LEIDSCH DAGBLAD Engeland doet verdekte aanval op voortbestaan O.E.E.S. 92ste Jaargang DINSDAG 24 MAART 1953 No. 27872 Directeur: J. W. Benny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal; f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Londen wil Pond Sterling inwisselbaar maken! Engeland weer Europa's bankier Parijse 1 De ministerconferentie van de organisa tie voor Europese Economische Samen werking. die gisteren onder leiding van Anthony Eden, in Parijs begonnen is en vanavond wordt gesloten, heeft een be sluit genomen, dat van de allergrootste betekenis zal kunnen blUken, niet al leen voor de verdere ontwikkeling van de O.E.E.S. en het voortbestaan van de Europese Betalings Unie, doch indirect ook voor de toekomstige politieke ver houdingen tussen Groot Brlttannië en het vasteland. Men weet. dat opnieuw een beslissing moest worden genomen over de toekomst van de Europese Betalings Unie <EB.U die als de centrale kas fungeert, welke alle handelstransacties tussen de leden onderling dat is heel West-Europa mi nus Spanje en andere landen, w.o. Amerika, regelt. Daarnaast werden met spanning de mededelingen tegemoet gezien, die mi nister Butler zou moeten doen over de Engelse voornemens met betrekking tot de vrfje inwisselbaarheid tussen het pond sterling en de dollar. Butler, in jaquet en met gestreepte broek, heeft gsteren bekend gemaakt, dat zijn regering het contract met de E.B.U. met ingang van 1 Juli a.s. wel weer voor een jaar wil verlengen, maar alleen onder het voorbehoud, dat Lon den op elk moment over zjjn uittreden met de overige leden zal mogen over leggen. De Engelse minister van financiën heeft eveneens duidelijk doen blijken, dat Londen nu naar de vrije convertibiliteit van het pond sterling streelt, waarover, zo herinnerde hij, tevoren met de lan den van het Britse Gemenebest en Washington al onderhandeld was. En tenslotte heeft Butler aangekon digd. dat de Engelse handel met het buitenland iets verder zal worden be- Nadat Londen eerst al tot 00 pCt had geliberaliseerd, was een jaar geleden goeddeels op die beslissing teruggekomen, door dat cijfer tot 44 te verlagen. Dat percentage wordt nu weer op 58 ge bracht. terwijl verder met ingang van vandaag Britse toeristen 40 in plaats van 25 pond sterling meer naar het bui tenland zullen mogen nemen. (Men zie ook elders». De landen, die het meeste voordeel van dit Engelse gebaar zullen hebben, zijn Italië en Frankrijk, die nu vooral meer vruchten en oliën naar Engeland zullen kunnen exporteren. Voor Nederland is het van enige bete kenis. dat ook de kaas onder de op nieuw bevrijde producten werd opgeno- Veel belangrijker echter dan deze concessies aan de verlangens van de O.E.E.S.. die als voornaamste urgen- tiepunt de volledige bevrijding van de Europese handel op haar programma heeft geschreven, is evenwel het feit, dat Butler bevestigd heeft, dat ziin regering het pond sterling zo snel mo gelijk vrij inwisselbaar wil maken. Het verzwegen doel van dit streven is na melijk alle Europese landen op den duur te verplichten hun transacties in ponden te realiseren. Slagen de Engel sen daarin, dan betekent dit dat Lon den opnieuw de bankier van Europa zal zijn geworden omdat het dan de Engelse regering is, die de dollartoe voer naar Europa kan regelen. Als het zover zou komen, dan wordt de E.B.U. overbodig, en zal in feite het doodvon nis over de O.E.E.S. getekend zijn. Als een aanwijzing voor deze ontwik keling, en een veeg teken tevens, wor den in Parys Butlers restricties be schouwd, die hij nu al aan het contract met de E B U heeft verbonden. Daar mede heeft hij, bij wijze van spreken, de deur al bij voorbaat ontgrendeld, zodat Engeland zich uit de E.BU. terug kan trekken, zodra het daar de wenselijkheid toe gevoelt. machtspositie, die het nu In wil nemen, ook met politieke oogmerken zal trach ten uit te gaan buiten. Vooral econo misch zwakke landen, zoals Frankrijk, zouden dan uiteraard in een zeer afhan kelijke positie van Londen