Theo Timmermans c.s. verkneuteren zich op de wedstrijd 92ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 11 Maart 1953 Derde Blar No. 27S61 DonderdagmiddagFrankrijk-Nederland in Parijs Onze defensie haart zorgen In de druk bezette hall van Grand-Café „Terminus" te Parijs heerst i groot geroezemoes van stemmen. Boven alles uit klinkt op zeker moment het sonore geluid van Cor van der Hart, die tegen Bram Appel, aan de overzijde van de grote kring, roept: „Ze krijgen het niet cadeau, die Fransen. Als ze dat maar beseffen!" Dit is koren op Appel's molen en hij repliceert zonder bedenken: „Datzelfde heb ik tegen Marche gezegd". Marche dat moet U wel even weten is de linksback en aanvoerder van het Franse elftal, dat Donderdagmiddag in het Pare des Princes onze beste beroepsvoetballers te lijf gaat. En deze Marche is men mag het toeval of liever berekening noemen linksback en aanvoerder van Reims, de club waarin Appel speelt. En Appel speelt Donderdag rechtsbuiten en komt dus regelrecht tegenover de kaalhoofdige ster van zijn eigen club te staan. Kijk, dat zijn allemaal van die bijkomstigheden, die toch de interesse van onze prof spelers in de wedsrijd van morgen verhogen. Neem nu Appel eens. Is hij bang voor Marche, de speler met een schitterende staat van dienst? Helemaal niet! Ik vraag het hem en hü zegt: „Och. de man voetbalt uitmuntend, het is ook vaar, dat hij mijn speelwijze |en true's kent. maar ik weet toch ook zijn zwakke punten en wat dat betreft staan wij dus quitte. Ik weet bijvoorbeeld dat hii door snelheid te slaan is en heb mezelf be loofd. dat „ik er flink aan trekken zal" Men kan dit branietaal noemen. Men kan zeggen dat Bram Appel laat hij dan een succesvol voetballer zijn en mo menteel op de tweede plaats staan van de topscorer in de Franse eerste divisie verstandiger moest zijn op zijn leef tijd '32 jaar). Dat hij moest weten dat hoogmoed voor de val komt en dat het daarom een beetje kinderlijk aandoet, wanneer hij in antwoord op mijn vraag, of er nog een bepaalde, uitgestippelde, tactiek zal worden gehanteerd, met een triomfantelijke vinger op een dikke por tefeuille in ziin binnenzak tikt en zegt: „A'les staat al genoteerd, hoor Het hele krijgsplan is al in kannen en kruiken Maar aan de andere kant kunnen wij die stoutmoedige taal van deze jonge kerels, die vlak voor een merkwaardige krachtmeting in hun carrière staan, toch wel begrijpen en zelfs waarderen. Uit de enkele uren, di« wij pratend met hen hebben door gebracht. is ons gebleken hoe buiten gewoon verlangend en nieuwsgierig deze beroepsvoetballers uilzien naar de wedstrijd van Donderdag. Laat men nooit zeggen dat het bij een prof. uit sluitend om de ritselende bankpapier- ties gaat. want hoe groot de rol van dio biljetten in zijn loopbaan ook ge worden is. er blijft altijd nog plaats voor een dosis eerzucht en sportlef be geren. En die eerzucht is nu opgewekt. On weerstaanbaar en hevig! De Jongens ver kneuteren zich op de komende kracht meting als schoolkinderen op de grote derdag Arie de Vroet is een man van gezag, temeer omdat hij met Saunier ide mldvoor van Le Havre) in één elftal heeft gespeeld, een paar Jaar lang VOOR NIEMAND BANG Maar het maakt weinig in druk op Cor van der Hart. „Een kwestie van er een paar keer flink tegenaan gaan zegt hij schouderophalend en voetballers zullen weten dat hu hiermee iets be doeld. dat niet helemaal aan de hand van het spelregelboekje begaan wordt Als Rinus Schaap, die aan de an dere kant van hem zit. dan het woord „nederlaag" in de mond neemt, vlamt hu ineens op. dat het zover nog