LEIDSCH DAGBLAD West-Duitse Bondsdag aanvaardt schade vergoedingsverdrag met Israël 92ste Jaargang DONDERDAG 19 MAART 1953 No. 27868 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0,47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507. Een behoorlijke meerderheid voor Europa (Van onze correspondent te Bonnt Dc leden van de West Duitse Bonds dag hebben begrepen wat van lien verwacht werd. en het Duits-Israeli- sche verdrag, dat in September van het vorige jaar in Luxemburg werd ondertekend. nadat er in Den Haag I onderhandelingen over hadden plaats gehad met een behoorlijke meer- derheid goedgekeurd. 238 stemden voor, 34 tegen, terwijl 86 leden zich van stemming onthielden. Men mag aannemen dat het. aantal voorstemmers nog groter zou zijn ge weest. indien de Bondsrepubliek door dit verdrag niet de Arabische staten tegen zich in het harnas had gejaagd, die for meel nog altijd met Israel in oorlog zijn en nu de handel met Duitsland dreigen te boycotten, 'n handel waarop hier niet a.leen om economische redenen, maar vooral ook uit vriendschapsoverwegin gen, zeer veel prüs wordt gesteld Krachtens het aangenomen verdrag stelt de Bondsrepub iek aan Israel goe deren ter waarde van drie milliard Duit se marken ter beschikking als compen satie voor de kosten, die dit land te dra gen heeft om aan 500.000 Joden, die daar tengevolge van de nationaal-socia- llstische terreur een toevlucht hebben gezooht. een bestaan te verschaffen. Bovendien heeft de Bondsrepubliek zich bereid verklaard via de Jewiss Claims Conference, als vertegenwoordigster van het Jodendom op de gehele wereld. 450 millioen Duitse mark aan Joden buiten Israel te doen toekomen, die zioh, als slachtoffers van de Nazi's eveneens in nood bevinden. Aan de stemming is in de Bondsdag nog een kort en over het geheel in uit stekende toon gehouden debat in tweede lezing vooraf gegaan, waarin de partijen hun houding tegenover het verdrag hebben samengevat. Voor de C.DU. sprak de afgevaardigde, dr Gersten- maier. Hij verwierp de collectieve schuld van het Duitse volk als zodanig aan wat de Joden door de Nazi's is aangedaan. Aan de andere kant waarschuwde lrii echter ook voor een te gemakkelijke aanvaarding van de these van de col lectieve onschuld. HU hoopte dat Duits land d:or de aannemeing van dit ver drag een verdere stap uit het ..Ghetto" zou kunnen doen. waarin het na 1945 door de internationale samenleving is verbannen Dr Karl Sc hm id sloot zich namens de SPD. hierbij aan. Deze drong erop aan dat de Bondsrepub.lek in haar econo mische compensatie aan Israel en de Joden ook werkelijk tot de uiterste li miet van haar mogelijkheden zou gaan. Volgens hem was het Duitse volk, door wat aan de Joodse burgers was aange daan, In de eigen kern getroffen. Cri- tiek oefende hii uit op de nonchalance, waarmee de Bondsregering altijd de Arabische bezwaren tegen het Duits-Is- raelische verdrag had behandeld Ware de Bondsregering hier wat attenter ge weest,dan had zii bij voorbaat veel van deze bezwaren kunnen opvangen. Een ander geluid deed de afgevaardig de van de FDP. dr Hasemann, horen, die meedee'de dat sommige van zijn fractie-genoten genoopt waren het ver drag, als slecht doordacht, af te wijzen, vooral met het oog op de Arabische kant van de zaak. Dr von Merkatz (Duitse partij) gaf daarna te kennen dat het ook ziin partij moei'ük viel althans voor het verdrag te stemmen. Onder anderen vreesde hij dat door de steun aan Israel de individuele Bohlen toch Amerikaans ambassadeur te Moskou De senaatscommissie voor buitenlandse zaken der V.St. heeft met algemene stemmen de benoeming van Charles Bohlen tot ambassadeur te Moskou goedgekeurd. De eenstemmigheid was een verras sing. daar vooral van republikeinse zijde in de senaat veel critlek op de benoe ming van Bohlen was geleverd. De benoeming moet nog door de vol tallige Senaat worden goedgekeurd. De critici zeggen, dat Bohlen te nauw verbonden is geweest met de politiek van de regeringen van Roosevelt en Truman, dat hij in 1945 te Jalta als tolk van president Roosevelt de besprekin gen met Rusland