Tanden op elkaar om goodwill in buitenland te handhaven! KLM In Zeeland is ellende nog niet te ontlopen 92ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Zaterdag 14 Maart 1953 Tweede Blad No. 27864 Mr J. Milius: „Zelf doenV Ontwikkeling van nieuwe initiatieven Laat buitenland ons de kans geven! (Speciale berichtgeving) De directeur der Kon. Ned. Jaarbeurs, mr J. Milius, sprak gistermiddag in het Utrechtse K. en W. gebouw voor een groot aantal vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers en in aanwezigheid van representanten van de Nederlandse industrie, zijn jaarrede uit. Ook ditmaal was het betoog van de heer Milius geweven rond een belangrijk facet van ons economisch leven. In het bijzonder toch analyseerde mr Milius de ontwikkeling in Nederlands economisch bestel, uitgaande van het jaar 1948, dat in ons na-oorlogse leven als een keerpunt beschouwd dient te worden. Een keerpunt, niet omdat in '48 de 50ste beurs werd gehouden, maar wel daar de ontwikkeling van de Neder landse volkshuisvesting in dat jaar een periode van energiek herstel afsloot, van herstel van onze volkskracht. Expansie van het economisch leven I werd toen het slagwoord, en het zijn twee factoren, die deze ontwikkeling jiebben geaccentueerd. Ten eerste het Marshall-plan, dat op die gedenkwaar- c.'^e dag van de 4de April 1948 in s Regering en volk zullen dan echter doelbewust moeten samenwerken met een open oog op de realiteit. lit.ek in een industrialisaticnota 'No 1 d? volksvertegenwoordiging in het na- Jaar van 1948 werd overgelegd. Momenteel wordt, aldus mr. Milius, gearbeid aan de vierde ïndustrialisatie- nota, waarin verslag zal worden gedaan van de maatregelen, welke de regering sinds het jaar 1948 heeft genomen tot het einde van '52 om het industrialisa tieproces in ons land te bevorderen. Aan de hand van de reeds beschikbare gegevens is het echter, volgens Mr Mi- bus. nu al mogelijk vooruit te lopen op die nota en een soort diagnose te stel len over de Jaren 19481952. In dit verband noemde hij drie be langrijke exponenten van het econo misch herstel: de personeels-bezetting, de investeringen en de productie. Personeelsbezetting Bij de opstelling van industrialisatie- nota No. 1 werd geraamd, dat de be roepsbevolking over de periode medio 1948 tot 1 Jan. 1953 van 3.743 000 tot 2 900.000 zou sttjgen, een vermeerdering dus van 157.000 personen. Circa 95.00 personen zouden naar verwacht kon worden toevloeien naar de industrie, een en ander in verband met byvoor- b?eld werkloosheid en emigratie. Daar echter de arbeidsproductiviteit in die dagen bedenkelijk laag was, diende men er mede te rekenen, dat in aanzienlijke mate handkracht door ma- rhinekracht vervangen zou worden. Ruim 120.000 personen zouden uit dien h'ofde overgeplaatst moeten worden. Tr.taal zou dus voor ongeveer 215.000 pe.'oner, nieuwe werkgelegenheid ln de industrie gevonder aienen te worden, a.ingenomen dat circa 60 000 man arbeid i: kunsten krijgen door intensiever ge bruik van het bestaai.de productie-ap paraat. De schattingen bleken telkenmale overschreden te worden, zodat de doel stellingen niet alleen werden b?reikt, maar zelfs overschreden. En dit was zeer opmerkelijk, daar de arbeidsproduc- tiviteit per Jaar een toeneming van cir ca 6~ had vertoond. Het werkloosheids probleem schept echter bedenkingen. Was in de nota's aangenomen een werkloosheidscijfer van 105.000. thans b«-draagt dit reeds 140.000. Van in vloed hierop zou kunnen zijn geweest het feit dat het aantal gehuwde wer kende vrouwen gestegen is, en dat vele jeugdige personen in het arbeids proces zijn opgenomen, zoals bijv. de werkstudenten (momenteel ongeveer 20«"> van het aantal studenten). Op vallend is hierbij overigens, dat de be trokkenen in