brede massa" van de volkeren zich meer en meer naar Moskou en het Kremlin zal richten ten einde steun te krijgen voor haar eigen vredelievend streven Henri Hoppenot (Frankrijk) verklaar de hierna, dat de heersers in Tsjecho- Slowakije niet het recht hebben ande ren te betichten van iets. dat zij zelf op hun geweten hebben. Hierop besloot de Tsjechoslowaakse vertegenwoordiger. David, het algemene debat. Hij zeide dat bij het proces tegen Slansky c.s. een nieuw spionnagenet was ontdekt in de vorm van het Zionisme. Hii beschuldigde Zionistische organi saties er van. dat Zü misbruik maken van het lliden. dat de Joden onder Hit- Ier en andere fascisten hebben moeten doorstaan. Naar aanleiding van de ver klaring van sir Gladwvn Jebb «Enge land!. dat in Tsiecho-Slowaklie de per soonlijke vrijheid wordt onderdrukt, zeide David dat sir Gladwyn beter had kunnen spreken over ..de massamoorden in Malakka en Kenya". Tenslotte werd de Tsjechoslowaakse resolutie, waarin gevraagd werd de ondermijnende activiteit der V.S. in Het Britse Hogerhuis heeft het wets voorstel inzake ontnaasting van het wegvervoer, dat in 1947 door de toenma lige Labourregering werd genationali seerd. aanvaard. Het voorstel is thans door de beide huizen van het parlement goedgekeurd. Naar men verwacht, zal het volgende week door de Koningin worden onder tekend en kracht van wet krijgen. De Labourpartij heeft, gelijk bekend, reeds te kennen gegeven, dat zij het wegvervoer weer onder staatsbeheer zal brengen, wanneer zij weer aan de macht komt. Weerrapporten Helsinki half bcw. wzw 9 3 0 Oslo onbewolkt w 8 4 0 Stockholm onbewolkt w 12 3 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 11 2 0 Londen zwaar bcw. Amsterdam half bew. nw 1 1 0.5 Brussel geheel bew. n 3 6 1 Partis rceen w 5 9 0.1 Bordeaux reeen w 4 10 0.4 Nice onbewolkt nnw 4 6 0 Warschau licht bew. w 4 8 0 Berllln zwaar bcw. nw 6 4 0 Frankfort nevel zw 2 9 0 Mtlnchen zwaar bcw. wzw 4 6 0 ZUrlch nevel windstil 4 0 Wenen zwaar bcw. w 4 110 WEERBERICHT Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met mor gen tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke, later tot. krachtige en aan de kust moge lijk harde wind tussen Zuid en West. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) 28 MAART. Zon op: 6.25 uur; onder: 19.06 uur. Maan op: 1716 uur: onder: 5.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.35 en 14.48 uur. Dit nummer bestaat uit veertien pag. de communistische landen als da den van agressie te veroordelen ver worpen met 41 tegen 5 stemmen bü 14 onthoudingen. Alleen de Sovjetgroep stemde voor. De landen van het Arabisch-Azlatische blok onthielden zich over het algemeen van stemmen. Te voren had de Israëlische afgevaar digde mevrouw Myerson nog verklaard dat de. Tsjechoslowaakse vertegenwoor diger David in lasterliike bewoordin gen over Israel had gesproken. Het was s'echts een herhaling van het proces te Praag dat allen, die eerbied voor waar heid en rechtvaardigheid hebben, af schuw heeft ingeboezemd, a'dus me vrouw Myerson. De vertegenwoordigers van Syrië. Irak en Saoedi-Arable zelden zich van stem ming te onthouden, omdat zij het Zion isme ook ais een „verderfe iike" bewe ging beschouwen De voorzitter der poli tieke commissie, de Braziliaan Muniz. verzocht de Syrische afgevaardigde zich bij het onderwerp te houden, toen deze de Joden beschuldigde van het \ermoor- den van 3.000 zwangere Arabische vrou wen. Nasrollah Entezam (Perzië) verklaar de dat zijn