LEIDSCH DAGBLAD Felle aanklacht van Trygve Lie op Sovjet-blok 92ste Jaargang WOENSDAG 11 MAART 1953 No. 27861 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adni.: 25041; Red.: 21507 Zulks bij zij.: afscheidsrede als secretaris-generaal der V.N. „De Sovjet-Unie heeft de meest ruwe vorm van druk op my uitgeoefend. Zij en de vier met haar verbonden ledenstaten der Verenigde Naties hebben sinds 1950 zelfs geweigerd my als secretaris-generaal der Verenigde Naties te er kennen, dit op grond van het feit dat ik de actie der Verenigde Naties tegen de gewapenderhand uitgevoerde aanval in Korea iieb gesteund", verklaarde de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, in een voltallige zitting der alge mene vergadering, waarin hy zyn personeelsbeleid verdedigde. Het vraagstuk van Lie's personeels beleid is aan de orde gesteld sinds de Verenigde Staten zijn begonnen met een onderzoek naar de politieke be trouwbaarheid van bij de V.N. in dienst zijnde Amerikaanse burgers. „Bijna drie jaar heb ik deze bejege ning in stille verdragen, zonder acht te slaan op de vele schendingen der voor de werkwijze der V.N. vastge stelde regels, doch ik acht het thans het juiste ogenblik te verklaren dat dit optreden der communistische sta- icn-leden der V.N. de meest ernstige schending vormt van artikel honderd van het handvest, waarin is bepaald. dat „de secretaris-generaal, noch staf, bij het vervullen van hun plicht bevelen zullen ontvangen van enige regering of gezagsorgaan, buiten het daartoe aangewezen orgaan der in ternationale organisatie", verklaarde Lie. Hij vervolgde met te zeggen volkomen bereid te zijn geweest zijn ambt tot het einde van de daarvoor gestelde tijd te vervullen, „ware het niet dat het hier niet slechts ging om de vele aanvallen van de Sovjet-Unie en haar aanhangers op mjjn persoon, doch tevens om he' behoud van de positie van de secreta- ris-eeneraal binnen de V.N." „De secretaris-generaal der V.N. moet de hem verleende functie met een maximum van gezag en doelmatigheid kunnen uitoefenen, ook op politiek ge bied, daar hij slechts kan worden geko zen, indien de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad hieraan een stemmig hun goedkeuring hechten. Dit is van zeer groot belang voor het geval de secretaris-generaal der V.N. in de toekomst opnieuw in het belang van vrede en vrijheid moet spreken of han delen". Sommigen zullen wellicht zeggen dat mijn aftreden een bezwijken is on der de door de Sovjet-Unie c.s. op mij uitgeoefende druk. Dit is niet zo. Ik handel aldus, om in eventucde nieuwe crisis in de toekomst het ge zag van de secretaris-generaal te ver sterken. opdat hy aldus zijn invloed nog meer zal kunnen aanwenden voor het bewaren van de wereldvrede". Trygve Lie vervolgde met te zeggen, dat. er sinds 1950 door de Sovjet-Unie en de met haar verbonden staten „een stroom van verdachtmakingen aan mijn adres is geuit". „Het centrale punt hiervan was. dat het secretariaat-ge neraal der V.N. door Amerikanen werd beheerst en dat het personeel hiervan, met de secretaris-generaal aan het hoofd, niets anders waren dan de ge hoorzame werktuigen van Wallstreet en Washington. Het is dan toch wel zeer merkwaar dig, dat het secretariaat der V.N. tege- LN'DIA PROTESTEERT WEER EENS BIJ ZUID-AFRIKA India heeft bij de Unie van Zuid- Afrika geprotesteerd tegen de opheffing van de consessie van 1914, volgens welke Indische vrouwen en kinderen tot Zuid- Afnka toegelaten werden. De consessie. gedaan door maarschalk Smuts, had ten doel een evenwicht te brengen tussen het aantal Indische mannen en vrouwen in Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaanse regering heeft bij de opheffing der consessie verklaard, dat het evenwicht thans hersteld is. Weerrapporten Helsinki Oslo Stockholm Kopcnhacen Londen Amsterdam Brussel Parlls Bordeaux Nico Warschau Berllin Frankfort Munchen Zürlch Wenen onbewolkt llcEht bew. onbewolkt celled bew. half bew. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Tijdelijk tot matig of zwak afnemende wind hoofd zakelijk tussen Noord en West. Vannacht en morgenochtend over het algemeen iets kouder en hier en daar mist Mor een overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 12 Maart Zon op: 702 uur: onder: 18.39 uur. Maan op: 5 43 uur; onder: 14.