Verlovingsringen VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 20 Maart 1953 Vierde Blad No. 27869 Sovjets stellen eonferentie voor over luchtveiligheidsproblemen „Redelijk verzoenende" nota De Sovjet-autoriteiten tn Duitsland hebben de Britten voorgesteld een Brits-Sovjetrussische conferentie over problemen aangaande de veiligheid in de lucht te houden. Het voorstel was vervat in een brief van generaal Tsjoeikof. hoofd van de Sovjet-controlecommissie tn Duitsland aan sir Ivone Kirkpatrlck, de Britse hoge commissaris. Hierin wijst Tsjoeikof het Britse orotest over het neerschieten 'an een Britse Lineo'.n-bommenwerper de vorige week aan de Oost-Duitse grens) als onjuist vande hand. Generaal Tsjoeikof zond afschriften van de nota aan de Amerikaanse en Franse hoge commissarissen Hij antwoordde op een gemeenschap pelijke nota van de drie Westelijke hoge commissarissen, die op 14 Maart pro testeerden tegen het neerschieten van de Lincoln-bommenwerpcr en andere In cidenten in de laatste tijd. .,Ik kan uw protest niet aanvaarden, daar het gebaseerd is op veronderstel lingen. die niet met de feiten overeen komen Ik betreur echter, dat beman ningsleden van een Britse bommenwer per het leven hebben verloren." aldus de nota van Tsjoeikof, die vervolgt: ..Met het oog op de noodzaak om de veiligheid van vliegtuigen in de toe komst te garanderen en teneinde mis verstanden in dit opzicht te voorkomen, uit ik de wens. dat er een conferentie van bevoegde mi'itaire vertegenwoordi gers van de Sovjet-Unie en Groot-Brit- tannle zal worden gehouden In Berlijn, ..Een dergelijke conferentie lijkt mh te meer practisch nut te hebben, daar er gemeenschappelijke concrete maatrege len zouden kunnen worden besproken en opgelost om te garanderen dat vliegtui gen zich houden aan de huidige vlieg - voorschriften, en om aldus betreurens waardige Incidenten in de lucht te voor komen.'" Op 12 Miaart schond niet alleen de Lincoln-bommenwerper de Oost Duitse grens, maar verheten ook twee andere Britse vliegtuigen de luchtcorrldor naar Berlijn. Deze laatsten echter vlogen te rug na de gebruikelijke waarschuwings tekens. aldus Tsjoeikof. Een der vliegtuigen, een York. vloog ijtien km cn het andere, een Viking zelfs 150 km buiten de corridor, ver klaarde hij Hij sprak tegen, dat twee Sovjet-jagers op 12 Maart boven het ge bied van Kassei (West Duitsland) had den gev'ogen De generaal verzocht de Britse autori teiten Britse vliegtuigen instructie te geven z:ch strikt aan de vlieg voorschrif ten te houden. In Londen acht men de toon an de Sovjet-nota ..redeliik verzoenend." Het voorstel om een conferentie te houden ziet men a's een werkelijke wens van Sovjet-zijde om in de toekomst inciden ten te voorkomen. Is Pieck ziek of niet? Omdat Pieck. de Oost-Duitse presi dent, niet aanwezig is geweest bij de rouwplechtlgheld ter nagedachtenis van de Tsjechoslowaakse president Gott- wald, zijn de geruchten te Berlijn ever ziekte van Pièck hardnekkiger gewor den. Het Oost-Duitse persagentschap A D. N meldde, dat alle leden van de Oost- Duitse regering aanwezig waren en by een plechtigheid in de Staatsopera te Berlijn, maar het noemde de naam van Pieck in het geheel niet. Pieck werd sedert half Februari niet in het openbaar gezien. Officieel werd echter medegedeeld, dat Pieck persoonlijk generaal Tsjoeikof zijn deelneming met het overlijden van Stalin had betuigd. oen en omgeving gegeven Bulgarije 170000 man onder de wa penen, na mobilisatie 21 tot 25 