niet is en dat er altud nog een paar verdedigers gepasseerd moeten worden, die ook een stukje voetballen kunnen! En hij voegt daar. als klap op de vuurpijl aan toe „Komt Frans de Munck soms voor niets van Keulen naar Parijs?" Dat brengt ons op het tellen der neu zen. Een paar ontbreken er nog: Bertus de Harder is er nog niet Joop de Kub- ber.is alleen als hij de draaideur van hotel Terminus binnenkomt. Frans de Munck komt vandaag en hoopt Carlier. de reserve, mee te brengen. Brandes had er moeten zijn. maar uit Montpellier ar riveerde een telegram, dat in alle toon aarden van spijt in bloemzoet Frans toch de mededeling doet dat Brandes een knieblesure heeft en niet komen zal. Erg is het niet. want hij was toch slechts reserve. Maar wij hadden hem er erg graag bij gehad. NIEMAND BIJGELOVIG? KNVB-functionaris Brunt, die als een vader over de spelers waakt, en het ge- I wichtig probleem van het deugdzaam de avond doorbrengen met hen bespreekt, ziet kans de heren, die zich volkomen in j voetbalgesprekken dreigen te verliezen, I Ik spreek met Theo Timmermans, de grote animator van deze wredstrild. die amen met Bram Appel, later onder steund door de secretaris-penningmees ter van de KNVB. Lo Brunt, goed werk voor de organisatie van deze merkwaar dige match heeft gedaan „Heb je er zin in, Theo?" „Natuurlijk! En wat ik heel leuk vind. is. dat ik nu toch in de voorhoede kan spelen. Als voorhoedespeler ben ik altijd meer waard dan als kanthalf." „Maar geef nu eens eerlijk je me ning: Denk je dat er een kans is om deze wedstrijd te winnen?" „Kijk eens, ik weet heel goed dat de Fransen sterk zijn. Dat zii beter aan elkaar gewend zün dan wil en dat hun kracht minder eenzijdig in de voorhoede schuilt dan bij ons. Maar als het een neder'aag voor ons wordt, dan geloof ik niet aan een 60. maar aan een 54 uitslag. Zo denk ik er over.' Onze llnkerbuurman op dat moment is Cor van der Hart, eens de stopper-spil van AJax. en nu van Rilssel. Hii heeft een kwajongensachtige uitdrukking op run nog altijd typisch-Amsterdams ge zicht, vermoedelijk omdat hii zoeven de bezorgde Arie de Vroet heeft gecounterd, toen die geroutineerde ex-aanvoerder van het Nederlands amateur-elftal hem at tent maakte od de formidabele kwali teiten van monsieur Saunier. de mid- VOOT der Fransen van aanstaande Don- VOETBAL Zweeds arbiter leidt Nederland-België De landenwedstrijd Nederland-België op Zondag 19 April a.s. te Amsterdam zal geleid worden door de Zweedse scheidsrechter Stan Ahlwcr. België met zestien spelers naar Barcelona Voor de wedstrijd tegen Spanje, wel ke Donderdag 19 Maart a.s. te Barce lona gespeeld wordt, heeft de Belgi sche keuze-commissie, rekening hou dend met de huidige conditie van sommige candidaten, zestien spelers aangewezen. Hierbü Is ook Jef Mer- mans, die in elk geval zal meegaan, zelfs al zou hij niet in staat zijn om te spelen. De definitieve ploeg zal pas te Bar celona worden samengesteld, na de training aan de vooravond van de lan denwedstrijd. De zestien spelers zijn: doel: Seghers (La Gantoise) en Daenen (Tilleur); achter: Diricx (Union St. Gllloise), Van Brandt (Lierse S.K.) en Saeren (F.C. Luik): midden: Van der Auweia (Racing Mechclen), Carré (F. C Luik), Mees (Antwerp F.C.) en Van Kerkhoven (Daring Brussel); voor: Lemberechts (F.C. Mechelen). Anoul 'FC. Luik), Henri Coppens (Beerschot) Mermans (Anderlecht), Janssens "Union St GilloiseStraetmans (White Star) en Givard (Standard C.L.). ZILVEREN MOLENTOURNOOI LFC organiseert dit jaar weer haar Zilveren Molen-tournoot. Deelgenomen wordt ditmaal door WA (Amsterdam). COAL 