komen te ge raken. De Europese integratiepoltiek, waar voor Londen nooit heel tedere gevoe lens heeft gehad, zou dan nog sterker door Engeland gesaboteerd kunnen worden. Wat Engeland met zuiver politieke middelen nog niet geheel is gelukt, zou het dan via economischedwang moge lijk wel kunnen bereiken. Het is intussen zover nog niet, en het is alsnog de vraag of Washington toe zal staan dat het ooit zo ver zal komen. Maar de tendenz is nu duidelijker dan ooit aan de dag getreden, en in dat licht kan men daarom wel instemmen met minister Butler en de Amerikaanse am bassadeur Draper. die gisteren beiden hebben verklaard, aan de O.EES-zit- Hët grote gevaar van dit alles Is na- tingen van deze week historische beteke- tuurlijk, dat Engeland de financiële 1 nis toe te kennen. Tsjechisch vliegtuig te Frankfort geland Een Tsjechoslowaaks passagiersvlieg tuig is gisteravond op het Frankfortse vliegveld Rijn-Main geland, zo is van gezaghebbende geallieerde zijde meege- deeld. Het is een C-47 van de Tsjechoslo- waakse nationale luchtvaartmaatschap pij (CSA). Aan boord waren 25 passagiers en een bemanning van vier. Verscheidene inzittenden hebben om asyl verzocht. Weerrapporten ftir Oost en West in V.N. weer fel tegenover elkaar Trots verzoenende woorden Indonesië heeft gisteren zijn voorstel dat de politieke commissie van de alge mene vergadering der VN. haar agenda jüzigen teneinde gebruik te maken van „de bestaande .verzoeningsgezinde stemming" in de wereld, ingetrokken nadat Polen en de V.S. zich er tegen verklaard hadden. De Indonesische afgevaardigde Palar had voorgesteld, de volgende punten ter zijde te schuiven: een klacht van Tsjecho-Slowakije volgens welke de V.S. zich mengen in de binnenlandse zaken van de volksdemocratieën en een verzoek van de V.S. om een onderzoek naar communistische beschuldigingen, dat de VN in Korea een bacteriologi sche oorlog hebben gevoerd. In plaats van deze kwestie zou de po litieke commissie het Poolse voorstel tot het overwegen van „maatregelen tot het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog en maatregelen ter versterking van de vrede en vriend schap onder de volken" moeten behan delen. De Poolse minister van buitenlandse zaken. Skrzesezewski, toonde zich ver wonderd. dat Palar niet met hem over legd had alvorens zijn voorstel te doen. De Amerikaan Lodge bestempelde het Poolse voorstel als „louter propagan da". Wanneer het Poolse voorstel voorrang zou krijgen, zou het onver diende aandacht krjjgen en „valse hoop" wekken. Lodge voegde er aan toe, dat de Amerikaanse regering zich bewust is van het diepe verlangen van de volken naar vermindering van de internationale spanning. „De V.S. zijn altijd bereid voorstellen van deze strekking tc bespreken, wij zijn be reid een ieder halverwege tegemoet te komen". Nadat Polar zijn voorstel had inge trokken. ging de commissie over tot be handeling van de Tsjechoslowaakse be schuldigingen. dat de maatregelen van de V.S. op grond van de wet op de we derzijdse beveiliging gericht zijn tegen de veiligheid van andere staten en een gevaar vormen voor de internationale vrede en veiligheid. De Tsjechoslowaakse gedelegeerde Valac David zeide oan dat de stem van Amerika en radio Vry Europa gebruikt werden voor vijandige doeleinden. Zij spoorden aan tot moord op openbare functionarissen. De Amerikaanse ge heime dienst gaf in uitzendingen in structies aan zijn agenten in code. Het proces tegen Slansky In Praag had aangetoond, dat spionnage. sabo tage en ondermijnende activiteit lang geleden waren beraamd en dat de voor naamste agenten leder waren van de Amerikaanse strijdkrachten, die na de oorlog waren achtergebleven. Lodge verklaarde, dat het volkomen onwaar was. dat de V.S. ondermynen- in Tsjecho-Slowakije in herinnering en noemde deze „een van de duidelijkste voorbeelden van omverwerping (der ge vestigde staatsorde) in de hedendaagse geschiedenis". In 1951, aldus Lodge, was een bedrag van 100 mlllloen dollars toegewezen op grond van de wet op de wederzijdse be veiliging. 