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.30 en 13 00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's lijkertyd in de Verenigde Staten is aan gevallen, omdat men beducht was dat het onder communistische invloed stond. Doch ik wil hier nadrukkelijk verkla ren dat alle staten-leden der V.N.. met uitzondering van de communistische groep, mijn recht hebben erkend om te spreken en te handelen zoals ik heb gedaan, waarbij zij het recht bezaten het met mij, hetzij in het openbaar, het zy in particuliere gesprekken, oneens te zijn". Trygve Lie besloot met de hoop uit te spreken, dat de „sfeer van verden king, teweeg gebracht door het onder zoek naar de politieke betrouwbaarheid van Amerikaanse employe's der V.N., spoedig zal zyn opgeklaard". Hij zelde in personeelszaken weer stand te hebben geboden aan de van vele zijden op hem uitgeoefende krach tige druk, om personeelsleden te benoe men of te ontslaan. „In het politieke vlak heb ik in de afgelopen zeven jaar mijn politieke verantwoordelykheid, zo als deze in het Handvest is vastgelegd, krachtig uitgeoefend en verdedigd" Trygve Lie heeft 10 November 1952 zijn ontslag als secretaris-generaal der V.N. Ingediend. De veiligheidsraad zal. als gemeld, heden byeen komen, om te spreken over het opstellen van een voordracht voor de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal. Indien over de voordracht overeenstemming wordt bereikt, zal zij aan de algemene verga dering, die het recht van benoeming hanteert, worden voorgelegd. Het Openluchtmuseum te Arnhem zal 6 April a.s. zijn poorten weer openen voor het publiek. Thans is men druk bezig voorbereidingen te treffen, en de laatste hand te leggen aan nieuwe aanwinsten, die een bezoek aan het museum nog inte ressanter zullen maken dan voor heen. Men is o.a. bezig met de opbouw van het los-lioesuit Zeyen (Dr.) Het zware eiken bintenwerk van eeuwenoude balken wordt van een „wand" voorzien. Deze wand be staat uit vlechtwerk van tenenhout. waarover met strohakscl vermengde leem en koemest wordt gesmeerd, deze wand vertegenwoordigt de oudste wandconstructic in ons land. De wand wordt in orde gemaakt. Onderhoud Luns-Eisenhower „Men moet zich niet om de tuin laten leiden" „Nederland komt verplichtingen na" De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns heeft gisteren te Washington verklaard, dat president Eisenhower het met hem eens was, dat de Westelijke bondgenoten hun defensie inspanningen niet kunnen verslappen als gevolg van de wijziging in het Sovjet-Russisch regiem. Minister Luns zeide met president Eisen hower over de nieuwe situatie in de Sovjet Unie gesproken te hebben in een onderhoud van een half uur in het Witte Huis. President Eisenhower was het er mee eens, dat de Westelijke landen zich geenszins om de tuin moeten laten lei den", door de houding van de nieuwe leiders m de Sovjet-Unie in dit vroege stadium. Eisenhower was van gevoelen, dat „een onverflauwde inspanning" van de Westelyke landen nodig was. Minis ter Luns en Eisenhower hadden de ge hele internationale situatie in ogen schouw genomen, „waarbij vooral aan Europa en de Europese verdedigings plannen aandacht werd geschonken". Minister Luns had president Eisen hower duidelijk te kennen gegeven, dat Nederland vastbesloten is, zijn vol ledige militaire verplichtingen in Nato- verband dit jaar na te komen niet tegenstaande het feit van de rcusach- Wisselend weer Het KNMI deelt mede: Dagenlang werd het weer in Neder land bepaald door een gebied met hoge barometerstanden, waarvan het cen trum over de Britse eilanden zwierf. Za terdag lag het boven Ierland. Zondag boven Midden Engeland, Maandag bo ven Schotland. Dinsdag was het weer in Midden Engeland en vanochtend in Ierland teruggekeerd. Dat deze laatste positie door zyn grote afstand van Ne derland voor ons tamelijk ongunstig is, bleek zowel Zaterdag als vandaag. Op beide dagen trok namelyk langs de Oostflank van het hogedrukgebied een storing over de Noordzee naar het Zui den, het ging met een krachtige Noord- Westelijke wind en enkele buien ge paard. Bij het Zuidpunt van Groenland bevindt zich thans een zeer diepe de pressie. Deze veroorzaakt over het Wes telijk deel van de Oceaan flinke stor men. De invloed van deze depressie heeft zich nu tot het zeegebied tussen IJsland en Schotland uitgebreid. Het ziet er naar uit, dat ook Nederland b.n- nen de invloedsfeer van deze depressie zal komen, zodat op enkele dagen met wisselend weer moet worden gerekend. tige