divisies. Albanië 3 h 4 divisies, na mobilisatie 6 of 7 divisies. Roemenie 260.000 man, na mobilisatie 25 divisies. Hongarije 270 000 man, na mobilisatie eveneens 25 divisies. Voorts bevonden zich in Oostenrijk. Hongarije en Roemenie tien Russische divisies. Griekenland beschikte op het ogenblik over 143 000 man. Turkije over 350 000 man (21 divisies en 6 onafhankelijke brigades) en Zuid-Slavié 450 000 man (29 divisies), zo voegde hy hieraan toe VEILIGHEIDSRAAD VERWERPT CANDIDATUUR VAN MEVR. PANDIT De Veiligheidsraad heeft de candlda- fcuur van men. Laksjmi Pandit van In- dia. voorgesteld door de Sovjet-Unie als secretaris-generaal van de Verenigde Naties, verworpen De stemverhouding was twee voor, een tegen acht onthoudingen. (Voor verkie zing is een meerderheid van zeven stem men nodig) Naar verluidt stemden de Sovjet-Unie en Libanon voor mevr. Pan dit. Regeling hulpverlening rampslachtoffers Vergoedingen Zakgeld Bijzondere voorzieningen Breestraat 95 De JUWELIERS van 1807 Dc dorpen, die llians in de Noord oost polder in aanbouw zijn worden snel groter. Dit geldt vooral voor Emmeioord. dc hoofdplaats van de nieuwe polder, die in dc naaste toekomst zal uitgroeien tot een plaats a/s Mcppel of Steenwijk. Het bouwplan voor Emmcloord vertoont het beeld van een uitge sproken kern. met daaromheen zeven wijken, alsmede een industrie terrein aan de overzijde van de Urlcei vaart. Het grote stadsplan met ae openbare gebouwen is het centrum van het plan. een lange winkelstraat vormt a.luw. de inlei ding daartoe. De winkelst'ar.t. waar ongeveer 24 winkels zullen komen, in aanbouw. Twaalf panden zijn reeds zo goed als gereed (links) rechts de overige panden, die nog in aanbouw zijn. Eisenhower propageert de vrede President Elsenhower heeft op een persconferentie medegedeeld dat de Verenigde Staten altijd minstens hal verwege aan een Russisch vredesaan bod tegemoet zullen komen. Zijn rege ring zou steeds de vrede met elk eervol en fatsoenlijk middel nastreven. Elsenhower gaf commentaar op de onlangs door Malenkof afgelegde ver klaringen. volgens welke de verschil'en tussen Oost en West kunnen worden op gelost door vreedzame onderhandelingen. Voorstellen tot het beëindigen van de geschillen kunnen worden gedaan via de gewone diplomatieke kanalen, aldus Elsenhower. Tot dusver was een dergelijke stap nog niet genomen. Op een vraag hoe Eisenhower denkt over een voorstel van senator Knowland om de Sovjet-Unie tot agressor ln Ko rea te verklaren, antwoordde de presi dent. dat hij te allen tyde bereid is met een tegenstander die de lei wenst schoon te vegen, te onderhandelen Aan het neerschieten van de Ameri kaanse straaljager en de Britse bom menwerper boven Duitsland moest vol gens Elsenhower geen bepaalde politieke betekenis worden gehecht. Eisenhower zeide nog. dat hij in de on langs gehouden redevoeringen van de nieuwe Russische premier. Malenkof, tekenen had bespeurd, waaruit blukt dat hij naar vrede streeft Over de oorlog in Korea zeide Elsen hower, dat deze oorlog geen oorlog is in die z:n. dat de Verenigde Staten een bijzonder doel hadden, waarvoor elk po litiek. economisch en militair middel werd gebruikt om vijanden te vernie tigen waar zij worden aangetroffen, maar ondanks dit was het toch oorlog. Er ziin verschillende soorten oorlog, al dus Elsenhower. Over een bezoek van maarschalk Tlto aan de Verenigde Staten was. volgens de Amerikaanse president, niet gespro ken. In een rondschryven aan de Colleges van B. en W. heeft de