heeft bijgewoond en derhalve enigszins verantwoordelijk voor de overeenkomst van Jalta moet worden geacht en dat hij kort geleden bij zijn getuigenis voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen de poli tiek van Roosevelt te Jalta heeft ver dedigd. De voorstanders van Bohlens benoe ming voeren aan, dat de jongste wijzi ging in het Sovjet-regiem een erkend deskundige op de ambassadeurspost te Moskou eist om de ontwikkeling goed te kunnen gadeslaan, dat Bohlen niet ver antwoordelijk kan worden gesteld voor de overeenkomst van Jalta en de gevol gen daarvan, opdat hij als beroepsdiplo maat moest doen wat van hem verlangd werd en dat een afkeuring van Bohlens benoeming het moreel van de gehele diplomatieke dienst zou ondermijnen, gezien het feit dat president Eisenhower en minister van buitenlandse zaken Dulles zo sterk op goedkeuring der be noeming aandringen. Weerrapporten (Van 7 uur T.m.j. Helsinki Oslo Stockholm Kor-cnhasen Londen Amsterdam Parlis Bordeaux Nice Warschau Berllln F*""ikfort MUnchcn ZUrlch onbewolkt onbewolkt ceheel bcw. ceheel bcw. nevel onbewohet onbewolkt nevel onbewolkt nevel nevel I *i!L ii S S cad wnw 4 -4 windstil -2 windstil -5 windstil 3 O vlndstll -1 O windstil -4 windstil -2 zo 4 -4 De onafhankelijke rechtse afgevaar digde. von Thadden. had het beter ge acht. Indien men de aangelegenheid over de Ver Naties had geregeld. Tussen neus en lippen door had hij het op een gegeven moment, blijkbaar zonder dat de Bondsdagleden het merkten, over de ..meer dan 1 millioen Joden" die door de Nazi's zijn omgebracht Hij is dus een van d:e betrekkelijk talrüke Duitsers, die nog altijd niet. geloven kunnen dat het minstens 5 millioen Joden waren, waarop de Nazis' hun bloedige waanzin hebben gekoeld. Enormiteiten zoals gewoonlijk permitteerden zich nu ook weer de com munisten. Vo'gens hun woordvoerder had het Dults-Israelische compensatie- verdrag in de eerste plaats niets met compensatie te maken en was het slechts uitgedacht om de Israëlische wapenfabrikanten die nu alles wat zij voor hun productie nodig hebben voor niets uit Duitsland kunnen betrekken een buitenkansje te geven. Achter het verdrag zou in laatste instantie het Amerikaanse imperialisme staan, dat met behulp van de Israëliërs de Arabi sche volken wil onderwerpen. Ook wilde de communist aannemelijk maken dat de Duitsers die nu aan de Israëliërs goe deren gaan leveren, precies dezelfde ziln. die in de oorlog de Joden hebben ver gast. Frankrijk blijft verdeeld over E.D.G. - verdrag Wil Bidault referendum Volgens leden van de commissie voor defensie van de Franse Nationale Ver gadering heeft de minister van buiten landse zaken Bidault verklaard, dat het E.D.G.-verdrag aan het oordeel von het \olk moet worden voorgelegd als de Nationale Vergadering het niet ratifi ceert. „Het verdrag is een nationale moeilijkheid, die door een nationale uit spraak moet worden opgelost", had hfj ?zegd. Deze verklaring heeft in de wandel gangen van dc algemene vergadering nogal wat opwinding veroorzaakt. Op de vraag van een der leden van de defen siecommissie of de minister aan een re ferendum dacht, gaf Bidault geen dui delijk antwoord. Parlementsleden mer ken echter op. dat de enige manier, waarop het verdrag aan het oordeel van het volk kan worden voorgelegd, het houden van nieuwe verkiezingen is. nadat de huidige Nationale Vergadering tot haar eigen ontbinding besloten heeft. De grondwet, zo wordt opgemerkt, staat alleen een referendum toe bij grondwettelijke kwesties. Verder kan de regering slechts de ontbinding van het parlement bevelen in de eerste ander half jaar na de algemene verkiezing. Deze periode is al verstreken. Als Bidault dus aan een referendum gedacht heeft, zo wordt gezegd, moet hij tevens aan wijziging van de grondwet hebben gedacht. Waarnemers zijn van mening, dat Bidault zijn opmerkingen gemaakt heeft om druk uit te oefenen op de Nationale Vergadering. Hij heeft ook laten door schemeren. dat hij geen minister van buitenlandse zaken zal blijven als het E.D.G.