kosten in verband met de waters nood. Verder zeidc minister Luns. presi dent Eisenhower als zijn overtuiging te hebben uitgesproken, dat er zich geen vertraging zal voordoen bij de bekrachtiging door Nederland van het Europese verdedigingsverdrag. Bij de besprekingen van de nieuwe situatie in de Sovjet-Unie was gebleken, dat minister Luns en president Eisen hower beide van mening zijn. dat, het nog te vroeg is om prpcies te zeggen welke koers de Sovjet-Unie zal volgen onder leiding van premier Malenkof. „Zelfs de Russen kunnen nu nog niet weten wat er zal gebeuren", aldus mi nister Luns. Minister Luns heeft ook economische aangelegenheden met president Eisen hower besproken. Hij was sterk onder de indruk gekomen van de grote overeen komst van zienswijze in vele kwesties tussen de V.S, Engeland en Nederland. „Wy beschouwen vele kwesties in het zelfde licht", zo zei minister Luns. Bij het onderhoud van minister Luns met president Eisenhower waren tegen woordig de Nederlandse ambassadeur dr Van Royen en Walter Bedell Smith, on der-minister van buitenlandse zaken der V.S. Vandaag zal minister Luns een onder houd hebben met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles en Bedell Smith Vanavond keert minister Luns naar New York terug: hij denkt Vrijdag naar Nederland terug te keren. HAWAÏ 49STE STAAT IN DE V. ST. De Amerikaanse Kamer van Afge vaardigden heelt, een wetsontwerp goed gekeurd, waarbij Hawai tot ric 49ste staat van de V.St. wordt verklaard. Heksenjacht in de V. St. HET WORDT WEL WAT TE DOL De voorzitter van de Amerikaanse huiscommissie Inzake on-Amerikaanse activiteit, Velde, heeft medegedeeld dat hii een onderzoek zal in stellen naar de wijze, waarop de jongste bijbelvertaling, die vorig jaar in een oplage van tien millioen exemplaren ln de V.S is ver schenen, tot stand is gekomen, omdat hij vermoedt dat hierbij communisten zijn betrokken geweest. Carl Miaclntyre, de voorzitter van de Internationale Raad van Christelyke kerken een organisatie, waarin 42 kleine Protestantse secten zijn opgeno men heeft inmiddels zijn instemming met het plan van afgevaardigde Velde betuigd. Naar zijn mening behoorden acht der vertalers tot een of meer orga nisaties, die als crypto-communistisch worden beschouwd De Nationale Raad van kerken van Christus, waarin het merendee' van de Amerikaanse protestanten is vertegen woordigd. weigerde, evenals de R K. kerk commentaar op de mededeling van Velde te geven. Dezer dagen zyn in de werkplaats voor herstellingen der Oost-Duitse spoorwegen te Malchin, in Mecklen burg, een locomotief, twee personen- en vijf goederenwagons binnengebracht, waarin zich honderden kogelgaten be vonden. Vernomen wordt dat de trein 18 Fe bruari J.l. gedurende een rit door het door Polen bezette gebied ten Oosten van de Oder en Neisse door Poolse ver zetsstrijders is overvallen en beschoten Dit geschiedde op enige kilometers van Frankfort-aan-Oder. Een Duitse trein begeleider en drie Sovjet-Russische soldaten werden hierbij zwaar gewond. Nabij San Diego iCalifornle) zijn een f-86 Sabre straaljager en een Panther van de Amerikaanse vloot met elkaar in botsing gekomen. De piloot van de Sabre kwam om het leven De bestuurder van de Panther wist zyn toestel veilig aan de grond te zetten. Ou acht kilometer ten Zuid-Westen van Grand Prairie (Texas) stortte een R-47 jager brandend neer, de piloot ver loor het leven. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Foto-Album „OUD-LEIDEN" I 1 Onze aankondiging van de verschijning van een foto-album E E „Oud-Leiden" is met groot enthousiasme ontvangen. Totdus- verre werden reeds meer dan 600 exemplaren besteld. E Mogen wij hen, die wel belangstelling voor deze uitgave j§ bezitten, doch daarvan tot dusverre geen blijk gaven in de vorm E van een bestelling, verzoeken dit niet te lang meer uit te stellen? E De oplage zal uiteraard zijn afgesteld op het aantal binnen- gekomen inschrijvingen en het is hoogst onwaarschijnlijk, dat s E daarvan een tweede druk zal verschijnen. Teneinde teleurstel- E E ling te voorkomen, verdient het dus aanbeveling reeds nu een E exemplaar te doen reserveren. U bent er dan zeker van straks j§ E niet achter het net te vissen. U kunt daartoe gebruik maken van onderstaande bon, s E welke U ingevuld in een open enveloppe als drukwerk met 2 E E cents gefrankeerd, gelieve te zenden aan onze Administratie, s Witte Singel 1, te Leiden. s E Omtrent de wijze van aflevering en van betaling volgen E t z t. nadere mededelingen. Men wordt dringend verzocht om thans géén geld of postzegels in te sluiten. Directie L. D. M Ondergetekende, BESTELBON (ln blokletters v.p.) straatnaam, huisnummer en woonplaats, wenst t.z.t. te ontvangen exemplaren van Uw Foto-album OUD-LEIDEN, tegen de prijs van 90 cents per stuk. siimm Amerikaans vliegtuig door Migs neergeschoten - Ernstig incident Twee straaljagers van het Russische type Mig-15 hebben gisteren, komen de uit Tsjecho-Slowakye, een Ame rikaanse straaljager van het type Thunderjet neergeschoten nabii Re gensburg. 