minister van Maatschappelyk Werk mededelingen gedaan betreffende de hulpverlening aan rampslachtoffers. Een aantal *s tycelijk ondergebracht in beroepspensions dan wel in ver band met hun lichamelyke en/of gees telijke gesteldheid in rusthuizen, verzorgings- en verpleeginrichtingen. Aangezien de kosten wegens onder brenging in die gevallen niet geheel bestreden kunnen worden uit de kwar tiervergoeding heeft de minister de ge meentebesturen gemachtigd tot het doen van de navolgende uitgaven: Voor rampslachtoffers, die in beroeps- pensions verblijven, kan zolang niet op andere wyze in de huisvesting kan worden voorzien een vergoeding voor de pension prijs worden toegekend, welke hoger ligt dan de kwartierver goeding. Deze regeling geldt slechts voor pensions, welke bedrijfsmatig zijn, d.w.z. over ten minste vyf verhuurbare bedden de beschikking hebben. Voor rampslachtoffers, van wie op neming in rusthuizen, verzorgings- en verpleeginrichtingen noodzakelijk is ge- bkkeu. kan te rekenen van 1 Febr. 1955 af de voor deze tehuizen en inrichtingen vastgestelde verpleegprys wo. den betaald, eventueel vermeerderd met zakgeld en fondspremlën. Aan het rampslachtoffer kan. met Ingang van 22 Maart 1953. by gebleken behoefte een zakgeld worden toegekend ten bedrage van: Voor een echtpaar, dat geen kinderen ten zyne last heeft, voor welke een zakgeld wordt toegekend f.9— p. week; voor een echtpaar, dat kinderen ten zijne laste heeft, voor welke wel een zakgeld wordt toegekend f.8— p. w.; voor kinderen beneden 10 jaar f 2 p. w voor kinderen van 10 tot 18 Jaar f.2 50 p w.; voor alleenstaanden, die ten tyde van de ramp inkomsten uit arbeid of bedryf genoten f4— p w met dien verstande dat met het eigen en gezinsinkomen rekening wordt ge houden. Voorts heeft de minister de gemeen tebesturen gemachtigd, dat indien het geainshoodf, resp. de kostwinner en /of een of meer gezinsleden van by derden ingekwartierd» gezinnen, in het ramp gebied werkzaam is (zijn), by de vast stelling van kwartlervergoeding. zakgeld er fondspremiën 50 van de uit de arbeid verkregen inkomsten na trek van noodzakelyke verwervingskos ten voor de verrekening buiten be schouwing wordt gelaten, d wz. dat 50 van die netto) inkomsten op de uit kering in mindering moet worden ge bracht. Indien het gezinshoofd, resp. de kost winner en of een of meer gezinsleden van by derden ingekwartierde gezin nen werkzaam ls (zyn) buiten hel ramp gebied wordt by de vaststelling van kwartier-vergoeding, zakgeld en fonds premiën 30van de uit die arbeid ver kregen inkomsten na aftrek van de ncod zakelijke verwervingskosten voor de verrekening bulten beschouwing gelaten, d wz. dat 70% van die (netto) Inkomsten op de uitkering in minde ring moet worden gebracht. Voor gezinsleden eohter wordt met ui' arbeid verkregen inkomsten geiyk- gesteld de kostwinnersvergoeding toe gekend uit hoofde van het ln militaire dienst verblyven van gezinsleden of een uitkering, welke gezinsleden ontvangen uit anderen hoofde ter vervanging van loon (byv uitkering krachtens de Werkloosheidswet Onder verwervingskosten worden ten deze verstaan die uitgaven, welke nood zakelijk zijn voor het verkrijgen of be houden van het inkomen zoals kost geld. reisgeld, voorzover daarop uit an deren hoofde geen aanspraak bestaat, e. d.) De minister heeft de gemeentebestu ren voorts gemachtigd om noodzake lyke incidentele reiskosten, premiën voor op het tydstip van de ramp lo pende verzekeringen ter dekking van kosten wegens