'Rotterdam). Wassenaar. VCS 'Den Haag) Quick Boys (Katwijk). Luzdunum. LFC en De Spartaan '20 'Rotterdam). Het tournool begint Woensdag 18 Maart (aanvang 8 uur) met de wedstrijd Wassenaar—Luedunum. Het programma luidt verder: 25 Maart LFC—de Spartaan 20; 1. April WA— COAL; 8 April Quick Boys—VCS VCS Is momenteel houder van de Zilveren Molen. een restaurant binnen te krijgen, met de belofte na het diner een bioscoop te zullen opzoeken Even tevoren is hij van zijn thee-met-citroen weggehaald om de laatkomers uit Nantes. Gerrle Vreeken en Jan van Geen. de hand te schudden Met dertien spelers gaat men dan aan tafel. Niemand bijgelovig Arie de Vroet verkeert in zekere moei lijkheden. Dat komt aan het licht nis ik Bram Appel vraag of er al Iets af gesproken is met betrekking tot de In vallersbepaling U weet dat het in Frans prof-voetbal de gewoonte is. geen in vallers toe te staan, zelfs niet voor de doelverdediger. Dat lijkt een onbillijke maatregel, maar zo is prof-voetbal nu eenmaal. Bram Appel vertelt dat hij heeft voorgesteld aan de tegenpartij om voor dit speciale geval wel invallers toe te staan, maar een antwoord heeft hu nog niet gekregen en hij rekent er n;et op. dat de Fransen met een invallers-rege ling aceoord zullen gaan. Dan komt De Vroet. die aan zijn laat ste seizoen als prof-voetballer bezig is. er bij staan. „Laten ze daar nu eens voor eenmaal van afstappen", pleit hij. „Mijn linkerknie is niet wat hij wezen moet". Dat is erg jammer cn het geeft enige reden tot wenkbrouwengefrons. Want ieder van het gezelschap heeft zich al gerealiseerd, dat het juist onze achterhoede en De Vroet speelt linksback is, die met enig wantrou wen bezien wordt. Arie de Vroet is een uitstekende voetballer, maar 35 jaar is een knappe leeftd voor dit genre voet bal. Hü hoopt in Nederland als trai ner te kunnen gaan werken. En Vree- ken is een aardige, bescheiden, jon geman. die zo ver-Franst is. dat hü bij hel voorstellen steeds: „lek ben Vreeken" zegt, met de klemtoon op de laatste lettergreep. Maar deze allroun- der, die doelman, midvoor, rechtsbui ten. en wat al niet meer, gespeeld heeft, zal vermoedlijk toch niet sterk genoeg zijn als rechtsachter om de Franse linkerwing in zijn zak te ste ken. Die verdediging! Was die van grotere kracht, de Ne derlandse ploeg zou als favoriet star ten. In de ze\en- of achtduizend Hol landers. die voor het eerst smds een kleine 20 jaar eindelijk weer eens voor een echt „legioen" zullen zorgen, zouden met triomfantelijke gezichten op weg naar het Bois de Boulognes gaan. waar het stadion, dat Pare des Princes heet. ligt. Misschien zetten zij die gezichten toch wel Maar dat is dan in blanke onwetendheid. (Ingcz. Med.-adr.) TENNIS K.N.L.T.B. zoekt buitenlandse trainer Het ligt in de bedoeling van de KNL TB om. evenals dat in voor-oorlogse jaren het geval is geweest, een bui tenlandse trainer te engageren. Wanneer het de bondsraad gelukt een buitenlandse speler van formaat te vinden, zal deze tot taak krijgen be halve de topspelers ook de veelbeloven de Jonge krachten te oefenen en te coachen gedurende enkele maanden in het seizoen Ook de training van de Davis Cup-ploeg zal dan in handen worden gelegd van deze buitenlandse oefenmeester Door de bondsraad van de KNLTB Is 1500 gulden uitgetrokken voor het stichten van een trainersfonds. SCHAATSENRIJDEN Broekman rijdt nog Te Roeros werden wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden, waaraan ook Kees Broekman deelnam. De 500 meter leverde een overwinning op voor de Noor Sverre Haugh. Zfjn tijd was 46 4 sec. Kees