-verdrag niet bekrachtigd wordt. derd zetels in de Nationale Vergadering hebben, heerst verschil van mening over de ratificatie van het E.D.G.-verdrag. Pierre Andrë, leider van de campagne tegen het Europese leger in de Natio nale Vergadering, zei: ..als het E.D.G- verdrag bekrachtigd wordt. Komt Duits land door een achterdeur de Nato bin nen en wij zullen dan in de Nato een i land hebben, dat oorlog wenst te voe- ren". André is van mening, dat het ver drag strijdig is met de grondwet en een nationaal referendum noodzakelijk maakt. Oud-minister Guy la Chambre noemde het verdrag de enig mogelijke oplossing, gezien de kosten van bewapening en de strategische noodzakelijkheden. Een andere spreker zei, dat Frankrijk de basis van zijn veiligheid zal vernie tigen door het verdrag af te wijzen. Onderscheidingen militair recht De minister van Oorlog heeft, op grond van de overweging dat het wenselijk is regelend op te treden met betrekking tot het verstrekken van brevetten aan officieren, die hebben bluk gegeven meer uitgebreide kennis van het militaire recht, alsmede de practische geschikt heid te bezitten tot het bekleden van verschillende militair-Juridische func ties, voorkomende in de vredessamen- stelling van de Kon. Landmacht c.q. Luchtmacht, met ingang van 26 Febru ari 1953 ingesteld een brevet voor meer uitgebreide kennis van het militair recht. De officieren aan wie dit brevet is toe gekend, zijn gerechtigd tot het dragen van het onderscheidingsteken, t.w. een in gouddraad geborduurde leeuw omge ven door een gestyleerde, in gouddraad geborduurde wetsrol. Gisteravond is Z.K.H. Prins Bcrn- hard met een toestel van de K.L.M. naar de Verenigde Staten vertrok' ken. om liet bezoek, dat door de gebeurtenissen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari, verbroken moest worden, voort te zetten. Tevens zal de Prins, als voorzitter van liet Nationaal Rampenfonds de hulp in ogenschouw gaan nemen, die in talrijke Amerikaanse steden voor ons land georganiseerd is. Voor het vertrek. We zien hier de Prins in gesprek met de captain van het toestel, waarmee de reis ge maakt wordt, dc Amerikaan Hutch- kinson. die in dienst is van de K.L.M.. terwijl de piloot van dc Prins. Gerbcn Sondcrman geheel rechts) meeluistert. De export van dahlia's naar Engeland Heden vertrok een delegatie, bestaande uit de heren dr A. J. Vërhage. voorzit ter van het Bedrijfsschap voor Sierteelt producten, prof. dr E. van Slogteren, di recteur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, W. Maarse. secretaris en A. N. Ballego (Leiden), bestuurslid van de Ned. Dah- ba-Vereniging naar Londen voor een bespreking in het bureau van de Far mers Union. Getracht zal worden het embargo op de export van Nederlandse dahlia- planten en -knollen naar Engeland te doen eindigen door weerlegging van de vermeende bezwaren der Engelsen als zouden de Nederlandse gewassen aangetast zijn door een Virus-ziekte. Tevens heeft een bespreking plaats in de Nederlandse Ambassade met de Landbouw-attaché, dr Bakker. Minister Zijlstra Hoofdzakelijk industriekoleu duurder Enkele soorten huisbrandkolen misschien goedkoper. De minister van Economische Zaken, dr J. Zijlstra, heeft gisteren in de Eerste Kamer verklaard, zulks naar aanleiding van vragen over de kolen- en staalgemeenschap, dat na 1 April de kolenprijzen gebaseerd moeten zün op de beslissing van de Hoge Autori teit. Maximaal zal voor Nederland een prijsverhoging van 4 a 5 fï worden doorgevoerd, hoofdzakelijk voor de industriekolen. Enkele soorten huis- brandkolen zullen misschien goedko per worden met name nootjes 4 en 5, de S-kolen en de magere kolen. Men zal in KSG-verband niet over gaan tot een gecentraliseerde inkoop. De minister zegde dc Kamer toe ten aanzien van de kolenprijzen op korte termijn uitvoerige schriftelijke Inlich tingen te zuilen verstrekken. Voorts zeide hij. dat op de begroting 1953 van het Egalisatiefonds de prijzen van Amerikaanse kolen f. 15 lager begroot zijn dan in 1952. Spreker zag verder geen kans te komen tot een lagere mengprijs dan de huidige. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 82.6 millioen in Rampenfonds In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag ge stort van 82.6 millioen gulden. Sinds Dinsdag ls er dus weer f.300 000 bijgekomen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist en hier en daar nachtvorst. Overdag perioden met zonneschijn. On geveer dezelfde temperaturen als van daag. Weinig wind. (Opgemaakt te 10 uur) 20 Maart Zon op: 6.44 uur: onder: 18.53 uur. Maan op: 8.28 uur: onder: 109 uur Hoog water te Katwijk te 6.36 en 18.59 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Tijdens een van zijn zeldzame ver-1 schijningen in liet publiek, onthulde Albert Einstein, dal hel te danken is I aan een kompasje, dat hij zicli voor de natuurkunde ging interesseren. Dat kompasje kreeg hij toen hij vijf jaar oud was. Het bevende kompas naaldje. dat telkens weer. door een kracht, die hij niet kende naar hel Noorden werd getrokken, boeide licm uitermate: hij wilde welen wat daarvan het geheim was. Dit was het begin van Einsteins carrière! Hij liad ccn aanvang gemaakt met zich te verdiepen in de diepste mysteries van het heelal. Dit vertelde Einstein tijdens ern speciale lunch, die ter gelegenheid van zijn 74ste verjaardag werd ge geven. en tijdens welke werd bekend gemaakt, dat de Yesliiva Universi teit van New York zijn naam zou dragen. Albert Einstein tijdens dc lunch. Geheim dagboek van Gottwald verdwenen? Volgens het Britse blad „Daily Sketch" is het geheime dagboek van de over leden president van Tsjecho-Slowakije, Gottwald, op geheimzinnige wijze ver dwenen. In dit dagboek zouden ge heime gegevens over zijn overeenkom sten met Moskou zijn aangetekend. Het blad zegt, dat de politie honder den personen uit de omgeving van Gott wald zonder resultaat heeft verhoord. De ..Daily Sketch" schrijft, dat het dagboek tijdens de tweedaagse ziekte van de president uit een koffer werd ontvreemd, maar dat de verdwijning na het overlijden van Gottwald werd ont dekt. Een verzoek om vrijlating van Werner Naumann. voormalig medewerker van Goebbels, is door het Britse tnbunaal te Bieleveld afgewezen. Het tribunaal Z3l zich heden uitspre ken over de verzoeken om vrijlating van de vier anderen, die met Naumann wer den gearresteerd, verdacht van samen zwering tegen de staat. Maarschalk Tito „doet" Engeland Zag een vliegongeval Toen maarschalk Tito op een R.A.F.- vllegveld bij Cambridge gisteren een de monstratie van Engelands nieuwste straalvliegtuigen bijwoonde, was hij gelijk reeds in een deel onzer vorige op laag werd vermeld getuige van een botsing tussen twee Meteors. Er waren 24 van deze Jagers opgestegen, waarvan 4 rond het vliegveld cirkelden en acro batische toeren verrichtten. Bij de tweede ronde, toen ze Juist onder het lage wol kendek achter elkaar vlogen, raakte bij het veranderen van formatie de ach terste Meteor de staart van het toestel i daarvoor. Beide machines stortten om laag. Tito sprong ontzet op uit zijn arm- I stoel. Achter een nevel in de nabijheid stegen enkele seconden later rosse vlam men en rook op. De wrakstukken kwa men meer dan 5 km van het vliegveld neer. Beide piloten vonden de dood. Het was een treffend moment, toen daarna de twee andere Meteors, die deel uitmaakten van het acrobatische team, landden. Tito bracht een saluut ter ere van de omgekomen vliegers. De demonstratie werd bijna onmiddel lijk voortgezet, maar het programma moest worden verkort wegens het on gunstige weer. Toen Tito naar zijn auto terugging, hoorde hij het op ontploffingen gelij kende geluid, dat veroorzaakt werd door het overschrijden van de geluidsgrens door een Hawker Hunter, bestuuid door de bekende invlieger Neville Duke De demonstratie had een diepe in druk op Tito zemaakt Daarna bracht de maarschalk een be zoek aan de universiteit van Cambridge, waar hij door honderden studenten werd begroet. Hij bracht geruime tijd in de universiteitsbibliotheek en een der tech nische laboratoria door. Op weg naar deze laatste liet Tito zijn auto stoppen om een veld crocussen te bewonderen en te genieten van het En gelse landschap. In dc bibliotheek werd ter. dat reeds bekend is. dat de