16 kilometer binnen de Amerikaanse zone van Duitsland, al dus het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in West-Duitsland. De Amerikaanse ambassadeur te Praag, George Wadsworth, heeft van zijn regering opdracht gekregen „zo krachtig mogelijk" te protesteren te gen het gebeurde. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 77,5 millioen voor Rampenfonds Het Nationale Rampenfonds had tot gisteravond "7,5 millioen gul den ontvangen. In één dag Is er dus weer ruim een millioen gul den bijgekomen. Maandag was de stand 76.3 millioen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllHIIIII De Thunderjet werd door een s_... van de Migs zodanig getroffen, dat het toestel onbestuurbaar werd De piloot luitenant Warren Brown, wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. De Amerikaanse straaljager stortte neer en brandde na een ontploffing geheel uit. Een andere Amerikaanse straaljager, die de Thunderjet begeleidde op een normale verkenningsvlucht, deed geen poging om het vuur op de Migs te ope nen. doch landde op het vliegveld Fur- sten-Feldbruck bii Muenchen. Luitenant Brown verklaardde dat de twee Migs op een hoogte van 12 000 voet verschenen en ln het voorbygaan op zijn toestel vuurden. De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, dr Conant. zeide in een verklaring, die te Bonn aan de pers verstrekt werd. dat het gebeurde „een ernstig incident" en een grove schen ding van de zonegrens betekent. Ook de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, noemde tegenover journalisten te Washington het voorval „zeer ernstig." De West Duitse grenspolitie verklaar de ln haar maandelijks rapport, dat Britse burgerwacht ontbonden De Britse minister van oorlog, Head, heeft in het Lagerhuis de officiële ont binding van de burgerwacht bekendge maakt. Hiermee is het oudste instituut van nationale dienst in Groot-Brittannie opgeheven. In 55 voor Christus moes ten reeds leden van deze organisatie van vrijwilligers het hoofd bieden aan de Romeinse inval onder leiding van Julius Caesar. Later moesten invasies van Noormannen en Denen worden af geslagen. In het midden der zeventien de eeuw kreeg de organisatie haar hui dige naam. Zy heeft een rol gespeeld bij alle belangrijke militaire gebeurte nissen van de laatste c Tsjechoslowaakse straalvliegtuigen vori ge maand verscheidene malen de grens hebben geschonden. Op 8 October van het vorige Jsjlt protesteerden de V S. tegen het beschie ten van een toestel van het. type C-<ï7 door twee Russische Migs 15. De C-47 was voor evacuatiedoelelnden op weg van West-Duitsland naar West-Berhjn. De Russische autoriteiten verklaarden toen, dat het Amerikaanse toestel, dat niet werd getroffen, buiten de interna tionale luchtcorridor had gevlogen. De bovenstaande foto hoort ongetwijfeld niet thuis in onze serie oude stadsbeelden, maar wij vonden ze zó aardig, dat wij meenden haar onze lezers niet te mo gen onthouden. Het is een jeugdfoto van onze vorige burgemeester, thans wijlen mr Adri- aan Van de Sonde Bak- huyzen (rechts), die zijn voder, prof. dr H. G. van de Sonde Bak- huyzen (in het midden) en oom, dr E. E. F. van de Sonde Bakhuyzen, behulpzacm is bihet verrichten van astronomische waarnemingen aan de Leidse Sterrewacht. Prof. dr H. G. van de Sonde Bakhuyzen was van 1872 tot 1908 gewoon hoogleraar in de sterrenkunde aan de Leidse Universiteit. Na zijn aftreden laatstgenoemd jaar bihet bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens werd hials buitengewoon hoogleraar opgevolgd door zijn broer Ernst, die tot dan lector was geweest. Deze foto is vermoedelijk gemaakt in het eerste of tweede studiejaar van onze oud-burgemeester, 1897 of 1898.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1