hoofdzaak zogenaamde part-time jobs vervullen). Alhoewel mr. Milius het werkloosheids vraagstuk in eers'c instantie als een economisch probleem beschouwt, vormt een kieine werkloosheid een prikkel voor de werknemers tot verhoging der pres tatie, tot het nemen van initiatief en tot het ter hand nemen van een studie om hogerop te kunnen klimmen. Vooral bij rationalisatie kan dit van grote be tekenis zyn. Het werkloosheidsvraagstuk is echter tevens een sociaal probleem, en daarom moet alles in het werk wor den gesteld het niveau op zon laag mo gelijk peil terug te brengen. Investeringen Van groot belang is de beschikbaar heid van kapitaalgoederen. De investe ringen vormen daarom een even be langrijke. zo niet. belangrijker, factor dan de personeelsbezetting. Vertoonde sinds 1948 het verloop der investeringen vooral in den beginne een stijgen de lijn, in '51 werd deze lijn afgezwakt en van 't begin van '52 af kan men zeg gen dat er een zekere stabiliteit is inge- tieden. Zal straks uit de vierde Industrali- satienota blijken, dat de investeringen beneden het geraamde bedrag zijn ge bleven. dan zal een extra inspanning in '53 van node zijn om de beroeps bevolking aan werkgelegenheid te hei- Pen en de werkloosheid niet nog ver der te doen toenemen. Gestegen zelfbewustzijn! De uiterst bedenkelijke grondslag, waarop onze economie na de oorlog rust le. is veranderd in een stevig funda ment en de chaotische toestanden heb ben plaats gemaakt voor een organi- f-itie. die zich ln binnen- en buiten land doet gelden. Sinds de bevrijding kwamen meer dan $00 licentie-overeenkomsten tot stand en Jn ruim 80 gevallen werd in samenwer king met ons land deelgenomen in be staande of nieuwe fabrieken. Verder verden door ondernemingen In de Ver enigde Staten. Engeland. België. Zwit serland en Zweden bijna 40 dochter ondernemingen op Nederlandse grond gesticht. Tezamen vertegenwoordigen zij ten productiewaarde van 1'4 milliard gulden. liet Nederlandse zelfbewustzijn is hierdoor gestegen, en uiting daarvan was byv. het afstand doen van een deel van de Amerikaanse hulp. Neder land wil weer zichzelf zijn, doch kan hel dit wel? Mr Milius antwoordde op deze vraag met een duidelijk „ja". eigen benen heeft gezet. Wy zijn bewo gen door de roerende en royale bewijzen van medeleven, die uit het buitenland ons in de Februari-dacen heeft willen geven en waarin wij iets willen zien van een zo nodig groeiend gemeenschapsbesef der volkeren Maar wellicht Juist onder de invloed van dit alles vragen wij thans: ..Laat het ons verder zélf doen en wy zullen U tonen, dat wy het kunnen! Nederland streeft geen economische machtspositie na." nen bestaan in een uitbreiding van hun specifieke export-product: aanleg van wegen, aanleg van havenbekkens, irri- gatiewerken en dergelykc. „Nederland heeft in de Gouden Eeuw elders grote werken aangelegd, de kan en zyn groot, dat Nederland ook in de hui dige tijd naast al hetgeen onze grote aannemersbedryven overal in de wereld reeds verrichten, tot nog groter presta ties op bouwgebied zal kunnen geraken' Op dit ogenblik van kerend getij doet het de Jaarbeurs, zoals mr Milius zeide, groot genoegen, dat op de 60ste beurs een collectieve stand is ingericht in de nieuwe Jaarbeurshal, die op 17 Maart, bij het begin der beurs door Prins Bern- hard geopend zal worden, een overzicht zal worden gegeven van de prestaties van de Nederlandse aannemers in bin nen- en buitenland. En verder zullen uit het nabije Oosten een aantal autoriteiten te gast konten om kennis te maken met wat de Ne derlandse aannemers presteren. «Auto riteiten uit Egypte. Jordanië. Irak. Sy rië. Libanon, Turkije, India en Pakistan zyn uitgenodigd). Tevens deelde de heer Milius mede, dat er een nieuw imtiatief tydens de beurs ontwikkeld zal worden om de Neder landse metaalindustrie, welke met recht de basisindustrie van onze volkswelvaart genoemd mag worden, tot nieuwe acties aan te zetten De Nederlandse industrie biedt namelijk tal van mogelijkheden voor uitbesteding en toelevering. 