land. „dat zelf vaak het slachtoffer van interventie is geweest en dit nog is.' de eerste zal zijn om een reso utie. waarin interventie wordt ver oordeeld te steunen. In dit geval kon Perzie ech'^r geen standpunt innemen. Andre- Wysjinsky. het hoofd van de Sovjet-de'egatie naar de Verenigde Na ties, is op de ..Queen Mary" te New York aangekomen. Hij verliet New York als minister van bu'tenlandse zaken, kort na het overlU- den van premier Stalin, en keerde terug a's plaatsvervangend minister en per manent gedelegeerde der Sovjet-Unie bü de V. N Gromyko. Sovjetambassadeur in Lon den die tijdens Wvsiinsky's afwezigheid de leiding der delegatie had zal naar men verwacht, zeer spoedig per vliegtuig naar Londer. terugkeren. Poolse vlieger: Polen vechten niet tegen het Westen De 21-Jarlge, naar het Deense eiland Bornholm gevluchte bestuurder van een Poolse „Mlg"-jager heeft voor de B B.C. een beschrijving gegeven van de wijze, waarop hi) zijn vlucht wist te volbren gen. Aan het slot hiervan zeide hü„Ik ben naar het Westen uitgeweken, om de Westerse mogendheden een bewijs te leveren, dat de Polen nimmer tegen hen zullen strijden Het grootste gedeelte van mijn kameraden zou, als zij er maar de kaas toe kregen, precies hetzelfde doen als ik". GROOTSCHEEPSE ACTIE DEK MAU MAU De Mau Mau heeft hedennacht naar tot nu toe grootste terreuractie ingeze« In twee. ongeveer seertig kilometer ten Noorden van Na.robi gelegen plaatsen, zijn hutten ln brand gestoken en wer den mannen en vrouwen met vuur- en steekwapens aangevallen. Er zijn min stens 40 slachtoffers. De terrjriste: hebben ook een ongeveer 90 km ten Moorden van Nairobi gelegen politiesta tion aangevallen. Honderden politiemannen en mil'ta»- ren zijn naar het gebied, waar de a slagen zijn gepleegd, gezonden. Franse besprekingen in Amerika begonnen Vooral over Indo-China President Eisenhower en vooraan staande leden van zijn kabinet zijn gisteren besprekingen begonnen met de Franse premier, René Mayer, en een grote Franse delegatie. Later werd in het departement van buitenlandse zaken een tweede bespre king gehouden onder voorzitterschap van minister Dulles. Uit het feit, dat hierbij de ambassadeurs van Vietnam en Cambodja tegenwoordig waren, leidt men af dat de oorlog in Indo-China ter sprake is gekomen. Dit blijkt juist te zün. want een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verslaggevers later enkele mededelingen gedaan. Hij verklaarde dat Foster Dulles de Fransen had verzocht hem gedetailleer de voorstellen te overhandigen voor het uitbreiden der Franse-Uniestrijdkrach- ten in Indo-China, door gebruik te maken van de ln de verbonden Indo- Chinese staten aanwezige mankracht. Premier Mayer en de gezanten te Washington van Vietnam en Cambodja gaven een uiteenzetting van de huidige toestand aan het Indo-Chinese front. Minister Dulles besprak de moeilijkhe den der Fransen om volledig gebruik te kunnen maken van de hiervoor genoem de mankracht. Er werd overeengekomen dat het In do-Chinese vraagstuk in het verloop der besprekingen, welke vier dagen /.ui len duren, nog nader en zorgvuldiger zal worden behandeld. De Franse delegatie had, bij de aan vang der bespreking te kennen gege ven. dat Frankrijk alles in het werk zal stellen om de communistische Vietminh uit Indo-China te krijgen. De Fransen hadden hieraan toegevoegd dat finan ciële en economische overwegingen het voor hen echter moeilijk maakte de strijd tegen de Vietminh te voeren op de wijze, waarop zij hem zouden