95 millioen hiervan werd uit gegeven om vrij landen te helpen. vrU te blijven. De rest werd uitgegeven om vluchtelingen uit communistische lan den te heipen. aldus Lodge. De Russische afgevaardigde Gromvko onderschreef in de avondvergadering de Tsjechoslowaakse beschuldiging, dat de Verenigde Staten zich zouden inlaten met de binnenlandse aange legenheden der Oost-Europcse com munistische staten. „Wjj weten dat Hitler's aanhangers in de door hen overvallen landen tevo ren hadden gewerkt met spionnen en samenzweerders tegen de staat", ver klaarde hij. „doch zij hebben althans nooit beweerd dat zij er op uit waren de democratie te redden". Gromyko verzekerde dat de in de laatste tijd in de communistische lan den gevoerde processen „hebben aan getoond dat de terechtstaande agen ten van buitenlandse mogendheden allen in opdracht der Verenigde Sta ten hebben gehandeld". De Amerikaanse vertegenwoordiger Lodge antwoordde dat de Sovjet-Unie „zich sinds het einde van de tweede wereldoorlog onophoudelijk en daad werkelijk heeft ingelaten met binnen landse aangelegenheden van andere landen, dit om het communisme te bevorderen". „De wereld zal nimmer vergeten, hoe de communisten, bij hun onuitgelokte aanval op de Zuid Koreaanse republiek, door de Russen waren opgeleid, cn met Russische wajaens streden, na tevoren door Sovjet-propaeanda op hun agres sie te zijn voorbereid", voegde hij hier aan toe. Gisteren heeft H.M. de Koningin weer getroffen gebieden in Zeeland bezocht. Zij onderhield zich met nabestaanden van de slachtoffers. Velen vertelden H.M. over hun zor gen en het. verdriet, dat zij na de rampnacht te dragen kregen. H.M. en een Zeeuwse vrouw op de dijk bij Oostdijk. Nieuwe atoomproef bij Las Vegas Een woordvoerder van de commissie voor atoomenergie heeft hedennacht gezegd dat nog een groep Amerikaanse militairen een atoomproef krijgt te door staan. nl. 1300 man. De woordvoerder zeide dat de weer- voorultzichten gunstig lijken voor een atoomproef op vanochtend. Het is ech ter mogelijk dat ee- wind uit de rich ting van de kust van de Stille Oceaan uitstel noodzakelijk maakt. Een onbemand Jachtvliegtuig dat door een moedervliegtuig zal worden bestuurd, zal door het centrum van de ontploffing vliegen. Bij de ontplof fing van vorige week werd deze proef afgelast. De Afrikaans-Aziatische groep van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft besloten by de pre sident van de algemene vergadering aan te dringen op een spoedige aan vang van de werkzaamheden van de commissie van onderzoek van het ras senvraagstuk in Zuid-Afrika. De commissie zal bestaan uit Bunche (Ver Stateni. Laugier (Frankryk) en Santa Cruz (Ohili) Daar de voorzitter van de algemene vergadering. Pearson, zich op het ogen blik ln Canada bevindt, moeten de lan den van de genoemde groep enige da- de activiteit ontplooiden. Hü bracht de I gen wachten voor zij de stap kunnen communistische staatsgreep van 1948 1 doen. ■H Helsinki Oslo Stockholm Knoonhacer Londen Amsierdam Brussel Bordeaux zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt In Rampenfonds 84,6 millioen gulden De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot op gister avond f- 84 600 000 Dit is ten op- z:chte van de stand van Zaterdag avond een vermeerdering van f. 400.000. Koningin bezocht Burgli, Renesse eu Stavenisse Gesprekken met nabestaanden der slachtoffers Na haar bezoek aan Rilland Bat-h en Wo phaartsdyk arriveerde H M. ae Ko- n ngin gistermiddag met de Rijkspoli- tieboot omstreeks half drie in de haven van Burghsluis. waar zij werd verwel komd door de burgemeester der gemeen te Burgh. Jhr A. van Citters Het gezel schap begaf zich naar het gemeentehuis van Burgh. waar H. M. zich onderhield met de nabestaanden van de 10 slacht offers van de ramp in deze gemeente en verschillende groepen die zich tijdens de ramp verdienstelijk hebben gemaakt en de raadsleden aan H.M. werden voorge steld. Vervolgens werd naar Renesse gere