LEIDSCH m DAGBLAD Russen lossen in Berlijnse corridor waarschuwingsschoten op passagiersvliegtuig Foto-Album „OUD-LEIDEN" Uüste Jaargang ZATERDAG 14 MAART 1S53 .«Jo. 27864 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67053 Hoofdredactie: B. W Mcnkhorst en J. Brouwer f6.— per kwartaal; f 0.47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Waakzaamheid eerste cis! Het is niet meer dan natuurlijk, dat met Argus-blik wordt gezien naar het geen zich achter het IJzeren Gordijn afspeelt, nu de grote leider Stalin voor goed afscheid heeft genomen Om eer lijk te zijn. de korte tijd tussen Stalin's dood en het heden heeft geen enkele veiduidelyking gebracht. Zelfs de vraag of Malenkof alleen Stalin heeft opge volgd of dat het driemanschap Malen- kof-Beria-Molotof de lakens uitdeelt, is niet definitief te beantwoorden. Gezien het feit. dat alle drie een lijkrede heb ben gehouden, zou men zelfs geneigd zlin om het laatste te veronderstellen. Waarmede dan echter tevens wordt vastgelegd, dat de kans op onderlinge strijd om de alleen-heerschappij groot is Een dictatuur als van Stalin kan nu eenmaal niet door een triumviraat wor den bestendigd Zal Malenkof er in slagen om de mantel van Stalin over te nemen? Het ls de vraag van het ogenblik! Ook uit de satelliet-landen komen be richten over. zacht gezegd, onrust en sabotage. Deze berichten zyn heel moei lijk te controleren en daarom dienen zij met de grootste reserve te worden aan vaard. Dat er echter iets gaande is 6taat wel vast. gelet op de mededelin gen uit Sovjet-bron. Het lijdt geen twijfel, dat bij een wer kelijk vrije stemming geen der satelliet- landen nog zou stemmen voor bestendi ging van het communistisch bewind, maar een dei-gelijke vrije stemming be hoort tot de vrome wensen In hoeverre het verzet evenwel vor men aanneemt, die Moskou bezorgd kunnen maken, gezien de krachtsont wikkeling van de geheime politie als anderszins, is momenteel niet te beoor delen. Niettemin ls begrijpelijk, dat in het Kremlin de stemming enigszins precair is te noemen. De geregelde aansporing tot handhaving van de eenheid is niet voor niets! Moet daaraan worden toegeschreven, dat zich twee ernstige incidenten in de lucht hebben voorgedaan? Russische Mig- /liegtuigen hebben eerst een Ame- r.kaans vliegtuig neergeschoten en kort daarna een Engels. In beide gevallen v erschillen de partijen over de vraag, of dit neerschieten al dan niet boven Duits gebied heeft plaats gevonden, maar dat zegt weinig. Het is immers de gebruikelijke wijze van Moskou om de rollen om te keren. Hoe ernstig deze gebeurtenissen op zich zelf mogen zyn. oorlogsgevaar ber gen zij niet in zich. Het Westen zal geen oorlog beginnen om deze twee feiten, ook al heeft het het gelijk aan zijn znde- En dat het Kremlin van plan zou zijn om zodoende een oorlog te for ceren. geloven wy evenmin. Dan zijn er wel andere middelen, die bovendien doeltreffender zijn. Moskou voelt zich o.i. ongerust en heeft de grensbescherming verscherpt. In dit kader menen wij deze incidenten te moeten rangschikken Vrees is hier de leider en, zoals steeds, een slechte leider Het Kremlin is na Sbalin's dood voe lend en tastend. Een direct vaste lyn is niet aanwezig, maar alles wordt ge zet op handhaving van de status quo en in zenuwachtigheid worden fouten ge maakt. Fouten, die zich evenwel kunnen wreken, want het Westen is met van plan om zich in de luren te laten leg gen. Bn terecht niet! Niets zou funester zijn. dan een terug wijken, vooral bij deze wisseling van de wacht in het communistisch centrum. Opnieuw