willen voeren. In dit verband had de Franse dele gatie zelf gewezen op de in de verbon den Indochinese staten nog aanwezige en niet gebruikte mankracht die n Frankrijk, én deze staten zelf gaarne zouden aanwenden tot versterking der Franse-Uniestrijdkrachten. De gezanten van Vietnam en Cam bodia hielden toespraken, waaruit dui delijk bleek dat er tussen Frankrijk en de verbonden Indochinese staten vol- Finse tegenspraak Ralf Toenrgren, Fins onderminister van Buitenlandse Zaken, die Juist uil Moskou is teruggekeerd na bijwoning van de begrafenis van maarschalk bia- lin, heeft de geruchten over gebiedsruil met nadruk tegengesproken. Urho Kekkonen, premier en minister van Buitenlandse Zaken, ligt in »e.a ziekenhuis, waar hij een operatie we gens galstenen heeft ondergaan. Groot-Brittannië is van plan. vóór ko mende winter een bedrag van tien mil- lioen pond (ruim 100 millioen gulden te besteden voor een spoedig herstel van de zeeweringen aan de Oostkust, die bij de overstromingsramp in Januari be schadigd zijn. Het voorstel voorziet verder in de uitgave van ongeveer vijf millioen pond in de komende vijf jaar voor het herstel van 65.000 hectare land. dat te lgdcn heeft gehad van het zoute water. Z.K.H. Prins Bernhard. die een reis maait door de V.S. om o.a. liet Amerikaanse volk uit naam van het Nederlandse volk te danken voor de hulp. die het aan de slachtoffers van de watersnoodramp heeft geboden. Iiccft bij een plechtigheid in de Ne derlandse ambassade te Washing ton bekend gemaakt, dat in het ge heel door de Amerikanen 2.253.287 dollar bijeen werd gebracht. Prins Bernhard ontving in de Nederlandse Ambassade vele ver tegenwoordigers van het Ameri kaanse volk. die hem cheque's kwa men aanbieden. Hier ziet U Z.K.H. met Elaine Strickland (9 jaar) en Peter Fairchild. beiden uit Alex andria. Elaine en Peter waren de vertegenwoordigers van de Ameri kaanse jeugd. ledige overeenstemming bestaat over de wijze, waarop een einde moet worden gemaakt aan de communistische agres sie ln Indo-Chuia. Minister Dulles verklaarde de Indruk te hebben dat men het geheel over het besprokene eens was. CHURCHILL WAARSCHUWT Premier Churchill heeft in a woord op een vraag in het Lagerhuis over de mogelijkheid van besprekingei tussen president Eisenhower, premiei Malenkof en hemzelf te Londen, ge zegd: „veronderstel, dat wjj deze stap doen en in beide gevallen een nega tief antwoord krijgen, denkt U dan, dat de toestand beter zou zijn ge worden?" Twee Labourleden hadden het voor stel gedaan met het oog op 'Ruslands verzoenende verklaringen'. Maarschalk Juin wil de Elbe-linie Maarschalk Juin heeft voor de de fensiecommissie van de Franse Natio nale Vergadering verklaard, dat hü als bevelhebber van de landstrijdkrachten van de Nato in de midden-Europese sector zal aftreden, indien niet spoe dig voldoende troepen ter verdediging van de Elbe-linie tot zijn beschikking gesteld zouden worden. Dit is door leden van de commissie aan verslag gevers medegedeeld. In een uiteenzetting van zijn mening over het E.D.G.-verdrag. zeide Juin. dat hü de regering verzocht had. de volle dige toepassing van het bovennationale toezicht op de strijdmacht van de zes landen uit te stellen totdat een Euro pees politiek gezagsorgaan zou zijn ge vormd. Naar Juin verklaarde, had de regering zijn advies in deze kwestie niet aan vaard. (Het E.D.G.-verdrag bepaalt, dat volledige contröle binnen 18 maanden na bekrachtiging van het verdrag moet worden ingesteld). De leden van de commissie beoordeel den Juins houding tegenover het E.D.G.