LEIDSCH m DAGBLAD Voorbij trokken van de stoet duurt drie kwartier 92ste Jaargang WOENSDAG 4 MAART 1953 No. 27855 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Merkhorst en J. Brouwer f6.— per kwartaal; f 0,47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Stalin liad hersenbloeding Toestand ernstig Radio Moskou heeft gemeld, dat Stalin een hersenbloeding heeft gehad. De bloeding is in dc nacht van 2 Maart opgetreden. Een verlamming was cr het gevolg van. Tass spreekt van een ademhalings- tempo van 36 per minuut en een pols slag van 120. Radio Moskou meldt verder, dat het rechter been en de rechter arm ver lamd 7.ijn. De patient heeft het be wustzijn verloren. Geneeskundige he- handetingen op 2 en 3 Maart, aldus de radio, hebben geen radicale wijziging In het ziektebeeld gebracht. De toe stand blijft ernstig. In een door radio Moskou aangehaald medisch bulletin, dat ondertekend ls door de minister v. gezondheid Tretiakof de directeur-geneesheer van het Krem lin. prof. Koeperin. en door nog acht professoren, wordt gezegd dat het cen trale gedeelte van de hersenen is aange tast. Het spraakvermogen is ges. >o-ü en de ademhaling en de bloedstr mnr.g .'ijn zeer onregelmatig, waardoor gebrek aan zuurstof optreedt. In de ademha'.ing treden nu en dan lange pauzen op. De b oeddruk van de patient heeft een maximum van 220 en een min.mum van 120 Zijn temperatuur is 38,2 graden. De mate, waarin de storing der hersenen zich voordoet, is aanmerkeliik toegeno men. Er worden thans therapeutische maatregelen genomen om de vitale functies van de werking van het orga- nisme te herstellen," aldus het medische bulletin. De maarschalk kreeg de hersenbloe ding, toen hy zich in ztin woning in het Kremlin bevond, In het communiqué wordt gezegd, dat „de beste geleerden op het gebied der geneeskunde" zich met de behandeling van de patiënt, hebben belast. Hierbij worden de namen genoemd van de pro fessoren Loekomsky, Konovalof. Misnia- kof. Tareef, Filiminof, Tkatsjef. Glazoe- nof en Ibanof Neznanof. De behandeling wordt geleid door de minister van ge zondheid, Tretiakof, en de geneesheer- directeur van het Kremlin, Koeperin, zulks onder toezicht van het centrale comité der communistische party en de Russische regering, die, met het ooc de ernst van de ziekte, besloten hebben regelmatig communiqué"s uit te gev over de toestand van de maarschalk Veertien dagen geleden werd nog ge meld, dat Stalin er „opmerkelijk goed uitzag, vol physieke en geestelijke kracht", toen de Indiase ambassadeur, Menon. met hem een vraaggesprek had in het Kremlin. „Het centrale comité van dc commu nistische party van de Sovjet-Unie, de ministerraad van de Sovjet-Unie en de gehele natie en party aanvaarden het feit. dat de ernstige ziekte van kameraad Stalin zal leiden tot een langdurige af wezigheid van hem uit de regering en de leiding van de partij", aldus wordt ge zegd in een door radio Moskou omgeroe pen gemeenschappelijk communiqué van het centrale comité en de ministerraad. Het communiqué spreekt verder de over tuiging uit, dat de communistische oar- 'ij en het gehele volk van de Sovjet-Unie .in deze moeiiyke dagen de grootst mo- gelyke eenheid, geestkracht en waak zaamheid 5an de dag zullen leg- hun energie zullen richten op de .•erkelljk'n? van het communisme in de Sovjet-Unie en zich nog krachtiger m verenigen rondom het centrale co- van de communistische party en de regering van de Sovjet-Unie". Het communiqué is gedagtekend 3 Maart 1953 en werd om het uur door •adio Moskou omgeroepen. Het verdere program, ook het muzikale gedeelte, bleef onveranderd. Wie zou Stalin opvolgen? De Sovjetrussische radio is van haar gewoonte afgeweken door het nieuws van de ernstige ziekte van de thans 73-jarige Stalin te melden. Men ziet hierin de bedoeling, het publiek voor te bereiden op mogelijk slechter nieuws. Vroeger hebben de Sovjetrussische radio en pers nimmer berichten omtrent de gezondheid van Stalin gegeven. Altijd werd de indruk gewekt, dat Stalin In de beste gezondheid verkeerde. De Sovjet- pers publiceerde steeds nieuws over in woners van Georgié. de Zutdeiyke staat waar Stalin is geboren, die ouder dan honderd Jaar waren geworden In het geval van andere hoge Sovjet functionarissen, die kwamen te overlij den, zoals b.v. Andrei Zjdanof in 1948, werd voor het uiteindelijk