komt echter wel de besliste noodzaak naar voren van eenheid der Westerse macht. Deze eenheid blijft de alpha en omega van de kans om de vrede te winnen. Te betreuren blijft daarom, dat in dit opzicht het inzicht nog te zeer ontbreekt. Vasthoudend aan verouderde leerstellingen, zyn er. helaas nog te veel. die weigeren te erkennen, dat op het altaar van de eensgezind heid dient te worden geofferd, zelfs ten koste van het nationalisme. Juist in dit tijdsbestek, nu Moskou een crisis doormaakt, in welke vorm dan ook. behoort het Westen te begry- pen, dat meer dan ooit een vastberaden en eensgezind optreden eis is. Zowel Foster Dulles als Eden hebben beweerd, dat na Stalin's dood de kans op vrede eerder is toegenomen dan af genomen; zij zullen dit waar moeten maken. Het treft overigens wel. dat Frankryk dit standpunt niet deelt. Parijs gelooft niet aan een di recte verslechtering, doch verwacht geen verbetering, integendeel, een voortzet ting van de koude oorlog op dezelfde voet en het heeft de meeste kans gelyk te krijgen. Zolang in Rusland de situa tie niet volledig is gestabiliseerd, be hoeft men op enige wijziging met te re kenen. Moskou moet wel staan op het standpunt, dat elke toegeving op dit moment zou worden uitgelegd als een bewys van zwakheid! (Incez. Med.-adv.) Zonnig weer Het KNMI. te De BUt deelt mede: De vooruitzichten voor Zondag zijn niet ongunstig. Drogere lucht uit Duits land en Polen stroomt nu langzaam naar ons land. In verband daarmede kunnen morgen flinke opklaringen ver wacht worden. De aangevoerde lucht is evenwel iets kouder en in de komende nacht moet dan ook op zware nacht vorst gerekend worden met temperatu ren van 2 tot 4 graden onder nul. plaat selijk wellicht nog iets lager. Als gevolg van deze sterke afkoeling zal er zich hier en daar mist vormen, die in de ochtend echter weer oplost, waarna het weer overwegend zonnig zal zyn. Het ziet er naar uit. dat het hoee- drukgebied boven Europa, dat nu al zeer lange tijd het weer in onze omgeving bepaalt, zich nog zal handhaven Daar mede samenhangend blijft de kans op neerslag gering. Vliegtuig onbeschadigd geland Een woordvoerder van de British European Airways heeft te Londen verklaard, dat Donderdag door Sovjet-vliegtuigen waarschuwingsschoten gelost werden bu een Viking van de maatschappij, die op weg was naar Berlijn. De woordvoerder zeide, dat de Viking zich in de corridor bevond, doch dat het toestel aan de grens vloog. De Sovjet-vliegtuigen hadden de Viking waarschijnlijk meer naar het midden van de corridor willen jagen. De Viking was afkomstig uit Muenchen. Reuter meldt daarentegen uit Bonn, dat een woordvoerder van het Britse hoge commissariaat verklaard heeft, dat het vaststaat, dat de Viking buiten de corridor heeft gevlogen en door de Sovjet-toestellen weer teruggedreven werd. De Viking bereikte verder zonder bijzondere voorvallen Bcrlyn. De woordvoerder zei verder, dat het r.iet bekend was tot welk type de Sov- i t-\' 'uigen behoorden. Men wist zelf t of het straalvliegtuigen of sch-.vliegtuigen waren geweest. Even min kon uitgemaakt worden, of schoten tor het toestel langs geschoten waren. De piloten van de B E.A. hebben op dracht ontvangen zich strikt aan de begrenzing van de corridors te houden Reuter meldt verder uit Bonn, dat het Britse, hoge commissariaat het zenden van een protest naar aanleiding van het incident overweegt. Bij het voorval wa ren vier tot zes Sovjet-vliegtuigen be trokken. De Britse functionaris by het Veilig heidscentrum ln Berlyn heeft onmid- dellyk by^ zyn Sovjetrussische