begrafenis, premien voor het bedryfspensioenfonds waarin be trokkene tot dusverre verzekerd was en andere kleine noodzakelyke uitgaven te betalen tot een maximum van f. 100 per jaar per gezin en f.40.voor een alleenstaande per jaar. Daarnevens kunnen worden vergoed dc redelyke kosten wegens opslag van elders ondergebrachte inboedel uit de ontruimde woning, tot een maximum over een jaar berekend van 25'- van de huurwaarde (volgens de wet op de personele belasting) van de ontruimde woning en de kosten wegens overbren ging van meubilaire goederen (zg. transportkosten», ulteezonderd de eva cuatie- en re-evacuatiekosten. Verzoeken om gehele cf gedeeltelijke ver?oeod>ng van kosten van byzondere voorzieningen, welke dienen te worden getroffen, en ten aanzien van welke door de gemeentebesturen niet zelf standig een beslissine kan worden ge nomen kunnen aan de minister ter be slissing worden voorgebracht. Opheffing Nationaal Jongerenverbond TAAK VERVULD OF VERVALLEN. Na 25 jaar zal het Nationaal Jongeren Verbond ophouden te bestaan In een communiqué van het N.J.V. wordt het volgende opgemerkt ,,Het Verbond heeft zich steeds bezig gehouden met de verbreiding van de nationale gedachte onder de Jongeren. Vooral heeft het gestreden voor ver sterking van 's lands weerkracht en voor de Rykseenheid. Nu het zyn taak voor het grootste deel z>etvervuld of ver vallen. acht het Verbond de tijd rot op heffing aangebroken. Wel meent het. dat de nationale gedachte onverzwakt dient te worden gehandhaafd, maar anders gericht, in het verband der groei ende internationale samenwerking" Geen extra-honorering radio-orkesten voor „Beurzen open, dijken dicht" Het bestuur van de Nederlandse Tele visie Stichting heeft vertegenwoordigers van de musici laten weten, dat het geen extra honorering voor de uitzending ..Beurzen open dijken dicht" aan de mu sici van het Metropole-Orkest verleent als extra beloning voor het feit. dat dit programma ook over de televisie wordt uitgezonden. Zoals bekend, hebben de musici het v oornemen bij niet extra beloning niet voor de televisie op te treden De musici van alle Nederlandse Radlo-Unic orkes ten (RadioPhllharmonlsch Orkest, Om roeporkest. Promenade Orkest, Omroep Kamerorkest en Metropole Orkest) zou den dit standpunt huldigen. Turkije zwaar door aardbeving geteisterd Groeiend aantal slachtoffers Naar verluidt wordt gevreesd dat 300 tot 500 mensen in het gebied van de Dardancllen om het leven gekomen zyn als gevolg van de aardbeving, die zich daar Woensdag heeft voorgedaan. President Celal Bayar heeft zich per auto uit Aankara naar de getroffen streek begeven. Drie militaire vllegtul- genen vrachtauto's zijn met kleren, me dicamenten en tenten naar de zwaarst geteisterde plaatsen gezonden. Volgens scmi-offlclële berichten weid het aantal doden tengevolge van de rdbeving gisteravond voorlopig ge schat op 420 en het aantal gewonden op 300 De aardschokken hielden gedu rende het grootste gedeelte van de nacht aan Naar schatting zyn 600 huizen met de grond gelijk gemaakt cn een veel groter aantal beschadigd. Dc verwoes- i ng werd nog vergroot door branden Volgens een voorlopige schatting is groot gedeelte van de provincie Ana- tolie werd toen verwoest. In 1949 werd Anatoliè opnieuw ge troffen 437 mensenlevens waren te be treuren Twee Jaar later kwamen in de provincie Cankiri ln Noord-Turklje 74 personen om en werden 160 mensen ge wond. Gisteren is Tsjanakkale in het district Dardancllen getroffen door een zware aardschok. De