4027 Deelnemers producten aanwezig zyn, t.w. België 138 Denemarken 46 Oost- Duitsland 33 West-Duitsland 1020 Engeland 479 Frankrijk 225 Italië 57 Luxemburg 43 Oostenrijk 58 Tsjecho-slowakye 19 USA. 126 Zweden 56 Zwitserland 158 Neder land i direct i 1344 Nederland «vert 196 Brazilië. Canada, China. Curagao, Cyprus, Finland, Hongarije. Ierland, In donesië, LIchtenstein, Mexico. Nigeria, Noorwegen, Portugal, San Marino. Spanje met 1. 2, .3 of 4 deelnemers. (Intel. Med.-adi Waar blijven die Hollanders nu? Eveneens wijdde mr Milius aandacht aan het probleem van de z.g. ..follow- up", dus het niet laten verzanden van een vers gekweekte goodwill, zoals bijv. in Mexico en Zuid-Amerika. na de reis van Z.K.H. Prins Bernhard. De good will is geschapen, doch nu komt het er op aan de tanden op elkaar te zet ten en koste wat het kost in persoon lijk contact te treden van fabrikanten en importeurs aldaar, die Nederlandse goederen kunnen afnemen. Men vraagt daar overal: „Waar blijven toch die Hollanders met hun monster collec ties?" Het antwoord moet dus snel en duidelijk gegeven worden. (Ingez. Med.-adv.) WERKKLEDING.. Ktz*t Langer M<s« Vervolg Gouden Eeuw Dc fEBRUARI-PRIJSWINNAARS zijn: lo prijs: Wilma d. Horst. Haarlem 2e prys: Jessy Hertogh. Sittard; 3e prijs: L. Schoonbeek. Schoonebeek: 4e prys In de loop van zyn rede roerde mr Marietje Noordink, Haaksbergen. Deze en de overige prijzen worden inmiddels Milius aan de mogelijkheid, die er voor aan de betreffende winnaars toegezonden, onze Nederlandse aannemers zou kun- Korte reis naar verboden gebied: l „Je kunt niet optimistisch schrijven" „Ik ben maar 'n biet je aan het schoomnaeken, hè" (Speciale berichtgeving) In optimistische zin had ik over Zeeland willen schrijven. Over het herstel van de dijken, over droogvallend land, terugkerende évacué's. Deze dagen had ik de ellende van de watersnood willen vergeten en me willen concentreren op het vertrouwen in de toekomst. Ik ben er niet in geslaagd. Je kunt de tra giek in Zeeland nog niet ontlopen, omdat je er op vele plaatsen nog telkens pal tegenover komt te staan. Als je ziet hoe over de watervlakte, die Schou- wen-Duiveland heet, achter een duck aan een rubberbootje met een gezwollen lichaam wordt gesleept, hoe bootje en mens op een zandauto worden geladen en voor identificatie naar de politiepost bij Zijpe gebracht, dan kan je niet optimistisch schrijven De aanblik van de honderden kadavers van koeien, honden, geiten, varkens en katten, welke nog steeds langs de dijken liggen, is al deerniswekkend, maar als je een detail van zo'n hels tafereel goed in je opneemt, vergeet je zeker alle lust tot optimistisch schrijven: een stom koebeest, vastgebonden aan een stuk schuur, dat ook op de dijk aanspoelde. De touwen nog stevig om de poten, welke bloedige schaafwonden hebben, omdat het dier zich in zijn doodsnood trachtte los te rukken. Ook dat noodkerkhofje achter de haven van Zijpe doet je terdege beseffen, dat het hoofdstuk van de trieste ellende nog bij lange na niet is afgelopen. Er stonden op de zonnige middag, dat ik er was, al 30 kleine kruisen, en een ongeschoolde doodgravershand had juist drie nieuwe gaten gegraven voor aangespoelde lichamen. Op de kruisen staan namen en in één geval: „onbekend meisje". Misschien klinkt het wat theatraal, maar die twee woorden deden me beter de man begrijpen, die ik de avond tevoren stomdronken in Goes had aange troffen. Hij vertelde me, dat hij twee weken door het rampgebied had ge