den, waar burgemeester mr G F Lun- singh Tonckens de Koningin verwelkom de. Hier onderhield H. M. zich met de raadsleden van Noordwelle. Serooskerke en Ellemeet. die naar Renesse zü'n ge- evacueerd- Na in Renesse de thee ge bruikt te hebben reed men terug naar de gemeente Haamstede, waar d? Ko ningin ontvangen werd door de burge meester. phr R Röell. Ook hier werden verschillende groepen van personen, die zich verdienste'.iik hebben gemaakt ty- dens en na de ramp. aan H.M. voorge steld Daarna werd weer naar Burghsluis gereden, waar het gezelschap zich in scheept? met bestemming Stavenisse. waar zii 's-avond te ongeveer half ze ven arriveerde. H.M. werd door de burgemeester de heer L. A Verburg door de gemeente rondgeleid, waarbii o.a. aan haar werden voorgesteld de leden van de eemeeme- raad. de polderbesturen, het uersonecl van de E.H B.O.-Oost. de luitenant J. W. Bmtendyk. de opperwachtmeester B. C. Blom van de Rijkspolitie »n net icr- soneel van de dienst berging en -dentifi- catie Ten gemeentehuize ondernieid HM. zich lange tyd met de nabestaanden van de zwaar getroffen gezinnen. Ten slotte bracht H. M een bezoek aan de ernstig beschadigde Ned. Herv. Kerk, waar ds en mevr Enkelaar aan haar werden voorgsteld. Omstreeks kwart over negen verliet de Koningin Stave nisse per auto. Grote postzegeltentoonstelling te Venetië Belooft een groots evenement te worden «Van onze Romeinse correspondent) De gemeente Venetie. in samenwer king met het „internationaal centrum voor kunst en levenswyze". zal van 7 tot 17 Mei een grote internationale postzege'tentoonstelling organiseren in het palels Grassi, de werkelijk vorste lijke zetel van genoemd centrum aan het Canal Grande. Vrywel alle grote verza melaars \an Europa hebben een deel van hun schatten voor deze ge'egonheid toegezegd: o.a. zal er een groot gedeelte WEERBERICHT Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: Rustig weer met in de nacht en och tend mist Later od de dae opklaringen Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt te 10 uur). 25 Maart Zon op: 6 32 uur; onder: 19 01 uur. Maan op: 13 45 uur; onder: 4.50 uur Hoogwater te Katwük te +0 22 en 13,03 uur. I'it nummer bestaat uit acht pagina's. Hocvcle mannen zouden het werkje. ..Kop" en ..staart" van het vliegtuig van deze grondmecanicicns graag j kunnen - zoals U ziet - worden overnemen, om zelf eens wat ie\ gescheiden, wat de werkzaamheden kunnen ..prutsen" aan deze T-3.Ï aan het vliegtuig zeer vergemakke- cen straalvliegtuig, dat vooral voor I lijkt, proefvliegtuigcn wordt gebruiktA Nog geen vonnis geveld. Gisteren is voor de politierechter te londen de zaak behandeld van de ver nieling van een werk van de Britse kunstenaar Reg Butler, voorstellende „De onbekende politieke gevangene". Een 128-jarige Hongaarse vluchteling, Loslo Szilvassy, die van de vernieling beschul digd wordt, zou dit gedaan hebben op een tentoonstelling ln de Ta te Gallery, waar „de onbekende politieke gevan gene" tentoongesteld stond. Szilvassy, eens zelf een politieke ge vangene, zeide, het werk van Butler ver nield te- hebben, omdat hy het „een aanfluiting' achtte van hetgeen het moest voorstellen De openbare aanklager deelde mede, dat het beeld van Butler slechts een model was voor een groter werk. dat later op een hoogte van 90 tot 120 meier zou komen te staan Het had de kun stenaar vele maanden gekost om het beeld te maken, dut in enkele seconden grondig werd vernield. Het model was door een jury van negen vooraanstaande figuren uit de kunstwereld oekroor.d niet een eerste prys (van 45 000 gulden) by internationale mededinging. De directeur van het instituut van hedendaagse kunst schatte de waarde ven het model op 5000 gulden. Het ge bruikte materiaal was echter niet be- jiaald kostbaar geweest Szilvassy is door de politierechter weer voor oen week in preventieve hech tenis gesteld. worden tentoongesteld van de rukste postzegelverzameling ter wereld, die van het Engelse Koningshuis. Ook de mini steries van posteryen