Broekman, voor wie 47.8 sec werd afgedrukt, werd vijfde. Sverre Haugli won de 3000 meter in 4 min. 59.2. terwijl Roald Aas op de tweede plaats beslag legde ln 5.07.2 en Odd Lundberg derde werd In 5.08 0. Kees Broekman noteerde 5 min. 10. sec en werd vierde. Algemeen klassement 1 Haugli 96 267 pnt 2 Roald Aas 97 700 pnt.. 3 Odd Lundberg 97.833 pnt., 4 Kees Broekman 99.466 pnt. WIELRENNEN RONDE VAN ALGIERS De zevende étappe van de Ronde van Algiers, van Orleansville naar Oran (227 km ls gewonnen door de Frans man Rolland Wim van Est werd vier de. Klassement: 1 Rolland (Fr.). 227 "tm. in 5 uur 53 min 24 sec 2 Mahe Fr i 5 53 38, 3 Loof (Fr.) 5 54 39. 4 Van Est (Ned.i z.t., 5 Teisselre (Fr.i zt. De Fransman Lauredi leidt in het lgemeen klassement, waarin Van Est de 24e plaats inneemt met 32 minuten achterstand. WATERPOLO Sleutelstad 2—HWZ I Doordat de achterhoede van de thuisclub vele fou- maakte en ook de Leidse keeper niet uit het goed hout bleek gesneden, wist HWZ bii rust reeds een 0—5 voorsprong te hemen Aanvankelijk ging het in de tweede helft iets beter en kwam ook de Sleutel stad meer in de aanval, maar de scho ten waren te slecht gericht om succes te kunnen hebben. Nadien verviel de thuisclub weer in de oude verdedigingsfout en kon HWV de stand tot 08 opvoeren. BEDRIJVEN BRIDGEN. Het programma voor Maart luidt: 11 Maart: PT.T.—Stadhuis: PTT. Tl H.C.W./N.E.M. II; 16 Maart: N.R.M. ILichtfabrieken I; Lichtfabrieken II ~".R.M. II. 18 Maart: Amico—T.B.L. 25 Maart: A.R.V.A.—Onderwijzers. 30 Maart. Lichtfabrieken I-H.C.W /N.E.M; TB.L.—Stadhuis: H.C.W./N.E.M. II— Lichtfabrieken II. SportspHntcrs De toestand van Gunnar Gren, de Zweedse rechtsbinnen van Milaan, die Zondag J.l, in de wedstrijd tegen Inter- nazionale gewond werd. is bevredigend. Een röntgenonderzoek heeft uitgewe zen dat hij een schedelbreuk heelt op gelopen maar dat geen edele delen be schadigd zijn. zoals eerst werd gevreesd. I Hij zal echter dit seizoen niet meer I spelen. Zaterd3g 14 en Zondag 15 Maart worden in het Krelage-huis te Ha3iiem 1 oe B en C-tournooien van de Ned Bad- mintonbond gehouden, welke gecombi- I neerd zullen worden met de nationale A-kampioenschappen van Nederland. Aan de Internationale dressuur- proeven in Wiesbaden van 22 t/m 26 Mei a.s. nemen de Nederlandse amazo nes mevr. Benedictus-Lieftinck (Ren- kumi met „Naisha" en „Peter X", en mej S. Hennen (Heerlen) met „Saskia" deel, alsmede de heer L H. M. v. Loon (Tilburg) met „Saraceen". Toen de roei/doeg van Oxford een oefcnbaanljc trok bij Putney, tras er een „beestachtige" belangstelling van een eskader zwanen, die -< misschien wel met wat geringschat- j ting - de verrichtingen van de univcrsiteitsploeg gadesloegen. I Als echte Engelse zwanen zullen ze j waarschijnlijk wel hebben onder zocht op welke ploeg ze het beste i hun weddenschappen kunnen af- sluiten, wanneer de grote race op 2S Maartwordt gehouden De „Indische Nederlanders" in Indonesië Zij, die vreemdelingen teerden in eigen land I (Van een bijzondere medewerker) Bij een gesprek voor de radio werd enige lijd geleden een vraag gesteld, die ongeveer hierop neerkwam: „Wie zijn toch die Indische Nederlanders? Wat komen ze hier eigenlijk doen? Waarom worden ze soms voorgetrokken bij huisvestingstoewijzingen? Dat is toch helemaal niet goed, want er zijn hier ook nog genoeg mensen, die om een huis verlegen zitten". Deze vraag is symptomatisch voor het ontstellende gebrek aan bekendheid met de omstandigheden, waarin duizenden van onze landgenoten in Indonesië op dit ogenblik verkeren. En wanneer men, zoals ik, de