zworven om er te schilderen en over te schrijven Geen stille dodenakker DIE graven bij de haven van Zype zijn ruw en simpel als een oor logsgraf in de frontlinie en er heerst met de stilte, welke by een do denakker höort. Hijskranen ratelen vlak by in de haven, zware vrachtauto's rijden af en aan met zand. mensen zijn in de weer met draglines, smalspoor en schepien. En het is eigenlijk een goed rumoer, wat op het kerkhofje te horen is. Het vertelt dat het leven verder gaat en dat verdronken Schouw en-Duive- land worstelt om boven te komen en adem te krijgen! Grenslijn voorspoed' misère Sinds een paar dagen behoort voor niet al te zware auto's de omweg vla Antwerpen om in Walcheren en Zuid-Beveland te komen, tot het verleden. De smalle „corridor" van Rilland- Bath is weer toegankelijk, zij het met vele perikelen. In die uitloper van Zuid Beveland zijn nog grote binnenzeeën en de weg van dc automobilist voert dan ook voor een deel zigzag over inder haast versterkte binnendijkjes. Politie posten controleren de papieren (want Zeeland is nog verboden gebied) en re gelen het eenrichtingverkeer op lichte lijk romantische wyze: dc auto. welke de rij sluit, krijgt een charmant lila da messhawltje mee, om dat af te geven aan de volgende post als teken, dat de weg vrij ls- En de buitenstaander, de argeloze leek. beseft intussen beter dan ooit voordien, wat het begrip „dijk" in een mensenleven kan betekenen, ook zo'n oude binnendijk, die wellicht in de middeleeuwen zeewering was en welke men later maar liet liggen, om dat afgraven te veel werk kostte. Nu danken boeren en hun gezinnen er hun leven aan, nu is hy dikwerf de grenslijn tussen voorspoed en diepste misère'. Twintig meter van elkaar: de pracht van de Zeeuwse akkers en het door zout vergiftigde land, dat nu nog niet te zien is. Weldadig Goes IN Goes zou een mens byna vergeten in Zeeland te zyn In „De Korenbeurs" aan de vrien- delyke markt heerst als immer de wel dadige sfeer van een goed en ryk ho tel. zoals de vreemdeling eigenlijk niet verwacht in Beveland. maar ook is er ln geschilderde letters boven een schouw de waarschuwing ,.'t Vergaet Al". Directer echter wordt de bezoeker aan de ramp herinnerd in Goes' roem ruchte Lange Vorststraat. waar een boekwinkel deze dagen de ganse étala ge wijdt aan „dyken", „dyken". „dij ken" en ter afwisseling daar tussen door „waterbouwkunde". Doch overigens zou een luchthartige optimist in Goes en in trouwens heel Bev.land buiten de „corridor" kunnen vermoeden, dat het wel losloopt met de ramp en dat de ergste misère al weer geleden is. Organisatie na improvisatie is te- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eigen Jaarbeurs voor bedrijfsleven Nu de nieuwe Bemhard-hal op 17 Maart geopend zal worden, is de Jaarbeurs er van overtuigd, dat zij haar programma op korte ter mijn zal dienen voort te zetten Het is echter niet mogelijk dit. te financieren uit eigen middelen of op de wijze, waarop de nieuwe hal werd gefinancierd (beleggingen van constititionele beleggerst Mr Milius bracht daarom een min der gebruikelijk plan naar voren .Zou het niet mocelyk ziin. dat door gezamenlijke. vrijwillige krachtsinspanning een vernieuwde Jaarbeurs vorm kan krijgen? Het zou hier moeten gaan om een gezamenlijke inzet van ons gehele bedryfsleven. sommigen geven be kwaamheid en werkkracht, ande ren materialen en goederen en al degenen, die deze mogelijkheden in eigen bedrijf niet hebben, bij dragen ln geld. Wat dunkt U. Nederlands bedrijfs leven? Het dorp ligt nu weer droog De helft van de bewone rug. Er wordt geschrobd boend op oud Hollandse wijs e aan de waterkant zijn 60 mei de Zwolse N V. Grontmy druk in de weer met smalspoor, montania's (mi niatuur locomoticfjes' en kipkarren De eerste weken waren 