doodsbericht niets over slechte gezondheid gezegd. Volgens sommige Westelijke waarne mers waren de Sovjetleiders reeds in de afgelopen paar maanden doende met zich voor te bereiden op de mogelijkheid van Stalins dood. In October 1.1. werd de inrichting van de Sovjetrussische communistische party op het partijcon gres gereorganiseerd. Er werd een nieuwe topleiding gekozen aanzieniyk aantal jonger kreeg en men nam besli Men voorspelde o.a dat deze dokters ook beschuldigd zouden worden van pogin gen om Stalins einde te verhaasten Als mogelijke opvolgers van Stalin zijn de laatste jaren steeds genoemd Georgl Malenkof, de 51-jarige assistent van Stalin als secretaris van de Sovjet russische communistische partij, en Yacheslaf Molotof. plaatsvervangend minister-president, die volgende maand 63 wordt Malenkof staat bekend als de man met het kaartsysteem-hoofd In October j.l. bracht hy op het partycongres het grote politieke rapport uit namens het centrale partijcomité. Molotof is. voordat Stalin In 1941, na de Duitse inval, de post van premier overnam, bijna tien jaren minister-pre sident geweest. Vlak voor de oorlog was zitting i hij Maxim Lltwinof opgevolgd als mi- omtrent l nister van buitenlandse zaken. Zelf de te volgen politiek, met gelding voor werd hu als zodanig in 1949 opgevolgd verscheidene jaren. Een aantal maar- door Andrei Wysjmsky Molotof zou de schalken en generaals van het leger i laatste jaren als voorzitter zijn opgetre- werden aangewezen tot alternatieve le- Iden van kab.netsvergadcrlngen. wan den van het centrale partycomité Kor- neer Stalin afwezig was. tellngs zyn ook wyzigingen aangebracht Molotof en Malenkof hebben zich bei- in de hoogste Sovjetrussische militaire i den herhaaldelijk in het openbaar ach- admtnistratie. ter de binnenlandse en buitenlandse Vorige week nog werd maarschalk Wassilefsky benoemd tot stafchef ter vervanging van generaal Sjtemenko. In Januari j 1. werden negen dokters, van wie minstens vijf Joden, beschul digd van samenzwering tot verkorting van het leven der hoogste militaire en politieke leiders. Ook dit ls door de Wes terse wereld met de kwestie der opvol ging van Stalin in verband gebracht. politiek van Stalin geschaard. Men ver wacht, Ingeval een van hen de leiding over zou nemen, geen belangrijke wij ziging in de Sovietrusslsche politiek Malenkof heeft felle aanvallen ge richt op de „Brits-Amerikaanse oorlogs stokers en imperialisten". Volgens de jongste aanwijzingen zou Malenkof thans de tweede man zUn, na Stalin, en Molotof de derde. Op de kroningsdag irordt Londen reusachtig openlucht-theater Om half aclit 's morgens moet iedereen zijn plaats liehhen Weerropporten (Telefonisch van onze Londense correspondent) De hertog van Norfolk, die als earl-marshal verantwoordelijk is voor de organisatie van de kroningsplechtigheden op 2 Juni, heeft me degedeeld, dat de kroningsdienst in de Westminster Abbey twee en een half uur zal duren, n.l. van kwart over elf tot kwart voor twee. Het belangrijkste ogenblik vindt plaats om ongeveer halleen, als de aartsbisschop van Canterbury de kroon van Sint Edward op het hoofd van koningin Elizabeth zal plaatsen. Londen zal ophouden een normale stad te zitn. Reeds thans wordt het cen trum in een openluchttheater van onge kende afmetingen veranderd, want over al langs de route van zes kilometer, wel ke de stoet zal volgen, verrijzen de sta- 'en staketsels van de enorme tribunes, waarvan de plaatsen f. 40,— tonover- dekt) en f 60.(overdekt) zullen kos ten. De meeste tribunes zyn trouwens al klaar. Er zijn 98 000 zitplaatsen. Gedurende de nachtelijke uren zul'en de toeschouwers, die uit de gehele wereld komen, aanstromen, omdat om ha'f acht iedereen zyn zetel zal moeten hebben, ingenomen. De gehele binnenstad wordt dan door 70 poorten afgesloten. De leden der konink'yke familie en hun gasten zullen zich in 9 afzonderiyke stoeten naar de kathedraal begeven Na af oop der kroning volgt een grote parade van meer dan 3 kilometer lengte Het voorbijtrekken van de stoet zal drie kwartier duren. De moderne eeuw wijkt terug want er zal geen enkele auto meerijden Men zal in statiekoctsen of in rijtuigen zitten, te paard gaan of lopen. De strijdkrachten worden door 10 000 man vertegenwoordigd, die in de stoet meemarcheren De door acht appe'sch'mmels gefnk- ken gouden koets van' koningin