collega geprotesteerd, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaard. Hij zeide, dat het ministerie een rapport had ontvan gen. waarin wordt gezegd dat lang:, de Viking is gevuurd in de corndor van Frankfort naar Berlyn. Een woordvoerder van de A.E O. ver klaarde nog, dat een sovjet-vliegtuig naast de Viking heeft gevlogen en voor het vliegtuig langs lichtkogels schoot. Het toestel maakte in Berlyn een vol maakte landing. Er waren acht passa giers aan boord en een bemanning var vier. „Het sovjet-vliegtuig liet zijn tan den zien doch beet niet." aldus d« woordvoerder Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft veik'.aard. dat het hoofdkwartier te Wiesbaden geen nieuwe Instructies heeft ontvangen wat betreft de bescherming van de grens der Amerikaanse zone van Duitsland. De woordvoerder zeide, dat er vaste instruc ties bestonden voor patrouillerende Ame rikaanse vliegers met betrekking tot het verhinderen van grensschendingen door vreemde vliegtuigen cn ter zelfverde diging by een aanval. Deze Instructies waren niet veranderd De Britse luchtmacht heeft nieuwe in- ïtiuctie.-. ontvangen. De vliegtuigen mogen niet binnen tien mijl van het ..IJzeren Gordijn' komen. Dit is medegedeeld door een woord voerder van de RAF te Bonn. Tot nu toe mochten de vliegtuigen tot vlak boven de grens komen. Deze nieuwe instructie geldt ook voor de Be'- gische cn Nederlandse toestel'en die bij de Engelse luchtmacht zijn ingedec'd. De Thjnderjets zullen door Sabre- vliegtuigen worden vervangen. De Verenigde Staten hebben Tsjecho- Slowakyc meegedee'd, dat de Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland ..de no- I ^llllllllllllllllllllllllll|||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH| Dit is de derde, maar tevens laatste maal, dat wij een 3 bestelbon afdrukken, waarvan U gebruik kunt maken om een exemplaar te reserveren van het Foto-album „OUD-LEIDEN", bevattende 24 oude stadsbeelden uit de jaren rond de eeuw- 3 wisseling, dat binnenkort zal verschijnen. Het aantal bestellingen, dat ons tot dusverre bereikte, heeft E de 1100 reeds aanmerkelijk overschreden. Nog enkele dagen stellen wij de gelegenheid open om daarvoor in te schrijven; daarna gaat de uitgave ter perse. 3 Gelieve de onderstaande bon ingevuld in een open enve- loppe met 2 ets gefrankeerd te zenden aan onze Administratie, Witte Singel 1, te Leiden. 3 Omtrent de wijze van aflevering en van betaling volgen fÊ t z t. nadere mededelingen. Men wordt dringend verzocht om thans géén geld of postzegels in te sluiten. Directie LD. BESTELBON Tsjechische vliegtuigen te voorkomen Dit werd medegedeeld in een tweede Amerikaanse protestnota. welke giste ren door de Amerikian=e ambassade te Praaz od het Tsjechos'aw aakse minis terie van buiten'andse zaken is overhan digd In de nola wordt geeist dat de Praagse regering haar verontschuldiging zal aanbieden voor het. Dinsdag j.l. omlaag schieten van een Amerikaanse straa'.ia- ger door twee Tsjechoslowaakse „Mig"- gevechtsvliegtuigen. De verwachting ordt uitgesproken dat de Tsjechoslo- •aakse regering maatregelen zal treffen om in de toekomst dergelyke incidenten te voorkomen. Ook verwacht de Ameri kaanse regering dat de Tsjechos'owaak- se aul-nteiten „onverwiild disciplinaire maatregelen zullen nemen, om herhaling tegen te eaan." De Amerikaanse regering verwacht erder dat. .aangezien duidelijk is ge bleken dat de Tsjechoslowaakse regering •erantwoordeliik is voor de vernieling an het om'aag geschoten Amerikaanse toestel, zij onverwijld schadevergoeding zal