telefoon- en telegraaf verbindingen met Stamboel zijn ver broken. Het is niet bekend, of er slacht offers te betreuren zyn. Het observatorium van Stamboel maakte bekend, dat in het Woensdag ge troffen gebied de schokken Donderdag aanhielden. Het stadje Jenidje. dat aan de Dar dancllen ligt, bestaat niet meer. Op drie na zijn alle huizen cn gebouwen van deze plaats, die 3000 Inwoners telde, ge heel verwoest. Gisteravond waren hier reeds 200 lijken geborgen Men vreest, dat het aantal doden nog groter zal blijken te zyn. De overlevenden worden geëvacueerd. Te Guenen, in hetzelfde gebied, zou den 40 doden te betreuren zijn Er zijn nog geen berichten ontvangen van 50 dorpen, die zijn geïsoleerd. Van zeven dorpen ln de bergen is nu bekend, dat zy geheel zyn verwoest. Amerika doet concessies inzake de Duitse oorlogsmisdadigers Dr Heinrlch von Brcntano, de frac tieleider van de Christen-democraten in de West-Duitse Bondsdag, heeft ver klaard, zo juist vernomen te hebben.dat de VS zich bereid verklaard hebben onmiddellUk stappen te nemen om de kwestie van de oorlogsmisdadigers uit de weg te ruimen, zonder te wachten op bekrachtiging van de Duitse verdragen met het Westen. Von Brentano zeide. dat de Amerikaanse regering Jn be ginsel" bereid was instanties in het le ven te roepen om de gevallen van de oorlogsmisdadigers aan een nieuw on derzoek te onderwerpen en ..ter afdoe ning van alle eventuele gevallen" gratie te verlenen, zelfs voor de ratificatie Von Brentano weidde niet verder uit De Bondsdag hoorde zijn mededeling ln stilte aan. VLUCHTELINGEN IN ZWEDEN GEWAARSCHUWD. De 25 000 vluchtelingen in Zweden zijn openiyk gewaarschuwd voor „be driegers. die inlichtingen trachten te verkrygen over ontvluchtingswegen uit Rusland". Volgens de waarschuwing, die door Francs Winloef. de hoofdcommis saris van het opsporingsbureau te Go thenburg. aan de pers werd verstrekt, doen vloeiend Zweeds sprekende man nen en vrouwen zich voor als politle- speurders en vragen vluchtelingen uit Letland, Estland en Litauen na'ar da tum en route van hun ontvluchtingen naar Zweden, adressen van achtergeble ven verwanten en andere by zonder heden. Droogte in Frankrijk dreigt gevaarlijk te worden De Franse boerenbond heeft medege deeld. dat Frankryk op het ogenblik I met de ergste droogte sinds 1878 te kampen heeft. Als er binnen veertien dagen geen regen valt. zal de oogst ern stig gevaar lopen. Üit Frankfort wordt gemeld, dat ook de boeren ln Zuid-Duitsland zich ernstig zorgen maken over de oogst ten gevolge van het wanne weer. Ook berichten uit België en Groot- Briittannië maken melding san droogte, maar men maakt zich daar niet onge uit Parys wordt femeld dat ln Frank rijk in zeven we—n geen regen is ge vallen. Grote oppervlakten groen land i ir> Noo-d- en midden-Frankrijk zijn ver- dord. Stromen en beken hebben slechts j de helft van de normale hoeveelheid water Boeren in Normandié en in het mid- den van Frankryk deelden mede dat hun veevoer bijna op is en dat de gron den. waarop zij gewoon zyn hun vee te laten grazen, byna niet te gebruiken ziin. De droogte bewees ook gevaar voor de bossen op te leveren In de afgelopen week hebben vier bosbranden schade aangericht ln Noord- en Midden-Frank rijk." Maarschalk Papagos heeft in het' Griekse parlement de volgende cUfers over de militaire kracht der Balkanlan- voor een waarde van 2'4 millioen gulden verwoest, maar de volledige schade zal pas na enkele dagen bekend zyn. Het epicentrum van de