LEIDSCH DAGBLÜ V oorgenomen regeringsmaatregelen inzake huurverhoging en belasting - wijzigingen Adenauer behaalt de overwinning inzake E.D.G. 92ste Jaargang VRIJDAG 20 MAART 1953 No. 27869 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507. Ingaande 1 Januari 1954 Loonsverhogingen en andere compensaties Namens de regering is aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal het volgende medegedeeld: In afwachting van de indiening van in voorbereiding zijnde wetsont werpen acht de regering het wenselijk iceds voorlopig enige mede delingen te doen over de hoofdpunten van haar voornemens. Het besluit van de regering aangaande de huur kwestie en de bclastingvoorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid is vertraagd door de watersnood ramp. waarvan de belangrijke financiële consequenties nader beraad noodzakelijk maakten. 'Al zal de hulp. uit binnen- en buitenland zo spontaan verleend, het aan het Nationaal Rampenfonds en liet Roode Kruis mogelijk maken veel te doen in de persoonlijke sfeer, zo zal de watersnood toch voor het Rijk- zeer zware financiële verplichtingen medebrengen. Een definitief financieringsplan kan slechts worden opgemaakt als nauwkeuriger bekend is hoeveel de uitgaven in totaal zullen bedragen. Financiering uit leningen en voorlopig uit kasgeld betekent uiteraard nog geen dekking van de lasten. Er zal mee moeten worden gerekend, dat beperkingen op andere gebieden nodig zijn en dat de budgetairc situatie op den duur ook zou kunnen nopen tot versterking van de middelen. Niettemin is de regering na ampele overweging tot de slotsom gekomen, dat de maatregelen, die zij in voorbereiding had thans niet achterwege gelaten kunnen worden. AL MOEST DE BELASTINGVERLAGING BEPERKTER WORDEN GEHOUDEN DAN ANDERS WELLICHT HET GEVAL ZOU ZIJN GEWEEST. Enerzijds is in het belang van de volkshuisvesting een huun-erhoging voor het vooroorlogse bezit aan huizen onvermijdelijk, anderzijds zijn bepaalde belastingverlichtingen noodzakelijk ten einde het algemeen beleid, gericht op voldoende werk gelegenheid op langere termijn voor onze snel toenemende beroeps bevolking, te steunen. De voorgenomen huurverhoging, waarvan het de bedoeling is. dat deze uiterlijk 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor woningen in gemeenten in de eerste klasse op 135% van het huurpeil van 1910, in de tweede klasse op 138Ti Leiden behoort tot de tweede klasse in de derde klasse op 141%, in de vierde klasse op 145% en in de vijfde klasse op 148%. Met klassen zijn hier bedoeld de klas sen. die de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning kent. Voor de huren van bedrijfs panden zal een enigszins andere rege ling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van levens onderhoud. die uit de verhoging van de huren van de woonhuizen voortvloeit, zal gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door een verlaging van de personele be lasting, de afschaffing van de omzetbe lasting op huisbrand en schoeisel en een vermindering van de suikeraccijns. (Zie de hierna onder de punten 8, 12 en 13 vermelde belastingverlagingen). Daarnaast zullen afschaffing of ver laging van schoolgelden voor grote groe pen leerlingen en enkele verlichtingen van de loon- en inkomstenbelasting (hieronder in de punten 9. 10 en 11 na der aangegeven) worden voorgesteld, welke in hoofdzaak het sociale aspect hebben, dat zij ook tegenover de ver hoging van de huren voor bepaalde belastingplichtigen een niet onbelang rijke ontlasting van hun budget bete kenen: de punten 9 en 11 vooral voor de middengroepen, punt 10 voornamelijk voor de minst draagkrachtigen. Weerrapporten Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amste-Ham Brussel Partis Bordeaux Nice Wnr«rhau B«rllln Frankfort Munchen Zurich Wenen zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt roheel bew. mist mist zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt nevel nevel m'st mist onbewolkt dii! nnw 3 8 0 windstil - windstil - windstil - Voor de werknemers het over heidspersoneel daaronder begrepen zal de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie dienen te worden aangevuld met een loonsver hoging. Nader overleg met de Stich ting van de Arbeid zal nog worden gepleegd. Deze loonsverhoging zal. ge geven de overige maatregelen, die het Staatsbudget ongunstig beïnvloeden, voor de werkgevers niet door verder gaande belastingverlaging kunnen wor den gecompenseerd. Nagegaan wordt in hoevere ook aanvullende maatrege len moeten worden genomen voor de genen. die uitkeringen ontvangen op grond van de noodwet ouderdomsvoor ziening. en voor de van overheidswege gepensionneerden. De in het belang van de industriali satie te treffen belastingmaatregelen, welke in de opsomming hieronder bij de punten 1 tot en met 7 zijn omschreven, zullen voof het gehele bedrijfsleven gel den. In verband daarmede is de rege- ing voornemens om het in 1952 inge diende wetsontwerp, dat bijzondere fis cale faciliteiten bevat ter bevordering van de export naar bepaalde, nader aan te wyzen gebieden, in te trekken. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maatregelen op belasting gebied tenzij hierna anders is be paald ingaan 1 Januari 1954. Zij behelzen: Directe belastingen: 1. Verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving, op de voor WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend opnieuw op vele plaatsen mist en nachtvorst. Morgen later op de dag over het alge meen zonnig weer. maar hier en daar ook overdrijvende wolkenvelden. Over wegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 21 MAART. Zon op: 6 41 uur: onder: 18 54 uur. Maan op: 9 14 uur: onder: 220 uur Hoogwater te Katwijk te 718 en 19.46 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 1952 geldende voet. tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957. 2. Verlaging van het tarief van de ven nootschapsbelasting. dat thans 45% k 52% bedraagt, tot 42%% a 46%, het percentage van 46 geldt voor het gedeelte van de winst, dat boven f. 100.000 uitgaat. 3. Afschaffing van de extra-inkomsten belasting van 5% tot 7%% op be drijfswinsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomstenbe lasting ter zake van investeringen in 1954 en volgende jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing van de bedrijfsmiddelen en In de vier daarop volgende jaren Hij bedraagt in die Jaren telkens 4% van aanschaffingskosten, voor zover deze in totaal f 15 000 te boven gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek moge lijk zijn voor investeringen, waarvan de bestelling of aanbesteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 December 1954 heeft plaats ge vonden. 5. Afschaffing van de inkomstenbelas ting bij vervreemding van onroerend goed, effecten en andere zaken bin nen een bepaalde termnn. 6. Verlenging van de termijn voor com pensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuwe onderne mingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met la tere winsten te compenseren: deze maatregel gaat In op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrijge stelde bedrag en van het tarief voor de personele belasting, dat de huur verhoging. in het algemeen gespro ken, voor de belastingplichtigen geen stijging van de personele belasting veroorzaakt. Bovendien een extra verlaging van de personele belasting, geheven naar de grondslag huur waarde, met gemiddeld ongeveer 40%. 9. Afschaffing van de schoolgelden voor het 6-jarig Lager Onderwijs; verla ging van de schoolgelden voor het voortgezette onderwijs en vereenvou diging van de heffing daarvan: ver laging van het collegegeld. Overwo gen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van het lager onderwijs tot afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 10. Enige verhoging van de belasting vrije minima bij de inkomsten- en loonbelasting ten behoeve van de laagste inkomensgroepen en daarbij uitsluitend enige verlichting van 'het tarief aan de voet. 11. Verdubbeling van de kinderaftrek bij de inkomsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting voor schoolgaan de en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor gebrek kige kinderen van 17 jaar tot meer derjarigheid. Hiernaast kan op zeer korte termijn de indiening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de fiscale tegemoetkomingen bij her kapitalisatie uit te strekken tot vergro tingen van het aandelenkapitaal, welke vóór 1 Juli 1954 plaats hebben. Verbruiksbelastingen 12. Afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand (steenkool en turf» en schoeisel. Deze belastingverminde ring zou ongeveer gehik aan 6% van de kleinhandelsprijs zijn. 13. Verlaging van de suikeracciins van f.27 op f 19 per 100 kg. met ingang van 1 Januari 1954: de opcenten, ge heven ten behoeve van het Land- bouw-Egalisatie-Fonds. zullen verval len. Aangezien echter uit het Land bouw Egalisatiefonds tot dusverre een subsidie op suiker wordt ver leend, welke eveneens zal komen te vervallen, zal de suikerprijs niet met het gehele bedrag dezer opcenten ad f. 2,25 per 100 kg. kunnen worden verlaagd. Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zullen kunnen voortvloeien uit de prijsverlaging van suiker, in verband met de op het mo ment der verlaging aanwezige voorra den suiker en suikerhoudende goederen, zal zoveel als mogelijk zal blijken te zijn. een tegemoetkoming worden gezocht in de vorm van teruggaaf van het verschil in accijns. Daaromtrent zal nog nader overleg worden gepleegd. Afschaffing van de accijns op tot dus verre belaste druivensuiker (glucose i. Donderdag kwam liet parlement te Bonn bijeen om te spreken over de ratificatie van het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap. Naar aanleiding van deze bespre kingen kwam het tot demonstraties, die men met strenge hand trachtte te onderdrukken. De brandspuit wordt op de demon- stronten gezet, met liet doel hen uit elkaar te drijven. (Telefoto) Meerderheid ruimschoots voldoende (Telefonisch van onze correspondent te Bonn) Na een debat van zes uur, dat, wat de zaak zelf betreft, geen enkel nieuw gezichtspunt heeft opgeleverd, zijn de Duits-geallieerde verdragen gister avond in derde en laatste lezing door de Westduitse Bondsdag goedgekeurd. Het verdrag van Bonn, dat de toekomstige politieke verhouding tussen West-Duitsland en zyn bezetters regelt, kreeg een meerderheid van 226 tegen 164 stemmen (met 2 onthoudingen), terwijl het bekendere verdrag van Parijs over de Europese Defensie Gemeenschap met 224 tegen 165 (met 2 onthoudingen) er eveneens glansrijk door kwam. Op vele plaatsen langs de Rijksweg Hoevelaken - Zwolle, is men bezig met het kappen van de bomen, die deze weg aan weerszijden sierden. Het ligt in de bedoeling, deze hele weg boomvrij te maken, waardoor liet toenemende snelverkeecr meer uitzicht zal krijgen. Al met al een resultaat, dat in gene- dele heeft verrast. Reeds op 6 December jj., toen de tweede lezing werd afgeslo- en de derde plotseling uitgesteld, rekende men met een meerderheid van deze omvang, en daarin heeft zich se dertdien niets veranderd. In het middelpunt van het debat ston den daarom dan ook niet zo zeer de ver dragen zelf, waarover intussen regering en oppositie ten volle het hunne hebben gezegd, maar de ontwikkeling van de internationale situatie na de tweede le zing. waaruit regering en oppositie ver schillende conclusies trokken. In de rede. waarmede bondskanselier Adenauer het debat inleidde, verzette hij zich tegen al te hoopvolle interpre taties van Stalins dood en opvolging. Volgens hem was de situatie daardoor veel labieler geworden: behoorde men op tijd voorzorgsmaatregelen te nemen. Daartegenover bleef de leider van de sociaal-democratische oppositie Ollen- hauer er bij. dat de kans op succesrijke viermogendheden besprekingen geenszins geringer was geworden. Op de achtergrond van het gehele debat stond echter de tegenwoordige houding van Frankrijk. Het was duide lijk voelbaar, dat sedert Bidault Schu- man als minister van buitenlandse za ken heeft vervangen, de ernstigste na oorlogse verkoeling in dc Frans-Duitse betrekkingen is opgetreden. Het aantal dergenen, die in een soort van gekonkel tussen Frankrijken Sovjets geloven, neemt in verband daarmede steeds toe. Dat daarmede het E D G - verdrag van z(jn zin wordt beroofd, was de zwarte schaduw, die over het Bonds dagdebat van gisteren viel. Demonstranten kregen gisteren geen schijn van kans. Nog nooit was het Bondshuis zo nauwkeurig afgegrendeld. Er waren enige duizenden betaalde rust verstoorders. met actetassen en termos- flessen. per autobus naar Bonn gekomen zelfs van het uiterste Noorden en Zuiden van de Bondsrepubliek. Wel een bewijs hoe zwaar het de communisten valt een enigszins toonbare troep bij el kaar te trommelen maar één flinke koudwaterstraal en een stuk of knuppelslagen waren voldoende om bij het Bondshuis de orde te doen terugke ren. Alleen in het centrum van Bonn, ver van het Bondshuis. werd nog wat betoogd en geschreeuwd. Opmerkelijk was weer het grote per centage vrouwen, opgeschoten jongens en ouden van dagen onder deze lieden. De socialisten zullen, naar zij zelf zeg gen, zo kort mogelijk voor de onderteke ning door president Heuss het constitu tionele hof verzoeken het EDG-verdrag strijdig met de grondwet te verklaren. Als dit verzoek werd ingewilligd, zou Adenauer de grondwet moeten wijzigen om het verdrag aangenomen te krugen De stemverhouding toont echter, dat hij daartoe niet de vereiste meerderheid van tweederde kan opbrengen. MOTIES. De Bondsdag heeft voorts een motie aangenomen, ingediend door de federa listische unie. waarin de regering ver zocht wordt: 1. Alleen op basis van gelijke rechten te onderhandelen over de interpretatie en de uitvoering van de verdragen en de Bondsdag in te lichten over het resultaat van die onderhandelingen. 2. De Franse aanvullende protocollen aan de Bondsdag voor te leggen. Als deze in tegenspraak zijn met de tekst en de geest van het verdrag, dienen zij te wor den beschouwd als een amendement dat door de Bondsdag moet worden goedge keurd. 