instel ling daarvan uitgesteld wordt tot 1 Mei 1953. Spr constateerde, dat de eenwor- dingspogingen die thans in gang zijn de laatste kans voor dit werelddeel zijn om zich te handhaven. Als de KSG zou mislukken, zou het een zwarte dag voor Nederland en voor Europa zijn. De begroting van Economische Za ken en de Staatsmijnen werden hierop z.h.st. vastgesteld, met aantekening dat de CPN-fractie tegen was. Prins Bernhard naar New York Met persoonlijke boodschap van Koningin In vrij dichte mist is gisteravond om 22.05 uur Prins Bernhard in een van de 7 grote DC 6 B's van de KLM. het lijnloestel „Petrus Plancius" naar New York vertrokken. „Ik heb een persoonlijke boodschap van de Koningin bij mij", zo zeide hij vlak voor zijn vertrek, „bestemd voor president Eisenhower. Ik verwacht weer terug te komen tussen 30 Maart en 1 April." De Prins, die op zijn reis vergezeld wordt door zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaf, en door de adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Ko ningin, majoor-vlieger G. Sonderman, arriveerde een half uur voor het vertrek van het toestel op het vliegveld en on derhield zich in de salon van het ver- trekrestaurant geruime tijd met mr J. M. A. H. Luns, minister van Binnenland se Zaken, zijn adjudanten majoor C. G. Geertsema en luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers, met de heer C. Sesink, hoofd Veiligheidsdienst Kon. Huis. en de directeur van de Luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert. Bovendien Werd aan hem voorgesteld de gezagvoerder van de „Petrus Plan cius". de in dienst van de KLM vlie gende Amerikaanse piloot B. Hutchinson. GEHEIMZINNIGHEID OM OOSTENRIJKSE COMMUNISTISCHE LEIDER. Het Oostenrijkse partijloze rechtse blad „Die Presse" schrijft, dat de Oos tenrijkse communistische leider Franz Honner. die zich met de Oostenrijkse delegatie naar Moskou heeft begeven voor de bijzetting van het stoffelijk over schot van maarschalk Stalin, nog niet teruggekeerd ls en ziek is. Hij zou pas na genezen te zon terugkeren. Volgens welingelichte kringen zou Honnêr „plotseling" ziek zijn geworden. Bü navraag op het communistische partijbureau werd verklaard, dat Hon- ner reeds eerder ziek was geworden en j dat hij niet op 8 Maart naar Moskou was vertrokken. 9 Maart echter zei de communistische pers duidelijk, dat Honner tot de Oos tenrijkse delegat'e naar de begrafenis •.an Stalin behoorde Honner streed ge durende de oorlog onder maarschalk I Tito in Joego-Slavlë. ment getoond. 's Avonds bood Churchill in Downing Street Tito een diner aan. waarbij oa leden van de regering, van de oppositie en vertegenwoordigers van de vakbewe ging aanwezig waren. Vandaag zullen de politieke besprekin gen tussen Churchill en Tito met hun adviseurs worden voortgezet. Clark noemt toestand in Verre Oosten ernstig Generaal Mark Clark, de opperbevel hebber van de Verenigde Naties, heeft op een persconferentie te Manilla tij dens zijn bezoek aan de Philippijnen verklaard, dat hl) de toestand in het Verre Oosten met het oog op Korea en Indo-China ernstig acht. Korea en In- do-China hebben talrijke problemen ge meen. aldus Clark. Hij wilde niet zeg gen of hij plannen had voor een se- alheerd offensief in Korea, want „dat zouden de communisten iuist graai wil len weten". Ook wilde hü geen oordeel uitspreken over eventuele deelneming van nationalistische Chinezen aan de strijd in Korea omdat dit niet onder hem ressorteerde. Clark zeide. dat de toestand overal ernstig is. waar .het agrressleve com munisme. dat liegt, bedreet en doodt, actief zijn doel van wereldbeheersing nastreeft". Dc directie van dc Nederlandse Spoorwegen heeft besloten op de drukke stations een aantal leden van de Spoorwegrecherchc aan te stel len. wier taak liet zal zijn de orde op de stations te handhaven, en het publick van dienst te zijn. De man nen worden gekleed in een zwart uniform, met op de mouw de aan duiding ..spoorwegpolitie", en een zeskantige pet naar Amerikaans model 7c zijn ..uitgerust" met een stratenboekje.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1