aardschokken lag ten Zuidwesten van Bandirma, een stad aan de Zee van Marmora een boerenstreek, waar slechte wegen en enkele telefoonverbindingen zjjn. Volgens deskundigen is de aardbeving de hevigste sedert 1939. In Istanbul is weinig schade aange richt, maar er heerste een algemene paniekstemming Twee personen kwa men hier om het leven. Op het eiland Lesbos zijn volgens de eerste berichten een persoon omgeko men en twee personen gewond 160 hui- ren zijn verwoest of ernstig beschadigd Het eiland ligt ongeveer 160 km. ten Zuidwesten van Bandirma, in de Aeee- ische Zee De schokken werden ook waargenomen op het eiland Chios. 100 k m. Zuidelnker en aan de kust van Thracie Griekenland). De naalden van de seismografen in het observatorium van Athene braken tengevolge van de hevigheid Van een der schokken. Turkije is in de afgelopen jaren door verscheidene aardbevingen getroffen. In 1939 vonden in een tijdperk van twee maanden 30.000 mensen de dood. Een Atoomproef op Yucca-vlakte viel mee Bij een nader onderzoek naar de schade tengevolge van de atoomproef, die Dinsdag op de Yucca-vlakte is ge houden, blijkt, dat de uitwerking van de ontploffing minder krachtig is ge weest dan men eerst geloofde. Een huis op 2 km. afstand van de ontploffing ls vrijwel onbeschadigd gebleven Ben ander huis op een km afstand zou cientuele bewoners een behooriyke be scherming hebben geboden. Indien r.oodzakelnk. zouden reddingsploegen na orcevecr 5 minuten hulp hebben kun nen bieden aan bewoners van het eerste huis. zonder dat zi) ernstig gevaar zou den lopen door radio-activiteit. De commissie voor atoomenergie zal v aarschynlyk in de laatste helft van Mei met nieuwe proeven beginnen, waarbij ontploffingen teweeg zullen v orden gebracht, welker kracht met de Jongste explosie te vergelijken is. Dan zal het atoomkanon van 280 mm. wor den beproefd. Gottwald's uitvcart Na een rede van vice-premier Sirokv, waarin deze de overleden leider Gott wald huldigde, namen premier Zapo- tocky. Siroky. Dolansky. Bacilek. Ce- picka en Novotny, allen leden van het politieke bureau der Tsjechoslowaakse communistische party, alsmede de Rus- fcche minister van oorlog, maarschalk Boelganin, de kist op de schouders en droegen deze uit. Achter hen liepen de weduwe en de dochter van de overlede- ne. gevolgd door leden van de rege ring en de party, delegaties uit be vriende landen en afgevaardigden van Tsjechische organisaties. Toen de kist in de erehof van het kasteel op een affuit werd geplaatst, cirkelden jachtvliegtuigen boven de stad. Op het Letna-plein hield de stoet halt om de strijdkrachten gelegenheid te ge ven, de laatste eer aan haar opperbe velhebber te brengen. Aan het défilé namen geregelde troepen, grenswach ten, veiligheidspolitie en afdelingen van de volksmilitie deel, alsmede tanks en pantserwagens Zapotackv hield een rede. ,.wy zul len de party bewaken als onze oogap pel en wij zullen voortgaan ons volk te leren trouw zijn aan de pairtij. de Sov- jet-Unie en de volksdemocratieën" Na Zapotocky noemde de Russische maarschalk Boelganin. Gottwald „een bezaaide leerling van Lenin en mede werker van Stalin". Toen de kist weer op de affuit werd geplaatst speelden een aantal corpsen de volkslieden van Tsjecho-Slowakije en de Soviet-Unie. De stoet begaf zich vervolgens naar de Vitkovheuvel, een van de zeven heuvels van Praag. Waar Gottwald bijgezet zal worden in het. nieuwe „gedenkteken van de bevrij ding"

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 7