afgelopen jaren onder hen heeft vertoefd, hun noden en zorgen van zeer dichtbij heeft meegemaakt, dan doet een dergelijke vraag schrijnend en onbillijk aan. Ik ben dan ook blij. dat men mij verzocht heeft hier het een en ander over deze groep te vertellen, want het kan haast niet anders of een groter bekendheid met wat zich ginds onder landgenoten afspeelt, zal leiden tot een groter verantwoordelijkheids gevoel voor hen en een krachtiger besef, dat zij, méér dan tot dusverre is gebeurd, geholpen moeten worden. Indische Nederlanders in nood Het probleem van de Indische Nederlanders in Indonesië is veel ernstiger dan men hier te lande denkt. Wü hebben daarom ds J G. J. van Iterson. die van 1949 tot 1952 te Bandoeng in dienst van de Pro testantse kerk van Westelijk Indo nesië heeft gewerkt en door de aard van zijn werkzaamheden dagelijks met het leed van deze bevo'kings- groep werd geconfronteerd ge vraagd onze lezers van zun bevin dingen te vertellen. Hierbij publiceren wij het eerste van een drietal artikelen over dit helaas brandend actuele on derwerp. In het voormalige Nedcrlands-Indië leefde, tussen de zeer kleine groep „im port Nederlanders", die veelal in het gouvernementele en bedrijfsleven de topposities Innamen, en de enorm grote massa van de Indonesiërs, een groep van naar schatting 200.000 Indische Nederlanders, mensen, die daar gebo ren en getogen waren, en waarvan velen, zeker zij. die de lagere functies in het maatschappelijk leven bekleedden, nimmer in Nederland waren geweest. Nederland heeft aan deze onderdanen evenwel bijzonder veel te danken zij waren het immers, die het mogelijk maakten dat het staatsapparaat goed functlonneerde. dat het K.N.I.L. (het leper) zijn taak naar behoren vervulde, dat op de grote handelskantoren het dagelijkse werk zorgvuldig werd ver richt. Zij waren de ambtenaren, vorm den het kader van het K.N.I.L. Uit hun rijen kwamen de werkers op de kan toren en de banken, de machinisten van de suikerfabrieken, onderwijzend perso neel van de lagere scholen, enz. Ook waren er talrijke particulieren onder hen: klein-landbouwers. Kortom, het hele economische en maatschappelijke leven in Nederlands- Indië was ondenkbaar zonder deze groep. En zonder dat men nu over grote kapitalen beschikte, kon van een zekere bescheiden welvaart gesproken worden. Toen kwam de oorlog en begon ook voor hen de ellende. De strijdbare mannen vochten in het K.N.I.L.,. sneuvelden of werden gevangen geno men en naar Siam. Birma of Japan gebracht, waar velen om het leven kwamen. De gezinnen bleven in Indo nesië achter, deels in. deels huilen de kampen, maar in beide gevallen in nood. Na de capitulatie, waarnaar zij reikhalzend hadden uitgezien, begon voor hen de tegenslag pas goed: de Bersiaptüd, het eerste revolutionnaire tijdperk van de Republiek Indonesia zette in. Wat nog niet geïnterneerd was. werd dat nu zeker, ontelbaren werden gedood, en onder welke om standigheden vaak! De militairen, pas uit de krijgsge vangenschap ontslagen, werden prompt weer ingezet, al was hun lichamelijke conditie vaak miserabel. Van weers zijden laaiden de hartstochten ont zaglijk hoog op. van weerszijden wer den wreedheden gepleegd. Toen in 1946 de toestand enigermate geconsolideerd werd, kreeg men de volgende situatie: in de grote steden, onder Nederlands gezag, een opeenho ping van Indische Nederlanders, van alle kanten uit het Republikeinse gebied geëvacueerd, beroofd van alles, slecht gehuisvest. Drie, vier of meer gezinnen in één huis. Veel gehavende en ontwrichte gezin nen. en zonder enige kans voorlopig weer