E'lza- beth en de hertog van Edinburgii zal door 1000 garde-soldaten worden voor- 'smede door de hof-predi- veldmaar- schalken, de generaals en de admiraa's. Naast en voor de koets lopen schilder achtig uitgedoste wachters van de To- ,-er de middeleeuwse burcht en ge- angenis aan de Theems terwyi de koets wordt gevo'gd door de bereden garde en de ere-cavaierie. Voor de afzet t'ng zorgen behalve d« donkerblauw gek'ed" bobbles 15 000 mi' Utalren. Er komen 2500 man uit het Ge menebest, twee maal zo veel als bu de kroning van George VI in 1937 Niet minder dan 46 muziekcorpsen zullen zich in de stoet bevinden met een totaal van 2000 blazers, püpers en tam boers. Na de dienst in de kerk zal de konin gin korte tijd rusten en de lunch gebrui ken Dan begint de grote tocht door d> stad. Koningin Elizabeth zal daarbij de door 3000 diamanten in flonkerende gloed gezette imperiale kroon op het hoofd dragen. Haar mantel is van paar-' f uweel, met hermelijn gevoerd, en in haar handen houdt zij de gouden sceptei en de riiksappel Op de weg naar de abdij zal zij een diadeem in het haar hebben. In de koets zal haar echtgenoot aan haar linkerzijde in admiraalsuni form gezeten zyn. De koningin en haar gemaal zullen na terugkeer in Buckingham Palace op het balcon verschijnen en da*arheen drie kwartier later terugkeren om de lucht- parade van de Royal Air Force te zien. De bijzonderheden van de kerkdienst moeten nog door koningin Eilzabeth worden goedgekeurd en zul'en midden April worden bekend gemaakt. De eail marshall legde er de nadruk op. dat als er iemand is die wenst dat alles za' wor den gedaan om deze grootse plechtigheid zonder een hapering te doen verlopen, het de koningin is. Radio- en televisie-uitzendingen du ren van kwart over tien tot vijf uur De sleep van de koningin, welke 20 meter lang is. zal door zes meisjes ui' de society worden opgehouden. Dc Commandant van het Ameri kaanse korps Mariniers. Generaal L. C. Shepherd, die momenteel in ons land vertoeft, heeft gistermid dag. vergezeld door zijn echtgenote, als gast van HM. Koningin Juliana. dc htncli gebruikt op Palcis Soest- dijk. Van links naar rechts: Mevrouw Shepherd. Generaal Shephera. Z.K.H. Prins Bernhard en IIM. Koningin Juliana, staande op liet bordes achter het Paleis. Woorden-gegoochel Minister Luns zeide: „Waar wij i hebben geluisterd, is dezelfde oudi denreracrobatiek om te bewijzen, zwart wit is en dat de aanvallers In Korea onschuldige slachtoffers zijn, terwijl de verdedigers van de Kore aanse vrijheid en veiligheid afscbuwc- lüke oorlogsopstokcrs zijn." WEERBERICHT Aanhoudend rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Morgen over dag plaatselyk opklaringen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen (Opgemaakt te 10 uur). 5 MAART Zon op: 7.18 uur; onder; 18.26 uur Maan op: -.- uur; onder: 8.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.54 cn 18.06 uur. bestaat uit acht pagina's Dr Nagler. directeurvan het Wccnse Technische Museum, heeft een ge- kanten, de hof-artsen, de heel van glas vervaardigd model van dc menselijke hersenen samen gesteld. Hij verwerkte cr I kilo meter elcctrisch draad in. die dc zenuwen weergeven. 500 sein- lampjes lonen de reactie van de zenuwen. Dr Nagler werkte er in het geheel 6000 uur aan. Het model zal worden opgesteld in de anthro- pologischc afdeling van het natuur historisch museum tc Wenen. Dr Nagler bij zijn werkstuk. Nog niet veel verandering Het K.N.M.I. deel mede: Het weer in West Europa staat nu al ruim een week onder invloed van een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum zich nu eens 'xiven Duitsland, dan weer boven de Britse eilanden of Frankruk bevindt. Op het ogenblik strekt het zich uit van het Alpengebied over Frankryk naar Engeland en Ierland Toen het centrum zich enkele dagen geleden boven Duitsland bevond, stroom de betrekkeluk droge lucht nBar ons land, waarbij overdag de zonnestraling buna overal de temperaturen flink kon doen oplopen, maar 's nachts op vele plaatsen vorst voorkwam. Nu de as van het hogedrukgebied ten Zuiden van ons land ligt. transporteren Westeiyke win den tamelijk vochtige lucht, waarin uit gebreide mlstgebleden en laaghangende bewolking voorkomen, „De eer van allen" Geen Watersnoodmedaille Officieel wordt medegedeeld, dat de regering overwogen heeft of het f