bcta'en voor het aldus vernielde Amerikaanse bezit Het Ts'echoslowaakse tegenprotest it de omlaag geschoten Amerikaanse Th-anderjet" het Tsjechoslowaakse luchtruim nabij de West Duitse grens zou hebben geschonden, wordt in de Amerikaanse nota verworpen Verklaard wordt dat dg om'aag geschoten straal jager en een ander, begeleidend vlieg tuig. zonder onderbreken op een Ameri kaanse radarscherm zijn gevolgd en dat geen van beide toestellen de Tsjecho slowaakse grens ook maar een enkel ogenblik heeft overvlogen. Volgens d* Amerikaanse nota waren de beide Thunderjets" opgestegen om een onderzeek in te stellen naar een on bekend vliegtuig dat od een radarscherm aargenomen. E»n der toestellen werd door een „Mig" van achteren aan- geval'cn en oo no2 geen honderd meter fstand beschoten. De vlieger van de te. schoten Amerikaanse straaljager wist met zijn va'ccherm in de Amerikaanse zone van Duits'and te landen. Dit bewijst nnomstoteUlk dat de twee de zonegrens overvlogen en de Amerikaanse vliegtuigen boven de Ame rikaanse zone hebben aangevallen." al dus de nota De Amerikaanse regering brengt de Praagse autoriteiten ook nog in herln- naam (In^Blokletters s.v.p.) straatnaam, hulsnummer en woonplaats. j§ 3 wenst t.z.t. te ontvangen exemplaren van Uw Foto-album 3 3 OUD-LEIDEN, tegen de prijs van 90 cents per stuk. handtekening .sïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiif^ Voor Rampenfonds 81 millioen! In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond 81 millioen gul den binnengekomen. Donderdag was byna 80 millioen byeenge- bracht. nering, dat het Tsjechoslowaakse nun's- terle voor de luchtmacht ln 1951. na het voorvallen van een reeks grensinciden ten. een order heeft uitgevaardigd, waar in het de vliegers wordt verboden i'.C Amerikaanse-zonegrens dichter dan on geveer twint\g kilometer te naderen. „Het ministerie heeft toegegeven dat de Tsjechoslowaakse vliegtuigen by ver scheidene gelegenheden de zonegrens hebben geschonden De opvallende grensschending van 1 Maart j.l toont evenwel aan. dat de Tsjechoslowaakse regering w»er ls ver vallen in haar vroegere gewoonte cm b'j luchtruimschendingen een verkeerde voorstelling van zaken te geven. Ook is haar vroegere order blukbaar niet meer van kracht." aldus de nota. GAT BIJ BURGHSLl'IS GEDICHT. Gisteren is in eerste instantie een gat gedicht te Burghsluis by de haven van Burgh op Schouwen De dyk zal nu nog niet tegen stormvloeden bestand zijn, maar het water stroomt nu de polder Burgh niet meer binnen. Deze kan thans worden drooggemalen, hetgeen volgens verwachting enkele weken zal duren. Protest van Naguib De Egyptische premier, generaal Na guib. heeft de gouveri.eur-generaal van Soedan, sir Robert Howe, een in kiach- tige bewoordingen gesteld telegram ge zonden, waarin hy protesteert tegen sir Roberts weigering om een delegatie van Egyptische rechtskundigen, onder lei ding van oud-minister van buitenlandse zaken dr Saleh ed-Dln, tot Zuid-Soedan toe te laten. Een woordvoerder der Egyptische re gering verklaarde, dat generaal Naguib de gouverneur-generaal gewaarschuwd heeft voor de terugslag van zyn actie en geeist heeft, dat alle Egyptenaren. die zulks wensen, tot Zuld-Soedan worden toegelaten. Di- Saleh ed-Din staat aan het hoold van vier Egyptische juristen, die Woens dag te Khartoem zyn aangekomen met het voornemen, naar het Zuiden te gaan. ten einde vier politici van de nationale unionistische party te verdedigen, die aanvankelijk in hechtenis waren geno men op beschuldiging van ..slecht ge drag, waarschijnlijk met het