- verdrag verschillend. De socialistische oud-minister van oorlog Max Lejeune. een tegenstander van het verdrag, zeide zeer tevreden te zijn over Juins ver klaring. Voorstanders van het verdrag betoogden, dat Juin „onder zeker voor behoud" zijn voldoening over het ver drag had uitgesproken. Een lid van commissie zeide. dat Juin voor 55^*c en voor 45'r tegen het verdrag was. Men verwacht, dat deze eerste offi ciële verklaring van de züde van Franse generale staf over het ED.G - verdrag invloed zal uitoefenen op de meningsvorming bij vele Franse afge vaardigden inzake de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag. WIE KAATST Twee democratische afgevaardigden in de wetgevende vergadering van de staat Wisconsin. Edward Mertz en Charles Schmidt, hebben de vergade ring verzocht een onderzoek in te stel len naar een lening van 149 000 dollar, die de republikeinse senator McCarthy in 1945 bij de „Appleton State Bank" gesloten zou hebben. De lening zou niet in overeenstemming met de staatswet ten zijn. onder meer. omdat de bank een te klein kapitaal bezat voor het le nen van genoemd bedrag. THOREZ KOMT WEL. KOMT NIET Naar verluidt, heeft Maurice Thorez. leider der Franse communisten, die zich reeds geruime tijd in de Sovjet- Unie bevindt, de Britse autoriteiten een visum voor de Britse zone van Duitsland verzocht, teneinde via Duits land naar Frankrijk terug te keren. De Sovjet-Russische artsen, die hem behandelen, zouden hem ontraden heb ben de reis per vliegtuig te maken. Hij zou nog steeds ernstig ziek zün. Het visum moet gegeven worden door een drie-mogendhedencommissie. die in Berlijn zetelt. KERK-TOESTAND IN OOST-DUITSLAND ERNSTIG De tvee hoogste lichamen van Duitse Evangelische Kerk. de raad en de conferentie van kerken, zegt in een communiqué, dat de toestand der kerk in Oost-Duitsland „buitengewoon ern stig is. De verklaring werd uitgegeven na afloop van een tweedaagse büeen- komst der twee lichamen te West-Ber- Uin onder voorzitterschap van bisschop Dibelius. In het bijzonder wordt er over ge klaagd. dat het zendingswerk wordt be moeilijkt. Waar eens het hotel ..Groot Bad-1 gulden bedragen, werden voor de huis' te Zandvoort stond, is directhelft gedekt uit het bedrag dat bc- aan het strand een nieuw groot bad- j schikbaar werd gesteld door de hotel verrezen, dat geopend zat Marshall-hulp voor hotel-bouw. worden op 15 Mei as. Het heeft D< voorzijde van liet hotel, dal in een capaciteit van 120 bedden. 1 het komende seizoen reeds dienst De bouwkosten, die 1.1 niilliocn\ zal doen. In Rampenfonds 86.4 millioen De stand van het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond totaal 86,4 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van f 800.000,—. 99 Militaire vliegvelden in West-Europa Elke week komt er in Europa een militair vliegveld gereed ten behoeve van de geallieerde luchtmacht in Cen traal Europa. Thans zijn reeds klaar gekomen of büna gereed 13 velden in Nederland. 