250 man in actie om met zandzakken de meest bedreig de plekken wat op te hogen. Toen was alles improvisatie, nu is alles organisa tie. Het zand wordt gebaggerd uit de platen in de zandkreek, met bakken naar het haventje van Wolphaartsdyk gevaren en daar in kipkarren gestort. Elk uur rijden 6 treintjes de dijk op. elk uur wordt 60 M3 naar de beschadig de plekken gebracht. Heel geleidelijk aan krygt de dijk weer zijn oude profiel en men kan slechts hopen dat Westerstormen uit blijven, zodat de nieuwe zandkap tijdig met een stevige kleilaag bekleed zal zyn. Anders loopt het water opnieuw het land in. De grootste hap uit de dyk is 600 me ter lang. Bovenop de 7 meter hoge we ring was nog als laatste barricade te gen het water een zware betonnen muur, welke diep in de bodem houvast had. De duizenden kilo's zware brok stukken van deze muur liggen 100. 200 meter het land in. Herstelwerk niet „spectaculair" De tweede ramp-sector in het brede deel vap Zuid-Beveland ligt in het Zui den, by Hoedekenskerke en Baarland. Als je bij Hoedekenskerke de Schelde- wering op wil klauteren, zie je een bordje „verboden de zeedijk te betre den". Die benaming zeedijk is gemotiveerd De Westerschelde is niet anders dan een zee en de wering lykt. als je er bo ven op loopt, een waardig partner voor het water. Een oersterke, massieve bar ricade van aangestampte klei met ba saltblokken en golfbrekers van palen tot aan de normale hoogwaterlijn. En toch gulpte de Schelde wild over de we ring. sloeg ze angstwekkende happen uit de kap en op een enkele plaats zelfs uit het dijkllchaam. Het herstelwerk is niet „spectacu lair". Het water stroomt niet meer bin nen. het land ligt al weer nagenoeg droog. Het herstel van het dijkprofiel wordt eerst spectaculair als een storm de Schelde onverhoopt tot gevaarlyke hoogte zou opzwefien. Toch zal het op kalefateren van dit stuk Scheldedijk om en by een millioen gulden kosten, on geacht een ophoging, gelyk de Zeeuwen er achter wensen. Dat zou een ontzag lijk werk zijn. want de basis zou uiter aard veel breder moeten worden En trouwens welke hoogte betekent veiligheid? Als het water van de rivieren de 1ste Februari niet zo laag was geweest, als. De nood had nog véél rampzaliger kunnen zyn. De Zeeuwen en de bewo ners van de Zuid Hollandse eilanden weten nu weer beter dan ooit. dat af doende bescherming tegen de erfvijand voorlopig onmogelijk is Achter de nog wankele en slechts ten dele herstelde dijken by Wolphaarts- dijk en Hoedekenskerke zyn mensen bezig met het schoonmaken van hun huizen. De vrouwen houden meteen grote schoonmaak. Ik sprak met een oude boerin, die juist een paar dagen terug was in haar huisje, dat vlak achter een wrakke plek In de dijk ligt. Ze was koper aan het poetsen. Ach Ja man. ik ben maar een bietje aan het schoonmaken hè? We moeten toch weer verder Kapitein verdronk in Singapore-dok Dc sleepboten „Zwarte Zee" en „Tha- mes" van C. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn in het begin van deze week met het grote Singapore-dok op sleeptouw van Singapore naar Engeland vertrokken Eergisternacht werden de kapiteins van beide sleepboten opge schrikt door een sein van het dok af. dat er iemand was getallen Dit bleek hun collega te zyn. de gezagvoerder van het dok. H. Weltevreden uit Maassluis Reeds waren van het dok af boelen in zee geworpen op de plaats, waar men dacht dat de drenkeling zich moest be vinden. De twee sleepboten stopten en er werd een sloep overboord gezet om te trachten de man te vinden Men heeft echter tot het aanbreken van de dag gezocht zonder dat dit resultaat op leverde. Aannemende dat kapitein Wel tevreden ls omgekomen, heeft men in middels de reis voortgezet. We gaan naar de maan Maar pas over dertig jaar „wy zullen