oogmerk de vrede te verstoren", doch die later weer in vryheid zyn gesteld. De Egyptische regering beschouwt het geval der vier politici als een voorbeeld van de „slechte behandeling", waarvan genei-aal Naguib Dinsdag J.l Groot- Brittannie op een persconferentie be tichtte. De unionistische party staat nauwe samenwerking tussen Soedan en Egypte voor. Oud-Leiden Weerrapporten WEERBERICHT Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met zware nachtvorst. In de ochtend hier en daar mist, daar- overwegend zonnig weer met in de middag normale temperaturen voor de tyd van het jaar. Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuidelijke lichtin gen. (Opgemaakt te 10 uur) 15 MAART. Zon op- 6 55 uur; onder: 18 44 uur. Maan op 6 36 uur; onder: 19.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.10 en 15 25 u. (16 3 te 3.48 cn 16 05 uur'. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een BUvoegsel. In dc Generaal de Bonskazerne te Grave heeft H.M. Koningin Juliana gisteren aan het daar gelegerde regiment zware infanterie Cliassée liet nieuwe vaandel uitgereikt. H.M. overhandigde liet nieuwe vaandel aan de regimentscomman dant. Luitenant kolonel J. Hofs. welk moment liicr in beeld is ge bracht. Achter H.M. de chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, adjudant-generaal N. A. Rost Tonningen. Beroep op ,,al!e kameraden" De „Deutschlandbrief", een neo-nazis- tisch West-Duits maandblad, heeft een beroep gedaan op „alle kameraden" om ,,de Nederlandse kameraden (de uit de strafgevangenis van Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers' alle mogelijke hulp te geven". Het blad, dat zich „het strydorgaan voor het Rijk en de Duitse levensvrijheid" noemt. zegt. dat de ont snapten „vermomd en naar het Zuiden gezonden" moeten worden Volgens het blad zijn er „duizend manieren om hen te helpen voor al degenen, die niet ver geten zijn. dat zy ln moeilijke tyden aan onze zyde stonden". OPPERSTE SOVJET BIJEEN. De zitting van de opperste sovjet zal niet heden worden gehouden, zoals oor spronkelijk was aangekondigd, doch morgen. De vergadering moet de benoeming van Malenkof tot premier goedkeuren. PACHT- EN GRONDPRIJS PEIL. In ons bericht van gisteren betreffende het SER-advies over het pacht- cn grond pry spell, gelieve men ie lezen in plaats van „alsmede een netto-inkomen van f. 10 per dag, „alsmede een netto- Inkomen van 1.10.— per H.A.". Heel veel aanknopingspunten tot herkenning van bovenstaande foto levert dit beeld ongetwijfeld niet op en wij kunnen ons levendig voorstellen dat velen daarin dan ook niet zullen slagen. De vrij grote overeenkomst met een bestaande situatie zou U misschien tot de veronderstelling kunnen bren gen dat deze foto liet punt Hcercngraclit hoek Nieuwe Rijn voorstelt, maar wij moeten U de illusie ontnemen, dat U daarmede de juiste oplos sing zou hebben gevonden. De toestand ter plaatse is sedert het moment der opname zeer aanzienlijk veranderd en eerlijk gezegd lijkt het ons hécl moeilijk vast te stellen waar ergens in Leiden een 50 jaar geleden de fotograaf heeft gestaan. Op dc oorspronkelijke foto u-as evenwel het op schrift van het straatnaambord leesbaar en dat maakte voor óns het probleem aanzienlijk minder lastig! Wanneer ook U daar het woordje Rapen burghad kunnen lezen, zou ook U tot de con clusie in staat zijn geweest U te bevinden op het hoekpunt Rapenburg - Koordeinde. Maar zelfs dit thans wetende, kost het moeite dit als dc waarheid tc aanvaarden. En tóch is het zot!

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1