naar hun oude woonplaatsen terug te kunnen keren. Weinig gezinnen waren er slechts, die niet het verlies van één of meer gezinsleden, vaak juist de vader of kostwinner, hadden te betreuren. Ondanks deze haast onoverkomelijke moeilijkheden, waarmee men te worste len had. kon in de Jaren 194649 toch van een zeker herstel gesproken worden. Op talrijke gouvernementskantoren had men ambtenaren nodig de categorie van de zg. naoorlogse tijdelijke ambte naren ontstond en ook het particu liere bedrijfsleven trok weer werkkrach ten aan. Men kon (voorzichtig aan. want het leven was duur!) weer het een en ander van de meest noodzakelijke le vensbenodigdheden aanschaffen, en de hoop. dat men nu een betere toekomst tegemoet ging. dat iets van de goede oude tijd zou terugkeren, werd levendig. Toch waren er nog teleurstellingen en tegenslagen genoeg- van een uitdrukke lijk beloofde oorlocsschadc-uitkenne kwam niets terecht. De gezinnen met opgroeiende kinderen hadden met grote onderwijsproblemen te kampen, zeker voor de kinderen boven 12 jaar De uit keringen aan oorlogsweduwen cn -wezen bleken bij het snel stiicende prijspeil maar een schamel en veelal ontoereikend I inkomen te zijn en de huisvesting was en bleef het grote en onoplosbare pro- Ibleem voor duizenden. Men bleef echter hopen een hoop. gevoed door de Ne derlandse propaganda dat het alle maal wel weer goed zou komen en dat Indonesië ook in de toekomst voor hen een land zou blijven, waarin zij een redelijk en menswaardig bestaan zou den kunnen hebben en dat het en daar ging het hun vooral om hun land. d.w z. een Nederlands land zou zijn. Want dil was hun in deze jaren zeer duidelijk geworden, en ten over vloede vaak ook nog gemaakt, dat zij Nederlanders waren, dat zij geleden en gestreden hadden voor de Neder landse zaak en onder Nederlandse vlag, en dat zij in ieder geval Neder landers wilden blijven. Nederland heeft van deze oprechte patriottische gevoelens in de jaren na de oorlog een dankbaar gebruik gemaakt, heeft daar telkens een beroep op gedaan, en niet tevergeefs! Groot zün de offers geweest, die deze groep aan de Ne derlandse zaak heeft gebracht en mede daardoor Is het gevoel van verbondenheid met Nederland, met het Oranjehuis en met de Neder landse taal versterkt. Het zal dan ook duidelijk zün. hoe groot de verslagenheid, ja de wanhoop, bij velen was. toen het resultaat van de Rondetafelconferentie bekend werd. Souvereiniteitsoverdracht: dat bete kende dus. dat zij van 27 December 1949 af vreemdelingen zouden zijn in hun eigen land. dat dan ojreens een vreemd land zou zijn geworden. De beslissing van de R.TC. juist of niet juist. Ik wens me uitdrukkelijk van ieder oordcel daarover te onthou den betekende voor deze groep de volkomen ineenstorting van hun wereld, en gaf hun het rampzalige gevoel, dat alle offers vergeefs waren gebracht. Eén gedachte, één alles dominerend gevoel, één vurige wens maakte zich toen al van velen meester: weg uit dit land. nu is het genoeg geweest, nu ■s de maat vol. Toch waren er ook de meer be- dachtzamen. die het nog eens wilden aanzien, die wilden wachten hoe de situatie zicli zou ontwikkelen. Voor hen was het goed. dat er de periode was van twee jaar. tot 27 December 1951. waarin zij konden beslissen of zij Nederlands staatsburger wilden blij ven. dan wel opteren voor het Indone sische. en zoals dat heette „Warga Negara" (lellerlijk vertaald: staats- burccr) worden. Over deze periode ln een volgend artikel. Leidse Schaakbond Oude Wetering heeft het met een klinkende 73 overwinning op Benthuizen II besloten. Jammer