beveling verdient een Watersnood- medaille in te stellen, uit tc reiken, aan hen, die zich by de Watersnood 1953 op bijzondere wijze hebben derscheiden. Zü heeft echter besloten niet tot de instelling van een dergelijke medaille over te gaan. Dit besluit doet niets te kort aan de grote waardering, welke de regering heeft voor het werk van allen, die bü de ramp op enigerlei wijze hulp heb ben verleend. Haar voornaamste motief is zelfs, dat het aantal van hen, die hulp hebben verleend, en de wyze. waarop leder van de'ÏKoniïëi I h«n .flc5 tm volle 1,eert gegeven, het naar onze omgeving. De dageiykse gang practisch onmogelijk maken tot een ver van de temperatuur is daardoor aan- jantwoorde onderscheiding te komen, zieniyk minder groot geworden, daar de l Vele bewoners van het getroffen ge- zon overdag slechts op enkele plaatsen bied hebben niet minder dan degenen, er in slaagt de mist en laaghangende (die van elders te hulp snelden, bewijzen bewolking op te lossen. In de heersende van grote persoonlijke moed en tr.ens- luchtdrukverdeling zal de eerste paar hevendheid gegeven ZU allen verdienen dagen nog niet veel verandering komen. - de dank van het Nederlandse volk. Ruim 70 millioen voor Rampenfonds De Nederlandse minister van buiten- I landse zaken, mr J. M A. H. Luns. heeft I in de politieke commissie van de Ver enigde Naties verklaard, dat de Vere- I nigde Naties krachtig op haar „recht vaardige en eervolle" voorwaarden voor een wapenstilstand in Korea nioeten blijven staan. Minister Luns zeide dit naar aanlei ding van de Indische resolutie, die de algemene vergadering in December van het vorige Jaar, tegen het verzet van de communisten in, heeft aangenomen. De minister zeide, dat de overweldigende meerderheid een rechtvaardige en eer volle basis voor het beëindigen van de vuandeiukheden had aangeboden, maar het aanbod werd van de hand gewezen. Mr Luns voegde er aan toe. dat de algemene vergadering nogmaals zijn vaste wil moet bevestigen om sterk en eensgezind te blijven in een rechtvaar dige zaak". Minister Luns zeide, dat het nooit te laat is om te hopen, dat een eerlijk ge baar. zoals de Verenigde Naties in naain van 54 landen hebben gedaan, in e.n bepaald stadium toch erkenning en ge nade zal vinden in de ogen van hen, die ogenschijniyk uit vernietiging van de - en waardigheid. minister zeide. dat dit de reden De hoop, dat de sovjet-regering een was waarom een aantal landen, die nieuw standpunt in het Koreaanse pro- aanvankeiyk van oordeel w-aren .dat er bleem zou innemen, is de bodem inge- lenige gcvaarluke voetangels en klem slagen door Wysjinsky s toespraak van I men aan de resolutie Maandag, aldus de minister. Wysjinsky had, aldus minister Luns, gegoocheld met woorden om de aan dacht af te leiden van liet feit, dat de strijdende partuen de weg hebben be reid voor een wapenstilstand en buna tot overeenstemming zijn gekomen en dat 9 '10 van de leden van de Veienigde Naties een rechtvaardig, humaan en eervol voorstel hadden gedaan voor ue oplossing van het enige overbiyvence punt. nanreiyk dat van de krUgSgevan- genen." Mr Luns verklaarde, dat de Indische resolutie was „ontworpen door een gioot Aziatisch land. een vredelievende buur staat- zowel van de sovjet-unie als com munistisch China, dat een natuurlijk onmiddeliyk belang bu de vrede in Azië heeft." Dit Indisch voorstel had, aldus be toogde minister Luns, de weg kunnen vrijmaken voor een politieke confcren- op de totale He voor de vreedzame regeling van de ■lijke vrijheid Koreaanse kwestie als geheel I haar tenslotte toch steunden Oud-Leiden Ter afwisseling ditmaal weer eens een straut- tafcrcellje zo omstreeks de eeuwwisseling. Mogen we onze zegsman geloven - en wij hebben niet dc minste reden om dat niet te doen! - dan zou de rechtstreekse aanleiding tot het vervaardigen dezer opname dc intrede van een ijswagentje in het Lctdse stadsbeeld zijn geweest. Tc oordelen naar dc feestelijke stemming, blijkende uit dc aanwezigheid van an koopman in feestartikelen cn de juichende hoofdtooi van het mciske op de voorgrond, zou het wel eens 3 Octoberdag kunnen zijn. maar historische waarde bezit deze bewering overigens niet En de plaats van handeling? Wij blijven het antwoord schuldig! Welke oude Leidenaar weet het?? Collectie v. d. Zanden.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1