van verscheidene landen en in de eerste plaats Italië zelf. zu len aan de expositie dee nemen. Het Italiaanse ministerie zal niet alleen alle postzegels tentoonstellen, die in Italië ziin verschenen na de eenwording van het ryk, dool: tevens volledige series van de verschillende staten en staatjes, waarin Italië voor 18S0 verdeeld was Reconstructie van oude postkantoren, waar het. Dub'iek bed'end zal worden door ambtenaren ln de uniformen van een eeuw ge'cden «taan od het program ma en ook ?ai men kunn?n z-en hae de po!tzegels werden gedrukt in 1853 en tot welke Derfectie de daartoe dienende ma chines zijn gekomen in onze tijd. Naast de tentoonstelling zullen vele congressen worden eehouden in de eerste p'aats het 28ste congres van Italiaanse filatelisten Verder een congres van uitgevers van postzegel periodieken en catalogi. Voor zitter van dit laatst genoemde congres zal zijn de grootste expert op het gebied van postzege catalogi. Thedore Champion uit Parys. Eenmaal bestond er een inter- nationa'e federatie van de filatelistische pers, opgericht door ingenieur Giulio Tedeschi uit Parijs. Deze federatie heeft nuttig werk gedaan en o.a. te Brussel een internationale tentoonstelling ge houden, d e uitsluitend gewiid was aan periodieken op het gebied d"r Dostzeget sport Hei ligt In de bedoeling V3n he comité van organisatie een voorstel te doen om deze federatie wederom od te richten en daarbij het voorzitterschap aan te b'eden aan ing. Tedeschi, die nog steeds od de bres staat voor de be'angen van de postzegelverzamelaars en do'tz gelhandel I Onder de vele attracties van deze gi te manifestatie is d? tentoonstelling v een ontwerp van Paul Cezanne voor een postzegel, d:e werd uitgegeven bij gele genheid van de wederopbouw van d( Sint Marcuskerk te Venetie Het ont werp van Cezanne waarschyn ijk d( grootste schilder die z ch oo't heeft ge wijd aan het ontwerpen van een Dost- zezel. vlei niet In de smaak bü de iurv maar het werd In de archieven te Vene tie zorgvuldig hewaard en zal thans voor het eerst na vele jaren aan het publiek worden getoond. Export van dahlia's naar Engeland komt vrij SUCCESVOL OVERLEG TE LONDEN Enkele dagen geleden heeft zoals gemeld een delegatie, bestaande uit de heren dr A. J. Verhage, voorzitter ran het Bedrijfsschap voor Sierteelt producten. prof dr E van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Llsse. W. Maarse. secretaris en onze stadgenoot, A. N. Baliego, bestuurslid van de Ned. Dahliavereniging, zich naar Londen be geven ten einde op hoog niveau bespre kingen te voeren, welke ten doel had den te komen tot opheffing van het embargo op de export van Neder landse dahliaplanten en -knollen naar Engeland. Thans vernemen wy. dat deze onder handelingen met volledig succes zijn bekroond. De Nederlandse delegatie is er ten volle in geslaagd de vermeende bezwaren der Engelsen als zouden deze gewassen zyn aangetast door een virus ziekte te weerleggen en te ontzenuwen. Aan het einde der bijeenkomst moesten de deskundigen van het Bntse Ministerie van Landbouw als gevolg van de overtuigende Neder landse argumenten, in het bijzonder van prof. van Slogteren, hun aanvan kelijke phyto-pathologische bezwaren dan ook als onjuist erkennen en ver klaarden zij zich bereid (le opheffing van het embargo voor te bereiden. Daar het voor dit Jaar geldende quo tum reeds is verdeeld, komen de dah lia's heiaas dit jaar r.og niet voor exoort naar Engeland in aanmerking, doch het volgend jaar mag met stelligheid worden verwacht, dat zij in de contin- gentering zullen worden opgenomen. Hoewel de pers veel aandacht heeft bestred aan de berisping die Picas so van de zijde van de Franse Com munistische partij voor zijn tekening van Stalin moest ontvangen, heett de kunstenaar zelf er :icii niet druk om gemaakt. Hij werkt rustig door aan de kunststukken die hiin re komende hnloonslelling zal tonen. Picasso met een van zijn lievelings stukken: een uil.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1