voor het tiental, dat het ondanks zijn mooie score (9 match- en 41 bordpun- ten) juist geen kans heeft op het kampioenschap van de 3c klasse A: dat zal ten de. l vallen aan de winnaar van de wedstrijd op a.s. Donderdag. Leiderdorp IIRoelofarendsveen. In III B won VTL II met 6—1 van het bezoekende Leilhen II- Beide tientallen waren reeds uitgeschakeld van kansen op het kampioenschap. Gedetailleerd uitslagen: Benthuizen IIOude Wetering: P A. van Beveren—C. A. Wesselius 01; P Pos—W. Duvverman 1—0: Th. Steen- wijfc—H Buys 0—1; W. de Ruiter—J. Knibbe 01; J. PisoJ Meyer 01; S. van der DoesW. Nusteren 1: H van SoestA. Wesselius 01; J. van der DoesH- Gortzak 10; M. Pos Gzn W Turk 0—1; J. KorbynJGortzak 10: totaal 3—7. VTL II—Leithen II: A. Vermond—A Prins 10; J. Th. HensingMC. Schou ten B SlegtenhorstG. Lotte 10; A van HaastenJ. van Kempen 10: J BrugmansL. Batenburg 01; J. WitkampA. Piket 10. J. Bey—J Ligtvoet 1—0: B. van der Reek—A Ta verne 'j'i; J. van de ZonJ A. F. Planjer 01; G. RoozendaalC. Lepe laar 01totaal 64. Voor de 2e klasse werd gespeeld de wedstrijd ASC 2 (AlphemBodegraven 2, welke gelijk eindigde: 55. ASC II— Bodegraven II: H Verhagen ZB. Batelaan 01: H. J. de Haan N Veerman 0—1; J. Kempen—J. Boef 'i— J. de Hoed—G. C M Keiler 1—0 A H. BalkW Hommel 10: G. Sehui- lenburgJ. C Nottelman (res 10; P J SchuilW. Koning (res.) 01: N. Vonk—J. Hoogendoorn (res.) 1—0: J Koopman 're; H. Venema (res 'jIj; B. H KroonJ. Flanderlijn 01. Deense vissersvaartuigen vrijgelaten De zes Deense vissersvaartuigen, die waren opgebracht naar een Poolse ha ven aan de Helabaai. zijn vanochtend vrijgelaten Vier schepen zijn op weg naar Bornholm, waar zij morgen wor den verwacht, de twee anderen zullen de visvangst in de Oostzee voortzetten. Wat het doel van deze opbrenging is geweest Volgens andere berichten, die naar Roenne zijn geseind, bevinden zich vijf Deense treilers in moeilijkheden In de storm van Zaterdagnacht heeft een dezer schepen, de Maja, schipbreuk ge leden bu de Poolse kust. Er is geen nieuws van de bemanning. Een tweede schip, de Stillau, is naar Stolpmuende gebracht met averij. Drie leden van de bemanning zün naar Danzig vervoerd Het derde en vierde schip, de Codan en de Rigmor Hjortlund zouden voor de Poolse kust op drift zijn door opgelopen averij. Deense vissersboten ziin ter as sistentie uitgevaren. Het vijfde schip, de Sjarkley, met een bemanning van drie koppen, wordt sinds 21 Februari ver mist Men denkt dat het wellicht door Poolse patrouillevaartuigen is opge bracht. GRIEKSE KLACHT IN DE POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. Vertegenwoordigers van vijftien sta ten hebben gisteren in de politieke com missie der VN. gesproken over de Griekse beschuldiging dat Europese communistische staten nog steeds onge veer duizend Griekse militairen, die tij dens de burgeroorlog werden gevangen genomen en over de grens gevoerd, vast houden. In een nieuwe resolutie wordt een welgemeend beroep" gedaan op de re geringen van Albanië. Tsjecho-Slowa- küe. Honearije. Polen. Roemenië en de Sovjet-unie om zich „te houden aan de algemeen erkende beginselen van het internationale recht". De voorzitter van de algemene vergadering wordt er In verzocht zich met de betrokken regerin gen ln verbinding te stellen en de ver gadering. vóór het einde van de huidige zitting van het resultaat zijner be moeiingen op de hoogte te stellen. SPROETEN-* komen vroeg in 'F voorjoor Ko°p M'o SPRIJTOL Scherpe bewaking voor Tito de komst van maarschalk Tito Het Joegoslavische staatshoofd wordt Maandag a.s in een Britse haven ver