3. De totstandkoming van een verdrag tot vestiging van een Éuropese Gemeen schap als haar eerste taak te beschou wen en als gelijke deelgenoot te onder handelen over West-Duitslands betrek kingen met de Nato. De Bondsdag voelt zich verantwoorde lijk voor alle Duitsers, wil de eeuwen oude rivaliteit bij de vereniging van Europa overwinnen en een sterk bol werk voor de vrede vormen. Een vereniging van Duitsland kan al leen met vreedzame middelen tot stand Titos' bezoek aan Engeland (Van onze Londense correspondent per telefoon i. Tito was gisteravond opgetogen, toen hii in de Koninklijke Opera in Covent Garden een ballet-voorstelling bijwoon de waarin de beroemde Engelse ballet danseres Morra Shearer optrad. Tito bood haar in de pauze een bouquet rode rozen aan, toen hij aan haar werd voor gesteld en h;j nodigde haar voor 't sou per uit De maarschalk, die in smoking was. was de gast van lord Alexander, de minister \an defensie, en mevrouw Churchill In de Joegoslavische ambassade was Churchill Tito's gast aan de lunch. De rest \an de dag werd besteed aan een voorzetting van de politieke besprekin gen. Aan het slot zeide Tito, dat Chur chill en hij overeenstemden over dc wijze, waarop de vrede in Europa moet worden gehandhaafd. „Wij hebben de algehele wereldsituatie bestudeerd en speciaal het vraagstuk van dc verde diging tegen agressie." Van zelfsprekend is ook het vraagstuk Triest ter sprake gekomen, doch het wordt onwaarschijnlijk geacht dat dit voor de Italiaanse verkiezingen zal wor den opgelost Vandaag zal over de besprekingen een communiqué worden uitgegeven, waar bij Tito's minister van buitenlandse za ken, Popovitch, de pers zal ontmoeten. Maarschalk Tito verscheen gister avond vijf minuten op het televisie scherm en eaf daarbij uitdrukking aan ziin goede gezindheid jegens Engeland Op uitnodiging van koningin Elizabeth, zal Tlto heden een bezoek aan het kas teel Windsor brengen. In het Lager huis zal hij deelnemen aan een lunch welke hem door het bestuur van de Labourparty wordt aangeboden. worden gebracht en de bondsregering moet met kracht streven naar onder handelingen tussen de vier grote mo gendheden zodra er kans op succes be staat. DE VERDERE GANG VAN ZAKEN De verdragen gaan nu naar de Bonds raad, de vertegenwoordiging der landen. De voorzitter daarvan, dr Reinhold Maier. tevens premier van Baden- Wuerttemberg. zal heden een lang ver wachte verklaring voor de pers afleg gen. De vijf stemmen, die hij beheerst, zijn van doorslaggevende betekenis. Ver wacht wordt, dat hü enig licht zal wer pen op de kwestie, of de Bondsraad zijn door Adenauer betwiste eis tot vetorecht over de verdragen zal doorzetten en van dat recht gebruik zal maken. Als Adenauer volhoudt, dat de Bonds raad géén vetorecht heeft, kan hij in theorie de verdragen binnen twee weken naar president Heuss ter ondertekening zenden, maar de behandeling volgt pas na Pasen. Een socialistische zegsman heeft ech ter verklaard dat de sociaal-democrati sche oppositie het constitutionele hof onmiddellijk zal verzoeken Adenauer te verbieden de ratificatiedocumenten to ondertekenen. DULLES TEVREDEN. In een officiële bekendmaking heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. John Foster Dulles, de be vrediging van zijn regering uitgespro ken over de ratificatie. „Het is nu meer waarschijnlijk", aldus de bekendmaking, „dat de Europese Defensie Gemeenschap werkelijkheid wordt." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 83.3 millioen in Nat. Rampenfonds In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag ge stort van 83.3 millioen gulden. Sinds Woensdag is er f. 700.000 bij gekomen. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prins Bomhard te New York Prins Bcrnhard is gistermiddag per vliegtuig in New Vork aangekomen. Het doel van zijn bezoek aan de V.S. is. het Amerikaanse volk dank te zeg gen voor de hulp aan de slachtoffers van de watersnood en het afleggen van officiële bezoeken in Washington. De Prins werd begroet door de Ne derlandse ambassadeur dr H. J. van Roven en verblijft in New York ten huize van zijn broer, prins Aschwin. In besloten kring zal hij Zaterdag middag een rede houden voor de Council of foreign relations (dc raad voor buitenlandse betrekkingen). Mossadcq wil met Anglo Iranian onderhandelen De Perzische premier, dr Mossadeq, heeft in zgn heden, bij gelegenheid van de herdenking van de nationali satie der olie-industrie, nu twee jaar geleden, gehouden radiorede ver klaard. bereid te zijn een ..vriend schappelijke regeline van de oliekwes tie" buiten het internationaal Ge rechtshof te Den Haag om. te aan vaarden en rechtstreeks t" onderhan delen met een gemachtigde vertegen woordiger van dc Brits-Perzische olie maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1