meer ontdekken dan Co lumbus, als wy over 30 jaar in géén geval eerder naar de maan „vliegen". Er waren gistermiddag geen echte ra ketten op Schiphol, maar zij leefden wel sterk in de verbeelding van hen, die zich in het restaurant hadden aeerge- i zet rond de 35-iariee Engelsman Arthur C. Clarke, voorzitter van de British in terplanetary Society en auteur van een aantal boeken, waaronder het „Expe dities naar de planeten". Al over een jaar of 15 aldus de heer Clarke zullen wij automatische (onbemande) machines, uitgerust met radio en televisie, naar de maan kunnen sturen, die daar zullen rondcirkelen en ons inlichtingen verschaffen. Ikzelf ben waarschiinliik al te oud om een echte interplanetaire vlucht te kunnen bele ven. Ik reis gewoon per ouderwetse Constellation, langzaam maar zeker. „Waterman" morgen terug MET KOREAVRIJWTLLIGERS De „Waterman" wordt morgenavond in de haven van Rotterdam verwacht. Met de debarkatie van de zich aan boord bevindende 136 officieren, onder officieren en manchappen van het Ne derlands Detachement VN zal Maan- dag te 8 uur vjn een aanvang worden I gemaakt. Door bus gegrepen De heer H de Ridder, aanspreker te Nijkerk. is gistermiddag ten gevolge van een aanryding om het leven geko- i men Hy was op weg naar een begrafe nis en stapte tussen Hoevelaken en Nijkerkerveen uit een autobus, liep ach ter deze bus langs en werd gegrepen door een personenauto uit Hoevelaken. De heer Dé Ridder was op slag dood. RECHTZAKEN Een 68-jarige vrouw uit Deventer hoorde gisteren twee jaar gevangenis straf met aftrek tegen zich eisen we gens een jx>ging haar man te vergifti gen. Zij had hem een pan stamppot voor gezet. waann zij mulzemcrgif had ge roerd. Toen de man door de phosphor - damp van het eten argwaan kreeg, gaf hij de daad van zijn vrouw by de poli tie aan. Het bleek dat de vrouw een moeilijk leven achter de rug had doordat de ver houding tussen haar en haar echtge noot zeer slecht was. Mr Schmidt uit Deventer pleitte een straf gellik aan het half jaar in voor arrest doorgebracht. F. 600 BOETE VOOR DIRECTEUR „DE OMMELANDEN" Overtredingen van de arbeidswet De directeur van „De Ommelanden" te Groningen, is door de Groninger kantonrechter tot f. 600 boete veroor deeld wegens overtreding van de ar beidswet Door de ambtenaar van het M O. werden slechts 20 van de ruim I 800 overtredingen ten laste gelegd „De Ommelanden" heeft in de sta- kingsperlode vele arbeiders laten over- I werken. Er waren arbeiders, die 80 tot 90 uur p>er week maakten. Van de zyde van „De Ommelanden" werd opgemerkt dat men een moeilijke periode had mee gemaakt, en dat men \an de ruim 200 fabrieks-personeelsleden slechts 20 overhield. Men heeft toen alles gedaan wat mogelyk was om het bedrijf gaande te houden. De kantonrechter kwam tot een ver oordeling van 20 maal f. 30, of 15 dagen hechtenis. Door de Arrondissementsrechtbank te Assen werd gisteren de geheimzinnige telefonist, waarachter zich een 30-jarige kok te Assen verschool, conform de eis veroordeeld tot lVi jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelyke terbe schikkingstelling van de regering. Hy had gedurende het laatste Jaar telefonisch tal van bestellingen ge plaatst by zakenlieden ln Drenthe, die hij daardoor in grote moeiiykheden bracht. ^oUenst teek stuurt bloeman naar 60 Landen ,./n Veste bollenstreek/. (knappe )Dam£Splo<2q var? Ptx>{ - Wqk werd eerste VoUevybat kampioen van Leiden 15 jongedames veebrokken? voor kuip naar UieuioeTonge (^]euqd«mTegenwcocdijqtbck/ „keni U Uw voorouders wasecntezxnq due in de klei w. fturekt werd qekomden Buitenlandse studenten komen dit weekeinde ut ,0ud9oelqeestbqcen. .V. Vóór ik Wet verqee.1 Veel plezier dames manmnsterkte

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3