wacht: welke wordt geheim gehouden. Ook is van officiële zijde nog niets me degedeeld over het voor .Tito's bezoek opgestelde officiële programma Tito wordt niet door zijn echtgenote vergezeld. Politici, die verwachten een onder houd met de maarschalk te zullen heb ben. zijn van mening dat er gegronde redenen bestaan voor de getroffen voorzorgsmaatregelen. De Joegoslavi sche regeringsleider heeft tweeërlei vü- anden: de communisten en de uitgewe ken Joegoslaven, die Tito's bewind ha ten en waarvan Europa vol is. Beide categorieën zouden er allesbehalve rou wig over zün, indien Tito iets over kwam. In alle Britse havens wordt er thans scherp op toegezien, dat er geen „poli tiek ongewensten" tot Groot-Brittannie doordringen. Sanders voor Lee Meng De Britse eerste minister, Churchill, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat het Hongaarse aanbod tot uitwisseling van de m Hongarije gevangen gehou den Sanders \oor Lee Meng. een com muniste van Malakka, in principe niet geheel verworpen is. Maar het was hem niet mogelijk verdere mededelin gen te doen. Mossadeq wijst jongste Britse voorstellen af De Perzische eerste minister, Mossa deq. zal de jongste Britse voorstellen tot regeling van het oliegeschil niet aan nemen. De Perzische minister van buiten landse zaken. Hoessei Fatemi. zeide in een commentaar op het communiqué \an de Britse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, dat, indien het de bedoeling van beide landen is een politiek sjael te spelen of meer druk op Perzie uit te oefenen. Perzie zich zal verzetten en zijn rechten verdedigen Fatemi verklaarde nog. dat de Britten tot nu toe niet duidelijk hadden uit eengezet wat zij met schadeloosstelling bedoelen en in hoeverre deze aangele genheid naar het hof voor arbitrage in 's-Gravenhage dient te worden verwe zen Een voorstel, dat Perzië de Bnts- Perzlsche oliemaatschappij schadeloos dient te stellen voor het beëindigen van het contract zal „dc grondslag van da naasting van de ollc-lndustrie schen den", aldus Fatemi. Hadji Rafi. voorzitter van de delegatie van acht. die poogt een vergelijk te vinden voor het hof. premier Mossadeq en dc voorzitter van dc Nationale Ver gadering. Kasjani. heeft verklaard, dat de mogelijkheid, dat de sjah het land zal verlaten, met meer bestaat. CIJFERS OVER KOREA Het hoofdkwartier der Amerikaanse luchtmacht heeft de volgende cijfers verstrekt over de verrichtingen der ge allieerde luchtmacht boven Korea: Het aantal sinds het uitbreken van de Koreaanse ooi log vernielde of be schadigde vliegtuigen der communisten bedraagt 1788 Hieivan zün 780 zeker en 140 waarschijnlük vernield, terwijl er 868 werden beschadigd. De verliezen der verbondenen worden geschat op 891 toestellen. Amerikaanse „Sabre"-» straaljagers schoten boven Korea 573 in Rusland vervaardigde „Mig'ïs om laag. Hierbij gingen slechts 51 „Sa- bre s" verloren De Amerd- anse minister van defen sie. Wilson, heeft verklaard, dat weldra cenoeg munitie beschikbaar zou zün om het commando van het achtste leger in Korea „ruime armslag" te geven bü het bepalen, of cr „een meer actief soort operaties" moet worden uitgevoerd. Wilson deelde senatoren die een on derzoek instellen naar de juistheid van verklaringen, dat er gebrek aan muni tie in Korea ls. mede. dat de pro ductie de laatste maanden snel geste gen was Tengevolge van zware regenval ls de gevcchtsactivileit aan het Koreaanse front overigens vrijwel tot stilstand ge komen. De wegen naar het front zijn met een dikke laag modder bedekt.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 7