14 in België, 30 in West- Duitsland, 41 in Frankrijk en 1 in Lu xemburg. tezamen 99. Voorts is er een radar-beveiligings systeem tot stand gekomen, dat zich uitstrekt van Jutland tot de Alpen en van het IJzeren Gordün tot het Engelse Kanaal. Voor dit jaar staat op het program ma een verdere uitbouw van de twee tactische luchtmachten. De ene (de 4e tactische luchtmacht wordt gevormd door Franse. Canadese en Amerikaan se eenheden, de ander (de twee tacti sche luchtmacht) door Britse. Neder landse en Belgische squadrons. Gewerkt wordt verder aan een net werk van pijpleidngen. dat de brand stof voor de vliegtuigen rechtstreeks naar de bases zal brengen. De Nederlandse bezetting van het hoofdkwartier te Fontaineb'.eau be draagt 8 van het totaal. Hoofd van dit Nederland-contingent is. zoals be kend. commodore G. R Warten. die een van de drie naaste medew erkers van de commandant, generaal Norstad. is. CHINEZEN IN KOREA IN AANVAL In het gebied van Panmoendjon heb- ben de Chinezen voor de tweede maal een krachtige aanval uitgevoerd. Op tien plaatsen werden vooruitgeschoven posten bestookt na een zware artillerie- aanval. Van het front werden gevechten van man tegen man gemeld, zo verneemt Reuter te Seoel. Ook elders wordt hier en daar fel gestreden. Op de Oude Kale", de heu vel. door de Chinezen veroverd, zyn vele luchtbombardementen uitgevoerd. KONINGIN ELIZABETH DANKT HET PARLEMENT Koningin Elizabeth II heeft aan beide Huizen van het Britse parlement een boodschap doen toekomen, waarin zü de afgevaardigden dank zegt voor de blüken van medeleven ter gelegenheid van het overlijden van haar grootmoe der koningin Mary. In het Hogerhuis werd de boodschap voorgelezen door lord Scarbrough. oe „lord-chamberlain". Zün plaatsvervan ger, majoor Studdholme, maakte do boodschap in het Lagerhuis bekend Scotland Yard heeft gisteravond het signalement van de voormalige politie man en kantoorbediende Reginald Christie, die reeds de sinistere biinaam van „De Landru van Bnlllngton Place heeft ontvangen, verspreid. Scotland Yard is tot de overtuiging ge komen dat Christie tot een speciaal type sadistische misdadigers behoort Men acht hem verstandelijk niet geheel toe rekenbaar. Ook meent men. dat hij van tüd tot tüd ten prooi is aan hevige amoureuse crises. Scotland Yard vreest, dat Christie, in dien hij niet spoedig wordt gearresteerd, nieuwe misdrüven zou kunnen begaan. Er wordt thans in geheel Groot-Brlttan- nie op reusachtige schaal naar hem ge zocht. Definitief is vastgesteld dat het vierde slachtoffer van de vrouwenmoordenaar een achttienjarig meisje is. Haar naam Is nog niet bekend gemaakt. Het oudste slachtoffer is. naar thans gebleken ls. de 45-jarige echtgenote van Christie. WEST-DUITSE SOCIALISTEN DOEN BEROEP OP HOF TE KARLSRUHE De socialistische fractie ln de Bonds dag heeft, volgens een mededeling van de leider der partij. OJlenhauer. het fe derale constitutionele Hof te Karlsruhe om een voorlopige uitspraak verzocht, die het Bondskanselier Adenauer en zün regering verbiedt om de conven ties van Bonn en het EDG-verdrag ter tekening aan president Heuss voor te leggen, zolang het hof zich niet heeft uitgesproken over de grondwettigheid dezer overeenkomsten. Genoemde verdragen zijn vorige week Donderdag in derde en laatste lezing door de Bondsdag aangenomen met een meerderheid van ongeveer 60 stemmen Over de vraag, of de overeenkomsten ook nog door de Bondsraad dienen te worden bekrachtigd, bestaat verschil van mening. De regering zegt. dat dit niet nodig is. De Bondsraad is echter van oordeel dat dit wel moet geschieden, aangezien de verdragen de financiën der negen staten zouden raken De beslissing over deze kwestie is evenwel uitgesteld tot na Pasen. Morgen zal in het Gemeentehuis te Vuglit het door Arnoud Paashuis geschilderde portret van HM. de Koningin worden onthuld. De schilder bij zijn werk. Engelse Landru wordt gezocht

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1